STADSJEUGD ONS INDISCH HOEKJE. VRAAG EN AANBOL Burgerlijke Stand Kantongerecht te AtVmaar. Radioprogramma voor Vrijdag. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijl regeïr No. 211 Koning Carol van den De veeteelt in De voedermidd schaarsct TWEEDE BLAD. Wat het tand leert. ii Een Italiaan, die Nederland tijdens een lang verblijf grondig had leeren kennen, werd eens gevraagd wat hij nu wel het inte ressantste van ons land vond. Verwacht werd dat hij iets zou antwoorden in den gebrui- kelijken trant van molens en slooten. Maar zijn antwoord luidde zonder eenige terug houding: „zijn stafkaart." Hoe worden wij geboeid door het minitieuze gekriebel van stroompjes, oude rivierbochten en dijken. Laat staan een Italiaan. De kaart van Italië vertoont sinds het begin van de jaartelling nog steeds dezelfde bergen, met hier en daar wat zwarte stipjes en streepjes er aan toege voegd: de menschelijke kunstwerken. Hui zen, wegen en waterleidingen, gehaakt op de romp van het land, de massale en onver anderlijke bergen. Ons land is steeds aan verandering onderhevig, de zee spoelt aan en af, rivieren slibben dicht of wijzigen hun bedding. En dit alles is zonneklaar op de stafkaart te zien: ons land is een mozaiek van polders. En niet alleen op de stafkaart is dit te lezen, ook in het land zelf. En deze kunst moest de stadsjeugd, die deze vacantie het platteland opgezocht heeft, bijgebracht worden. Het land te lezen. Dit werd al heel erg in de hand gewerkt doordat de tochten achter elkaar gemaakt werden, d.w.z. met over nachting in het land zonder terugkeer naar de stad. Men kreeg zoodoende een juist be grip van de geweldige afwisseling in land schap, dorpenaanleg, boerderij bouw en ver kaveling binnen de grenzen van de provin cie. En dit alles tegen een achtergrond van een eeuwenoude geschiedenis. De boerderijen waren zoodanig gekozen, dat de kinderen door 'n avond op de boerde rij te vertoeven spelenderwijze een inzicht kregen in de historie en eigen aard van de streek. De oude grietenij Vredewold in het Zuidelijk Westerkwartier was b.v. vertegen woordigd door een boerderij, waaruit het vooreind uit een oud kloostergedeelte be stond. Daaromheen een dubbele gracht met hoog geboomte. In de met akkermaalshout omzoomde, bijna huiselijke weitjes, vee met ontzaggelijke varkens. Een lichter dialect. Het geheel zweemt naar Friesland. Dan, bij de oversteek naar het Hoendiep naar het Noorden gaande het groote karakterver schil. Daar geurt het land. Tot aan de hori zon strekken zich de bouwlanden uit, met daarin de dorpen en boerderijen als eenza me eilanden. Dit is het ware Groningerland, het land, waarin, zooals een Hollander het eens uitdrukte „je de rug strekt". Het Noor delijk Westerkwartier en Hunzingo, een streek, waarop het Reitdiep, de oude mach tige stroom, die Groningen tot handelsstad van beteekenis maakte, zijn stempel drukte. Reeksen wierden, in wier aanleg een prach tige regelmaat te ontdekken valt, gebouwd als zij zijn langs de wateren, die door over stroomingen de levens van de oudste bewo ners bedreigden, en de verkaveling der lan derijen, gedicteerd door de grillige water- loopen, getuigen van de vroegere, thans ech ter voorgoed overwonnen heerschappij van het water. Aan de Noordkant van Groningen, op de Wadden, groeit het land. De natuurlijke aan slibbing wordt bespoedigd door rijsdammen, 800 meter ver de zee in. Hier leeft de ge schiedenis. Verleden en toekomst treffen el kaar in het wordingsproces van de aarde. In Fivelingo vraagt de oude Fivelboezem om aandacht. In het Oldambt de vele, groote Dollardpolders. In Westerwolde het oude landschap langs de oevers der stroompjes en de Saksische boerderijenbouw. En dan de Veenkoloniën. Deze bleken de schrik voor de jeugdige toeristen te zijn, vanwege al die dingen, die nu juist specifiek voor de Veen koloniën zijn. Rechtlijnige kanalen, lawaai erige fabrieken, vuil water, troostelooze huizenbouw. Het was de zure appel waar men doorheen moest bijten, om in het wel dadige Westerwolde te komen. Maar er werd den kinderen verteld, hoe voor 300 jaar het ruige veengebied aangesneden werd en de verkregen turf door de rechte kanalen zijn afzetgebied moest vinden. Hoe de turfpramen op hun reizen niet leeg wilden terugkperen, maar vrachtvaarder werden. Dat na de ontginning van het veen de vrachtvaart bestaan bleef, mogelijk ge maakt door een scheepsbouw-industrie, die zich allengs in de Veenkoloniën ontwikkeld had. Zoo leerde men begrijpen, waarom er in het hart van het binnenland van Groningen rijen scheepswerven, het vorig jaar nog een 30-tal kustvaarders van stapel lieten loopen. Men bezag een pas afgebouwde kustvaarder van binnen en van buiten, kreeg de best mogelijke indruk van een tak van Groninger industrie, waarvan men tevoren nog geen kennis droeg en hoorde dat er een werkelij ke Groninger scheepvaart bestond. Men zag de Veenkoloniale landerijen met hun aardappel- en roggeoogsten en maakte grondig kennis met de fabrieken, die deze producten verwerken, de aardappelmeel- en stroocartonfabrieken. De Veenkoloniën wa ren niei ven "end meer, integendeel, zij boeiden wo. nun c verdaad van n-.t.ifch- ïijke vindingrijkheid en initiatief. De boer geeft theorie vlas. Het spreekt vanzelf, dat, om de provincie op een dergelijke manier te laten zien een geschoold leiderscorps noodzakelijk was. Uit den aard der zaak is de één beter ingelicht dan de ander, maar dank zij de vrije opgave als leider te fungeeren, kon men staat maken op een enthousiaste ploeg, waarbij meer aan wezig was dan alleen de goede wil. Bij de bezienswaardigheden, zooals stroo- carton-, aardappelmeel-, steenfabrieken, klokkengieterijen, vlasroterijen, scheepswer ven en proef boerderij en werd de uiting ge geven door de meest" deskundigen van het bedrijf. Dit werd niet als een corvée opge vat, gezien de hartelijke ontvangst mejt kof fie en koek, die den kinderen na de bezich tiging vaak werd bereid. De kosters van de kerken hebben zich uitgesloofd met het ver tellen van oude jaartallen, dikke baksteen muren, grafsteenen met geheimzinnige huis merken en over alles, waarover een dorps koster te vertellen heeft. Met de stadsjeugd hangend aan de lippen, die zich liet meevoe ren naar een ver verleden, naar de groote tijden van kloosters en landjonkers, die voor de Staten van Stad en Lande de Vrede van Munster onderteekenden. Maar de hoofdtaak was weggelegd voor den boer, die op de eetplaatsen en slaap plaatsen van zijn bedrijf kon vertellen. Op de eetplaatsen kwam men des middags om één uur, zoodat daar het bedrijf in werking gezien kon worden. Des avonds om zeven uur diende men op de slaapplaatsen binnen te zijn, waar gegeten werd en vervolgens de tijd zooveel mogelijk cultureel besteed werd. De boer vertelde achter op de koegang of op een rondwandeling over zijn land, van zijn bedrijf en zijn leven. Het bleef niet bij theo rie. Aren werden uit-elkaar geplozen om te zien wat voor vruc.ht erin zat. Landbouw werktuigen werden gedemonstreerdde boerderij werd bekeken van het uilebord boven in de schuurnok tot aan den bessen- tuin, van het vooreind tot aan het paarden kamp achter de banderdeuren. Maar men zag meer dan al deze feitelijkheden. Men voel de ook de avond, zooals die alleen maar op het platteland kan vallen, en daarmee de verborgen waarde van het boerenleven. De studenten, die in ploegen van twee op boerderijen als wachtposten stonden, ver telden van de landstreek. Op iedere slaap plaats waren een aantal kaarten neergehan gen, die op duidelijke wijze inlichtten over de aardrijkskundige gesteldheid of histori sche ontwikkeling. Deze kaarten, in totaal 62 stuks van 15 verschillende soorten, waren hiertoe speciaal geteekend door leerlingen van het Gymnasium. Groningen is rijk aan legenden. Aan elke streek zijn er wel een paar verbonden, maar enkele plaatsen zijn ware brandpunten, zoo als het Slot te Wedde, waar de eerste vijan delijkheden van den 80-jarigen oorlog plaats grepen, en het Slocbterbosch rondom de prachtige Fraeylema-borg. Het vertellen van deze legenden was het werk der studenten, die zich op de hoogte moesten stellen uit de meegenomen lectuur. De taak der boerderij-wachten begon der halve om 's-avonds zeven uur, als de kinde ren op de slaapstee aankwamen en eindigde des morgens om acht uur, als de groep na zich gewasschen en ontbeten te hebben het wijde land wederom infietste. Overdag kon men op allerlei manieren den tijd dooden. Er zijn er, die alle kerken bezocht hebben. An deren bezochten alle gemeenten. De meesten bleven in de buurt van hun slaapstee en zochten contact met hun gastheer, op het land of in de huiskamer achter de traditio- neele Groninger drank. Het is verrassend, hoezeer juist dit contact d"or beide partijen gewaardeerd is. Een Fries, die meedeed en zeker niet als zoodanig zwak in zijn schoe nen stond, sprak, zonder nu direct zijn Hei- telan te willen verloochenen de treffende woorden: „Ik voel mij meer Groninger dan Fries". En zeker, Stadsjeugd naar het Platteland was niet iets, wat aan Groningen vastge klonken zit. Iedere deelnemer en medewerker heeft gevoeld, dat de gedachte ver de provincie grenzen te buiten ging. Dat echter in het Noordelijkste gewest de omstandigheden er wel buitengewoon gunstig voor waren. Maar wat kan in andere provinciën? Mr. D. H. SCHORTINGHUIS. „Stadsjeugd naar het Platteland I" werd geplaatst Dinsdag 3 September. BROEK OP LANGENDIJK (Augustus). Geboren: Hendriikje, d. v. S. Aardema en IJ. Korfmaker. Maria Johanna, d. v. W. de Groot en G. Goosensen. Jacobus Pieter, z. v. J. Balder en G. Balder. Janni Gerdina, d. v. G. B. Sterringa en P. de Wit. G e h u w d: O. Koedijk en Jacoba Vuyk- schot. Jan Antonie Visser en Trijntje de Boer. Overleden: Herbertus Kamp, oud 70 jaren, echtg. v. Pietertje Kramer. Jan Waiboer, oud 38 jaren, overleden te Nieuw- veen. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 30 Augustus 1940. Overtredingen van de Mo tor- en R ij w i e 1 w e t: J. H. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hech tenis. J. K. te Alkmaar, F. de G. te Lim- men, D. L. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. G. S. te Heer-Hugo- waard, 3 boete of 1 week tuchtschool. H. A. P. te Bergen, H. V. te Almelo, C. .G te Heer-Hugowaard, G. H. te Heiloo, F. L. K. te Amsterdam, K. A. A. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. C. B. te Oudkarspel, W. v. d. S. te Bergen, K. L. te Edam, M. N. K. L. te Oterleek, J. S. te Wie- 1 ringerwerf, N. J. J. te Beemster, J. K. te Eerden, Th. J. v. d. V. te Limmen, L. G. H. te den Haag, C. J. te Alkmaar, J. N. v. d. P. te Alkmaar, H. B. te Alkmaar, J. Th. D. te Amsterdam. K. de J. te Alkmaar, 3. C. S. te Koedijk, ieder 4 boete of 4 dagen hech tenis. A. D. te Hilversum, J. J. te Alkmaar, J. G. S. te Akersloot, K. v. V. te Bergen, A. F. O. te Purmerend, J. M. te Alkmaar, A. W. te Amsterdam, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. R. R. te 't Zand, J. W. te den Burg, J. D. te Amsterdam, D. v. d. G. te Amsterdam. J. P. te Uitgeest, W. de H. te Amsterdam, J. K. te Amsterdam, L. B. te Amsterdam, J. B. te Amsterdam, W. A. v. K. te Alkmaar, J. G. K. te Alkmaar, J. B. te Oudorp, ieder 6 boete of 6 dagen hechte nis. J. G. M. P. te Haarlem, 12 boete of 12 dagen hechtenis. Overtredingen van de po litieverordeningen: J. F. J. te Alkmaar, N. J. D. te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 week tuchtschool. H. W. B te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hechtenis. E Th. J. v. L. te Alkmaar, 2 boete of 2 da gen hechtenis. N. B. te Wcstzaan, H. W. v. d M. te Amsterdam, B. D. te Groningen, P. L. te den Haag, B. B. te den Haag, P. A. v. d. H. te Bergen, B. G. te Amsterdam, F. S. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. A. S. S. te Heiloo, B. M. S. te Oudkarspel, W. de Z. te Alkmaar, K. B. te Alkmaar, L. B. E. te Bergen, A. K. te Alk maar, P. K. te Heerhugowaard, P. J. de G. te Bergen, P. R. te Alkmaar, J. W. te Alk maar, A. de V. te Alkmaar, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Th. L. te Bergen, 5 boete of 1 week tuchtschool. P. S. te Alk maar, 2 maal 5 boet?. 0f 2 maal 1 week tuchtschool. W. H. J. S. te Alkmaar, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de ver duisteringsverordening: H. H. te Heiloo, 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. V. te Bergen, 3 boete of 1 week tuchtschool. J. W. v. d. S. te Limmen, E. S. F. te Alkmaar, C. J. v. S. te Alkmaar, J. B. te Alkmaar, J. P. te Oudorp, J. U. te Alkmaar, A. B. C. v. V. te Oudorp, J. B. te Heerhugowaard, N. P. te Heiloo, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. L. M. te Alk maar, G. S. te Alkmaar, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. de B. te Alkmaar. 20 boete of 20 dagen hechtenis. Overtreding en van de woon- wagenwet: Th. v. S. te Apeldoorn, L. W. V. te Apel doorn, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van het ar beidsbesluit: A. H. te Alkmaar, 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. B. S. te Alkmaar, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen v. d. vleesch- keuringswet: D. G. te de Rijp, 8 boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van devis- scherijwet: J. B. te Zijpe, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. W. F. G. te Schagen, 4 boete of 4 dagen hechtenis. B. S. te Wor- mer, ƒ4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van het rij- tijdenbesluit: A. S. te Heiloo, W. M. K. te Egmondbin- nen, N. T. te Zuidscharwoude, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. 0 v e r t r e d i n gen v a n het bloem bollensaneeringsplan: C. K. te Limmen, 25 boete of 15 dagen hechtenis. Overtredingen van de wet op de bevrachting: W. A. A. te Rotterdam, 7 boete of 7 da gen hechtenis. Overtredingen van de ij k- w e t: G. W. te Alkmaar, 2 maal 2 boete of 2 maal 1 week tuchtschool, met verbeurdver klaring van de inbeslag genomen gewich ten. J. W. v. d. P. te Alkmaar, 4 boete ol 4 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen gewicht. Overtreding van Artikel 426 van het Wetboek van Strafrecht (in staat van dronken schap de orde verstoren): J. R. te Oterleek, 7 boete of 7 dagen hechtenis. Overtreding van Artikel 444 van het Wetboek van Strafrecht (niet verschijnen als ge tuige): J. M. te Anna Paulowna, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht; (openb. dronkenschap): B. v. d. B. te Zuidscharwoude, 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. H. v. d. R. te Utrecht, G. S. te Alkmaar, H. J. G. te Alk maar, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. K. te Broek op Langendijk, E boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van Artikel 459 van het Wetb. van Straf recht (een kalf laten loopen op be bouwden grond): N. K. te Uitgeest, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van Artikel 461 van het Wetb. van Straf recht (loopen over verboden grond) P. v. K. te Alkmaar, Th. C. B. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. v. O. te Haarlem, 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. Z. te Egmond aan Zee, E. B. te Egmond aan Zee, J. J. H. te Amsterdam, G. M. te Alkmaar, ieder 4 boete of 4 dagen hechte nis. G. B. te Egmond aan Zee, 5 boete of 1 week tuchtschool. Op Java maakt de bevolking der steden veel gebruik van verplaatsbare „res taurants". De „res taurateur" draagt zijn „keuken" meest al zelf. Een gewilde lekkernij is geroos terd vleesch, kleine stukjes aan een bamboestokje gere gen. Die delicatesse wordt op gloeiend houtskool me t be hulp van een waaier (op de foto houdt de „restaurateur" deze in de rechterhand) verhit. Een der merkwaardigste vogels in de tropen is de neushoornvogel, waarvan er in ons Indië tal van soorten bestaan. Het wijfje broedt in holten van hooge boomen. Gedurende den broedtijd metselt het zich met zijn eigen uitwerpselen in, zóódanig, dat alleen de kop er uit kan steken. (Ge heel zeker is het niet, dat het wijfje het zelf doet. Misschien doet het mannetje dit). Het wordt gedurende den broedtijd door het mannetje gevoed. Bij de Dajaks is de neushoornvogel het symbool van snelheid, kracht en slimheid. Krijgers versierden hun strijdmantel en -hoed met de veeren dier vogels. Glimlachje. Au, Amalia. Ben je al van de reis terug? Bij groote feestelijkheden, waarbij honderden Dajaks samen komen, biedt de gastheer cigaretten aan. Ze zijn door vrou wen gerold van een blad en inheemsche tabak. Ze zijn conisch van vorm en wor den in gaatjes gestoken, die in een droge kalebas zijn geprikt. Die kalebassen han gen vanaf het dakgebinte aan fraai ver sierde houders, waarbij de mythische neushoornvogel zelden ontbreekt. Er wonen tal van Chineezeni in ons Indië. Ze zijn daar voor handel en bedrijf van groote beteekenis. Nergens komen er meer voor dan in N.W.-Borneo. Daar waant men zich in China. De Chineezen daar laten tooneelgezelschappen uit hun stamland overkomen. Buitengewoon fraai zijn de costuums der spelers. Een eigenaardigheid is deze, dat vrouwen onder de tooneelster niet voorkomen. H. F. TILLEMA. JAARSVELD, 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.Berichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdien stige causerie. 12.Berichten. 12.05 Gramo foonmuziek. 12.15 W. Eberle en zijn orkest en soliste. (12.451.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 1.45 Gramofoonmuziek. 2.Orgelconcert. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.KRO-Operette-koor, KRO-Groot Amuse mentsorkest en solisten (opn.). 4.15 Gramo foonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Zie- kenpraatje. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Lezing over J. P. Sweelinck. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gramofoon muziek. 7.45 Reportage. 8.Berichten ANP. 8.15 KRO-symphonie-orkest. 9.9.15 Cyclus „Uitingen van nationale cultuur"). 9.45 Koor concert (opn.). 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzcnding. 7.Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Be richten ANP, hierna: Orgelspel. 8.30 Gramo foonmuziek. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Ensemble Jonny Kroon eh gramofoonmu ziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Be richten ANP, gramofoonmuziek. 1.Om roeporkest. 1.45 Cyclus „In de schijnwerper". 2.Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoon muziek. 2.30 AVRO-Amusementsorkest. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Concertgebouw orkest (opn.). 4.Kinderkoor „Zanglust" (opn.). 4.20 AVRO-Aeolian-orkest. 5.Be richten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Het Philharmonisch kwartet. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 AVRO-Amusementsorkest 7.Vragen van den dag ANP). 7.15 AVRO- Musette-ensemble en solist (opn.). 7.45 Gra- mcfoonmuzielt of reportage. 8.Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berich ten (Engelsch). 8.45 Solistenconcert. 9.15 Be richten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1 151.30 Berichten (Engelsch), Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden) Dit nu: Boekarest, 6 Sep ning Carol van Ro den afgeloopen na van zijn zoon, kro die in October 19 afstand gedaan van Naar verluidt, za in den loop van Zwitserland vertrel cieel bericht over afstand is nog niet De proclamatie Boekarest, 6 Septembe Carol heeft van zijn troc ling gedaan in de volge en in extra-edities der proclamatie: Roemenen. Tijden var en zorgen trekken over c jaren heb ik er naar gest welzijn van Roemenië t geweten het mij ingaf. land, dat voor groote staan, rouw. Uit liefde 1 waarop ik geboren en o ik de gevaren uit den mijn zoon, van wien gij last der heerschappij ove dat dit voor de redding gebrachte offer niet ver verzoek allen Roemenen trouw en liefde' te omrii steun vindt, die hij voor schouders rustende zwar heid noodig heeft. Moge schermen en het een tr verzekeren. Leve Roeme Koning Mich Boekarest, 6 Sept. (D. heeft koning Michael in het koninklijk paleis tc minister-president Anton triarch van de orthodoxi nië, Nidulescu, den eed eedsformule luidt: Ik zwe Roemenië, zijn grenzen te waarborgen. Zoo waa: almachtig. Vervolgens legde mi neraal Antonescu den ee koning af. De formule lr aan koning Michael, c staat en de Roemeensche lijk helpe mij God almac lijke van deze formule is de verplichting ten aan* wet, wat hiermede verkl dat terstond na de bei nescu tot premier de gre king is gesteld. Een opr Boekarest, 6 Sept. i president generaal Antoi genden oproep tot de nat Roemeensche broeders, mfjn hart richt ik tot u zoek, alles te vergeten, i koning te scharen, de o: aan den arbeid te gaan. Londen 5 September Britsche radio-omroep gelschen boeren mede dermiddelen voor vark den komenden herfst ir zeer schaarsch zullen zij raadzaam, aldus de omr keukenafval uit hotels, trachten te krijgen. I kan deze afval ook t waard worden. In somm land, is .de inzameling re

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8