feuilleton Bulgare Gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen. De zorg voor de oorlogs invaliden. Organisatie van pension houders in wording. In September nog 5 procent minder benzine beschikbaar, Glimlachje. J. BECHDOLT. Rus! TWEEDE BLAD. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Bij besluit van het hoofd van het bu reau voor sociale zaken bij den generaal- commissaris voor financiën en sociale aan gelegenheden wordt thans onverwijld de invoering van een gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen ter hand genomen. Deze maatregel was weliswaar bij het departement voor sociale zaken reeds lang een onderwerp van beraadslaging, maar men kwam niet verder dan tot theoreti sche beschouwingen en kon niet besluiten deze aangelegenheid in een daad om te zetten. Wanneer nu midden in den oorlog deze vooruitgang op sociaal gebied in Nederland plaats heeft, dan is daarmede opnieuw bewezen, dat het groot-Duitsche rijk ook aan den arbeidenden mensch in het bezette gebied die sociale voordeelen ten goede wil doen komen, welke de ar beider in het Duitsche rijk reeds sinds jaren geniet. Intusschen moet 'in Nederland de basis voor een planmatigen opbouw van dezen gezondheidsdienst nog geschapen worden. Dat zal in dezen vorm geschieden, dat vooreerst de werkloozen, die bij de districtsarbeidsbeurzen zich aanmelden, medisch onderzocht worden of en in hoe verre zij voor tewerkstelling nog in aan merking komen. Eerst na deze eerste schifting zal het mogelijk zijn zich nader bezig te houden met den gezondheidstoe stand van ieder afzonderlijk. In elk geval is dan de eerste schrede gedaan en kan verwacht worden, dat de gezondheidszorg voor den Nederlandschen ai beider binnen zeer korten tijd zoodanig zal zijn uitgebouwd, dat ze in het kader van de geneeskundigezorg van het ge- heele Nederlandsche volk een wezenlijke rol zal spelen. Wat voor hen gedaan zal worden. Onder leiding van den wnd. secretaris generaal, waarnemend hoofd van het depar tement van sociale zaken, en met inschake ling van den militair-geneeskundigen dienst, het staatstoezicht op de volksgezondheid-èn de vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V.O.), is thans, in aansluiting op een in leidende'vergadering in Juni, een aanvang gemaakt met de uitvoering van de toen be raamde plannen ten behoeve van de oor logsinvaliden. Deze plannen hebben ten doel het bevorderen van een zoo groot mogelijk herstel van de maatschap pelijke geschiktheid van hen die door oorlogsgeweld zijn getroffen, militairen en burgers en het verleen en van bijstand om een bij hun nog behouden gebleven ar beidsgeschiktheid passende plaats in het arbeidsproces te vinden. De geneeskundige zorg voor de militaire slachtoffers is in handen van den militair geneeskundigen dienst. Wat de burgerlijke oorlogsverminkten betreft wordt vanwege de inspectie van de volksgezondheid een enquete bij ziekenhuizen ingesteld naar hen, die vermoedel'-'k invalide zullen blij ven. Hierop volgt een onderzoek, of de ge neeskundige behandeling in alle gevallen geschikt is om een maximaal herstel van de validiteit te bewerken. Zoo noodig wordt, in daarvoor in aanmerking komende gevallen, het verleenen van specialistische hulp be vorderd. Wanneer bij de gewonden het „medische stadium" ten einde is, :;oodat geneeskundige behandeling in het algemeen niet langer is vereischt, begint de zorg om hen allen te helpen bij de moeilijke opgave om weer een maatschappelijke functie, die voor hen ge schikt is, te vinden. Dit geldt wederom zoo wel voor gewezen militairen als burgers. Deze laatste zorg wirdt uitgeoefend in samenwerking met de Nederlandsche ver eeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A. V. O.) Samenwerking in dezen tijd noodzakelijk. De Nederlandsche middenstandsbond schrijft ons: Het* rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension-bedrijf heeft onze aandacht erop gevestigd, dat het de erva ring heeft opgedaan, dat er in het pension- bedrijf geen landelijke organisatie bestaat, welke alle of de groote meerderheid van pensionhouders omvat. De distributie van talrijke eerste levensbenoodigdheden maakt het noodig voor het beroepspensionbedrijf bepaalde richtlijnen vast te stellen. Willen daarbij de belangen van de beroepspension houders tot hun volle recht kunnen komen, dan is een eerste eisch, dat deze zoo krach tig mogelijk in een landelijke organisatie vereenigd zijn. Ter bereiking van dit laatste doel heeft het rijksbureau voor het hotel-, café-, res taurant- en pensionbedrijf de medewerking van den N. M. B. ingeroepen, welke van die zijde gaarne zal worden verleend. Het eerste, wat nu zal moeten gebeuren, is de oprichting van een algemeene landelijke organisatie van uitsluitend pensionhouders, welk doel alleen dan bereikt 'kan worden, indien een zoo groot mo gelijk aantal belanghebbenden daartoe medewerkt. Overtuigd, dat de pensionhouders in de zen tijd van noodzakelijk overheidsingrij pen op velerlei gebied de vorming van een landelijke vakorganisatie in hun wel begre pen belang als een gebiedenden eisch zul len voelen, verzoekt het bureau van den N. M. B., Mauritskade 33B te 's-Gravenhage, den besturen van alle plaatselijke, geweste lijke en landelijke bonden of vereenigingen van pensionhouders ten spoedigste doch uiterlijk 7 September a.s. schriftelijk aan den N. M. B. van hun instemming met dit plan te doen blijken. Ongeorganiseerde be roepspensionhouders kunnen eveneens schriftelijk aan den N. M. B. van hun in stemming doen blijken. Eventueel kan met toezending van naamkaartje met vermelding „pensionbedrijf" worden volstaan. Bij voldoende deelname zal dan op zeer korten termijn in Utrecht een bijeenkomst worden belegd, waarin een vertegenwoor diger van den Nederlandschen midden standsbond een korte inleiding over nut en vorm van organisatie zal geven, terwijl de directeur van het hierboven genoemde rijksbureau de bij dit bureau te dezer zake bestaande plannen nader zal toelichten. CEES LASEUR EN COR RUYS. De directie van het Centraal tooneel N.V. deelt mede, dat er een fusie tot stand is ge komen tusschen het Centraal tooneel N.V. en het Ruys-ensemble met dien verstande, dat het Ruys-ensemble is opgenomen in Centraal tooneel. De algeheele directie is in handen van Cees Laseur, terwijl Cees Laseur tezamen met Cor Ruys de artistieke leiding zal voeren. Alle bestaande overeen komsten van het Ruys-ensemble worden thans door het Centraal tooneel overgeno men. Met mevr. Tilly Lus wordt onderhan deld over een gastcontract. Nadere bijzon derheden over het tableau de la troupe het begin van het seizoen en het repertoire zullen spoedig worden bekend gemaakt. DE BOM UIT DE KINKERSTRAAT ONSCHADELIJK. Het projectiel, dat in het perceel 43 van de Kinkerstraat te Amsterdam ingeslagen was, is thans verwijderd en onschadelijk ge maakt. Nadat manschapen van den stut- en sloopdienst gister in de ochtenduren den door een explosie kapotgeslagen vloer had den opgeruimd, heeft de Oberfeuerwerker Blumberg het gevaarlijke voorwerp in het begin van den middag uit het huis in één van de nieuwe kleine wagentjes van de politie overgebracht. Met dezen wagen is de bom naar de grens van Amsterdam vervoerd. Het transport, dat de route KinkerstraatPost jesweg volgde, werd langs den circa vier kilometer langen weg begeleid door een groot aantal motoren met zijspan van de hoofdstedelijke politie. In ongeveer tien mi nuten was men dan ook aan den Hoofdweg aangekomen, waar het projectiel op de zandvlakte onschadelijk werd gemaakt. HOOFDBESTUURSLEDEN VAN VAKBONDEN AFGEZET EN VERVANGEN. Ingevolge een besluit van den commissa ris van het N.V.V., den heer H. J. Wouden' berg, zijn enkele mutaties aangebracht in de hoofdbesturen van eenige vakbonden, aldus het Vbld. In de plaats van J. P. W. van der Sluys, voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, is gekomen G. F. Vlekke; de secretaris van den Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond G. van der Houven, is vervan gen door H. C. Ebeling; de voorzitter van den Meubelmakersbond C. Lammers, is vervangen door K. A. Wen- tink; bij den Ned. Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in de Kleedingin- dustrie zijn ontslagen de voorzitter T. van der Heeg en de hoofdbestuurster Alida de Jong. In de plaats van Van der Heeg is ge komen L. H. Mesker; in de plaats van E. Sinoo, secretaris van den Bouwarbeidersbond, die met pensioen is gegaan, is gekomen S. C. Smit; de tweede voorzitter J. W. van Achterbergh is vervan gen door J. de Vries; De voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders A. Kievit, is vervangen door Norbert van Hest; de tweede secreta ris J. van der Meulen door H. J. van der Laan, de hoofdbestuurder J. W. Brandsteder is ontslagen; W. Roos, penningmeester van den Ned. Schildersgezellenbond, is vervangen door J. A. Kaub; W. J, Fijlstra, penningmeester van den Textielarbeidersbond, is vervangen door E. Verbeek; in de plaats van D. Preso, penningmeester van den Sigarenmakersbond, is gekomen G. Muntjewerff; de hoofdbestuurder T. Blok is ontslagen; de voorzitter van den Diamantbewerkers- bond, Is. Voet, is vervangen door H. J. M. Verschure. Voorts zijn afgetreden de zes dagelijksche bes'uurders van het N.V.V., n.l. de heeren Kupers, de la Bella, van der Lende, Linde man, van Dugteren en Noordhoff. Van de Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel trad af de heer Van Braambeek. Enkele bestuurders hadden den pensioen gerechtigden leeftijd bereikt. Meerdere be stuursleden hadden bezwaar hun arbeid in de gegeven omstandigheden voort te zetten. INLEVERING AANVRAAGFORMULIEREN MINERALE SMEEROLIEN EN VETTEN. Volgens de smeeroliebeschikking 1940, no. 1, dienden grootverbruikers van mine rale smeeroliën en vetten uiterlijk op 19 Aug. 1940 hun aanvraagformulier bij het rijksbureau voor aardolieproducten te den Haag in te dienen. Kleinleveranciers en kleinverbruikers moesten hun aanvraag formulier uiterlijk op 19 Aug. bij hun leve ranciers inleveren. De door de leveranciers ontvangen aanvragen moesten uiterlijk 26 Aug. 1940 op verzamellijsten verzameld bij het rijksbureau voor aardolieproducten in geleverd worden. De directeur van voornoemd rijksbureau stelt belanghebbenden alsnog in de gelegen heid bovengenoemde formulieren 14 dagen later bij het rijksbureau resp. den leveran cier in te leveren, zoodat grootverbruikers hun formulier dus uiterlijk op 2 Sep tember 1940 bij het rijksbureau, klein verbruikers en kleinleveranciers hun for mulier uiterlijk op 9 September 1940 bij hun 'leverancier kunnen indienen. De verzamellijsten met bijbehoorende klein verbruikers- en kleinleveranciersformulieren kunnen uiterlijk op 2 September 1940 bij het rijksbureau worden ingeleverd. Met nadruk wordt gewezen op artikel 9 van bovengenoemde beschikking, hetwelk als volgt luidt: „Aanvraagformulieren en verzamellijsten, welke niet tijdig of onvolledig ingevuld zijn ingediend, worden niet in behandeling ge nomen". Groep-Kruyt valt uiteen. - De n.s.n.a.p. leider dr. van Rappard, deelt mede, dat tal van groepen van de partij van majoor Kruyt tot de partij van dr. van Rappard zijn toe getreden, o.a. die in de provincie Limburg, die te 's-Gravenhage, Amsterdam, Leiden. Haarlem en Zandvoort. Personenvervoer zal verder worden ingekrompen. „Het Vad." verneemt van de Rijksverkeersinspectie, dat voor de maand September nog weer 5 pet. minder benzine beschikbaar zal worden gesteld dan in de vooraf gaande maanden. Terwijl vroeger het gemiddelde maandverbruik in ons land 44 millioen liter was, zal dit in September slechts 8 millioen mogen bedragen. Voor Juli was nog 28 pet., voor Augustus nog 20 pet. benzine beschikbaar. Vooral het particuliere personenvervoer zal nog verder moeten worden ingekrom pen. Want wat het goederenvervoer en het personenvoervoer met openbare diensten betreft, waren de benzine-vergunningen reeds zoo krap verstrekt, dat het niet mo gelijk blijkt daarop nog meer beperkingên aan te brengen. Het goederenvervoer is ook daarom van zooveel belang, emdat dit tevens inhoudt het vervoer van de levensmiddelen. Wel licht zullen geen vergunning meer krijgen verscheidene handelsreizigers, verzekerings agenten, enz. De vergunningen voor dok ters zullen, voor zoover dat nog kan, even eens nader beperkt worden. De dokters ontvingen overigens maar 2060 liter per maand, hetgeen afhankelijk is van de uitge strektheid van hun praktijk. Objectieve beoordeeling. De rijksinspecteurs voor de verschillende districten hebben ter beoordeeling van de ingediende aanvragen naast zich een com missie van advies, zoowel uit kringen van beroepsvervoer, als uit kringen van parti culier vervoer. Deze commissies bestaan uit ten minste drie personen, zoodat het vrij wel uitgesloten is, dat een commissie nog persoonlijke belangen kan laten gelden. Te vens kan de rijksinspecteur advies inwin nen bij een daartoe aangewezen lid van de Kamer van Koophandel. Zoowel door de richtlijnen als door de commissie van advies hoopt men de ver deeling van de benzine-vergunning zoo dicht mogelijk bij het ideaal: vergunning naar behoefte en zonder onderscheid des persoons, te brengen. Voor de inspecteurs, die de aanvragen om benzine in behandeling nemen, zijn een aantal richtlijnen opgesteld ter beoordee ling van de aanvragen. Deze richtlijnen dragen thans nog een voorloopig karakter. Ten departemente zijn de definitieve richt lijnen nog in bespreking; men hoopt ze nog in September gereed te hebben. Dit wordt vermeld, omdat steeds berichten binnen komen, dat de verstrekking van benzine vergunningen, wat billijkheid betreft, nog wel eens iets te wenschen over liet. Nadrukkelijk wees men er van bevoegde zijde op, dat steeds getracht is, de vergun ningen zonder onderscheid des persoons te verleenen. De organisatie was echter zoo in gewikkeld en uitgestrekt, dat het ondoen lijk was, dadelijk een algemeene eenheid in de vergunningen te verkrijgen. Dat „men" het ook niet altijd eens was met de verstrek te vergunningen, blijkt wel uit het feit, dat over de vorige maand niet minder dan on geveer 400 beroepschriften zijn binnengeko men. Strenger controle. De inspectie wees er nog met nadruk op, dat pas de controle op het rijden volledig zal zijn, wanneer ook de controle op den weg goed geregeld is. Het schijnt, dat hieraan nog wel eens wat ontbreekt; de controle op den weg is ten minste niet effectief. De rijksverkeersinspectie kan dat niet doen, want aan iederen inspecteur is slechts één controleur toegevoegd. Daarom juist ligt hier nog een taak voor de gemeentelijke en rijkspolitie. De Haagsche politie treft in de ze geen verwijt, voegde de zegsman er aan toe. HOOFDBESTUUR VAN „VOLKSONDERWIJS" VERGADERDE. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs ver gaderde in de afgeloopen week met z'n pro pagandisten voor de vereeniging en voor het openbaar onderwijs, in Amsterdam en in Zwolle. Na een door den alg. secretaris gehouden inleiding over „de positie van Volksonder wijs in deze dagen" en over de te voeren actie, spraken beide bijeenkomsten unaniem de wenschelijkheid uit, dat het hoofdbestuur der vereeniging de propaganda voor het openbaar onderwijs onverzwakt zou voort zetten en alle voorkomende gelegenheden zoo intensief mogelijk zou benutten ter ver sterking van de positie van het openbaar onderwijs en van de organisatie zelf. Het hoofdbestuur besloot aan dezen wensch gevolg te geven en met alle kracht, waarover te beschikken zal zijn, de propaganda te voeren en te richten naar de zelfde lijn, die de vereeniging nu reeds bijna 75 jaar lang heeft gevolgd onder de bekende leuze: „On verdeeld naar de openbare school". Daarnaast, geheel en al ook in overeen stemming met de doelstelling van Volkson derwijs: verbetering van het onderwijs, be sloot het hoofdbestuur zijn steun te ver leenen aan de beweging, die reeds sterk groeiende is, en die beoogt te komen tot in voering van de lichamelijke opvoeding bij het lager, onderwijs, over de geheele linie. Voorts sprak het hoofdbestuur zich uit hierbij aansluitende aan reeds vroeger verzonden adressen aan de regeering en aan de Staten-Generaal vóór verlenging van den leerplicht, wat het een eisch noemde, die vooral in dit tijdsgewricht mag en moet worden gesteld. De patrijzenjacht 2 September geopend. - Volgens een officieele bekendmaking gaat de patrijzenjacht op Zondag 1 September open. Daar volgens de jachtwet des Zondags niet gejaagd mag worden, verzoekt het hoofdbestuur van de Nederlandsche jacht- vereeniging „Nimrod" en de Nederlandsche jagers vereeniging om den jagers erop te wijzen, dat dus op Maandag 2 September voor het eerst op hoenders gejaagd mag warden. SPUITEN TEGEN DRAAIHART1GHEID NIET MEER NOODIG. Het hoofd van den Plantenziektekundi- gen Dienst deelt aan verbouwers van lecerfbloemkool mede, dat de derde vlucht van de koolgalmug van geen beteekenis is en dat daarom de bespuiting van dit gewas ter bestrijding van de draaihartigheid be ëindigd kan worden. HIJ „KWAM VOOR DE WATER LEIDING." Bij twee oude dames, wonende aan het Sarphatiepark te Amsterdam, vervoegde zich een man, die voorgaf de waterleiding ie moeten controleeren. De dames lieten hem het huis doorgaan. Toen de man ver trokken was merkten de dames, dat hij uit de keuken een tasch, waarin een bedrag van 102 zat, had medegenomen. Adverteeren in de krant Brengt U nader tot den klant. Ik ga voor jou door dik en dun, Amalia dat zweer ik je! DOOR 42) En zij, die den vreemden stoet hadden ge zien, spraken er jaren later nog over met veel omhaal en fantasie, om het griezelige van het geval hun toehoorders toch maar goed bij te brengen. Ze spraken geen woord. Ze schreeuwden niet. Ze schoten niet in de lucht. Er was geen wapen zichtbaar en toch was het hun met een enkelen blik aan te zien, dat ze iets ernstigs voor hadden. Het was 'n troep lui van den ouden stempel, zooals je ze daarna nooit meer bijeen gezien hebt. Die zwijgende troep reed naar de speel zaal van Moseby en omsingelde het gebouw volgens afspraak. Ze kwamen geheel onver wacht. Over hun komst was niets uitgelekt. Ben, Jeth en twee der grootste landeige naars vormden het comité, dat de inrichting van Moseby binnenging. Het was er dien avond buitengewoon druk. Om de roulette verdrong zich een dichte menigte en alle tafeltjes, waar faro gespeeld werd, waren druk bezet. Tegen den glimmenden bar langs de breedte der zaal stonden de man nen in een onafgebroken rij te dringen. Een automatische piano rammelde schril boven alles uit. Moseby stond bij de roulette naar het spel te kijken, toen een zijner bedienden hem op den schouder tikte en met een veelzeggend hoofdknikje naar de vier mannen wees, die zooeven waren binnengekomen. De vier liepen snel de zaal door, vlak aaneengesloten. Ze hadden geen wapens in de hand, maar hun overjas zoo opzij gesla gen, dat ze onmiddellijk naar hun revolvers konden grijpen. Twee hunner waren een paar vergrijsde mannen van het oude slag, bekend door hun snelheid in het schieten. Moseby keek even om en ging hen dan te gemoet. De bezoekers voelden het dreigend gevaar en weken terug, zoodat de mannen elkaar in een open ruimte ontmoetten. De speelhhuishouder had van alle kanten zijn mannen om zich heen en die zouden zeker zijn bevel opvolgen, te meer, daar ze ver in de meerderheid waren. „Wel, heeren?" zei Moseby, toen ze te genover elkaar stonden. „Moet u den schout soms hebben?" „We moeten jou hebben, Moseby", ant woordde Ben kortaf. „Kan ik iets voor de heeren doen?" vroeg Moseby met een ijzig lachje. „Zeker. We komen hier als afgezanten van de landeigenaars uit den omtrek en van de meeste burgers hier uit de stad. We zijn allen eenzelfde meening toegedaan en men heeft mij opgedragen die meening aan jou te vertellen. Als je de moeite wilt doen, buiten een kijkje te nemen, dan zul je zien, dat we goed vertegenwoordigd zijn". Ben hield even op en de piano rammelde voort door de gespannen stilte. Het maakte een krankzinnigen indruk op dat ernstige oogenblik. „De gezeten burgers en de landeigenaars, wier vertegenwoordigers wij zijn, hebben geen vrede met je gedrag als schout en al evenmin met je gedrag als inwoner", zei Ben duidelijk. „Ze hebben besloten je vier- en-twintig uur te geven, om je zaken hier te regelen en Cabinal te verlaten. Die ter mijn van vier en twintig uur vangt op dit oogenblik aan en gedurende dien termijn zul je onder bewaking staan van een troep gewapende burgers. We houden niemand onder bewaking dan jou en de lui, die bij je in dienst zijn, Alle anderen zijn vrij om te gaan, zoodra we hier klaar zijn. En ik geef allen den goeden raad zich aan onze voorwaarden te houden en geen herrie te schoppen". De ingenieur had duidelijk genoeg ge sproken om door allen in de zaal verstaan te worden ondanks het pianogerammel. Het antwoord van Moseby klonk al even duide lijk. Hij had geen spier van zijn gelaat ver trokken en zijn armen hingen slap langs zijn zij. „En verondersteld eens, dat ik het recht van jullie comité betwist?" vroeg hij koel tjes. „Dan zul je toch moeten gaan", antwoord de Ben. „Volg mijn raad en begin niet te vechten. Wij nemen vanavond het bestuur in Cabinal over en we hebben mannen ge noeg tot onze beschikking". Zijn drie gezellen knikten zwijgend. Ze hielden allen Moseby scherp in het oog, of hij niet naar zijn wapens zou grijpen. En toch had Moseby zijn revolver getrokken, voordat een hunner het bemerkt had. Het was een nauwelijks merkbare handbewe ging geweest en daar stond Moseby voor hen met zijn zware Colt-revolver in de hand. „Als jullie me uit Cabinal verdrijven, dan ga ik er slechts dood uit en neem een paar van jullie mee", zei hij met giftige bedaard heid. Hij had nauwelijks gesproken, of er klonk een schot. Het verdoofde de menigte, die in gespan nen aandacht stond te luisteren, om geen woord van het gesprokenen te verliezen. De piano speelde door. Ace Moseby hijgde een oogenblik en toen zakte de speelhuis houder voor de voeten van Ben tegen den grond. De door een openstaand raam ge schoten kogel had hem midden in het hart getroffen. Zich nestelend in de armen van Ben hoorde Mary dat verhaal. „Maar wie heeft Moseby dan gedood?" vroeg ze. „Weet je dat niet?" „Dat weten we allemaal", antwoordde Jeth gewichtig doende. „En dat was de re den, waarom het zoolang geduurd heeft, voordat we jou en moeder een boodschap stuurden. Wayne Thurlow heeft hem neer geschoten. Hij stond voor dat raam zijn kans af te wachten. Hij moet daar al geruimen tijd op de loer gestaan hebben. Maar hij schijnt zoo in beslag genomen te zijn met wat er binnen gebeurde, dat hij niet eens bemerkt heeft, dat onze mannen de speel zaal omsingelden. Na het afvuren van het schot heeft een stel van onze mannen Thur low hard zien wegloopen. We hebben hem bij de rivier te pakken gekregen. „En ditmaal ontkomt hij zijn vonnis niet", zei Ben. „Hoewel, ik zal mijn best er toch wel voor doen, dat hij niet gehangen wordt. Hij heeft een veel te grooten dienst aan onze stad bewezen". Mary voelde, hoe Ben's hand op haar arm werd gelegd en haar beduidde, dat ze haar ponie moest keeren en zich met hem uit de druk pratende menigte verwijderen. Door hem ondersteund reed ze langzaam mee op. En toen ze alleen waren in de duis ternis en door een gordijn van jachtsneeuw van de anderen afgesloten, begon Ben te praten. „Eersttoe laat me het je verklaren, Maryeerst over Ada. Ik heb het je al zoo lang willen vertellen. Nu kan ik het niet langer stilhouden. Ik moet het je duidelijk maken en jij moet mevergeven, Mary!" „Jou vergeven?" vroeg ze met een adem loos lachje, trillend van liefde en vertrou wen. „Och, Ben! Arme, lieve Ben! Net, of je mij uitleg verschuldigd bent? Is het dan noodig, dat jij uitleg geeft? Hoeft dat wel?" Maar Ben antwoordde eenvoudig weg: „Ja, ik ben je een verklaring schuldig, liefste. Nu Moseby dood is, behoeft het niet meer stil te blijven. Nu verkeert zij niet langer in leensgevaar. En ze gaat bovendien hier vandaan, ergens heen, waar ze niet meer met dergelijke moeilijkheden te kampen zal hebben. En ikik hoop, dat ze nog een beetje rust en vrede vinden mag, Mary!" Hij zuchtte, streek zich over het gefronste voorhoofd en zei zachtjes: „Ze heeft ons heel wat moeilijkheden ver oorzaakt, liefste. Door haar schuld leek al les zoo heel anders, dan het in werkelijk heid was. Ze heeft ons beiden ongelukkig gemaakt, maar we mogen haar toch geen kwaad toewenschen. Nu zullen we onge stoord gelukkig worden!" Voordat hij alles verteld had, was reeds ieder wrok uit Mary's hart verdwenen. Ze besefte nu ook door en door, hoeveel Ben zelf geleden had, doordat hij haar trouw gebleven was. De mannen waren uiteengegaan en Jeth was met zijn moeder naar de hoeve terug gekeerd. Ze begrepen, dat die twee, die zich in de duisternis teruggetrokken hadden, el kaar wilden vertellen, wat niemand anders aanging en voelden zich gelukkig over de nieuwe blijdschap en vrede, die met den spoorweg in de Verborgen Vallei waren ge komen. EINJJE. No. 205 Di Eenvoud boei Met de teruggave Zuidelijke Dobroed: het land van Konii oogenblik in den s blieke belangstellinj In de klassieke o noch als staat, noch eenheid. Een deel e: het stuk tusschen h< Grieksche zee. Ben. aan den Donau heet toe werd ook een d dige Servië gereken destijds de legkaart heel anders in elkas Deze Thraciërs en „barbaren" eerst zoi schen invloed geraa de Macedoniërs ing< popel herinnert nog den vader van Alexs na geraakte dit geb meinsche heerschapi werd toen tot Hadr de groote zeestad E stantinoupolis te hee christelijken keizer, vens uit Rome naar hoofdstad des Rijks heeft het Oost-Rome keizerrijk zijn eigen totdat het in 1453 voc Turken bezweek. In de vroegste Mie den Balkan nog vrij sproken, hoewel de grond daarvan Rome me enkel de taal ge gens van allerlei anc weest. Ondertusscher Turken dit gedeelte ven aanduiden als R land. De naam is 1 Oost-Roemelië, het g pel de hoofdstad is, het Turksche rijk is i Bulgaarschen staat. Vermoedelijk is he dige bevolking van I vroegste Middeleeuw* nengedrongen als on* Slavische vloedgolf c Europa heentrok. Of ven gewoond hebben, Syriërs en Sarmaten Donau tot dat ras be niet vast; het is echt elk geval schijnen de den reeds aldaar wor danis onbehaaglijk ge dezen over den Dona het huidige Roemenië ven zelf wachtte een Noordoosten, om de 2 scheen een met de Mi Bulgaren genaamd, d de Wolga gewoond scl daar zijn n.l. nog Bul achtergebleven, eveial en daar in Bessarabië, heen leidde. Men beh of deze steppenruiters op de rijke keizerstad Zij hebben het zoove wél zijn de daarop vo voortdurende worstelii de barbaarsche maar 1 en de beschaafde doe Byzantijnen. Inmiddels had zich hetzelfde verschijnsel Gallië: een kleine sch; veroveraars was er in „zittende" volk aan zie daar den naam der ni te leggen, hoewel dezt naar taal en volksaarc aanwezige bevolking o het geromaniseerde Ga Germaansche Franken aldus is het ook gegaar rische (zeg gemaksh Bulgaren, die hun naar het Slavische Balkanv* zelf daarmee zijn same Sindsdien woonde er buiten de poorten van half-geciviliseerde nati noemde, en die een ging vormde voor het gedegenereerde Byzanti Als eerste koning Woelgaren vinden wij nog heiden was. In 865 christendom aan one

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6