DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Engelsche landingspogingen bij Dakar De Duitsche aanvallen op Engeland, W Een dagorder van generaal Darlan. Britsche schepen onderweg. Honderd bommenwerpers op weg naar Londen, het Duitsche weermachts- bericht. De Fransch-Japansche overeenkomst. VERDUISTERINGS TIJDEN van 19.32 tot 7.32. op 1.03 onder 15,50 Engelsche aanvallen op Berlijn. Fransche vliegtuiaen bombardeeren Gibraltar. „Wat 8. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 227 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 25 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Engelsche landingspoging bij Dakar afgeslagen. Genève, 24 Sept. (D.N.B.) Twee landings pogingen, die de Engelschen vanochtend vroeg om een uur bij Dakar met sterke strijdkrachten ondernamen, zijn, naar in bevoegde Fransche kringen in Vichy ver luidt, door de kustbatterijen en de in Dakar gestationneerde Fransche troepen afgesla gen. De eerste landing werd geprobeerd in Rufisque, de eenige kilometers van Dakar gelegen kleine haven, zonder dat de Engel schen echter het land konden bereiken. De tweede aanval werd eveneens door de Fran- schen afgeslagen. Een Engelsche kruiser zou hierbij beschadigd zijn. Een telegram aan den gouverneur- generaal. Genève, 24 Sept. (D.N.B.) De Fransche radio deelt mede, dat maarschalk Pétain vanochtend aan den gouverneur-generaal van Equatoriaal-Afrika te Dakar, Boisson, een telegram heeft gestuurd, waarin hij de zen mededeelt, dat Frankrijk met groote bewogenheid den „laffen Britschen aanval op Dakar onder leiding van den vroegeren generaal de Gaulle volgt". Maarschalk Pétain spreekt daarna aan Boisson zijn dank -uit voor de trouw die hij aan Frankrijk heeft bewezen. Een communiqué van de Gaulle. Stockholm, 24 Sept. (D.N.B.) De Londen- sche radio heeft een zoogenaamd communi qué van den gewezen Franschen generaal de Gaulle verspreid. Daarin wordt gezegd, dat de marine-batterijen van Dakar het vuur op afgezanten van de Gaulle geopend hebben. Een Engelsche landingspoging is opnieuw door de Fransche kustbatterijen verijdeld. Twee schepen van de vloot van de Gaulle hebben zware schade opgeloopen. Ook zijn er slachtoffers aan de zijde van de Gaulle te betreuren. Generaal de Gaulle heeft zich tengevolge van den tegenstand der Franschen teruggetrokken. Dagorder van Admiraal Darlan. Genève, 24 Sept. (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de minister van marine, admiraal Darlan, oen dagorder voor de Fransche vloot uitgegeven, Waarin het vol gende wordt gezegd: Op 14 Juli heeft Churchill openlijk ver klaard, dat de Britsche vloot nooit meer Fransche oorlogsschepen zou aanvallen. Evenzoo heeft de Gaulle zijn misleide troe pen plechtig beloofd nooit meer de wapens tegen zijn vaderland te zullen opnemen. Desondanks hebben de Engelschen, gesteund door de Gaulle, de koloniën van Frankrijk, in het bijzonder Dakar, aangevallen, onder het voorwendsel deze te beschermen. In Dakar zijn uitsluitend Franschen, Dakar wordt door niemand bedreigd. De Engel schen voldoen dus, door te trachten zich van dezen sleutel tot het zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan meester te maken, hun persoonlijke belangstelling. De nieuwe En gelsche aanval loopt uit op de uithongering en vernietiging van Frankrijk, alsmede op de verminking van zijn imperium. De Fran sche strijdkrachten, te land, ter zee en in de lucht, hebben de landingspogingen afgesla gen en zijn tot represailles overgegaan. De regeering rekent met betrekking tot de ver dediging van het koloniale rijk op de vloot. De Fransche ministerraad is in den loop van vanmiddag bijeengekomen voor het be- studeeren van den toestand. De strijd duurt voort. Genève, 24 Sept. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat de gevechtshandelingen voor Dakar vanochtend hervat zijn en zonder onderbreking voortduren. Volgens mededeeling van bevoegde zijde liggen in de haven van Dakar de 10.500 ton metende kruiser Georges Leygues, twee torpedobootjagers en eenige duikbooten. De zes Britsche .tranosportschepen voor Dakar hebben ongeveer 7000 man aan boord, die aan de landingspogingen hebben deelgeno men. De eerste aanval werd bij verrassing ondernomen, onder de bescherming van een dichten mist, die de actie der Fransche ver kenningsvliegtuigen bemoeilijkte. Schepen onderweg. Madrid, 24 Sept. (D.N.B.) Volgens be richten uit Algeciras rijn vanmiddag in de Straat van Gibraltar een Engelsche kruiser, vier torpedobootjagers en twee duikbooten gezien, die koers zetten naar den Atlanti schen Oceaan. Men gelooft dat deze schepen zullen deelnemen aan de operaties tegen de Fransche koloniën. Verscheidene landingspogingen verijdeld. Genève, 24 Sept. (D.N.B.) Het ministerie van marine te Vichy heeft nieuwe berichten over den Engelschen aanval op Dakar ge kregen. Maandag en Dinsdag zijn verschei- Admiraal Darlan, Fransche minister van marine. dene landingspogingen verijdeld, ofschoon zij door het vuur der Engelsche oorlogs schepen ondersteund werden. Engelsche vloot en luchtmacht werken samen. Drie Britsche bombardementsvliegtuigen zijn neergeschoten, terwijl een Engelsche kruiser door brandbommen zwaar bescha digd is. De Britsche commandant heeft den Franschen gouverneur een nieuw ultima tum doen toekomen, waarin, naar men zegt, geeischt wordt, dat Dakar uiterlijk Woens dagochtend wordt overgegeven. Dit ulti matum is afgewezen. Commentaar. Genève, 24 Sept.. (D.N.B.) Omtrent den Britschen overval op het Fransche eskader te Dakar (West-Afrika) schrijft de Jour, dat aan de misdadige geste van Dakar nog een reeks verschijnselen voorafgegaan waren. Twee dagen tevoren was een uit Dakar ver trekkend Fransch convooi door Engelsche vlootstrijdkrachten aangehouden en tot te- rugkeeren gedwongen. De Fransche oorlogs schepen hadden daarbij niet geschoten. Het te Clermont Ferrand verschijnende provinciale blad Avenir betoogt, dat de En gelsche aanval op Dakar verband houdt met de door Londen ondernomen pogingen om Frankrijk van zijn koloniën te berooven. De moeilijkheden, die de "Britsche regeering in den onverbiddelijken strijd tegen Duitschland ontmoet, rechtvaardigen in geen enkel opzicht deze militaire expeditie tegen haar voormaligen bondgenoot. Geen speciale besluiten. Genève, 25 Sept. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat de ministerraad geen speciale besluiten heeft genomen op grond van den Engelschen aanval op Dakar. Hierover is ten minste niets bekend gemaakt. Volgens een officieel communique heeft de minister raad een wetsontwerp bestudeerd betref fende instelling van een krijgsraad, die de zaken zal behandelen tegen alle aanhangers en propagandisten van de Gaulle. Een „verachtelijk drama". Berlijn, 25 Sept. (D.N.B.) Verwijzende naar de tragedie van Oran noemt de Deut sche Diplomatisch-politische Korrespondenz den Britschen aanslag op Fransche vloot- eenheden in Dakar een eerkrenkend en ver achtelijk drama, dat zich afspeelt tusschen Engelschen en Franschen. Wederom, zoo schrijft de Korrespondenz, zijn talrijke Franschen als slachtoffer geval len van Engelsche kogels en granaten. Dit optreden is in zijn volle laaghartig heid en eerloosheid bij een voormalig lid van een groot leger volkomen onbegrijpe lijk. Engeland, dat nooit gebrek heeft aan marionetten, pretendenten en andere stroo- mannen, heeft weer eens zijn van ouds be proefde tactiek om bij nederlagen, zij het ook ten koste van zijn vrienden, op zijn kos ten te komen, toegepast. Nu het belangrijke deelen van zijn oude bezit heeft afgestaan, spreekt het voor de Britsche handelsmoraal van zelf elders schadeloosstelling te gaan halen. Nadere berichten. Genève, 25 Sept. (D.N.B.) Bij het ministe rie van marine te Vichy zijn nadere berich ten ontvangen over den Engelschen aanval op Dakar. Daaruit blijkt, dat Engelsche een heden reeds Maandagmiddag verscheidene landingspogingen hebben ondernomen en deze hebben herhaald tot laat in den nacht. De Fransche strijdkrachten hebben deze pogingen met succes verijdeld. In den nacht op Dinsdag en Dinsdagochtend zijn de lan dingspogingen hervat, telkens vergezeld van hevige bombardementen van het lange- afstandgeschut der Britsche vlootformaties. De aanvallen der Engelschen vormen een gecombineerde actie van vloot en marine luchtmacht. Drie Engelsche bommenwer- Londen, 24 Sept. (D. N. B.) Honderd Duitsche bommenwerpers vlogen vanmor gen .vergezeld van vele Messerschmitt- jagers, langs <je kust van Kent ir de rich ting van Londen, zoo meldt Reuter. Dé Duitsche jagers bewogen zich rondom de bommenwerpers als een „zwerm horzels'. Succesvolle aanvallen. Berlijn, 24 Sept. (D. N. B„) Verscheidene luchtgevechten hebben zich .vanmiddag boven het Zuid-Engelsche gebiec .ontwik keld, terwijl Duitsche gevechtseenheden succesvolle aanvallen deden op een aan tal voor den oorlog, belangrijke Engelsche steden en installaties. In Londen kregen de India-docks en het Waterloostation een aantal treffers met groote uitwerking. Boven verscheidene andere Engelsche plaatsen ontwikkelen zich op het oogen- blik nieuwe luchtgevechten. Berlijn, 24 Sept. (D.N.B.) Bij de door het Duitsche luchtwapen vandaag uitge voerde aanvallen hebben ook de industri- eele installaties van New Castle zware bomtreffers gekregen. In verscheidene voor den oorlog belangrijke objecten ont stonden groote branden. Andere Duitsche bommenwerpers wierpen hedenochtend een groote munitieopslagplaats bij Great Yarmouth in brand. Duitsche vliegtuigen hebben, naar het D. N. B. verneemt, vanochtend de" Tilbury Docks aangevallen en overvloedig met bommen bestookt. Bij den terugtocht kwam het tot luchtgevechten tusschen Duitsche en Britsche vliegtuigen, in het verloop waarvan zes Engelsche vliegtuigen werden neergeschoten. De Duitsche vliegtuigen keerden voltallig terug. De vergeldingsaanval op Cambridge. Berlijn, 24 September (D. N. B.) Naar goed ingelichte kringen mededeelen, is de vergeldingsaanval op Cambridge in den afgeloopen nacht met de zwaarste strijd middelen ten uitvoer gelegd. Behalve een groot aantal dynamietbommen van mid" delzwaar kaliber en brandbommen, werden ook de zwaarste bommen neergeworpen, die zichtbaar groote schade hebben aan gericht. De aanvallen voortgezet. Een vliegtuigenfabriek te Southampton is gebombardeerd, waarbij zware treffers konden worden waargenomen. Bij de luchtgevechten zijn volgens de tot dusverre ontvangen berichten achttien Britsche toestellen neergeschoten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. De ontruiming van Londen. Stockholm, 24 September (D. N. B.) Volgens berichten uit Londen is met de ontruiming van Londen door moeders en kinderen begonnen. Deze maatregel, die rond een half millioen kinderen omvat, wordt gemotiveerd door de luchtbombar dementen en het in talrijke wijken van Londen bestaande gevaar vo'or het uit breken van besmettelijke ziekten Londen het voornaamste doel. Londen, 24 September (Reuter). Ook in den afgeloopen nacht was Londen het hoofddoel der Duitsche luchtaanvallen. Elders in het land is een klein getal bom men gevallen. Te Londen strekten de aan vallen zich wederom over talrijke wijken uit. In een stad in Zuidoost Engeland zijn eenige huizen vernield en een zeker aan tal personen omgekomen. Ook in het noordwesten van het land zijn bommen gevallen. In een district zijn huizen be schadigd, terwijl er ook slachtoffers zijn gevallen. Commentaar. De Völkischer Beobachter stelt de per- difie der Engelsche oorlogvoering aan de kaak en schrijft: „De Britten hebben reeds in tijden, toen bij andere volkeren alleen de mannen streden, hun zeemacht en, wan neer het niet anders ging, ook hun land macht in het veld gebracht tegen vrouwen en kinderen. De beruchte brandplaatjes kenmerken geest en doel van deze oor logvoering wellicht het best. Churchills luchtwapen is slechts in staat een guerilla tegen het Duitsche achterland re voeren. Militaire doelen met bommen bestookt. Berlijn, 4 September (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Tijdens gewapende verkenningsvluchten boven Zuid-Engeland heeft het luchtwapen ook gisteren militaire doelen met bommen bestookt. Daarbij ontstonden verscheidene luchtgevechten die voor de Duitsche vlie gers succesvol verliepen. Des nachts zetten formaties gevechtslviegers haar aanvallen op Londen en andere voor den oorlog be langrijke centra in Engeland voort. Bij de Millwall- en India-Docks alsmede in de buurt van Wauxhall en Hydepark en op andere plaatsen konden zware branden worden waargenomen. In Liverpool ont stonden eveneens zware nieuwe branden. Als vergelding voor het werpen van bom men door de Engelschen op de oude Duit sche universiteitsstad Heidelberg welke in het geheel geen militaire doelen bezit, werd Cambridge met bommen bestookt. Eenige vijandelijke havens werden opnieuw met mijhen afgesloten. In den nacht van 23 op 24 September deden Britsche vliegtuigen aanvallen op eenige plaatsen in Noord-Duitschland met als hoofddoel Berlijn. De bommen richtten in buitenwijken en woonbuurten van Ber lijn beschadigingen aan woonhuizen aan. Een aantal burgers werd gedood of gewond. Noch in Berlijn, noch in andere plaatsen werd militaire schade aangericht. De vij and verloor gisteren 24 vliegtuigen, in luchtgevechten. Eén vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie neergehaald. Zes Duit sche toestellen worden vermist. pers zijn volgens deze berichten neergescho ten. Een Engelsche kruiser werd door een Fransch bombardementsvliegtuig zwaar ge troffen. Een Fransch communiqué. Genève, 25 Sept. (D.N.B.) DeFransche admiraliteit heeft gisteravond laat een com muniqué uitgegeven omtrent de gevechten, die sedert Maandag geleverd worden voor Dakar tusschen Britsche en Fransche zee strijdkrachten. In dit communiqué wordt medegedeeld, dat de in Dakar gestationneerde Fransche duikboot persee in den grond werd geboord toen zij op het punt stond een aanval op e,en Engelschen kruiser te ondernemen. Het grootste deel der bemanning van de duik boot kon worden gered. De Engelsche krui ser is bij den aanval door de duikboot nog getorpedeerd. Het accoord ongedaan gemaakt Geneve, 24 Sept. (D.N.B.) De militaire overeenkomst over Indo-China welke Japan en Frankrijk te Hanoi gesloten hebben omvat, naar de Petit Parisien meldt, drie hoofdpunten: 1. Japansche troepen zullen in Tonking landen in de buurt van de Chi- neesche grens. Zij worden in de eerste plaats ter bescherming van de luchtsteun- punten gebruikt. 2. De Japansche strijd krachten zullen over drie luchtsteunpunten beschikken. 3. De Japansche vlooteenheden zullen zich niet in de haven van Tonking concentreeren, doch telkens zal een schip worden toegestaan de betrokken havens binnen te loopen. Een verklaring van Huil. New-York, 25 Sept. (D.N.B.) In een ver klaring over den toestand in Indo-China heeft staatssecretaris Huil zich beperkt tot de constateering, dat de regeering der Ver. Staten de ontwikkeling aldaar aandachtig volgt, doch dat gezien de vele geruchten de nauwkeurige feiten moeilijk kunnen wor den vastgesteld. Het accoord ongedaan gemaakt? Van andere zijde wordt uit Hanoi ge meld: De Zondag tusschen Japan en Indo- China gesloten overeenkomst is ongedaan gemaakt, daar zij, naar het heet, niet uit voerbaar was. Hiermede is de verdere ont wikkeling van den toestand afhankelijk ge worden van de actie van den leider der Ja pansche militaire missie Nisjihara. Generaal Nisjihara is op het oogenblik aan boord van een mijnenveger op weg naar Hainan om, naar men zegt, den com mandant van het Japansche leger in Zuid- China te verzoeken het niet tot nieuwe vij andelijkheden met de Indo-Chineesche troepen te laten komen. DE BEVOLKING DER GROOTE AMERIKAANSCHE STEDEN. De bevolking van New York is, aldus het D.N.B., volgens de jongste volkstelling sinds 1930 met 6.5 tot 7.380.259 inwoners opge loopen. Chicago bleef met 3.384.556 inwo ners bijna onveranderd, terwijl Philadelfia met 15.000 inwoners daalde tot 1.935.086 zie len. De beide andere millioenensteden De troit met 1.618.549 en Los Angeles met 1.496.792 inwoners stegen met twintig pro cent. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons- opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 2526 September Berlijn, 25 Sept. (D. N. B.) De ochtend bladen leveren in gedetailleerde beschrij vingen en ooggetuigeverhalen het bewijs, dat de door de Engelsche vliegers in den nacht van Maandag op Dinsdag neerge worpen bommen systematisch gericht waren op niet-militaire doelen. Men kan kijken, waar men wil, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, er is geen enkel militair of militair-economisch doel getroffen. De in denzelfden nacht neergeworpen vlugschriften worden in de „Deutsche All- gemeine Zeitung" sarcastisch beantwoord. Deze vlugschriften, zoo schrijft het blad, laten de Berlijners volkomen onberoerd. Duitsch commentaar. Berlijn, 24 Sept. (D. N. B.) De avond bladen geven een uitvoerig en van alle bij zonderheden voorzien verslag over den aanval van de Royal Airforce op de woon wijken van de rijkshoofdstad in den nacht van Maandag op Dinsdag. In het Z. O. aan de periferie van de stad, is een kolonie van de nationaal-socialistische oorlogsslachtoffers getroffen. Ook het door gangshuis voor Wolhynische Duitschers heeft ondervonden hoe de Britsche oorlogvoering eruit ziet. Jn geen van deze gevallen ligt er kilometers in den omtrek het geringste mili taire doel. De Nachtausgabe schrijft: De vlie gers hebben wederom ziekenhuizen uitge zocht, die door het Roode Kruis gekenmerkt waren. Zij hebben boven de Tiergarten en boven woonwijken in Charlottenburg bom men geworpen en hebben tenslotte, toen zij door het luchtdoelgeschut voor het bereiken van de binnenstad werden teruggedreven, in het z.w. en het w. van Berlijn hun bommen kort voor het wegvliegen neergeworpen. Ook hierbij hebben zij met behulp van lichtkogels woonwijken of villa's temidden van groote tuinen als doel uitgekozen, ook hebben de Engelsche vliegers tusschen door nog brandbommen op woonwijken gewor pen. Bern, 24 Sept. (D. N. B.) Honderd en twintig in Marokko gestationneerde Fransche vliegtuigen hebben, naar gisteren laat in den nacht nog uit Vichy verluidde, in aan sluiting op de beschieting van Dakar door Engelsche vlootstrijdkrachten bij wijze van represaille Gibraltar hevig gebombardeerd. Het bombardement. Algeciras, 25 Sept. (D. N. B.) Het bom bardement heeft geduurd tot 15 uur 30. De schade is zeer aanzienlijk. Geconstateerd werd, dat bommen insloegen op het vlieg veld Puerto de la Tierra in de nabijheid van de infanteriekazernes en in een gieterij naast de kazernes, waar talrijke arbeiders aan het werk waren. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Treffers werden voorts ge plaatst op de dokken van het arsenaal, waar groote rookzuilen en brandhaarden konden worden waargenomen, de pier der admirali teit, waar een Engelsche kruiser voor anker lag, de pier voor postschepen tusschen Gi braltar en Algeciras, benevens een ijzeren traliewerk aan de grens van La Linea. In Ceuta zijn Dinsdagmiddag twee eskaders Fransche vliegers ter sterkte van zes toe stellen elk waargenomen. Een nieuwe aanval. Madrid, 24 Sept. (D. N. B.) Van La Linea uit kon men waarnemen, dat een Engelsch oorlogsschip in de haven van Gibraltar, als mede enkele koopvaardijschepen en kleinere vaartuigen, getroffen werden. De Engelsche luchtafweer opende een hevig vuur, dat zonder uitwerking bleef. De aanval niet bevestigd. Algeciras, 24 Sept. (D. N. B.) Een beves tiging, dat een vrij sterke formatie Fransche vliegtuigen uit Marokko als represaille voor de beschieting van Dakar door Engelsche vlootstrijdkrachten Gibraltar gebombardeerd heeft, is niet te verkrijgen. Te Algeciras is slechts bekend, dat Maandagavond een ver kenningsvliegtuig boven Gibraltar waarge nomen is en tot Dinsdagochtend geenerlei berichten over een grootscheepschen aanv op Gibraltar binnengekomen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1