OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL tBuUmland JUukt&ecichtea Oe reorganisatie der politiecorpsen. Voortdurende groei van „Nederlandsche Unie" GEMENGD NIEUWS. NIEUWE ENGELSCHE UITVINDINGEN? Italiaansch weermachts- bericht. TWEEDE BLAD 2 Van bevoegde zijde wordt ons het navol gende medegedeeld: Sinds eenigen tyd zijn enkele maatre gelen in een stadium van uitvoering geko men, welke liggen op het gebied van reor ganisatie der politie in Nederland. In de eerste plaats werd, gezien de dringende behoefte aan versterking van de centrale leiding van het departement van justitie over de politie en'tevens met het oog op verdere concentratie van bepaalde diensten, het reeds lang bestaande plan om aan dat departement een directeur-gene raal van politie te verbinden op voorstel van den secretaris-generaal van het de partement tot uitvoering gebracht. In deze functie werd benoemd mr. A. Brants, tot dusver' procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, te 's-Gravenhage. Van groot gewicht zijn voorts eenige maatregelen op het gebied van de samen stelling en de organisatie der politiecorp sen. In overeenstemming met de houding van het Duitsche militaire gezag, dat reeds had goedgevonden, dat de marechaussee al had het behoord tot de Nederlandsche landmacht haar politaire werkzaamhe den voortzette, werd door de burgerlijke bezettingsoverheid beslist, dat het corps geheel in tact zou worden gelaten. Slechts kreeg het wapen thans het ka rakter van een burgerlijk rijkspolitiecorps dat ressorteert onder het departement van justitie. Geleid door het inzicht, dat in het alge meen in Nederland de politie numeriek te zwak was, zeker voor een land in omstan digheden als waarin Nederland was ko men te verkeeren, besloot de hoogere S. S. en politieleider bij den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, in nauw overleg met den secretaris-generaal van het departement van justitie, dat zou worden overgegaan tot een zeer aanmer kelijke versterking van de Nederlandsche rijles- en gemeentepolitie, waarbij de sterk te van de marechaussee zou worden ge bracht op 4000, die van de rijksveldwacht op 2200 man. Tevens deed zich hiermede de gelegenheid voor om het beroepsperso- neel der ontbonden Nederlandsche weer macht in andere betrekkingen onder te brengen. Bij deze nieuwe regeling kwam uit den aard der zaak het oude vraagstuk van de dislocatie der beide rijkspolitiecorpsen op nieuw aan de orde. Dit vraagstuk is thans in beginsel in dezen zin opgelost, dat het grondgebied des rijks verdeeld is in een gedeelte, waarin als rijkspolitie uitsluitend marechaussee wordt ingezet, en een ge deelte, dat behoudens in het geval dat bij stand van grooten omvang noodig is, bij uit sluiting voor de rijksveldwacht bestemd is. Het rayon der marechaussee omvat gebie den in het Noorden, Oosten en Zuiden des lands, speciaal de grensgebieden en de vier grootste steden met hun omstreken. Dit laatste is gedaan op dezen grond, dat de marechaussee bij uitstek geschikt ge acht moet worden voor optreden in groot verband ter voorkoming en beteugeling van roerigheden. In onzekere tijden als die welke wij beleven behooren verstoringen van orde en rust nu eenmaal tot de moge lijkheden. Dergelijke verschijnselen plegen zich het eerst voor te doen in de groote bevolkingscentra en het is ook daar, dat zij het grootste gevaar kunnen opleveren. Hei is derhalve raadzaam te zorgen, dat er in de grootste steden steeds een machtsappa raat van beteekenis bij de hand is, dat te vens in de omgeving dier steden een meer geregelde surveillancetaak kan verrichten. Het ligt daarom in de bedoeling in die groote steden veel grootere eenheden der marechaussee te concentreeren dan tot dusver bij ons bekend waren. Uit overeenkomstige overwegingen is tevens besloten de marechaussee ook elders desnoods ook in het rijksveldwachtge- bied te bestemmen voor het verleenen van eventueel noodigen bijstand van groo ten omvang, hetzij in het binnenland, hetzij aan 'slands grenzen. Met het oog hierop zullen er grootere eenheden komen in alle divisiehoofdplaat sen. Het aantal divisies wordt gebracht van 4 op 8, de hoofdplaatsen zullen zijn Am sterdam, 's-Gravenhage, Bergen op Zoom, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Arnhem, Zwolle en Groningen. Ook bij de rijksveldwacht worden thans divisies ingevoerd en wel ten getale van 4, t.w. 's-Gravenhage, Amsterdam .Arnhem en Leeuwarden. Deze divisies vormen te zamen 10 districten. De inspecteur-generaal zal bij de feite lijke uitvoering der reorganisatie leiding hebben te geven, zorg hebben te dragen voor eenheid in de uitvoering der politie taak door beide corpsen en het noodige te doen voor de opleiding en vorming van het politiepersneel. Tenslotte is hem mede een zeker toezicht op de plaatselijke politie toegedacht, ten einde ook met betrekking tot deze, zoowel op zichzelve als ook in haar verhouding tot de rijkspolitie meerdere eenheid te be vorderen. Oproep werd in alle lagen der bevolking verstaan. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men aan het Hbld. mede: Wanneer wij thans na twee maanden, een oogenblik „algemeen appèl" houden, kunnen wij met groote voldoening nu reeds concludeeren, dat wij onze volge lingen vermochten te verwerven in alle la gen der bevolking en in alle politieke kringen. Aan de hand van deze groepee ring kunnen wij uitmaken, dat De Neder landsche Unie inderdaad op haar eigen nieuw program, waarin de Nederlandsche volksgemeenschap voorop staat, reeds vele honderdduizenden uit vrijwel alle kringen en kampen achter zich mocht vereenigen. De adviezen van mannen als dr. Colijn en prof. Slotemaker de Bruine hebben uiteraard de toetreding uit dit kamp aan zienlijk geremd. Desniettegenstaande blijft het aanmeldingen stroomen uit de kringen van hen, die vroeger A.-R. en C.-H. stem den. De Katholieke volksgroep, die vroe ger al in eigen kring zooveel gedaan had voor de verbreiding van de gemeenschaps gedachte, vond voor een belangrijk deel, van ondernemer tot arbeider, en boer tot middenstander, haar weg naar de Neder- landsche Unie. Aanvankelijk brachten de gebeurtenissen van na 14 Mei een algeheele terneergesla genheid en gevoel van onmacht teweeg in het socialistische kamp. Geleidelijk aan kerde echter ook daar de levensmoed en de energie terug en parallel daarmede groeit, vooral de laatste weken, in steeds sneller tempo het aantal modern georgani seerde arbeiders, die, met het oude ge meenschapsideaal voor oogen, in de Neder landsche Unie mee willen bouwen aan een ware volksgemeenschap, een in daden zich uitende sociale rechtvaardigheid voor allen. De toevloed uit het V. D.-kamp is even eens verrassend groot. Er zijn Liberalen, die zich nog op advies van professor Tel- ders meenen te moeten onthouden, doch tegelijk zijn er gelukkig reeds vele libera- CHAUFFEUR REED AAN DEN LINKERKANT VAN DEN WEG. 3-jarig meisje gedood. Gistermiddag red de 29-jarige J. W. S. uit Hazerswoude te Den Haag in de Ter- letsitraat met zijn vrachtauto 'bij het ma ken van een bocht aan de linkerzijde van den weg. Tengevolge van te groote snel heid kwam de wagen echter op het linker trottoir terecht, waarbij de 35-jarige wiel- rijdster mevr. M. H. werd aangereden. Mevr. H. vervoerde in een mandje ach ter op de fiets haar 3-jarig dochtertje Francisca, dat tengevolge van de aan rijding uit het mandje werd geslingerd en onder het achterwiel van de auto geraak te. De daarbij bekomen verwondingen waren van zoo ernstigen aard, dat het kind nog ter plaatse is overleden. De vrachtauto werd door de politie in beslag genomen, terwijl op grond van ver klaringen van getuigen inzake het links van den weg rijden de chauffeur voorloo- pig in bewaring is gesteld. H. F. TILLEMA EEREDOCTOR. De senaat van de Rijksuniversiteit te Groningen heeft in zijn vergadering van 28 September besloten den heer H. F. Tillema (de schrijver van de bekende „Indische hoekjes") op grond van zijn uitnemende verdiensten voor de verbetering van de hygiënische toestanden in Ned.-Indië het eere-doctoraat in de geneeskunde te verlee nen. Promotor zal zijn prof. G. Kapsenberg. len, waaronder tallooze werkgevers, die in zien en erkennen, dat eveneens in het economische leven de tijd van het onge bonden individualisme voorbij is en dat ook het kapitaal den arbeid moet dienen, zoo als ook in dezen kring reeds vóór den lOden Mei wel werd betoogd. Zoo groeien wij gestadig, ook nu nog steeds met duizenden per dag. Intusschen blijft de Unie onvermoeid verder werken, bereid om een ieder de hand te reiken, die, met ons, het „nieuwe" en het Nederland sche evenzeer als een onverbrekelijke een heid ziet. OPLICHTER GEARRESTEERD. De politie te Gouda heeft in samenwer king met de Haagsche politie in Den Haag den 24-jarigen handelsreiziger v. N., ver dacht van oplichting, gearresteerd. Deze jongeman had kans gezien door op de hamsterzucht van het publiek te specu- leeren, in Gouda, Amersfoort, Rotterdam, Montfoort, Soest, Den Haag en Reeuwyk, een bedrag van 2000 te incasseeren bij wijze van „voorschot". Hij bood vet, boter, thee, koffie, suiker en sla-olie te koop met de toevoeging dat na het sluiten van den koop, levering spoedig zou plaats hebben. Voor onkosten, zooals vracht e.d. moest hij aan zijn opdrachtgever 10 pet. van het totale bedrag vooruit betalen. Alleen te Gouda reeds wist hij op deze wijze omstreeks 1000 te innen. De man is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. ZOMER- EN KINDERZEGELS VAN 1935 WAARDELOOS. Met ingang van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik gesteld en derhalve voor frankeering ongeldig de in 1935 uitgegeven zomer- en kinderpostzegels (frankeer- waarde IK, 5, 6 en 12K cent). MELKWAGEN DOOR SNELTREIN GEGREPEN. Voerman gedood. De 26-jarige v. d. G., wonende te Lage Vuursche is Woensdagochtend op den onbewaakten overweg bij Hollandsche Rading met zijn melkwagen door een pas- seerenden sneltrein gegrepen. De man werd op slag gedood, het paard bleef on gedeerd, de wagen werd volkomen ver nield. AUTO-ANTHRACIET VOOR GASGENERATOREN. In verband met de distributie van vaste brandstoffen wordt nog bekend gemaakt, dat de verbruikers van auto-anthraciet voor gasgeneratoren alsnog een aanvraag formulier E moeten invullen. Deze formu lieren zijn bij de Distributiekantoren ver krijgbaar. Zij moeten, ingevuld, bij een der Distributiekantoren worden ingeleverd. G«en noteering meer voor reismarken. - In verband met de nieuwe voorschriften voor het reizigersverkeer naar Duitschland volgens welke de reiziger guldens in Duitsch land kan inwisselen in marken, tegen ca. 75.50 per mk 100, worden reismarken en ondersteuningsmarken niet meer genoteerd. Nederlandsche Hitlerjeugd opgericht. - Dr. van Rappard, leider der N.S.N.A.P. (Groot-Duitsche Beweging in Nederland), heeft besloten tot oprichting van een jeugd organisatie, die den naam draagt N.H.J. (Ne derlandsche Hitlerjeugd) met als onderaf- deeling de B.D.M. (Bond van Duitsche Meisjes). Leiding en toezicht berust bij dr. van Rappard, de dagelijksche leiding wordt gevoerd door mannen van 20 en 30 jaar, die het diploma hebben van Jeugdleider van het Duitsche Rijk. Vijf-en-veertig-honderd gulden gevon den. - In een van Dordrechts winkels is Maandag een tasch met een inhoud van 4500 gevonden. Door de bemiddeling van de politie, tot wie hij zich had gewend, kon gisteren de vondst den rechtmatigen eige naar ter hand worden gesteld. Deze was na tuurlijk zeer dankbaar en schonk de winkel juffrouw, die het geld gevonden had een fleschje eau de cologne, ter waarde van 95 cents. Geen trams meer na 21.30 uur. - De rijksinspectie luchtbescherming maakt op verzoek der Duitsche autoriteiten bekend, dat het tramverkeer in het geheele land met ingang van gisteravond 2 October 1940 om 21.30 wordt beëindigd. Terugbetaling op postspaarbankboekjes. - Terugbetaling op spaarbankboekjes van net-ingezetene'n (personen, die niet binnen het Nederlandsche bezette gebied woon plaats hebben, niet gewoonlijk daar verblij ven, noch aldaar kantoor houden) mag voor zoover het te goed niet als vijandelijk ver mogen moet worden aangemerkt, nader zon der vergunning van het deviezeninstituut, plaats vinden aan de betreffende inleggers of him gemachtigden binnen het Neder landsche bezette gebied. Tijdens de duisternis verdronken. - Gis teren is uit de Haarlemmertrekvaart het lijk opgehaald van den 54-jarigen T. J. de M. Vermoedelijk is het slachtoffer in de duister nis te water geloopen en verdronken. Uit het water onder de brug bij het Vail- lantplein te Den Haag is gisteren het lijk opgehaald van den 67-jarigen J. T., die door de duisternis misleid aan de Zuid Binnensin gel is te water geraakt en verdronken. 209. Op een dag werd hij feestelijk van zijn huisje af gehaald Hij werd op een schimmel gezet en in optocht door de straten gevoerd. Toen werd er een grote rede voering 'gestoken, waarin al zijn goede daden vermeld werden. Iedereen, riep: „Lang leve Kobusje Bol van de TCnnl TCnhiKip werd verleden van deze huldi- 210. IJzeren Knol.'r Kobusje werd verlegen van deze huldi ging. En toen ze riepen: „Kobusje is de dapperste aller mannen", kleurde Kobusje, want hij was een erg be scheiden mannetje. Hij dacht: „Dat heb ik niet verdiend." Bekende van de politie gearresteerd. - In een der hotels te Den Haag is hedenoch tend bij de hotelcontrole de 54-jarige J. B. uit Zevenhoven aangehouden. De man was verleden jaar door het gerechtshof te Am sterdam ter zake van bedriegelijke bank breuk veroordeeld tot IK jaar gevangenis straf. H(j was echter naar België uitgeweken en vertoefde sindsdien te Antwerpen. Tij dens de oorlogsdagen is hy weer in Holland teruggekeerd. Bovendien moest B. nog ge hoord worden in verband met het wederom plegen van bedriegelijke bankbreuk en ver duistering. Lijk opgehaald. - Gisteren heeft de politie uit het Pekelerdiep te Oude Pekela het lijk van den 50-jarigen gehuwden lood gieter W. F., wonende te Vlagtwedde, opge haald. De man werd sedert Maandag j.l. vermist. Vermoed wordt, dat hij, door de duisternis misleid, te water is geraakt. Men gelooft er in Berlijn niet aan. Berlijn, 2 October (D.N.B.) In de afge- loopen dagen is in een gedeelte van de wereldpers van Londen uit een bericht ge lanceerd, dat melding maakte van zooge naamde nieuwe Engelsche uitvindingen voor het luchtwapen, o.a. van een nieuw gebouwden bommenwerper van een bijzon der type. In politieke- en militaire kringen te Ber lijn beschouwt men dit bericht als een van de gebruikelijke Engelsche tendentieuze be richten, met het doel de meer en meer da lende bedrijvigheid van de Royal Airforce op grond van de stijgende successen van de Duitsche luchtaanvallen op Engeland te verdoezelen en door dreigementen tenmin ste een gedeelte van het verloren gegane prestige te herwinnen. Deze Engelsche be weringen hebben in Berlijn, aldus verklaart men in genoemde Duitsche kringen, hoog stens een belachelijken indruk gewekt. Luchtgevechten. Ergens in Italië 2 Oct. (Stefani). In zijn weermachtsbericht nr. 117 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende be kend: In Noord-Afrika hebben onze snelle af- deelingen tijdens verkenningstochten eenige gevechtswagens en motorrijwielen gevon den, welke de vijand ten Zuiden van Sidi El Barrani op zijn vlucht had achtergelaten. Volgens de jongste inlichtingen blijkt, dat het aantal vijandelijke vliegtuigen welke door onze jagers zijn neergehaald, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbe richt van gisteren, twee bedraagt. Voorts blijkt, dat behalve de drie vijandelijke vliegtuigen welke in luchtgevechten zijn neergehaald en waarvan melding is ge maakt in het weermachtsbericht van eer gisteren, nog twee andere Engelsche toe stellen door onze bommenwerpers zwaar beschadigd zijn en een noodlanding hebben moeten verrichten op het eiland Kreta. De vijandelijke luchtmacht heeft eenige aanvallen ondernomen, waarbij vijf perso nen te Boeg en een te Tobroek gewond wer den. De aangerichte materieele schade is zeer gering. In het centrale deel van de Middelland- sche Zee heeft onze duikboot Medusa een viermotorig Engelsch toestel van het type Sunderland neergeschoten. In het Ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee heeft onze luchtmacht een vlootformatie aangevallen bestaande uit twee kruisers. De luchtbasis van Aden is door een van onze luchtformaties gebombardeerd. Al onze toe stellen zijn behouden teruggekeerd. De vijandelijke luchtmacht bombardeerde Gherilli (Somaliland) zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. Tijdens een aanval op de spoorlijn ten noordoosten van Diredaoea werd een Askari gedood, en werd geen materieele schade aangericht. NEDERLANDSCH-INDIE EN HET DRIEMOGENDHEDENPACT. TOKIO, 2 Oct. (D.N.B.) Tegenover ver tegenwoordigers der .Tapansche pers heeft de chef van het Nederlandsche propaganda- bureau te Batavia verklaard, dat naar zijn meening het driemoger.dhedenpact betrek king heeft op alle gebieden van Oost-Azië, met uitzondering van Nederlandsch-Indië, waarvoor door het pact geen nieuwe toe stand wordt geschapen. In de betrekkingen van Japan tot Nederlandsch-Indië is naar zijn meening niets veranderd. Hij hoopt ook, dat de tegenwoordige economische onder handelingen tusschen Japan en Nederlansch- Indië in vriendschappelijken geest zullen worden voortgezet. SUNER TE ROME. Rome, 2 Octobei (D. N. B.) De Spaan- sche minister van binnenlandsche zaken, Serrano Suner, heeft vanmiddag een tocht door Rome gemaakt. Overal werd hij door de bevolking hartelijk toegejuicht. Later in den middag begaf hij zich naar het Palazzo Chigi, waar hij een langdurig on derhoud met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano, had. Hij keerde daarna naar villa Madama terug en bood des avonds een maaltijd aan ter eere van Ciano. DE GEÏNTERNEERDE DUITSCHE VLIEGERS IN ENGELAND. Londen, 2 October (D.N.B.) In een inge zonden brief aan de News Chronicle schrijft een lezer, dat er in Engeland honderden ge- interneerde Duitsche vliegers zijn, die „on der ideale voorwaarden en in veiligheid leven". De lezer stelt voor, de Duitsche vliegers naar Londen over te brengen en hun te laten wonen in de ontruimde pak huizen aan den oever van de Theems. VERSTERKING VAN AMERIKAANSCH ESKADER IN HET VERRE OOSTEN. New York, 2 Oct. (D.N.B.) Volgens be richten in de bladen uit Manilla zou het Amerikaansche eskader in het Verre Oosten zijn versterkt. Zoo zouden de kruiser Mar- blehead en de hulpkruiser Black Hawk zijn aangekomen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de chef van het Amerikaansche vlooteskaedr Maan dag besprekingen heeft gevoerd met Ame rikaansche diplomaten omtrent de evacuatie van 5000 Amerikaansche burgers in Sjang hai. Deze evacuatie zou geschieden in geval van een verslechting der betrekkingen tus schen de Ver. Staten en Japan. DE VERKIEZINGEN IN AUSTRALIË. Stockholm, 2 October (D. N. B.) De radio-omroep te Londen heeft de resul taten van de verkiezingen in Australië bekend, gemaakt. De regeering van Men- zies heeft de beschikking over 24 zetels der Vereenigde Australische partij en 14 zetels der boerenpartij. Aan de zijde der oppositie heeft de labourpartij 32 zetels, terwijl de niet-communisten 4 zetels heb ben verworven. De regeering steunt dus op een meerderheid van slechts twee zetels. TEGEN DE VERKIEZING VAN ROOSEVELT. New York, 2 October (D. N. B.) In Hastings (Nebraska) heeft de vroege.e republikeinsche candidaat voor het pre sidentschap, Landon, in een rede gewaar schuwd voor de verkiezing van Roosevelt, daar niemand nauwkeurig weet, wat Roo sevelt in het geval hij herkozen zal wor den, zal ondernemen. Landon citeerde hierbij de z.g. uitlating van Roosevelt aan vooraanstaande leden van bet congres dat het bondcongres alles behoort te doen om ingeland te ondersteunen. RELLETJES IN OPPER-EGYPTE. Beiroet, 2 October (D. N. B.) Volgens berichten uit Egypte is het in Kena (Op- per-Egypte) tot relletjes gekomen onder de vluchtelingen. Verscheidene levens middelenzaken werden geplunderd. Een delegatie trok naar het gebouw van het provinciaal bestuur en eischte van den gouverneur der provincie te zorgen voor arbeid of ondersteuning of anders de vluchtelingen weer naar huis te laten gaan. Het betreft hier verscheidene hon derden gezinnen, die door de Engelschen uit de meest verschillende „gevaarlijke zönes" van Egypte zijn geëvacueerd. WIJZIGINGEN IN HET BRITSCHE OORLOGSKABINET? Londen, 3 Oct. (D.N.B.) De parlementaire correspondent van de „Associated Press" meent te weten, dat waarschijnlijk in den eerstvolgenden tijd wijzigingen zullen wor den gebracht in het Britsche oorlogskabinet. Volgens dezen correspondent zou o.m. Cham berlain om gezondheidsredenen aftreden. De minister van arbeid, Bevin, zou een nieuwe functie in het oorlogskabinet krij gen. GROOTE BRAND IN TURKIJE. Istanboel, 3 Oct. (D. N. B.) Een groote brand heeft in het dorp Simav bij de stad Oesjak, in het westen van Anatolie 250 woonhuizen en stallen met veel vee vernield. Er zijn nog geen berichten ont vangen over verlies van menschenlevens. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 2 Oct. 1940. Op de heden ge houden veiling werd betaald voor: Aard appelen 5.90, Bieten 2.303.80, Gele kool 3.80—5.20, Groene kool f 4—5.90, Prei 4.90—6.50, Roode kool 3.10—7.20, Uien 3.10—5.60 en Wortelen 2.20— 3.80 per 100 kg; Andijvie 12, Bloem kool le s. 9—f 14 2e s. 4—7, Kropsla 13.10, Rnolselderie f 2f 3.80, Kom kommers 5.60—7.50, Meloenen 6—11 per 100 stuks; Appelen 39, Druiven 10—ƒ.17, Peren 4—9, Spruiten f 4— 11, Snijboonen 8.50f 15, Enkele sper- cieboonen 6, Dubbele spercieboonen 3.50 9, Tomaten 3.50—7.50 per 100 pond; Peterselie 0.70—1.20, Selderie 0.60— 1.20 en Wortelen f 3.50—6.50 per 100 bos; Postelein per bakje 1538 cent; Spi nazie per bak (16 pond) 0.161.09. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Oct. 1940. (Langendijker Groen ten veiling). 40000 kg Roode kool 2.50—10.30; 18300 kg Gele kool 4.40—7.40; 3700 kg D. witte kool 2.80—3; 2100 kg Savoye kool 2.70— 3.70; 60000 kg Uien 4—4.90, grove uien 44.60, drielingen 4—4.10, nep 4, stek 1 1.20; 21300 kg Peen 1.60— 2.30; 12300 kg Bieten f 1.40f 3.20; 1200 stuks Bloemkool f 7.5012.80, 2e s. f 2.80 4; 30 bos Peen 3.70; 5300 kg Aardappe len: Eigenheimers 55.10, BI. Eigen heimers 5.30; 151000 kg Vroege witte kool 2.50; 800 kg Rammenas 3.60f 3.70; 3700 kg Slaboonen 9.3015. NOORDSCHARWOUDE, 3 Oct. 1940. (Noordermarktbond). 14000 kg Roode kool 2.50—7.60; 1000 kg Gele kool 4.50— 4.60; 42000 kg Uien 4.30—4.50, drieling uien en nep uien f 4; 12100 kg Peen 1.80 2.70, kleine peen 1.401.50; 3500 kg Bieten f 1.50—2.80; 37400 kg Aardappe len: Bonken f 3.204.20, Drieling muis 1.80—3.50, Eigenheimers 4.70, Blauwe Eigenheimers 55.60; 103400 kg Vroege witte kool 2.50; 14500 kg Slaboonen 6.20 13.60. SCHAGEN, 3 Oct. 1940. Op de heden ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 5 Paarden 200f 300; 66 Geldekoeien (mag.) 150f 225; 13 Kalf- koeien 240—330; 10 Pinken 110 160; 4 Graskalveren 5560; 650 Scha pen (vette) 4065; 691 Overhouders 2038; 2 Bokken en Geiten 21; Ko nijnen 12; Kippen 0.701; 20000 stuks Kipeieren 7.207.50. WARMENHUTZEN, 2 Oct. 1940. 1425 kg Gele nep 4; 700 kg Uien f 44.40; 3300 kg Roode kool f 2.80—7.50; 51900 kg Witte kool 2.50; 150 kg Slaboonen 8.30— t 10.60.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6