£aatste Êedchten yUouincUud TUeums Spoel ^Rechtszaken jMQ&zmdw Stukken Jilmnieuws Distributienieuws. Het N.A.S. wordt ontbonden. Ontbindina Vrijmetselaars- loc es bevolen. BERGEN OBDAM EERSTE BLAD. 3 zijn te beschouwen en altijd op de een of andere plaats knellend werken. Wij meenen echter, van de Zuivelcentrale te mogen verwachten, dat zij aan rechtvaardig geble ken bezwaren zooveel mogelijk zal tegemoet komen. Dit geldt ook ten aanzien van enke le meeningsverschillen welke er nog zijn over de berekende prijzen voor sommige soorten en achten het daarom beter daarop thans niet in te gaan. Men zal verder opgemerkt hebben, dat er voor 30+ kaas geen prijs voor verhan deling door den producent aan den hande laar is voorgeschreven. Dit beteekent dus, dat dit product vanaf 28 Augustus praktisch van de productie is uitgeschakeld. Het blijkt overigens, dat er over den maat regel, dat aan consumenten alleen kaas n? stukken van K kg geleverd mag worden, nogal wat misverstand bestaat. De een zegt, dat dit een voorlooper is van de kaasdistri butie, van een ander hoort men, dat dit nog erger is dan distributie. Het lijkt ons daar om goed, er op te wijzen, dat deze maatregel uitsluitend genomen is om het hamsteren van kaas te voorkomen en tevens zoo mogelijk ook niet tot de distributie van kaas te behoeven over te gaan, althans deze zoo lang mogelijk uit te stellen. Bovendien heeft deze regeling het voordeel, dat degene, die gewoon was veel kaas te eten, dit ook nu nog kan doen, terwijl een kaasdistributie alles zou egaliseeren. Het zou van belang zijn, dat dit in het algemeen goed tot het publiek doordrong. Deze kaasverkoop per pond geeft wat on gerief aan degenen, die gewoon waren steeds de kaas per stuk in te slaan, zooals dit voor al in de kaasstreken van ons land het ge bruik was. Zij zullen er aan moeten gewen nen, nu per pond te koopen en misschien valt dat ook wel wat mee. Alleen de leden en vaste leveranciers van de boter- en kaas- fabrieken en de kaasmakende boeren vallen hier buiten. Hun eigen gebruik mag door gaan op de bestaande wijze, mits niet meer dan totnogtoe. INGEKOMEN PERSONEN. M. C. Lonte, N.H., zonder beroep, Zij dam 9a, van Beemster. Ymke de Boer, geen, bouwvakarbeider, Voormeer 2, van Weesper- karspel. W. M. Ruiter, D.G., dienstbode, Koningsweg 83, van Amsterdam. J. C. Kraak, geen, wed. van C. Veenstra, en dochter, telefoniste, Kennemerstraatweg 181, van Den Helder. J. H. M. Kootker, R.K., zonder beroep, en gezin, Geesterweg 14, van Den Helder. J. A. Dekker, R.K., expedi tieknecht, Reekerstraat 43, van Oudorp. M. de Boer, N.H., echtgen. van W. de Boer, zonder beroep, Houthavenstraat 44, van Edam. M. Prins, OBisCl., wed. van P. van den Abeele, huishoudster, Verdronkenoord 9, van Winkel. J. van Til, geen, zonder be roep, en echtgenoote, Stuartstraat 31, van Den Helder. J. Salomons, N.H., zonder beroep, en echtgenoote, HAZEA., Wester- weg 106a, van Den Helder. E. van der Wansem, R.K., leerl. verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Amsterdam. P. Cloeek, N.H., winkelbediende, Nassaulaan 6, van Oudkarspel. S. Paap, G.K., chauffeur, en echtgenoote, Snaarmanslaan 117, van Amsterdam. K. Slooten, geen, stoffeerder, Mr. P. J. Troelstrakade 10, van Zaandam. G. A. van de Kamer, R.K., timmerman, Laat 101, van Voorhout. D. de Jong, geen, logementhouder, en gezin, St. Annastraat 41, van Koog aan de Zaan. L. J. C. Burgers, R.K., onderwijzeres, Oudegracht 204, van Emmen, Emmer Compascum. De Leider van den Distributiedienst ALK MAAR maakt bekend dat vanaf heden aan zijn kantoor, Breedstraat 40, kunnen worden afgehaald de formulieren ter verkrijging van extra-rantsoenen zeep ten behoeve van arbeiders, die werkzaamheden verrichten, waarbij zij in sterke mate aan bijzondere verontreiniging van lichaam en/of kleeding zijn blootgesteld. Deze formulieren worden alleen uitgereikt aan werkgevers of bedr ij fsl eiders van de bedrijven, welke personeel in dienst hebben, dat voor deze extra rantsoenen zeep in aanmerking komt. Aan de individueele arbeiders van deze bedrijven worden der halve geen formulieren uitgereikt. Aan hen, die niet in een bedrijf werkzaam zijn, doch zelfstandig een beroep uitoefenen, worden, voorzoover zij daarvoor in aanmer king komen, deze aanvraagformulieren ech ter wèl uitgereikt. De Staatsmijnen en de Nederlandsche Spoorwegen vallen buiten deze regeling. De aanvraagformulieren dienen uiterlijk 14 Sept. a.s. weder bij den Distributiedienst te worden ingeleverd. (Ongecorrigeerd.) Het A.N.P. meldt: De door den rijkscommissaris gemachtig de commissaris voor het Nationaal Arbeids secretariaat, het „N.A.S", heeft besloten de tot die landelijke organisatie behoorende bonden en arbeidersorganisaties met ingang van 8 September te ontbinden, behoudens de volgens artikel 15 van het werkloosheidsbe sluit 1917 vereischte goedkeuring. Tot liqui- dateur is door den commissaris, mr. M. M. Rost von Tonningen, benoemd de heer H. J. Woudenberg, in diens hoedanigheid van commissaris van het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen. In dit besluit van mr. Rost van Tonningen is verder bepaald, dat de liquidateur, na aan het bepaalde bij art. 1702 van het burgerlijk wetboek en bij het werkloosheidsbesluit 1917 te hebben voldaan, aan de bezittingen der ontbonden organisaties een bestemming zai geven, die zooveel mogelijk overeenkomt met die, waartoe zij zijn bijeengebracht, met name door die bezittingen aan te wenden ten behoeve van de bij het Ned. Verbond v. Vakvereenigingen aangesloten vakorgani saties in dezelfde bedrijfstakken. Naar aanleiding van dit besluit van mr. Rost van Tonningen, heeft de commissaris van het N. V. V,, Woudenberg, een schrijven gericht aan de bij het N. A. S. aangesloten organisaties, t.w. den Algemeenen Neder- landschen bouwarbeidersbond, de Neder landsche vereeniging van Fabrieksarbei ders (sters), den Algemeenen Nederland- schen Bond van Meubelmakers, den Neder- landschen Bond van arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, den Alge meenen Nederlandschen Metaalbewerkers- bond, den Nederlandschen sigarenmakers- en tabaksbewerkersbond, den Centralen bond van Transportarbeiders, en den Alge meenen Nederlandschen Textielarbeiders- bond „De Eendracht", waarin van dit be sluit wordt kennis gegeven en waarin mede- deeling wordt gedaan van een nadere be slissing van commissaris Woudenberg, dat al le leden van een bij het N. A. S. aangeslo ten organisatie, die zich vóór of op 9 Sep tember a.s. aanmelden voor het lidmaat schap van de overeenkomstige bij het N.V.V. aangesloten vakvereeniging, als zoodanig moeten worden aangenomen. Zoolang de betreffende personen door hun overkomst nog niet vallen onder de re glementaire bepalingen van de werkloozen- kassen van het N.V.V. zullen de reglemen taire bepalingen van de vorige kassen gel den, vbor zoover het bedrag en de duur der uitkeering niet hooger zijn dan bij de kas sen van het N.V.V. Loopende werkloosheids- uitkeeringen worden met inachtneming van het bovenstaande voortgezet volgens de be palingen, die gelden bij de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Mocht een lid later werkloos worden dan zal bij de bere kening van den wachttijd rekening gehou den worden met den als lid van de fede ratie doorgebrachten tijd. Hierdoor worden de leden van het N. A. S. in de gelegenheid gesteld voor het ver volg hun krachten te blijven wijden aan de vakbeweging en de daaraan verbonden voordeelen te blijven genieten. Overgekomen leden, die op 8 September niet werkloos waren, maar dit mochten worden, behooren uitkeering te ontvangen ten laste van de werkloozenkas van de bij het N.V.V. aangesloten betrokken bonden, waartoe tusschen de bestaande werkloozen- kassen van de '.ij het N.V.V. aangesloten bonden en de geliquideerde kassen een re geling getroffen zal worden. Aan de leden van de bij het „N.A.S." aan gesloten bonden is van een en ander even eens mededeeling gedaan. Het A. N. P. meldt, dat door de Duitsche overheid de ontbinding der Vrijmetselaarsloges is bevolen. DE VERDIENSTEN VAN DIENSTBODEN. In aansluiting op zijn circulaire d.d. 19 Augustus 1940, heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, mede namens zijn ambtgenoot van het de partement van landbouw en visscherij, aan de gemeentebesturen bericht, dat voortaan ook bij de berekening van de steunbedra gen der kleine boeren en tuinbouwers, ten aanzien van de verdiensten van dienstboden op volkomen gelijke wijze dient te worden gehandeld, als ten aanzien van de ver diensten van andere inwonende kinderen. De steunberekening voor C-boeren en C- tuinbouwers blijft voor 1940 echter ongewij zigd gehandhaafd. BELASTINGPLANNEN NOG ONZEKER. Uit de omstandigheid dat voor 1 Mei j.l. het tarief voor de belasting naar inkomen en vermogen niet gewijzigd is en dat reeds een aanvang wordt gemaakt met het uit reiken van de aanslagen, mag, volgens den Haagschen redacteur van de Telg., worden afgeleid dat de inkomsten- en vermogens belasting voor het belastingjaar 1940/1941 gelijk blijft aan die gedurende het vorige belaU;ngjaar, dut, met inbegrip van de verhoogde opcenten op de gemeentefonds belasting krachtens de wet tot verster king van de middelen van het Rijk over het dienstjaar-1940, welke ten deele reeds aan het voiige belastingjaar zijn ten goede gekomen. Overigens make men zich niet blij met een fiscale doode musch, want het behoeft wel niet nader betoogd te worden dat de fiscale schroef in de naaste toekomst zeker eonige slagen zal moeten worden aange draaid. Men mag dan ook, al zijn de plan nen dienaangaande nog niet vastgesteld, rekenen op het heffen van eenige nieuwe belastingen eventueel het verhoogen van andere bestaande heffingen. Omtrent het invoeren van nieuwe afzonderlijke heffin gen is echter nog geen beslissing genomen. DE ONGEREGELDHEDEN IN ROEMENIE. Berlijn, 5 Sept. (A.N.P.) Bepaalde ge beurtenissen in Roemenië wijzen er op, dat de latente binnenlandsch-politieke cri sis in een toestand van opgewonden betoo gingen is overgegaan. Dit verschijnsel, zoo verklaart men in Berlijnsche politieke kringen, was te verwachten. Roemenië heeft in de afgeloopen twaalf maanden de eene kabinetswisseling na de andere mee gemaakt, en telkens ging deze gepaard met een wijziging der politieke oriënteering. Het besef, dat zij hun huis op zand ge bouwd hebben, is velen Roemenen zwaar gevallen. De thans te Weenen voltrokken liquidatie van een op verkeerde grondsla gen gebouwde politiek en de noodzakelijk geworden vervanging hiervan door een aanpassing aan de nuchtere feiten kon nauwelijks zonder schokken in zijn werk gaan. De terzijdestelling van Trianon heeft voor Roemenië het karakter van een niet bijster lichte operatie. Een uitgerekt staatsorganisme moest tot natuurlijke af metingen worden teruggebracht. Een der gelijk ingrijpen geschiedt zelden, zonder dat de bacillen van den ongezonde nog eeirmaal viril worden en temperatuurs- verhoogingen tengevolge hebben. Het ge nezingsproces mag daardoor niet vertraagd worden. Juist nu is voor alle Roemeensche patriotten het uur gekomen, dat nationale solidariteit en politieke rijpheid bewezen kunnen worden. ECHTE KOFFIE VOOR DE DUITSCHERS. De Duitsche bevolking werd gister, nadr de Berlijnsche correspondent van de TeL verneemt, met een blijde tijding verrast: van 1 September af zal men weer koffie kunnen krijgen. Echte, koffie, uit de tropen, en niet langer de „Ersatzkaffee", waarmee men zich sedert een jaar moest behelpen Personen boven de. 18 jaar zullen iedere maand vijftig gram kunnen koopen. Voor de gebieden, welke geregeld onder Engel- sche luchtraids te lijden hebben,, is een extra regeling getroffen. In die streken en steden kan de bevolking per hoofd vijf en zeventig gram koffie per maand betrekken. Een extra stimulans voor de des nachts geschokte zenuwen. Berlijn behoort even eens tot deze uitzonderingsgebieden. BALDUR VON SCHIRACH NEEMT AFSCHEID. Weenen, 4 September (D.N.B.) De rijks leider voor de' jeugdopvoeding der N.S.D. A.P., Baldur von Schiraeh, heeft ter ge legenheid van de overdracht van zijn ambt als rijks jeugdleider aan zijn opvolger, Ar- tur Axmann, een oproep gepubliceerd, waar in hij o.a. zegt: In dezen tijd heeft de jeugd van Duitsch- land den Führer nooit teleurgesteld. Zij schaarde zich het eerst en zonder voorbe houd om zijn vaandel en diende zijn werk trouw. Terwijl zij zichzelf onder tucht stelde en op eigen verantwoording de kleinste een heden opbouwde, bereidde zij den weg voor die opvoedingsgedachte, waaraan de toe komst behoort. Ik heb steeds beseft, dat het succes van mijn werk aan twee omstandig heden te danken was, aan de kracht van Adolf Hitler en aan de weergalooze toewij ding van mijn medewerkers. De Hitlerjeugd heeft in dezen oorlog haar naam alle eer aangedaan. Zij heeft op het veld van eer het gebod vervuld de opvoedkundige macht op het persoonlijke voorbeeld te grond vesten. Ten slotte dankte Baldur von Schiracb alle medewerkers, met wie hem voor de ge- heele toekomst een onverbrekelijke band vereent. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Oudkarspel. In ,,'t Huis de Brederode" te Oudkarspel werden Woensdagmiddag ten overstaan van notaris H. W. Smit uit Zuidscharwoude in het openbaar verkocht de navolgende perceelen, eigendom van de coöperatieve boerenleenbank in eerstgenoemde gemeen te. Huis, schuur met erf, bewesten de Voor burggracht, groot ongeveer 10 aren, ver- nuurd voor 3.75 per week aan J. Bood; Opgeboden tot f 2815 door C. Vis Az. Ge mijnd op 200 door P. Brink, Zuidschar woude, die dus voor 3015 kooper werd. Huis met koolberging en erf, bewesten de Voorburggracht, groot ongeveer 10 aren verhuurd voor 3.25 per week aan D. Ko ning. Opgeboden tot 2385 door C. Vis Az. te Oudkarspel; gemijnd op 10 door G. Zee man, Oudkarspel, die dus voor 2395 eige naar werd. Bouwland in den Kerkmeer- polder, „de Gouden Berg" genaamd, groot 2.65.40 ha., in huur tot Kerstmis 1941 bij den heer G. Stam Cz., tegen 336 per jaar, werd in acht perceelen, eerst afzonderlijk, geveild, daarna in combinatie van vier en ten slotte alle tezamen gekocht door den heer L. Kal verdijk te Oudkarspel voor 77 per snees. OPRICHTING INSTITUUT „ONTWIKKELING PLATTELAND". Te Oostwoud is, onder voorziterschap tevan burgemeester Avis van Midwoud, de oprichtingsvergadering gehouden van het instituut „Ontwikkeling Platteland". Aan wezig waren het voorloopig comité en een groot getal vertegenwoordigers van orga nisaties op gebied van land- en tuinbouw en cultureele vereenigingen. Met algemeene instemming werd daar na in beginsel besloten, dat het instituut „Ontwikkeling Platteland" in het leven zou worden geroepen, behouders hoogere goedkeuring. Na eenige discussie werd be sloten, dat het voorloopig comité in zijn geheel deel zou gaan uitmaken van het definitieve bestuur, aangevuld met twee vertegenwoordigers van afdeelingen van den Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, één vertegenwoordi ger van de gemeente Nibbixwoud en één vertegenwoordiger uit den middenstand. Zoo spoedig mogelijk zal met de wer ving van leerlingen begonnen worden. De oudercommissies van Twisk, Midwoud- Oostwoud en Hauwert zegden hun volle medewerking' toe. Aanbesteding hein- en krooswerken. 4 Uitslag van de aanbesteding van hem en krooswerken der gemeente in den Oud- burgerpolder (perceel A), Noorder Reeker en Mangelpolder (B), Zuider- en Midden- Reekerpolder (C), Zuurvenspolder (D), Sluispolder (E), Damlanderpolder (F), Phi- listeinschenpolder (G), Bergermeerpolder (H) en polder der Ver. v. polders en oninge- polderde landen onder Bergen (K): J. T. Briefjes en L. van den Berg: perceel B 90, perceel F 155, G 40, H 115 en K 175. Gebrs. J, en Jc.' Swaan en W. C. Alder- lieste: perceel A voor f 364.90, B 59 en C 84. J. Bijl: perceel C 52, D 168, E f 54. L. M. Alderlieste: perceel A 386, B 74 en C 95. N. Glorie: perceel A 325, B 42, C f 84, D 165, E 30, F 160, G 14, H 112 en K 70. A. Delis: A 300, B 40, C 80, D 160, E 30, F 155, G 10, H 110 en K 70. Eén inschrijvingsbiljet was van onwaarde. Gegund werden de perceelen A, B, D, G en H aan A. Delis voor 620; de perceelen E en K aan N. Glorie voor f 100; perceel C aan J. Bijl voor 52 en perceel F aan J. T. Briefjes en L. van den Berg voor f 155; totaal voor 927 (vorig jaar 784.90). Volksspelen bij ontbreken van kermis. Nu de kermis alhier dit jaar niet kon doorgaan, werden volksfeesten georgani seerd, die Maandag en Dinsdag j.l. gehou den zijn. Maandag werd er een gemaskerde voetbalwedstrijd gespeld, waarbij het pu bliek kon raden naar de namen der spelers. Tevens waren er een veteranen wedstrijd en korfbal voor dames. Belangstelling en deelname waren groot. Deze dag werd be sloten met een bal en bioscoopvoorstelling. Dinsdag werden voor jong en oud volks spelen gehouden. Een aardige attractie vormde de rondgang van Snip en Snap over het terrein. Ook thans was er weer groote belangstelling, waaronder uit naburige dor pen. Er was veel liefhebberij om deel te nemen aan de wedstrijden. Geslaagd. De heer T. Schoon, alhier is geslaagd als sportleider bij den Opbouwdienst. Wielrennen PRONK—EVERS OP DE ZAANSCHE WIELERBAAN. Aanstaanden Zondagmiddag worden op de Zaansche wielerbaan te Assendelft weder groote wielerwedstrijden georganiseerd, waaraan alle Noordhollandsche renners van pretentie deelnemen. Ook onze stadsgenooten Piet Evers en Jan Pronk behooren weer tot de deelnemers, dank zij het schitterende debuut dat zij Za terdag 17 Augustus tegen WalsPellenaars, Cees BakkerVan der Voort etc. maakten. Dezen keer krijgen de Alkmaarders het niet minder zwaar. Zij zullen n.l. den strijd in de 60 km. ploegcourse moeten aanbinden tegen DerksenCees Bakker, van Vliet Klink, ZwartepoortenRoes, SchüllerRiet hoven en het bekende tandempaar Freek PronkKors uit Amsterdam. Het voorprogramma bevat tal van indivi dueele wedstrijden, daarnaast vindt het sprintnummer van VlietDerksen plaats als onderdeel van de koppelomnium van VlietKlink tegen DerksenBakker. Wandelen. WANDELTOCHTEN DOOR DE ZIJPE. Naar wij vernemen zullen door de Ver eeniging „Algemeen Belang" alhier op Zondag 15 September a.s. een tweetal wandeltochten door de gemeente Zijpe worden georganiseerd, n.l. een tocht van 30 km. en een tocht van 20 km. De langste tocht, welke is bestemd voor meer geroutineerde wandelaars, leidt van Schagerbrug door den Ruigeweg naar St.-Maartensvlotbrug, langs het Wildrijk naar de duinen, langs den duinvoet naar Stolpen, vervolgens door den Boschweg naar 't Zand, Zijperdijk, Oudesluis, door Ruigeweg langs Prov. weg, Schagerweg via 't Buurtje naar Schagerbrug. De korte tocht omvat in hoofdzaak het zelfde traject, met dit verschil, dat van 't Zand langs den Keinsmerweg door den Ruigeweg en verder als boven wordt ge wandeld, zoodat men op dezen tocht Oudesluis laat liggen. „Algemeen belang" heeft met het bo venstaande een tweeledig doel: n.l. het bevorderen van de wandelsport en het laten zien van allerlei mooie plekjes uit de gemeente Zijpe aan hen, die hiermede nog niet op de hoogte zijn. De keuze van het traject is hierop speciaal ingesteld. W. A.-COMMANDANT WEIGERDE TROEP TE ONTBINDEN. Voorwaardelijke straf en 25. boete of 10 dagen. Dinsdag heeft de strafkamer van de Haagsche rechtbank, aldus schrijft het Hbid., vonnis gewezen tegen een 20-jari- gen N. S. B.er, die als commandant van een door Naaldwijk marcheerende W. A. colonne geweigerd had te voldoen aan het bevel der politie om zijn troep te ont binden. Op 28 Augustus werd voor de vacantie- kamer van de Haagsche rechtbank een gevangenisstraf van drie maanden tegen hem geëischt. Gisteren bij de uitspraak bleek de recht bank met een voorwaardelijke straf te willen volstaan. De man. die niet was ver schenen, werd wegens het opzettelijk niet opvolgen van het bevel van een ambte naar in functie; veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar en tot een onvoorwaardelijke straf van 25. boete of 10 dagen. TWEE OFFICIEREN DOOR DEN KRIJGSRAAD VRIJGESPROKEN. Voor den militairen krijgsraad te Utrecht stond gisteren terecht een reserve-kapi tein, die zich in de oorlogsdagen van 10 tot 15 Mei zou hebben schuldig gemaakt aan het toelaten van plunderingen door de soldaten. Het was op 11 Mei in Woudenberg ge beurd, dat tijdens de evacuatie van de burgers eenige militairen een bij het sta tion staande kiosk door middel van het ingooien van ruiten waren binnengedron gen en daar allerhande artikelen, zooals sigaren, pepermunt, chocolade en koeken, hadden weggenomen. De soldaten hadden grootendeels deze lekkernijen onder de burgers verdeeld en slechts een klein gedeelte zelf gehouden. Een ambtenaar van de belastingen, die aanwezig was bij deze -plundering, maakte den kapitein, A. van W„ op dit feit opmerkzaam, waarop deze hem zou hebben toegevoegd: „Als de jongens het niet doen, dan doen anderen het wel. Ik heb nu geen tijd om mij met zulke kleinigheden te bemoeien." Ook een assistent-telegrafist van de Nederlandsche Spoorwegen verklaarde, dat de kapitein zich in dezen geest had uitgelaten. President: Het komt mij toch r adsel- achtig voor, dat u, terwijl u wist, dat mi litairen aan het plunderen waren geslagen, niet eens de moeite nam cm naar een agent uit te zien, of om den zich nog in Wouden berg bevindenden 'burgemeester te waar schuwen. Beklaagde: Ik mocht mijn post niet ver laten en ik vond op dit moment plunde ring van een kiosk zoo onbelangrijk in vergelijking met de ontzettende dingen, die zich uur na uur aan de Grebbellinie afspeelden, dat ik mij er eerlijk gezegd geen zorgen over gemaakt heb, of mijn jongens zich al of niet daaraan schuldig maakten. De commandant van den kapitein, een majoor, verklaarde op een vraag van den president, dat de kapitein inderdaad in Woudenberg was gedomicilieerd, dat aan wezigheid op zijn post zeer noodzakelijk was en dat hij het beslist zeer kwalijk zou hebben genomen, als de kapitein uit de stelling zou zijn gekomen om zich te gaan bemoeien met een zaak, welke de ge meentepolitie had moeten behartigen. De auditeur-militair overwoog in zijn requisitoir dat de majoor den kapitein had gezegd, dat deze zijn post niet mocht verlaten en dat deze op dien dag wel iets anders had te doen dan voor politieagent te spelen. Spr. eischte daarom wegens ge brek aan bewijs vrijspraak. Na afloop van de zitting deed de krijgs raad uitspraak en sprak hem vrij. Een eerste luientant, die eveneens voor den krijgsraad was gedaagd en wien ten laste was gelegd, dat hij had toegelaten dat er groote hoeveelheden limonade wer den gestolen uit een fabriek, werd even eens op grond van dezelfde overwegingen, vrijgesproken. HET WACHTEN BIJ EEN DISTRIBUTIEKANTOOR. Mijnheer de Redacteur, Gaarne wil ik een vraag stellen over den distributiedienst. Ik kwam aan de Keetkolkschool voor het verstrekken van extra textielkaarten om 14.30 uur. Er stonden al verscheidene menschen onge duldig 2 uur te wachten. 4 Personen mochten gelijk naar binnen gaan, om de kaarten in ontvangst te nemen. Ik zelf kon om 5 uur naar binnen gaan. Toen ik binnen kwam, zag ik 5 heeren aan tafels gezeten, voor het uitreiken der kaarten. Men moest eerst bij alle tafels geweest zijn, eer men er mee klaar was. Kan er geen oplossing voor komen om daar niet 2 uur voor te moeten wachten? Zóó lang behoeft dat toch niet te duren als er een 70 personen vóór mij zijn. In die 2 uur tijd is er nog een vrouw flauw gevallen door de warmte en het gedrang van de menschen. De orde buiten zou ik ook gaarne anders willen zien, door, inplaats van door elkaar zoodat er geen mensch kan passeeren b.v. vier aan vier te gaan staan. Hopende dat dit een volgend maal ver beterd moge worden. Met dank voor de plaatsruimte. A. S. DE GROOTE LEUGEN. Theater Harmonie. Deze.boeiende film met Hilde Kraht in de hoofdrol voert den toeschouwer naar het verre Oosten, naar een plaatsje vanwaar diverse expedities vertrekken en het is dan ook geen wonder, dat het hotel van Vera Hoster de verzamelplaats is van alle moge lijke rassen. Als de ontdekkingsreiziger Clausen er terugkeert, is vooral Anja, de knappe nicht van Vera heel blij. Zij is n.l. de moeder van Clausen's kind, doch deze weet het niet. Uit dit gegeven ontwikkelt zich een buitengewoon spannende avon turenfilm, die de toeschouwers met het grootste genoegen zullen zien. DE DRIE COKONA'S. Victoria-theater. Een film, die thans groote "belangstelling trekt. Het is de nagenoeg geheel levensware geschiedenis van de personen, die het be roemde circusnummer aan de vliegende tra peze vormden, n 1. de Drie Cokona's. Zij traden o.a. reeds op in de beroemde film Variété van Emil Jannings. De regisseur is er in geslaagd op buitengewone wijze het circusmilieu met de avonturen der drie Cokona's, vol van romantiek, aan de toe schouwers voor oogen te stellen. Leni Nor- mann, René Deltgen en Ernst von Klippstein vervullen hun rollen op schitterende wijze en hun adembenemende circus-toeren zijn een attractie op zich zelf. HET SPOOKSCHIP. Roxy-theater. Wij behoeven van deze nieuwe flim in het Roxy-theater slechts den hoofdvertolker te noemen, n.l. Harry Piel en men weet, dat de film „Het Spookschip" een reeks van de meest gedurfde en spannende avonturen brengt. Dat Harry zich op zeer vlotte wijze door alle moeilijkheden heen slaat spreekt van zelf. Zij, die van gezonde sensatie hou den, zullen zeker een bezoek aan het Spook schip niet verzuimen. DRIE DOLLE DAGEN. City-theater. Een film vol dolle vroolijkheid wacht in de komende week de bezoekers van het City-theater. Men heeft n.l. de komische ge schiedenis van Tante Jutta laten spélen op drie dagen van het Keulsche Carnaval en daardoor is een film ontstaan, die als een echte ontspanning in deze dagen mag gel den. De meest dwa'e verwikkelingen doen de toeschouwers van de eene lachbui in do andere vallen en vol opgewektheid verlaat men het theater ria het zien van deze: Drie Dolle Dagen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3