DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. INGRIJPENDE MAATREGELEN VOOR DE KUSTSTREKEN. Voortaan na 10 uur 's avonds niet meer op straat. Van 1 October af legitimatie plicht voor alle Nederlanders. Reizende ondernemingen in het kustgebied niet toegelaten. Sociale bijslag voor Nederlanders in Duitschland, Ernstige politieke botsing in Den Haag. Engelsche aanvallen op Berlijn. 6. nu en ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 213 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 9 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Met ingang van vandaag zijn in grijpende maatregelen, vooral voor de kuststreek, afgekondigd. De voor naamste bepaling is dat men zich niet tusschen 22 en 4 uur zonder verlof buitenshuis mag begeven. Voorts zijn beperkende bepalingen afgekondigd voor bedrijven van zwervende kooplieden en straat- artisten. Voor het geheele land geldt de maatregel, dat met ingang van 1 October a.s. een algemeene legiti matieplicht is ingevoerd. Het A. N. P. meldt ter toelichting van het bovenstaande uit Den Haag het volgende: Op bevel van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, den hoogeren S. S.- en politieleider, zijn vier verordenin gen uitgevaardigd, die in het laatste ver ordeningenblad voor het bezette Nederland- sche gebied gepubliceerd zijn en die belang rijke en ten deele ingrijpende voorschriften inhouden. Alle inwoners hebben de plicht, deze voorschriften consciëntieus in acht te nemen ter vermijding van gevoelige straffen en strenge dwangmaatregelen. In de eerste plaats is door de secreta rissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van justitie voor alle Nederlandsche staats burgers boven 15 jaar die in Nederland wonen of er verblijven, met ingang van 1 October 1940 een algemeene legitima tieplicht ingevoerd. Dit verplicht iederen Nederlander in het bezette Nederland sche gebied, steeds een van een foto voorzien officieel identiteitsbewijs (of ficieel foto-legitimatiebewijs) bij zich te hebben, dat hem in staat stelt zich te allen tijde behoorlijk te legitimeeren. Het bewijs moet worden afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het officieele foto-legitimatiebewijs mag niet worden uit gegeven voor een langeren tijdsduur dan een jaar. Een uitzondering is gemaakt voor het paspoort, die naar gelang van zijn gel digheidsduur voor behoorlijke legitimatie kan worden gebruikt. Het identiteitsbewijs moet behalve den naam en de voornamen bevatten den geboortedatum, de geboorte plaats, het beroep, de gemeente van inwo ning en het adres, zoomede de handteeke- ning van den houder, voorts den datum van uitgifte, het dienstzegel van de instantie, die het bewijs heeft uitgereikt, alsmede de hand- teekening van den bevoegden ambtenaar, die het bewijs heeft uitgereikt. Wie niet in het bezit is van een zoodanig officieel bewijs, kan zich een doen uitreiken door de be voegde gemeentelijke instantie op het raad huis. De plicht van de buitenlanders en staten- loozen om te allen tijde een geldig paspoort bij zich te dragen, wordt door deze ver ordening niet ter zijde gezet. Zooals gezegd, moet iedere inwoner een dergelijk officieel bewijs altijd bij zich dragen. De houder is verplicht het bewijs onverwijld terug te geven aan de instantie, die het uitgegeven heeft, wanneer zijn naam of zijn beroep verandert of wanneer in het algemeen een wezenlijke verandering in zijn persoonlijke gegevens intreedt. Het bewijs moet voorts ingeleverd worden, wanneer een nieuw bewijs wordt uitgereikt. Tenslotte moet iedere houder het verlies van zijn geldige bewijs onverwijld melden bij de instantie, die het heeft uitgereikt. Wie zijn legitimatieplicht niet nakomt, moet rekening houden naast de algemeene bestraffing, met een voorloopige gevangenhouding ter in- dentificatie van zijn persoon. Terwijl deze verordening over de legimi- tatieplicht voor het geheele bezette Neder landsche gebied geldt, hebben de bevoegde secretarissen-generaal nog twee verordenin gen uitgevaardigd, die, wat betreft het gebied van hun werking, slechts betrekking hebben op de Wadden-eilanden, zoomede op het kustgebied van het bezette Nederlandsche gebied, dat begrensd wordt door de lijn (met inbegrip van de plaatsen) Den Helder, Noordhollandsch Kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Voorschoten, Leidschendam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Bergsche hoek, Oude Verlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrecht, Dordrecht, spoorlijn tot Breda, Ulvenhout en zuidwaarts tot de Belgische grens in de richting van Meerle en van hier langs de Belgisch-Nederlandsche grens tot aan de zee. Na 10 uur niet meer op straat. De voornaamste verordening is die van den secretaris-generaal van het departement van justitie over de beperkingen van het verkeer. Volgens deze verordening is het met ingang van 9 September 1940 aan allen, die niet rijksduitschers zijn, tot nader order verboden zich tus schen 22 uur en 4 uur buitenshuis te begeven in de bovenomschreven ge bieden. Deze verordening vormt een belangrijke uitbreiding van de reeds op 28 Augustus uit gevaardigde verordening omtrent bijzondere maatregelen in het belang van de luchtbe scherming, welke verordening zich vooral bepaalde tot een beperking van het motor- rijtuigenverkeer en tot een verbod van het betreden van het duingebied tijdens den nacht. De nieuwe verordening over ver- keersbeperkingen is practisch een algemeen uitgaansverbod in de genoemde gebieden voor de nachtelijke uren. Niet getroffen door het uitgaansverbod worden de leden van de Nederlandsche politie en brandweer, van de Nederlandsche grensbewaking en van den luchtbeschermingsdienst, personen die in ambulances en reddingsdiensten werk zaam zijn, dokters en vroedvrouwen, voor zoover hun verblijf in de open lucht voor de vervulling van ambtsplichten of van beroeps plichten noodig is, en wel slechts voor zoo ver daarbij de ambtelijke bevoegdheidskring of de normale arbeidssfeer niet wordt over schreden. In dit verband moet in het bijzonder de aandacht worden gevestigd op het feit, dat degenen, die tot de bovengenoemde groe pen van personen behooren, zich tusschen 22 en 4 uur slechts binnen hun territoriaal ambts- of beroepsgebied mogen bewegen. Zoo is het ook b.v. noodzakelijk, dat een in woner, die des nachts een dokter noodig heeft, zich in beginsel wendt tot den meest nabij wonenden arts en niet bijvoorbeeld een dokter ontbiedt, die door het bezoek aan dezen patiënt zijn normaal territoriaal arbeidsterrein moet overschrijden. Bijzon dere wenschen moeten in de huidige om standigheden terzijde worden gesteld. Het verbod tot uitgaan heeft voorts geen be trekking op hulpzoekenden in aantoonbare gevallen van zware ziekte of ongeval. Tenslotte is voor diegenen, voor wie in zeer bijzondere gevallen, zooals b.v. dringen de beroepsgronden, het nakomen van het verbod tot uitgaan niet mogelijk is, een regeling getroffen door het beschikbaar stellen van een speciale vergunning, welke moet worden aangevraagd bij den voor de betreffende province bevoegden districts commandant van de rijksveldwacht, met bijvoeging van twee pasfoto's. In de steden Rotterdam en Den Haag moeten deze aan vragen worden gericht tot den hoofdcom missaris van politie. De beslissing omtrent uitreiken van deze speciale vergunning be rust bij den stafofficier van de Duitsche Ordnungspolizei bij den gevolmachtigde van den rijkscommissaris. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat de uitreiking van een dergelijke speciale vergunning alleen in zeer bijzondere gevallen mogelijk is, zoodat het aanvragen van vergunningen, die niet voldoende gegrond zijn, en waaraan geen algemeen openbaar belang gemoeid is, moet worden voorkomen. De speciale vergunning is slechts geldig tezamen met een ambtelij ke fotolegitimatie. Personen, die naar den maatstaf van bo venbedoelde verordening van 28 Augustus 1940 toestemming hebben voor het berijden van motorvoertuigen in den tijd tusschen 22 en 4 uur, hebben behalve deze toestem ming eveneens noodig een dergelijke spe ciale vergunning van ontheffing van het verbod tot uitgaan. Wie evenwel voor den nacht een rijvergunning heeft of nog zal ontvangen, krijgt ook vanzelfsprekend op aanvraag deze speciale vergunning. De controle op dit uitgaanverbod zal ten strengste worden gehandhaafd. De strafbe dreigingen voor handelingen in strijd met het verbod gewagen er van, dat degenen die in strijd hiermede handelen, rekening hebben te houden met de zwaarste straffen. Tegelijkertijk wordt het misbruik van een uitgereikte speciale vergunning met straf bereigd. Wie ter verkrijging van een bij zondere vergunning onware opgaven doet, stelt zich evenens aan straf. Rondtrekkende ondernemingen. Een andere verordening van den secretaris-generaal van het mini sterie van binnenlandsche zaken, van den secretaris-generaal van het ministerie van justitie en van dien van handel, nijverheid en scheep vaart verbiedt met ingang van 9 September voor de Wadden-eilan den en voor het boven omschreven kustgebied de uitoefening van plaats tot plaats trekkende koop lieden, ondernemers (rondtrekkende ondernemingen Wat onder een rondtrekkende onderne ming te verstaan is, kan als algemeen be kend worden verondersteld. Voorzichtig heidshalve is in deze verordening echter nog een nauwkeurige begripsdefinitie van de rondtrekkende onderneming opgenomen, zoodat alle twijfel daaromtrent is opgehe ven. De rondtrekkende ondernemer, die van nu af er van afziet van plaats tot plaats te trekken en zijn bedrijf in zijn woonplaats, of in de plaats waar hij op dit oogenblik vertoeft voortzet, kan men dit bedrijf voort gaan. Hij mag echter niet meer de woon- of verblijfplaats in de boven omschreven kuststreek verlaten. Als een dergelijke ver andering in zijn bedrijf niet mogelijk is, zal hij goed doen de kuststreek te verlaten om in het binnenland zijn trekkend bedrijf ver der te kunnen uitoefenen. Vliegers oplaten verboden. Door een andere verordening van den secretaris-generaal van het de partement van justitie is uit een oogpunt van veiligheid van het luchtverkeer het oplaten van vlie gers van welke soort ook, in heel Nederland tot nader order verbo den, en is op overtreding van dit verbod straf gesteld. Het iS buiten kijf, dat veel bepalingen van de genoemde vier verordeningen een zeke ren nieuwe instelling van de bevolking ver- eischen en min of meer belangrijke beper kingen voor het persoonlijke en economi sche leven'ten gevolge zullen hebben. Het algemeen belang echter, dat bij de uitvaar diging van de verordeningen heeft voorge zeten, vereischt, dat alle inwoners het zich tot een plicht rekenen de hier opgelegde verplichtingen en verboden nauwgezet na te komen. Aan de Duitsche organ,en van po litie en weermacht en aan de Nederlandsche politie is opdracht gegeven streng te waken op de nakoming van deze verordeningen en zonder pardon tegen overtreders op te tre den. Bij een verstandige houding der bevol king zal de uitvoering van ingrijpende be palingen der verordeningen wel niet op moeilijkheden stuiten. Onder rondtrekkende ondernemers worden diegenen verstaan, die buiten het gemeentegebied van hun woonplaats zonder vaste vestiging en zonder voorafgaande be stelling, in eigen persoon: 1. Waren te koop aanbieden. 2. Warenbestellingen opzoeken, of waren bij andere personen dan bij kooplieden of in andere plaatsen dan op open verkoopplaat sen tot wederverkoop opkoopen. 3. Zelfgemaakte producten aanbieden. 4. Muziekuitvoeringen, tooneelspel, thea tervoorstellingen of andere openluchtvoor stellingen geven zonder dat het hier een hooger belang van de kunst of de weten schap betreft. Het A. N. P. meldt: Het hoofd van de afdeeling sociale zaken van het rijkscom missariaat deelt mede: De opneming van Nederlandsche ar beidskrachten in Duitsche bedrijven heeft gelukkige gevolgen gehad. Vele duizenden mannen en vrouwen hebben den roep tot het opnemen van arbeid aan de zijde van de hun stamverwante Duitsche arbeiders gevolgd. Hunne looninkomsten zijn goed, zoodat zij thans na jarenlange werkloos heid kunnen beginnen hun economische en sociale aangelegenheden weder op gezonden grondslag in te richten. De werkloosheid, haar gevolgen en be geleidende verschijnselen, zijn in Duitsch land uit den tijd van 1918 tot 1933 vol doende bekend. In het bijzonder is bekend het geleidelijke afzakken tengevolge van de werkloosheid, naar slechte omstandig heden, die dikwijls geleid hebben tot den ondergang van gezinnen. Op grond van deze ervaringen, diie ook voor Nederland gelden, wordt voortaan, op bevel van de afdeeling sociale zaken gegarandeerd, dat aan de in Duitschland geplaatste en nog te plaatsen arbeidskrachten een sociale bij slag gegeven wordt, die in het bijzonder tot doel heeft, aan de gezinnen der ar beidskrachten, die in Duitschland aan den slag zijn gegaan, de mogelijkheid te bieden den overgang naar geregelde economische en sociale verhoudingen te vergemakke lijken. Bij de invoering van den socialen bijislag is als grondslag voor de hoogte van den bijslag de grootte van het gezin aan genomen. De kinderrijke gezinnen bren gen voor de gemeenschap de grootste of fers en moeten daarom ook meer ontvan gen. Het was vereischt, den sociale bijslag hun te doen toekomen, die niet in staat zijn zich zelf te helpen. Wie sociale bijslag ontvangen! Met ingang van 9 September 1940 ont vangen alle personen den socialen bijslag, die 1. sinds 15 Mei 1940 in Duitschland aan het werk zijn gegaan of nog zullen gaan en 2. daardoor van hun gezin gescheiden moeten leven, en 3. wier grondloon minder bedraagt dan 50 rm. per week of 225 rm. per maand. Met deze beperking van den kring van hen, die recht hebben op den socialen bij slag, wordt gegarandeerd, dat alle mannen en vrouwen, die vrijwillig werk in Duitsch land hebben ter hand genomen en nog zullen ter hand nemen, in het genot van den socialen bijslag zullen worden gesteld. Het spreekt van zelf, dat deze sociale bij slag slechts aan hen gegeven wordt, wier inkomen binnen zekere grenzen ligt. De vaststelling var het grondloon op 50 rm. per week of 225 rm. per maand geeft den waarborg, dat alle minder welgestelde kringen omvat worden. Juist die arbeids krachten, die een gering inkomen hebben, moeten geholpen worden. Bij de berekening van het grondloon gaat men uit van den normalen arbeidstijd en het uurloon zonder meer. Bij de bere kening van het grondloon mogen niet in aanmerking worden genomen: kinder- en vrouwenbijslag, schadeloosstelling voor de scheiding, bijslagen, die te voren zijn overeengekomen, alsmede andere gelde lijke uitkeeringen. Voor welken tijd bijslag wordt uitgekeerd. Zooals reeds gezegd, is de sociale bijslag een extra-uitkeering, opdat de gezinnen der Nederlanders, die in Duitschland wer ken, de mogelijkheid hebben, terug te kee- ren tot gezonde economische en financieele verhoudingen. Het verleenen van een so cialen bijslag is voor den duur van 26 we ken vastgesteld. Daarbij is natuurlijk voorwaarde d t hij, die den socialen bijslag ontvangt, ook den geheelen tijd 26 we ken in Duitschland werkzaam is. De bijslag kan dus niet uitgekeerd worden aan hen, die hun arbeidsveld in Duitsch land verlaten hebben. Tot welk bedrag de bijslag wordt verleend. De Nederlander, die in het Duitsche Rijk gaat werken, ontvangt, onverschillig of hij werkloos is of niet, gedurende de eerste twee weken, dat hij in Duitschland werk zaam is, de volle ondersteuning, welke hem ook gedurende zijn werkloosheid werd uitgekeerd of die hem, indien hij werkloos zou worden, uitgekeerd zou moe ten worden. Na afloop van deze twee we ken, treedt de regeling ten aanzien van een socialen bijslag in werking. Binnen den totalen duur van den socialen bijslag worden wekelijks de volgende bij slagen uitgekeerd: gehuwden in de eerste in de tweede 13 weken 13 weken tot 1 kind 3.—gulden 1.50 gulden met 2 kinderen 3.50 gulden 2.— gulden met 3 kinderen 4.gulden 2.50 gulden met 4 kinderen 4.50 gulden 3.-gulden met 5 kinderen 5.gulden 3.50 gulden met 6 en meer k. 6.gulden 4.gulden De kostwinners van aan hen financieel afhankelijke familieleden zijn in deze re geling eveneens opgenomen. Fundamenteel worden alle kinderen beneden 14 jaar voor het vaststellen van den socialen bijslag in aanmerking genomen. Hetzelfde geldt ook voor kinderen van 14 tot 21 jaar, voor zoover zij op school gaan of een vakoplei ding krijgen. Bovendien worden ook die kinderen in aanmerking genomen, onver schillig hoe oud zij zijn, die volgens een medisch attest wegens lichamelijke of geestelijke afwijkingen niet in eigen on derhoud kunnen voorzien en onderhouden moeten worden. Voorschotten voor het aanschaf fen van werkkleeren. Aan Nederlanders, die in Duitschland gaan werken, worden behalve den socialen bijslag, op verzoek ook voorschotten ver leend voor het aanschaffen van werk- en onderkleeren, schoenen enz. De hoogte van dit voorschot bedraagt voor iederen arbeider 20 gulden. Het wordt in klein termijn terugbetaald en kan later onder bepaalde omstandigheden worden ge staakt. Voor het aanschaffen van kleeren worden door de distributiekantoren bijzon dere punten of kleerenkaarten verleend. Als bijzonder verteergeld gedurende de reis naar het arbeidsveld in Duitschland ontvangt ieder arbeider vier gulden. Zij, die niet in liet bezit van eenig geld zijn, Hoofdcommissaris uit zijn ambt ontzet. Het A.N.P. meldt het volgende: 's-Gravenhage, 8 Sept. Van officieele zijde wordt gemeld: Op Zaterdag, in den namiddag, marcheerde een afdee ling van den „Nationalen Jeugdstorm", ter sterkte van ongeveer 200 jongens en meisjes, begeleid door eenige W.A.-man- nen van de n.s.b., door de stad in de richting van de Balistraat, om daar het n.s.b.-huis op te zoeken. Juist vóór dit huis reed met een duidelijk provocee- rende bedoeling een wielrijder op deze afdeeling in, waardoor een meisje op den grond werd geworpen. Hoewel van dezen marsch aan de politie mededee- ling was gedaan en hiervoor toestem ming was gegeven, grepen de slechts in geringe sterkte aanwezige Nederland sche politie-ambtenaren niet in. Daarop ontstond tumult, hetwelk in een hand gemeen overging. De ter plaatse aan wezige Nederlandsche politiemannen van de gemeentepolitie waren niet op gewassen tegen deze situatie, doch maakten op een door den toestand niet gerechtvaardigde wijze van hun wapens gebruik, waardoor verschillende n.s.b.- ers zwaar gewond werden, tengevolge waarvan een hunner nog denzelfden avond in het ziekenhuis is overleden. Ook bij de verdere behandeling van dit incident openbaarde zich een gebrek aan organisatie bij de gemeentepolitie. De rijkscommissaris heeft op grond van dit feit den hoofdcommissaris van politie in Den Haag uit zijn ambt ontzet en aan den Höheren S.S.- und Polizei- führer, S.S. Brigadeführer Kanter, het verdere onderzoek inzake dit voorval opgedragen. Burgers bij bombardement gedood. Berlijn, 7 Sept. (D.N.B.) Bij den Zaterdag nacht door Engelsche vliegers ondernomen aanval op de Duitsche hoofdstad zijn even als in de voorgaande nachten uitsluitend niet-militaire doelen gebombardeerd. Dit maal was de Wedding, dus een stadswijk, die, naar bekend is, uitsluitend door arbei ders wordt bewoond, het doel van de zin- looze aanvallen der Britsche luchtmacht. Er ontstonden branden en er werd schade aan gebouwen aangericht. Verschei dene burgers werden, naar thans vernomen wordt, gedood of gewond. Gister werd uit Berlijn gemeld: De eerste golf Engelsche vliegtuigen richtte zich naar het Zuidwesten, terwijl een tweede groep, die minder talrijk was, in O. richting vloog, klaarblijkelijk met koers op Berlijn. Tenge volge van de veranderde opstelling der luchtdoelartillerie in het Roergebied, als mede de herhaaldelijke verlegging der bal- lcnversperringen en door het in versterkte mate optreden van Duitsche nachtjagers geraakten de Britsche vliegers vroegtijdig in een hevigen afweer, waarop zij klaarblij kelijk niet gerekend hadden. Opmerkelijk is, dat na den geweldigen aanval van vele honderden Duitsche bom menwerpers op Londen niet één enkel En- gelsch vliegtuig gepoogd heeft tot boven de rijkshoofdstad door te dringen. Slechts geringe schade aangebracht. Berlijn, 8 Sept. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben de in den afgeloopen nacht tot omkeeren gedwongen Britsche vliegtuigen over het algemeen door hun lukraak uitgeworpen bommen slechts schade aan den grond toegebracht. Grootere schade is ontstaan door verscheidene neergewor pen dynamietbommen op de „Liebfrauen- kirche" in Hamm. De pijlers va» het mid denschip van de kerk werden ontzet. Onder zocht wordt of zij nog in staat zijn de zwaar te van het gebouw te dragen. AMERIKAANS CHE TANKS NAAR CANADA. Washington, 7 Sept. (D.N.B.) Legerkrin- gen bevestigen heden, volgens Associated Press, dat 229 tanks uit den wereldoorlog naar Canada zullen worden overgebracht vor opleidingsdoeleinden. Slechts een enkele tank is hiervan te gebruiken. De andere zijn geheel verroest en moeten grondig nageke ken worden. Hieraan zou eenzelfde ruil overeenkomst als met de torpedojagers ten grondslag liggen. hebben dus de middelen om voor de reis mondvoorraden te koopen. Het verleenen van een socialen bijslag is alleen ingesteld met het doel de minder bedeelde kringen der bevolking te helpen. De werkende mensehen, die in het genot van dezen bijslag komen, verplichten zich daarmede tot arbeidslust en werkzaam heid. Arbeid en socialisme behooren bij elkaai en vormen een onscheidbare eeniheid.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1