Agenda Jjigezwden Stukken JUiMicaties J Jtcowuciaat STOMPETO eerste blad. |i Stad en Omgeving. KIJXEÜisKOOPELiCLOECK Veilingen in Kennemerland. Door hoofdstraten DE DONKERE STAD. Na tien uur sliep de stad. sloppen en stegen.J eerste blad. CASTRICI SCHAGERB EGMOND AAI HEERHUGOW HENSBRO BMSTERDAMSCHI (opgave AMSTERDAMSCI •mm WfcF Alkmaar, Dinsdag. UITREIKING IDENTITEITSBEYVJZEN. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op het volgende: Tengevolge van de omstandig heid, dat niet in alle gevallen de foto's op tijd kunnen worden afgeleverd, kan het voorkomen dat op den dag, die voor het afhalen van de identiteitsbewijzen is be stemd, men niet in het bezit is van de vereischte foto. Voor deze gevallen zal na 25 September a.s. nogmaals gelegen heid worden gegeven voor het verkrijgen van de identiteitsbewij zen. Uitdrukkelijk wordt men echter verzocht niet voor dien datum te komen, aangezien het niet mogelijk is alsdan de bewijzen af te geven. Verder wordt er nog eens op gewezen, dat in de avonduren al leen kunnen worden geholpen zij, die op den dag wegens beroepsbe zigheden verhinderd zijn. LEGITIMATIEPLICHT VAN VREEDELINGEN. Naar aanleiding van artikel 4 van de Verordening no. 132/'40 van de Secreta rissen-Generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie be treffende identificatieplicht, wordt be richt, dat voor vreemdelingen (dit zijn allen, die de Nederlandsche nationaliteit niet bezitten), die geen of geen geldig paspoort hebben, geldt, dat zij ter vervul ling van hun legitimatieplicht het identi teitspapier bij zich moeten dragen, dat zij behooren te bezitten overeenkomstig de regelen in de vreemdelingenvoorschriften gesteld. Zij kunnen zich aldus legitimeeren, het zij met hun geldig paspoort, hetzij met het identiteitspapier, waarin of waarbij door het hoofd van plaatselijke politie een ver blijfsvergunning is gesteld. Voor de vreemdelingen, die reeds vóór 1 Maart 193'8 in Nederland woonden, is tot heden geen verplichting geweest om voorzien te zijn van een verblijfsvergun ning van het hoofd van plaatselijke politie. Degene van hen, die niet in het bezit zijn van een geldig paspoort en dat ook niet op korten termijn van de overheid van den staat, waartoe zij behooren, kunnen ver krijgen, moeten zich nu onverwijld wenden tot de politie (Vreemdelingendienst) der gemeente, waar zij wonen, ten einde zich alsnog een verblijfsvergunning te doen verleenen. BURGEMEESTER VAN PURMEREND WAARSCHUWT. De Burgemeester van Purmerend, de heer P. Kikkert, heeft de volgende waarschu wing uitgegeven: Tijdens mijn afwezigheid op 28 Augustus hebben zich op dien datum voor en na een gehouden vergadering der N. S. B. enkele betreurenswaardige feiten voorgedaan. Tot dit tijdstip heb ik steeds bewondering gehad voor de rust, die in de gemeente heerschte. Laat dit ook in het vervolg het geval zijn, daar ik anders genoodzaakt ben strenge maatregelen te treffen om de orde en rust te handhaven. Bovendien wil ik er op wijzen, dat achter af nog steeds blijken wordm gegeven van wantrouwen en laster nopens diegenen uit onze gemeente, welke gedurende de oorlogs dagen geïnterneerd zijn geweest. Ik stel er prijs op thans te verklaren, dat m.i. van geen der van hier geïnterneerde personen staatsgevaarlijke handelingen waren te ver wachten. Ik verzoek de bevolking met na druk hiervan goede nota te nemen. IN ARREST GESTELD. Een zekere P. A. C. de Z., die als staatlooze zich niet mocht bevinden in de verboden kuststrook en daaruit sedert 4 September was vertrokken, is heden door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Tevens is ingesloten iemand die zich te laat op straat bevond. RIJKSTELEFOONDIENST. Locaal telefoonnet Alkmaar. In de maand Augustus zijn de volgende nieuwe telefoonaansluitingen tot stand ge komen: 2038, P. J. J. Ou wens, Auto transport speciaal wegenbouw, Breelaan C 20 Oudorp; 3614, W. J. Bruinvis, leeraar M.O. lich. oef. heilgymnastiek en massage, Comanstraat 19; 3634, H. C. van Hoek, rönt genoloog, Nassaulaan 5; 3635 Fa. H. A. Din- gemans en H. Fernhout, garage, Kennemer- straatweg A 440; 3661, mej. M. W. Bosman, toezichthoudster b/d telefoondienst, Coster- straat 22; 3761, H. C. van Suijlekom, J. van Scorelkade 52; 3775, gem. bestuur Alkmaar, woonhuis adj. insp. Rijpma, Houtweg 6; 3950, G. Boon, levensmiddelen, Snaarmans- laan' 147; 3976, gem. bestuur Alkmaar, gym nasium, Bergerhout; 4136, gem. bestuur Heiloo, hoofd luchtbeschermingsdienst, Kennemerstraatweg A 95, Heiloo; 4225, Fa. F. H. Ringers, directiekeet Groote kerk; 4287, Chr. de Vries, garage en verhuis inrichting, Friescheweg 44; 4294, mevr. wed. D. Bakker—Bakker, Geesterweg 5. VOOR DE GEWONDE MILITAIREN. De beide in het Centraal Ziekenhuis lig gende gewonde militairen verzoeken ons mede te deelen, dat zij nog rechtstreeks uit een pakket van de familie B 1, uit een brief van de Wed. V. 0.50 en van „Een vrachtrijder" 1 hebben ontvangen. Wij treffen thans maatregelen om het mo gelijk te maken, dat een moeder uit Lim burg, die verlamd is en niet kan loopen, met behulp van familieleden een bezoek aan haar zoon in het ziekenhuis zal kunnen brengen. Wat onze inzameling betreft hebben wij nog de volgende bijdragen ontvangen: O. N. N. 2.50 1.- Saldo van Maandag 3.50 58.92 Totaal62.42 VERDUISTERINGSTIJDEN. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond van 19.52 tot 7.19 uur. Rijwielen, motorrijwielen en andere voer tuigen moeten gedurende dezen tijd licht op hebben en verduisterd zijn volgens'de uniforme regeling. Maans op- en ondergang, 1718 Sept.: op 20.04, onder 9.07 uur. JEUGDHULP IN DEN LANDBOUW IN DUITS CHLAND. De Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in het Rheinland en Westfalen alleen nog behoefte bestaat aan meisjes. In Pommeren en Niedersachsen kunnen nog groote groepbn jongens en meisjes ge plaatst worden. De jongelieden kunnen zelf kiezen waarheen zij zullen gaan. Spoedige aanmelding bij de Arbeidsbeurs is gewenscht.. MEDEDEELINGEN VAN DE VEILINGEN. De Ned. Groenten en Fruitcentrale deelt aan de veilingen mede, dat met ingang van Maandag 16 September geen boonen meer voor rekening dezer Centrale ten be hoeve van de zouterij worden afgenomen. Alle niet voor export afgenomen boonen vallen derhalve onder de binnenlandsche ophoud- en vergoedingsprijzen en komen bij doordraai ter beschikking van de afd. distributie. Regeling voor de vroege witte kool. Maandag were in de veiling te Broek op Langendijk bekend gemaakt, dat van de Ned. Groenten en Fruit Centrale een circu laire is ontvangen, waarin aan de veilingen in Westfriesland wordt medegedeeld, dat met ingang van Maandag 16 September de maximumprijs voor witte kool op de veilin gen in Westfriesland op 2.50 per 100 kg is gesteld. Aan de provinciale commissie uit de vei lingen in deze provincie heeft de Centrale verzocht, een aanvoerregeling te ontwerpen. Deze regeling zal door de Prov. commissie zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld. De aangevoerde witte kool moet door den veilingleider worden verdeeld in overleg met de zuurkoolfabrikanten. De verkoop aan het binnenland voor niet fabriekmatige ver werking tot zuurkool dient op de bestaande historische wijze te worden gecontinuëerd. Aan de ontevredenheid van de tuinbou wers, waarover wij gisteren reeds schreven, is hierdoor nog geen einde gekomen. Maan dagmorgen werd in de veiling nogmaals be zwaar gemaakt tegen de door de fabrikan ten gevolgde gedragslijn van den gezamen- lijken inkoop, terwijl later werd medege deeld, dat de witte kool dien morgen onder protest van de zijde der tuinbouwers zou werden geveild.. De kool is geveild en dezen keer kregen de fabrikanten de kool toegewezen, tegen den prijs van 2.50 per 100 kg, een prijs, welke ongetwijfeld een loonende exploitatie mogelijk maakt, als men de witte kool rege lingen van vorige jaren in de herinnering terugroept, waarbij heel wat lagere prijzen als noodzakelijk werden geoordeeld. De tuinders willen het er echter niet bij laten zitten. Zij vinden den gang van zaken niet juist en willen den vrijen handel, dus de onderlinge concurrentie van de zuur koolfabrikanten, weer terug, met de kans op een hoogeren prijs. Zooals wij gisteren reeds schreven, verlangen de tuinders f 3 per 100 kg voor hun product. Naar wij ver nemen, zijn zij voornemens, zich naar Den Haag te begeven, om te bevoegder plaatse hun wenschen naar voren te brengen. Het zal de vraag zijn, of het gewenschte resultaat bereikt wordt, want de prijs voor de witte kool is in overleg met de ver tegenwoordigers uit deze streek vastgesteld en, zooals we teeds opmerkten, het is een redelijke prijs. DE IDENTITEITSBEWIJZEN. Mijnheer de Redacteur, Indien een ingezetene van Alkmaar ge durende eenige weken in een andere ge meente (in Nederland) verblijft, kan hij dan daar ter plaatse een identiteitsbewijs be komen? Hierbij vooropgesteld dat hij zich tegen over den d.d. ambtenaar dier plaats af doende kan legitimeeren. W. Men deelt ons bij informatie mede, dat een Alkmaarder, die tijdelijk elders vertoeft, daar zijn stamkaart met portrèt kan laten afstempelen, waardoor hij een geldig iden titeitsbewijs bezit. Wanneer hij later in Alkmaar terug is, kan hij hier desgewenscht een ander iden titeitsbewijs krijgen. Red. Alkm. Crt. Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Op hoop van zegen (Holl. film, rom.-dram.); hoofdrollen mevr. de Boervan Rijk, Frits van Dongen, Annie Verhulst, Cissy van Benndkom en W. v. d. Veer. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer Vijf millioen zoeken een erfgenaam (kom.); hoofdrol Heinz Rühmann (dubbelrol). Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theate-, 7.15 uur, hoofdnummer Grenspatrouille (rom.-sens.); hoofdrollen Attila Hörbiger, Gerda Maurus, H. A. Schlettow e.a. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer On stuimig bloed (rom.-sens.); hoofdrol Oscar Marion en Margaret Kraus. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER OP DIT BLAD VOOR MIN STENS DRIE MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. H.L.O.-EXAMENS. Zooals reeds gepubliceerd is, zullen bin nenkort de H.L.O.-examens van Alkmaar en omgeving worden afgenomen. Zjj, die zich aan de diverse proeven wil len onderwerpen, kunnen daarvoor deel nemerskaarten in ontvangst nemen bij den leider der H.L.O.-cursussen in Alkmaar, den heer W. J. Bruinvis, Comanstraat 19, alhier, die, evenals de comitéleden, boven dien alle inlichtingen verstrekt. Wij zouden er ten zeerste op willen aan dringen, om aan deze examens deel te nemen, omdat thans meer dan ooit het nut van een harmonisch ontwikkeld lichaam ge bleken is. In de week van 9 tot 13 September stond de markt in het teeken van middelmatigen aanvoer, varieerende kwaliteit en hooge prij zen. Dubb. boonen z. dr. golden f 8.5017, enkele 1119 en snijboonen 1322, per 100 kg. Bloemkool was bijzonder in trek. Ie soort noteerde 1123 en 2e soort 6.50 10.50, per 100 stuks. Andijvie was wel meer in trek, doch de prijs van f 1.10f 1.80 per 100, is allerminst hoog. Kropsla werd in middelmatige kwaliteit aangevoerd en al leen le soort was gewild, de prijzen waren 1.202.90 per 100 stuks. Kool is zoo duur als we in geen jaren hebben beleefd. Gele kool gold 7.208.90, roode kool 3.40 5.80 en groene kool 6.20f 8.60, per 100 kg. Uien waren ook in trek en golden niet minder dan 4.806.30 per 100 kg. Tomaten waren niet duur, een prijs van 4.6011.63 per 100 kg is slechts matig. Bospeen was niet hoog in prijs; 3.406.20 per 100 bos is matig. De overige bosgroente had meer belangstelling en de prijzen waren vrij goed. Postelein en spinazie werd in sterk wisselende kwaliteit aangevoerd, wat blijkt uit de prijzen, resp. 0.200.45 per kl. bak en 0.200.85 per gr. bak (16 pond). TIJDELIJK LEERAAR DUITSCH HANDELSAVONDSCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat zich bij hen sollicitanten kunnen aanmelden voor bovengenoemde betrekking. f Aantal lessen 4 per week. Cursusduur September tot en met April. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse). Zij, die de middelbare bevoegdheid be zitten, genieten de voorkeur. Infunctietreding zoo spoedig mogelijk. Sollicitatie-stukken (adres ongezegeld) in te zenden vóór of op 20 September a.s. Alkmaar, 17 September 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belangheb benden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 18 September tot en met Dinsdag 24 September 1940, de volgende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen: bruine kleur. Vetbonnen: rose kleur. Alkmaar, 16 September 1940. De Directeur voornoemd, E, v. d. HEUVEL. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Alkmaar. De uitslag van de gister gehouden veiling bij opbod t.o.v. notaris mr. C. J. de Lange, was als volgt: 1. winkel- en woonhuis, Hoogstraat 14, groot 36 ca f 4910 2. winkel- en woonhuis met ban ketbakkerij en erf, aan de Ap- pelsteeg no. 1, hoek Luttik- Oudorp, groot 71 ca 2700 3. woonhuis met erf, aan de Prins Hendrikstr. no. 11, groot 119 ca 4600 4. woonhuis met erf, aan de Liefde laan no. 22 groot 85 ca f 720 5. woonhuis met erf, aan de Liefde laan no. 23 groot 84 ca 780 6. woonhuis met erf, aan de Liefde laan no. 27 groot 84 ca 360 De afslag en de combinaties blijven be paald op Maandag 23 Sept. a.s. des avonds 6 uur (aanvang 7 uur) in het Koffiehuis Het Wapen van Haarlem, aan de Nieuwesloot te Alkmaar. Nog is het „Eind e" niet op het witte loek verschenen, of we verlaten de bioscoop, zoeken even den weg in de groote verduisterde hall en staan dan buiten in de zwarte straat. Even blijven we staan, om aan de duisternis te wen nen en dan zien we het natte asfalt glinsteren We stappen op de fiets en rijden weg. Het is een herfstavond, zooals wij er in ons land zoo vele kennen: den heelen avond heeft het zwaar gestormd en geregend, de donder heeft vele keeren boven de stad ge rommeld. Nu is het droog, maar er is geen ster aan den hemel te zien. Slechts wordt het blauw van de lucht, dat vaag te zien is, verbroken door donkere wolkenmassa's, die er dreigend uitzien en die elk oogenblik hun inhoud kunnen neerstorten op de stad. Het politiebureau is dicht bij en daarheen is onze tocht. Wij zullen vanavond eenige uren doorbrengen in de verduisterde stad en we zullen als het goed is na 10 uur niemand meer tegenkomen, behoudens de politiemannen, de menschen van den lucht beschermingsdienst en zij, die ook na dit avonduur zich nog buitenshuis mogen be vinden. Als het goed is! Ja, dan zullen wij waar achtig niet veel beleven, dan moet deze tocht op een mislukking uitloopen. Want ons doel is, om te zien, hoe onze mede stedelingen hebben verduisterd en of zij zich houden aan de orders, des avonds na tien uur binnenshuis te blijven. De tocht begint. Laten we eerst maar loopen, oppert in specteur Maarleveld, die de leiding van den tocht heeft en die eerst een agent eenige instructies heeft gegeven: wij zouden slechts als „gasten" meewandelen, de agent zou normaal dienst doen. En dan gaan we, de kraag omhoog, de handen diep in de zakken. Want het is en blijft onstuimig in de lucht. De Langestraat levert nu werkelijk niets op: huis na huis is verduisterd en slechts een enkele maal zien we een eigenlijk on- oogelijk lichtkiertje. Ze hebben daar wel goed verduisterd, ver- telt ons de inspecteur, maar ze vergeten nog wel eens om na het sluiten der gordijnen alles nog eens goed na te kijken, voordat ze het licht opsteken. Als ieder nu eens even wachtte na verduisterd te hebben, dan zouden kieren in de gordijnen gemakkelijk ontdekt worden en dan zouden heel wat belletjes niet getrokken worden! Nee, copy levert de Langestraat niet op. Zelfs een cafétaria is verduisterd, al heeft men daar, naar wij I luk kan krijgen, als hij maar even geduld hooren, heel wat puzzels moeten oplossen, heeft na het verlaten van een woning, als omdat 'er geen „sluizen" te maken waren. 1 maar eerst zijn oogen aan de duisternis ge- wend zijn geraakt. Stop! fluistert de inspecteur ineens, als we een smal straatje kruisen. Hij meent iets gezien te hebben, dat weg school tegen een donkere schutting. We staan stil, minuten lang. En luiste ren. Dan ineens doet de inspecteur een stap terug, roept „Politie" en heeft een wande laar te pakken. Nee, hij mocht na 10 uur niet op straat zijn, maar hij was hier totaal onbekend en nu verdwaald. Als de heeren hem even kon den helpen Het blijkt, dat de man juist aan de andere zijde der stad moet zijn. Hij zal er kunnen komen via het politiebureau, waar tot 4 uur in den morgen logies verstrekt wordt a raison van een bonnetje Ineens flitst het licht van de zaklantaarn in de zijstraat. Daar staat nog een tweede persoon, die eerst niet ontdekt was, maar die een fout heeft begaan: het is een jonge dame, die te nieuwsgierig geworden is en zich iets van de schutting verwijderd heeft. Ze wordt beleefd doch dringend uitgenoo- digd, om naderbij te komen. Ook al een onbekende in onze stad. Woont hier pas, op een kamertje. En doet een in teressant verhaal, dat aangevuld wordt door den man. Het tweetal heeft elkaar ontmoet in een café, heeft zich door een wandeling in de stille dreven wat verlaat en is nu in moeilijkheden geraakt. Het meisje weet nauwelijks, waar ze woont. Ze kan zich slechts met moeite den naam van de straat herinneren, waar ze haar kamertje heeft. Nou ja, ze woont ook nog maar enkele dagen hier Het tweetal wordt meegenomen en de speurzin des inspecteurs is oorzaak, dat onze begeleider ons zeer positief toefluistert, dat het verhaal slechts ten deele waar kan zijn! Zoo gaan we dan in colonne weer politie- bureau-waarts, na en passant nog een onbe heerd rijwiel te hebben meegenomen. En op het bureau bij het verhoor blijkt inderdaad, dat het levenslustige kind hier geboren en getogen is. Het paartje mag den verderen nacht op het bureau doorbrengen, echter in twee aparte kamertjes. En we zien nog juist, hoe de jongedame rustig haar kam pakt en de weelderige haardos in orde maakt. O, vrouwelijke ijdelheid! De fietstocht levert niets op. De enkelen, die we ontmoeten, zijn voorzien van een bewijs, dat hun aanwezigheid op straat ver oorlooft. Hier en daar dringt nog het geluid van de radio tot ons door, in een volkskoffie huis wordt een jarige befuifd, welke fuif wij niet willen storen. En als de klokken twaalf slagen hebben doen hooren, zoeken wij ons eigen home op, wetende, dat de stad goed verduisterd is en dat er na tien uur eigenlijk niemand meer op straat is. Behoudens dan de uitzonde ringen P--> Een wandeling door de straten en stegen der stad gaf ons gelegen heid om met eigen oogen de verduistering te peilen. En ziet, allen hebben hun best gedaan, om de stad onzichtbaar te maken En als des avonds na tien uur een onbevoegde zich op straat be vindt, wordt hij meegenomen naar het politiebureau, waar hem of haar logies verstrekt wordt, dat wat duur is De inspecteur maakt er spoedig een einde aan, blaast het lampje uit en slikt het onvriendelijke gegrom van den alcohol-min naar. Twee huisjes verder staan we voor een venster en kijken naar binnen. Een vrouwtje zit bij het walmende licht van een nacht lampje te stoppen. Ze heeft totaal vergeten, om een gordijn of wat ook voor het raam te doen. Een tikje op het raam. Ze schrikt op en weet, wat ze verzuimd heeft. Spoedig komt ze naar buiten met een lap goed en ze mom pelt duizend excuses. Ze zou „net" ver duisteren, maar moet eerst wat licht hebben, om de lap te kunnen vinden. Waar op de inspecteur repliceert, dat ze eerst de lap moest zoeken en dan de rest moest doen. Waarop het vrouwtje een nieuwe veront schuldiging vindt: haar dochter zorgde voor de verduistering en nou zat die meid weer bij de buren te kletsen. Mét komt de 15-jarige schoone te voor schijn, graait de lap uit moeders handen en speldt ze voor het raam. Het debat tusschen moeder en dochter hooren we niet, want onze aandacht wordt getrokken door een ander intermezzo. Was daar niet een der bewoners toevallig achter ons aangekomen, toen wij de steeg ingingen? En werd hij nu niet door zijn vriendelijke overburen beschuldigd, de politie te hebben gewaar schuwd, dat de boel niet verduisterd was? De man was totaal onschuldig, maar hij heeft geen kans gezien, om zijn buren daar van te overtuigen! Even later verlaten wij dezen donkeren hoek, waar de lucht zwanger was alcohol, waar ze vermengd was met ondefinieerbare geuren, die erger zijn dan een stinkende gracht. Pas op het bolwerk halen we ruimer adem Een ontmoeting. We gaan verder. Straat na straat wordt gecontroleerd, wijk na wijk passeeren we. Zoo nu en dan komen we een paar agenten tegen, die op him ronde zijn. Een enkele maal ook dendert de H. D. van de politie ons voorbij. Overigens is de stad stil en verlaten. We gaan door stegen, om de huizen van den achterkant te be wonderen. Maar waar we zijn en waar we komen, het is overal donker, er is overal verduisterd. En goe I ook. Nu merken we ook, hoe nuttig de witte banden zijn, welke op de straatsteenen aan den waterkant geverfd zijn. Scherp steken ze af tegen de donkerte en we zijn er van over tuigd, dat een voor zichtige wandelaar of wielrijder geen onge- Dan komen wij 't is intusschen 10 uur geworden, het fatale uur! bij een dancing, t Is er stil en als we via een hall de dans zaal binnentreden, zien we nog slechts een enkel wazig lichtje, dat wanhopige pogingen doet, om zijn stralen door dichte rookwolken te doen dringen. In het café, naast de dan cing gelegen, zitten een paar gasten, die ech ter ingeschreven zijn in het nachtregister. Er is dus geen vuiltje aan de lucht. En te noteeren hebben we niets! Maar dan eindelijk een.vangst. Een achterzaal van een café is niet verduisterd! De agent gaat naar binnen: nee, dat is al te gek! Want bij het binnentreden moet nood zakelijkerwijs een deur geopend worden en daar straalt even het volle licht naar buiten! Het gesprek is kort en zakelijk: hier moe ten terstond afdoende maatregelen genomen worden. En wat de achterzaal betreft, ziet, hier sprak de nonchalance een hartig woordje mee: de deur naar de verlichte gang stond open. Toen ze gesloten werd, was geen enkel lichtstraaltje meer te zien. Ook daar wonen menschen Dan voert de inspecteur ons door donker Alkmaar, door een buurt, waar het ook vóór de verduistering donker geweest is. We gaan een zijstraat door en kpmen in de buurt van het bolwerk. Maar nauwelijks een 10 meter daar voor slaan we links af, een smal steeg je in. Door plassen en modder loopen we. Want al is de steeg bestraat, de klin kers liggen schots en scheef en vele zijn al jarenlang verdwenen. Een lange steeg is het, die uitkomt op een vierkante ruimte, waarop zes of acht hui zen uitkomen. Als men tenminste deze on derkomens als huizen mag betitelen. Want hoewel het donker is, zien wel zoo veel, dat we even we toch nog versteld staan. Hoe is het mogelijk, dat in onze stad, waar zooveel gedaan is voor verbetering van de woontoestanden, waar zooveel fraaie wijken zijn gebouwd, waar zooveel is opgeruimd, hoe is het mogelijk, zeggen we, dat hier nog zóóiets gevonden wordt. In het eerste krot huist een alleenwonende man. De deur is niet op slot en waar een petroleumlampje vrijelijk zijn licht naar buiten uitstraalt, stapt de inspecteur naar binnen. Zou je dat licht niet uitdoen? roept hij, die den bewoner maar al te goed kent. Een gegrom uit een hoek van de kamer is het antwoord. De bedoeling van de vraag dringt niet door tot den man, die te veel alcohol gebruikt heeft en nu in den hoek van de kamer ingedoezeld is. By de te Utrecht gel voor meester slager slaag genoot de heer Jan Kooy. Onbezoldigd veldwa By beschikking van d< der provincie Noordhollan zoldigd veldwachter dezer noemd de heer Dirk Tjeer in dienst bij het provinc. Duinenbosch". By gunstig.weer werd Schagerbrug de jaarlyksch gehouden, uitgaande van d Omstreken" van de Holl. bouw. De aanvoer was bevredi 150 paarden waren op he aanwezig. De handel was werden flinke prijzen bes voor: tuigpaaiden 600— 250500, IK-jarige p 400 en veulens 175 Ook de publieke belangsl bevredigend, zoodat Schag. geslaagde paardenmarkt ks BERGE^ De politie alhier hee personen in politiebewarin zich in strijd met de voorscl 22 en 4 uur op den weg opl Behalve een gedwongen politiebureau zal een proces Men zy gewaarschuwd! s De exploitatie van hei strand-kampeerterrein brai 457 op, tegen verleden ja. D. Het aantal werkloozen, als werkzoekenden bij de a: ling, dat 3 maanden gelede droeg en op 1 September j gedaald was, is thans geda, cijfer, dat in onze gemeen jaren niet bereikt is. Het aantal werkloozen, steun en werkverschaffing, menteel slechts 7, een aai 1929 nooit meer is voorgek Door den bli Zondagmiddag ongéveei ontlastte zich gedurende een bui één enkele geweldige c ven onze gemeente. Hierbij i van den landbouwer van T' Jan Glynisweg in de weide g On Maandagochtend geraakt 3-jarig zoontje van den heer onder een vrachtauto. Door wist de chauffeur te verhoed terwielen der auto het kind kind bekwam enkele schram Bijkantoor Alkm: van Dinsdag 17 Septem] staatsleeningen. 4 Nederland 1940 ii 33K Nederl. 1938 3 Ned.-lndië 1937 5K Duitschl. m. verkl bank-instellingen. Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank ind. Handelsbank industr. ond. binnenl. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros ïMrirTonw. Gem. Bezit industr. ond. buitenl. Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Steel comm. CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie „JLfS- Vorstenlanden petroleum. Dordtsche Petr. Kon Petr Phillips Oil Shell Union Tide Water rubbers. Amsterd Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber scheepvaarten. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie tabakken. Deli Batavia Oude Deli Senembah amer. spoorwegen. Illinois Central Southern Pacific Southern Railw Can. Pac

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2