OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL Spott Provinciale Landbouw-Jongerendag. DE DUITSC Onrustige zenuwen Hoe verkrijgen wij een open oog voor het teven? DE NIEUWE TIJD. Zondag weer voetbal. No. 223 Dit Onder De bev TWEEDE- BLAD 2 ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER OP DIT BLAD VOOR MIN STENS .DRIE MAANDEN ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Mijnhardt s Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. MEER EENHEID IN DE VAKBEWEGING. Grafische organisaties in een bond vereenigd. Na het besluit tot fusie tusschen het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen en de Nederlandsche Vakcentrale is men ijverig begonnen met de verdere voorbereiding van de versterking van de algemeene positie der vakarbeiders. Naar buiten werd de eenheid, waarnaar thans gestreefd wordt en die na jaren nu ook bereikt zal worden, reeds gedemonstreerd door bovengenoemde fusie, terwijl thans ook naar binnen aan de eenheidsgedachte, aan de vorming van sterke vakgroepen, gearbeid is door vereenigingen of bonden, waarvan de leden in één bedrijfsgroep werkzaam waren, samen te doen smelten. In vele organisaties, welke tot het Ne derlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen behooren of vroeger in de Neder landsch Vakcentrale vereenigd waren, werd dit punt zeer actueel. Zoo bleken door de fusie tusschen N. V. V. en N. V. C. samengebracht te zijn de 'Algemeene Nederlandsche Typografen bond, de Nederlandsche litho-, foto- en chemigrafenbond en de Nederlandsche Grafische Bond. Dit heeft ertoe geleid, dat de Algemeene Nederlandsche Typo grafenbond, als grootste der drie organi saties, de opdracht van commissaris Wou denberg ontving, deze groepen tot één vakgroep te vereenigen. Terstond zijn be sprekingen gehouden tusschen de drie 'genoemde organisaties, met het gevolg, dat thans algeheele overeenstemming is bereikt. Door de fusie tusschei. N. V. V. en N. V. C. en door de samensmelting van de drie organisaties in het grafische bedrijf zullen de werkers in dit bedrijf sterker dan ooit als georganiseerde vakgroep naar voren treden. NIEUWE ORGANISATIES TOEGE TREDEN TOT N. V. V. De vereeniging van Nederlandsche ge zagvoerders en stuurlieden en de vereeni ging van scheepswerktuigkundigen hebben zich bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aangesloten. EEN UITZET GESTOLEN. Ten huize van een jongeling in Span- beek (L.) is bij een huiszoeking door de politie een vrijwel complete huwelijksuit zet gevonden; niet alleen lakens, zakdoe ken en ander linnengoed, maar ook zilve ren lepeltjes en levensmiddelen in blik. Alles bleek gestolen te zijn door een dienstbode uit genoemde gemeente, met wie de jongeman 'binnenkort in het huwe lijk zou treden. De dienstbode ir gear resteerd. DRONKEN MAN BEROOFD. Dader tot 3 maanden veroordeeld. Een 36-jarige Hilversumsche handelsrei ziger werd vandaag door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot drie maanden gevangensstraf, omdat hij een dronken man uit Bussum, dien hij per taxi naar huis bracht, van .vijftig gulden zou hebben be roofd. De officier van justitie had vrij spraak tegen verdachte gerequireerd. Enrstige aanrijding. - Een negenjarige jongen wilde gisteravond aan den Amstel- veenschenweg te Amsterdam met zijn fiets vóór een tramwagen schuin oversteken, on danks de waarschuwingen van eenige voet gangers. Hierbij werd hij door de tram ge grepen en over eenigen afstand meegesleurd. Met een schedelbasisfractuur is de knaap naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De fiets werd geheel vernield. Baron van Harinxma thoe Slooten. f - Gister is op 68-jarigen leeftijd te Amster dam overleden mr. baron van Harinxma thoe Slooten, oud-procureur-generaal bij het Amsterdamsche gerechtshof. Kabelballon boven Den Haag. - Dins dag heeft een kabelballon, vermoedelijk een losgeraakte Engelsche versperringsballon, in Den Haag op verschillende punten schade aangericht aan de lichtleiding, spandraden van de tram, antennes en ruiten. Voorts werd de topgevel van het perceel Hof wij ck- straat 60 beschadigd. In de Van der Venne- straat werd een 46-jarige man gewond, die één der draden tegen zijn gelaat kreeg. Verlichting in oorlogstijd. - In het vei ligheidsmuseum te Amsterdam is gistermid dag door dr. ir. L. R-. Wentholt, secretaris generaal van het Departement van Water staat en voorzitter der Nederlandsche Stich ting voor Verlichtingskunde, een tentoon stelling op het gebied der luchtbeschermings verlichting geopend, welke waarschijnlijk twee weken zal duren. Knaap verdronken. - Vanmorgen is de zesjarige P. Verhoeven te Nijmegen bij het spelen in de Nieuwe Haven geraakt en ver dronken. Na aanrijding overleden. - Gistermid dag kwam in de Hertenlaan te Zeist de 52- jarige wielrijder M. K. uit Utrecht bij het uitwijken voor een hem achterop rijdende auto, met de pedaal tegen een paaltje. Hij verloor het stuur en raakte aan het slinge ren, waardoor hij door de auto werd gegre pen. Hij is kort daarop in het ziekenhuis te Zeist overleden. Door de tram gedood. - Gisteravond omstreeks zeven uur geraakte de ongeveer zestigjarige vrouw S. te Wedderveer onder een tram van de maatschappij Oostelij k- Groningen, welke sedert eenige weken dit traject weer berijdt. Zij werd terstond ge dood. In het Parkohtel te Hoorn werd gister een druk bezochte Provinciale Landbouw Jon gerendag gehouden, waar in de morgenver gadering dr. H. G. W. v. d. Weelen te Bak- keveen een inleiding hield over den Nieuwen Tijd, terwijl in de middagvergadering mej. H. v. d. Heide te Blaricum het onderwerp behandelde. De groote opkomst getuigde van het streven van de jongeren in N.H. om tot eigen zelfstandigheid te komen. De bijeen komst werd ook bijgewoond door ir. Huizin- ga, inspecteur van den landbouw en het landbouwonderwijs, ir. Smeding, directeur van de Zuiderzeewerken, ir. Lienesch, direc teur van de Rijkslandbouwwinterschool en het voltallige college van B. en W. van Hoom. De voorzitter, de heer S. P. Eenhoorn, herinnerde aan het oorlogsgeweld, dat over ons land is gekomen, herdacht de jongeren, die in den strijd waren gevallen en sprak zijn voldoening er over uit, dat onder de leden geen slachtoffers waren gevallen. Dat onze organisatie, aldus spr., nog on aangetast haar werkzaamheden kan voort zetten, is een bewijs, dat de grondslag, waar op zij berust, goed is. Uitbreiding van onze kennis alsmede maatschappelijke en cultu- reele vorming van het individu is thans zeer noodig. Wij kunnen en zullen onze taak in den nieuwen tijd moeten aanvaarden. Rede van dr. v. d. Weilen. Spr. ving zijn betoog aan met de opmer king, dat hij lang heeft nagedacht over het aannemen van de uitnoodiging. Liever had hij als titel gekozen: „De toe komst tegemoet". Spr. geloofde in een verandering, die reeds voor 10 Mei zijn beslag heeft gekregen. De nieuwe tijd, die op dit oogenblik zijn in trede doet in deze groote wereldworsteling, is een tijd, die zich reeds lang heeft aange kondigd. Met dr. Colijn zeide spr., dat wij inderdaad staan op de grens van twee werelden. Een oude wereld is bezig te ver dwijnen en een nieuwe is bezig op te komen. Welke veranderingen moeten wij doormaken. Om deze vraag te beantwoorden oordeelde spr. het noodig iets te vertellen van de ont wikkeling van ons eigen land. In de Neder landsche geschiedenis zien wij verschillende perioden. Spr. besprak de middeleeuwen, de periode van het kapitalisme en die welke thans op komt en nog geen naam heeft gekregen. In de middeleeuwen zien we allèreerst pro ductie voor het bedrijf zelf en een veredeling dier producten tegenover die welke men zelf niet vervaardigde,. waardoor de kleine markten ontstonden. Op deze markten in de kleine steden als Hoorn ontmoetten de boe ren en de ambachtslieden elkander en zij waren een samenvatting van het economi sche leven van het. boerenbedrijf. De handel was aanvankelijk een zuivere markthandel. Langzamerhand groeide die uit tot een wereldhandel. Vanuit de steden, die stapel recht verkregen, werden de producten naar buiten uitgevoerd. De schippers werden kooplieden en de landbouw kreeg daardoor een breedere functie. In de 15e en 16e eeuw bepaalde Neder land voor het grootste deel den aanvang van de imperialistische ontwikkeling. Dan wor den de grondvesten gelegd voor het z.g. koloniale factory systeem. Jan Pieterszoon Coen is een symbool van deze ontwikkeling. De landbouw werd de bron voor de econo mische grondstoffen ten behoeve van de nijverheid, waarvoor den handel opdrachten werden verstrekt. Aanvankelijk werd door Nederland de geheele wereld gekoloniseerd. Nederlanders stichten Nieuw Amsterdam (thans New York)'. In Z.-Amerika vestigden zij tal van nederzettingen, zij koloniseerden groote stukken van Afrika; stichtten in Azië een groot rijk; tezamen met ons tegenwoordig Oost-Indië, dreven handel met China en Japan en vestigden zich in Australië. Om de kleine republiek der Vereenigde Nederlan den groeide dat groote koloniale rijk, dat be stond uit factoryen en handelscentra's. Langzamerhand trad Engeland als een andere economische macht op, dat dezelfde ontwikkelingsgang maakte. Nederland moest verschillende factorijen afstaan aan het groeiende Engelsche wereldrijk. In vier zee oorlogen werd het pleit ongunstig voor de Vereenigde Nederlandsche Republiek beslist. Engeland en Frankrijk namen op vele plaatsen de rol van de Republiek der Neder landen over. Het Engelsche imperium werd tenslotte afgerond als een eenheid. Naast Frankrijk en Engeland kwamen om streeks 1850 en 1880 andere landen, Duitsch- land en Italië tot een eenheid. Ook zij poog den grondstoffen gereserveerd te krijgen voor den aanvoer naar het moederland, om die daar voor industrieele doeleinden te ver werken. Verschillende botsingen volgden, met als eindpunt de wereldoorlog van 1914-1918, waarvan wij thans de laatste fase beleven. Ook het conflict tusschen Rusland en Ja pan in 1905 en dat van de Vereenigde Staten van Amerika met Zuid-Amerika had den zelfden ondergrond. De conflicten in onzen tijd moeten wij zien met als achtergrond het streven dat uiteindelijk moet leiden tot de vorming van grootere economische eenheden, wat zich voor Europa op het vaste eontigent richt. De nieuwe tijd. Door de conflicten, die zich uitbreidden, kwamen nieuwe machten op, die een andere verdeeling van de grondstoffen en van de wereldlijke ruimte vroegen. Ook in de gekleurde landen spelen zich na 1905 dergelijke conflicten af. Spr. stipte dit nader aan. Langzamerhand zien wij overal uit den landbouw het industrieele apparaat naar voren komen. Wij hebben dit voor 10 Mei medegemaakt en zullen het ook na 10 Mei ontmoeten. Het gaat uit naar het scheppen van gesloten economische ruimte, omdat dit noodzakelijk wordt. Naar alle waarschijnlijk heid komt er binnen Europa een gesloten economische ruimte. In deze Europeesche in stelling zullen de twee typische elementen van het eigen land op den voorgrond blijven staan, n.l. de landbouw met het bepaalde grondstoffenkarakter en de scheepvaart, die haar opdrachten meer en meer verkrijgt uit onze industrieele apparaten. De landbouw maakt de laatste jaren een sterke ontwikkeling door. Zij past zich aan aan de noodzakelijkheid van een eigen eco nomische huishouding en zal zich meer aan passen aan de noodzakelijkheid van een Europeesche markt. In Wageningen ontstond reeds vóór 10 Mei een instituut voor onzen landbouw om de verschillende gewassen te bestudeeren en tal van moeilijkheden van onzen eigen landbouw te onderzoeken en te organiseeren. Wij zien, dat de uitbreiding van onze eigen vlasindustrie in vollen gang is. Het product, dat jaren in vergetelheid is geraakt, krijgt weer toekomst om zich op groote schaal te ontwikkelen. Ook worden pogingen gedaan om de aardappel nog doel treffender industrieel te verwerken. Ook op het gebied van de scheepsnijverheid ontwik kelt zich eenindustrieel proces, dat zich gaat richten op ons eigen rijk in Europa. Onze handel zal daardoor een geheel an dere plaats gaan innemen. De economie van den vrijhandel gaat naar den geregelden, georganiseerden handel en de afgesloten ruimte. Iets dergelijks zal ook waarschijnlijk in het maatschappelijk leven plaats hebben. Groote veranderingen hebben wij op maatschappe lijk gebied na 1880 naar voren zien komen. Ook ten plattelande kwam men van de orga nische gemeenschap op het bedrijf tot de ge organiseerde gemeenschap. Het platteland zal zich geen differentieeren. De gemeen schappelijke bindingen, die vroeger door het dorpsleven gebonden waren, gaan uit elkaar. Op geestelijk gebied. Op geestelijk en cultureel gebied zien wij een losmaken uit de gemeenschap. De ker kelijke verscheidenheid groeide na 1880 zeer. Tal van vragen voor het gezin ziet men thans naar voren treden en niet alleen vragen van stoffelijken aard. Spr. geloofde, dat, wan neer wij komen tot een ontwikkeling van Europa, zooals hij dat heeft geschetst, er voor den landbouw meer dan ooit een plaats in Europa is weggelegd van buitengewoon groote beteekenis. De grondstoffen, die Europa noodig heeft, zullen meer in de aan dacht komen te staan en daarnaast het leven van den landbouwer. Niet alleen de economische en de techni sche mogelijkheden zullen onder de oogen worden gezien, maar ook de vraagstukken van cultureele en geestelijke ontwikkeling. Men zal zich moeten bezighouden met de bewustwording in eigen kring en gezin en in die van de eigen Nederlandsche samen leving. Om de ontwikkeling, waarin de wereld zich bevindt, aan te kunnen, zal men het vraagstuk van de opvoeding van het kind en die van de jeugd, de inrichting van stad en dorp, ernstig moeten bezien vanuit den gezichtshoek der Nederlandsche samen leving en van het Nederlandsche karakter. De boer en de 'arbeider moeten worden opgenomen in de nieuwe volksgemeenschap, die zich vormt. Dit zal beslissend zijn voor het uiterlijke beeld van onze Nederlandsche samenleving. Voort het eerst wordt weer een krachtig beroep gedaan op den boerenstand voor het behoud van het dorpsleven als waardevol onderdeel van de Nederlandsche samenleving en daarom is het plicht, niet uitsluitend bij het stoffelijke te blijven staan. (Applaus.) Lezing van mej. v. d. Heide. „Hoe verkrijgen wij een open oog voor het leven" was het onderwerp in de middag' vergadering door mej. v. d. Heide uit Blari cum in behandeling genomen, die aanving met op te merken, dat het onderwerp een sterk persoonlijk karakter droeg en zich ge makkelijker voor meisjes liet behandelen. Het leven is zoo machtig en ongrijpbaar,, dat het feitelijk niet behandeld kan worden. Als grond thema voor het onderwijs stelde spr. de schijnende ontvankelijkheid. Wij moeten open staan voor alles wat het leven manifesteert en ontvankelijk zijn voor het grootsche, dat in arbeid ligt, maar ook voor de nooden van anderen. De scheppende ont vankelijkheid wil tot nieuwe mogelijkheid omzetten, wat tot ons komt. Het gaat er om dit vermogen tot ontwikkeling te brengen. Het kind geeft zich spontaan en is nog zon der critischen zin en zuigt van de volwas senen in wat deze weet te geven. Het bouwt in zijn fantasie zijn wereldje en daarin zit iets van de scheppende ontvanke lijkheid, die zelfs door de beste opvoeding niet bewaard kan blijven. Maar moeten wij groeien, dan gaat het verstand meer spreken en geven wij ons rekenschap van de dingen, waardoor wij iets verliezen van de spontane ontvankelijkheid van het kind. De sterke en gavere komen er wel door heen. Dit zien wij vooral bij kunstenaars en geniën. Wij, ge middelde menschen, blijven echter vaak ste ken en vooral de tijd vlak voor de tegen woordige heeft te sterk den nadruk op de kennis en het mechanische gelegd. Voor 10 jaar zou het antwoord op de in het onder werp gestelde vraag geweest zijn: „neem het leven in al zijn vormen waar". Thans weten wij, dat wij dan slechts wan delende encyclopediën zijn geworden. Toch kan zoo'n mensch een volkomen ontwikkeld mensch zijn. Men zal dit begrijpen, als men het woord „ontwikkeld mensch" begrijpt. Onwikkeld mensch zijn is een mensch, die vrij gemaakt is van windselen en voor wien de scheppende ontvankelijkheid de kern is van zijn leven. Daarom is het niet waar, dat de professoren de ontwikkelden en de men schen die niet meer dan lager onderwijs ge noten te onontwikkelden zijn. Mogelijk is, dat de laatsten zich meer vrij hebben ge maakt van de wikkelingen om ons heen dan de eersten. Spr. maakte de onderscheiding tusschen de geleerde en de ontwikkelde menschen. Traditie en gewoonte wordt een nadeel, zoodra het iets verstikt van ons zelf. Wij mogen ons niet laten leven door de uiter lijke dingen. Het brandende in ons zelf is de stuwkracht. In elke omgeving kent men menschen, waarvan kracht uitgaat, omdat zij vanuit het binnenste in zich zelve vorm aan het leven geven. Spr. stond stil bij het leven van den Deen- schen stichter Christiaan Kohlt der volks- hoogeschool, wiens levensgang zij buiten gewoon belangwekkend noemde. In Kohlt leefde sterk de drang om wat in den mensch leeft tot leven te wekken. Hij voelde, dat de leer de krachten in het volk verstaat. De zegenrijke werking van de Volkshooge- school voor de Scandinavische volkeren, als gevolg van het wekken der scheppende ont vankelijkheid werd door spr. uitvoerig in het licht gesteld. Kohlt wilde -alleen het leven wekken en streed tegen den dood. Het is een kwestie meer van genade dan van opvoeding om de levensontvankelijk heid te kunnen wekken. Wij moeten echter ons zelf geen pakje aantrekken om anders te lijken dan wij zijn en niet te bang zijn voor ons eigen ikje. Pas dan zijn wij onszelf en ontvankelijk voor de scheppende ontvan kelijkheid. Valsche schaamte heerscht onder het Nederlandsche volk sterker dan onder andere volken en juist die houding zit ons in den weg. De scheppende ontvankelijkheid in ons moet groeien door vergissingen en fouten te maken. Pas dan kunnen wij ruggegraat krij gen, die voor een mensch zoo belangrijk is. Wij moeten den moed hebben ook onze ge breken aan den dag te laten komen. Wij vinden pas de aanrakingspunten voor onzen eigen groei, wanneer wij durven zijn die wij zijn. Wij moeten ons zelf stellen in de onver biddelijkheid van het eigen leven. Wij worden ons dan bewust, dat ons leven betrekkelijk is en dat wij met mildheid tegenover anderen moeten staan. Juist onze moeilijke tijd vordert, dat wij ons zelf zijn en den dynamischen tijd leeren verstaan en niet verbazen door te blijven 185. De trein stond ineens stil. „Uitstappen, uitstappen," riepen de conducteurs. Kobusje liep met het hondje in zijn armen de trein langs, om te kijken of er misschien een deftige Chinees te vinden was. Ja gelukkig, daar was er een. Hij wilde het hondje graag hebben. 186. „Alstublieft, meneer de Chinees," zei Kobusje. „Zorg goed voor het dier." „Jats-ping-hong-king", zei de Oosterling en lachte, dat zijn mond reikte tot zijn ooren. Maar daar kwam de circus-directeur aanrennen. „Wat moet dat toetekenen, meneer Bol?" staan bij hef gewordene en het statische element niet te zeer tot uitdrukking te laten komen. Wij moeten vooral het dynamische en het statische als levensdingen zien. (Applaus.) De voorzitter sloot tenslotte met een hartelijk woord van dank aan den in leider en de inleidster. 's-Gravenhage, 18 September. De voor a.s. Zondag door den N. V. B. en zijn onderafdeelingen vastgestelde competitie-wedstrij- den kunnen wederom doorgang vinden. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Nu bekend geworden is, dat Zondag ein delijk met de nieuwe competitie begonnen zal worden, kan het programma gepubli ceerd worden. Ofschoon het de bedoeling was, om het reeds vóór twee weken vast gestelde programma te doen verspelen, blijkt uit het jongste nummer van de Sportkro niek, dat er nog al wijzigingen zijn aange bracht. Het nieuwe programma luidt aldus: Afdeeling I 2e klasse A DWV—OSV 2e klasse B HerculesEDO V eloxW atergraaf smeer HVCDe Kennemers De SpartaanVolendam RCH—HFC 3e klasse A PurmersteijnZaandijk KWAlways Forward uitgesteld. 3e klasse B ZandvoortKinheim BeverwijkDe Zeemeeuwen TYBBBloemendaal 4e klasse A UitgeestWatervogels CSV—DTS 1 BergenSchagen 4e klasse B MFCNieuwe Niedorp AndijkWieringerwaard OudesluisSt. George BKCSporters Reserve 3e klasse A West-Frisia nAlkmaarsche Boys II Alcmaria Victrix IIKW II WFC III—Hollandia II Reserve 3e klasse B WZ II—OSV III uitgesteld Alcmaria Victrix IIIWFC IV, 12 uur. QSC II—ZW II ZFC IVMeervogels II Afdeeling II le klasse XerxesHBS AjaxCW Afdeeling III le klasse NECWageningen HeraclesAGOW Enschedesche BoysHengelo TubantiaEnschedé Afdeeling IV le klasse JulianaBW MW—NAC NOADLimburgia PSVLonga HelmondEindhoven DE COMPETITIE IN HET NOORDEN. Het bestuur van afd. V van den N.V.B., in vergadering bijeen te Leeuwarden, heeft, gezien de door hem in de Zondag j.L gehou den vergaderingen met de le klassers en het bestuur der vereeniging van 2e. en 3e klassers naar voren gebrachte motieven, welke tot het adviseeren van een noodcom- petitie hebben gegolden en de daarop vol gende besprekingen besloten in dit advies geen verandering te brengen. Slechts eenige noodzakelijk gebleken wij zigingen zijn in de oorspronkelijk voorge stelde noodcompetitie aangebracht. Het is vanzelfsprekend, dat het bestuur van afd. V slechts adviseert, de uiteindelijke beslis sing omtrent het spelen van een gewone competitie of van een noodcompetitie berust bij het N.V.B.-bestuur. Wielrennen PRONK-EVERS IN HET SLUITINGS- PROGRAMMA OP DE ZAANSCHE WIELERBAAN. Aanstaanden Zondagmiddag zal het slui tingsprogramma op de Zaansche wielerbaan verreden worden. Een zeer bijzonder pro gramma wordt dan afgewerkt, hetwelk tevens voor de Alkmaarsche favorieten een kans inhoudt zich bijzonder te onderschei den. Er zal namelijk een individueele wed strijd verreden worden over een afstand van 40 km. Een nummer dat naar onze meening juist bijzonder geschikt is voor Piet Evers, die altoos in eigenkrachtraces een voorna me rol speelt.-Doch ook Jan Pronk zal zich stellig weten te onderscheiden. In het uitgebreide voorprogramma zullen Pronk-Evers een koppelomnium rijden te gen de ex-koppelgenooten van Jan Pijnen burg, Jo Kremers-van Rooy, twee renners, die, evenals Pronk-Evers, uitstekende pres taties leverden. De omnium zal bestaan uit een sprint, een klassementwedstrijd en een koppelachtervolging. Een nationaal achtervolgingstornooi, waaraan deelnemen Klink, Dirk Groenewe- gen, Ben van der Voort en Cees Bakker, staat eveneens op het uitgebreide program ma. Deze renners zullen elkaar in series zoowel als in den eindstrijd bekampen in wedstrijden over 5 km maximaal. Eenige wedstrijden voor nieuwelingen en amateurs completeeren het wielerprogram- ma, waarin een dubbele Alkmaarsche zege zeer wel mogelijk is. nu Berlijn, 19 Sept. (F D.N.B.) Ook gisteren luchtmacht in weerwi weer den geheelen daj geland voortgezet, eer later in grootere form; dingsaanvallen op de den afgeloopen nacht met zekerheid een toe tal nieuwe brandhaari de vele oude branden, stadsgebied nog woedi dat ditmaal rondom di ten aanflitsten, die dt dienst hadden gedaan, dit verband met het f September meer dan lons rondom Londen 1( lichten noch versperrii Duitsche luchtmacht h dingsvluchten tegen st het centrum der stad In den afgeloopen m we aanval gedaan op d waarvan de Engelsche: haven van Londen gei vervangen. Daar hebb van grondstoffen, thar Engeland, zeer te lij de Gisteren hebben off stanties verklaard, dat laatste dagen de Enge het vijandelijke gebif want, aldus zeiden zij, werpen hun bommen rig verkende doelen. 1 bardement op de ziek opzettelijk ondernomer De Di gistere Stockholm, 19 Sept hebben de sirenes te 1 geheelen dag geloeid, correspondent van St( Geweldige gevechten I Theems afgespeeld. H pen heeft steeds weer formaties aangevallen, jachtvliegtuigen waar Ook de Londensche c Madrileensche blad A. Duitsche bommenwerp schenen te gunnen. De beert al sinds tien dag knippen, maar dat wa: lijk, want telkens als I wilde binnengaan, loei werden de zaken terst respondent meldt verv andere straat van de ligt. Wie Londen vroe het thans terugziet zoi kennen, daar de stad keert, alsof alle bijbels zijn losgebroken. Vele plaatsen n Berlijn, 19 Sept. (D.l den afgeloopen nacht N.B. verneemt, zeer vechtsformaties Londe pool, Newcastle en ve orlog belangrijke doel alle kaliber bestookt, ren 35 vliegtuigen, di stellen zijn niet terugg De gisteren door de aangevallen Tyne-docl hooren tot de belang] Zij zijn zoo groot, dat metende Berengaria ki de Tyne-havens kwan den ertsinvoer Engel werden in 1937 rond 8 cokes over de Tyneha het havengebied aan langrijke werven voox logsschepen, zooals b. en Armstrong-Whitwc drijven van deze werv van bijzondere beteeke te Chatham, die even werd, worden kruisers bouwd en gerepareerd toegebrachte schade is kend in haar gevolger installaties voor het x schadegevallen aanwez Glasgow, dat in der September werd aange rijke haven voor ijz aardolie-producten en van Glasgow loopt eei aanvoeren voor Noord vengebied van Glasgc Engelsche werven, w; dojagers, mijnenleggf schepen en zelfs slags- den. Te Glasgow is v<

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6