Agenda flMSTERDAMSCHE BEURS LBuitenland Het Duitsche weermachts- bericht. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Woensdag. DE IDENTITEITSBEWIJZEN. Zooals wij Maandag reeds publiceerden, moeten met ingang van 1 October alle Ne derlanders boven 15 jaar voorzien zijn van een van foto voorzien officieel identiteits bewijs. Velen meenen, dat zij kunnen volstaan met een bewijs van Nederlandschap, een distributiestamkaart, een lidmaatschaps kaart van een vereeniging of iets derge lijks. Dit is onjuist. Alleen een geldige pas kan als identiteitsbewijs dienst doen. Wie deze niet bezit, moet zich ten gemeentehutze een identiteitsbewijs verschaffen, welke be wijzen spoedig verkrijgbaar worden gesteld. Wie niet in het bezit is van een pasfoto, zal dus goed doen deze reeds thans te laten vervaardigen. Voor de foto's, die voor het doel geac cepteerd worden, gelden de volgende be palingen: Onder „goedgelijkend portret" is te ver stand elke (pas)foto, welke den persoon duidelijk kenbaar weergeeft. Het is de bedoeling, dat de bevolking, met het oog op de korte spanne tijds, zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd met betrekking tot de eischen, waar aan een foto eigenlijk behoort te voldoen. Niettemin verdient het aanbeveling, dat zij, die voor het onderhavige doel toch zgn. pasfoto's moeten doen maken, reeds thans rekening houden met de eischen, welke bi.) de invoering te zijner tijd van eenvormige identiteitsbewijzen, aan een goed gelijkend portret zullen worden gesteld, te weten: a. de afmetingen 3'/, cm breed, bij 4}z cm hoog; b. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven; c. de foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven; d. de afbeelding van het hoofd moet on geveer 2 cm in doorsnede of grooter zijn; e. de foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" naar rechts toonen, zoodanig dat het linkeroor duidelijk zichtbaar is; f. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of z.g.n. kunstfoto's) g. de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven; h. gelijkmatige (z.g.n. egale) kleur; w i t- t e of g r ij z e achtergrond; i. de foto mag geen nevenafbeel dingen bevatten (geen andere personen geen huis, geen landschap, geen hond, enz. enz.); j. de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; k. de achterzijde der foto's moet zijn van w i t papier, zonder eenigen stempel afdruk, opdruk of anderszins. EEN SPELDJESDAG. Morgen, zoo schrijven ons de bestuurs leden mevr. Hemelrijk—de Jong en mevr. DunQuispel, houdt de „Vereeniging voor Zuigelingenbeseherming" een speldjesdag ten bate van haar consultatiebureau, hier ter stede, populair bekend onder den naam van „het C.B. van dokter van Hilten." lederen Dinsdag kunnen moeders van alle gezindten de gezondheid van haar kleintjes laten con troleeren in het gebouw aan het Zevenhui zen: gratis aanwijzing ontvangen omtrent voeding en behandeling, gewaarschuwd wor den en naar den huisarts verwezen, wanneer ziekte dreigt, opgelucht naar huis gaan, als ongerustheid omtrent groei door de weeg schaal is weggenomen. Daarenboven bezoekt de zuster, die op het C.B. dokter van. Hilten ter zijde staat, regelmatig de moeder thuis, om haar ook daar raad en aanwijzing te geven. Voor vele Alkmaarders zal zelfs deze korte uiteenzetting van het werk van ons C.B. overbodig zijn en van nog meerdere kan worden verwacht, dat zij hun gave in de bus zullen stoppen zonder buitengewoon nieuwsgierig te zijn naar het doel van de collecte in de overtuiging, dat al die speld- jesdagen voor een goed doel worden ge houden, maar voor de enkele jonge moeders, die nog niet op de hoogte mochten zijn van het bestaan van het C.B., leiden deze regels misschien tot een nuttige kennismaking. Ten slotte: hoewel in deze maanden van haast iedereen offers werden gevraagd, wenden wij ons met zekere vrijmoedigheid tot onze stadgenooten, juist d i t jaar, omdat hun gave dezen keer tegelijkertijd een jubi- leumgave zal zijn, daar ons C.B. in 1920 werd opgericht en dus 20 jaar bestaat. Collectrices, ook die zich nog niet hebben opgegeven, worden den heelen dag tusschen 9 en 6 verwacht met graagte en met on danks de distributie een kopje thee. Na 10 UUR NIET OP STRAAT. Aangezien ons gebleken is, dat Alk- maarsche inwoners ten noorden van het N. H. Kanaal in de veronderstelling ver- keeren, dat de bepaling, dat niemand, met uitzondering van de Rijks-duitschers, zich tusschen des avonds 10 uur en des morgens 4 uur op straat mag bevinden, voor hen niet geldt, omdat in de verorde ning het kanaal als grens is. aangewezen, hebben wij ons tot de politie gewend om hierover zekerheid te verkrijgen. Van politiezijde vernamen wij, dat deze opvatting onjuist is. In het 2e lid van de verordening is n.l. bepaald, dat het ver bod ook geldt voor de plaatsen door wel ke de aangegeven lijn loopt. Aangezien het N.-H. Kanaal door de gemeente Alk maar loopt, zijn dus ook de bewoners van Alkmaar, Koedijk en Schoorl aan de be paling onderworpen. Voor Oudorp, dat aan de binnenzijde van het kanaal geen grondgebied heeft, geldt de bepaling niet. Wie na 10 uur op eigen terrein zich bui ten naar een schuur of stal begeeft voor het halen van brandstof of het verzorgen van vee, is niet strafbaar, omdat eigen erf geen openbaar teijrein is. DE GROOTE MAN VAN "DE 3 OCTOBER-FEESTEN. Wij schrijven van de 3 October-feesten en niet van de 8 October-feesten want het be treft ditmaal een Leidenaar, namelijk den heer W. van der Laan, voorzitter der Leid- sche 3 Octobervereeniging. Maar Leiden en Alkmaar zijn wat dat be treft één geworden. Het Alkmaarsche be stuur trok naar Leiden en dat van de Sleu telstad kwam eer.ige dagen later naar Alk maar en dan was daarbij altijd de wakkere en populaire voorzitter, de heer W. van der Laan. Hij heeft Zondag onder zeer groote be langstelling zijn 70sten verjaardag gevierd en het Leidsch Dagblad heeft daarbij de volgende levensbeschrijving gegeven: Laat ons beginnen zegt het blad hem, die zoovele vrienden in de Sleutelstad en daar buiten telt, recht hartelijk geluk te wenschen en daarbij de hoop uitspreken, dat de Leidenaars hem nog vele jaren in hun midden mogen behouden. het blad geeft daarna zijn levensbeschrij ving, waaruit blijkt, dat hij in 1934 als- hoofd eener opleidingsschool met pensioen ging- In 1919 werd hij gekozen tot bestuurslid van de 3-October vereeniging, waarvan hij in 1923 de alom gewaardeerde voorzitter is geworden. In deze kwaliteit trad hij meermalen op als vertegenwoordiger der burgervereenigingen, o.a. op hoogtijdagen van het Leidsche Stu dentencorps e.d In 1924 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij was enkele ja ren lid van den gemeenteraad en vele jaren lid van den Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente. „Wij zijn ervan overtuigd, zoo schrijft het blad aan den vooravond van zijn feest, dat talloozen dezen energieken stadgenoot de hand willen drukken ais dank voor het vele, dat hij in het algemeen belang heeft gedaan". De te Alkmaar wonende broeder van den jubilaris deelt ons mede, dat het inderdaad op het feest van den populairen voorzitter der 3-Octobervereeniging niet aan belang stelling uit alle kringen der burgerij heeft ontbroken. VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 20.06 tot 7.08 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens de uniforme regeling. Maans op- en ondergang, 12 Setember: op 18.en onder 2.46 uur. KERKRESTAURATIE TE OPPERDOES. De architect H. J. Cramer te Hoorn heeft thans na aanbesteding per 28 Augustus j.l., waarbij de gunning was aangehouden, ge gund aan de laagste inschrijfster, de N. V. Bouw- en aanneembedrijf Jac. Prett te Oostzaan, het restaureeren van den toren en de herv. kerk te Opperdoes, aldaar. Door dit aanneembedrijf was voor massa ingschre- ven voor een bedrag van 18990. AANBESTEDING RIOLEERINGSWERKEN TE BERGEN. Voor de gister gehouden aanbesteding van rioleering in de Rondelaan, gedeelte Kerkelaan en gedeelte Hertenlaan was in geschreven door: G. van de Kuyt te Alkmaar 2890,50, Joh. Houtenbos te Bergen 3327, Alb. Dekker te Bergen 3330, H. Schouten te Bergen 3380, J. van Exter te Bergen 3740, G. Roosloot te Bergen 3861, Aann. Mij. de Moei en Hermes N.V. te Alkmaar 4330, Fa. Groot en Zn. te Woude (Aker sloot) 4400, M. C. Huiberts te Alkmaar 4500, Fa. Gebr. Min te Bergen 4525, J. Ooms Pzn. te Avenhorn 4820. Het gemeentebestuur heeft het werk ge gund aan Joh. Houtenbos voor 3327. GEEN JAARVERGADERING. De voor morgen aangekondigde jaarver gadering van de Noordholl. Consumptie- melkvereeniging kan niet doorgaan; de poli tie heeft medegedeeld, dat de toestemming voor het houden ervan is ingetrokken. AANSTELLING INGETROKKEN. De aan de heeren G. J. Tulp te Span broek en A. Boekei te Zuid- en Noordscher mer verleende aanstelling tot onbezoldigd veldwachter in die gemeenten is ingetrokken. AANBESTEDING TE EGMOND AAN ZEE. Dnsdagochtend vond in de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee, door den ar chitect Corn. Elffers te Rotterdam, de aan besteding plaats van het sloopen van een huis met bijbehoorende schuren aan de Voorstraat 27 te Egmond aan Zee en het bouwen op het vrij komende terrein van 3 huizen, winkelhuis met bovenwoning. Voor dit werk werd als volgt ingeschreven: J, Apeldoorn te Egmond Binnen 41000, J. Tervoor te Hilversum f 41200, G. van Bassler te Hilversum f 41250, N.V. v.h. H. G. Doorn te 't Zand 41500, P. Smit te Alkmaar 41800, J. Faus te Nieuwe Niedorp 41975, J. v. d. Plas te Egmond aan Zee 42000, J. den Das te Bergen 42500, Th. A. Hooger- werf te Ursem 42900, fa. R. Kuiper te Hei- loo 43000, J. Blauboer te Egmond aan Zee 43000, P. Vreuligh te Harlingen 43000, fa. Y. Kops en Zn. te Heiloo 43900, J. Smits te Rotterdam 44350, fa. Oppenkamp te Haar lem 46775. De gunning zal nader bekend gemaakt worden. Er werd van aannemerszijde den architect verzocht de begrooting bekend te willen maken, waaraan deze evenwel niet wildé voldoen. Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Het Spookschip (sens.); hoofdrol Harry Piel. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Drie dolle dagen (com.); hoofdrollen Paul Heide- mann en Trude Hesterberg. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer De drie Codona's (variëtéfilm); hoofdrollen René Deltjen, Lena Norman, Annelies Rein- hold e.a. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer De groote leugen (rom.); hoofdrollen Hilde Krahl, Otto Gebühr, Ernst von Klippstein e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 11 September. 4 uur, 't Gulden Vlies, voorstelling Mickey Mouse. 7.uur, 't Gulden Vlies, voorstelling van ,,'n Huis vol herrie" met Johan Kaart. ONZE GEWONDE MILITAIREN. Zij wachten geduldig op herstel. Daar liggen ze, de twee gewonde sol daten, die weten wat oorlog beteekent. Beiden hebben ze een granaasptlinter in het bovenbeen gekregen, de eene reeds den eersten dag van den oorlog op het vliegveld te Bergen, de andere eenige uren na den oorlog tijdens het laatste bombardement op den Helder, dat nog voortstreed, toen overal elders de wapens waren neergelegd. Daar liggen ze, nu al vier maanden lang. En ze zijn vol goeden moed; ze liggen er met hoöp op herstel, dat we ten ze slechts langzaam zal komen. Als ik tegen Kerstmis thuis ben! oppert de Amsterdammer, die het been nog in rekverband heeft, ben ik al lang tevreden. En de Limburger denkt ook aan die feest dagen: hoe graag zou hij dan weer opge nomen zijn in zijn familiekring, hoe graag zou hij dan weer thuis zijn bij zijn moeder, die hulpbehoevend is en al bijna twee jaar aan haar stoel gekluisterd is. Natuurlijk verlangen ze naar huis, maar overigens zijn ze best tevreden over de behandeling hier in het centraal zieken huis. En ze zijn o zoo dankbaar voor het bezoek, dat Alkmaarders hun brengen. En minstens even dankbaar voor de kleine geschenken, die de Alkmaarders hun wel eens toezenden. Zoo vandaag! Stond daar niet gisteren in de krant een sober relaas over deze jongens in het ziekenhuis? En ziet, toen we vanmorgen hen een kort bezoek brach ten, waren we toevallig getuige van de uit werking van dat eenvoudige krantenver haaltje: eerst werden ze elk verrast met een bouquet rozen en direct daarna kwa men eenige pakjes binnen; het eene be vatte fruit en een doosje sigaretten, het andere was kennelijk verzorgd door een moeder, want behalve de onontbeerlijke versnaperingen kwamen te voorschijn doosjes lucifers, een map briefpapier en een tiental prentbriefkaarten van Alkmaar met natuurlijk de noodige postzegels! En zelfs een stukje zeep was niet vergeten! Een derde pakket bevatte nog eens ver snaperingen. Verder r.adden ze gisteravond elk een roman gekregen, wat al een zeer prettig cadeau was! Men ziet, dat Alkmaar zijn soldaten niet vergeet. Maar er is één gevaar. Op het oogenblik is ieder weer herinnerd aan de aanwezigheid van deze gewonden en nu ziir. er velen, die iets willen doen. Echter, de kans is groot, dat over eeri week de jongens weer vergeten zijn, de enkele ge trouwe bezoekers dan uitgezonderd. Dat mag niet. En daarom zullen we regelmatig herinneren aan hun verblijf in het zieken huis in een kort berichtje. En dan is er r og iets. De Amsterdammer Krijgt regelmatig bezoek van zijn familieleden, de Limbur ger echter heeft nog slechts éér keer zijn zuster en zijn zwager over gehad. De reis van Gulpen naar Alkmaar is langdurig en kostbaar, ook al betaalt men vcor zulke reizen slechts half geld. Nu bestond er ook hier een fonds, waar uit dergelijke reizen betaald konden wor den. Wij weten niet wat er met dat fonds gebeurd is, doch vermoedelijk zijn de gel den opgestuurd naar een centraal fonds in ons land. Hoe het zij, deze jongens of liever hun familieleden hebben er nog nimmer van geprofiteerd. Misschien is het te gek om weer een op roep in de krant te doen, maar toch wa gen wij het er op. Om echter zeker te zijn, dat het Alk maarsche geld voor de in Alkmaar liggen de gewonden bestemd zal worden .zullen wij de eventueel binnenkomende gelden zelf verantwoorden en zelf besteden, waarbij wij natuurlijk regelmatig ook de uitgaven in de krant zullen publiceeren. Deze gelden zullen in de eerste- plaats bestemd zijn voor reisgeld voor familieleden; mocht er méér binnen komen, dan noodig is, dan zullen we gaarne regelmatig de jongens wat versnaperingen zenden. Mocht boven dien iemand geld sturen en daarbij een speciale bedoeling hebber., dtn zullen wij daar gaarne rekening mede houden. Alkmaarders, wij rekenen nog één keer op U! En gij, jongens van den Opbouwdienst, gaat uw kameraden eens opzoeken. Ge doet er hun een groot plezier mee en ge zult zelf een dankbaar gevoel hebben, ais ge zoo'n bezoek gebracht hebt! FILIAAL GEVESTIGD. De firma Erich en Zonen, wier chemische wasscherij en ververij is gevestigd aan de Van Teylingenstraat, maakt bekend, dat zij een filiaal heeft geopend in het perceel Oudegracht 90 (bij de melkcentrale). BETER VERDUISTEREN! Tegen verschillende inwoners der ge meente Ursem is procesverbaal opgemaakt wegens het niet voldoende verduisteren. COVOTO. Men schrijft ons: Het Comité voor Tooneeluitvoeringen heeft besloten ook dit seizoen de abonne mentsvoorstellingen voortgang te doen vin den. De aanvang zal worden gesteld op een uur, dat men na afloop zijn huis nog tijdig zal kunnen bereiken. Het aantal voorstellingen is, naar men hoopt slechts tijdelijk, tot drie teruggebracht terwijl de abonnementsprijzen zoo laag mo gelijk zijn gehouden. Ondanks de bizondere omstandigheden ga randeert het Comité, dat ook dit jaar het gebodene, zooals gewoonlijk, op hoog peil zal staan. Zoo zijn met het Residentie-Too- neel onderhandelingen gaande over een voorstelling van Toontje heeft een paard ge- teekend, het blijspel, dat op het eind van het vorig seizoen zulk een uitzonderlijk succes heeft geboekt, terwijl het niet is uitgesloten, dat hetzelfde gezelschap zal komen met het rijk-gemonteerde, groot en door de aller eerste krachten bezette Camera Obscura, de zoo uiterst geslaagde tooneelbewerking van Hildebrand's meesterwerk. WIT GELE KRUIS. In de maand Juli werden door de wijk verpleegster 710 bezoeken afgelegd bij 42 patiënten, waarvan 469 bij leden van het A.A.Z.A., 193 bij leden van het W. G. Kruis, 41 bij stadspatiënten en 7 bij particulieren. In Aug. legde zij 627 bez. af bij 34 patiën ten, waarvan 440 bij leden van het A.A.Z.A.. 144 bij leden van het W. G. Kruis, 40 bij stadspatiënten en 3 bij particulieren. De wij kkraamverpleegster legde 250 bez. af bij patiënten in Juli j.l. en verleende 5 maal assistentie bij den dokter; in Ar"', bracht zij 170 bezoeken bij 12 patiënten en verleende zij 2 keer assistentie bij den dok ter. FOKVEEDAG OP TEXEL. Maandag werd op het marktplein te Den Burg de jaarlijksche fokveedag ge houden. Het aantal inzendingen was, niettegenstaande de moeilijke tijdsom standigheden, vrijwel even groot als gewoonlijk. Mr. A. F. Kamp, burgemeester van Texel, verklaarde bij de opening van een fokveedag op Texel nog nimmer een opti- mistischen toon te hebben vernomen. Spr. had, gezien de vele aanvragen om naar Texel te komen, meer bezoek van elders verwacht, doch was in deze verwachting teleurgesteld. De uitslag der keuringen was als volgt; Éénjarige rammen: le prijzen Joh. J. Roeper te Oosterend en J. Kikkert Nz. te Westen; 2e pr. P. Brans Az. te Oost en M. Witte Jz. te Eierland; 3e pr. Jb. Eel- man Dz. te Oosterend en A. Eelman Dz. te Harkebuurt. Tweejarige rammen: 1. Gebrs. Keyser te De Waal, 2. Jb. Lap Kz. te Den Hoorn, 3. A. Eelman Dz. te Harkebuurt. Oudere rammen: 1. Jac. Eelman Dz. te Oosterend, 2. wed. C. Dijt te Den Burg, 3. Jac. Eelman Gz. te Oosterend. Schapen met 1 ramlam: 1. Jac. Eelman Dz. te Oosterend, P. Breen te Harkebuurt en J. Kikkert Nz. te Westen, 2. P. Breen, C. Keyser Sz. te Den Burg en Jb. Eelman ■Gz. en Jac. Eelman Dz. te Oosterend. Schapen met 1 ooi- en 1 of meer ram- lammeren (geboren vóór 1 April 1940: 1. J. Kikkert Nz. te Westen (twee maal), 2. IJ. Lap en S. Keyser Sz., 3. Jac. Lap Kz. (twee maal). Schapen met 1 ooi- en 1 of meer lam meren (geboren na 31 Maart 1940): 1. A. P. Dalmeijer te Oudeschild, C. W. Goe man-du Porto te De Waal en Th. Bakker te Spijk, 2. Jac. Eelman Gz. en A. P. Dal meijer. Schapen met 2 ramlammeren: 1. A. P. Dalmeyer te Oudeschild, 2. P. C. Hin te Spang, 3. Jb. Eelman Gz. Tweetallen ramlammeren van één va- derdier: ,1. J. Kikkert Nz. te Westen, 2. J. Roeper te Oost. Schapen met twee ooilammeren: 1. Joh. J. Roeper Johz., 2. J. Kikkert Nz., 3. Joh. Roeper Johz. Viertallen ooilammeren (alle van den zelfden vader): 1. Joh. Roeper Johz., 2. Th. Bakker te Spijk, 3. Jac. Lap Kz. Viertallen éénjarige schapen (alle van denzelfden vader): 1. M. Witte Jz. te Eierland, 2. Jb. Eelman Gz. te Oosterend, 3. Th. Bakker te Spijk. Viertallen éénjarige schapen (niet van denzelfden vader): 1. J. Kikkert Nz. Viertallen oudere schapen (die in 1940 lammeren hebben grootgebracht): 1. Jb. Eelman Gz., 2 en 3 Joh. J. Roeper Johz. De wisselbeker van T. E. S. O., die het vorige jaar in het bezit Was van den heer A. Eelman Dz. te Harkebuurt, werd dit jaar toegewezen aan den heer P. Brans Az. te Oost voor een éénjarig ramlam. De premiën van 25 van de landbouw organisaties voor de 3 beste ramlamme ren, die op Texel moeten blijven tot 1 Sept. 1941, werden toegekend aan: Jb. Eelman Gz., P. Breen te Harkebuurt en Jb. Kikkert Nz. te Westen. Door de vereeniging het Tex. Schapen stamboek in Noordholland werden 31 premiën van 10 voor ramlammeren toegekend. De handel in controle-vee was op dezen fokveedag niet zoo groot als we in de laatste jaren gewoon zijn; toch werden voor prima ramlammeren nog hooge prij zen betaald. Eért lam werd o. a. verkocht voor 100 en één voor 80. Bomaanvallen op Londen voortgezet. Berlijn, 10 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Britsche vliegtuigen hebben ook in den afgeloopen nacht in Noord-Duitschland bommen geworpen op plaatsen, die ver van militaire doelen gelegen zijn. In de OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 11 September 1940 Vor.k. olm. 1-15 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940II 91=/, 5% Duitschl. m. verkl. 819/16 8D/4 3—3'/, Nederl. 1938 76 76 3 Ned.-Indië 1937 19 20 V, BANK-INSTELLINGEN. Handel Mij. Cert. v. 250 801/, 144 143 Ned. Ind. Handelsbank ye»/4 961/, INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 813/, 83./, 63 61 3J4 Lever Bros 811/4 82 Philips Gloeil. Gem. Bezit 147 152 INDUSTR. OND. BU1TENL. 203/4 21% Bethleh. Steel bl'/4 073/4 Si/, General Motors 40'/i6 40 V, Kennecott Copper 271/, 29 North American Rayon 183/4 19 Republic Steel 16 1'V, Steel comm. 47'/4 47'/, CULTUUR MAATSCH. 353 364 Java Cultuur 212 287 Ned. Ind. Suiker Unie 207l/2 207 Verg. Vorstenlanden 89 90 PETROLEUM. Dordtsche Petr. t 1931/4 224 Phillips Oil 28% 28'/, 81/4 Tide Water s y16 8'/, RUBBERS. Amsterd. Rubber 187 1881/, Deli Bat, Rubber 136 138 117 Serbadjadi 79V, Interc. Rubber 31/io 3%, SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 91 94 Java—ChinaJapan lijn 126 126 Kon. Ned. Stoomboot 115 Vs 116 Scheepvaart Unie 1273/, 127 TABAKKEN. Deli Batavia 135 136 189 Senembah 1553/4 157 AMER. SPOORWEGEN. 8V, Southern Pacific 81/, 83/4 11V» IH/4 Can. Pac 33/4 33/4 VALUTAKOERSEN DER NEDERLAND- SCHE BANK. 11 Sept. (Schriftelijke en tel. transacties). Valuta's: New-York 1.99 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.813.82; Stockholm 44.8144.90; Zürich 42.80—42.88. Bankpapier: New-York 1.86)41-98 1/4; Brussel 30.08 30.20; Stockholm 44.7644.94; Zürich 42.76—42.92. PROCUREURS-GENERAAL VERVANGEN. Het A.N.P. meldt: De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage mr. A. Brants is be last met de waarneming van de functie van directeur-generaal van politie in het depar tement van justitie, in zijn plaats is mr. R. van Genechten uit Utrecht met de voorloo- pige waarneming van de zaken, van den procureur-generaal in den Haag belast. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem mr. J. A. de Visser, is van. zijn ambt ontheven en zal elders in de rech terlijke macht worden aangesteld. In zijn plaats is mr. W. de Rijke, advocaat en procu reur te Haarlem, met de voorloopige waar neming der zaken van den procureur-gene raal belast. Tenslotte is de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. E. L. M. H. Speyart van Woerden, van zijn ambt ontheven en op wachtgeld gesteld. In zijn plaats is aan den substituut-officier van justitie te 's-Hertogenbosch, mr. J. G. C. H. Dubois met de waarneming van de zaken van den procureur-generaal belast. omgeving van Berlijn en in andere steden werden enkele woonhuizen min of meer ernstig beschadigd. Duitsche gevechts- en jachtvliegers heb ben hun onafgebroken vergeldingsaanval- len tegen miltaire doelen van de Britsche hoofdstad voortgezet. Voor zoover de weersgesteldheid het toeliet, werden ha vens en dokken, gasfabrieken, waterlei dingen en electrische centrales alsmede pakhuizen en groote opslagplaatsen van petroleum met bommen van allerlei kali ber bestookt. Branden welke tot in verren omtrek zichtbaar waren wezen onzen vliegers den weg. Andere luchtaanvallen troffen eenige havenwerken aan de west kust van Engeland en aan de oostkust van Schotland. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren 44 vliegtuigen. Daarvan werden er twee door luchtdoelgeschut, een door marine-artillerie en de overige in lucht gevechten neergeschoten. 21 eigen toe stellen worden vermist In mistig weer naderden in den nacht van 9 op 10 September eenige lichte vij andelijke oorlogsvaartuigen de Fransche kust en vi.urden lukraak verscheidene salvo's af, die in het achterland insloegen zonder schade aan te richten. De vijand werd door het vuur van onze marine artillerie verdreven. Een onderzeeboot on der bevel van den luitenant ter zee le klasse Prien, van wien op 8 September reeds een gedeeltelijk resultaat van 33.400 br.t. gemeld was, heeft op een tocht bij elkaar zes gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met 40.250 br.t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd beschadigd. Een andere onderzeeboot heeft verscheidene bewapende vijande lijke koopvaardijschepen met in totaal 15.500 br.t. vernietigd, 'n Duitsche hulp- kruiser heeft een neutraal schip in het ge bied rondom de Britsche eilanden dat door Duitschland tot gesloten gebied voor de scheepvaart is verklaard, opgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2