Agenda JUMicaties £aatsteAei Openbare vergadering partij van maj. Kruyt. Het nat.-soc. beginsel het eenig juiste genoemd. Maatregelen inzake de kaas. Distributieni Het N.A.S. ontbond EERSTE BLAD. EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. D. KOOIMAN t. Na het ondergaan van een operatie in een der ziekenhuizen te Amsterdam overleed op den leeftijd van 62 jaar de heer D. Kooiman, oud-lid van Ged. Staten van N.H. en dijk graaf van het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier. De heer Kooiman stamt uit een oud-bur gemeestersgeslacht in N.H. Hij heeft zich doen kennen als een self-made man die ont zettend veel werk heeft verricht. Op het gebied van het gemeente- en waterschaps recht was hij een gezaghebbende persoon lijkheid. Hij werd 5 Dec. 1877 te Bov.en- karspel geboren en was aanvankelijk werk zaam op het tuindersbedrijf van zijn ouders te Wijdenes. Hij ving zijn ambtelijke loopbaan aan als ambtenaar ter secretarie te Hoorn. In 1902 werd hij secretaris-ontvanger te Andijk, waarna hij in 1905 in dezelfde functie werd benoemd te Maarsen en Maarseveen. Hierop volgde in 1911 zijn benoeming tot burgemeester van Wornier, terwijl hij een paar jaar later benoemd werd tot bur gemeester van Purmerend. Gelijktijdig werd hij toen hoogheemraad van Hollands Noor derkwartier aan welks totstandkoming hij een levendig aandeel heeft gehad. Als voor vechter van de Vrijz.-Dem. Bond werd hij spoedig lid van Ged. Staten en lid van de Tweede Kamer. Tijdens zijn Kamerlidmaat schap bedankte hij als gedeputeerde, tot welke functie hij na zijn bedanken als Ka merlid, weer werd geroepen. Sedert 1917 is de heer Kooiman onafgebroken lid van het college van Ged. Staten geweest. De heer Kooiman was voorzitter van de Staatscommissie tot vereenvoudiging van de gemeente-administratie, kortweg genaamd „de commissie-Kooiman". De heer Kooiman was e%n groot kenner van het gemeente- en waterschapsrecht en schrijver van verschillende werken op dit gebied. Eertijds was hij een erkend opleider in de gemeente-administratie. Zijn leerboek over deze materie geldt als baanbrekend voor nieuwe inzichten. Zijn werk is ook van groote invloed geweest op de benoeming van burgemeesters die in de gemeente-admini stratie onderlegd zijn. Hierdoor werd gebro ken met de gewoonte om tot burgemeester vooraanstaande personlijkheden uit die ge meenten te benoemen om het zwaartepunt te leggen op het burgervaderschap. Vele jaren was de heer Kooiman lid van de examen-commissie voor gemeente-admini stratie en hoofdredacteur van Hartmans tijd schrift ten behoeve van het administratieve recht. Ook was de heer Kooiman adviseur van de firma Samson te Alphen aan den Rijn, die zich specialiseerde voor de modellen van be- noodigdheden voor de gemeente-administra tie. Noordholland verliest in den heer Kooi man een persoonlijkheid, die met groote lief de van den bloei van zijn gewest heeft ge arbeid. HEKKEN OP GEVAARLIJKE PLAATSEN. Na aanbesteding per 27 Augustus j.l. waarbij de gunning was aangehouden, is nu liet leveren en plaatsen van 284.65 meter hekwerk op 26 punten in de stad gegund aan den laagsten inschrijver, den heer W. Barten aan de Leeghwaterstraat, die had ingeschreven voor 547.75. STAKING OPGEHEVEN. De arbeiders in de werkverschaffing aan den nieuwen weg te Broek op Langen- dijk, die in staking waren gegaan, omdat zij niet accoorc' gingen met de uitbetaalde loonen, hebben vanmorgen onder protest het werk hervat. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen nabij 't Raaksje, een klein zwart poesje met witten neus en witte borst. Ter beschikking voor boerderij: een jonge ruwharige foxterrier. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich tusschen 6 1% uur (voor menschen van buiten den geheelen dag) vervoegen bij den heer C. Verwer, Baanstraat. Bioscopen. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Onder gele vlag (rom.-sens.); hoofdrollen Hans Albers, Olga Tsjechowa .en Dorothea Wieck. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ka- noduivëls (sportfilm-sens.);- hoofdrollen Willy Clever en Hilde Gebiihr. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Jij bent mijn leven (rom.-zangfilm); hoofdrol len Benjamino Gigli en Isa Miranda. Toe gang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De ster van Rio (rom.-sens.); hoofdrollen La Jana, Gustav Diessl en Max Gülstorff. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 5 September. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, voorstelling film „Kleur en glorie onzer tropen". VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 20.20 tot 6.59 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de uni forme regeling. Deze week geen maanlicht. NOG SLECHTS 20 DAGEN. Nog slechts 20 dagen scheiden ons van de Alkmaarsche landbouwtentoonstelling. Vele tentoonstellingen hebben geen voortgang, omdat men het daaraan verbonden risico te groot oordeelt. De afdeeling Alkmaar van de H. M. v. L. verdient zeker den dank van onze burgerij, dat zij dit risico wel heeft aangedurfd, omdat daardoor deze Alk maarsche hoogtijdag behouden is geble ven. De afdeeling Alkmaar van de H. M. v. L. heeft hierdoor weer voor de zoo- veelste maal de Alkmaarsche burgerij aan zich verplicht. Men kan deze verplichting in een daad omzetten door voor 50 cent een Alkmaarsch landbouwlot te koopen met als hoofdprijs twee vette koeien ter waarde van 900. Bij informatie bij de lotendebitanteu is ons gebleken, dat in dit opzicht de hou ding van Alkmaar beschamend is. Dit geldt niet alleen voor Alkmaars bevolking, doch ook voor die van de omgeving. Voor een paar weken woonden wij de Op- meersche landbouwtentoonstelling bij, die op een afgesloten terrein werd gehouden, waarop men 75 cent entree kon heffen. In Alkmaar wordt de tentoonstelling op de openbare terreinen gehouden en is de toe gang gratis. Ook aan de Opmeersche ten toonstelling is een verloting verbonden en boekte men het succes dat alle 10.000 loten koopers vonden. In Alkmaar staat het te bezien of de 7000 loten, die zijn uitgegeven, geplaatst zullen worden en toch is de verloting, waarvan de trekking 30 September plaats heeft een basis voor het voortbestaan van de tentoon stelling. Wij kunnen het voor Alkmaar niet anders dan beschamend noemen wanneer niet alle loten verkocht geraken en wij hopen dan ook zeer, dat het bestuur alsnog Democratie en jodendom over de kam gehaald. Er was gisteravond een zéér ge ring bezoek opgekomen naar de vergadering in De Unie, uitgeschre ven door de Nat.-Soc. Ned. Arbei derspartij (N.S.N.A.P.), leider ma joor Kruyt, ofschoon deze partij hiermede voor het eerst in onze stad een openbare bijeenkomst hield. De heer Bakker, uit Haarlem, propagan daleider in Noordholland, sprak een kort openingswoord, waarna hij het woord gaf aan den heer Kleinenberg uit Den Haag. Deze begon met een terugblik op het be leg van Alkmaar, waarin hij aanleiding zag om te betoogen, dat een kleine kern, zooals thans in de zaal aanwezig, destijds den grondslag legde voor Nederlands bevrij ding. Voortgaande, zei spr., dat het nat.-socia- lisme geen politiek stelsel, maar éen eeuwig heidsbeginsel is. We zijn vastgeroest in de democratie, die de menschen tot den rand van den afgrond bracht en daarom moeten we het nat.-socialisme najagen, terugkeeren tot de natuur, waartoe trouwens reeds eeuwen lang schrijvers en dichters opwek ten. Het nat.-socialisme is niet ontstaan in het brein van één man uit dezen tijd, maar be staat reeds sinds het begin der wereld. In plaats van zuiver socialisme bracht de Fransche revolutie niets van de gepredikte leuzen, zei spr. Het zuivere socialisme, d.i. het nat.-socialisme, is niet gekoppeld aan het woord „democratie" of „vrij", maar zal brengen de ware gelijkheid, dienstbaar aan de gemeenschap; het wordt gedragen door den heiligen plicht „één voor allen, allen voor één"; het zal groeien en worden tot'een grooten boom, vertakt tot diep in de werke lijkheid en wortelend in vasten bodem. De vrijheid, beloofd door de Fransche re volutie, was een leuze, waarvan niets is te recht gekomen, omdat zij verkeerd werd gezien, n.l. in ongebondenheid. De ware vrijheid is de grootste gebondenheid, gebon denheid 'door het geweten, zooals het natio- naal-socialisme dat ziet. Van de broederschap is ook al niets terecht gekomen, omdat tot nu toe ontbrak de ware eenheid, de diepte van het zuiver menschelijke. Vandaar ook, dat spr. destijds durfde beweren, dat de jamboree van een paar jaar geleden bij Haarlem de voorbode zou worden van een oorlog. De ware een heid in de wereld heeft tot nu toe ontbro ken, en dat kon niet anders, omdat, ondanks alle sociale wetten, de zuiver nationaal- socialistische gedachte ontbrak. Daardoor konden arbeid en kapitaal niet bij elkaar komen. Het is een eisch van het nat.-soc., dat het kapitaal dienstbaar wordt gemaakt aan den arbeid, inplaats van andersom, zoo als tot dusver. Zoolang men daarmee niet accoord zal gaan, zal alle geschreeuw om gelijkheid en eenheid ijdel zijn en valsch. Als wij niet inzien, dat de democratie ons tot den rand van den afgrond bracht, zullen wij tevergeefs hebben geleefd. Het nat.-soc. is gekomen uit een behoefte aan vernieuwing. We zijn gekomen aan den eindtijd van de democratie. De vernieuwing is niet meer te keeren en men meene nu niet, dat Duitschland onze grenzen uit wil lekeur gepasseerd is. Immers: het nat.-soc. is geen gedachte van Duitschland, maar een gedachte van de menschheid in haar geheel. Daarvoor strijdt Duitschland thans, zooals het Germanendom steeds een roeping in de wereld heeft te vervullen gehad. Het wil thans de juiste gedachte over bloed en bodem en ras' brengen. De boodschap van het nat.-socialisme is: Zie wat het kan zijn voor mannen, vrouwen en kinderen; hoe het een zegen brengt aan allen; hoe de arbeid in eere wordt hersteld en hoe het gedreven wordt door ware menschenliefde. Nat.-soc. is dienen in den ruimsten zin van het woord, het brengen tot groote blijdschap. De oorlog is een geesel, welken het nat.- socialisme heeft moeten ter hand nemen om de erkenning bij te brengen, dat het nat.- soc. beginsel het eenig juiste is, het heil der toekomst, de ziel van de menschheid. Her haaldelijk is erop aangedrongen het zonder strijd te aanvaarden, maar de toegestoken hand werd geweigerd. Het nat.-socialisme kan de menschheid niet loslaten, want het is een opgelegd iets en zal daarom ook in ons land ééns zijn taak volbrengen, omdat de krachten ervan zijn verbonden aan de eeuwige krachten; het zal overwinnen, on danks alle tegenwerkende machten, hetzij deze komen van de zijde der politiek, van Joden, van Grieken, of van waar ook. Spr. eindigde met een krachtige peroratie voor het aannemen van de nat.-soc. gedach te ook door de Alkmaarders. De leider der N.S.N.A.P., de 71-jarige majoor Kruyt, beantwoordde na een pauze verschillende vragen. Wij deelen daarvan het volgende mee: De N.S.B. heeft in den laatsten tijd haar principes gewijzigd. Zij had aanvankelijk niet aanvaard het beginsel van bloed, ras en bodem, en had onder haar leden vele Joden en vrijmetselaars. Thans, na de bezet ting van ons land, werd het roer omgegooid en verkondigt de N.S.B. hetzelfde als de N.S.N.A.P. De ware nationaal-socialisten zullen bij de N.S.N.A.P. terecht moeten ko men, want zij behooren bij de N.S.B. niet thuis; deze heeft hen misleid. Of Anschluss gezocht zal worden bij Duitschland, hangt geheel af van den Duit- schen leider, den hervormer van Europa, Adolf Hitler, en wat die doet zal goed zijn. De groote splitsing onder de nat.-socialis- ten is een gevolg van de vergiftiging van het volk door het partijstelsel, dat nu eenmaal in Nederland heerschte, uitvloeisel van den invloed van het Jodendom, dat in ons land reeds 92 pet. van het Nederlandsche kapi taal bezat. De N.S.N.A.P. is nog niet aangesloten bij de partij-van Rappard; de samenwerking daarmee moet nog besproken worden in een heden Donderdag te houden samenkomst. Kerk en staat hebben een zóó uiteenloo- pende taak, dat de kerk zich moet onthou den van de politiek. Op grond van Chris tus' gezegde: „Mijn koninkrijk is niet van deze aaide" moeten staatkunde en kerk gescheiden blijven. Met de bewering, dat het huwelijk een christelijke instelling is, ging spr. niet ac coord. Hij noemde het een natuurlijke daad. Alleen de wijze, waarop het wordt gesloten en in stand zal worden gehouden, is van christelijke zijde geregeld. Duitschland is in ons land gekomen als vriend, als beschermer tegen Engeland, dat ens in de heele geschiedenis heeft bedreigd en bestookt. Ons volk wordt door de Duit- schers beter bejegend dan het ooit is behan deld door een onzer eigen regeeringen, van welke de laatste lafhartig is gevlucht, zei spr. De Duitschers zullen niet ons land ver laten alvorens ons volk het nat.-socialisme heeft aanvaard, omdat zij ons willen behoe den voor een weder-opkomen van de macht van democratie en Jodendom en omdat zij willen dat de werkers vrijheid, arbeid en- brood hebben. Op dit oogenblik heeft ons volk nog niets geleerd. De tijd zal komen, dat Hitier zal dwingen tot aanvaarden van het nat.-socialisme, als wij dat niet uit eigen beweging zouden willen doen. Spoedig zal de tijd komen, dat het nat.-socialisme ook hier beschouwd zal worden als een zegen. Dat wij altijd een zelfstandig rijk hebben gehad, is onjuist. Tot den 80-jarigen oorlog waren wij een deel van het groote Duitsche rijk van Karei V en daarna gaf men ons on afhankelijkheid. Wij waren altijd te lamlendig om zelf voor de vrijheid te vechten: de Duitschers en Rus sen hebben ons verlost van het Fransche juk. Van bloed en ras zijn wij Germanen, evenals ons broedervolk de Duitschers. Dat onder onze oostelijke buren de vrij heid geknot zou worden, dat er armoede en ellende zouden zijn, is onjuist. Spr. zou wil len, dat onze arbeiders het zoo goed hadden en zoo vrij konden leven als in Duitschland mogelijk is. Het is alleen het kapitalisme, dat het Duitsche sprookje in stand wil hou den. Wat de Ned. Unie en het. Nat. Front over kapitaal en arbeid zeggen, lapte spr. aan zijn laars. Hij wilde er in nat.-soc. zin van zeg gen, dat de aarde het kapitaal is voor den mensch, omdat zij alles voortbrengt wat wij noodig hebben. Het geld is slechts een ruil middel en doordat er een teveel aan bodem opbrengsten kwam, hoopte het geld zich op; de Joden maakten zich daarvan meester. En dat nu zullen de nat.-sqc. doen ophouden. Het ruilmiddel mag zelf geen handelsobject zijn en daarom mag er niet méér geld zijn dan noodig is voor het financieren van de productie. Er mag dan slechts één bank zijn: een nationale bank. Ernstig waarschuwde spr. tegen den wil om terug te keeren naar het oude democra tische partijenstelsel, waarvan wij het stre ven nu reeds weer bemerken. In den komen den nat.-socialistischen staat is voor de par- tijmenschen van voorheen geen plaats meer. De heer Bakker sloot de bijeenkomst met een opwekking tot opgeven als lid, welken oproep hij eindigde met een „Heil Hitier". in deze den steun verkrijgt, dien het ver dient. Ook door het schenken van prijzen kan men voor de tentoonstelling den zoo ge- wenschten steun verleenen. Dezer dagen ontving het bestuur het ver blijdende bericht, dat het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw voor de tentoonstelling twee gouden medailles beschikbaar stelt, terwijl het van .den burgemeester van Oterleek, den heer J. Posch, een zilveren medaille mocht ontvan gen. De Alkmaarders willen, terecht, zoo gaar ne Alkmaar tot centrumstad op elk gebied maken. Men bedenke, dat dit slechts bereikt kan worden als men bereid is daarvoor ge meenschappelijke offers te brengen. JUBILEUM P. A. BIERMAN. Morgen hoopt de heer P. A. Bierman, wonende Anjelierstraat 17, 25 jaar werk zaam te zijn geweest in de afd. drukkerij van de fa. P. Hekket en Co., papierwaren- fabriek alhier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nrs. 1703 en 1704 zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 29 Augus tus 1940, waarbij zijn vastgesteld resp. een verordening tot wijziging van het Ambte narenreglement en een verordening tot wij ziging van het Werkliedenreglement. Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 5 September 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. VERGADERING NAZORG. De vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor buiten gewoon L. O. te Alkmaar" hield gisteravond een ledenvergadering. Om even over zeven opende de voorzitter, de heer C. F. D. Koh- nert, met een woord van welkom, herinner de aan de activiteit der vereeniging, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden. De secre taris, de heer H. de Winter, deelde mede, dat vele en groote moeilijkheden, zoowel voor de school als de nazorg-arbeidsinrich- ting, overwonnen izijn. En reeds dreigen weer nieuwe in de naaste toekomst. De grondstoffenvoorziening voor matten en borstelwerk geeft groote zorg. Gelukkig heeft de vereeniging veel steun van de A.V.O." en van de landelijke vereeniging .Nazorg Buitengewoon Onderwijs". Er is kans, dat in een matig tempo doorgewerkt zal kunnen worden. De tijdsomstandigheden laten geen uitzending van zwakke leerlingen naar het koloniehuis te Ede toe. Een flink bedrag uit de kas zal nu aan kleeding en schoeisel worden besteed voor de leerlingen, die daar behoefte aan hebben. Zoo noodig zullen schoolpantoffels voor de wintermaan den worden aangeschaft. In de vacature- Leerkamp werd voorzien door verkiezing in het bestuur van den heer N. de Jong, die het penningmeesterschap zal waarnemen. Het jaarverslag van secretaris en penningmeês- ter benevens de rekening en verantwoor ding werden goedgekeurd. De voorzitter richtte woorden van dank tot den heer P. A. de Lange, die tijdelijk de geldmiddelen beheerd heeft, en tot de heeren Harder en Reurslag voor het nazien van de boeken. Besloten werd de propaganda krachtig voort te zetten en te pogen nieuwe leden te winnen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een korte, krachtige rede, waarin hij den nadruk legde op de opbouwende kracht, die van de vereeniging uitgaat bij haar Onver moeid streven voor een goede verzorging en rechtvaardige behandeling der misdeelde jeugd. AANBIEDING HULDEBLIJK DER AMERSFOORTSCHE GEEVACUEERDEN TE HENSBROEK. In een buitengewone vergadering van den raad der gemeente Hensbroek heeft Woens dagmiddag door een commissie uit de geëvacueerden van Amersfoort, die in de spannende dagen van Mei tot een aantal van pl.m. 800 perso en te Hensbroek voor ongeveer een week gehuisvest zijn gewor den, het aanbieden plaats gehad van een huldeblijk in den vorm van 'n tegelplateau, voorstellende On,_e Lieve Vrouwen Toren te Amersfoort. Op één lid na was de raad der gemeente Hensbroek voltallig. Tevens waren aanwezig uit Amersfoort de evacua tieleider, de heer ■'•an Duyn? dr. Kohier, de heeren Spoel, Beyer en Hartman. De pu blieke belangstelling uit Hensbroek was groot. Van het gemeentehuis waaide de ge- meentevlag. Burgemeester Kooiman opende de bijeenkomst met een welkomstwoord in het bizonder tot de Amersfoortsche commissie, waarna de heer van D u y n het woord verkreeg. Deze herinnerde aan de aange name begroeting door burgemeester Kooi man op het station te Obdam en teekende de penibele positie, waarin de geëvacueer den van wijk 40, als het ware in angstpsy chose arriveerden. Doch toen, aldus spreker, zagen we een zon, dat was de burgemeester van Hensbroek met opgeheven hoofd en vriendelijken lach, die ons welkom heette. Spreker wees vervolgens op de gulle ont vangst in de herv. kerk, waar een brood maaltijd werd aangeboden. Te Hensbroek, zeide spreker, hebben we een week lang gulle gastvrijheid genoten; onze menschen zijn hier op verhaal gekomen en velen von den het jammer deze gemeente weer te moeten verlaten, alhoewel het Gode be haagd heeft in Amersfoort onze have en goed in welhaast ongeschonden staat temo gen terugzien. Nadat spreker er op gewezen had dat saamhoorigheid en opofferende liefde door de ingezetenen van Hensbroek is betoond, kwam spreker op de voorstelling van het tegelplateau. Hij wees er o.a. op, dat de toren door brand, oorlogsrumoer en storm geteisterd is, waarbij onze voorouders de kracht hebben gehad tot wederopbouw. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat ons geslacht de kracht mag bezitten weder op te bouwen al wat geteisterd is en de oud- Transvaalsche spreuk aan te halen dat „alles sal reg kom". Hierna vond de onthulling en bezichtiging plaats van het tegelplateau dat een plaats heeft gekregen aan den wand in de gang van het gemeentehuis, waar het prachtige werk ten volle tot uiting komt. De burgemeester heeft woorden van dank en groote erkentelijkheid gespro ken voor het geschenk. Spr. herinnerde aan de moeilijkheid om op een inwonertal van 900 ongeveer 800 geëvacueerden te huisves ten. Spr. verklaarde dat het verblijf der Amersfoorters nimmer vergeten zal worden Ingekomen is een. verzoek van Mv. de Wed. N. M. E. VOGELPOEL geb. DE WILDE, alhier, om een VERLOF A. verlof voor den verkoop van zwak-alcoho- lischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel HEILIGLAND 10. Binnen twee weken na dagteekening kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 5 September 1940. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. en eindigde met te zeggen, dat de hechte band, die ontstaan was, geboren werd uit het besef Nederlanders te zijn. De heer dr. Kohier had in burgemees ter Kooiman tijdens de evacuatie niet den ambtsdrager maar den helpenden mensch gezien en wees evenals de heer van Dyun op de groote menschlievendheid en gulle gastvrijheid te Hensbroek genoten. Spreker overhandigde burgemeester Kooiman een schilderij van een schilder, die op deze wij ze zijn dank wilde betuigen. Burgemeester Kooiman wees er op dat hij en de inwoners van Hensbroek niet an ders dan hun plicht gedaan hadden, terwijl hij zich zeer erkentelijk voor het schilderij toonde. Det wethouders Oudejans en Wit hebben eveneens het woord gevoerd, waar bij er op gewezen werd hoe goed de Amers foortsche bevolking zich in het ongerief ten plattelande heeft weten te schikken. Nadat hierop de heer v a n D u y n nog een persoonlijk woord gericht had tot den ge meentebode, tot den heer Koppenol, hoofd der school, en de inwoners van Hensbroek, sloot de burgemeester de bijeenkomst met te zeggen, dat deze 4e September 1940 evenmin vergeten zou worden als de angstige 2e Pinksterdag. De bekende Polygoon-vertegenwoordiger Kuiper, Hoogwoud, heeft de onthulling van het plateau, de overhandiging van het schil derij en de groep der autoriteiten op de ge voelige plaat vastgelegd. De secretaris van de F.N.Z. schrijft in het jongste nummer van het orgaan het vol gende: De grondslag van de nieuwe regeling is, dat de Nederl. Zuivelcentrale over de ge- heele productie van kaas kan beschikken en ook voorschrijft, hoe de handel in kaas moet plaats vinden. Bovendien zijn hierbij de prijzen, die aan de producenten betaald moeten worden, in het algemeen geregeld, terwijl reeds eerder de prijzen voor het pu bliek zijn vastgelegd. Zoo is thans het voor schrift, dat 50 der geproduceerde kaas voor de N.Z.C. moet worden opgeslagen, terwijl het resteerende beschikbaar moet worden gesteld voor den export naar Duitschland en België, resp. voor den ver koop in het binnenland wordt vrijgegeven. Dit percentage kan natuurlijk naar behcefte gewijzigd worden. Men zal begrijpen, dat in een tijd als deze een zoodanige beschikking over het product noodig is, zal men voor en na niet voor onoverkomelijke moeilijkheden komen te staan. Bij het opstellen der voorschriften voor den handel in kaas is men ervan .uitgegaan, dat de bestaande kanalen, voor zoover hier van kan worden aangenomen, dat deze in het geheele kader een nuttige functie ver vullen, ingeschakeld konden blijven. Aan den groothandel in kaas heeft men een ruimere plaats toegekend, omdat deze van de producenten, die de hun opgelegde op slagverplichting niet kunnen nakomen, deze verplichting moet kunnen overnemen. Dit geeft bepaalde bezwaren, omdat fabrieken, die zelf niet kunnen opslaan en totnogtoe haar product geheel aan grossiers en win keliers afleverden, die de opslagverplichting niet kunnen overnemen, nu gedwongen zijn, een groothandelaar in te schakelen, waar aan weliswaar dé kaas niet behoeft te wor den geleverd, maar waarbij deze administra tief wel over den groothandelaar moet loo- pen en deze de opslagverplichting van de fabriek overneemt. Dit laatste vooral kan de fabriek onder bepaalde omstandigheden geld kosten. Bovendienis het weinig te rijmen met een vereenvoudiging van ons afzetappa- raat, dat onder de huidige omstandigheden toch wel voor de hand zou liggen. Ook overigens kleven er aan de regeling wel eenige bezwaren voor den handel, zoo wel als voor de producenten. In het geheel zit de tendens eener bevriezing, welke aan dit soort regelingen nu eenmaal altijd eigen is. Hieronder is b.v. ook te rekenen de ge dwongen verkoop over de markten, voor wie dit totnogtoe ook deed, terwijl er met prijs- voorschriftën als de gegevene natuurlijk van een „handel" zoo goed als geen sprake meer is. De praktijk zal zeker in de eerst komende dagen nog wel meer bezwaren in de regeling te zien geven. Eendeels zullen deze als de kinderziekten zijn te beschou wen en met den noodigen goeden wil op te heffen zijn, anderdeels zal men er rekening mede moeten houden, dat regelingen als deze nu eenmaal als een noodzakelijk kwaad zijn te beschouwen en altij< andere plaats knellend werk echter, van de Zuivelcenti verwachten, dat zij aan ree: ken bezwaren zooveel mogel komen. Dit geldt ook ten aa le meeningsverschillen welk over de berekende prijzen soorten en achten het daarc thans niet in te gaan. Men zal verder opgemerk er voor 30+ kaas geen prij deling door den producent laar is voorgeschreven. Dit dat dit product vanaf 28 Au van de productie is uitgesch Het blijkt overigens, dat e regel, dat aan consumenten stukken van y, kg gelever< nogal wat misverstand best. dat dit een voorlooper is v£ butie, van een ander hoort i erger is dan distributie. Het om goed, er op te wijzen, da uitsluitend genomen is om van kaas te voorkomen en mogelijk ook niet tot de kaas te behoeven over te ga zoo lang mogelijk uit te st< heeft deze regeling het voori die gewoon was veel kaas nu nog kan doen, terwijl ee: alles zou egaliseeren. Het zijn, dat dit in het algemee: publiek doordrong. Deze kaasverkoop per por gerief aan degenen, die gew< de kaas per stuk in te slaan, al in de kaasstreken van o: bruik was. Zij zullen er aar nen, nu per pond te koop valt dat ook wel wat mee. en vaste leveranciers van d( fabrieken en de kaasmaken hier buiten. Hun eigen geb: gaan op de bestaande wijze dan totnogtoe. INGEKOMEN PER M. C. Lonte, N.H., zonde 9a, van Beemster. Ymke bouwvakarbeider, Voormeer kaï'spel. W. M. Ruiter, Koningsweg 83, van Amst Kraak, geen. wed. van dochter, telefoniste, Kennen van Den Helder. J. H. D zonder beroep, en gezin, Ge Den Helder. J. A. Dekk tieknecht, Reekerstraat 43, M. de Boer, N.H., echtgen. zonder beroep, Houthaver Edam. M. Prins, OBisCl., den Abeele, huishoudster, V van Winkel. J. van Til, f. roep, en echtgenoote, Stuai Den Helder. J. Salomon: beroep, en echtgenoote, H weg 106a, van Den Helder. Wansem, R.K., leerl. ve Everdingenstraat 18, van A. Cloeek, N.H., winkelbedient van Oudkarspel. S. Paap en echtgenoote, Snaarman Amsterdam. K. Slooten, Mr. P. J. Troelstrakade 10, G. A. van de Kamer, R. Laat 101, van Voorhout. logementhouder, en gezin, van Koog aan de Zaan. R.K., onderwijzeres, Oude; Emmen, Emmer Compascur De Leider van den Distri MAAR maakt bekend dat zijn kantoor, Breedstraat 4 afgehaald de formulieren van extra-rantsoenen zeep arbeiders, die werkzaamhi waarbij zij in sterke mate verontreiniging van lichaai zijn blootgesteld. Deze formulieren worden aan werkgevers of be van de bedrijven, welke pi hebben, dat voor deze extr; in aanmerking komt. Aan arbeiders van deze bedrijv halve geen formulieren c Aan hen, die niet in een zijn, doch zelfstandig een 1 worden, voorzoover zij da£ king komen, deze aanvraa, ter wél uitgereikt. De Staatsmijnen en d Spoorwegen vallen buiten De aanvraagformulieren 14 Sept. a.s. weder bij der te worden ingeleverd. (Ongecorrigei Het A.N.P. meldt: De door den rijkscomm de commissaris voor het I Secretariaat, het „N.A.S", tot die landelijke organi bonden en arbeidersorgan: van 8 September te ontbim volgens artikel 15 van het sluit 1917 vereischte goedl dateur is door den comir Rost von Tonningen, benoi Woudenberg, in diens 1 commissaris van het Ned. vereenigingen. In dit besluit van mr. Ri is verder bepaald, dat de 1 het bepaalde bij art. 1702 wetboek en bij het werkloi te hebben voldaan, aan c ontbonden organisaties e« geven, die zooveel mog met die, waartoe zij zijn b name door die bezittinge ten behoeve van de bij he Vakvereenigingen aange: saties in dezelfde bedrijfsl Naar aanleiding van di Rost van Tonningen, hee van het N. V. V., Woudenl

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2