AMSTERDfiMSCttE BEURS £aatste ieüchim PUBLICATIES. Uitreiking identiteitsbewijzen. Wat in zeven jaar bereikt werd. Radioprogramma voor Donderdag. SPORT iitciaai Hierna KOEDIJK NOORDSCHARWOUDE EERSTE BLAD. 3 schat van bloemen gestuurd, welke ten toon gesteil was in de raadszaal. Daar was van de fa. Bruin een bloemstuk in den vorm van een schip (het wapen van Broek), gesierd met vlaggen; een groot bloemstuk van de aannemers Baltus, de Geus en Dijkhuizen; idem van de plaatselijke brandweer (hierbij behoorde een groote, zeer mooie foto vin het personeel); een reusachtige bloemen mand van de L.G.C. (waarvan de burge meester ambtshalve voorzitter is) en voorts nog fraaie bloemstukken van de Heldersche vluchtelingen, café Marktzicht en mevr. Nieuwenhuis. De raadszaal en de voor deze gelegenheid daarmee vereenigde commissiekamer wa ren geheel gevuld met belangstellenden. Aanwezig waren o.a. alle leden van den ge meenteraad met hun dames, de gemeente ambtenaren, de gemeente- en rijkspolitie, ds Donner, dr. Verdonk, de directeur van het postkantoor, een drietal vertegenwoor digers van inwoners uit Amersfoort, die in Broek op Langendijk geëvacueerd zijn ge weest, alsmede vertegenwoordigers Van verschillende plaatselijke vereenigingen. Het gebouw in gebruik genomen. Rede van den burgemeester. De burgemeester, de heer Schelhaas, sprak allereerst een hartelijk welkom tot de aanwezigen en noemde dan het feit, waarvoor men bijeen was, een gewichtig moment voor de gemeente. De tand des tijds en de groei van de gemeente-adminis tratie maakten het dringend noodzakelijk om het oude gemeentehuis te vervangen door een grooter, meer naar de eischen van den tijd ingericht gebouw. Plannen dien aangaande bestonden er reeds een tiental jaren geleden, doch telkens werd de volvoe ring tot later tijd uitgesteld. Eindelijk kwam de tijd, dat het niet langer ging en de Kaad nam het naar spr.'s meening wijze besluit om over te gaan tot aan- en verbouw van het gemeentehuis. Dat u thans vergaderd zijt in een gebouw, waaraan uiterlijk en innerlijk bijna niet te zien is, dat heel veel van het oude in het nieuwe verwerkt is, is te danken aan het kunnen van onzen gemeente-architect, den heer J. M. de Jong, zei spr. Het was hem dan ook een groot genoegen den heer de Jong namens den aad en zeker ook namens de geheele burgerij, dank te mogen betui gen voor het prachtige gemeentehuis, dat naar zijn ontwerp en onder zijn leiding is verrezen. Wanneer wij er rekening mede houden, dat de architect niet vrij was in velerlei opzicht (men denke aan beschik bare middelen, aan bestaande fundamenten, aan beschikbare ruimte en aan verwerking van oud materiaal, zooals steenen deuren en kozijnen), dan kunnen wij, zei spr., niet anders getuigen, dan dat hij boven allen lof is geslaagd. Een woord van dank bracht hij voorts aan allen, die aan den bouw hebben medegewerkt en aan de leveranciers van allerlei benoodigdheden; ook zij allen heb ben, elk op zijn wijze, getracht om een mooi geheel te krijgen. Geen wanklank is ge hoord. Spr. gaf vervolgens enkele historische feiten, waarbij hij het betreurde, dat het ar chief der gemeente door de branden van 1793 en 1857 grootendeels is verloren ge gaan. Na eerstgenoemde ramp waren raad huis, school en onderwijzerswoning onder één dak ondergebracht. Natuurlijk was alles zeer primitief ingericht. Men stookte op een vuurplaat onder een groote open schouw en het spreekt vanzelf dat de ruim te zeer beperkt was. In die beperkte ruimte werd ook de loting voor de nationale militie gehouden en vond ook de inspectie voor 13 omliggende gemeenten plaats. In 1828 werd een nieuwe raadkamer ingericht en het ge bouw werd in 1898 van een nieuwe pui voorzien. Deze is nog te zien op één van de in het gebouw van thans aanwezige foto's. De bemoeiingen van de gemeentelijke over heid waren ook in het begin van deze eeuw nog niet zeer uitgebreid, getuige het- feit, dat de secretarie, waar ook de burgemeester werkte, in 1910 tijdelijk werd onderge bracht op 't tooneel achter de kolfbaan te genover 't raadhuis. Op de plaats van 't oude verrees in 1910 het gemeentehuis dat thans vervangen is. Ook van dat gemeentehuis is in het nieuwe gebouw een foto aanwezig. Dat vooral in de laatste tien jaren de ge meentelijke taak steeds méér is uitgebreid, blijkt ook uit het feit, dat thans voor tijde lijke onderbrenging het nog bestaande too neel niet voldoende was, doch dat daarvoor noodig was de groote directeurswoning bo ven het postkantoor. In 1818 bedroeg het zielental der gemeen te 569 en thans 2229. In de voorbijgegane 150 jaren had de tegenwoordige burgemeester de volgende ambtsvoorgangers: 1793 Schout Blokker; 1803 H. Boogert; 1811 waarnemend schout C. Zeun, bur gemeester D. Keizer; 1832 F. de Boer; 1848 J. de Boer; 1865 J. van Bommel; 1879 C. Spaans Jzn.; 1884 P. Nobel; 1891 A. Slot; 1921—1937 P. Slot APzn. Het ligt in de bedoeling de wanden van de raadszaal te versieren met de foto's van de heengegane magistraten; een tweetal is reeds aanwezig. Na te hebben medegedeeld, dat de com missaris der provincie geen gevolg kon ge ven aan zijn aanvankelijk voornemen om dit nieuwe raadhuis te openen en dat die zelfde omstandigheden er ook toe geleid hebben om deze plechtigheid als een zuivere plaatselijke aangelegenheid te beschouwen, verklaarde spr. het gemeentehuis voor ge opend. Hij eindigde aldus: „Moge de arbeid, die in dit gebouw staat te worden verricht, strekken tot het welzijn van de burgers dezer gemeente en ook van allen, die hier verblijven en moge God Almachtig daarop Zijn zegen in rijke mate schenken". (Wordt vervolgd). Ongecorrigeerd NEDERLANDSCH ROODE KRUISSCHIP BESCHOTEN. Het A.N.P. meldt: In den nacht van 22 op 23 September heeft zich in de nabijheid van het eiland Schouwen een gebeurtenis afgespeeld, die opnieuw de onscrupuleuze strijdwijze van de Engelschen aantoont. Een Nederlandsch Roode Kruisschip werd daar, ofschoon de kenteekenen van het roode kruis verlicht en van veraf te zien waren door een Engelsch oorlogsschip beschoten. Zeven Nederlanders verloren hierdoor het leven. In den nacht van Zondag op Maandag lag het Nederlandsche roode kruisschip dwars van Schouwen voor anker, toen tegen 3.15 's morgens een Engelsch oorlogsvaartuig lichtkogels afschoot. De kapitein van het roode kruisschip verlichtte hierop het op het schip aangebrachte groote kenteeken van het roode kruis en liet de sirenes loeien. Ondanks dit werd het schip toch door de Engelschen onder vuur genomen. Het kreeg een voltreffer in de ketelinstallatie, welke ontplofte. Bij het te water laten van een boot verdronken zes leden van de beman ning. Door het ontploffen van de ketel werd een man gedood, een zwaar en drie andere licht gewond. Het schip moest de haven bin nengesleept worden. De militaire bevelheb ber in Nederland, de generaal der lucht macht Fr. Christiansen, heeft als eerste hulp den achterblijvenden van de aan den En gelschen overval ten offer gevallen zeven Nederlanders een belangrijk bedrag ter be schikking gesteld. BRANDPLAATJES EN BOMMEN GEWORPEN. Het A.N.P. meldt: In de provincie Drenthe in de omgeving van Smilde en in Friesland nabij Opster- land zijn brandplaatjes gevonden. Nabij Delfzijl zijn eenige Engelsche bom men neergekomen. Er is geen noemens waardige schade aangericht. De burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat de uitreiking van de identiteitsbewijzen aan hen, die op den voor hen vastgestelden dag nog niet in het bezit van een foto waren, als volgt zal geschie den: Voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A. t/m L. Van Donderdag 26 September t/m Maandag 30 September a.s. in het Gymnastieklokaal aan de Ridderstraat. M. t/m. S. Van Donderdag 26 September t/m Maandag 30 September a.s. in het voormalig Politiebureau aan de Langestraat nr. 87. T. t/m. Z. Van Vrijdag 27 September t/m. Maandag 30 September a.s. in de Besognekamer van het Stadhuis. De bureaux zijn eiken dag (ook Zater dag) geopend van 91 uur en van 24)4 uur. Ten behoeve van hen, die uitslui tend wegens beroepsbezighe den verhinderd zijn op den dag hun be wijs af te halen, zal daartoe nog gelegen heid worden gegeven des avonds van 79 uur (uitgezonderd Zaterdagavond), met dien verstande dat zij, voor wie het gym nastieklokaal aan de Ridderstraat als lokaal is aangewezen, zich des avonds moe ten vervoegen aan het Stadhuis, afd. Bevol king. De beide andere bureaux zijn de3 avonds in hetzelfde lokaal gevestigd als op den dag. Het is voor een geregelden gang van za ken zeer gewenscht, dat met het afhalen van de identiteitsbewijzen niet wordt gewacht tot den laatsten dag, aangezien stagnatie in de afgifte hiervan onvermijdelijk het ge volg zou zijn. Een ieder ga daarom zoo spoedig hij kan. Verder wordt er nogmaals op gewezen, dat des avonds alleen kunnen worden ge holpen zij, die op den dag wegens beroeps bezigheden verhinderd zijn. De beperkte tijd des avonds laat niet toe ook anderen te helpen. Alkmaar, 25 September 1940.. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Tooneel In l\et Derde Rijk De heer Schmidt-Burgh, Kulturreferent bij het rijkscommissariaat, heeft reeds eenige malen blijk gegeven van groote be langstelling voor de Nederlandsche kunst en de uitwisseling op cultureel gebied tus- schen Nederland en Duitschland, o.a. door het organiseeren van lezingen in beperkten kring door deskundige Duitschers op ver schillend terrein. Maandagmiddag sprak de heer Frenzel, referent bij het ministerie van propaganda te Berlijn, voor een klein, maar uitgelezen gezelschap van tooneelschrijvers, regisseurs en andere bij het tooneel in Nederland be trokkenen, in de Oude Doelen te Den Haag over het tooneel in Duitschland. De heer Frenzel zeide, de aanwezigen te willen dienen als gids door het bonte en zeer veelzijdige Duitsche tooneelleven. Berlijn, waar het tooneelleven zijn hoog tepunt indt in het oude Staatliche Schau- spielhaus en in het theater Am Kurfür- stendamm, geeft avond aan avond een buitengewone verscheidenheid van stuk ken, tooneel, opera's, operettes, cabaret, en dat gaat zoo den geheelen winter door. Maar ook buiten Berlijn bloeit het tooneel. Er zijn tenminste zes of zeven steden, zoo- als Weenen, München, Hamburg, Bochum, Frankfort an Main, die op dezelfde hoogte staan. En verder moeten ook Stuttgart, Dusseldorf, Keulen, Breslau, enz. genoemd worden. Over het geheele land verspreid liggen de schouwburgen, die avond aan avond volle zalen trekken. En dan zijn er nog de talrijke „Landesbühnen", reizende tooneelgezelschappen, die met auto of trein tot in de kleinste dorpen komen en er be langstelling voor het tooneel wekken. Jaarlijks vindt de Reichstheaterfestwoche plaats, waar verschillende ensembles sa menkomen, stukken opvoeren in onder- lingen wedijver, en discussies houden over het tooneel. Het tooneel kent geen financieele zorgen meer. De meeste theaters zijn sinds 1933 door het rijk overgenomen, en groote sommen zijn gevoteerd op grond van het beginsel, dat het tooneel, dat zuivere kunst brengt, gesubsidieerd moet worden en dat de in tendant van een schouwbrug zonder finan cieele zorgen vrij moet kunnen werken. Maar er zijn vrij wat schouwburgen, die de subsidie al spoedig terug betalen, omdat ze op volkomen normale wijze kans zien, winst te maken. De -leiding bij dit alles heeft het minis terie van propaganda. Deze naam zou een verkeerde voorstelling kunnen wekken. Door het tooneel wordt geen propaganda gemaakt, maar het ministerie bevordert de cultuur en stelt op royale wijze gelden be schikbaar, opdat de intendanten zich ook kunnen bezig houden met experimenten, zelfs zulke, waarvan zij weinig verwach ting hebben. Slechts wanneer een intendant voortdurend misslagen blijkt te begaan, hebben wij natuurlijk het recht, een ander in zijn plaats te benoemen. Ieder hunner heeft zijn eigen verantwoordelijkheid, het geen trouwens niet anders kan bij een zoo uitgestrekt terrein en zooveel schouwbur gen. De taak van de Reichskulturkammer. Daarnaast zorgt de Reichskulturkammer voor de vorming der tooneelspelers, even als voor de filmacteurs, auteurs, radio-ar- tisten. De kamer voorkomt vooral, dat'" dilettanten, die het vak niet verstaan, -het toch uitoefenen; zij geeft raad aan jonge kunstenaars, laat hen gedurende 2 of 3 jaar opleiden, en verstrekt ten slotte, na een soort examen, ook een diploma. Zoo helpen beide instanties den tooneel- speler, zonder in ambtenarij te vervallen. Zij dienen het theater, ook door de mobi liseering van de bezoekers. Kraft durch Freude heeft zich in dit op zicht verdienstelijk gemaakt, terwijl de theaterring der Hitler-jeugd hetzelfde doet onder de jeugd. Niet alleen middagvoor stellingen, die niet door de arbeiders kun nen worden bezocht, maar ook speciale avondvoorstellingen worden georganiseerd voor het opgroeiende geslacht. Hoe en wat er gespeeld wordt. Het Duitsche tooneel kent geen gepaten- teerden stijl. Er is een voortdurende ont wikkeling, maar wel wordt overal gezocht naar de groote lijnen en een zuiveren, hel deren stijl zonder bombast. Er worden al lerlei experimenten gedaan, zoo bijv. om den toeschouwer en het tooneel nader tot elkaar te brengen, en de scheiding zooveel mogelijk op te heffen. Wat de stukken betreft, wordt er in Duitschland vrijwel alles gespeeld, van Aeschylos tot Manfred Rosner, wat het eigen land en het buitenland aan belang rijks oplevert en opgeleverd heeft. Daarbij wordt alleen de eisch gesteld, dat de in houd der stukken, niet in strijd is met de beginselen van het nieuwe Duitschland. Het society-stuk ziet men graag. Maar toch is er een onderscheid bij vroeger. Zon der schoolmeesterachtige lessen op het tooneel uit te deelen, wordt bijv. het hu welijksprobleem anders opgelost dan vroe ger. De jonge dramatiek tracht bij den toe schouwer energieën te ontwikkelen en hem niet slechts naar huis te sturen met een vagen indruk, die hem niets speciaals zegt. Historische stof wordt niet meer uitsluitend als interessante geschiedenis behandeld, maar men zoekt gebeurtenissen uit vroeger tijd, die ook aan de menschen van onzen tijd iets te zeggen hebben, en die in zeke ren zin keerpunten waren in de geschie denis. Ook wordt vaak stof van politieken aard gedramatiseerd, sociale kwesties worden behandeld. In de pers worden tal van vraagstukken besproken, die het tooneel betreffen, en daardoor wordt ook de belangstelling van het publiek voor deze kunst gewekt. Kunstcritiek of kunstbeschouwing. De groote pers is de bemiddelaar tusschen tooneel en publiek. Daarbij is gebroken met de gewoonte, dat de kriticus met een vooropgestelden eisch naar een stuk gaat zien, en alleen zegt, wat hij in het stuk mooi en niet mooi vond. De pers in Duitschland levert geen kritiek meer, waarbij het om allerlei andere dingen gaat dan alleen om het stuk en de opvoering ervan, maar een kunstbeschouwing, waarbij zij dient te begrijpen, hoe vaak voor een jongen kunstenaar een afbrekende kritiek zijn loopbaan kan vernietigen. Ten slotte, aldus de heer Frenzel, kan niemand in de toekomst zien. Wij weten niet, hoe het tooneel zich in Duitschland in de eerstvolgende jaren zal ontwikkelen, maar wij zijn tevreden, dat het bezoek aan de schouwburgen is gestegen, en dat onze tooneelgezelschappen niet meer failliet gaan. Er zijn veel nieuwe schouwbrugen met ruimte voor veel meer publiek ge bouwd, en aan zeer vele daarvan hangt avond aan avond het bordje „ausverkauft". Dat is een geweldige verbetering bij 15 jaar geleden. De oorlogsomstandigheden en de verduistering hebben slechts weinig in vloed gehad. De voorstellingen beginnen een half uur vroeger en soms hebben wij de stukken wat bekort. Een warm applaus beloonde den heer Frenzel voor zijn boeiend referaat, waarna de aanwezigen nog gelegenheid hadden, vragen te stellen, en een collectie foto's en geschriften over het tooneel in Duitschland te bezichtigen. SLUITING BUREAU BEVOLKING. Burgemeester en Wethouders van Alk maar maken'bekend, dat wegens de uitrei king van de identiteitsbewijzen, het bureau Bevolking ter gemeentesecretarie van Don derdag 26 September t/m Maandag 30 Sep tember a.s. gesloten zal zijn. Tot het doen van aangifte van vestiging in- of vertrek uit de gemeente zal echter gelegenheid worden gegeven. Alkmaar, 25 September 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 25 September tot en met Dinsdag 1 October 1940 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: margarinebonnen blauwe kleur; vetbonnen witte kleur. Alkmaar, 30 September 1940. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. JAARSVELD, 414,4 M. NCRV-Uitzending. 8.Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schrift lezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.15 Piano voordracht en gramofoonmuziek. 10.Ge wijde muziek (gr.pl.). 10.30 Morgendienst. 11.Zang met orgelbegeleiding (gr.pl.). 11,15 Spaarne-sextet. 12.Berichten. 12.15 Spaarne-sextet. 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 1.Orgelspel. 1.45 Gra mofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 3.Vrouwen halfuurtje. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.Bij bellezing. 4.30 Molto Cantabile. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Stichts Salonorkest en gramofoonm. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 6.45 Berichten. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Re portage of muziek. 7.35 Arnhemsche orkest- vereeniging (opn.). 8.Nieuwsberichten ANP; toespraak „Wat is het belangrijkste?" (opn.). 8.15 Vervolg concert (opn.). 8.30 Causerie „Natuur en genade". 8.50 Schrift lezing. 8.559.Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending. 7.Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8. Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.40 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.VARA-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.VARA-orkest. 2.Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Es meralda. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 3.50 Causerie „Kinder- kleeding". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Keu kenpraatje. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.Be richten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 5.30 Esmeralda en solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 VARA- orkest. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Orgelspel. 7.30 Reportage. 7.50 Orgelspel. 8.Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberich ten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8,30 Be richten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.559.Nieuwsberichten ANP, sluiting. Paarden. DRAVERIJEN TE SCHAGEN. De uitslagen van de gisteren te Schagen gehouden kortebaandraverijen luiden als volgt: Ochtenddraverij 1. Clody O, 280 M. (eig. G. v. d. Oort, Haarl.'meer; ber. J. Kruithof); 2. Beminde, 285 M. (eig. J. de Vlieger, N.-Vennep, ber. eig.); 3. Welkom, 290 M. (eig. J. v. Leeuwen Jr., Bakkum; ber. eig. Middagdraverij 1. A farm Relief, 280 M. eig. G. in 'tVeen, den Haag; ber. L. Eming); 2. Sister Bond, 290 M. (eig. mevr. Ja cobs, A'dam; ber. K. Bakker); 3. Beminde, 275 M. (eig. J. de Vlieger, N.-Vennep; ber. eig.); 4. Aura V., 285 M. (eig. J. Haan, W.- Wormer; ber. J. Vergay). Kegelen. ALKMAARSCHE KEGELBOND. De uitslag van den Zestigballenwed- strijd, georganiseerd door den A. K. B., luidt als volgt: Afd. A: A. Kölleman 465; Jac. van Spanje 456; C. Klerk 454; G. J. Genefaas 452; J. de Bakker 451; Q. Jonker 441; J. Eyckholt 431 en M. Witte 409. Afd. B: K. Langendijk 424; W. Scheep maker 421; G. Oudes 415; H. Buys 415; A. Rustenburg 414; Jb. Langendijk 413; A. v.d. Oever 410; D. M. Postma 399; C. v. Wijngaarden 396 en G. H. Harmsen 391. Afd. C: H. Dröge 401; mevr. Berkhout 379; Meinhardt 378; J. Zwart 374; mej. v. Welligen 354; mevr. Bilars 343 en C. de Grand 341. Vrijbaan baanwedstrijd: Afd. A: J. Eyckholt 45 2 m.4443; A. Köllmann 45 2 m.44—42 2 m.; M. Witte 45. Afd. B: Jb. Langendijk 44; W. Scheep maker 43; T. Bonsema 42 2 ift. Afd. C: C. de Grand 38; E. Bilars 36 35; C. v. Wijngaarden 36. Geldbelegging, waarvan huurders de dupe werden. Grond voor belegging verkocht, zoo als tegenwoordig wegens de tijdsomstan digheden meermalen voorkomt, levert voor de huurders somwijlen geen voordeel op. Zoo ook hier. Een nieuwe eigenaar vroeg van de oude huurders, die het land al een reeks van jaren gebruikten, bijna de dubbele pacht, waardoor ook nu weer slachtoffers kwamen van het stelsel: land als beleggingsobject. KEURING VAN DEKHENGSTEN. De vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" te 's-Gravenhage zal de keu ring van tot dekking bestemde hengsten, welke in het stamboek der vereeniging zijn ingeschreven, in de provincie Noord holland houden op Donderdag 6 Februari 1941 te Hoofddorp. Been gebroken. Maandag is het zoontje van den heer J. V. alhier bij het spelen van de steenen trap van het betaalkantoor van den Noor- dermarktbond gevallen en is daarbij zoo ongelukkig terecht gekomen, dat hij een been gebroken heeft. Bestuursverg. Noordermarktbond. Het bestuur van de veilingsvereeniging De Noordermarktbond vergaderde Maan dagmiddag onder leiding van den heer J. Kliffen. Medegedeeld werd, dat de onlcos- tennota's van de vereenigingen, afkomstig van de aardappelregeling, kunnen worden ingediend. Een der bestuursleden vroeg hoe het stond met het wittekoolpotje 1939. De voor zitter heeft hierop geantwoord, dat er al driemaal over is gesproken in den Haag, maar dat nog geen afdoend antwoord is ontvangen. De Prov. Commissie is echter diligent en heeft de Ned. Groenten- en Fruitcentrale schriftelijk verzocht, rekening en verantwoording te willen doen. Het Centr. Bureau v. d. Veilingen zond een circulaire over de winstbelasting, waar voor ook de veiling in aanmerking zal ko men. Geadviseerd werd, met het invullen van het aangiftebiljet te wachten totdat de hiervoor door het C.B. te geven richtlijnen gereed zijn. De heer P. Bakker uit Harenkarspel had een brief gezonden, waarin werd aange drongen op de oprichting van een verkoop organisatie voor de goedgekeurde pootaard- appelen. Ook de landbouwaardappelen wil de hij in de garantieregeling doen opne men. Besloten werd de zaak bij de Prov. Commissie aanhangig te maken. In de maand- Juli was de omzet 200738.82, in Aug. 188.874.35; vanaf 1 Januari tot en met Aug. 1.621..621.32 tegen 1.427.706.20 in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. Een toeneming alzoo van 193.000. Er is verzocht, nieuwe kostprijzen te wil len berekenen, waarbij met de huidige om standigheden rekening is gehouden. Ook de standsorganisaties zullen hieraan hun me dewerking verleenen. Het schijnt niet uit gesloten te zijn, dat voor de verwarming van de koolschuren petroleum beschikbaar wordt gesteld, deelde de voorzitter mede. Aan de aangesloten vereenigingen zal nauwkeurige opgave worden gevraagd van de hoeveelheid, welke zij denken noodig te hebben. De vereeniging Beurtbevrachting had een brief gezonden over het thuishalen van de winterkool uit de polders. Volgens den voorzitter is men bij de bevoegde instan tie niet zoo tevreden over de door de Beurt- bevrachting verleende medewerking. Er zouden veel meer vrachten gecombineerd kunnen worden. Ook is aangedrongen op inschakeling van de vrachtrijders bij dit vervoer. OPGAVE AMSTERD AMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 25 September 1940 STAATSLEEN1NGEN. Vor. k. 4 Nederland 1940 II 95 3—3H Nederl 1938 85% 3 Ned.-lndië 1937 80 5K DuitschL m. verkl. 29% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 97 Haadel Mij. Gert. v. 250 92% Koloniale Bank155 Ned Ind. Handelsbank 98 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 100% Calvé Delft Cert. 01 Nederl. Ford337 Lever Bros 109% Philips Gloei!. Gem. Bezit 182% INDUSTR. OND. BU1TENL, Anaconda 23 Bethleb. Steel 70% Cities Service 0 General Motors43% Kennecott Copper 30% North American Rayon 201%,, Republic Steel 1'% Steel comm. 51% CULTUUR MAATSCH. H. V. A366 Java Cultuur 217% Ned. Ind. Suiker Unie 215% Verg. Vorstenlanden 93% PETROLEUM. Dordtsche Petr, 217 Kon. Petr. 236% plm, 2,15 y5 85% 80% 28%-9| 97 92-3 155 102 96}-8% S0 335 1084-110 177-9 23% 69% 6 431/, 301/, 20% 17%-% 50%-% 368% 215 216 93 Phillips Oil29% Shell Union 8% Tide Water 8% RUBBERS. Amsterd Rubber 206% Deli Bat. Rubber !49% Hessa Rubber96% Oostkust 118 Rotterdam Tapanoeli 591/, Serbadiadi.90 lnterc. Rubber3% SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 99% JavaChinaJapan lijn 126 Kon. Ned. Stoomboot 129 Scheepvaart Unie 137% TABAKKEN. Deli Batavia142 Oude Deli207 Seuembab 164% AMER SPOORWEGEN. Atchison lopeka 17% Illinois Central8% Southern Pacilie 9% Southern Railw. 11% Union Pacific 71 Cao Pac3% VALUTAKOERSEN DER NED. BANK 25 Septemberoa.ya TenaS u 25 SEPTEMBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.813.82; Stockholm 44.8144.90; Zurich 42.91—43.00. Bankpapier: New York 1.86 y,1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94 Zurich 42.87—43.04. 233-5 29% 8% 8% 203% 149 97 118 3% 99% 125% 127 136%-7 141 206% 165 17 9% 11% 3%

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3