Verkoop en aflevering vaste brandstoffen. Werktijden in verband met verduisterings voorschriften. Roeibootje overvaren. ALKMAARSCKE COURANT VAN DONDERDAG 3 SEPÏEIiiDDR If"). DE BLOEMBOLLENKWEEKERS hebben hun vruchtbare gron den niet braak laten liggen, doch aangewend voor den tuinbouw. Het dorschen van tuinboonen te Sassenheim. (Polygoon) HET EINDE VAN EEN BRITSCHEN BOMMENWERPER. Een bommenwerper van het type Hampden-Hereford, welke bij een nachtelijken aanval op Duitschland neergeschoten werd. (Holland) NA DEN BRAND IN DE MEUBELOPSLAGPLAATS aan de Kattenburgergracht te Amsterdam. De aangerichte ravage. (Polygoon) Wie vóór 30 Sept. de 20 pet. van zijn jaarverbruik nog niet heeft afgenomen, heeft na dien tijd geen recht meer op levering. UITEENZETTING RIJKS- KOLENBUREAU. Naar aanleiding van de vele tot het Rijkskolenbureau gerichte vragen met betrekking tot den verkoop en aflevering van vaste brandstoffen, volgt hieronder een nadere uiteen zetting aangaande de getroffen rege ling. Vaste brandstoffen voor kook- en verwarmingsdoeleinden. 1. Zonder vergunning mogen brandstof handelaren voor kook- en verwarmingsdoel einden in de periode 1 Mei t/m 30 Septem ber 1940 afleveren: a. aan oude afnemers 20 van de hoe veelheid, die van April 1939 tot en met Maart 1940 door hen werd afge nomen, b. aan nieuwe afnemers, zooals nieuw- gevestigden en in het algemeen zij, die een grooter geschat verbruik in de periode i940/41 zullen dan in de periode 1939/40 werd aangeschaft, 20 van het geschatte jaarverbruik, welke schatting door de handelaren dient te geschieden, die hiervoor ver antwoordelijk zijn. Aan den handel worden hiervoor echter geen extra hoeveelheden ter beschikking gesteld. 2. Onder de categorie 1 vallen ook zij, die in andere jaren voor koken en/of verwar ming andere dan vaste brandstoffen ge bruikten, b.v. olie, petroleufn, en nu genood zaakt zijn om thans tot het gebruik van vaste brandstoffen over te gaan. 3. De verbruikers, die voor hun centrale verwarming van olie op vaste brandstoffen overgaan, worden gerangschikt in twee categorieën, n.l.: a. verbruikers met een geschat jaarver bruik van minder dan 10 ton cokes, b. verbruikers met een jaarverbruik van 10 ton en meer cokes. Voor de categorie a. worden'aan den han del geen extra hoeveelheden beschikbaar gesteld. De handelaar dient deze afnemers uit de hem ter beschikking staande hoeveel heden te bedienen. Voor de categorie b. zullen zoo mogelijk extra hoeveelheden aan den handel of groot handel worden toegewezen. Te dien einde dient de verbruiker van categorie b. zich schriftelijk tot het rijkskolenbureau te wenden onder op gave van: 1. Het olieverbruik in de periode van 1 April 193931 Maart 1940, 2. de gewenschte afmeting van de brand stof (n.l. cokes 1, 2 of 3), 3. den groothandelaar of handelaar, van wien hij de brandstof wenseht te betrekken. Na beoordeeling van deze aanvraag kan het rijkskolenbureau eventueel een toe wijzing aan de betrokken groothandelaar of handelaar verstrekken. Als basis wordt hierbij aangenomen, dat 1000 L. olie gelijk te stellen zijn met 1500 kg. cokes. 4. Indien een verbruiker zijn met olie gestookte centrale verwarmingsketel niet voor het gebruik van vaste brandstoffen laat ombouwen en overgaat tot het stoken van haarden of kachels, bestaat er geen bezwaar tegen, dat de handelaar, wanneer deze uit de hem ter beschikking staande hoeveel heden er toe in staat is, aan dezen verbrui ker andere vaste brandstoffen dan cokes levert. In dit geval mag ook in de. periode van 1 Mei tot en met 30 September 1940 niet meei dan 20 van het geschatte jaarver bruik worden geleverd met "een maximum van totaal 5 H.L. Aan handelaren wordt in deze gevallen geen extra hoeveelheid beschikbaar gesteld. 5. Indien een verbruiker, die normaal des zomers petroleum gebruikte voor kookdoeleinden, dit jaar is overgegaan tot het verbruiken van vaste brandstof fen voor dit doel, omdat hem geen petroleumdistributiezegels hiervoor ter beschikking konden worden gesteld, kan de handelaar hem zonder speciale vergunning voor dit extra verbruik van vaste brandstoffen beschouwen als nieuwen verbruiker en dus boven de reeds toegestane 20 van het verbruik in de-perioden April 1939 tot en met Maart 1940 nog 20 leveren van het geschatte jaarverbruik voor kookdoel einden. 6. Verbruikers, die voor einde September 1940 de hoeveelheid van 20 van hun jaarverbruik niet hebben afgenomen, hebben na dien datum geen recht meer op levering van deze hoeveelheid of het res- teerende gedeelte hiervan. De beteekenis, die hieraan moet worden gehecht, is slechts deze, dat op 1 October a.s. de huidige regeling wordt vervangen door een nieuwe regeling. Degenen, die de hoeveelheid van 20 van hun jaarverbruik niet vóór 1 October a.s. hebben ontvangen, behoeven zich echter niet ongerust te maken, daar rekening zal worden gehouden met den dan aanwezigen voorraad bij de verbruikers. 7. Levering bij toerbeurt (d.i. wanneer de leverantie van brandstoffen het eene jaar aan dezen, het andere jaar aan genen leve rancier wordt gegund) dient door de betrok ken handelaren in onderling overleg gere geld te worden, daar in deze gevallen geen extra-hoeveelheden aan den handel ter be schikking gesteld kunnen worden. Vaste brandstoffen voor industrieel verbruik. Grootindustrie: 1. Aan industrieele verbruikers van vaste brandstoffen met een jaarverbruik van 240 ton of meer mogen slechts brandstoffen worden afgeleverd op een door het rijks kolenbureau aan den verbruiker verstrekte toewijzing. Deze verbruikers moeten zich, voorzoover zulks' nog niet is geschied, ter registratie aan het rijkskolenbureau op geven. Kleinindustrie: 2. Voor industrieele verbruikers met een jaarverbruik van minder dan 240 ton geldt de volgende regeling. Handelaren mogen zonder speciale vergun ning afleveren: a. Aan oude afnemers per maand 1/12 gedeelte van de in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 ontvangen hoe veelheid. Aan seizoen bedrijven of bedrijven, welke in September 1940 een grooter verbruik mochten hebber dan per maand 1/12 van het jaarverbruik, mag in de genoemde maand eveneens het maandverbruik worden geleverd. b. Aan nieuwe afnemers permaand 1/12 gedeelte van het geschatte jaarverbruik (met dezelfde afwijking voor seizoenbe- drijven etc. als sub 2a). 3. Indien ondernemingen (geen produ centen) gewoon zijn vaste brandstoffen aan eigen werknemers en daarmee gelijkgc- steldcn te verkoopen en af te leveren, is hiertoe een vergunning van het rijkskolen bureau vereischt, welke verleend kan wor den na aanvrage bij genoemd bureau. Turf. Buiten de bovenvermelde regeling vallen alle soorten turf. De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft bepaald: a. Aan hoofden of bestuurders van on dernemingen in alle gemeenten des rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen in ver band met de bestaande verduisteringsvoor schriften moeilijkheden worden ondervon- dtn, toe te staan, dat in die fabrieken of werkplaatsen: lo.: In het tijdvak van Za terdag 7 December 1940 tot en met Zater dag 11 Januari 1941 in afwijking van het bepaalde in artikel 23 der arbeidswet 1919 door arbeiders op Zaterdag arbeid mag worden verricht tusschen 1 uur des namid dags en zonsondergang. 2o.: In het tijdvak van Zaterdag 2 No vember 1940 tot en met Zaterdag 30 No vember en in het tijdvak van Zaterdag 18 Januari 1941 tot en met Zaterdag 22 Fe bruari in afwijking van het' bepaalde in artikel 23 der arbeidswet 1919 door arbei ders op Zaterdag arbeid mag worden ver richt tusschen zonsopgang en 5'/, uur na zonsopgang of, indien de arbeid op Zater dag wordt onderbroken door een rusttijd van ten minste een half uur, tusschen zons-* opgang en ten hoogste zes uren na zonsop gang. 3o.: In het tijdvak - van Maandag 16 September 1940 tot en met Maandag 31 Maart 1941, in afwij king van het bepaalde in artikel 24 der arbeidswet 1919 door ar beiders van 16 jaar of ouder, voor zoover door hen in dit tijdvak ten gevolge van de verduisteringsvoor schriften een aantal weken minder dan 48 uren per week wordt ge werkt, in de overblijvende weken de op deze wijze verloren uren worden ingehaald tot een maxi mum van ten hoogste 38 uren. Hier bij mag de werktijd voor de mannen niet meer bedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en de werktijd voor de jeugdige personen en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week, een en ander onder herinnering aan het bepaalde in a'r- tikel 70, tweede lid, van het werktijden besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936, krachtens hetwelk, zoolang van de vergunning wordt gebruik gemaakt, naast de arbeidslijst of den rooster een door het hoofd of den bestuurder der onderneming of een door dezen daarmede belast per soon, als bedoeld in artikel 75 der ai-beids- wet 1919, onderteekend geschrift is opge hangen, dat de op grond der vergunning te volgen werktijdregeling aangeeft. Hoofden of bestuurders van onderne mingen wordt er aan herinnerd, dat inge volge artikel 31, eerste lid, der arbeidswet 1919, bij het volgen van een normale werk tijdregeling de na 4)4 uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan ]4 uur behoeft te bedragen en dat, indien krachtens deze vergunning langer dan 8uur per dag wordt gewerkt, ingevolge het bepaalde In artikel 63, le lid, van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936, vol staan kan worden met het geven van een half uur rust telkens na ten hoogste 5 uren arbeid. Vragen betreffende de voor turf geldende bepalingen moeten voor het verkoopkantoor fabrieksturf N.V. te Assen of tot de plaatse lijke distributiekantoren gericht worden. Overtreding en afwijking van bovenstaande regeling. Een eventueele klacht betreffende ver meende overtreding van de geldende bepa lingen zal uitsluitend het plaatselijk distri butiekantoor in ontvangst kunnen nemen. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat afwijkingen van deze regeling niet kunnen worden-toegestaan. DE EEUWENOUDE SINGELS VAN HOORN .WORDEN UITGEDIEPT. Op den achtergrond de uit de 15e eeuw dateerende Mariatoren, beter bekend als de .„Kruittoren". 1 (Polygoon), DE 43E NEDERLANDSCHE JAARBEURS GEOPEND. Een fraai schilderij in de tentoonstellingsstand van den „Reichsnahrstand". Het schilderij stelt voor „Land- hilfe''. (Polygoon) Schilder verdronken. Bij de spoorbrug over het Spaarne te Haarlem is gisteren een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan den 46-jarigen schilder A. Knijnenburg uit Amsterdam, het leven heeft gekost. K. verrichtte met eenige collega's, allen in dienst van de Nederlandsche Spoor wegen, schilderwerk aan de brug. Volgens voorschrift was aan de leuning een roode vlag bevestigd om bestuursders van passee- rende treinen op de aanwezigheid der arbei ders attent te maken. Op- zeker oogenblik viel deze vlag in het water. K. begaf zich in een roeibootje onder de brug om haar terug te halen, juijt toen een motorboot wilde passeeren. Het roeibootje werd overvaren en K. verdween in de diepte. Direct werden reddingspogingen ondernomen door zijn col lega's en opvarenden van de motorboot, doch deze bleven zonder resultaat. Ongeveer drie kwartier later werd het stoffelijk over schot door de politie met een dreg opge haald. JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is te Vlaardingen de 9-jarige J. Hoogendam bij het weifelende oversteken op den hoek van de Tweede van Leijden Gaalslraat en Nieuwe Kerkstraat door een personenauto aangereden; Hij liep daarbij zware verwondingen op en overleed kort nadat hij m hét "ziekenhuis was opgenomen. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is in Duinoord onder Kat wijk aan Zee de ongeveer 50-jarige wiel rijder H. Ahrends, aannemer uit Dronrijp, die hier tijdelijk woont in verband met den bouw van 52 arbeiderswoningen, door een vrachtauto overreden. Het slachtoffer, dat een hoofdwonde had opgeloopen, bleef be wusteloos liggen. Per ziekenauto heeft men den aannemer naar het Academisch zieken huis te Leiden overgebracht, waar hij gister avond is overleden. LOOD WEGENS PRIJSOPDRIJVING IN BESLAG GENOMEN. De Haarlemsche politie heeft bij een han delaar in metalen een partij lood van onge veer 13.000 kg in beslag genomen, aangezien de handelaar zich schuldig maakte aan prijs opdrijving door den prijs van het lood met 7.50 per 100 kg te verhoogen. Het lood zal ter beschikking van den handel worden ge steld. BOMMEN OP TERNEUZEN. Het A.N.P. meldde gisteren: In den afge- loopcn nacht is boven Terneuzen door een Engelsch vliegtuig een zestal brisantbommen uitgeworpen. Hierdoor zijn twee inwoners gedood, twee personen zwaar en twee an deren licht gewond. Tevens werden een school en eenige huizen grootendeels ver woest, -

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5