Concentratie in de organisatie van den middenstand. Bommen op verschillende plaatsen in ons land. Inkrimping van den opbouwdienst. Zomerschoeisel niet meer zonder bon te koop. 1 TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 OCTOBER 1940. NIET ALLEEN OP LONDEN ook op andere Engelsche steden richt het Duitsche luchtwapen zijn aanvallen. Deze foto werd langs radio-telegra- fischen weg van Londen naar New York overgebracht. Zij toont door Duitsche bommen vernielde industrie- en'handelsgebouwen in Dovar. (Scherl) DAAR HET LAMSVLEESCH ZONDER BON VERKRIJGBAAR IS, is hiervoor zeer veel vraag. In verband hiermede was er op de lammeren!- markt te Purmerend een record-aanvoer van pl.m. 4000 lammeren. Als de koop gesloten is, worden de gekochte dieren gemerkt. (Polygoon) Nederlandsche Middenstands centrale opgericht. De drie Nederlandsche middenstands bonden de K.N.M.B., de N.R.K.M. en de C.M.B. wisten reeds jaren geleden te komen tot een samenwerking, aanvankelijk in een commissie van overleg, later in een contact-centrale, die geleidelijk voerde tot een gezamenlijke behandeling van belang rijke aangelegenheden. De middenstandsbonden hebben uiteraard ook in de huidige situatie aanleiding ge vonden zich rekenschap te geven van de eischen, die de maatschappelijke ontwikke ling aan de organisatie van den midden stand stelt. Zij hebben voor de vakorgani saties, die zich tot dusverre niet bij een dei- drie middenstandsbonden aansloten, ge meend die aansluiting in centraal verband gemakkelijker te moeten maken. De middenstandsbonden hebben besloten tot een samenstel van maatregelen, waar door die eensgezindheid in stand en vakken rechtstreeks zal worden verwezenlijkt en alle levende krachten in het organisatie leven van den middenstand harmonisch zullen worden samengebonden. Besloten is tot oprichting van de Nederlandsche Middenstandscentra le, welke, uiteraard, zelfstandig en uitsluitend bevoegd zal zijn tot han delend optreden ten aanzien van sociaal-politieke en sociaal-econo mische aangelegenheden. De middenstandsbonden zullen hun be voegdheid tot beslissen en tot handelen in al deze aangelegenheden volledig overdra gen aan dit centraal orgaan. Een zelfde vérgaande samenwerking, overdracht van bevoegdheden en samen bundeling van krachten, zullen de midden standsbonden bevorderen in de onderschei dene vakken in het middestands-bedrijfs- leven door deze te adviseeren aan alle bij hen aangesloten vakbonden. In alle takken van kleinbedrijf zal aldus door de vakbonden een repre sentatief orgaan kunnen worden ge vormd, dat, onder verantwoordelijkheid aan de samenstellende bonden, zelfstandig en uitsluitend bevoegd zal zijn tot beslissen en tot handelen in de sociaal-politieke en sociaal-economische aangelegenheden van het bedrijf. Op korten termijn zullen aldus alle takken van- kleinbedrijf zich kunnen brengen op het peil van organisatie, waarop de best georganiseerde bran ches, als b.v. het grafisch bedrijf, zich hier te lande bevinden. Daardoor zal de grondslag worden gelegd voor een grootscheepsche opvoering van het aantal georganiseerde bedrijfsgenooten bij de organisatie hunner keuze. In het verband van de Nederlandsche middenstandscentrale zal de meest innige samenwerking tusschen de zelfstandige vakorganisaties worden bevorderd. Onder bepaalde omstandigheden staan dp confessioneele middenstandsbonden niet af wijzend tegen het doen vormen van een vakorganisatie, mits nader door de drie bon den uitgestippelde waarborgen in de eene vakbond aanwezig zijn. Echter zal de meest innige samenwerking niet naar een vast cliché uitgevoerd kun nen worden, doch zal rekening gehouden dienen te worden met de bijzondere om standigheden en zullen de bestaande vak organisaties in een vak een oplossing moe ten vinden. De middenstandsbonden hebben voorts besloten de behartiging der belangen van '1" bij h°n aangesloten vakbondon te centra- 1'--ei binnen het verband van de Neder- nd. che middenstands-centrale door de vertrouwensmannen der representatieve vakorganen op te nemen in een aantal ka mers: b.v. voor ambacht, kleine nijverheid, zelfstandig winkelbedrijf en grossierderij. Via deze kamers zal het vakelement in het algemeen vertegenwoordigd zijn in de leiding der Nederlandsche middenstands centrale. Het ligt voorts in de bedoeling een wijzi ging te bevorderen van het erkenningsbe- sluit van den middenstanclsraad, waardoor via de genoemde kamers het vakelement ook rechtstreeks in den middenstandsraad tot vertegenwoordiging zal worden ge bracht. De kamer voor het zelfstandige winkelbedrijf zal uit den aard dei- zaak in contact moeten staan met de organisaties van grootwinkelbe drijf, verbruikscoöperatie en markt en straathandel. Beoogd wordt dit contact ook in de hoogste instantie tot uitdrukking te brengen, door aan den midden standsraad een afdeeling Detail- handelsraad te verbinden. In den geest van de noodzakelijke natio nale samenwerking heeft de Nederlandsche middenstand gemeend te moeten overgaan tot een nieuwe activeering en een harmoni sche samenbundeling van alle levende krachten in zijn organisatieleven. Hij vertrouwt daarin de van zijn kant verwachte waardevolle bijdrage te hebben geleverd tot de sluitende organisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven in den geest, waarin, en op het plan, waarop deze tijd die vraagt. Het A. N. P. deelt o.m. het volgende mee: In den afgeloopen nacht verschenen wederom Engelsche vliegtuigen boven de hoofdstad. Er kwamen bommen terecht aan den binnenkant van den dijk in het Noordelijk stadsdeel. De dijk werd licht beschadigd, terwijl ruiten van woningen in de omgeving sprongen. Bovendien is vannacht een uitgebrande lichtkogel in den tuin van het perceel Derde Helmerstraat 88 gevallen. Het pro jectiel veroorzaaKte geen schade In het West Nieuwland te Ouddorp zijn gisteren 3 bommen gevallen', welke eenige schade aan de gewassen veroorzaakten. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. In den afgeloopen nacht werden in Nij megen eenige zware bominslagen gehoord. Te middernacht is een achttal bommen neergekomen in het open veld te Ewijk tusschen Nijmegen en Druten. Er zou geen ernstige schade zijn aangericht. In den afgeloopen nacht' zijn bommen geworpen op het eiland Rozenburg. Hij behoorde tot een serie van zeven brisant bommen. Twee projectielen ontploften niet. De bommen, die ontploten brachten groote schade toe aan den villa in het centrum. Verscheidene woonhuizen wer den beschadigd, terwijl het electrisch net en het telefoonnet worden gestoord. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Engelsche vliegers hebben gisteravond boven het oostelijk deel van Rotterdam bommen geworpen, negen bommen kwa men terecht in de volkstuintjes bij het toepad, waar eenige materieele schade werd aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. N.V.V. - De commissaris voor het Ne- derlandsch verbond van vakvereenigingen heeft, met ingang van 1 dezer benoemd tot pers-chef van het N.V.V., den heer J. de Haas, journalist te Amsterdam. Tewerkstelling der ontslagenen. In de komende dagen zal een reorgani satie van den opbouwdienst ten uitvoer worden gelegd, welke een aanzienlijke vermindering van de personeelsterkte zal medebrengen. In de periode van 8 tot 15 October zullen geleidelijk uit den opbouw dienst ontslagen worden alle korpo raals en manschappen ouder dan 25 jaar en Qnderofficieren ouder dan 35 jaar. In overeenstemming met deze ver mindering van de sterkte zal ook een aantal officieren den opbouwdienst verlaten. Van het ontslagen personeel zal ruim de helft werkzaam gesteld kunnen wor den bij de luchtbescherming, en wel op een arbeidscontract in een normale bur gerlijke verhouding. Voorts zullen nog ongeveer 1500 man, hoofdzakelijk onderofficieren, plaatsing kunnen vinden bij politie en brandweer. De aanmelding voor werk in Duitsch land blijft verder onbeperkt opengesteld. Bij de z.g. c.-ganisatie-Todt voor den aan leg van wegen kunnen ongeveer 5000 man in den leeftijd van 2535 jaar werk vinden. Bij genoegzame animo hiervoor bestaat het plan allen samen te brengen in Ne derlandsche korpsen onder Nederlandsche officieren en onderofficieren. Werkkrachten in den landbouw zullen in aanmerking kunnen komen voor kolo nisatie in Frankrijk onder leiding van Ne derlandsche deskundigen. Het resteerende deel van den opbouw dienst. dat in 18 korpsen zal worden in gedeeld, elk ter sterkte van circa 1000 man, zal tevens de encadreering en de kern van vast personeel vormen voor een Nederlandschen arbeidsdienst, waarvan de instelling door den commandant van den opbouwdienst. majoor J. N. Breunes- se, in ons land za Iworden voorbereid. WEDEROPBOUW VAN VERWOESTE STADSKERNEN. Adviescommissie. Om de waarborg te hebben, dat de her bouw van verwoeste stadskernen op zoo danige wijze zal geschieden, dat deze zal passen in het raam van het bestaande, heeft de regeeringscommissaris voor den weder opbouw zich voor de beoordeeling der her bouwplannen voor dergelijke kernen de medewerking verzekerd van drie stedebouw kundigen, die hem als adviseurs ter zijde zullen staan. Dit zijn de heeren ir. P. Bakker Schut, directeur van den dienst der stads ontwikkeling en volkshuisvesting te 's-Gra- venhage; jhr. mr. J. I. de Jonge van Elle- meet, hoofd van de afdeelir.g Volkshuisves ting van den Provincialen Waterstaat te Arnhem en ir. L. S. P. Scheffer, hoofd van de afdeeling stadsontwikkeling bij den dienst van publieke werken te Amsterdam. HARINGINLEGGERIJ UITGEBRAND TE VLAARDINGEN. Gistermiddag is brand uitgebroken in het pand Willem Beukelszoonstraat no. 9 te Vlaardingen. In de benedenverdieping van dit pand was de haringinleggerij ,,De Volharding" gevestigd, terwijl op de eer ste en tweede étage de papiervernieti- gingsdienst „De Opbouw" was onderge bracht. De heer Huyser, eigenaar van de haring inleggerij, had juist de kachel aangemaakt, zonder echter de huurders boven te waar schuwen. Door de warmte van den schoor steen, die door het geheele pand loopt, is vermoedelijk het papier op de bovenver- dipingen in brand geraakt. Het vuur greep hier zoo snel om zich heen, dat spoedig het geheele pand in een vuurzee was her schapen. Het pand is geheel uitgebrand. De inventaris, eigendom van de beide huurders, was 'niet verzekerd. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop van zomer schoeisel niet meer is toegestaan, zonder dat hiervoor een bon of vergunning wordt ingeleverd. De vrije verkoop van dit artikel aan het publiek, welke tot dusverre mocht plaats vinden, is dus thans verboden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd, dat schoeisel, hetwelk na verkregen machtiging van den directeur van het rijks bureau voor huiden en leder te Amster dam is gestempeld met de woorden „vrij van bon" of „afgekeurd schoeisel r. h. 1.", thans aan het publiek kan worden ver kocht, zonder dat hiervoor een bon of een vergunning behoeft te worden ingeleverd. RIJWIELDIEVEN EN OPKOOPER IN ARREST. De Haagsche politie is er dezer dagen in geslaagd enkele rijwieldieven te ar resteeren. Het zijn de 17-jarige banket bakker B. F. en de 22-jarige slager A. S. F. had in de laatste zes weken 13 rijwie len in den Haag ontvreemd. Bij het ver dere verhoor bleek, dat zij zeven rijwielen verkocht hadden aan den 38-jarigen op- kooper N. J. S., wonende in de Maasstraat. Maandag j.l. is de politie overgegaan tot de arrestatie v'an den opkooper. De politie vond bij hem behalve ge stolen fietsen en rijwielmerken een collectie sleuteltje voor het openen van rijwielsloten. Deze sleuteltjes waren zeer vernuftig gefabriceerd en pasten bijna op elk rijwielslot. Hij leen de deze „loopers" ook wel uit aan zijn „cliënten", indien zij moeite hadden met het openen van sloten. De rijwieldieven en den opkooper zijn voorgeleid en inge sloten. DE ZOMERTIJD. Naar het A. N. P. verneemt zal, indien in Duitschland de zomertijd behouden blijft, dit eveneens in ons land hét geval zijn. TEWERKSTELLING BOUWKUNDIGE TECHNICI. Het bestuur van den bond van Neder landsche architecten heeft besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de departementen van sociale zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschappen, wel ke geleid hebben tot een regeling, waarbij werkloos bouwkundig personeel zoowel opzichters als teekenaars alsmede archi-. tecten, die geheel van opdrachten zijn verstoken, te werk gesteld kunnen worden bij het opmeten en in teekening brengen van bouwkunstige monumenten en de ste- debouwkundige situaties daarvan. Er bevinden zich hier te lande nog tal rijke dergelijke monumenten, waarvan geen behoorlijke teekeningen bestaan. Het tot stand brengen van een verzameling van opmetingen is dan ook zeker een werk, waarvan zoowel het onderwijs als monu mentenzorg groot profijt zullen hebben. Bij de adviescommissie, die thans is in gesteld, zijn reeds een kleine honderd aan vragen om tewerkstelling in behandeling genomen en nieuwe aanvragen en verzoe ken om inlichtingen kunnen tot haar ge richt worden per adres: commissie tewerk stelling, bureau B. N, A„ Weteringschans 102, Amsterdam C, tel. 36736. De commis sie tewerkstelling pleegt ten aanzien van de op te meten objecten overleg met het rijksbureau voor de monumentenzorg en er zal zooveel mogelijk naar gestreefd worden, dat ieder zijn werk in of nabij zijn woonplaats zal vinden. Voor het gebruik van hulpmaterialen (ladders, enz.) zal een speciale regeling worden getroffen, zoodat deze kosten niet ten laste van de gebrui kers komen. De belooning voor intellectueele wer kers bedraagt voor de academisch gevorm- den 24 tot maximum 30 per week, voor de overige technici 18 tot maximum 24 per week. Deze belooning is afhanke lijk van de in de betrokken gemeente gel dende steun-normen. BRAND IN EEN BOERDERIJ. Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand ontstaan in een hooiberg van een boerderij aan den IJweg in de Haar lemmermeer. Aangewakkerd door den fei len wind, sloegen de vlammen over op den aan het woonhuies vastgebouwden schuur. Deze ging in vlammen op. De brandweer, welke met drie spuiten aanwezig was, wist het woonhuis te behouden. Een groep Duitsche soldaten heeft een goed werk ge daan door tijdig het vee en het meubilair in veiligheid te brengen, zoodai d materi eele schade betrekkelijk gering is. HET DRIEMOGENDHEDENPACT DUITSCHLAND—ITALIË—JAPAN. Na het tot stand komen van het tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten pact, dat op 27 September in de Rijkskanselarij te Berlijn werd onderteekend, leest de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken een verklaring der Rijksregeering voor. V.l.n.r.: de Japansche ambassadeur Kurusu, graaf Ciano, de Führer en minister von Ribben- trop. (Hoffmann) IN DEN HAAG OEFENDE DE POLITIE OP 1 OCTOBER REEDS CON TROLE UIT OP DE NALEVING VAN DEN LEGITIMATIEPLICHT. De voorloopige identiteitsbewijzen worden nagekeken,, (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5