L i De vleeschdistributie. Uiteenzetting van direct.-generaal Louwes. Ordening van de veemarkten. Bommen op Nederland. DE RIJKSMIDDELEN. Tegen prijsopdrijving. DE DUITS C De ontruimi Twee dui 'i TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 1T SEPTEMBER 1940. ATHLETIEK IN AMSTERDAM. De districtskampioenschappen Noordholland vonden onder stroomenden regen plaats. Drie loopers in de 1500 M. race, welke meer van een wedstrijd met hindernissn weg had. (Polygoon) In een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de directeur- generaal voor de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, een nadere uiteen zetting gegeven van de gisteren in werking getreden vleeschdistributie. De distributie van vleesch zoo zeide hij is de moeilijkste van alle distributiemaatregelen, die wij zullen hebben te treffen. In den vorigen oorlog hebben wij het niet verder weten te brengen dan de eenheidsworst, maar thans willen wij probeeren deze episode niet te berei ken. Een vergelijking met de brooddistributie zal onmiddellijk duidelijk maken, waarom vleeschdistributie zoo moeilijk is. Bij de brooddistributie distribueert men eenvoudig bloem. Daarbij komt, dat het meel gemalen wordt in enkele groote bedrijven. Wij we ten precies waar de voorraden zich bevin den. Bij vleesch is dat echter geheel anders. Hier hebben wij miet met enkele producen ten te maken, maar hier loopt het aantal producenten in de honderdduizenden. Bovendien hebben wij van iedere koe weer allerlei soorten producten, die op zichzelf ook weer anders zijn. Ordening van de markt. Er komt echter nog meer bij. Wil de sla ger vleesch verkoopen, dan moet hij eerst een koe hebben en wanneer men een vleeschdistributie wil inrichten, dan moet men eerst koeien hebben. Wij moeten er dus voor zorgen, dat de slager rundvleesch en varkensvleesch krijgt. Bovendien moeten wij de prijzen in de hand houden en er dus voor zorgen, dat de producenten een behoorlijken prijs ont vangen en het publiek rechtvaardige maar geen exorbitant hooge prijzen betaalt. Hier moet dus behalve de distributie een volkomen ordening van de markt in elkaar gezet worden. Tot op zekere hoogte hadden wij deze ordening op het gebied van de varkens, maar niet op het gebied van rund vee. Deze ordening is nu aldus gevonden, dat alle runderen zullen worden verkocht via de markten. De boeren of handelaren kunnen op deze markten hun dieren aan voeren, nadat zij deze aan de veehoude rijcentrale hebben opgegeven. Op deze markten zal het vee geschat worden door een commissie, die vol komen onpartijdig is. Deze commissie bestaat uit drie groepsvertegenwoordi- gers, n.l. van de veehouders, van de slagers en van de veehandelaren. Zij klassificeert elk stuk vee en geeft dit tenslotte over aan een slagerscommissie, welke voor de verdeeling onder de slagers zorg draagt. Op 50 markten zullen de varkens en rundvee ter beschikking worden gesteld. Natuurlijk kan het voorkomen, dat de aanvoer in het begin niet zoo regelmatig verloopt. Er ontbreekt n.l. een reserve. Dergelijke zaken zijn eigenlijk dan alleen' door te voeren, wanneer men beschikt over een opvangapparaat. Wanneer op zeker oogenblik te veel koeien op de markt wor den gebracht, dan moeten deze door dit ap paraat worden opgevangen. Spr. hoopte dan ook, dat er in het begin te veel zal worden aangeboden, zoodat een dergelijke reserve kan worden gevormd. Thans moeten wij echter beginnen zonder een voorraad te hebben. En dat is moeilijk. Clandestien slachten is een gevaar. Er is echter een gevaar en dat is het clandestien slachten. Wanneer op een gegeven oogenblik var kens of rundvee buiten de regeling om geslacht kunnen worden, dan ontstaat er een lek, waaraan niets is te doen. Met alle mogelijke middelen echter zal dit verhin derd worden. Huisslachting van rundvee zal niet wor den toegestaan. Huisslachting van varkens wel, maar niet onbeperkt. De boer, die zelf een varken gemest heeft, kan vergunning krijgen het dier te -lachten en het varken mag hij dan hou den. Hij is echter gelijk alle andere Neder landers verplicht mee te doen in de distri butie, maar hij krijgt iets meer, n.l. IK maal zooveel. Zelfslachtende varkenshou ders moeten uiteraard aan verschillende voorwaarden voldoen. Toekomstig rantsoen is 26 K.G. per jaar. Het rantsoen, dat wij in de toekomst zul len krijgen zoo ging de heer Louwes verder is 26 kg. per jaar. Wij aten 34-38 kg. per jaar. Hiervan was ongeveer 20 kg. in den vorm van rundvleesch. Omdat wij wel heel gelukkig mogen zijn, wanneer wij 1415 kg. rundvleesch krijgen, hebben wij nog 12 kg. noodig in den vorm van var kensvleesch. Maar ook de varkenshouderij zal ongetwijfeld veel verder moeten worden ingekrompen. Hoe onaangenaam distributiemaatregelen ook mogen zijn zoo besloot de heer Lou wes we doen het niet voor ons plezier. Wij moeten er voor zorgen, dat onze be volking van bijna 9 millioen zielen wordt voorzien van het noodige. Wellicht zal de distributie in het begin niet zoo vlot ver- loopen. Ook zal het wel eens kunnen voor komen, dat er heelemaal geen vleesch is. Spr. heeft echter allen hoop, dat het na eenige weken naar wensch zal gaan en dan is het ideaal: een eenheidsworst te vermij den, bereikt. De vleeschkaarten. De heer de Hoo, hoofd van het centraal distributiekantoor, deelde mede, dat de vleeschkaarten, die thans uitgereikt wor den, bestaan uit 5 genummerde bonnen per week: 4 dragen het opschrift „vleesch" en 1 het opschrift „vleeschwaren". Op de vier eerstgenoemde bonnen kan vier ons vleesch met been gekocht worden. Op de vijfde bon kan alleen vleeschwaren gekocht worden. Echter mogen de vier „vleeschbonnen" ook voor vleeschwaren gebruikt worden. Hier onder valt ook worst en rookworst! Rauw vet kan in de toekomst ook alleen op de vleeschbonnen gekocht worden. Het uitreiken van de vleeschkaarten gaat op dezelfde wijze als dat van de broodkaar ten. Kinderen beneden 4 jaar krijgen een halve vleeschkaart, personen, die zwaren arbeid verrichten, andérhale vleeschkaart en menschen, die zéér zwaren arbeid ver richten, hebben recht op twee heele en een halve kaart. De normen zijn gelijk die bij brood en vet. Café's en restaurants ont vangen tot 1 October a.s. 50 pet. van het gebruik van vleesch en vleeschwaren in dezelfde periode van het vorige jaar. Landwirtschaftsrat dr. Schöbeck wees er tenslotte op, dat er naar is gestreefd de be perkingen niet rigoureuzer door te voeren dan in Duitschland. In Nederland is men echter gewend vleesch zonder been te koo- pen en in dit opzicht dus zal men zich moe ten aanpassen. De bon voor vleeschwaren is speciaal daarom uitgegeven om eenige belangrijke vleeschwarenfabrieken in stand te houden, terwijl tevens de omstandigheid, dat ze kere deelen van 't dier, zooals de ingewan den enz. bij de vleeschwarenfabrikatie kun nen worden verwerkt, een rol hebben ge speeld. Ook ligt het in de bedoeling van de goedkoopere worstsoorten, zooals bloed worst en leverworst, waarin weinig vleesch wordt verwerkt, grootere hoeveelheden be schikbaar te stellen. Een doode te Veere. Gistermiddag heeft een Engelsch vlieg tuig' twee bommen geworpen op Veere. waardoor een huis zwaar werd beschadigd en eenige anderen lichtere schade opliepen. Een burger is bij dezen aanval gedood en één zwaar gewond, terwijl een aantal per sonen licht werd gekwetst. De zwaargewon de is naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Bommen op Goeree. Zaterdagnacht zijn nabij de gemeente Ouddorp op het eiland Goeree een aantal bommen in de duinen terecht gekomen. Aan enkele boerderijen in de omgeving werd schade aangericht. Verlaagde ontvangsten over bijna de heele linie. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Augustus j.l. word thet volgende ontleend: directe belastingen. In ver gelijking met het vorig jaar is het tot en met Augustus ten kohiere gebrachte be drag me truim 4 ton gestegen en wel van 109.365.831.48 tot 109.785.285.35. Deze vermeerdering is hoofdzakelijk te danken aan de nieuwe opcenten op de ge meentefondsbelasting, welke tot dusver 17.807.472.26 opbrachten en daarmede reeds de dalingen van de andere belastin gen (uitgezonderd de grondbelasting) te niet deden. Daarnaast toonde de grondbe lasting een gunstig beeld, door met een bedrag van 10.805.190 de opbrengst van het vorig jaar met 141.575 te over schrijden. De andere tot deze groep behoorende belastingen gaven een grooten achteruit gang te zien., welke zich het ergst open baarde bij de inkomstenbelasting, welke 61.255.443 opbracht en daarmede 12.669.068 onder het bedrag van ultimo Augustus 1939 bleef. Verder leverde het resultaat van de vermogensbelasting ad 13.023.866 een teruggang op van 2.466.566 en dat van de verdedigings belasting. zijnde 6.893.313, ten opzichte van het vorig jaar een vermindering van 2.393.959. De overige middelen. De op brengst van deze middelen is over de maand Augustus betrekkelijk weinig be neden de raming gebleven. Bij een maan- delijksche raming van 37.541.666.68 was zij namelijk 34.865.631.01 tegenover 37.371.952.61 over Augustus van het vorig jaar. Ook bij een vergelijking van de cijfers over de eerste acht maanden van dit jaar met het bedrag der raming komt men nog tot een eenigszins bevredigend resultaat, wanneer men de minder gunstige cijfers van de laatste maanden in aanmerking neemt. Bij een raming van 300.133.333 was de opbrengst tot en met Augustus 284.488.551 of 15.844.782 minder. De lagere opbrengst over Augustus is voornamelijk te wijten aan de rechten op den invoer, welke bij een raming van 9 millioen slechts 5.277.895 opbrachten. De dividend- en tantièmebelasting bleef met eën opbrengst van 1.071.377 ongeveer 1.178.900 beneden de ramihg; het sta- tistiekrecht gaf bij een raming van 208.333 een resultaat van slechts 93.809. terwijl de accijns op wijn niet méér opleverde dan 11.838 bij een ra ming van 191.666; de accijns op bier bleef ruim een ton beneden de raming en de couponbelasting 122.750. Als vanzelfsprekend konden de loods gelden slechts een zeer laag bedrag boeken en wel van 983.68 tegenover een raming van 66.666. Hooger in opbrengst in vergelijking met de raming waren o.m. de accijns op het geslacht (raming 600.000 en opbrengst 1.208.800), de accijns op het gedistil leerd (raming 2.416.666 en opbrengst 3.666.345) en de accijns op tabak (ra ming 3 millioen en opbrengst 4.855.995). De omzetbelasting bleef slechts ruim 12.000 gulden beneden de raming, doch overtrof daarmede het resultaat van Augustus van het vorig jaar met ruim 1.2 millioen. DRIE SERGEANTS VAN BALCON GEVALLEN. Gevolg van stoeien. Drie sergeants van den Opbouwdienst, die gistermiddag op het balcon van een villa aan de Parkstraat te Baarn aan het stoeien wa ren, zijn van dit balcon naar beneden geval len, en in den tuin terecht gekomen. Eén hunner brak een pols, de tweede zijn dij been en kreeg nog enkele lichte verwondin gen, terwijl de derde over inwendige pijnen klaagde. Alle drie zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Bij het stoeien zijn de ser geants tegen het ijzeren hekwerk, dat het balcon omgeeft, terecht gekomen, waardoor het hekwerk afbrak. Dr. Taminiau f. - Te Tilburg is op 65- jarigen leeftijd overleden de medicus dr. Ph. L. M. M. Taminiau, oud-hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst. I'ER FIETS DOOR HET WESTLAND. De A.N.W.B. organiseerde Zondag een fietstocht met onbekende bestemming door het Westland. Eenige deelnemers onder weg. (Polygoon) Verscherpte controle. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van de departementen van handel, nijverheid en scheep vaart en van landbouw en vissche- rij, brengt het volgende ter alge- meene kennis: 1. In een aantal gevallen is geconstateerd, dat, in strijd met de bepalingen van de prij- zenbeschikking 1940 no. 1, prijzen zonder toestemming zijn verhoogd boven die, welke op 9 Mei j.l. golden. In verband hiermede is thans aan de met de controle belaste instan ties opgedragen de controle op de naleving dezer bepalingen aanzienlijk te verscherpen; bij constateering van overtredingen zal krachtig worden ingegrepen. 2. Een van de vormen, waarin o.a. prijs opdrijving voorkomt, is deze, dat sommige fabrikanten en groothandelaren trachten hun winstmarge ten koste van de grossier- derij en den detail-handel te vergrooten. Ten einde a le misverstand op dit punt weg te nemen, wordt er hierbij uitdrukkelijk op ge wezen, dat een dergelijke handelwijze als overtreding van de prij zenbeschikking 1940 no. 1 is aan te merken. Voorzoover het voorts mocht voorkomen, dat men door ongemoti veerde uitschakeling van den tusschenhandel een hoogere opbrengst tracht te verkrijgen, zal zoo noodig tot in bezitneming en ter be schikkingstelling van goederen krachtens art. 6 van de prijsopdrijvings- en hamster- wet worden overgegaan. 3. Het schijnt nog niet voldoende bekend te zijn, dat ook de kooper onder de strafbe palingen van de prijsopdrijvings- en ham- sterwet valt. Daarom wordt er nogmaals uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de kooper, de huurder of de opdrachtgever, die opzettelijk bewerkt of medebewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat de prijsvoorschriften niet worden nagekomen, op gelijke wijze als de verkooper, verhuur der of als degene, die den dienst verricht, strafbaar is. 4. Indien een prijs verhooging met toe stemming van den secretaris-generaal voor- GEWIJZIGDE TOESTANDEN BIJ HET N.V.V. Meer eenheid door centralisatie. De benoeming van den heer H. J. Wou denberg tot commissaris van het Ned. ver bond van vakvereenigingen, diende, om het werk door de arbeiders verricht in stand te houden en de mogelijkheid te openen tot verdere ontplooiing. Men stuitte op moei lijkheden, doordat in de leiding van het N.V.V. bepaalde personen zaten, dje geen. hechte en loyale samenwerking met de nieuwe leiding konden waarborgen: Daarom heeft de commissaris verschillende maatre gelen moeten nemen, die de belangen dei- georganiseerde arbeiders in de nieuwe ver houdingen konden dienen. In een persconferentie, welke Zaterdag werd gehouden, heeft de heer Woudenberg daar een en ander over verteld. In de eerste plaats bleek het noodig dat er een sterke centralisatie in de leiding kwam. Bij loonregelingen, ontslagregelin gen, bij het sluiten van collectieve arbeids contracten, zal het N.V.V. een belangrijke functie kunnen verrichten en juist daarin ligt de beteekenis van de organisatie voor de arbeiders. Daarnaast ligt op sociaal terrein nog zeer veel werk voor het N.V.V. gereed. Ontwik keling in den uitgebreidsten zin des woords is ook een taak der vakorganisatie. Daar aan zal men dan ook alle aandacht beste den. Uit dit alles concludeerde de commissaris, dat er geen sprake is van stopzetten of be lemmeren van de vakbeweging, integendeel men zal door centralisatie meer resultaten bereiken. noemd tot stand is gekomen, doch niet uit algemeene bekendmakingen blijkt, zal de leverancier, met uitzondering van den detail list, steeds op zijn prijscouranten, offerten of verkoópsfacturen datum en nummer van den brief, waarbij de toestemming werd verleend, moeten vermelden. Grossiers, ver werkers enandere afnemers kunnen zich dus steeds, indien hun een prijsverhooging in rekening wordt gebracht, van de' recht matigheid der verhooging overtuigen. OP 1)F. KAGERPLASSEN BIJ WARMOND vonden zeilwedstrijden plaats voor 12 voetsjollen en olympiajollen om het kampioenschap van Nederland. De start van de olympiajollen. (Polygoon) HET KUNSTSEIZOEN werd te Amsterdam geopend met een tentoonstelling dei- Maatschappij ..Rembrandt'' in het Stedelijk Museum. De commissaris in Noordhol land, mr. dr. A. baron Röell en wethouder Kropman (2e en le van rechts) op de tentoonstelling. (Polygoon) AL t No. 221 Dit numm Berlijn, 17 September (E bericht van hgt D.N.B. lui Als zichtbaar succes van sohe bomaanvallen op de Londen kon geconstateerd de tien tot dusverre nog velden in de omgeving v hoofdstad er thans niet m door welgerichte bommen baar zijn gemaakt. Zij zijn nield, dat een inbedrijfste! zienbaren tijd niet te verw Tegen den middag begoi vergeldingsaanvallen met kracht. Alleen gp den da, Britsche hoofdstad reeds v alarm gegeven worden, da verscheidene uren duurde, de kracht van de neergewor allé soorten kaliber tot va nog aanzienlijk toegenoi branden in havens, droog fabrieken en andere mi geven den weg aan van de 1 bommenwerpers. Over de teekenis van het opnieuw Duitsche marine-artillerie kust bij de acties tegen En twijfel bestaan. De Duitse] geven hiermede aan, dat'd Kanaal thans door haar pr; sloten. De toe Stockholm, 17 Sept. (D.N sche correspondent van Tidningen meldt, dat de Londen reeds verscheidene gang is. Ieder, die het eve zendt vrouw en kinderen n Toen de correspondent doo ten ging, waar het anders er stil en eenzaam. Over de toestanden in de die als schuilgelegenheid gesteld is, schrijft het bla slapen in een ijzige koude i rons. Duizendenn arme ste onder den grond bijeen. Zei zaten menschen te slapen. 1 kon bijna niet op het perro op iemand te trappen. Het zelfbehoud, die de arme bei den er toe brengt, hun toev den grond te zoeken. Reeds koopen de menschen een k pence. Zij brengen kussens soms ook matrassen, mede. verkeer stilstaat, wordt de in beslag genomen. De En| heeft, door deze ontwikkel een moeilijk probleem gesc de News Chronicle treffend met de woorden „dit is ons daal". De handel wordt Buenos Aires, 17 Septeml bericht in de Noticias Grai beeld van de verandering i sche leven te Londen sederl aanvallen van het Duitsche dit bericht wordt gezegd, d; kooplieden hun handel geh< ganiseeren, omdat alleen nc worden gevraagd, die direcl den oorlog in verband staan zijn ook de prijzen van de sprongen omhoog gegaan e: geen verhouding meer tot waarde. Zoo heeft een win densche City een speciaal plaatjes uitgestald, waarop raad van de autoriteiten ste teneinde bij het neerkomen bommen niet met de tander De in Londen aar Berlijn, 17 September (I Amerikaansche berichten z 2.000 gebouwen van allerle 3.000 zwaar en 10.000 licht 1 deel van de stad, zoo wordl ten gezegd, is getroffen. Het haveninstallaties, alsmede d< de haven liggende zak' fen. Het spoorweg-, onderg weg- en autobusverkeer is electriciteits- en gastoevoer staakt. Het leven van ied< deze stad van 8 millioen den invloed van de jongs sen gevoeld, deels door he vernielde arbeidsgelegenhe: minst door een gebrek aan richten van neutrale zijde stelling tot de stereotiepe Churchill van „eenige scha< nieiinsen" of „een aantal b;

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6