DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche aanvallen op Engeland. Aanzienlijke schade door nachtelijke aanvallen. In 36 uur meer dan een millioen K.G. bommen uitgeworpen. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 19.20 tot 7.41. op 7.25 onder 19.16 AM IJS THANS.. De stemming en de meening van den Parijzenaar. in. De Engelsche aanvallen op Duitschland. Geen militaire doelen getroffen. Aanval op Berlijn mislukt. Indrukken van 't drie-mogendhedenverdrag. IN AMERIKA. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij voaruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 231 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37860. Telef. 3320, redactie 3330. Maandag 30 September 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 28 Sept. (D.N.B.) Na een lang durige vlucht op meer jdan 5 hoogte hebben eenige Duitsche gevechtsvliegtuigen in duikvlucht bommen op een vliegtuigen- fabriek geworpen. Alle vliegtuigen keerden zonder schade opgeloopen te hebben terug. De Engelsche afweer. New York, 28 Sept. (D.N.B.) Londensche correspondenten trachten den indruk te wekken, dat de Britsche afweer bijzonder doeltreffend is. Niet in overeenstemming daarmede is echter het bericht van den Ame- rikaanschen scheepsomroep uit Londen, vol gens hetwelk kort voor middernacht brand en brisantbommen bij honderden op het hart van Londen en andere wijken werden neergeworpen. De Associated Press spreekt in een bericht uit Londen zelfs van een woendenden aanval van vele honderden Duitsche vliegtuigen op geheel Engeland en noemt hem den zwaarsten aanval der laatste twee weken. De door het Duitsche lucht- wapen geopende 21-ste nachtelijke aanval op Londen heeft zich binnen een uur ontwik keld tot grooteren omvang. Duitsche brand en brisantbommen zijn in het N.W. en het Z.W. der Engelsche hoofdstad neergekomen. Thans wordt toegegeven, aldus dit bericht verder, dat de nachtelijke aanval van Don derdag aanzienlijke schade heeft aangericht in de haven en het scheepsbouwgebied van Liverpool. Alle opdrachten zonder verliezen uitgevoerd. Berlijn, 28 Sept. (D.N.B.) Zooals reeds gemeld, hebben vrij sterke afdeelingen van het Duitsche luchtwapen hedenochtend voor den oorlog belangrijke doelen in Londen aangevallen. Ondanks sterken vijandelijken afweer door jachtvliegtuigen en luchtdoel artillerie konden alle opdrachten zonder verliezen worden uitgevoerd. In de buurt van de East India Docks werden opnieuw talrijke branden en ontploffing veroorzaakt. De electrische centrale van Londen, West ham, ten Noorden van de Theems, is van middag door verscheidene Duitsche gevechts vliegtuigen met succes aangevallen. De verliezen aan vliegtuigen. Berlijn, 28 Sept. (D.N.B.) Vanmiddag heeft het Duitsche luchtwapen zijn vergel- dingsaanvallen op Londen voortgezet. Een heden van gevechtsafdeelingen bestookten in het havengebied van de Britsche hoofd stad verschillende belangrijke doelen, on danks het hevig vuren van het luchtdoel geschut en het optreden van jagers, doel treffend met bommen van zwaar kaliber. In de omgeving van de East India Docks ont stonden zware ontploffingen en groote branden. De in het weermachtbericht van 28 Sep tember vermeldde Britsche verliezen aan vliegtuigen zijn dus gestegen tot 102. Een Britsch gevechtsvliegtuig, dat in den nacht van 27 op 28 September het Westelijke grensgebied binnenvloog, werd door de luchtdoelartillerie neergeschoten. 1 millioen kg. bommen in 36 uur. Berlijn, 28 Sept. (D.N.B.) De Duitsche bommenwerpers hebben de laatste 36 uur meer dan een millioen kg. bommen van ieder kaliber boven Zuid- en Midden-Engeland laten vallen. Londen het hoofddoel. Berlijn, 29 Sept. (D.N.B.) Van de vlieg tuigen, welke gisteren na het invallen der duisternis naar Engeland vertrokken zijn, zijn de eerste toestellen in de vroege och tenduren teruggekeerd. Weer was Londen het hoofddoel van de aanvallen. Men. kon ontploffingen en een reeks branden waar nemen. De aanvallen van Zondag. Berlijn, 29 Sept. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen zijn vandaag in talrijke groepen weer naar het Britsche eiland ver trokken, om hun bommen op militair be langrijke doelen te werpen. Te Londen is weer luchtalarm gemaakt. Te Tilbury, Folkestone, Ramsgate en Clacton-O-Sea, zijn 1 de havens, de havenwerken en de pakhuizen aangevallen en met zware bommen succes vol bestookt. Te Tilbury en te Gravesend woeden nog zware branden, die nog het ge volg zijn van de Duitsche aanvallen van den vorigen nacht. Nieuwe aanvallen. Berlijn, 29 .September (D.N.B.) Eenige h "-rden Duitsche vliegtuigen hebben van nacht bommen op Londen geworpen. Naar de Duitsche bemanningen der vliegtuigen eensluidend rapporteeren, was de afweer door luchtdoelartillerie zwakker dan ge woonlijk. De vliegers gelooven, dat dit feit te wijten is aan den laag boven Londen hangenden rook en walm, welke van de sterk uitgebreide branden in alle deelen der stad, afkomstig was. Het uitzicht van on deren uit moet .daardoor sterk belemmerd zijn. Als doel van den aanval golden ook vannacht weer vooral de Silverton Docks, een verzamelnaam voor de Victoria-, de Royal Albert en de King George Docks. Strategische doelen. Berlijn, 29 Sept. (D.N.B.) Ook vandaag hebben Duitsche gevechtsformaties herhaal delijk strategische doelen in Engeland aan gevallen. Aanvallen zijn ondernomen op verscheidene havens aan de Zuid- en de Oostkust, alsmede op de „docks" aan de be- neden-Theems. In de Tilbury Docks zijn nieuwe hevige branden uitgebroken. Voor de Britsche Oostkust hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een sterk verde digd convooi verstrooid. Tenslotte is nog met groot succes een bijzónder belangrijke wapenfabriek in' de Midlands gebombar deerd. Bij' de luchtgevechten, die zich in den loop van den dag boven Zuid-Engeland ont wikkelden, hebben volgens de tot dusverre ontvangen berichten de Duitsche jagers 10 Britsche jachttoestellen neergeschoten zon der zelf verliezen te lijden. Aanvallen met onverminderde snelheid. Berlijn, 30 September (D.N.B.) Reeds in den aanvang der avondschemering van Zondag begonnen de nachtelijke aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Londen met onverminderde felheid. Verscheidene golven vliegtuigen startten. Naar het D.N.B. verneemt, konden reeds de eerste dertig vliegtuigen hun bommen met goed succes van geringe hoogte zonder belangrijke be lemmering van het afweervuur werpen op industrieën en werven. Bommen op motorenfabriek van Rolls Rnyce. Berlijn, 30 September (D.N.B.) Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Zondag van een hoogte van 50 m. bommen van het zwaarste kaliber midden op de fabrieksin- stallaties der Rolls Royce motorenfabriek van Derby geworpen. DE ITALIANEN IN EGYPTE. Rome, 28 Sept. (D. N. B.) In Egypte worden dagelijks gemiddeld 250 Italianen gearresteerd. Naar aanleiding van dit be richt uit Cairo schrijft het Giornale d'Ita- lia het volgende: De Italianen in Egypte zullen spoedig gewroken worden. Deze rekening zal echter uitsluitend door Engeland betaald worden. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 1 Oct. Tendenzanti-Engelsch, anti-Joodsch en anti-kapitalistisch. Parijs, een andere en töch dezelfde stad. De Parijzenaar, een andere en töch dezelfde Parijzenaar. Rest nog te schrijven over de stemming in Parijs en de meening van den Parijzenaar. Dat zal het sluitstuk zijn dezer trilogie van artikelen van uw Parijschen correspondent. De stemming te Parijs. Ze is ernstig, dat lijdt geen twijfel. Hoe zou het ook anders kunnen? Waren velen door den oorlog ge troffen, bij \den daarop gevolgden wapen stilstand is iedereen zonder uitzondering betrokken. Niet iedereen echter geeft op dezelfde wijze uiting aan zijn gevoelens. Ik heb al geschreven, dat een deel van het volk zijn troost zoekt in de boeken. In Parijs leest men tegenwoordig weer z'n klassieken. Ze zijn goed en goedkoop. Een ander deel zoekt het in verstrooiing. Men maakt queue voor de bioscopen, die, ondanks de oude films, geregeld tot op de laatste plaats zijn bezet. Dat ligt waarlijk niet aan den toeloop van de Duitschers, zij hebben hun eigen theaters. Bovendien dra gen de Fransche films tot dusver geen Duitsche onderschriften, waardoor er voor een vreemdeling niet veel plezier aan valt te beleven. De music-halls daarentegen met hun voor elck wat wilsprogramma zijn meer Duitsch georiënteerd. Ze zijn ook goed- kooper te exploiteeren dan de vrij kostbare revue's. Zoo is de overbekende Folies Ber gère een cabaret en niet eens een bijzonder cabaret geworden De dancings, die den ganschen oorlog gesloten zijn geweest, wor den de één na de ander heropend. Er wordt niet uitsluitend op vergeten en op verstrooien gezonnen. Er wordt door de besten ook wel degelijk aan de toekomst ge dacht. En het zijn niet alleen de ouderen, doch ook de jongeren, die zich daarmede onledig houden. Ook dat is begrijpelijk, hun is ten slotte de toekomst. Daarmede zijn we vanzelf van het terrein der stemming op het gebied der meening overgegleden. De stemming te Parijs is anti- Engelsch, anti-Joodsch en anti-kapitalistisch. Men is van meening, dat het grootkapita lisme Frankrijk in den oorlog heeft gedre ven. Die plutocratie, onder Engelsche lei ding, had de vrije beschikking over de financiëele en economische bronnen des lands, over het machtig propaganda-appa- raat ook, dat de pers kan zijn. En op die gebieden des maatschappelijken levens was, zoo redeneert men, de Joodsche invloed overheerschend. Zooals ook op het gebied van de kunst, van de film enzoovoort. Voor een deel bestonden ook de leidende poli tici uit Joden; men acht den oorlog in feite reeds voorbereid met het opkomen van het Fransche volksfront, toen Blum, een Israë liet, minister-president was en de relaties met Italië verbrak. In dit licht moet men de arrestaties zien van eenige voormalige Fransche ministers en andere politici, die zich voor het Hof van Riom zullen hebben te verantwoorden, waarover juist berichten in de bladen zijn verschenen, de vervallenverklaring van de Fransche nationaliteit der Rothschilds, de Weils, etcetera, van de Joodsche journalis ten met madame Geneviève Tabouis aan het hoofd, de opheffing van alle loges der vrij metselaren, en tal van andere maatregelen, welke door de Fransche regeering te Vichy zijn getroffen. Zooals men Engeland verwijt, dat het onvoldoende hulp heeft geboden en eigen troepen onder vuurdekking der Fransche soldaten te Duinkerken heeft in gescheept, verwijt men de voormalige volksfrontregeering en wat daar op volgde, de naturalisatie links en rechts van vreem delingen. Als reactie is er thans een wets- decreet uitgevaardigd, waarbij is bepaald, dat niemand een functie bij rijk of ge meente kan bekleede -, die niet een Fran- schen vader heeft. Het is niet heelemaal on begrijpelijk, dat ook de vreemdeling thans in een slechten reuk staat in Frankrijk. Over de noodzakelijkheid van den in Juni aangevraagden wapenstilstand heerscht wei nig verschil van meening. Maarschalk Pé- tain, dien men moeilijk van lafheid kan verdenken, heeft het in weinig woorden ge zegd: Frankrijk beschikte noch over vol doende menschen, noch' over voldoende materiaal om den strijd met eenige kans op succes te kunnen voortzetten. Maar, zoo re deneert de gemiddelde Franschman, als dat inderdaad in Mei 1940 reeds het geval was. dan was die toestand ook bij het begin van den oorlog aldus. Het is een misdaad wil lens en wetens een oorlog te beginnen, waarvan bij voorbaat vaststaat, dat men hem zal verliezen en daaraan een volk op te offeren. Na deze tragische ervaring, tragisch omdat in het begin reeds het droeve einde besloten lag, zoekt Frankrijk nieuwe wegen, nieuwe waarden en nieuwe mogelijkheden. Een volk van meer dan veertig millioen .zielen, een volk dat van goeden wille is en, on danks de stakingen uit het verleden, graag wil werken, kan niet zonder meer ondergaan. Men heeft zich deerlijk ver gist, doch men weet tenminste, dat men zich heeft vergist. Thans zoekt men nieuwe steunpunten voor het leggen van hechter grondslagen. Het gezin, aldus maarschalk Pétain, is het funda ment, waarop het sociale gebouw moet rusten. Het beroepsleven moet op cor poratieve basis worden georganiseerd. Recht op arbeid voor allen, plicht om te werken voor allen. Dat zal de wet in een nieuw, een ander en toch hetzelfde Frankrijk zijn. Die woorden van den ouden maar schalk werden de Franschen uit het hart gegrepen. Zullen ze waarlijk het sesam blijken te zijn voor een nieuw, een herboren Frankrijk, dat zijn plaats zal hebben in het nieuwe Europa, waar van we thans de barensweeën meema ken? De toekomst zal het leeren. T. O. Naschrift: Om elk misverstand te voorkomen, stelt de schrijver dezer artike len, onze gewone Parijsche correspondent, er prijs op te verklaren, dat hij de indruk ken, welke hier werden weergegeven, heeft neergeschreven zonder dat eenigerlei in vloed, van welke zijde dan ook, op hem is uitgeoefend. Hij heeft zich door sympathie noch antipathie van zijn eenmaal gesteld doel, een eerlijke objectieve berichtgeving, laten afbrengen. Het zij ten overvloede ge zegd. Parijs thansII" werd geplaatst in ons I nummer van Zaterdag. Berlijn, 28 September. (D.NB.) In een arbeiderswijk in het Noorden van Berlijn, die de Britsche vliegers in een der laatste nachten tot doel van hun bomaanvallen gekozfen hadden, is gistermiddag nog een bom ontploft, waarbij een vrouw gedood is en drie andere personen gewond. Vliegtuigen boven N. en N.W. Duitschland. Berlijn, 29 September. (D.N.B.) Vannacht hebben Britsche vliegtuigen boven Noord en West-Duitschland gevlogen, met de ken nelijke bedoeling door te dringen tot het roergebied en de rijkshoofdstad. In een stad in het Rijnland vielen bommen op 'n voor plaats en op buitenplaatsjes. De aangerichte materieele schade is niet aanzienlijk. De vijandelijke vliegers die Berlijn probereden aan te vallen, ontmoetten zooals reeds kort gemeld, doeltreffend afweergeschut in het Westen van de rijkshoofdstad en werden deels gedwongen terug te keeren, deels naar het Zuidoosten te vliegen. Het stads gebied van groot-Berlijn bleef derhalve dezen nacht van Britsche vliegtuigen ver schoond. Een toestel, met een Australische bemanning, werd door luchtdoelartillerie omlaag gehaald. Brandplaatjes op cultuurmonumenten. Kloppenburg, 30 September. (D.NB.) In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben Britsche vliegers zooals zij dat iederen nacht doen, getracht den Gouw Weser-Ems te teisteren. Opnieuww strooiden zij brand plaatjes neer boven dorpen, akkers en bos- schen, gelukkig zonder schade aan te rich ten. Daarbij voerden zij weer eens, evenals in Potsdam, Friedrichruh en Weimar, het speciale doel van Churchill uit om opzet telijk Duitsche cultuurmonumenten te tref fen. Zoo werden dien nacht o.m. talrijke brandplaatjes geworpen op het groote open luchtmuseum, het museumdorp in Klop penburg. Deze instelling, met haar twintig gebouwen, met haar beide ruim honderd jaar oude boerenhuizen, met haar adelijke heerenhuizen uit 1680, met haar molen en dorpsvijver, die ook uit de lucht duidelijk te herkennen, is vormt met haar gebouwen en kostbare verzamelingen boerenhand- werkkunst een uniek en onvervangbaar vaderlandsch museum van het Oldenburg- sche Münsterland en een van de schoonste cultuurmonumenten van den Duitschen boerenstand. Het is slechts te danken aan de gelukkige omstandigheid, dat geen en kel brandplaatje op een der daken viel en aan het onmiddellijke optreden van opspo ringstroepen, dat hier geen onverzienbare en nooit te herstellen schade ls aangericht. Eenigen tijd geleden was reeds in de direc te nabijheid van het museumdorp een bri santbom neergekomen. New-York, 28 Sept. (D.N.B.) De Ameri- kaansche ochtendbladen maken van het driemogendhedenpact melding met op schriften als „De Ver. Staten zullen het hoofd bieden aan dit bondgenootschap door een bespoedigde bewapening en door een versterkte hulpverleening aan Engeland en China", „Amerika zal ondanks de nieuwe as Engeland blijven helpen". New-York, 28 Sept. (D.N.B.) Talrijke bladen beschouwen den toestand na het sluiten van het driemogendhedenpact van Berlijn als critiek De New-York Herald Tribune geeft de opvatting van goedinge- lichte waarnemers weer met de aanduiding, dat de Ver. Staten zich in het a.s. voorjaar, indien niet vroeger, in oorlog zullen bevin den, waarbij natuurlijk veel afhangt van 't doorzetten van Engeland. Hetzelfde blad zou het feit, dat de Engelsche vloot niet overwonnen is en het vlootbouwprogram- ma van de Ver. Staten als lichtpunten wil len zien. Zoolang beide vloten niet bedwon gen zijn behoeft Amerika niets te vreezen. Terwijl Engeland zich verbitterd te weer stelt, kan Amerika zich met de nieuw ver worven steunpunten in den Atlantischen Oceaan onaantastbaar maken. De toestand in den Stillen Oceaan daar entegen is ongunstiger en zou critiek kun nen worden in het geval van een Engelsche nederlaag. De New-York Times is van meening, dat de toestand voor de Ver. Staten duidelijk is: Amerika heeft noch den wensch, noch de vereischte middelen om tegen Japan oorlog te voeren. Wat Engeland betreft is het Ame- rikaansche volk van de noodzakelijkheid overtuigd, dat Engeland ook in het belang van de veiligheid der Ver. Staten alle hulp verdient. Hull over het pact. Washington, 28 Sept. (D.N.B.) In de he den gehouden persconferentie heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, de volgende formeele verkla ring afgelegd: Het driemogendhedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan brengt, naar de meening der Amerikaansche regeering, niet veel verandering in een toestand, die reeds sedert verscheidene jaren heeft bestaan. De aankondiging van het bondgenootschap maakt alleen de geheele wereld een betrek king duidelijk, die in facto sedert vrij lan gen tijd bestond. Dat 'n dergelijke overeen komst in voorbereiding was, was hier sedert eenigen tijd zeer goed bekend. De Amerikaansche regeering heeft bij het bepalen van haar buitenlandsche politiek met dit feit ten volle rekening gehouden. Reactie in Amerikaansche politieke wereld. Washington, 28 Sept. (D.N.B.) De weer klank van het bbndgenootschapsverdrag van Berlijn uit zich in congreskringen deels in eischen tot versnelde bewapening, deels in nadrukkelijke onverschilligheid, ten deele echter ook in de aansporing, dat de Ver. Staten er goed aan doen voor de eigen aangelegenheden te zorgen en zich van alle inmenging te onthouden. Sumner Welles over den politieken toestand. New-York, 29 Sept. (DN.B.) De vice-mi nister van buitenlandsche zaken Sumner Welles heeft te Cleveland verklaard, dat de Ver. Staten zullen voortgaan met Engeland alle hulp in den vorm van leveringen van allerlei aard te verleenen. Wat het vraag stuk van het Verre Oosten betreft, elke des betreffende kwestie kan door onderhande lingen vreedzaam worden opgelost. Alle handeldrijvende landen dienen al daar gelijkgerechtigde mogelijkheden te hebben. De Ver. Staten verwachten ook, dat de internationale verdragen zullen worden nagekomen. De Ver. Staten zijn bereid eventueele wijzigingen in deze overeen komsten of verdragen, welke naar de mee ning van de betrokken landen noodig zijn, te overwegen. Japan heeft het voornemen te kennen gegeven alleen te willen beslis sen, in hoeverre met de belangen van de Ver. Staten en met de verdragsrechten van de Amerikaansche burgers rekening gehou den moet worden. Als lichtpunt noemde Welles de toenemende samenwerking der Amerikaansche republieken. Tenslotte legde hij den nadruk op de noodzakelijkheid voor de Ver. Staten met alle kracht en snelheid te gaan bewapenen. Hl Italië. Milaan, 28 Sept. (D.N.B.) Het driemo gendhedenpact wordt door de Noord-Ita- liaansche dagbladen een historische ge beurtenis van de verste strekking genoemd. De Corriere Delia Sera verklaart, dat het pact de drie onderteekenaars ver plicht tot een gemeenschappelijk plan van actie in de beide belangrijkste sferen van het internationale leven. Het driemogendhedenpact is een ernstige

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1