SMSTEKDAMSCHE BEURS Hamsteren in Beverwijk. AGENDA. 6 Oct. wordt de klok teruggezet. £aat$te AedcCüm Bommen op Nederland. !BuUeit£aitd Japan en de Britsch- Amerikaansche houding. Von Ribbentrop naar Rome. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Donderdag. Twee vrachtauto's hamsterwaar in beslag genomen. Dezer dagen heeft de gemeentepolitie een inval gedaan in een pakhuis aan den Slangenweg te Beverwijk. Zij trof hier ach ter allerlei andere goederen verborgen een groote hoeveelheid gehamsterde artikelen aan, die tegen hooge prijzen weer verkocht werden. Honderden kilo's koffie, thee, cacao, boter, vet, meel, rijst enz. werden in beslag geno men en met een vrachtauto naar het politie bureau vervoerd. De hoeveelheid was zoo groot, dat de vrachtauto tweemaal moest rijden van het pakhuis naar het bureau om alle gehamsterde waren over te brengen. Tegen drie personen, één inwoner van Beverwijk en twee van Velsen-Noord, werd proces-verbaal opgemaakt. Nadat zij op het politiebureau aan een verhoor onderworpen waren, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. DE IDENTITEITSBEWIJZEN. Van de zijde van de afdeeling der ge meente-secretarie waar men thans de identiteitsbewijzen versterkt verzocht men ons op het volgende te wijzen. Zeer velen komen op den voor hen vast- gestelden tijd hun kaart niet halen met het excuus, dat hun pasfoto's nog niet afgele verd zijn. Alléén wanneer dit werkelijk het geval blijkt zal hiermee worden rekening ge houden en kan de betrokkene na 25 Sep tember worden geholpen, al is het te ver wachten, dat de toeloop in de enkele da gen, dat men de mneschen dan nog helpen kan, zeer groot zal zijn en men dus het risico loopt dat men wellicht lang zal moe ten wachten. Er wordt nog eens aan herinnerd, dat men ook thans niet geholpen kan worden als men de stamkaart niet bij zich heeft, daar hieruit moet blijken, dat men zich niet voor een ander uitgeeft. VOOR ONZE GEWONDE MILITAIREN. Wij ontvingen ten behoeve van onze ge wonde militairen nog de volgende bijdra gen: Nelleke1.55 Kf 2.50 H. d. M1.— Oud-Milic. "12" 2.50 N. Nƒ2.— X. X„.ƒ2.— 11.55 Saldo van Woensdag 78.92 Totaal 90.47 DE ZATERDAGAVONDMARKT. Blijkens een publicatie in ons nummer van heden zal de Zaterda-gavondmarkt voortaan reeds om één uur des middags beginnen en duren tot Zonsondergang. Een uur na zonsondergang moeten de stalletjes weer opgeborgen zijn. Deze mogen worden opgezet van 11 uur af. Een en ander staat in verband met de verduisteringsvoor schriften. IK BEN ZEVENTIEN JAAR. 90e opvoering van dit veel be sproken tooneelwerk. Het door Paul Vandenberghe knap, in gevoelige en tegelijk geestige dialogen geschreven tooneelwerk, dat overal in den lande groote waardeering ondervond, wordt Dinsdag 24 September des avonds 7 uur precies voor de negentigste maal ten tooneele gebracht. De opvoering ge schiedt door het Nederlandsche Tooneel (dir. C. v. d. Lugt Melsert), Voor de 90e maal zal dan ook de „coming man" Guus Oster triomfeeren in zijn voortreffelijke voor de toekomst veelbelovende creatie. De prestatie van dezen jongen man is alleen al een gang naar de voorstelling waard. In dit inderdaad zeer bijzondere stuk onder regie van Louis de Bree tre den op: Corrie Korrevaar, Lena Kleij, Jenny van Maerlandt, Jaap v. d. Poll, Louis van Gasteren, Guus Oster, Wim van Ingen en Dica Riegen. De Avondpost schreef over de première o.m.: Menschen, wat was dat prachtig. Een voorrecht dit te hebben mogen bij wonen En na dit geweldig dramati sche hoogtepunt komt dan de oplossing. En aan die oplossing dankt dit belang wekkende stuk zijn blijvende waarde Hartelijk en landurig, ja ovationeel ap plaus. Men verzoekt ons ten slotte er de aan dacht op te willen vestigen, dat de voor stelling om 7 uur precies aanvangt en dat de leden van het Gulden Vlies-abonne ment weer een belangrijke reductie op de duurste rangen genieten. TOEWIJZING VAN MOTORBRANDSTOF. Het bij beschikking van 14 Augustus 1940 aangewezen tijdvak van 1 tot en met 30 September 1940, zijnde de derde motor- brandstofdistributieperiode, wordt verlengd tot en met 6 October a.s. Als 4e distributieperiode wordt niettemin aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 October 1940. Wij komen op een en ander morgen terug. stookt. De later komende verkenningsvlieg tuigen hebben zware verwoestingen en groote branden waargenomen, die zich snel uitbreidden. Een groot aantal bommen trof de spoorwegdriehoek bij Thurstenroad, waarvan de installaties blijvend zijn ver nield. De stemming in Londen. New-York, 19 Sept. (D.N.B.) Associated Press meldt uit Londen, dat naar de mee ning van buitenlandsche oorlogscorrespon denten en militaire attache's de Britsche regeering voor de breede volkslagen meer zal mceten dan dan tot dusverre, wil zij voorkomen dat de stemming onder het volk omslaat. Voor alles moet zij „betere en snel lere methoden" vinden voor het huisvesten, voeden en kleeden van de dakloozen. De vliegende vestingen voor Engeland. New-York, 19 Sept. (D.N.B.) Staatssecre taris I-Iull heeft op de persconferentie ge weigerd zich uit te laten over een radio bericht, voigens hetwelk het ministerie van oorlog binnenkort vier vliegende vestingen aan de fabrikanten zou teruggeven, opdat deze dan aan Engeland verkocht kunnen worden. Algemeen wordt aangenomen, dat het radiobericht juist is geweest. DEN HELDER HERLEEFT. Langzaam-aan herstelt zich in Den Helder weer het gewone leven. Tal van huizen worden weer bewoond en vele zaken werden reeds heropend. Thans zal ook de Rialto-bioscoop haar deuren weer spoedig openen, n.l. op Zater dag 28 Sept. WEDEROM WERK GEGUND. Werden voor eenige dagen aan de N. V. de Moei en Hermes, alhier werken te Middelie en Purmerend opgedragen, thans is door den directeur van openbare werken te Haarlem aan deze firma gegund het maken van een omlegging van den Vergierdeweg te Haarlem voor een bedrag van 15.000. DE KOMENDE WINTER EN DE ARMEN ZORG TEN PLATTELANDE. Naar aanleiding van een verzoek van een der buitengemeenten werd door den Armenraad op Dinsdag 17 September een vergadering belegd; met agfevaardigden van instellingen van weldadigheid uit de omliggende plaatsen, ter "bespreking van de vol gende vraag: „Wat kan door de plaat selijke organen voor armenzorg in de buitengemeenten worden gedaan om op de beste wijze tegemoet te komen aan de bijzondere nooden, die met het oog op de huidige omstandigheden in den komenden winter worden ver wacht?" Na een'kort woord van welkom door den voorzitter, dr. H. J. M. Hofstee, hield de secretaris van den Armenraad, de heer Figée, een inleiding over het boven staande onderwerp. De armenzorg ten plattelande, aldus de l.eer Figée, wordt veelal uitgeoefend door enkele instellin gen, wier taak zich hoofdzakelijk beperkt toj net verleenen van hulp in de meest enkelvoudige vorm; daarnaast zijn werk zaam ae instellingen op het gebied van de gezondheidszorg, zooals Witte Kruis, en Wit-Gele Kruis. Evenwel bestaat ook behoefte aan andere vormen van steun- veneening; men denke slechts aan de zorg voor de zieke en zwakke huisvrouw, wat betreft de hulp in het gezin; het ver strekken van versterkend voedsel; de uit zending naar herstellingsoorden; de moeilijkheden, welke kunnen voorkomen door gedragingen van ouders en kinderen, en welke het gezin met moreelen onder gang bedreigen. Deze soorten van hulpverleening gaan meerenaeels buiten de armbesturen om en worden geboden door vrienden en gebu- ren; hoe goed ook bedoeld is de steun niet steeus doeltreffend dooi gemis aan onder zoek en aan onderling overleg. In de groote gemeenten is in dit gebrek aan samenwer king ruim 25 jaar geleden voorzien door de instelling van armenraden als centraal lichaam. In de kleine plaatsen verdient het aanbeveling te komen tot oprichting van commissies, waarin vertegenwoordi gers van burgerlijke en kerkelijke instel- Jngen zitting hebben, alsmede afgevaar digden van Witte of Wit-Gele Kruis en personen, die geschikt zijn voor het ver richten van huisbezoek, waardoor geregeld contact i- et het gezin wordt ondeihouden. Door een juiste taakverdeeling van een dergelijke commissie van samenwerking wier werkzaamheden zich niet (zooals in de grootere plaatsen) hoofdzakelijk moet beperken tot hulp aan den kleinen zelf standige, doch een veel ruimer gebied moet bestrijken, zal in den komenden win ter in vele gevallen een oplossing kunnen worden gevonden in moeilijkheden waar in door een enkele instelling niet kan worden voorzien. Uiteraard blijft de zelf standigheid van de in de commissie ver tegenwoordigde vereenigingen behouden. Een dergelijke commissie kan dooi be middeling van den burgemeester erken ning erlangen als plaatselijke afdeeling van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden in der Haag, op welk fonds dan ook bij de uitgaven voor bepralde doeleinden een beroep kan worden gedaan. Zoo zal in onderlinge samenwerking zeer veel kunnen worden bereikt en meer aandacht worden besteed aan de bijzon dere hulpverleening in speciale gevallen. Na een korte pauze volgde gelegenheid tot het stellen van vragen, die door den heer Figée weiuei. beantwoord. Uit deze gedachtenwisseling bleek de belangstelling voor het behandelde onder werp, en kwam tot uiting, dat ook ten plattelande naar een doelmatige oplossing der moeilijkheden, die met het oog op de huidige omstandigheden in den komen den winter worden verwacht, wordt ge zocht. Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Op hoop van zegen (Holl. film, rom.-dram.); hoofdrollen mevr. de Boervan Rijk, Frits van Dongen, Annie Verhulst, Cissy van Bennekom en W. v. d. Veer. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer Vijf millioen zoeken een erfgenaam (kom.); hoofdrol Heinz Rühmann (dubbelrol). Toe. gang boven 14 jaar. Harmonie-theate-, 7.15 uur, hoofdnummer Grenspatrouille (rom.-sens.); hoofdrollen Attila Hörbiger, Gerda Maurus, H. A. Schlettow e.a. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer On stuimig bloed (rom.-sens.); hoofdrol Oscar Marion en Margaret Kraus. Toegang boven 14 jaar. .Amsterdam, 18 September. De „Deutsche Volkswirt" deelt mede, dat in het geheele Duitsche Rijk op 6 October des ochtends te 3 uur de klokken een uur achteruitgezet zullen worden. Hiermede zal een einde worden gemaakt aan den zomertijd, welke in het voorjaar werd ingevoerd, teneinde langer van het daglicht te kunnen ge nieten. Deze maatregel zal ook gelden voor het bezette Nederlandsche gebied, zoodat hier dus de Midden- Europeesche tijd zal gelden. GEMEENTEBEGROOTING 1941. De gemeentebegrooting voor 1941 is verschenen. De ontvangsten en uitgaven van den gewonen dienst wijzen een be drag aan van 3586640, en die van den kapitaaldienst een bedrag van 2027370. Meer dan ooit staat deze begrooting, door de veranderde tijdsomstandigheden, op lose schroeven. De begrooting vangt aan met een nadeelig saldo van den ge wonen dienst volgens de laatste vastge stelde rekening groot 74181.01. De uit gaven voor de politie vorderen een be drag van 198240, tegen 179195 in het vorig jaar, alzoo een vermeerdering van 19145, welke vermeerdering verband houdt met de uitbreiding van het corps, welke uitbreiding nog steeds niet de sanc tie van de Duitsche overheid verkreeg. Voor Maatschappelijk Hulpbetoon is 357500 geraamd, een bedrag, ongeveer gelijk aan dat van het vorig jaar. Gezien het feit, dat de Alkmaarsche werkloozen reeds maanden arbeid bij het vliegveld te Bergen vonden, mag verwacht worden, dat de post „uitkeering werkloozen" be langrijk lager zal zijn, zoodat dit nog een gunstigen invloed op de begrooting kan uitoefenen. Dit is wel wenschelijk, want ook de winst uit de bedrijven zal vermoe delijk wel veel lager zijn. De begrooting is gemaakt, maar zeer fictief en kon eigenlijk niet gemaakt wor den Nabij Wageningen. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegers zeven bommen geworpen nabij Wageningen. Eén bom was van zwaar kali ber. Zij kwamen terecht in boomgaarden nabij Nude. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De materieele schade is ge ring en beperkt zich tot enkele gesprongen ruiten van het gebouw van het Instituut voor Veredeling van Landbouwgewassen. Gisteravond om half twaalf zijn boven Weert zes bommen omlaag geworpen. Deze vielen grootendeels 'in achtertuinen van perceelen aanxden Singel, welke om de oude kom van de stad loopt. De schade beperkte zich tot het vernielen van ruiten en dakpannen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Een doode. Op het kruispunt Rijswijkschweg-Wal- dopstraat te Den Haag, sloeg gisterenmid dag een paard, dat voor een wagen was gespannen, op- hol. Na eerst een benzine pomp omver te hebben gereden, botste de wagen tegen den 54-jarigen J. L. F. uit de Falckstraat, die ter plaatse op een rijwel reed. De man werd tegen den grond gesla gen en brak een rechterbeen. De voerman was intusschen van den wagen gevallen en ernstig gewond. Beide slachtoffers werden naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar de voerman, de 57-jarige I. J. E. uit de Seegerstraat, kort na aankomst is over leden. ENGELSCHE BOMMEN OP HERSTELLINGSOORD. Berlijn, 19 September (D.N.B.) In den nacht van 18 op 19 September zijn Britsche vliegtuigen weer Duitschland binnenge vlogen. Zij werden in West-Duitschland door Duitsch afweergeschut gedwongen te rug te keeren en wierpen hun bommen uit op niet-militaire doelen. Zoo kwamen bommen neer op het kinderherstellingsoord „Bodélschwing" te Bethel. Zij vernielden drie ziekenverplegingen, welke door het Roode Kruis duidelijk als zoodanig geken merkt waren alsmede een administratiege bouw. Negen kinderen werden gedood en twaalf gewond. Negen vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut en twee door nachtjagers neergeschoten. UITVOERVERBOD VAN LEVENS MIDDELEN IN FRANKRIJK. Genève, 18 Sept. (D.N.B.) Als gevolg van het gebrek aan grondstoffen en levensmid' delen in het onbezette deel van Frankrijk, waarvoor de Engelsche blokkade verant woordelijk is, heeft de Fransche regeering zich genoodzaakt gezien een uitvoerverbod uit te vaardigen voor alle in Frankrijk ver vaardigde levensmiddelen en landbouwpro ducten, vee, vleesch, graan, oliën, vetten, huiden, vellen, een aantal textielproducten, alle chemische producten en alle soorten metalen. HET JAPANSCHE LEGER DES HEILS. Tokio, 18 Sept. (D.N.B.) Meer dan hon derd vertegenwoordigers van nationale ver eenigingen en organisaties eischen in een resolutie de onmiddellijke ontbinding van het Japansche Leger des Heils. De groeiende, verdenking van het volk tegen een onoprechte houding en tegen een geheime samenwerking van het Leger des Heils met Engeland, aldus wordt in de re solutie gezegd, moet door deze maatregel worden verminderd. De resolutie eischt tevens dat alle bescheiden van het Heils leger onmiddellijk aan de regeering zullen worden overhandigtj- STILZWIJGEN TE BERLIJN. Staan er belangrijke gebeurtenissen voor de deur? New York, 18 Sept. (A.N.P.) De New York Times meldt uit Berlijn, dat de bronnen van militaire berichten op het oogenolik het zelfde volkomen stilzwijgen bewaren, dat in het verleden, wanneer belangrijke ge beurtenissen voor de deur stonden, in offi- cieele kringen te Berlijn in acht werd ge nomen. De wereld in vier deelen gesplitst. Tokio, 18 Sept. (Domei). Het gemeen schappelijke Engelsch-Amerikaansche ver toog jegens Japan in verband met de thans aan den gang zijnde onderhandelingen te Hanoi tusschen de Japansche en de Fran sche autoriteiten in Fransch Indo-China wordt door de Kokoemin Sjimboen opgevat als een Engelsch-Amerikaansche uiting van welbewuste pogingen om het Japansche voornemen tot verhaasting van de oplossing der Chineesche kwestie te dwarsboomen. Ten aanzien van een dergelijke Engelsch Amerikaansche houding betoogt het blad, dat Japan gedwongen is zich op het ergste voor te bereiden. Het orgaan wijst erop, dat de wereld als gevolg van den Europeeschen orlog in vier groepen of ruimten zal worden verdeeld, t.w.: 1. De Europeesche ruimte onder leiding van Duitschland. 2. De Amerikaansche ruimte onder leiding van de Vereenigde Staten. 3. De Sovjet-Russische ruimte onder lei ding van de Sovjet-Unie. 4. De Groot-Aziatische ruimte onder lei ding van Japan. Het blad dringt er ten slotte bij de regee ring op aan voort te gaan met het opbou wen van de groote Oost-Aziatische ruimte van gemeenschappelijke welvaart, met inbe grip van het Zuidzeegebied, zonder aan dacht te schenken aan Engelsch-Amerikaan sche obstructie of interventie. Besprekingen over de toekom stige reorganisatie van Europa. Berlijn, 18 Sept. (D.N.B.) De rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, is hedenmorgen voor een kort verblijf naar Rome vertrokken. Het doel van het bezoek. Rome, 18 Sept. (Stefani). De Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, zal morgenochtend in Rome aankomen. Hierover wordt in offic.ieuse po litieke kringen alhier verklaard, dat hoe wel dit bezoek een karakter van groote po litieke strekking draagt, het niettemin valt binnen 't normale kader der nauwe samen werking tusschen Italië en Duitschland. Ten aanzien van het doel van het bezoek wordt opgemerkt, dat dit tweeledig is, t.w. een on derzoek naar alle politieke kwesties, welke voor beide landen van beteekenis zijn en een bantwoording van het bezoek, dat de Ita- liaansche minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, onlangs aan Duitschland gebracht heeft. Berlijn, 18 Sept. Officieus wordt gemeld: In politieke kringen te dezer stede merat men omtrent de reis van den minister van buitnlandsche zaken naar Rome op, dat deze voortvloeit uit den bij zonderen aard van de Duitsch-Italiaansche verhoudingen. Men wijst er op, dat dergelijke besprekingen tus schen de ministers van buitenlandsche zaken van de beide asmogendheden, die nu en dan op Duitsch of Italiaansch grondgebied ge houden worden, dengene niet kunnen ver rassen die begrepen heeft, dat de as een po litiek instrument van de grootste homogeni teit is. Hieruit volgt zonder meer, dat bij alle politieke vraagstukken, die de belangen van beide mogendheden raken, gemeen schappelijk geraadpleegd, gemeenschappe lijk besloten en dienovereenkomstig gemeen schappelijk opgetreden wordt. Deze besprekingen vormen dan telkens een openhartige behandeling van al die problemen, die met het oog op de toekomsti ge reorganisatie van Europa voor de beide verbonden mogendheden, die gemeenschap pelijk in den levensstrijd staan, van bijzon dere beteekenis zijn of kunnen worden. Om een dergelijke bespreking, zooals bij vorige gelegenheden reeds meermalen gehouden is, gaat het thans. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.Vc Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 19 September 1940. STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940 II 3—3'A Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 5J4 Duitschl. m. verkl. BANK-INSTELL1NGEN. Handel Mij. Cert. v. 250 Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon. Petr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn i JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia i Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Vor.k. plm. 2.15 921/4 921/4 823/s 823/4 763/4 76% 281/4 30 80 81 145 146 95 95 93'/. 98%.9 66 70 320 90l/8 98^-9 15t>Vs 160 21 21% 68 68 5'/4 5% 421/s 42% 28I/4 283/4 197/16 19% '6% 47% 41% 3701/s 375 212 213 213 213 92 93 202 Southern Pacific Southern Railw. Can. Pac. 221 227% 29Vg 8% 29 8% 87/a« 83/, 1977/, 200 142 142 116% 117 89 89 3»/I6 3Vs 953/4 100 130% 132% 120'/4 124 1318/s 1353/4 139 141% 198»/4 1984-200 159 158% 81/4 81/4 83/4 £3/4 11'/. 1174 37/l6 35/s De Berlijnsche avondbladen over de reis van Von Ribbentrop. Berlijn, 18 Sept. (D.N.B.) Het bericht over de reis van den rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, naar Rome wordt door de Berlijnsche avondbladen groot opgemaakt. De militaire samenwerking van de spil, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, vindt haar sluitstuk in de gemeenschappe lijke politiek van de beide verbonden lan den. Midden in den oorlog worden de tel kens opkomende vraagstukken opgelost. De Berliner Börsenzeitung schrijft: Be sprekingen tusschen de leidende staatslie den van de spil plegen tot positieve resul taten te leiden, die door de vrienden van een rechtvaardige ordening begroet, door de vijanden gevreesd worden. De Angriff is van meening, dat nu rijksminister von Rib bentrop naar Rome is vertrokken, het hier niet gaat om een bestudeering van den toe stand en ook niet om een bespreking over loopende kwesties. De reis beteekent meer. Het Hamburger Fremdenblatt schrijft: Bij het begin van de Duitsch-Italiaansche lei ding op het Europeesche vasteland is ook een nieuw soort diplomatieke bedrijvigheid in zwang gekomen, die zich kenmerkt door het feit, dat zij doel en resultaten bereikt, waar anderen genoegen zouden nemen met fraaie redevoeringen. Men kan er ook nu van overtuigd zijn, dat de besprekingen te Rome geen leege geste beteekenen. Er be staat geen enke-l vraagstuk, waarbij de ver bonden mogendheden gescheiden van elkaar optreden. Haar gemeenschappelijke belang stelling en haar gemeenschappelijk werken is in het bijzonder gericht op die vraagstuk ken, die voor de-toekomstige nieuwe orde ning reeds actueel zijn geworden of neg actueel kunnen worden. NIEUWE ENGELSCHE AANVAL OP HAMM. Hamm, 19 September. (D.N.B.) Na de Engelsche vliegeraanvallen op de Lieb- frauenkirche te Hamm, hebben Britsche vliegtuigen in den nacht van Dinsdag op Woensdag opnieuw dynamiet- en brand bommen boven Hamm uitgeworpen, waar door een woonhuis vernield en een ander zwaar beschadigd werd. Militaire of ande re voor den oorlog belangrijke doelwitten zijn niet getroffen. De bevolking van Hamm is over dit nieuwe optreden des te meer verontwaardigd, daar zij zich den pas kortgeleden gepleegden overval herinnert, waardoor tengevolge van dynamietbommen vele particuliere huizen werden bescha digd. Het bij Hamm gelegen visschersdorpje Vischershoefen heeft Zondagmiddag be zoek gehad van Engelsche vliegers, die zonder ergens rekening mee te houden met machinegeweren op de tuintjes der inwo ners vuurden, waardoor een schoolkind werd gedood. Andere Britsche aanvallen waren gericht op de woonhuizen in het zuidelijke deel van Hamm, op een groot kantoorgebouw in het centrum der stad, op woonkolonies in Heesen bij Hamm, waar zeven personen om het leven kwa men, op boerenwoningen in Berge en Rhij- nerri bij Hamm, alsmede op koloniehuisjes in Radbod. Ook in Krefeld lieten Britsche vliegers Zondagavond laat bommen vallen op een woonwijk, die bij den helderen maneschijn duidelijk te herkennen was en bovendien door het neerlaten van een lichtkogel tot doel was gekozen. Twee woonhuizen werden hier vernield. Drie personen kwamen om het leven, ter wijl vele anderen voor een deel zwaar ge wond werden. In een kolonie bij Krefeld waren tengevolge van neergeworpen bom men twee dooden en vele gewonden te be treuren.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2