1Buitenland Ontsmetting von tarwe, gerst, rogge en pootaardappelen. appel Geeri korrel eri geen aard- worde onontsmet uitgezaaid. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Het Duitsche weermachts- bericht. Het Italiaansche weermachts- bericht. Luchtaanvallen op Malta. M. J. BRUSSE: U I NOTITIE-B TWEEDE BLAD TWEEDE BL Mede in verband met de voedsel voorziening wordt ter verbetering van de opkomst en ter bestrijding van de ziekten, die met het zaai zaad worden overgebracht, de ont smetting van alle uit te zaaien tarwe, gerst en rogge dringend aan bevolen. Speciaal wordt op de wen- schelijkheid gewezen ook de rogge te ontsmetten, wat nog te veel wordt nagelaten. Geen korrel worde onontsmet uitgezaaid, dus ook niet van te velde en op part ij goedgekeurde tarwe, gerst of rogge. De ontsmetting kan op twee manieren worden uitgevoerd, n.l. nat en droog. De natontsmetting vindt hier te lande hoofdza kelijk volgens de omschepmethode plaats. Hierbij wordt het zaad op den dorschvloer of op een zeil, onder toevoeging van de ont smettingsvloeistof, zoolang omgeschept, dat men er verzekerd van kan zijn, dat alle kor rels voldoende bevochtigd zijn geworden. Ook kan de natontsmetting uitgevoerd wor den in voor de droogontsmetting bestemde trommels. Noodzakelijk is dan echter, dat een trommel gebruikt wordt, waarbij de toevoer van de vloeistof automatisch plaats heeft, daar anders het zaad samen- koekt en de verdeeling van de vloeistof niet regelmatig geschiedt. Bij toepassing van deze „machinale omschepmethode" kan Kal liter vloeistof per hl zaad min der gebruikt worden dan bij de gewone omschepmethode. Men ga hiermede echter niet te ver. Voor zaad, bestemd voor be zaaiing van perceelen, die ter keuring zul len worden aangegeven, gebruike men, ook bij de machinale omschepmethode, zekerheidshalve de gewone bij de omschep methode opgegeven hoeveelheid vloeistof, of hoogstens K liter oplossing per hl. minder. De droogontsmetting mag nimmer uit gevoerd worden door het aad met de ont smettingsstof om te scheppen. Zi.' mag alleen plaats hebben in hiervoor goed in- gerichet apparaten, hetzij in trommels of in continu werkende machines. Hoewel de t'ians in gebruik zijnde middelen weinig stuiven, moeten toch steeds voorzorgs maatregelen genomen worden om het in ademen van de ontsmettingsstof te vooi- Hiervoor kan stofmasker ge bruikt worden of men kan een doek voor neus en mond binden. Bij de opgave van de aan te wenden hoeveelheden zal bij tarwe en gerst on derscheid gemaakt worden voor die par tijen, die een gewas moeten opleveren, dat voor de veldkeuring zal worden opgegeven en voor die, waarbij dit niet het geval is. In het laatste geval kan, zonder dat er ge vaar bestaat voor het optreden van te veel zieke planten, een geringere hoeveelheid ontsmettingsstof gebruikt worden. Verder zal opgegeven worden hoe gehandeld moet worden met zwak zaad. Ontsmetting van zaaizaad met kopersul faat wordt ontraden, daar dit in vele geval len onvoldoende werkt en meermalen ern stige kiembeschadiging veroorzaakt. De middelen, waarmede ontsmet kan wór den, zijn in alphabetische volg orde genoemd! Tarwe en gerst, tegen steenbrand, kiemschimmels en bij gerst ook tegen stre- penziekte: Abavit-natontsmetter, Ceresan- natontsmetter, Fusariol-natontsmetter of Germisan natontsmetter waarvan gebruikt wordt: voor keuring te velde 3 liter van een 3 pet. oplossing; voor gewoon zaad 3 liter van een 1K—2 Pct- oplossing en voor zwak zaad 22K liter van een 2 pct. oplossing per hl. graan. Stuifbrand kan alleen worden bestreden door toepassing van de warmwater-behan deling. Het zaad wordt eerst IK uur te weeken gezet in water van plm. 18 graden tot 20 graden C., daarna blijft het 4K uur, tegen afkoeling beschut, buiten water na weeken en ten slotte wordt het gedurende 10 minuten ondergedompeld in water, dat voor tarwe een temperatuur moet hebben van 53 graden C. en voor gerst van 51 tot 52 graden C. De ontsmetting met warm water alleen is niet afdoende tegen steenbrand en strepen- ziekte. Mede ter voorkoming van achteruit gang in kiemkracht is behandeling met een chemisch middel vóór, tijdens of na de warmwaterbehandeling beslist noodzakelijk. Door het Instituut voor Landbouwwerk tuigen en Gebouwen te Wageningen is een ontsmettingsinstallatie ontworpen, waarvan beschrijving en werkteekening op aanvrage bij genoemd Instituut gratis verkrijgbaar zijn. Zwak zaad verdraagt de warmwaterbe handeling niet zonder groote vermindering van kiemkracht. Het is daarom zeer raad zaam, dat van partijen, die men niet ver trouwt, eerst een monster wordt behandeld en dat dan door een kiemkrachtbepaling, liefst dor uitzaai in grond, wordt nagegaan hoe groot de achteruitgang is. Rogge, tegen kiemschimmels: Abavit- natontsmetter, Ceresan-natontsmetter, Fusa riol-natontsmetter of Germisan-natontsmet- ter waarvan per hl gebruikt wordt 3 liter van een 1 tot IK pot. oplossing. Voor zwak zaad gebruike men per hl niet meer dan 2 tot 2K liter van deze oplossing. Droogontsjmetting. Tarwe te ontsmetten met: Abavit- nieuw, Ceresan-nieuw, Fusariol-droogont- smetter of Germisan-droogontsmetter, waarvan gebruikt wordt 2 gram per kg zaad. Gerst ontsmetten met: Abavit-nieuw, Ceresan-nieuw, Fusariol-droogontsmetter of Germisan droogontsmetter, waarvan bij keu ring te velde 3 gram en voor gewoon zaad 2 gram per kg zaad wordt gebruikt. Rogge te ontsmetten met Abavit- nieuw, Ceresan-nieuw, Fusariol-droogont smetter of Germisan-droogontsmetter, waar van 2 gram per kg zaad wordt gebruikt. Algemeene opmerkingen: Er moet voor gezorgd worden, dat het nat- ontsmette zaad niet opnieuw besmet wordt. Daarom mag het alleen dan uitgespreid worden op een dorschvloer, indien deze vooraf met een oplossing van de ontsmet tingsstof is schoon gemaakt. Ook mag het niet gestort worden in dezelfde zakken als waaruit het gekomen is, tenizij de zakken ook ontsmet zijn, terwijl ook de zaaimachine ontsmet dient te worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa geningen, door de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijksland- bouwconsulenten. Ontsmetting pootaardappelen tegen Rhizoctonia. Ter bestrijding van de Rhizoctonia- ziekte in aardappelen wordt, indien op het pootgoed de bruine of zwart achtige korstjes van deze schimmel (z.g. sclerotien) in eenige mate voor komen, ontsmetting ten zeerste aan geraden. De, aanwezigheid van de sclerotien kan vastgesteld worden door een flink monster in water schoon te wassehen. De bruin of zwart gekleurde sclerotien worden dan goed zichtbaar. De onsmetting in het najaar verdient aan beveling boven die in het voorjaar. Laat in het voorjaar ontsmetten moet worden afge raden. Raadzaam is het ook, de aardappelen eerst eenigen tijd na het rooien te behan delen, opdat de huid goed is afgehard. Er bestaat anders eenige kans op beschadiging. Voordat ot ontsmetting wordt overgegaan, door ze te wassohen in gewoon water. Wordt dit nagelaten, dan kan de ontsmettingsstof niet voldoende tot de sclerotien doordrin gen, terwijl zij bij de aanwezigheid van grond, ook spoediger haar werkipg ver liest. Dit laatste is ook het geval bij ont smetting in zakken. Ook dit moet dus wor den nagelaten. Het beste is, óf de aardap pelen los in de vloeistof te storten, óf in manden of ijzeren korven te ontsmetten. (Bij aanwending van sublimaat of Fusariol mo gen geen ijzeren korven gebruikt worden, daar deze stoffen ijzer aantast). De temperatuur van de vloeistof mag in geen geval beneden 5 gr. C zijn. Men zorge er voor, dat de ontsmette aardappelen goed opgedroogd zijn, voordat ze voor den winter worden opgeborgen. De beste bewaring is wel in poterbakjes. Waarmee ontsmetten? De ontsmetting kan worden uit gevoerd met, in alphabetische volg orde genoemd, Aretan, Fusariol-ant- onsmetter, sublimaat of Tubavit. Er kan gerekend worden, dat per hl. aardappelen (pl.m. 70 kg) on geveer 50 liter vloeistof noodig is om deze onder te dompelen. Aretan, Fusarilonatontsmetter en Tubavit worden aangewend in een oplossing ter sterke van 1op duizend, dus IK gram op 1 liter water; de aardappelen worden daar in gedurende 20 tot 30 minuten onderge dompeld. Dezelfde oplossing kan 3 maal achtereen gebruikt worden. Er bestaat echter geen be zwaar tegen, dat dit 6 maal achtereen ge schiedt. Het is dan echter noodig, dat na iedere behandeling per 100 liter gebruikte oplossing 4 liter van een oplossing van dub bele sterke, dus van 3 op duizend, wordt toegevoegd. Na 6 maal gebruikt te zijn, moet de oplossing door een nieuwe vervan gen worden. Om zeker te zijn van een goede oplossing en menging van de ontsmettingsstoffen met het water make men eerst van de benoodie- de hoeveelheid een papje, en brenge dit daarna onder flink roeren in het water. De aanvullingsvloeistof wordt in een apart vat gereed gemaakt. Er wordt gebruik gemaakt van houten en steenen vaatwerk. Bij aan wending van Aretan en Tubavit kan ook ijzeren vaatwerk gebezigd worden, echter geen zinken, daar dit ook door deze midde len wordt aangetast. Bij aanwending van sublimaat worden de aardappelen gedurende 1K uur in een op lossing ter sterkte van 1 op duizend, dus 1 gram sublimaat per liter water, onderge dompeld. Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebruiken sublimaat pastilles a 1 gram Deze wegen pl.m. 1K gram, maar bevatten 1 gram sublmiaat. Er zijn ook pastilles in den handel, die slechts K gram sublimaat bevatten. Bij den aanschaf houde men hier mede rekening. De sublimaatoplossing kan niet meer dan drie maal achtereen gebruikt worden. Hier bij alleen gebruik gemaakt worden van hou ten of steenen vaatwerk, daar metalen door sublimaat worden aangetast. Dompelmethode. Uit door den Plantenziektenkundigen Dienst genomen proeven is gebleken, dat bij gebruik van Aretan, Fusariol-natontsmetter of Tubavit (niet bij sublimaat) ook goede resultaten worden verkregen, wanneer de aardappelen slechts korten tijd, maar in een sterkere oplossing worden ondergedompeld. Bij toepassing van dedompelmetho- d e worden de aardappelen, of 1 minuut ge bracht in een oplossing ter sterkte van 5/10 procent (5 gram per liter water), of 6 minu ten in een van 3/10 procent (3 gram per liter water). De vloeistof kan in het eerste geval 20 maal achtereen gebruikt worden; bij onderdompeling gedurende 5 minuten in een 3/10 procents oplossing 15 maal. Noodig is echter, dat na iedere behandeling per 100 liter oplossing 4 liter oplossing van dubbele sterkte, respectievelijk dus van 1 en van 6/10, van een vooraf gereed gemaakte oplos sing wordt toegevoegd. Bij gebruik van meer of minder oplossing wordt naar verhouding Havenwerken aan Theemsmond gebombardeerd. Berlijn, 7 Sept. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren laat in den namiddag wederom de havenwerken aan den mond van de Theems aangevallen. De hoofdaanval richtte zich tegen het groo te oliedepot Thameshaven. Honderden bom men werden daar uitgeworpen. Een reus achtige vuurgloed en hevige ontploffingen bewezen, dat de opslagplaatsen getroffen waren. Met zekerheid kon vastgesteld wor den, dat 9 tanks in brand stonden. De an dere tanks waren geheel in zwarte rook wolken gehuld. Aan den laatsten luchtaanval namen, naar Reuter meldt, honderden Duitsche bommenwerpers en jachtvliegtuigen deel. De inlichtingendienst van het Britsche mi nisterie van luchtvaart telde 300 Duitsche vliegtuigen, die aan dezen massaluchtaanval in golven van telkens twintig of dertig ma chines deelnamen. Zij hadden hun aanval len gericht op de vliegvelden van de Royal Air Force. De aanvallen op Kenley en Worchester. Berlij, 6 Sept. (D.N.B.) Naar het N.D.B. van welingelichte zijde verneemt, hebben luchtfoto's aangetoond, dat bij de aanvallen van heden op de vliegvelden van Kenley en Worchester twaalf vliegtuigen op den bega- nen grond vernield en de startbanen on bruikbaar gemaakt zijn. Vier montagehal len van de vliegtuigfabriek Waybridge staan in brand. Verbitterde gevechten tus- schen de Duitsche en de Engelsche jagers hebben den Britten een totaal verlies van 55 vliegtuigen bezorgd. Van de 14 Duitsche vliegtuigen, die van hun tocht niet terugge keerd zijn, werd de uit twee personen be staande bemanning van een torpedovlieg tuig door den Duitschen reddingsdienst naar Le Havre gebracht. De marconist was ongedeerd, de bestuurder had een vleesch- wonde aan het rechterbeen. Nadat de Duitsche bommenwerpers door de versperde zone heengebroken waren, vielen zij hun doelen met goed gevolg aan. Op een Britsch vliegveld werden verschei den hangars en in een vliegtuigfabriek de installaties verwoest. Daarbij werden tien vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield. Een nieuwere felle phase. Londen, 6 Sept. (Reuter). De strijd tegen Engeland komt in een nieuwe, fellere phase De luchtaanvalleh worden sneller herhaald en talrijke Duitsche formaties kruisen over Engeland. Even over acht uur Greenwichtijd hebben vanochtend 200. Duitsche vliegtuigen de Zuidoostkust in de richting van Londen ge passeerd. In twee gevallen .waren vliegvel den devoornaamste doelen der sterke vij andelijke formaties. Toen de luchtstrijd de richting van Londen naderde, werd in de hoofdstad voor de tweede maal luchtalarm gemaakt. Arbeiders hebben groote rookplui men in de lucht gezien, doch konden geen andere teekens van den strijd waarnemen, omdat de vliegtuigen te hoog vlogen. In een wijk heeft men het gedreun van zware ontploffingen en vallende bommen gehoord, welke waarschijnlijk in een stad ten Oosten van de Theems zijn neergewor pen. De uitwerking van den aanval op Liverpool. Berlijn, 6 Sept. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duitsche verkennings vliegers op 5 September boven Liverpool geconstateerd, dat door de voorafgegane aanvallen van Duitsche gevechtsvliegers bomtreffers bij de gasfabriek van Liverpool, in pakhuizen, een koelhuis en in de droog dokken geplaatst zijn. Ook een groot koopvaardijschip heeft een bomtreffers gekregen. Bij den nachtelijken aanval van 5 op 6 September werden bran den en ontploffingen in de industriebedrh- ven van Liverpool en Birkenhead waarge nomen. nieuwe oplossing toegevoegd. Gaat men b.v. uit van 50 liter, waarin dus telkens 1 hl. kan ontsmet worden, dan moet elkens 2 liter van de nieuwe oplossing worden toege voegd. Aangezien zich soms luchtblaasjes op de sclerotien vormen is het gewenscht de aard appelen gedurende de onderdompeling eeni ge malen ih beweging te brengen. Speciaal wordt de aandacht erop geves tigd, dat bij toepassen van de dompel- methode het noodig is, dat de aardappelen goed schoon zijn, vóórdat ze in de ontsmet tingsvloeistof worden gebracht. Het opdrogen van de volgens de dompel- wethode behandelde aardappelen mag niet al te snel plaaté hebben. Wanneer hierop irans bestaat, bedekke men ze gedurende een half uur om ze daarna zoo spoedig mogelijk te laten opdiugen. In geen geval mogen ont smette aardappelen nat worden opgeborgen. De dompelmethode zal, wat de te gebrui ken hoeveelheden ontsmettingsstof aangaat, in vele gevallen duurder zijn dan de gewone methode, maar heeft het voordeel, dat in korten tijd groote hoeveelheden aardappelen ontsmet kunnen worden, terwijl bij ont smeten van kleine partijen met slechts ge ringe hoeveelheden oplossing kan worden volstaan Daar alle voor de ont smetting van aardappe len bruikbare middelen giftige stoffen (maag- t giften) zijn, betrachte men de noodige voor zichtigheid. Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen door de bij dezen dienst werk zame ambtenaren zoomede door de Rijks- land- en Tuinbouwconsulenten. Wat kost de oorlog aan Engeland. New York, 6 Sept. (A.N.P.) Volgens een bericht van de New York World Telegramm kost de oorlog Engeland dagelijks 36 mil- lioen dollar, ongerekend de verliezen van de luchtmacht en de door de Duitsche bom men aangerichte schade. Officieel Britsch communiqué. Londen, 7 Sept. (D.N.B.) In het officieele communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart wordt gezegd, dat vijande lijke vliegtuigen in sterke formaties gister middag het kustgebied van Kent hebben aangevallen. Bij dezen aanval .heeft de vij and beschadigingen aangericht. Laat in den namiddag heeft de vijand opnieuw aangeval len. Bij dezen aanval is op den Noordelij ken oever van de Theems op een industrieel terrein brand veroorzaakt. Vliegtuigenfabriek gebombardeerd. Berlijn, 6 Sept. (D. N. B.) Vroeg in den middag hebben, naar het D. N. B. verneemt, afdeelingen Duitsche gevechtsvliegers de vliegtuigenfabriek te Weybridge gebombar deerd. Vier montageloodsen en tien op den grond staande vliegtuigen zijn door bommen van middelmatig kaliber getroffen. Verder is een aanval gedaan op het En gelsche vliegveld Henley. De luchtgevechten rondom Londen. Berlijn, 6 Sept. (D. N. B.) Aan weerskan ten van de Benedei -Theems zijn hardnekkige gevechten gevoerd tusschen deze jagers en de Engelsche jachttoestellen. Ook zijn we derom verschillende strategische doelwitten in het gebied rondom Londen gebombar deerd. Laat in den middag werden de luchtge vechten heviger De Engelsche verliezen van vandaag zijn volgens de tot dusverre ont vangen berichten gestegen tot 60 toestellen, waarvan er 10 op den grond vernietigd zijn. De Duitsche verliezen zijn niet toegenomen. Aanvallen op Engelsche vliegvelden voort gezet. Berlijn, 6 September (D.N.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede: Duitsche zeestrijdkrachten hebben in over- zeesche wateren koopvaardijdschepen met een totalen inhoud van 41.000 br.t. tot zin ken gebracht. Zooals reeds gemeld, heeft eenflotielje motortorpedobooten in den nacht van 4 op 5 September voor de Britsche Oostkust een Britsch convooi aangevallen. Daarbij werden 5 bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 39.000 brt., waaronder een tankschip van 12.000 brt., alsmede een torpedojager tot zinken gebracht. Nog 'n ander schip is ernstig beschadigd. Een duikboot heeft verscheidene bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een to talen inhoud van 19.100 brt. tot zinken ge bracht. Onze formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen hebben op 5 September de bomaan vallen op vijandelijke vliegvelden in Zuid- Engeland voortgezet en treffers geplaatst op gebouwen en onderkomens. Het groote oliedepot van Thameshaven werd in brand geworpen. In den loop dezer aanvallen ontstonden luchtgevechten, die voor ons gunstig verliepen. In den nacht hebben for maties gevechtsvliegtuigen verscheidene vliegvelden in de.buurt van Lincoln, haven werken te Liverpool, Portsmouth, Sunder land, Bluyth, Hull, fabrieken te Newcastle, haven- en dokwerken in het Oostelijk deel van Londen, alsmede opnieuw het groote oliedepot te Thameshaven doeltreffend met bommen bestookt. Engelsche havens werden verder met mijnen afgesloten. Britsche vliegtuigen zijn des nachts het Duitsche rijksgebied binnengevlogen en hebben op enkele plaatsen bommen gewor pen zonder noemenswaardige schade aan te richten. Slechts op een plaats werd een boerenwoning getroffen. Daarbij zijn vijf burgers op weg naar den schuilkelder ge dood en twee gewond. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 46 vliegtuigen. Daarvan werden er twee in den nacht door lucht doelgeschut neergehaald. Zestien eigen vliegtuigen keerden niet terug. Behalve vier reeds genoemde officieren hebben in de luchtgevechten der laatst" we ken nog drie jachtvliegers 20 of meer luchtoverwinningen behaald, en wel kapi tein Mayer, kapitein Oesau en kapitein Tietzen. Aan het hoofd der overwinnaars in de luchtgevechten staat -majoor Moelders met 32 overwinningen. Britsche vliegvelden bestookt. Berlijn, 6 September (D.N.B.) Het front- bericht van het D.N.B. luidt als vlogt: Van week tot week worden de overzee- scheverbindingen van Groot Brittannië door de uitwerking van de Duitsche blok kade onveiliger Behalve de in de laatste dagen tot zinken gebrachten zes Engelsche torpedobootjagers, heeft de Duitsche marine den laatsten tijd niet alleen een helee reeks groote koopvaardijschepen in den At- lantischen Oceaan en aan de Iersche kust in den grond geboord, maar voor Engeland gingen vooral ook talrijke oorlogsschepen verloren en wel van een type, dat een bij zondere beteekenis is voor den huidigen toestand van den oorlog ter zee. De op een mijn geloopen torpedobootjager Hostile be hoort tot de H-klasse die een waterver plaatsing heeft van 1340 brt. De duikboot Spearfish, een van de nieuwste eenheden der Britsche onderZeevloot heeft onder water een verplaatsing van 960 ton en een bewapening van zes torpedolanceerbuizen. Bij de eveneens in den grond geboorde duik boot Orpheus gaat het om het z.g. Oceaan- kruisertype met een waterverplaatsing on der de oppervlakte van 2030 ton. De tot zinken gebrachte kanonneerboot Penzance behoort tot een scheepsklasse, die als ge- leideschip voor koopvaardijconvooien ge bruikt wordt en waaraan bij de Britsche marine reeds een aanzienlijk gebrek be staat. Dergelijke succesberichten zullen Engeland de Duitsche blokkade in het ver volg toch wel ernstiger laten opvatten, dan men daar wel doen gelooven. Het Duitsche luchtwapen heeft in den loop van 5 September het zwaarstepunt van zijn aanvallen gelegd op de Britsche vlieg velden in de zuidelijke en oostelijke omge ving van Londen. Vooral het vliegveld Big gin Hill is weer met bommen bestookt, maar ook de vliegvelden van Detling en Thames haven, waar groote branden en rookzuilen tot een hoogte van 2000 m. het succes van de treffers aantoonden. In Biggin Hill wer den gevoelige treffers op het landingster rein en brand in hangars, onderkomens en vliegtuigloodsen geconstateerd. Duitsche formaties gevechtsvliegers heb ben hun nachtelijke aanvallen vooral ge richt op de westelijke en zuidelijke kust van Engeland. In Liverpool en Cardiff werden de haveninstallaties en in Southampton de werven en dokken en in het bijzonder het door vaste batterijen sterk beveiligde ge bied van de oorlogshaven doeltreffend met bommen bestookt. Ergens in Italië, 6 September (Stefani). Het 91e weermachtsbericht luidt: Gisteren is tweemaal een luchtaanval op Malta ondernomen. Tijdens den eerste, die des morgens werd ondernomen voor verkenningsdoel einden, kon de taak geheel volbracht wor den, daar de Engelsche jagers, die voor bescherming rondkruisten, door onze begeleidende jagers werden aangevallen en zich door de vlucht aan het gevecht ont trokken. Twee vijandelijke jagers werden door mitrailleurvuur beschadigd. Tijdens den in den namiddag ondernomen aanval ver scheen boven het eiland plotseling een formatie „Pichiatelli" (duikbommenwer pers, die het fort Delimara wisten te be-) reiken en het gedeeltelijk verwoestten en in eon opslagplaats van brandstoffen brand veroorzaakten. De jagers en het afweerge schut van den vijand reageerden in het geheel niet. In het oostelijk deel van de Middelland- sche zee heeft onze onvermoeibare lucht macht zich opnieuw op een convooi ge worpen, dat reeds gisteren hevig was aan- gevallena. Geconstateerd werd, dat een vrachtschip zwaar beschadigd werd. Een ander vrachtschip, dat wellicht reeds gisteren getroffen was, werd met zrware slagzij in een baai aangetroffen. In Noord-Afrika hebben onze vliegtui gen de brandstofdepöts te Suez aangeval len en automobielen, die op den weg nabij Solloem werden verrast. Alle vliegtuigen, die aan de voorgaande acties hebben deel genomen, zijn op hun bases teruggekeerd. In de Roode zee hebben onze vliegtuig- escadrilles een vijandelijk convooi aange vallen en twee schepen ernstig getroffen. Voorts werden vijandelijke schepen, die in de haven van Aden voor anker lagen, gebombardeerd en getroffen. Al onze vliegtuigen keerden op him basis terug, hoewel zij door vijandelijke jagers waren aangevallen. Een vijandelijk jachtvlieg tuig is in een gevecht neergeschoten. Een andere Italiaansche formatie heeft met succes twee vijandelijke troepenkampen nabij Achic in het gebied van Tocar (boven Soedan) gebombardeerd. De vijand heeft opnieuw Assab gebombardeerd, als gevolg waarvan onder de inboorlingen vier dooden en acht gewonden vielen en eenige schade aar. de hangars erd aan gericht. Vannacht is door vijandelijke vliegtui gen, die, zooals steeds uit Zwitserland kwamen, een luchtaanval op Turijn onder nomen. Aan particuliere woningen werd eer'eszins belangrijke schade aangericht. De twee bovenste etages van een pand in de volkswijk St. Paulus werden verwoest, doch de bewoners die terstond na het alarmsignaal de schuilkelders hadden op gezocht, zijn allen ongedeerd gebleven. In een station brak in verscheidene wagons brand uit. Andere 'bommen kwamen in het open veld nabij de stad terecht zonder schade aan te richten. HONGAREN RUKKEN ZEVENBURGEN BINNEN. Boedapest, 6 Sept. (D.N.B.) Sedert heden ochtend zetten Hongaarsche troepen hun opmarsch in de door Roemenië afgestane gebieden voort. Naar verluidt zal rijksbe stuurder Horthy vandaag een plechtigen in tocht houden in Nagyvarad. Hem zullen ver gezellen de chef van den generalen staf, Honved, minister Bartha, de president der staatsspoorwegen en verscheidene leden der regeering. Tevens zullen zijn vrouw en zijn zoon in zijn gezelschap zijn. Wielrennen DE WEDSTRIJDEN OP DE ZAANSCHE WIELERBAAN. De wedstrijden op de Zaansche wieler baan te Assendelft, die Zondagmiddag om half drie worden gehouden, hebben voor Noordholland een bijzondere beteekenis. Want de renners Derksen, Pronk, Evers, Cees Bakker en Klink zijn renners die ge kweekt werden in ons gebied. Zij allen zijn uitgegroeid tot renners van zeer bijzondere klasse, die thans met kampioenen ais Zwartepoorten en van Vliet in staat zijn een wielersportprogramma te vullen van betee kenis. Een bijzonder feit is het, dat van Vliet en Derksen thans niet direct tegenover elkaar geplaatst zijn. Want het sprintnummer in twee series is een onderdeel van de belang rijke omnium tusschen de koppels v. Vliet- Klink Sn Derksen-Cees Bakker. Daarnaast treffen Bakker en Klink elkaar in een per soonlijke achtervolging over 5 km maxi maal. Tot slot van deze omnium wordt een klassementwedstrijd over 4 km gehouden, waaraan alle vier renners deelnemen. De punten worden per ploeg opgeteld. Stayerkampioen Zwartepoorten komt uit in een 10 km-wedstrijd strijd tegen J. Pronk, Eve Riethoven, Freek Pronk De 60 km koppelwedst veruit het belangrijkste schitterend debuut tegei etc. komen Pronk-Evers ningen der sprint in het van Vliet als Derksen toond, dat zij ploegcou gehalte zijn. Toch zijn Pronk-Evei Roes onze favorieten, een groote rol speelt, den het op een zege Pronk-Evers, die in H o.a. Bakker-Roes en klopten. Doch ook Jan Derksen welkom zijn, temeer daar nummer- revanche wil Vliet, die hem vorigen klopte met een ronde. Voorts zullen de zeer hoven-Schüller en Kors hun rol spelen, door hun Voor alles hopen wij als winnaar van deze ploe ten. DE TOUR DE FRANCE EN LAMBRICHTS De verblijfplaats van sche Tour de France-rij brichts is thans bekend het uitbreken van de Mei bevonden zij zich had men niets meer van een schrijven aan de wei is gebleken, dat zij met stroom naar Zuid-Frankr: Op het oogenblik bovindei seille en wachten op het naar het vaderland terug Kolven WEDSTRIJDEN NEDE KOLFBON De nationale wedstrijdei landschen Kolfbond welke menie worden gehouden, begonnen. Deze wedstrijden zulle: de tijdsomstandigheden, karakter dragen. De fees elk jaar aan deze wedsl zijn, zullen thans achterw zal dus dit keer alleen wedstrijden deelnemen, gezellige karakter, dat d kenmerkt, ook ditmaal Er hebben voor deze we der dan 25 sociëteiten inge korpswedstrijd, terwijl voi deelnemers 229 kolvers in hun krachten zullen metei Vrijdagmiddag was de de zijde der kolvers nog was eerst half zes, eer „Onder Ons", de heer J: strijd met een kort welkoi Het zijn moeilijke tijden veel kolvers voor de wed geschreven, wenschte me laten gaan. Spr. hoopte, gen. De heer M. J. Ridder, Ned. Kolfbond heeft hier voerd. Hij herinnerde er den jaar de wedstrijen t een sidderend beentje Deze wedstrijden te Krorr met twee sidderende been beste wenschen voor het wedstrijden. Van de korpsen, welke baan zouden moeten kom< onvoltallig opgekomen, zoo schrapt werd. Het corps Krommenie (sajet) behaal serie 125 punten; het corps Krommenie (gummi) bracl dan 117 punten. De hoog Naar het e grijze monn Zoo herinner ik mij er wonderlijke voorkeur van voor de aardige dingen v de gebeurlijkheden van h( ten goede houden zoo hi een ander reis-avontuur. E oorlooft mijzelf alwéér in dan is 't om die schier on ging tot reizen nóg wee dat de officieele vacantie- zoo'n beetje te vergoelijl nemen, door er maar zoow tellen hoe dit allemaal in worden verleden ook weer dit niet „pro memorie" in stijl? Oftewel: om vooral den? Wel, toen had ik dan eer van 'n heer, met uitnoodigi eiland te komen en een en zeker uitnemend belang „ir willen nemen". Ik was toe „Onder de menschen". En dagbladredacties deelden waarvan, door de korte fc des te krachtiger drang uii „Ha, wat te doen!" d toenmaals immers nog onl Restte alleen de vraag hot afgezant dan toch wel stipl hiertoe aangewezen „Rechl zou vermogen te verzeilen, warrender correspondentie legenheid volgde dan ook. Tot het opmaken van het reis en het bepalen van hi voorzeker, zond de ongeno meer gedrukte tabellen wa de data van v.m., l.k., n.m. benevens die der springtij e

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6