DE SPIN KAMER VAN KOOPHANDEL iten Doel en opbouw von het Nederlandsche Boerenfront. fBucqedijke. Stand SieuiCleton Stad en Omgeving Ontstaan en groei. SPOORWEG OVER DEN AFSLUITDIJK IN HET ZICHT? HET SPOOK VAN DE VESTIGINGSWET. Glimlachje. „Ja". IKAANSCH OOSTEN. Volgens be- zou het erre Oosten ruiser Mar- Hawk zijn dat de dief kaedr Maan- met Ame- evacuatie in Sjang- den in geval kkingen tus- STRALIE. N. B.) De de resul- Australië van Men- r 24 zetels rtij en 14 zijde der 32 zetels, zetels heb- steunt dus ichts twee VAN N. B.) In de vroege, e het pre- le gewaar- Roosevelt, wat Roo- en zal wor- on citeerde oosevelt aan congres dat te doen om EGYPTE. B.) Volgens Kena (Op- omen onder ene levens- nderd. Een uw van het van den zorgen voor anders de :S te laten leidene hon- 3 Engelschen „gevaarlijke ueerd. BITSCHE r? parlementaire ciated Press" jnlijk in den zullen wor- orlogskabinet. u o.m. Cham- sn aftreden, m, zou een kabinet krij- URKIJE. Een groote imav bij de an Anatolie met veel vee erichten ont- schenlevens. TWEEDE BLAD. iRTVEILING. de heden ge- voor: Aard- -ƒ 3.80, Gele ol 45.90, 3.10—7.20, elen 2.20 lf 2, Bloem- -ƒ 7, Kropsla -ƒ 3.80, Kom- nen 611 9, Druiven oruiten 4 Enkele sper- boonen 3.50 per 100 pond; lerie f 0.60 6.50 per 100 38 cent; Spi- 1.09. 3 Oct. 1940. g). 40000 kg 8300 kg Gele D. witte kool kool 2.70— 90, grove uien 4.10, nep 4, Peen 1.60 -ƒ 3.20; 1200 10, 2e s. f 2.80 kg Aardappe- BI. Eigen- ege witte kool 03.70; 3700 3 Oct. 1040. eg Roode kool kool 4.50— 4.50, drieling .g Peen 1.80 -ƒ 1.50; 3500 kg Aardappe- Drieling muis 4.70, Blauwe 100 kg Vroege iboonen 6.20 de heden ge- n aanvoer en 200—300; 66 225; 13 Kalf- ken 110 60; 650 Scha- Overhouders :n 21; Ko- 0—1; 20000 940. 1425 kg 4.40; 3300 >1900 kg Witte men 8.30 Op uitnoodiging van de Pers- en Propa- gandacommissie van het Nederlandsche Boerenfront, heeft gisteren, onder voorzit terschap van den heer N. Doneberger uit Kolhorn, een bijeenkomst plaats gehad van locale persvertegenwoordigers boven het IJ, waar de heer J. Saai uit Barsingerhorn, ge machtigde van het Nederlandsche Boeren front voor Noordholland, een uiteenzetting heeft gegeven van het ontstaan en den groei, het doel en den opbouw van het N. B. F. Spr. stelde voorop, dat het N. B. F. ont staan is door de veranderde tijdsomstandig heden na 10 Mei en sociaal, technisch en economisch is ingesteld op den geest van den nieuwen tijd, doch in geen geval aan politiek doet. Het N.B.F. is ontstaan uit den agrarischen dienst van de N.S.B., die al reeds lang binnenkamers de plannen voor den corporatieven opbouw van de bodem bewerkers en de voedselverzorgers van ons volk en ons vee hadden bestudeerd en klaar gemaakt. 13 Juli werd te den Haag het Nederland sche Boerenfront, dat thans in de Zeestraat aldaar zijn hoofdkantoor heeft, gesticht. Het N.B.F., aldus spr., streeft ernaar, allen, die te maken hebben met de voedselvoorzie ning van ons volk en ons vee, te organisee- ren en straks in den komenden nieuwen staat onder te brengen bij den Nederland- schen rijksvoedingsstand. Spr. merkte hierna op, dat z.i. door het verdeeld zijn van de boeren in conven- tioneele en neutrale boerenorganisaties, het uiteindelijk moest uitloopen op de proletari seering van geheel ons volk. Door de ver deeldheid bereikten ook de landarbeiders op sociaal gebied al heel weinig. Na de oprichting werden de bestaande organisaties op landbouwgebied tot samen werking aangezocht. Alleen de Ned. Tuin dersbond, de Bond van boomkweekers, de Federatie van landelijke rijvereenigingen toonden den nieuwen tijd begrepen te heb ben en er bestaat goede hoop, dat deze organisaties binnenkort zullen toetreden. Het hoofdbestuur van „Landbouw en Maat schappij" meende, dat zij het best zonder ons konden stellen en van de gewenschte samenwerking met deze organisatie, die op agrarisch gebied dezelfde economische op vattingen heeft als wij, kwam niets. Blijk baar hebben deze heeren, aldus spr., niet begrepen, dat het N.B.F. op een veel bree- dere basis staat, doordat wij alle werkers van producent tot consument kunnen on derbrengen in het groote geheel. Het N. B. F. groeit. Sinds half Augustus, aldus spr., vestigden wij in Noordholland reeds 11 af deelingen met meer dan 1009 leden. Amsterdam, waar de Amsterdamsche slagershond, de bakkers, de melkslijters, de melkgrossiers, de groenteboeren en de aardappelgrossiers tot ons komen, is hiervan de grootste afdeeling. Het geheele land is in gouwen verdeeld en uit alle hoeken van het land stroomen de leden toe, waarom spr. er zeker van was, dat binnen korten tijd het N. B. F. de groot ste organisat'e zal zijn op agrarisch gebied. Wjj willen Nederland opbouwen, door iedere vakgroep een organisatorische taak te geven om een harmonisch geheel te krij gen, met als hoofdie'der Mussert. Eén zijner uitvoerders van" zoo'n vakgroep is de leider van het N.B.F., kameraad Roskam. Naast het Boerenfront stichtte de N.S.B. het Middenstandsfront, het Rechtsfront, het Economisch front en het Arbeidsfront. Het laatste is thans opgeheven en ondergebracht bij het Nederlandsch Vakverbond. Doel is om in de toekomst de leiding uit de handen van de beste politieke praters in die van de meest deskundigen uit de verschillende vak groepen te stellen. De leiders worden ver antwoordelijk. Gaat het mis, dan worden ze ter verantwoording geroepen en onmiddel lijk door anderen vervangen. In de toekomst zal het ook niet meer kun nen voorkomen, dat een boer die den bo dem niet juist bewerkt, en dit kan blijven doen, omdat hij geld genoeg heeft, bodem bewerker bljjft. Zonder beding zullen de zulken aan den kant worden gezet. Het tijdperk, waarin in goud en dividenden werd gedacht, wordt afgesloten. In de toe komst zal onze bodem productief moeten zijn, allereerst voor het eigen gebruik van ons volk. De export van eieren, vleesch en vet moet ophouden en vervangen worden door die van onze verfijnde tuinbouwpro ducten, bloembollen, bloemen en de pro ducten van den groven tuinbouw. In ruil voor die producten zullen wij die grond stoffen ontvangen, die onze eigen bodem niet kan opbrengen. Door intensieve landbouwproductie kan onze veestapel worden uitgebreid. Wanneer onze tuinbouwproducten op het Europeesch continent hun markten zullen vinden, zal het mogelijk worden, de prijs onzer pro ducten te stabiliseeren en wel zoodanig, dat aan de schandelijk lage loonen van onze landarbeiders en boeren een einde komt. Verder zal er moeten komen een sta biliseering van pacht- en hypotheekrente, met het uiteindelijk doel: „boerenland in boerenhand". Dit alles, zoo vervolgde spr., zal langs ge leidelijken weg tot stand moeten worden gebracht, want langs revolutionnairen weg zal dit niet mogelijk zijn. Wij hopen, te toonen, dat deze vorm van samenleving beter is dan het verouderde en dat velen dan, die nog denken in het verleden, en daardoor sceptisch tegenover de nieuwe vormen staan, ook aan het nieuwe zullen medewerken. Wanneer, zoo eindigde spr., ons vaderland zich te midden van het vernieuwde Europa zal willen handhaven, zal het noodig zijn dat een ieder, die het goed meent met ons volk, medewerkt, opdat het nieuwe komt. Wanneer wij zien, hoe goed en werkzaam het Nederlandsche volk is, al is dit dan ook jaren lang door een verkeerde voorlichting verblind, dan zijn wij niet bevreesd, dat ons na dezen oorlog e' - toekomst van arbeids vreugde en kame-aadschap wacht. Op een vraag deelde de heer Saai nog mede, dat het niet noodzakelijk is, dat iemand die lid wordt van het Boerenfront, ook lid wordt van de N.S.B. Het Boeren front doet niet aan politiek. Opgemerkt werd, dat hetgeen inleider had ontwikkeld, toch ook politiek was. De heer Saai noemde dit: het zich richten op den nieuwen tijd. Hiertegen werd aangevoerd, dat de N. S. B met het oprichten van de verschillende fronten beoogde, de menschen langs een omweg tot de N.S.B. te brengen om zoo tot de macht te komen. De heer Saai antwoordde, dat de N.S.B., ondanks de tegenstanders, toch aan de macht komt en dat straks het Boerenfront als organisatie de adviseur zal zijn van de regeering, zoodat de menschen van de andere organisaties toch bij het Boerenfront moeten komen, omdat dan de regeering de menschen met hun vragen naar het Boeren front zal verwijzen. Ook de Holl. Maat schappij van Landbouw zal onherroepelijk verdwijnen. Gewezen werd op den belangrijken staat van dienst van den Ned. Tuindersbond, de veilingorganisaties en de landbouwvereeni- gingen en het werd niet in het belang van den stand door deze organisaties vertegen woordigd, geoordeeld, wanneer die maar een, twee, drie werden opgedoekt. De heer Saai achtte dit ook niet noodig. Wel zullén deze organisaties komen onder den koepel van het Boerenfront, aldus spr. Op de vraag of de N.S.B. niet een kardi nale fout had gemaakt met de oprichting van de verschillende fronten, zonder eerst een poging te doen om met de bestaande organisaties voor het nieuwe een eenheid te scheppen, antwoordde de heer Saai, over tuigd te zijn, dat een dusdanige poging ze ker geen succes zou hebben gehad. Hoe eerder ons volk zich instelt op den nieuwen tijd, hoe beter dit is. Daarvoor wil de N. S. B. de medewerking van alle Nederlanders van goeden wil en een streep zetten onder het onrecht, de N.S.B.-ers in de verwarde oorlogsdagen aangedaan. De gistermiddag ten stadhuize gehouden vergadering van de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier werd niet bij gewoond door de heeren Lind, Ringers en Blaauboer, van wie de twee eerstgenoemden bericht van verhindering hadden gezonden. Als bijzondere attentie had het gemeente bestuur een bouquet rozen geplaatst op de tafel vóór den heer Kramer in verband met diens onlangs gevierd zakenjubileum (50- jarig bestaan der zuurkoolfabriek fa. G. Kramer). Dit was voor den voorzitter, den heer S. W. A r n t z, aanleiding om den heer K. nogmaals geluk te wenschen met dat jubileum, zooals hij ook reeds had gedaan namens de K. v. K. op den dag der feest viering. Voorts heette spr. in het bijzonder welkom den heer mr. Moens, die na een langdurige ziekte voor het eerst weer aanwezig was. Namens de Kamer condoleerde spr. den heer Kolster met het verlies van zijn echtgenoote en tot den heer Valkering zei spr. te hopen, dat diens zoon, van wien bericht kwam, dat hij licht gewond in het buitenland vertoefde, spoedig algeheel hersteld weer thuis zal zijn. Den heer Schmalz betuigde spr. deel neming bij het overlijden van diens schoon moeder. Voor kennisgeving werd aangenomen een mededeeling van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart, dat de uit voerverboden, contingenteeringen, monopo lies en clearing op den bestaanden voet van kracht blijven. Intusschen is, zei de voorzitter, be richt gekomen van het intrekken van enkele contingenteeringen. De secretaris merkte nog op, dat, in tegenstelling met de meening van sommigen, de vestigingswet op alle punten nog van kracht is. Spoorlijn over den Afsluitdijk. Ingekomen was een afschrift van een adres van de K. v. K. te Leeuwarden aan den rijkscommissaris voor den wederopbouw inzake de plannen voor aanleg van een spoorlijn over den Afsluitdijk. Uit een daar aan toegevoegd overzicht'van afstanden van Leeuwarden naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam bleek dat de afstand over den Afsluitdijk via Anna-Paulowna het kortst is (behalve naar de hoofdstad), en dat de reis- duur in alle gevallen zeer veel korter is dan via Enkhuizen of Zwolle. Betoogd wordt, dat bij een rationeele coördinatie van het goe derenvervoer de beslissing zal vallen ten gunste van een spoorlijn, vooral omdat via den Afsluitdijk land- en tuinbouw- en in dustrieproducten en landbouwhulpstoffen vervoerd zullen worden, voornamelijk massa-vervoer over langen afstand. De be oogde spoorlijn zoo wordt verder op gemerkt voorziet in een rechtstreeksche verbinding NoordhollandFrieslandNoord- Duitschland. Zij geeft een snelle verbinding tusschen Groningen/Friesland en de haven van Amsterdam en is voor de Ned. Spoor wegen van belang, omdat zij ontlasting zal geven van de knooppunten-stations Zwolle en Amersfoort. De voorzitter memoreerde, dat de Kamer destijds heeft aangedrongen op een electrische verbinding met aansluiting f op Alkmaar en dat indertijd daartoe ook van hoogerhand is besloten. De uitvoering bleef evenwel rusten totdat er in den laatsten tijd weer opmetingen zijn gedaan. Bevestiging is al verkregen dat de richting over Schagen en Alkmaar zal blijven gehandhaafd. Gehoopt mag worden, dat binnen niet al te langen tijd met den aanleg der spoorverbinding zal worden begonnen. Telefoontarieven. Van de K .v. K. te Tiel was met verzoek om adhaesiebetuiging ontvangen een adres aan den dir.-generaal der P. T. T. met be zwaar tegen de verhooging der telefoon tarieven met 50 pet. Er wordt in het adres op gewezen, dat het telefoonverkeer minder vlot geschiedt dan vroeger en dat daarom bij interlocale gesprekken vaak „dringend" moet worden aangevraagd. Adressante ver zoekt ten slotte om de verhooging terug te brengen tot b.v. 25 pet. Na eenige bespreking werd zonder stem ming besloten het adres te steunen. Rijvergunningen en benzine toewijzingen. De K. v. K. te Nijmegen richtte aan den inspecteur-generaal van het verkeer een bezwaarschrift ter zake de verleening van rijvergunningen voor motorrijtuigen en het verstrekken van benzinetoewijzingen. De voorzitter zette uiteen hoe de toe stand is en constateerde, dat de verdeeling van den voorraad benzine in hoofdzaak ge schiedt over het beroepsvervoer, waardoor het eigen vervoer practisch is uitgeschakeld en alleen aan dat voor aan bederf onder hevige artikelen en -voor wasscherijen nog benzine wordt toegekend. Aangeraden wordt dan ook om over te gaan tot het gebruik van gas, waarvoor wel hout of anthraciet ver kregen kan worden. De secretaris voegde hier nog aan toe, dat iemand, die niet voldaan is over de hem verleende toewijzing, in beroep kan komen bij de rijksverkeerscommissie te Amster dam, waarin o.a. zitting hebben de heer E. Mak, directeur der veiling te Alkmaar en van der Molen, vrachtrijder te Heiloo. De heer Grondsma brak een lans voor de zuivelfabrieken, die voor den melkaan- voer en het kaasvervoer naar de markten die op hoog bevel in stand moeten worden gehouden zeker recht mogen laten gelden op toewijzing van benzine. Aanschaffing van een gasgenerator is voor de kleine fabrieken te duur en overigens kan gas moeilijk be trokken worden, omdat daarvoor speciale flesschen noodig zijn. De voorzitter rekende uit, dat het aanschaffen van een gasgenerator voordee- liger is, maar zegde desondanks bestudeering toe van het vraagstuk: zuivelfabrieken en benzine. De heer Bonnet zou graag alles zien in het werk gesteld om het vervoer langs den weg (beroepsvervoer van vooral groenten e.a. voedingsmiddelen) te behouden. De secretaris zette uiteen, dat er in de laatste paar maanden veel is gedaan om een zoo goed mogelijke regeling van het vervoer te krijgen, per schip en langs den weg. Onder meer is voor de zuurkoolfabri kanten een regeling getroffen voor het ver voer van hun product. Er wordt thans over gedacht om vervoerscentra te stichten in bepaalde plaatsen des lands, die alle ver voermiddelen tot de volle honderd procent zullen moeten trachten te benutten. Zij moeten daartoe op de hoogte worden ge houden van alle vrachten te land en te water, welke aan de-markt komen, terwijl ook het eigen vervoer daarbij dient te wor den opgegeven. Spr. was ervan overtuigd, dat het vervoer in al zijn omvang bij een dergelijke regeling veel méér efficient zal kunnen zijn dan thans. Vleéseh en vestigingswet. De secretaris deed nog mededeeling van een door het departement van H., N. en S. pas aan de burgemeesters gezonden circu laire, inzake prijzen van vleesch met en zonder been (al in ons blad gepubliceerd). Een andere circulaire, eveneens door spr. ter sprake gebracht, maakte duidelijk, dat rundveeslagers, die „in lamsvleesch zijn ge vlucht" (m.a.w. door de vleeschschaarschte ook lammeren zijn begonnen te slachten), de vestigingswet overtreden, als zij geen blijk hebben gegeven ook als lamsslager te kunnen voldoen aan de eischen van vak bekwaamheid enz. Een derde circulaire behandelde de kwes tie van prijsverhooging. Hierbij wordt elke prijsverhooging verboden, die niet gemoti veerd kan worden met een aantoonbaar hoo- geren inkoopprijs. Over het vraagstuk hoe moet worden gehandeld ten aanzien van de verhooging van de omzetbelasting had de secretaris ge correspondeerd met den inspecteur der be lastingen, den heer Volkmaars te Den Helder, die zich bereid verklaard had om in een viertal plaatsen in het district der Kamer zitting te houden tot het geven van inlichtingen aan belanghebbenden. De voorzitter zei o.a. nog, dat de omzetbelasting van de voorraden, berekend over den inkoop prijs, mag worden gelegd op den verkoopprijs. Voorts gaf hij nog een uiteenzetting van de wijze, waarop ge handeld kan worden om het opmaken van een nieuwe balans te voorkomen. (Wij heb ben dit reeds eerder gepubliceerd). Een zaak met minder voorraad dan voor 1250 heeft met de nieuwe bepaling der omzetbelasting geen bemoeienis, zei de secretaris nog. Heldersche vluchtelingen en de vestigingswet. De heer Coltof vroeg bij de rondvraag of winkeliers in Den Helder, die in verband met het vertrek van zoo velen hunner stad- genooten ingevolge de tijdsomstandigheden hun zaak hadden gesloten en die nu weer wenschen te heropenen, gevaar loopen van te worden verdacht van overtreding van de vestigingswet. De secretaris geloofde dat met der- gelijke zakenmenschen wel consideratie zal worden gebruikt, want het gaat immers alleen om een onderbreking van de uit oefening van hun beroep tengevolge van oorlogsomstandigheden. De heer Moens wees er nog op, dat aan gedemobiliseerde militairen toch ook ver gund is om hun zaken, die door den oorlog gesloten waren, weer te hervatten. De heer van B e e m vroeg nog om erop te willen aandringen, dat de autobussen van Alkmaar naar Den Helder en omgekeerd niet gelijktijdig met den trein vertrekken, opdat men ook per bus de boot naar Texel nog kan halen en in de tweede plaats om méér verbindingen te krijgen. De voorzitter zegde overweging van het verzoek toe. Hierna sluiting der openbare vergadering. ALKMAAR. GEBOREN: Catharina J., d. van Antonius C. van den Broeck en A. H. E. GoetteL GETROUWD: Christianus Mouwen en Trijntje de Waard. Pieter J. Visser en Helena E. Rijsdijk. Lourens de Vries en Johanna C. Bieman. Frans Seven en Wilhelmina Admiraal, Pieter M. Bruin en Sara M. Verstraten. Pieter Rood en Catharina A. A. D. van Stralen. Cornelis Bouman en Anna Pool. Gerardus A. Hanraads en Johanna M. Besteman. Jacobus J. J. Stavenuiter en Agatha H. M. Plas. OVERLEDEN: Adriana Blaas, gehuwd met A. A. Hen- drikse, 72 jaar. Cornelis Hooiboer, wedr. van A. Kuis, 73 jaar. Hermanus van Zon neveld, gehuwd met P. Kreijger, 67 jaar. De garagehouder, die bij den boer werk vond. Door JOHNSTON Mc.CULLEY. 31) Alle gasten zaten in de zitkamer over het gebeurde na te praten. Warwick daalde langzaam de trap af en liep door de gang naar de biblotheek toe. Er was niemand. Ook niet in de serre. Er brandde slechts één lampje. Hij sloop naar binnen, bleef even staan kijken naar de heerschende verwarring en liep vlug naar den bloem bak toe. Nogmaals gluurde hij rond voor dat h(j de kunstbloemen eruit trok. Hij stak daarop zijn hand in den bak, haalde de enveloppe eruit en wilde dien in zijn zak steken. Hij hoorde een vrouw kuchen. Warwick wendde zich met een ruk om. Ali ce Norton stond op den drempel. Aan haar gelaat was te zien, dat ze hem de envelop pe uit den bloembak had zien halen. War wick's hart stond bijna stil. Die jaloersche vrouw had hem in haar macht. Hij dacht, dat ze oogenblikkelijk Berklan zou roepen en hem aanklagen. Of misschien zjjn daad verzwijgen, om de macht te hebben, hem te dwingen tot het bewijzen van attenties. Er was nog slechts één uitweg. Hij kon zeg gen, dat hij de echte enveloppe daar ver stopt had, om door een nagemaakt pakje Brown en zijn mannen te misleiden, met het doel de echte later aan Berklan terug te geven. Dat zou zijn reputatie redden en verdenkingen voorkomenmaar dan was hij de enveloppe ook kwijt en had de opdracht van de Spin niet vervuld! Deze eene maal kon Warwick zich niet volkomen beheerschen. Alice Norton lach te eigenaardig en kwam het vertrek een paar passen binnen. „John... je bent.... je bent bang voor me", zei ze beschuldigend. „Wat ben je van plan te doen?" vroeg hij zakelijk. Ze glimlachte weer. „Wat zou je denken, John?" vroeg ze, en stak dan haar hand uitom het teeken van de Spin te maken. „Jijjij ook al?" „Ja, John. Ik werk al voor hem van het oogenblik af, dat hij in de stad is. Ik ben heusch niet jaloersch, want ik weet, waar om je zooveel attenties aan dat meisje be wijst. Ik plaagde je alleen maar. Wees nu voortaan een goeie jongen en ook een beet je aardig tegen mij". En daarop begon ze te lachen, kwam naar hem toe en greep hem bij zijn arm. „Heb je het ding?" fluisterde ze. „Maar die kerels „Ik had een ander pakje nagemaakt dat hebben ze meegenomen!" „Handigdrommels handig! Kom nu mee. Laten we naar de anderen toegaan". Een uur later liep John Warwick op zijn eigen kamers heen en weer, schopte de kleedjes op zij, gromde en schudde zijn vuist tegen het plafond. Bij zijn terug komst had hij Togo niet thuis getroffen en daarna de meegebrachte enveloppe beke ken. John Warwick had een vreeselijke, ver gissing begaan. In de haast had hij de echte enveloppe in zijn jaszak gestopt en de nagemaakte in den bloembak. Brown had de echte dus meegenomen! „Stommeling! Nou is het voor goed uit met de Spin! Ik zal aan het werk moeten. Al mijn vrienden op zij zetten. Ik ben een sufferdeen ezelsveulen, een Hij had Alice Norton thuis gebracht en van haar gehoord, dat zij zich bij de Spin had aangesloten, omdat het fortuin der familie Norton zoo goed als verdwenen was. Ze had gehoopt, met Warwick te trouwen, omdat hij een man van geld was, maar nu bleek hij even arm als zijzelf. Ze konden dus wel goede Vrienden blijven. „Stommeling!" bromde Warwick nog maals. „En misschien denkt hij nog, dat ik me heb laten omkoopen!" De deur werd geopend en Togo trad bin nen. Togo's gezicht zag er al even gehavend uit als dat van Warwick en zijn kleeren hingen aan flarden. Een mouw hing er los bij. Zijn boord en das zaten vol bloed. „Maar Togo, waar heb je in vredesnaam gezeten?'En waarom heb je zoo gevoch ten?" „Togo naar huis van Berklan geweest, mijnheer, net toen u tegen grond viel door harde slagen. De gevangenen hier ont snapten, nadat drie man me overvallen hadden. Ik dacht, iets bij Berklan niet in orde, omdat ik geen antwoord op mijn te lefoon. Daarom ik daarheen gegaan", „En.,." „Ik zag mijnheer Brown een enveloppe uit uw jas halen, mijnheer, en weggaan. Togo op auto achteraan geklommen. Hij reed naar een café. Een poosje later Togo ook naar binnen gegaan en heeft envelop pe van mijnheer Brown weggenomen". „Wat?" riep Warwick verbluft uit. „Het ging lastig, mijnheer, maar het is gebeurd. Togo heeft veel huid verloren, maar mijnheer Brown nog veel meer. Ik kon niet gauw thuiskomen, mijnheer, om dat ik me moeten verbergen om niet her kend te worden. Hier is de enveloppe, mijnheer". Warwick sprong verheugd in de lucht. Hij zag op slag, dat dit de echte was. „Togo, je bent een juweel!" riep hij uit. „Dank u, meneer". „Verbindt eerst je gezicht. En dan blijven we vannacht op, om dit ding te bewaken. Ik zal me niet op mijn gemak voelen, voor dat ik het aan zeker iemand overhandigd heb". „Jawel, vereerde meester", zei Togo, moeizaam glimlachend. XXII. De amateur inbreker. Weer ratelde de donder, flitste de blik sem, huilde de wind en kletterde de regen tegen den grond en de huizen. De man hield zich tusschen de struiken schuil, tot het donker genoeg was en snelde toen naar het huis toe. Hij hoopte een raam aan de achterzijde open te vinden. Hij probeerde er een stuk of drie, maar ze zaten alle ste vig vast. Hij was nog niet lang in het vak en bezat geen instrumentje om de knippen van het raam los te maken. Bovendien was hij doodelijk angstig. Hij hurkte tegen den muur aan en wachtte op een volgenden bliksemstraal in de hoop nog een raaam te ontdekken. Zjjn mond en keel waren kurkdroog; hij moest onop houdelijk slikken. En er scheen iets te zijn, dat hem voortjoeg. Het was een jonge man van nauwelijks vier en twintig jaar. Zijn versleten schoe nen hielden het regenwater niet meer te gen. Zijn kleeren waren sjofel en ver vuild. Een goedkoope hoed zat diep in zijn oogen. Maar zijn gezicht was niet dat van een boef; hij had iets beschaafds en ver fijnds over zich. Hij ontdekte een ander venster en snelde daarheen, zoodra het donker was na den bliksem. Het gaf mee en hij schoof het behoedzaam open, hoe wel het schuren in dien storm toch niet door iemand gehoord kon worden. Toen hij zijn armzalige woning dien avond verliet, had hij geen bepaald huis op het oog. Hij was naar een deftige woonwijk getrokken en had langs den American Boulevard geslenterd, steeds op zijn hoede om de politie te vermijden. Toen had hij dit huis gezien. Het was indruk wekkend en groot en lag een flink eind van de straat af. De groote boomen er omheen boden dekking in gevaar. Het zag er als een rijk huis uit en daarom had hij be sloten, hier een poging te wagen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7