fBuitetdand De balans van het Belgische Roode Kruis. De afstand van Roemeensch gebied. Roemeensche regeering afgetreden. Het Duitsche weermachts- bericht. De Britsch-Amerikaansche ruiltransactie. Uitbreiding verboden zones in Engeland. Nieuwe Duitsche lucht aanval op Theems- monding. Tienduizend gesneuvelden. - Zestienduizend gewonden. Tot nu toe vierduizend burgerslachtoffers. TWEEDE BLAD. Boekarest, 4 September (D.N.B.) - De Roemeensche regeering is afgetreden. Gene raal Antonescu is door den koning belast met de vorming van een nieuw kabinet. Hij heeft in den loop van den middag verschei dene besprekingen gevoerd om zoo spoedig mogelijk tot resultaten te komen. Hijzelf zal de portefeuilles van binnenlandsche za ken en oorlog op zich nemen, om de eenheid der uitvoerende macht te waarborgen. Het is de bedoeling, dat George Bratianu vice- president en minister van buitenlandsche zaken wordt. De economische departementen zullen worden bezet met vakministers en de vroegere minister van economische zaken, Cancicov, zal op dezen post terugkeeren. Vanavond zou Antonescu een bespreking hebben met Horia Sima, leider der IJzeren Garde, om zich te verzekeren van diens medewerking aan de regeering. Antonescu geldt als een der kundigste Roemeensche officieren. Hij is minister van oorlog geweest in de regeering-Goga en in het eerste kabinet van Miron Christe'a, doch trad af, toen onder de regeering-Christea het autoritaire regime werd ingevoerd. Volmachten voor generaal Antonescu. Boekarest, 5 September (D.N.B.) De nieu we Roemeensche minister-president generaal Antonescu heeft vannacht in handen van den koning den eed van trouw afgelegd. Krachtens een koninklijk besluit wordt de grondwet van Februari 1938 opgeheven en worden de wetgevende lichamen ontbonden. Krachtens een ander besluit krijgt de mi nister-president generaal Antonescu vol machten voor de leiding van den Roemeen- sohen staat. De koning behoudt zich de vol gende prerogatieven voor: opperste leiding van de weermacht, het muntstelsel, het ver- leenen van ordeteekenen, het verleenen van gratie, het accrediteeren van gevolmaehtig de diplomatieke vertegenwoordigers, het sluiten van verdragen. Wijziging van de be staande wetten alsmede de benoeming van ministers en onderstaatssecretarissen ge schiedt door een koninklijk besluit, dat door den minister-president is gecontrasigneerd. Alle overige bevoegdheden worden door den minister-president rechtstreeks uitge oefend. Een commissariaat-generaal gevormd. Boekarest, 4 September (D.N.B.)Bij ko ninklijk decreet is een commissariaat-gene raal gevormd, dat onmiddellijk staat onder den minister-president en dat tot taak heeft de economische, sociale en cultureele pro blemen tot een oplossing te brengen, welke voortvloeien uit de repatrieering van Roe' meensche bevolkingsdeelen uit de ontruim de gebieden (Bessarabië, Noord Boekowina, Zevenburgen en het Zuiden van de Do- broedsja) verdeeling van deze bevolking over het resteerende gebied van den staat en haar inschakeling in het economische leven regelen. Het commissariaat wordt ge leid door een minister of staatssecretaris. Verbod van vermakelijkheden ver lengd. Boekarest, 4 September (D.N.B.) Het mi nisterie van binnenlandsche zaken heeft het verbod van voorstellingen en vermakelijk heden, met inbegrip van sportvertooningen en muziekuitvoeringen tot en met 7 Septem ber verlengd. Naar verluidt, zullen het Roemeensche nationale theater en de Roemeensche staats- opera uit Klausenburg naar Aram worden verplaatst. Omtrent verplaatsing van de universiteit van Klausenburg is nog geen besluit genomen. Berlijn, 4 Sept. (D. N. B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Een duikboot heeft tijdens een reis in totaal 6 gewapende vijandelijke koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 51.507 br. t. tot zinken gebracht, waaronder den reeds gemelden hulpkrui ser Dunvegan Castle. Den 3en September hebben onze vliegtuigformaties opnieuw vliegvelden in Zuid-Engeland aangeval len. Zij bestookten hangars en terrein installaties op doeltreffende wijze met bommen, hetgeen verscheidene branden veroorzaakte. Bij de aanvallen op de Britsche eilanden ontwikkelden zich we derom luchtgevechten, die voor onze ja gers een gunstig verloop hadden. Forma ties gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht bommen geworpen op Britsche havenwerken en wapenfabrieken, als mede op vliegvelden. Te Liverpool, Avonmouth, Bristol, Portland, Goole, Ro chester en Middlesborough ontstonden omvangrijke branden. Het leggen van luchtmijnen voor de Britsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen zijn in den nacht Duitsch rijksgebied binnengevlogen en hebben o. a. getracht, de rijkshoofdstad aan te vallen. Slechts enkele vliegtuigen slaagden erin, tot boven Groot-Berlijn te komen. Bommen werden hierbij in het stadsgedeelte niet geworpen. In de Mark Brandenburg alsmede op eenige andere plaatsen in het rijk vielen enkele bom men, zonder noemenswaardige schade aan te richten. De vijand verloor gisteren 62 vliegtui gen. Daarvan werden 46 vliegtuigen in de luchtgevechten overdag en 1 vliegtuig des nachts door het afweergeschut neerge schoten. Vijftien vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Tien eigen vliegtuigen worden vermist. ENGELAND HEEFT GEBREK AAN TRANSPORTMIDDELEN. Loeanda, 4 September (D.N.B.) In de twaalf havens van Angola liggen duizenden tonnen exportgoederen, die als gevolg van gebrek aan transportmiddelen niet vervoerd kunnen worden. Wat de pers ervan zegt. Berlijn, 4 September. Van semi-officieele zijde wordt gemeld: Omtrent het accoord tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, waarbij aan Engeland vijftig oude Amerikaansche tor pedojagers worden afgestaan in ruil voor de beschikbaarstelling van waardevolle vliegtuig- en vlootsteunpunten voor En geland, heeft men zich in politieke kringen alhier voorloopig slechts in het kort uit gelaten. Volgens deze uitlatingen schijnt men hier op hetzelfde standpunt te staan, dat reeds van Italiaansche zijde tot uiting is gebracht en dat culmineert in de verge lijking met een bij'belsch verhaal, nl. in den verkoop van het eerstgeboorterecht door Ezau voor een schotel linzen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken 'heeft heden tegenover buitenlandsche persvertegen woordigers de opmerking gemaakt, dat het verkwanselen van waardevolle ge bieden van het Britsche rijk tegen 50 oude torpedojagers een eigenaardig licht op de Britsche positie werpt. Dit optreden van Churchill moet men beschouwen als het begin der algemeene liquidatie van Groot- Britannië. WAT DE PERS ER VAN ZEGT. In Duitschland. Berlijn, 5 September (D.N.B.) Het Hamburger Fremdenblat be spreekt uitvoerig de tusschen Engeland en de Vereenigde Staten gesloten over eenkomst. Engeland, zoo schrijft het blad, heeft nog op de jaarwisseling van 1939 1940 het Amerikaansche voorstel eener Pan-Amerikaansche veiligheidszone ver worpen, omda. het zijn traditioneele poli tiek geweest is, ongehinderd en met het stevige pantser van zijn Amerikaansche vlootbases, zijn vlootdictatuur juist ook in de wateren van de Amerikaansche re publieken inclusief de Vereenigde tSaten uit te oefenen. Da grondslag van de ruil overeenkomst tusschen Engeland en Amerika is volkomen eenzijdig ten gun ste van de Vereenigde Staten. Juist daar in komt de zwakheid van de Engelsche positie tot uiting. Amerika, welks woord voerder in tegenstelling tot 1917 ook thans betoogt, datv de bedoeling van de ruilovereenkomst niet is de deelneming van Amerika aan den oorlog, is de vrucht gebruiker van de Engelsche verlegenheid. Dat blijkt duidelijk uit alle verklaringen welke uit Washington ontvangen worden. Oude types torpedojagers, die Engeland dat de zee beweert te beheerschen eigen lijk heelemaal niet moesten interesseeren, worden gegeven tegen het uiterst waar volle geschenk van vlootsteunpunten met welker verlies het Britsche gemeenebest heeft opgehouden in den eigenlijken zin van het woord als een Amerikaansche macht te gelden. De Deutsche Diplomatisch-politische Korrespondenz schrijft o.a.: Wel verre daarvan, dat het van Ame rika voor zulke grootmoedige gaven ook slechts principieele conclusies ii de kwestie der oorlogsschulden heeft verkregen, En geland is verder gegaan op den weg van den uitverkoop. Nadat de Britsche troe pen, meer geschoven dan gegaan, hun oude steunpunten in Oost-Azië hebben prijs gegeven, nada. zij in „roemrijke te rugtochten" de verschillende Baldwinsche grenzen aan de Weichsel, den Donau en den Rijn hebben opgegeven en het be- .roemde „pistool van Antwerpen" thans aan hun Duitsche tegenstanders hebben overgelaten, terwijl de andere asmogend- heid het een-e succes na het andere in het Afrikaansche koloniale rijk behaalt, is de Britsche wereldmacht thans ook op het Westelijk halfrond, voor het eerst sedert de bevrijding van Washington, op den te rugtocht. De Vereenigde Staten schijnen bezig, daar ditmaal niet met geweld, doch als erfgenamen, de heerschappij en de macht over te nemen. In Amerika. New York, 4 Sept. (D.N.B.) De dag bladen in de Vereenigde Staten reageeren voor het meerendeel instemmend op den afstand van oude torpedoboot jagers aan Engeland. De bladen wijzen op de verster king van de Amerikaansche defensie door het verwerven Van steunpunten. Wel wordt het eigenmachtig optreden van Roosevelt, zonder raadpleging van het congres, scherp berispt. De meeste bladen laten de technische bezwaren echter vallen en con- stateeren voldaan, dat de Ver. Staten bij dezen ruil winnen. De New York Times schrijft, dat de overeenkomst een histori sche erkenning is van de belangengemeen schap van beide landen bij de verdediging van de Noord Atlantische wereld. De New York Herald Tribune schrijft in zijn hoofd artikel, dat deze actie Amerika niet in den oorlog zal en kan betrekken. De New York Daily News juicht het verwerven der Engelsche steunpunten toe en stelt voor dit werk te completeeren door Mar tinique en St. Pierre over te nemen. Ook is het onbegrijpelijk, waarom de Falkland- eilanden over het hoofd gezien zijn. In Italië. Rome, 4 Sept. (Stefani) Naar aanleiding van den afstand door Engeland van vloot- en luchtbases op de Britsche bezittingen in den Atlantischen Oceaan aan de V. S. verklaart men in bevoegde kringen, dat deze aangelegenheid beschouwd van het standpunt der zoogenaamde Monroeleer, Italië geen belang inboezemt. Italië heeft nimmer bezwaar gemaakt tegen den in houd van de Monroeleer, behalve dan in gevallen, waarin deze leer van Ameri kaansche zijde op eenzijdige wijze uitge legd werd, te weten als uitsluiting van alle inmenging van andere landen in de Ame rikaansche aangelegenheden en als het recht der V. S. om z:ch in de aangelegen heden en belangen van Europa te mengen. Maar wat Italië wel interesseert, is de afstand der vloot- en luchtbases in ruil voor vijftig torpedojagers, die weliswaar oud zijn, maar niettemin oorlogsmateriaal Stockholm, 4 Sept. (D.N.B.) Nadat de En gelsohe regeering pas enkele dagen geleden de verboden zóne in het Z.O. van het Brit sche eiland aanzienlijk uitgebreid heeft, zijn thans, naar uit Londen gemeld wordt, ook voor het uiterste Noorden bijzondere maat regelen getroffen. Ook de Shetland-eilanden zijn tot militair gebied verklaard. Deze maatregel houdt verband met de opnieuw toegenomen angst voor Engeland voor een inval, welke, naar men in het Hooge Noorden van Groot-Britannië vreest, van de Noorsche kust uit ondernomen zal worden. Om deze reden worden de Shetland-eilanden nog meer versterkt. De bevolking dwingt men, mede te helpen bij het aanleggen der ver dedigingswerken. Zelfs oude lieden, vrou wen en kinderen moeten van den vroegen morgen tot het invallen der duisternis mede helpen. Er hebben zich hierbij reeds meer malen incidenten voorgedaan. Berlijn, 4 Sept. (D.N.B.) Vanmorgen heb ben Duitsche gevechtsformaties opnieuw, naar het D.N.B. verneemt, vliegvelden ten Noorden van de Theemsmonding aangeval len. Afzonderlijke Engelsche jagers tracht ten de Duitsche vliegtuigen tegen te houden. Deze bereikten evenwel na kortstondig, suc cesvolle luchtgevechten het tooneel voor hun aanval en voerden dezen uit. ENGELSCHE VLIEGERS BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) Naar officieel bekend wordt, hebben weer tal van Britsche vliegers gepoogd door den gordel van luchtdoelartillerie van Berlijn heen te bre ken. Dank zij het sterke afweergeschut, waardoor een vijandelijk toestel reeds voor het bereiken van Berlijn kon worden neer geschoten, gelukte het slechts aan enkele afzonderlijke vliegtuigen het stadscentrum te bereiken. Op twee plaatsen werden vier brisantbommen uitgeworpen. Een bom sloeg in den dierentuin, en doodde een po litiebeambte. Een tweede trof een opslag plaats van de weermacht in een noordwes telijke voorstad, zonder schade van grooten omvang aan te richten. In een zuidweste lijke voorstad werd een huis door vallende scherven van een luchtdoelgranaat bescha digd. In een stadje ten zuidoosten van Ber lijn sloeg een brisantbom in een arbeiders wijk, daarbij werd een arbeider gedood en één gewond. Een aanval op bad Kissingen. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) Britsche vliegers hebben vannacht het wereldberoemde bad Kissingen met bommen aangevallen. Daar bij werd een woonhuis getroffen en in brand geschoten. Eenige personen werden licht gewond. Het D.N.B. heeft uit Kis- singen het volgende ooggetuigebericht ontvangen: De talrijke zieken, die in het wereldbad Kissingen een kuur ondergaan, werden vannacht plotseling door luchtalarm opge schrikt kort daarop klonk een zware ont ploffing, zoodat in een deel van het Kur- haus de ruiten sprongen. Een helle licht gloed verlichtte den nacht. Uit het dak van een huis waarin verscheidene zieken zijn ondergebracht, sloegen de vlammen. Een arts slaagde erin een vrouwelijke patiënt, die van schrik het bewustzijn verloren had, door moedig optreden via den reeds bran denden trap te redden. De brand kon kort daarop door den veiligheidsdienst gebluscht woren. EEN VERKLARING VAN CORDELL HULL. Washington, 5 Sept. (D. N. B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij o. a. zegt, dat de regeering der Vereenigde Staten, alsmede die van ver scheidene andere staten, waaronder Ja pan, de laatste maanden uitdrukking ge geven hebben aan haar wensch, dat in den Stillen Oceaan en inzonderheid in Nederlandse h-I n d ië en Fransch Indo-China het beginsel van den status quo behouden blijft. In het licht van het feit, dat een offi- cieele bevestiging van bepaalde geruchten omtrent een zoogenaamd Japansch ulti matum aan Fransch Indo-China ont breekt, heeft de Amerikaansche regeering er bezwaar tegen aan deze geruchten ge loof te hechten. De politieke situatie en het voorwerp van deze geruchten zijn evenwel een aangelegenheid, waaraan de Amerikaansche regeering beteekenis toe kent. Het is duidelijk, dat indien deze geruchten gegrond mochten blijken, de uitwerking op de openbare meening van de V. S. „ongelukkig" zou zijn. HITLER OVERHANDIGT MAARSCHALKSTAVEN. Berlijn, 4 Sept. (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft heden in zijn werkkamer in de nieuwe rijks kanselarij de maarschalkstaven overhan digd als teekens van den hun op 19 Juli in den Duitschen rijksdag verleenden maar schalksrang. vormen. Deze contraprestatie, die de V. S. aan Engeland levrren, kan geen aanspraak maken op waardeering van de zijde der asmogen-dheden, die met het Britsche rijk in oorlog zijn. In bevoegde kringen wijst men er an derzijds op, dat de afstand der bases een symptoom te meer is, is van de afbrokke ling van het Engelsche imperium, dat terwijl het Som-al-ilan-d verliest, dat door de Italianen veroverd is, verplicht is be langrijke gebieden af te staan om zich oud oorlogsmateriaal te verschaffen, Tenslotte onderstreept men het zware prestige verlies van de Engelsche kroon, daar zich onder de aan de V. S. afgestane koloniën ook de Bahama-eilanden bevin den, tot gouverneur waarvan ex-koriing Eduard VIII, de huidige hertog van Wind sor, onlangs benoemd; was. Moeilijk, maar prachtig werk. De oorlog was in België langer en heviger dan in Nederland. Pijnlijker ook in zijn naweeën, welke het gevolg waren van hei onverantwoordelijk optreden der Engel- schen, die, volgens hun zeggen, België wil den beschermen, maar tijdens hun aftocht wegen, bruggen, fabrieken, electrische cen trales, telefoonkantoren, waterleidingen, transportmiddelen en proviandopslagplaat sen, zonder 'eenig militair belang, in de lucht deden vliegen, waardoor het land niet meer in staat was te leven. Die moedwillige vernieling van alles wat noodig was voor het leven der burgerbevolking, heeft den opmarsch der Duitschers geen dag kunnen tegenhouden en „gelukkig maar" zegt men hier, want wat had België moeten beginnen zonder de hulp van de Duitschers en van het Roode Kruis! Dat België veel meer dan Nederland door den oorlog geleden heeft, is voorts een gevolg van de fout der Fran- sche legeraanvoerders, die, in hun over- jaarsche manier, iedere open stad en elk dorp in België als een vesting wilden gaan verdedigen, waardoor zij de bevolking overal op de vlucht joegen. Nog minder dan de Franschen hielden de Engelschen rekening met de veiligheid der burgerbe volking; zij stelden hun kanonnen en ma chinegeweren bij voorkeur op te midden van steden en dorpen, in stadsparken, op straten en pleinen. Wat waarvan het gevolg is geweest, is ons dezer dagen uitvoerig uiteengezet door de leiding van het Roode Kruis in België, die zich de laatste maan den voor een bijna onmogelijke taak gesteld zag. Dr. Dronsart, algemeen voorzitter van het Roode Kruis te Brussel, zei ons daar omtrent: Dank zij de Duitsche hulp, is na de tra gische dagen van Mei veel tot siand kunnen komen wat het publiek niet ziet. Door den aard der gebeurtenissen en vooral door hun snelheid, heeft het Roode Kruis moeten werken in een groote spanning. Voor tal van diensten was de grondslag gelegd, maar andere moesten worden geïmprovi seerd, omdat zij niet konden worden voor zien. Onze organisatie van vóór Mei voor zag in 140 noodhospitalen, verdeeld over even veel gemeenten, 95 daarvan konden reeds kort na het uitbreken der krijgsver richtingen geopend worden, terwijl de tien bestaande militaire hospitalen door het Roode Kruis werden overgenomen en thans door ons bestuurd worden. Volgens de door ons verkregen inlichtingen, die als officieel beschouwd kunnen worden, zoo ging dr. Dronsart verder, zal het aantal gewonden in België de 16000 niet overtreffen, maar het is opmerkelijk dat het aantal zwaarge wonden grooter is dan in den vorigen oor log. Het aantal Belgische gesneuvelde sol daten zal ongeveer 10.000 bedragen, bijna 8000 zijn er tot nu toe geïdentificeerd. Voorts is op het oogenblik de identiteit vastgesteld van 4000 burgerslachtoffers van den oorlog. Sprekend over de organisatie van den terugkeer der Belgische dienstplichtigen en vluchtelingen, deelde dr. Dronsart ons me de, dat de laatste Belgische militairen die zich in Frankrijk bevonden, j.l. Donderdag zijn teruggekeerd. Er bevinden zich thans nog ongeveer honderdduizend burgerlijke vluchtelingen in een drietal Fransche de partementen. Deze vluchtelingen komen terug in aantallen van 10.000 tot 12.000 per dag, zoodat binnen een tiental dagen de vluchtelingenkwestie, dank zij de groote medewerking van de Duitsche autoriteiten opgelost zal zijn. De trein die de laatste jongelieden van de werfreserve (niet opge roepen dienstplichtigen tot den leeftijd van 35 jaar) heeft teruggebracht, is Woensdag avond te Brussel aangekomen. Het Roode Kruis heeft nog de volgende diensten ingericht: de Bemiddeling voor krijgsgevangenen, de Dienst voor Hulp aan de gevangenen, de Dienst der gesneuvelden en de Sociale Hulp voor Vluchtelingen. Vanwege de Duitsche overheid heeft het Roode Kruis alle mogelijke medewerking ontvangen voor de hulp aan de gevangenen. Waar de krijgsgevangenen voorbij trokken mocht het Roode Kruis zich met hen bezig houden en kon voedsel worden uitgedeeld, wat soms wenschelijk was in verband met het groot aantal gevangenen. De Duitsche overheid heeft zeer overzichtelijke lijsten overgemaakt met 85.000 namen van Belgi sche krijgsgevangenen. Een groot aantal daarvan is reeds terug. Slechts 15 ten hon derd van het aantal krijgsgevangenen, na melijk de beroepsmilitairen, zullen vastge houden worden tot nader order. Zij zullen geregeld briefwisseling alsook pakjes mogen ontvangen. Voor dit laatste is sinds half ENGELSCHE VLIEGVELDEN EN VLIEGTUIGFABRIEKEN AANGEVALLEN. Berlijn, 5 Sept. (D.N.B.) Duitsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen hebben gisteren- vliegvelden en vliegtuigfabrieken in Zuid- Engeland aangevallen. Daarbij ontstonden verscheidene luchtgevechten, die voor de Duitsche jachtvliegers een succesvol verloop hadden. 54 Britsche en 15 Duitsche vliegtui gen werden neergeschoten. SLAPEN ONDER DEN GROND. New-York, 4 Sept. (D.N.B.) Associated Press meldt uit Londen, dat vele Londen- sche gezinnen er de voorkeur aan geven, de nachten in de tunnels van de ondergrond- sche door te brengen. Reeds voor het loeien der alarmsirenes begeven duizenden zich avond aan avond naar den tunnel bij Southwark, waar geen treinen meer rijden. Van daaruit gaan zij dan aan hun werk. Augustus toestemming verleend, iedere der tien dagen een pakje van 500 gram. Eiken dag worden bij de duizend pakjes verzonden. Er .mag slechts gestuurd worden. Er mag slechts gestuurd worden: ondergoed, garen, wol, naalden, zeep, tabak, pijpen, si garetten, sigaren, chocolade, koekjes, suiker, kaas, conserven, vleeschextract en ontbijt koek. Al deze pakjes worden verzonden via het Roode Kruis te Brussel, waar zij gecen traliseerd worden en nagezien, gelijk het ge schiedt met de briefwisseling. Het Roode Kruis neemt daarvoor de volle verantwoor delijkheid op zich en heeft ook in dit op zicht het volle vertrouwen van de Duitsche overheid. De Belgische krijgsgevangenen zijn in Duitschland verdeeld over groote en kleine kampen en hun toestand is zeer be vredigend, zooals uit een door neutralen in gesteld onderzoek gebleken is. In Zwitser land zijn 650 Belgische soldaten geïnterneerd die aan het desbetreffend internationaal re giemonderworpen zijn. De Dienst der Bel gische Krijgsgevangenen is gevestigd Louisa- laan 154 Brussel. Een speciaal inlichtings kantoor, waar men ook over de lijsten der krijgsgevangenen beschikt, is ingericht in de Wittestraat 29, te Brussel, Leider de heer Poll. Na het onderhoud met dr. Dronsart, Alge meen Voorzitter van het Belgische Roode Kruis, werden wij in de gelegenheid ge steld een bezoek te brengen aan den Dienst der Gesneuvelden, die onder leiding staat van den heer Picalausa. Bij deze instelling wordt zeer kiesch gewerkt, in verband met de zeer moeilijke identificeering der dooden. De onderzoekingen betreffen zoowel de identiteit van militairen als die van bur gers en de betreffende mededeelingen wor den gedaan niet alleen door de Belgische organisaties, maar ook door de Duitsche overheid, welke laatste in dit opzicht veel zorg en nauwkeurighed aan den dag legt. De Duitsche militairen hebben er in veel ge vallen toe bijgedragen om de identiteit van gesneuvelden te kunnen vaststellen. Zoo werd ons ten kantore van het Roode Kruis mededeeling gedaan van een geval dat zich heeft voorgedaan te Ohain, een dorpje in Waalsch Brabant, niet ver van Brussel. Daar was een oorlogsgraf ontdekt waar, naar het scheen, één Engelsch soldaat begraven lag. Toen de opgraving plaats had, bleek het graf de lijken van drie Engelschen te bevat ten. De identificeering was onmogelijk en men dacht de pogingen op te moeten geven toen nabij het graf een blikken doosje werd gevonden, dat er door onbekende oorzaak van verwijderd was geworden. In het doosje zat een briefje met de namen van de drie gesneuvelde Engelschen en op de achter zijde was een mededeeling geschreven in het Duitsch, volgens dewelke Duitsche sol daten dit briefje hadden gevonden en het in het doosje hadden geplaatst, dat zij daarna op het graf hadden geegld. Zonder deze schoone uiting van menschelijk gevoel zou men nooit geweten hebben wie daar waren begraven. Zeer dikwijls gebeurt het dat on bekende slachtoffers worden gevonden; meer nog is dit het geval bij burgers dan bij soldaten. Ondanks de groote moeilijkheden slaagt men er veelal in de identiteit te ont dekken, dank zij op of bij de lijken gevon den voorwerpen. Een of ander adres en soms een simpel tramkaartje kan dienen als be wijs der plaats van herkomst. Zoo werd te Marke het stoffelijk overschot gevonden van een luitenant der administratie met het re gimentsnummer 43 en in een van zijn zak ken een stukje zeemleder, dat het adres be vatte van een brillenhandelaar te Frasnes, bij Buisseval. Men vroeg dezen handelaar of soms een luitenant bij hem een bril had gekocht en het antwoord luidde bevestigend: een luite nant die eerst te Frasnes gewoond had en in het begin van dit jaar naar Brussel was vertrokken. Zoo kon men de identiteit van den gesneuvelden officier vaststellen. Be halve voor de Belgische, is er ook een Dienst voor de Fransche en Engelsche gesneuvel den, die echter in België weinig talrijk zijn. Alle voorwerpen die herinneringen zijn van gesneuvelden worden verzameld en aan de familieleden overgemaakt. Tot nu toe wer den bij de 8000 steekkaarten voor gesneu velde Belgische soldaten en 4000 voor Bel gische burgerlijke slachtoffers van den oor log opgemaakt. Om dit overzicht der werk zaamheden van de verschillende diensten van het Belgische Roode Kruis te besluiten, vermelden wij nog den Socialen Dienst voor Vluchtelingen, Florencestraat 4, Brus sel, die voorheen vluchtelingen opzocht en thans verloren kinderen, bevallen vrouwen, ouden van dagen en lichamelijke- en ziels zieken helpt en iedereen met inlichtingen en hulp aan vluchtelingen van dienst is, die zich tot de organisatie wendt. De „onmogelijke taak" waarvan dr. Dron sart in het begin van ons onderhoud sprak, is voor het Belgische Roode Kruis een „mo gelijke" geworden, dank zij de gewaar deerde hulp der Duitsche overheid en de onbeperkte offervaardigheid der helpers en helpsters van het Roode Kruis, die maan denlang dag en nacht en onder een nooit beleefde hoogspanning voor vriend en vij and in de weer waren en „vlakaf mirakelen van menschenliefde" hebben verricht, zoo als ons een Vlaamsch militair dokter zei. In het licht dezer groote menschelijkheid vervalt de onderscheiding van vijand en vriend en blijven er nog slechts menschen, hulpvaardige en hulpbehoevende menschen, die elkander in naastenliefde helpen en waarbij de gevoelens van haat, wraak en vergelding hebben plaats gemaakt voor het heerlijke gemeenschapsgevoel der dienende kameraadschap! (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7