DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Duitschland ontstemd over bombardeeren van kerkelijke objecten. Aile Engelsche jagers boven Londen geconcentreerd. 71 Engelsche toestellen neergeschoten. Nieuw Poemeensch kabinet. Het Duitsche weermachts- bericht. De aanvallen op Londen voortgezet. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland tot omkeeren gedwongen. Italiaansch weermachts- bericht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 219 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 16 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Bommen op Dover. Berlijn, 15 September (D.N.B.) In den loop van vandaag is de haven van Dover opnieuw door Duitsche vliegtuigen met bommen bestookt. De aanvallen op Londen. Berlijn, 15 September (D.N.B.) Afdee- lingen Duitsche gevechtsvliegtuigen, die zoo even zijn teruggekeerd melden, dat te Londen bomtreffers zijn geplaatst op twee pompstations, een electrische centrale en een watertoren. Verscheidene pakhuizen op de Zuidelijken oever van de Theems staan opnieuw in brand. Het aantal neergeschoten Britsche vliegers is opgeloopen tot 71. Twintig Duitsche vliegtuigen zijn niet te ruggekeerd. Aanvallen op Portland. Berlijn, 15 September (D.N.B.) Duitsche bommenwerpers hebben Zondagmiddag de haven van Portland en de olieopslagplaat sen van Portland Harbour met succes aan gevallen. Eenorme branden met hooge steekvlammen en een sterke rookontwikke ling konden door de terugvliegende machi nes nog lang worden waargenomen. Bioscopen te Londen sluiten. Stockholm, 15 September (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van hinnenlandsche zaken heeft, naar uit Londen wordt ge meld, besloten, dat alle films bij de politie moeten worden ingeleverd. De filmstrooken moeten of wel buiten Londen worden ge bracht, of wel in onderaardsche kluizen worden opgeborgen. Tengevolge hier van Zullen vanaf Maandag ook de laatste, met onderbreking nog geopende, bioscopen te Londen gaan sluiten. Hangars en vliegvelden getroffen. Berlijn, 16 September (D.N.B.) Bij de gisteren uitgevoerde Duitsche aanvallen op Engelsch gebied werden in Loncoln tref fers geplaatst op hangars, onderkbmens en vliegvelden. Zware aanvallen op Londen. Berlijn, 16 September (D.N.B.) Tijdens de aanvallen, die het Duitsche luchtwapen gisteren op de Britsche hoofdstad heeft on dernomen, ontwikkelden zich taaie en tal rijke luchtgevechten, daar de Engelschen blijkbaar al hun jagers boven Londen had den geconcentreerd, die zij konden vrijma ken voor het afweren van de Duitsche bommenwerpers. Deze constateering wordt bevestigd door het feit, dat de Duitschers bij hun aanval op Liverpool bijna geen af weer van jagers hebben ontmoet. Ondanks deze ongewone en, naar van goed ingelich te zijde wordt toegegeven, verrassende con centratie van Britsche jagers is het den Duitschen gevechtsvliegtuigen opnieuw ge lukt, in vier zware aanvallen dood en ver derf boven Londen te zaaien. Naast elkaar woedende branden in de Londensche dokken, waar vooral in de Al- bert en Indian-dokken zijn getroffen, groote felle branden in Woolwich, vernielde wa terleidingsbedrijven, alsmede een electrische en een pompstation, die door voltreffers werden getroffen, bewijzen, dat de Duitsche bommenwerpers hun taak hebben vervuld. Terwijl de gevechtsliegtuigen hun bom- menlast uitwierpen, moesten de ter be scherming meegevlogen jachttoestellen een zwaarderen strijd leveren dan gewoonlijk. Ook het weer das ten gunste van de Engel schen. Desondanks werden 71 Engelsche toestellen neergeschoten, terwijl 34 Duit sche vliegtuigen niet zijn teruggekeerd. Van Duitsche zijne namen in achtereenvol gende formaties in totaal 179 vliegtuigen deel. Kritiek op Engelsche regeering. Stockholm, 15 September (D.N.B.) Dagens Nyheter meldt uit Londen, dat de Engel sche pers naar aanleiding van de vernieti gende uitwerking van de Duitsche lucht aanvallen op militaire objecten te Londen eischt, dat voor het voeden van dakloozen volkseukens worden ingericht. De Manches ter Guardian en de Econmist vallen de re geering wegens de gebrekkige voorberei dingen fel aan. Het regent thans kritiek. Beslissing in de lucht. Stocholm, 15 September (D.N.B.) Wan neer Engeland den thans aan den gang zijnden luchtslag verliest, heeft het den oorlog verloren, schrijft de militaire mede werker van Dagens Nyheter. Hij vervolgt: De beslissing valt in de lucht. Het gaat hier om den totalen luchtoorlog, die thans feit geworden is. Het Britsche eilandenrijk ge lijkt een belegerde vesting. De belegerde krachten zijn daarbij de mindere van den voor de muur staanden vijand. De Engel schen hebben reeds thans niet meer de heerschappij in de lucht. Geen bom bij de St. Pauls Kathedraal. Berlijn, 15 September (D.NB.) Volgens Londensche berichten zou een Duitsche tijd bom in de nabijheid van de St. Pauls Ka thedraal gevallen zijn. Men vreest, aldus deze berichten, dat dit bouwwerk hierdoor met instorting bedreigd wordt. Van Duitsche zijde worden deze bewe ringen van Londen als tendentieuze be richten bestempeld. Men verklaart te Ber lijn, dat deze beweringen evenals de Engel sche berichten over een zoogenaamde bom bardement van het Buckinghampaleis moe ten dienen om stemming te maken. Geen deskundige kan de Engelsche be weringen, dat een enkele in de nabijheid van de Kathedraal gevallen tijdbom dit reusachtige bouwwerk aan gevaar van in storting blootstelt, ernstig opnemen. West-India Docks aangevallen. Berlijn, 15 September (D.N.B.) Een deel der Duitsche vliegtuigen heeft, naar het D.N.B. van het front verneemt, Londen reeds bereikt en bommen geworpen. De West-India docks waren weder het doel van de Duitsche bombardementen, welke geen tijd laten voor het blusschen der bran den in de havens. Brisant en brandbommen van verschillend kaliber zijn in groot aantal gevallen. Voorts ontwikkelden zich lucht gevechten. Een formatie Duitsche vliegers meldt reeds het neerschieten van vijf Engelsche vliegtuigen. De aanvallen op Londen duren voort. Berlijn, 15 September (D.N.B.) Naar uit de jongste berichten van het luchtfront blijkt, gaan ook hedenmiddag de gevechten boven Londen door. Afzonderlijk en in kleine groepen zijn Duitsche gevechtsvlieg tuigen ook in den namiddag tot Londen doorgedrongen, waar zij ondanks het he vige afweervuur bommen van elk kaliber op militaire obejcten wierpen. Te Wool wich en in de groote bocht van de Theems ten Noordwesten van Greenwich zijn nieu we groote branden waargenomen. Er ont stonden eveneens wederom verscheidene luchtgevechten. De aanvallen op Londen duren nog voort. De bombardementen op Londen. Berlijn, 15 September (D.N.B.) Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben heden vast gesteld, dat de gisteren en vannacht door Duitsche aanvallen in Engeland veroor zaakte branden nog steeds doorwoeden. Boven de St. Katharine- en Londondocks was de brandlucht tot in de vliegtuigen merkbaar. Te Liverpool zijn wapen- en andere fabrieken, gebombardeerd. Te War rington en Brighton kregen fabrieksinstal- laties, gasfabrieken en olietanks treffers. Tusschen de Kanaalkust en Londen hebben de Duitsche bommenwerpers een aantal spoorwegknooppunten met bommen be stookt. De Engelsche verliezen. Berlijn, 15 September (D.N.B.) Bij de luchtgevechten, welke heden boven Londen zijn gehouden, zijn volgens de laatste door het D.N.B. ontvangen inlichtingen 60 Engel sche vliegtuigen neergeschoten, terwijl 20 Duitsche machines worden vermist. Aanval op Londen voortgezet. Berlijn, 16 September (D.N.B.) Bij het invallen van de duisternis zijn opnieuw Duitsche gevechtsvliegtuigen boven Londen verschenen en hebben daar bommen neer geworpen. VLIEGVELD VAN MALTA GEBOMBARDEERD. Ergens in Italië, 15 Sept. (Stefani). De speciale correspondent van Stefani meldt, dat een formatie Picchiatello vliegtuigen hedenochtend een succesvollen bomaan val heeft ondernomen op het vliegveld van Halfar op het eiland Malta, waarbij bom men van het zwaarste kaliber zijn uitge worpen. ITALIAANSCHE TROEPEN BEZETTEN BERNU. Stockholm, 16 Sept. (D.N.B.) Italiaan- sche troepen hebben, naar de Londensche radio erkent, het plaatsje Bernu, zeven mijlen ten, zuiden van Solium, bezet. GEBREK AAN MEDISCHE INSTRUMEN TEN IN ENGELAND. New-York, 16 Sept. (D.N.B.) In een dringenden oproep aan de doktoren der Vereenigde Staten, om ten spoedigste alle niet noodzakelijke instrumenten voor ope raties en andere voorwerpen naar Enge land te sturen, erkent de hertogin van Leicester, dat Engeland gebukt gaat onder een groot gebrek aan medische instrumen ten. Dit gebrek heeft een bijna ondraag lijke toestand geschapen. De legionnaire Roemeensche staat uitgeroepen. Boekarest, 15 Sept. (D.N.B.) Staatsleider generaal Antonescu heeft gisteren een nieuw kabinet gevormd. Het bestaat uit de volgende personen: Minister-president en minister voor de landsverdediging: generaal Antonescu. Het nieuwe ministerie van landsverdediging omvat de drie vroegere ministeries voor landsverdediging, bewapening en luchtvaart en marine; Vice-ministerpresident: Horia Sima, lei der van de ijzeren garde; minister van hinnenlandsche zaken: Ge- neag Petrovicescu; buitenlandsche zaken: gezant Michael Sturdza; economische zaken: Leon; economische generale staf en ministerie voor de coördinatie tusschen de ministeries van economische zaken en financiën: kolo nel Dragomir, chef van de economische afdeeling in den grooten generalen staf; financien: George Cretzianu; landbouw: ingenieur Maresch; onderwijs, kunst en cultuur: professor Braileanu; justitie: Michael Antonescu; openb. gezondheid en arbeid: Jaschinschi; verkeer: Pompiliu Nicolau. Legionnaire Roemeensche staat uitgeroepen. Na de vorming van het kabinet is een manifest gepubliceerd, waarin de „legion naire Roemeensche staat" wordt uitgeroe pen. De legionnaire beweging is de eenige politieke beweging in den staat. Zij is ermede belast, het volk met de nieuwe prin cipes van het staatsbestuur vertrouwd te maken. Minister-president generaal Antonescu is chef van den legionnairen staat. Horia Sima is commandant van de legionnaire bewe ging. Berlijn, 15 Sept. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Afdeelingen van het luchtwapen hebben, ondanks de minder gunstige weersomstan digheden, ook op 14 September en in den nacht van 14 op 15 September de vergel- dingsaanvallen op door den oorlog belang rijke doelwitten in midden- en zuid-Enge- land, met het zwaartepunt op Londen, voort gezet. In het gebied van de Britsche hoofd stad werden dok- en haveninstallaties ge troffen. De haven van Liverpool en de plet- terij van Warrington, alsmede verscheidene vliegvelden, verkeersinstallaties en haven plaatsen in het zuiden van Engeland, wer den doeltreffend met oommen bestookt. Bij aanvallen op convooien gelukte het ten noorden van Ierland een koopvaardij schip van 8.000 brt. tot zinken te brengen. Boven Londen ontwikkelden zich enkele voor onze jagers succesvolle luchtgevechten. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in de nachtelijke uren boven België en Nederland, alsmede in het Westduitsche grensgebied bommen op kleine plaatsjes en op een troepenkamp, als eenige militaire doei. Zeven personen werden gedood en zestien gewond. De aangerichte materieele schade is onbeteekenend. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie, vijfentwintig andere door jagers neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen keerden niet terug. Eerste- luitenant Müncheberg behaalde zijn twin tigste overwinning in de lucht. LEON BLUM GEARRESTEERD. Genève, 16 Sept. (D. N. B.) De vroegere Fransche minister-president, Leon Blum is, volgens een officieele mededeeling uit Vichy, gearresteerd en naar het kasteel Chazeron bij Riom overgebracht. Blum hield zich op in het departement Dordogne, waar hij zich met de politiek inliet. Hij had zelfs een nieuwe krant op gericht, die heimelijk aanvallen op de regeering van Vichy deed. INTOCHT VAN HORTHY TE KOLOZSVAR. Boedapest, 15 Sept. (D. N. B.) De fees telijkheden ter gelegenheid van den terugkeer van Zevenburgen vonden heden haar hoogtepunt in den plechtigen intocht van rijksbestuurder Horthy in Kolozsvar. Alle leden der regeering waren hierbij tegenwoordig. DOUGLAS VLIEGTUIGEN AAN ENGE LAND VERKOCHT. New-York, 16 Sept. (D. N. B.) De lucht vaartmaatschappij „Eastern Airlines" be vestigen den verkoop van tien Douglas- vliegtuigen aan Engeland. De levering zal binnen twee weken via Canada geschie- 1 den. Berlijn, 15 Sept. (D. N. B.) In den afge- loopen nacht vlogen enkele Britsche bom menwerpers naar Duitschland. Zij werden echter reeds in de westelijke grensgebieden door de luchtdoelartillerie en nachtjagers verdreven en tot omkeeren gedwongen. De Engelsche bomaanvallen op kerkelijke objecten. Berlijn, 15 Sept. (D. N. B.) De nachtelijke bomaanvallen van de Engelschen op Duit sche, niet-militaire objecten, hebben in groote mate kerkelijke objecten gegolden. Een optelling van deze aanvallen bewijst, dat de Engelsche bommenwerpers deze kerkelijke objecten met opzet hebben ge zocht. In Mei vielen zes bommen op het klooster Mariënberg in Boppard. Op 18 Mei vielen twee bommen van zwaar kaliber voor het diaconessenhuis in Bremen. Op 29 Mei werden de kapel en de vertrekken van de zusters van het Notburgahuis zwaar beschadigd. In de maand Juni namen deze systematische aanvallen op kerkelijke ob jecten toe. Drie brandbommen vielen op de kerk in Dürwiss (district Jülich) en richtten ern stige schade aan. Op 9 Juni werd het bede huis van de stad Tuttlingen in Wiirttemberg door vijftien machinegeweergeschoten ge troffen. Op 19 Juni vielen tweè bommen op den weg, die leidde naar een kerkhof in Neu-Isenburg (Hessen-Nassau) en op dien zelfden dag viel een bom in den tuin van een klooster in het district Kleef. Op 20 Juni werd het heldenkerkhof in Ahrweiler door een dynamietbom getroffen. In den nacht van den 20sten Juni scheen de maan zoo helder, dat de dynamietbommen op 'den Dom in Speyer, in de nabijheid waarvan zich geen militaire objecten bevinden, niet op een vergissing kunnen berusten. 21 Juni werden bommen geworpen op de katholieke kerk in Duisburg. 26 Juni vielen twee brandbommen op de,kerk van Schoene moor (district Delmenhorst). 28 Juni viel een dynamietbom op de kerk in Gocg (dis trict Kleef). In de maand Juli werd op den 8sten een dynamietbom geworpen op de Liebfrauen- kirche in Duisburg, waardoor de ramen van de kerk werden vernield. Op dienzelfden dag viel een boom op een klooster in het district Daun-Wittlich, waardoor de oude beschilderde koorramen van de kloosterkerk werden vernield. Op 14 en 15 Juni vielen bommen op de begraafplaatsen van Siegburg (district KeulenAken) en op een kerkhof in Wil helmshaf en. Op 23 Juli vielen verscheidene bommen op de kerk van het dorp Vasbeck (district Waldeck). Hierbij werd het dak van de kerk afgerukt en zwaar beschadigd. Verder wer den op 26 Juli het kerkhof van München- Gladbach door zeven dynamietbommen ge troffen, waardoor honderd grafkruizen en graven werden vernield. Op het kerkhof in Stromberg werd op 30 Juli een oorlogsge- denkteeken beschadigd. Door een brandbom op de op de monumentenlijst staande kerk in Desrichsweiler ontstond een brand, waar door de kerk op 15 Augustus werd vernield. Op 25 Augustus vielen bommen op de kerk van Bad Zwischen-Ahn (district Weser- Eerns) en op 29 Augustus viel een dynamiet bom in de onmiddellijke omgeving van den Dom van Merseburg. Twee dagen later werden dynamietbommen geworpen op het oude kerkhof in Neudorf (district Duis burg), waardoor grafgedenkteekens werden vernield, en op de kerk in de Dieffenbach- strasse in Berlijn, waardoor deze kerk groote brandschade opliep. Op 3 September werd een plaatijzeren kist met twintig brandbommen naast de kerk in Glül (district Keulen) geworpen en vijf dagen later troffen twee bommen de Liebfrauenkirche in Hamm en beschadigden dit oude cultuurmonument zeer ernstig. De Duitsche bladen constateeren na deze opsomming het volgende: De treurige balans bewijst, dat de Engel sche nachtelijke aanvallen met opzet gericht waren -tegen kerkelijke gebouwen in Duitschland. Het sterk toenemende aantal beschadigingen aan kerken en begraaf plaatsen is een bewijs, dat de Engelsche bommenwerpers met opzet waardevolle cul- tureele en religieuse plaatsen tot doel kiezen. Levendige gevechten tegen vijandelijke strijdkrachten. Rome, 15 Sept. (Stefani). Het hoofd kwartier van c.e Italiaansche weermacht publiceert het 106ste weermachtbericht. Dit luidt als volgt In Cyrenaica hebben onze vooruitge schoven afdeelingen de grens overschre den en leveren levendige gevechten tegen vijandelijke strijdkrachten. Ons lucht wapen neemt actief hieraan deel. Met bombardementen en in duikvlucht valt het vijandelijke concentraties van auto's aan. Hierbij zijn twee vijandelijke vlieg tuigen van het type Blenheim neerge schoten. Bij Malta zijn het arsenaal van Valletta en de vlieghaven voor watervliegtuigen van Calafrana opnieuw des nachts ge bombardeerd. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden zijn alle doelwitten volledig getroffen. In het oostelijk deel van de MUdeUand- sche zee zijn vijandelijke zeestrijdkrachten opnieuw door onze vliegers ingehaald en gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn naar hun steunpunten teruggekeerd. In den Indischen oceaan kon een Brit- schen kruiser, die door een onzer vlieg tuigformaties gebombardeerd, getroffen en ernstig beschadigd werd, slechts lang zaam en met zeer diep in het water lig gend hekwerk de reis voortzetten. In Noord-Afrika heeft de vijand eenige luchtaanvallen ondernomen en daarbij brandbommen op Bomba geworpen zonder het minste resultaat. In Italiaansch-Oost-Afrika heeft de vijand luchtaanvallen ondernomen op de geheele zóne tusschen Asmara en Adi Ugri. Hierbij werd van de inboorlingen een persoon gedood en een gewond, ter wijl in een kleine kolonie geringe mate rieele schade werd aangericht. DE VERDEDIGING VAN PALESTINA. Stockholm, 16 Sept. (D. N. B.) De mandaatsregeering van Palestina heeft, volgens de Londensche radio, het gebruik van afzonderlijke Arabische en joodsche contingenten aangekondigd voor de ver dediging van Palestina. Ingeval van nood zullen deze afdeelingen bij de Britsche strijdkrachten worden ingelijfd. DE ONTVANGST VAN DE KONINGIN MOEDER TE BOEKAREST. Boekarest, 15 Sept. (D.N.B.) De terug gekeerde koningin-moeder Helena, is van daag door de bevolking van Boekarest plechtig ontvangen. Zij werd aan den trein begroet door koning Michael, die haar ook aan de landsgrens ontvangen had, voorts door staatsleider generaal Antonescu en de leden van het kabinet, den patriarch van Roemenië en andere hoogwaardigheids bekleders. De burgemeester der hoofdstad overhandigde de koningin-moeder het tradi- tioneele brood en zout. De koningin-moeder reed aan de zijde van koning Michael in een door zes schimmels getrokken staatsie- caleche, met voor en achter twee bereden eskadrons. Voorop reed, eveneens luide toe gejuicht, staande in een open wagen, staats leider generaal Antonescu. De stoet trok naar de Patriarchie, waar de patriarch van Roemenië den kerkdienst leidde, die door middel van luidsprekers in alle straten van Boekarest gevolgd kon worden. Toen het gebed voor de koningin werd uitgesproken en de gelofte van generaal Antonescu werd voorgelezen, knielde de menigte in alle straten neer. Vervolgëns reden de konin gin-moeder en de koning naar het paleis om de gelukwenschen in ontvangst te nemen. Later verschenen zij tezamen met generaal Antonescu en Horia Sima op het balcon, v/aar zij door een geweldige menigte storm achtig werden toegejuicht. Voorbij het bal con marcheerden daarop lange colonnes legionnaires oudstrijders en militairen. DE FRANSCHE JODENWETGEVING. Genève, 14 Sept. (D.N.B.) De voorgeno men Jodenwetgeving is in den Franschen ministerraad van gisteren aan een diep gaand onderzoek onderworpen, naar uit Vichy verluidt. Den grondslag van de wet zal wellicht een nauwkeurige omschrijving van Joden en niet-Joden vormen. Voor en na blijkt van de zijde van kerkelijke krin gen sterke tegenstand tegen de invoering van een Joden-statuut te bestaan. TOLGRENZEN TUSSCHEN RIJK EN PROTECTORAAT OPGEHEVEN. Praag, 15 September (D.N.B.) Offi cieel wordt bekend gemaakt, dat de tol grenzen tusschen het protectoraat Bohe- men-Moravië en het gebied van het Duit sche rijk worden opgeheven.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1