DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verhouding tusschen Italië en Egypte. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Moorschalk Göring heeft persoonlijk boven Londen gevlogen Duitsche toestellen dringen tot in het hart van het empire door. Engeland en de Vereen. Staten. Spaansche minister naar Berlijn. Het Duitsche weermachts- bericht. Nachtvluchten onder moeilijke meteorologische om standigheden. De Italiaansche actie is niet gericht tegen Egypte. Het Italiaanschlegerbericht I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. No. 220 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur.' C. KRAK. Berlijn, 16 Sept. (D.N.B.) Zooals bekend, leidt rijksmaarschalk Göring persoonlijk de actie van de luchtmacht tegen Engeland van zijn kwartier in N.-Frankrijk uit. Van een hoog officier uit den ouderen kring van Görings medewerkers verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: Het hoofdkwartier van Hermann Göring bevindt zich in een klein plaatsje in Nor- mandië. Het is volmaakt bij de omgeving aangepast en kan van een vliegtuig uit nau welijks herkend worden. Van hier geeft de opperbevelhebber der Duitsche luchtmacht bevelen voor aanvallen op Engeland en voor de luchtverdediging in het Duitsche rijk en het bezette gebied. Besprekingen met hoog geplaatste commandanten en officieren van den staf, bezoeken aan troepenonderdeelen en nu en dan vliegtochten vormen het pro gramma van den dag. Vaak grijpt de rijks maarschalk persoonlijk in voor de leiding van bijzonder belangrijke afdeelingen en geeft hij raadgevingen en aanwijzingen. Gisteravond is Göring opgestegen voor een nachtvlucht boven Londen. Hij maakte daarvoor gebruik van het nieuwe type der Duitsche bommenwerpers, de Ju 88. Hij be stuurde het toestel zelf. Hij wees een sterk escorte af en liet zich slechts begeleiden door twee vernielingstoestellen, die links en rechts achter hem vlogen. Na zijn terugkeer was hij zeer onder den indruk van de groote uitwerking der bomaanvallen. Hij zeide woordelijk: „Ik ben blij, dat, ik van mijn luchtmacht een zoo sterk wapen heb ge maakt. Zij heeft in Polen en Noorwegen en bij den veldtocht in het Westen de beslis sing gebracht en zal ook in den strijd tegen Engeland ons scherpste zwaard zijn". De verdediging van Londen. Berlijn, 16 Sept. (D.N.B.) Neutrale mili taire deskundigen wijzen er op, hoeveel geldverlies en slijtage verbonden zijn aan de nieuwe tactiek van het Engelsche af weergeschut, dat er naar streeft een ondoor dringbaar versperring van vuur om Londen te leggen, zoodra Duitsche vliegtuigen nade ren. Alleen al in den eersten nacht zijn een half millioen granaten ter waarde van bijna drie millioen pond sterling verschoten. Bo vendien slijt het geschut in buitengewoon sterke mate. Een dergelijk verbruik van mu nitie en geschut kan zich zelfs het Britsche rijk financieel noch materieel veroorloven, vooral niet, wanneer Engeland zijn grootste kans ziet in een langdurigen oorlog. De nieuwe methode is een reusachtige verspil ling, waarbij hef resultaat nog zeer twijfel achtig is, daar de Duitschers zich tot dus verre niet van hun aanvallen hebben laten afhouden. Vijf luchtaanvallen op Londen. New-York, 16 Sept. (D.N.B.) De Engelsche hoofdstad heeft gisteren volgens Reuter vijf I luchtaanvallen te doorstaan gehad. Het vijf de alarm begon 's avonds om 7.11 uur en duurde tot Maandagmorgen 4.15, dus in totaal negen uur en vier minuten. In aanmerkelijk verzwakten vorm geeft het ministerie van luchtvaart toe, dat de Duitsche toestellen overdag en 's nachts tot in het hart van het Empire doordringen en in talrijke gevallen schade veroorzaakt heb ben. „De vijandelijke luchtaanvallen op Groot-Britannië", zoo maakte het Britsche ministerie van luchtvaart vanmorgen be kend, „werden in den loop van den nacht voortgezet. Deze aanvallen waren hoofdza kelijk op het gebied van Londen en omge ving gericht, maar een aantal aanvallen werd ook op andere deelen van het land ge daan. Te Londen werden de aanvallen op groote schaal uitgevoerd. Er werd schade aan huizen, handels- en andere gebouwen veroorzaakt. In het N.W. en Z.O. van Enge land alsmede in Zuid-Wales werd eehige schade aangericht". Ook over de Duitsche aanvallen van Zon dag heeft het ministerie van luchtvaart een communiqué gepubliceerd, waarin o.a. mee gedeeld wordt: „Op verscheiden punten in het gebied en de omgeving van Londen en voorts op talrijke punten in het Z.O. van Engeland zijn bommen uitgeworpen. Talrij ke branden werden veroorzaakt en gemeld wordt, dat in verscheiden districten gebou wen beschadigd werden. In districten ten O. en ten N. van Londen leden administra tie- en industriegebouwen eenige schade". Volgens mededeeling van hetzelfde mini sterie is tijdens dezen aanval van de Duit sche formaties het Buckingham Palace op nieuw getroffen. De vertrekken van de ko ningin zouden beschadigd zijn. De koning en de koningin waren niet aanwezig: in het paleis bevindt zich slechts het sterk geredu ceerde bediendenpersoneel. Bijzonderheden over de beschadigingen aan voor den oorlog belangrijke objecten worden verzwegen. Zooals bekend ligt het Buckingham Palace in de onmiddellijke nabijheid van een ka zerne en een' opslagplaats van petroleum. Of dezen militairen doelen iets overkomen is, valt op het oogenblik niet na te gaan. Reu ter laat slechts doorschemeren, dat in an dere wijken van Londen' nieuwe branden uitgebroken zijn. Overigens zouden ook de gas- en waterleidingen beschadigd zijn. Londensche schuilplaatsen onvoldoende. New-York, 16 Sept. (D.N.B.) De arme be volking van Londen verliest op ontstellend toenemende wijze, schrijft de New York Times, elk vertrouwen in de veiligheid van de openbare schuilplaatsen. Honderden be woners van de havenwijken vertoeven tij dens het luchtalarm, koud en hongerig, in de diepste tunnels van de ondergrondsche spoorwegen. De autoriteiten die het verblijf m de tunnels tijdens de luchtaanvallen streng verboden hebben, zijn machteloos. De bevolking van de Londensche industrie wijken die door de luchtaanvallen dakloos geworden zijn, eischt met stijgenden nadruk, dat de regeering de woningen van het feo dale Westend, waarvan de eigenaren zich konden veroorloven Londen te verwisselen voor het veiliger verblijf buiten en hun wo ningen te sluiten, ter beschikkking van de dakloozen zal stellen. Voorts verlangen de arbeiders, dat zij niet meer voor verloren arbeidsuren door luchtalarm en vermoeid heid in hun loon gekort worden. De Londensche revuetheaters. Londen, 16 Sept. (D.N.B.) De revuethea ters in het westen van Londen ondervinden de noodlottige gevolgen van een groote ver mindering van het aantal bezoekers. Vijf van de grootste revues, die zeer veel succes hadden gehad, moesten op 9 September de uitvoeringen staken, doordat de zalen vaak maar voor een vierde gevuld waren. Het schouwburgbedrijf staat zoo goed als stil. Ook gisteravond luchtaanvallen. Berlijn, 17 Sept. (D.N.B.) Maandagavond zijn Duitsche vliegtuigen opgestegen voor een aanval op Londen, waar opnieuw strate gische doelen gebombardeerd zijn. Bijzon derheden zijn nog niet bekend. Dinsdag 17 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Engeland wil „vliedende vestingen" koop en. Washington, 17 September (D.N.B.) De commissie voor de verdediging van Amerika makt thans ook reclame voor het afstaan van 25 z.g. „vliegende vestingen" aan Enge land. Deze propagandacampagne is Maandag in den senaat zeer scherp door isolationms- ten aangevallen. De democraat Clark gaf uiting aan de vrees, dat de voorstanders van een dergelijke handelwijze niet tevreden zullen zijn met het afstaan van bombarde mentsvliegtuigen, maar op zekeren dag ook zullen verlangen, dat er slagschepen en troepen worden gezonden. Amerika en de oorlog. New York, 17 September (D.N.B.) Op haar jaarvergadering te New York heeft de „Steuben Society of America" onder meer beslopen te strijden tegen iedere propagan da, die de Vereenigde Staten in een overzee- schen oorlog zou kunnen verwikkelen. Er is een resolutie aangenomen, waarin gewaar schuwd wordt tegen „verstrikkende bond genootschappen" en militaire hulptoezeg gingen". De vereeniging stelt voor, dat Frankrijk en Engeland hun eilanden op het Westelijk halfrond afstaan in afbetaling op de schulden uit den wereldoorlog. DRIE RADIOTOESPRAKEN VAN DEN PAUS IN OCTOBER. Vaticaanstad, 16 Sept. (Stefani). De paus zal in de maand October drie radiotoespra ken houden, en wel op 13 October ter gele genheid van het internationale Eucharisti sche congres, dat in de Ver. Staten wordt gehouden, op 19 Oct. bij den missiedag in de Ver. Staten en op 27 Oct. ter gelegenheid van het nationale Eucharistische congres in Peru. Receptie ter eere van Serrano Suner. Berlijn, 16 Sept. (D.N.B.) Ter eere van den te Berlijn vertoevenden Spaanschen mi nister van bihnenlandsche zaken, Serrano Suner, heeft de rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, hedenavond in het hotel Adlon een receptie gegeven. Tot de aanwezigen behoorden generaal veld maarschalk Keitel, de rijksminister van bin- nenlandsche zaken, dr. Frick, rijksleider Bouhler, staatsminister dr. Meissner, rijks- organisatieleider dr. Ley, de rijksleider S. S. Himmler, de staatssecretaris van buiten- landsche zaken, baron von Weiszaecker en voorts vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht, alsmede de begeleiders van den Spaanschen minister en leden van de Spaansche ambassade. Ook de Italiaansche zaakgelastigde was met verscheidene leden van de Italiadnsche ambassade aanwezig. Serrano Suner wordt morgenochtend om half twaalf door den Führer in de nieuwe rijkskanselarij ontvangen. Berlijn, 16 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Den vijftienden September en in den nacht van 15 op 16 September zijn onder zeer moeilijke meteorologische omstandig heden de vergeldingsvluchten tegen Londen voortgezet. Gevechtsvliegers vielen „docks" en haveninstallaties aan, troffen met een bom van zwaar kaliber de gasfabriek van Bromley, staken een opslagplaats van petro leum in brand en plaatsten treffers op sta tions alsmede voor den oorlog belangrijke industrieele installaties in Woolwich en an dere deelen van de stad. Ook de havenin stallaties van Dover en Portland, waar een petroleumopslagplaats in brand geschoten werd, alsmede de vliegtuigfabrieken te Southampton werden met bommen bestookt. Aan de Iersche alsmede aan de Schotsche en Engelsche Oostkust slaagde men er bij den aanval op verscheiden konvooien in twee koopvaardijschepen van in totaal 18.000 br.r.t. tot zinken te brengen, een in brand te schieten en een zwaar te bescha digen. -Een ander koopvaardijschip van 8000 br.r.t. werd 's nachts in het Kanaal tot zinken gebracht. Formaties gevechtsvliegers ondernamen nachtelijke aanvallen op Liverpool en Bir mingham. Ook hier ontstonden talrijke bran den. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens is voortgezet. Pogingen van Britsche vliegtuigen om in den afgeloopen nacht de rijkshoofdstad aan te vallen mislukten. In enkele steden van West-Duitschland vielen bommen op woon wijken. Daarbij werden in een plaats ver scheidene huizen vernield en een school in brand geschoten. Twee burgers zijn gedood, verscheidene gekwetst. Luchtdoelartillerie en nachtjagers schoten elk een vliegtuig neer. Patrouillebooten en vaartuigen ter be scherming van havens, die deel uitmaken van de marine, slaagden er aan de Kanaal- kust in drie vijandelijke vliegtuigen neer te schieten. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 79 vliegtuigen. 43 eigen vliegtuigen werden vermist. ROOSEVELT ONDERTEEKENT HET DIENSTPLICHTONTWERP. Washington, 17 September (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft het ontwerp op den militairen dienstplicht onderteekend. Hij heeft bepaald, dat de 16de October geldt als datum van inschrijving der burgers, die on der de wet vallen. Een eerste contingent van 75.000 man zal vier weken na de inschrij ving worden opgeroepen. Aan het einde van het jaar zal het aantal recruten 400.000, in het voorjaar 900.000 bedragen. Gehuwden zullen voorloopig niet worden opgeroepen. Bij de 400.000 man aan het einde van 1940 zullen 36.000 negers zijn, die afzonderlijke regimenten zullen vormen. Ook voor de luchtmacht zullen in het vervolg kleurlingen worden opgeroepen. Bij de onderteekening van het ontwerp heeft Roosevelt een formeele verklaring af gelegd, waarin hij de invoering van den al- gemeenen dienstplicht een verrijking van het Amerikaansche burgerrecht noemde. Het democratische beginsel van gelijke rechten en gelijke plichten komt in de wet tot uiting. HORTHY IN HET NIEUWE HONGAARSCHE GEBIED. Boedapest, 16 Sept. (D.N.B.) De rijksbe stuurder Horthy heeft vandaag zijn plechti- gen intocht gehouden in de Zevenburgsche stad Szasz Regen en in de grootste stad van het Skeklergebied, Maros Vasarheli. Rome, 16 Sept. (D.N.B.) Van bevoegde Italiaansche zijde wordt naar aanleiding van de operaties aan de grens tusschen Li- bye en Egypte geconstateerd, dat de Engel sche regeering sedert de Italiaansche oor logsverklaring in grooten omvang van het Egyptische gebied gebruik heeft gemaakt om Cyrenaica en Libye aan te vallen. De Britsche regeering heeft zich daardoor schuldig gemaakt aan een openlijke schen ding van de verdragen en de neutraliteit van Egypte of flagrante wijze geschonden. Onder invloed van Londen heeft de Egypti sche regeering de diplomatieke betrekkin gen met Italië verbroken, zonder echter aan de zijde van Engeland tegen Italië ten strij de te trekken. Daardoor is de paradoxale toestand ontstaan, dat Italië op voet van oor log is met Engeland, doch niet met Egypte. De Britsche regeering heeft voorts met openlijke schending der internationale ver plichtingen het Suez-kanaal afgesloten. De strijd, dien Italië thans in Noord-Afrika voert, is daarom niet gericht tegen Egypte, maar slechts tegen de Engelsche overheer- sching in het Oosten der Middellandsche zee. Het Italiaansche volk koestert evenals vroe ger vriendschappelijke gevoelens jegens het Egyptische. Italiaansche persstemmen. Rome, 16 Sept. (A.N.P.) In de „Voce d' Italia" schrijft Gayda het volgende over het oprukken van de Italiaansche strijdkrachten naar Egypte en over de verovering van En- gealnd door het Duitsche luchtwapen: De as- ogendheden zijn met den sinds lang- drei genden veldtocht begonnen. Niets kan En geland thans meer redden. Dit offensief op verscheidene Engelsche fronten moet als een verpletterende slag beschouwd worden. De actie van Italië is tegen de belangrijk ste kern van het Britsche wereldrijk ap Afrikaanschen bodem gericht. Het is de taak van Italië het Britsche rijk stuk te slaan, terwijl Duitschland met zijn aanvallen op de Britsche eilanden het wereldrijk in het hart treft. Rome, 16 Sept. (D.N.B.) De „Giornale de Italia" schrijft, dat de Italiaansche troepen de onafhankelijkheid van Egyp te geenszins wenschen aan te tasten. Italië wenscht Egypte slechts van de opgedrongen Britsche heerschappij te bevrijden. Het wil in vreedzame en vruchtbare samenwerking met Egypte leven. Die politiek is in de vele jaren der Italiaansch-Egyptische betrekkingen steeds weer tot uitdrukking gekomen. Het blad merk4 verder op, dat de hou ding, die het Egyptische volk thans zal aannemen, niet zonder invloed op het lot van Egypte zal zijn. De Italiaansche actie aan de Egyptische grens. Rome, 16 Sept. (D.N.B.) Het beeld der Romeinsche avondbladen wordt geheel be- heerscht door het begin der krijgsverrich tingen aan de Egyptische grens en de En gelsche nederlaag bij Solloem. De Giornale d' Italia schrijft, dat de eerste Britsche verdedigingslinie aan de grens van Cyrenaica is doorbroken met de bezetting van Solloem. De volgende stelling is de nog sterkere linie bij Sidi Barrani, welker cen trum in Mersamatroe ligt en die zich ver in het binnenland uitstrekt tot bij de oase Siwa. Thans zijn alle streken, die onder Brit sche militair commando staan en aan de Ita liaansche bezittingen in Afrika grenzen, met succes aangevallen. De strijd in N.O.-Afrika. Rome, 16 Sept. (D.N.B.) Met de doorbre king van de eerste Engelsche verdedigings linie aan de Egyptische grens bij Solloem, is aan het Noord-Afrikaansche front de bewe gingsoorlog begonnen, aldus verklaart de correspondent van het D.N.B. voor het Mid dellandsche zeegebied in een beschrijving van het oorlogstooneel in N.O.-Afrika. Deze Engelsche verdedigingslinie bestaat .uit ver scheidene forten, artillerie- en machinege- weerposten. De opereerende deelen van het Britsche Egypteleger zijn vrijwel geheel ge motoriseerd en beschikken over kleine en bewegelijke pantserauto's. Pas bij Sidi Bar rani bevindt zich nog een Engelsche verde digingslinie. Aan Engelsche zijde, zoo vervolgt het be richt, strijden aan het Libysche front hoofd zakelijk Australische, Nieuw-Zeelandsche en Indische troepen. De ruggegraat van het En gelsche leger vormen de Indiërs, die het Engelsche opperbevel alleen reeds om kli matologische redenen thans in de eerste plaats in den strijd heeft geworpen. Ondank, de moderne uitrusting van het Britsche leger wordt in neutrale militaire kringen meer malen de waarde van de Nieuw-Zeelandsche en Australische troepen in twijfel getrok ken. De Australiërs staan in Egypte, naar men daar verklaart, weinig gunstig bekend. Om een herhaling van de botsingen, die zich in den wereldoorlog tusschen de Australische troepen en de Egyptische be volking hebben afgespeeld, te verhinderen, zou de koning van Egypte er ditmaal op aangedrongen hebben, dat de Australische troepen in kampen aan de kust onderge bracht worden en Alexandrië en Cairo niet binnen mogen gaan. Een aanval op de luchthaven van Haliar. Ergens in Italië, 16 September. (Stefa ni). In zijn weermachtsbericht no. 101 deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: Onze voorposten hebben Solloem bezet en gepasseerd. Een vijftigtal gevechts wagens en pantserautos van den vijand werd vernield. Vijandelijke afdeelingen hebben op hun aftocht talrijke opslag plaatsen in brand gestoken en zeer zware verliezen geleden onder het zeer hevige optreden van onze luchtmacht. Een van onze luchtformaties heeft met duikbom menwerpers een aanval ondernomen op de luchthaven van Halfar (Malta) waarbij inrichtingen van het afweergeschut en hangars werden getroffen. Men kon een groote ontploffing waarnemen en een brand van groote afmetingen. De vijande lijke jagers vermeden een gevecht met onze vergezellende jachtvliegtuigen, doch deden daarentegen een aanval op onze „Picchiatelli" (duikbommenwerpers) die tot een tegenaanval overgingen, een vij andelijk toestel neerhaalden en een ander toestel ernstig raakten. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. In het oostelijke bekken van de Middel landsche zee hebben onze „Mas" (motor- torpedobooten) een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Een vijandelijke krui ser die was aangevallen door een Italiaan sche luchtformatie, werd midscheeps door een bom van middelzwaar kaliber ge troffen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen kampen in hei, gebied van Gozregeb (Soedan) gebombardeerd. Vijandelijke luchtaanvallen op Assab en Massaoea, Debarca, Asmara en Gura ver oorzaakten zeer lichte schade. Vier perso nen werden gewond. Te Matemma hebben gewapende hoeren bij verrassing een ka ravaan op de vlucht gedreven die onder bevel stond van een Australischen kapitein i en die poogde ons gebied binnen te dringen. OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. Genève, 16 Sept. (D.N.B.) De Petit Dau- phinois meldt, dat in de heide Fransche departementen Opper-Savoye en Savoye door overstroomingen groote verwoestingen zijn aangericht. Te Bonneville staat ds straatweg over groote afstanden onder water De straatweg en de spoorbaan van Grenoble naar Bourg d'Oisans is tengevolge van een grondverschuiving over een lengte van vijf tig meter met een vier meter hooge puinlaag bedekt, waardoor elk verkeer onmogelijk is geworden. Ook uit het gebied van Albert - ville en Ugine worden groote overstroomin gen gemeld. De aan een enkelen straatweg aangerichte schade wordt op twee millioen francs geraamd. In verscheidene dalen stagneert de electriciteitsvoorziening. Ook de oogst heeft voor een deel ernstig geleden De oorzaak dezer verwoestingen is geleger in tornado's, gepaard gaan met wolkbreuker. ENGELSCHE KUIPERIJEN IN SYRIË. Rome, 16 Sept. (A.N.P.) De Popoio di Roma verneemt sensationeele onthullingen over de Engelsche kuiperijen in Syrië. Dt Engelschen pogen de Italiaansche wapenstil standscommissie, die op het oogenblik in Syrië vertoeft bij de Arabische bevolkinj. gehaat te maken door aan Italië politiek; doeleinden toe te schrijven, welke tegen heiligste beginselen van het Arabische volx gericht zijn. Vermoedelijk schuift men Ita lië annexionistische plannen in klein-Azic in de schoenen. Bovendien smokkelen de Engelschen wapen Syrië binnen, die aldaai onder opstandige elementen moeten worden verdeeld. Deze wapensmokkelarij geschieu vanuit Transjordanië. Het doel van de En gelsche intriges is vooral in Noord-Syrië on rust te verwekken en daarmede Turkije eer voorwendsel te geven Syrië binnen te trek ken. Engeland heeft voorts de beste agen ten, waarover het beschikt naar Cairo, Pa lestina, Transjordanië, Irak en zelfs naa- Saudi-Arabië gestuurd om daar Engelse' propaganda te maken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1