MENSCHEN EN HONDEN De reacties op de mcnschetijke stem. JUMicaties Qememtecadm Spott £atuU enJMM&ouux (XII.) Conflict tusschen „Ma" en „de Bul", f' OUDKARSPEL Radioprogramma voor Vrijdag. De veilingen in Kennemerland. De veilingen aan den Langendijk. Kunnen honden denken? Reeds eerder heb ik het een en ander medegedeeld over de reacties van den hond op de menschelijke stem, en daarbij uiteengezet, hoe de hond herhaalde lijk meer reageert op den toon, waarop een woord wordt uitgesproken, dan op de beteekenis van het woord zelf. Als men tegen een hond op prijzende wijze het woordje foei zegt, dat meestal in den omgang met honden als misprij zing wordt gebruikt, dan zullen de meeste honden het als lof opvatten en u kwis pelstaartend tegemoet komen. En tien tegen een, dat zij met den staart tus schen de beenen zullen wegkruipen, als men met een boos geluid „lieve hond" zegt. Natuurlijk leert een hond, en vooral een hond, die in huis is en dus dagelijks met menschen omgaat, wel de beteekenis van allerlei woorden, die geregeld voorkomen, als eten, drinken, boven en de namen van de huisgenooten, doch merkwaardige vergissingen blijven altijd voorkomen. Op het oogenblik, dat ik deze regels schrijf, zegt mijn vrouw gekscherenderwijs tegen me: „Is je honden- verhaal nog niet uit?" en direct springt Ewald, die rustig onder de tafel ligt te dutten, overeind, en kijkt ons vol verwachting aan. Hij heeft n.l, de ui-klank ge hoord, en die beteekent uitgaan en spelen op straat. TWEEDE BLAD 'l UITREIKING VAN BONKAARTEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat vanaf MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 door den Distributie- dienst ALKMAAR een aanvang zal wor den gemaakt met de uitreiking van bon kaarten voor vaste brandstoffen. De kaarten worden alleen uitgereikt op vertoon van de distributiestamkaart, voor zien van de gestempelde aanduiding „Hoofd", welke kaart moet worden afge- kruist. Gelijktijdig moet worden overge legd het ingevuld en door het gezins hoofd onderteekend formulier MD 89, waarop de voorraad vaste brandstoffen op 29 September 1940 moet zijn aange geven. De uitreiking zal geschieden op de na volgende plaatsen, t.w.: Ie In het Gymnastieklokaal v. d. Nic. Beetsschool, ingang Snaarmanslaan: Voor hen, wier geslachtsnaam begint met: Letter A of C, op Maandag 30 September 1940. Letter B, op Dinsdag 1 en Woensdag 2 October 1940. Letters D, E of F, op Donderdag 3 October 1940. Letter G of H, op Vrijdag 4 en Zaterdag 5 October 1940. Letters I, J of K, op Maandag 7 en Dinsdag 8 October 1940. 2e In de voormalige Keetkolkschool, ingang Westerkolkstraat: Letter L, op Maandag 30 September 1940. Letter M of N, op Dinsdag 1 October 1940. Letter O of P, op Woensdag 2 October 1940. Letter Q, R of S, op Donderdag 3 en Vrij dag 4 October 1940. Letter T of U, op Zaterdag 5 October 1940. Letter V, W, X, IJ of Z, op Maandag 7 en Dinsdag 8 October 194C. 3e Door het Distributiekantoor, Breed- straat 40, waar alleen de uitreiking der bonkaarten zal plaats hebben aan hen, die de formulieren B, C of D hebben ingediend. Deze personen zullen bij afzonderlijk schrijven wor den opgeroepen ten Distributiekan- tore de brandstoffenbonnen af te halen. De kantoren in de Nic. Beets- en in de Keetkolkschool zullen op bovengenoemde data geopend zijn van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m„ uitgezonderd op Zaterdag 5 October 1940; op dien dag alleen afgifte van 912 uur. Alkmaar, den 28sten September 1940. De Burgemeester voornoemd: F. H. VAN KINSCHOT. De raad vergaderde Dinsdagavond ten gemeentehuize onder leiding van burge meester A. J. Wijnveldt, tevens secretaris. De heer Borst was afwezig wegens de be paling t.a.v. de communistische raadsleden. Naar aanleiding van de notulen infor meerde de heer L. K a 1 v e r d ij k er naar, of de mogelijkheid bestond, dat voor den heer Borst een plaatsvervanger naar de ver gadering van de commissie van beheer der Langendijker gasfabriek gaat. De voorzitter deelde mede, hierover met den voorzitter der gascommissie te heb ben gesproken, die van meening was, dat dit niet kon worden toegestaan, aangezien het geen gewone verhindering van den heer Borst is; hij wordt verhinderd de vergade ring bij te wonen, wordt niet uitgenoodigd, kan dus ook zijn plaatsvervanger niet waar schuwen. B. en W. hebben een verzoek gericht tot den directeur van het P.E.N. tot het aan brengen van een nood-straatverlichting in verband met de verduisteringsvoorschrif ten. De directie heeft medegedeeld, dat deze zaak haar volle aandacht heeft. Zij zal nog nader van zich laten hooren. Van den waarnemend secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken is bericht ontvangen dat de orders voor den gezamenlijken inkoop van de goederen, welke in natura zullen worden verstrekt van den z.g. B-steun, alle zijn geannuleerd in verband met de distributiemaatregelen. Men zal nu via den plaatselijken midden stand de goederen moeten betrekken. Misschien kan men, zoo zei de heer D e Boer nog, als men zich tot den Armenraad wendt, voor die menschen punten beschik baar gesteld krijgen. Op voorstel van B. en W. werd de aanvul ling van het ambtenarenreglement gewij zigd volgens de wenschen van Ged. Staten. Ged. Staten hebben de gemeenterekening 1938 teruggestuurd met een nota van op merkingen. Het zijn meest administratieve wijzigingen. Het voordeelig saldo wordt 40 lager. Ook de rekening van het Maat schappelijk Hulpbetoon is terugontvangen, waarbij de opmerking werd gemaakt, dat de uitgaven met de ontvangsten in overeen stemming moeten worden gebracht. Als de ontvangsten grooter zijn dan de uitgaven, moet dit verschil terugbetaald worden op het gemeentesubsidie. Zijn de uitgaven hooger dan de ontvangsten, dan moet het verschil door de gemeente worden bijge past. Deze wijzigingen werden aldus vast gesteld. Aan de orde kwam de voorloopige vast stelling van de gemeenterekening 1939. Op advies van den heer Rijper werd hiertoe besloten. De rekening van het Maatschap pelijk Hulpbetoon van dat dienstjaar werd op advies van den heer Bommer goedge keurd. B. en W. stelden voor, dit winterseizoen geen vervolgonderwijs te laten geven, in verband r.ot de moeilijkheden tengevolge van veiui..„:u...0 en verwarming. JAARSVELD, 414,4 M. (KRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12.Berich ten. 12.05 Gr.pl. 12.15 Musiquette. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP en gr.pl. 1.15 KRO-orkest. 2.Orgelconcert en zang. 2.45 KRO-orkest. 3.30 Gr.pl. 4.45 KRO-melodis- t enen solist. 5.15 Nieuws- en econ. berich ten ANP. 5.30 Ziekenpr. 5.45 Gr.pl. 6.15 Cyclus „Uitingen van nationale cultuur". 6.30 VPRO: Cyclus „Bij de herdenking van Geert Groote". 6.45 Ber. 6.50 Rococo-octet. (7.7.15 Vragen van den dag, ANP). 7.40 KRO-orkest. 8— ANP-ber. 8.10 Gr.pl. 8.25 KRO-Symph.-orkest, KRO-koor, solisten en spreker. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.559. ANP-ber. KOOTWIJK, 1875 M. (AVRO-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gr.pl. (8.ANP-ber.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Kinderzang (opn.) 10.55 Orgel spel. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Ensemble Amende. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.De Jonge Acht en solist. 1.30 Omroeporkest. (2.2.15 Ber. Duitsch). 2.^5 Philh. kwartet. 3.30 Ber. (Eng.) 3.45 Gr.pl. 4.15 Avro-Amus.-orkest. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Nieuws- en econ. ber. ANP. 5.30 Avro-Aeolianorkest. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Gr.pl. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Zang en piano. (7.307.45 Ber. Eng.) 8.Ber. (Duitsch). 8.15 ANP-ber. 8.25 Gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Gr.pl. 8.55 9.ANP-ber. en sluiting. Verschillende heeren uitten hun teleur stelling over de noodzakelijkheid van dit voorstel, dat tenslotte werd goedgekeurd. Er moest een plaatsvervanger worden benoemd voor den heer Kaan als lid van het dag. bestuur van de Comm. van Be heer der gemeensch. gasfabriek. De voorzitter ried aan, een der zit tende commissieleden als plaatsvervanger van den heer Kaan te benoemen. Hiervoor zou nu alleen de heer de Boer in aanmer king komen, aangezien de heer Borst de vergaderingen niet bijwoont. De raad ging hiermede accoord. Bij de rondvraag vroeg de heer Kaan naar de baggerregeling. In andere plaatsen is deze reeds begonnen. De voorzitter antwoordde, dat er geen werkloozen voor zijn. Als er werkloo- zen komen, zal men direct vergunning aan vragen. De heer Kalverdijk vroeg naar de bezetting van de openbare school, in ver band met de evacuatie. De voorzitter antwoordde, dat met den inspecteur een onderzoek is ingesteld. Er zijn eenige kinderen naar Den Helder verwezen, aangezien er geen plaats voor hen was. Kinderen van degenen, die zich hier blijvend vestigen, gaan voor. Er zijn nu geen klachten over een te zware bezet ting der klassen. Als de evacuatie was door gegaan, zou men ook een onderwijskracht hebben gekregen. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De heer P. Okhuysen te Bergen schrijft ons: De huidige tijdsomstandigheden geven aanleiding om vooral ook met leeken van gedachten te wisselen over 't gebied der lich. opvoeding. Nog in te veel steden en stadjes hapert er nog iets ten opzichte van de lich. opvoeding. Nemen we slechts een greep uit de vele voorbeelden, b.v. de open luchtoefening der middelbare scholen, wel ke ten opzichte van de particuliere sport bonden steeds op de tweede plaats komen. Let wel, de middelbare school, waarbij, juist in tegenstelling met de sportclub, de groot ste helft der onvolwassenen bestaat uit jon gens en meisjes met een lichamelijke ont wikkeling, die ver beneden 't normale peil is. Deze openluehtoefeningen komen feitelijk hierop neer, dat de middelbare scholen moeten parasiteeren op de beurs van de diverse sportclubs. Want de sportclubs kun nen zich de luxe veroorloven 't initiatief te nemen voor 't aanleggen van een behoorlijk afgewerkt en gedraineerd oefeningsterrein, eventueel in samenwerking met de gemeen ten. Zouden echter de middelbare scholen verplicht worden om extra contributie te heffen met eventueel plaatsverkoop voor publieke wedstrijden, dan zou men dat terecht als misdadig qualificeeren. De schuld hiervan ligt niet bij 't Rijk of de gemeente, m.i. aan de onwetendheid van het volk in 't algemeen. En zoo zijn er meer andere geval len te noemen. Redenen, waarom ik eindig met een ver melding van een zeer beknopte doelstelling met schema van bet nog zoo onbekende of onbeminde schoo'vak, t.w. de lichamelijke opvoeding. Doelstelling: Geestelijke en lichamelijke beinvloeding van den onvolwas- sene als gemeenschaps- -ezen en als indi vidueel wezen, waarbij 't accent uit correc tieve overwegingen meer gelegd mag worden op 't lichamelijke. Dit correctief lichamelijke bedoelt in hoofdzaak een reac tie te geven voor de langdurige abnormale zithouding. Belangrijke verkeerde gevolgen zijn o.a. verkeerde groeiverhoudingen, ver keerde zenuw- en spierspanningen. Schema: a. Gemeenschapsoef. als z.g. dienst-oef. (orde-oef) op en van de plaats met of zonder handgereedschap en als turnoefeningen. b. Individueele oef. als oef. in gaan, loopen, springen en werpen met of zonder handgereedschap (samengevat als z.g. rhytmische oef. of als z.g. licht athletische-oef.) en als zwemmen, toestel handicap-oef., klimmen, springtoestel-oef. en licht-acrobatiek-oef. c. Combinatie- of Kernoef.: (harmonische samenvatting van a en b) als z.g. groot-terreinspelen, klein-terreinspe- len, zaalspelen, bewegingsstudies in rhytm. gym. en afstandmarschen. Tijdverdeeling: 35 peet van den beschikbaren tijd „Gemeenschaps-oef."; 25 pet. „Individueele oef."; 50 pet. „Kern oef." De uitvoering hiervan komt dan praktisch neer op 50 pet van den beschik baren tijd voor de overdekte en 50 pet. voor de onoverdekte werkgelegenheid. Schoolwedstrijden (gewenscht) Van een bepaald oefeningsonderdeel niet meer dan éénmaal per jaar een sterkte meting. Van de kern-oef. uitsluitend voet bal, hockey, honkbal. Van de gemeen schapsoef. uitsluitend turnen. Van de Indi vidueele oef. uitsluitend zwemmen en lich te athletiek. Tenslotte nog een laatste opmerking: Hoe moet het straks gaan met het verplichte gymnastiekonderwijs aan de lagere scho len? Zullen dan misschien dergelijke kwes ties werkelijk als een algemeen belang beschouwd worden? Meer en meer vertoont de markt het beeld van een naderenden herfst en winter. Na de groote drukte van de boonencam pagne is een betrekkelijk stille tijd inge treden. Snijboonen golden van 9.5023, pronkboonen van 4 9.50, dubb. zonder draad 815. enkele idem 1216.50 per 100 kg. Naar idem 1216.50 per 100 kg. De peulvruchten waren duur, n.l. 20 27.50 per 100 kg. Na den boonentijd komt a n d ij v i e meer aan bod. En deze gewilde groente is nog steeds goedkoop, n.l. 0.701.70 per 100 stuks Sla staat vast op een prijsje van 0.75 1.80 per 100 stuks. B o s p e e n staat al weken aaneen op den prijs van 4.10 6.80, en de overige bosgroente op 1.10 ƒ1.80 per 100 bos. Bloemkool wer<ï in middelmatige kwaliteit aange /oerd en le soort is duur; de prijzen waren 12 19 per 100 stuks. Groene en roo- d e kool zijn duur, de eerste gold 3.20—5.30, de laatste 3.50—5.50 per 100 kg. Naar komkommers is weinig vraag en de prijzen van 1,f 2.80 per 100 is niet hoog. Postelein en sp i n a z i e waren in trek tegen prijzen van resp. 66.508.50 en 79.50 per 100 kg. Waschpeen voor zoover zuiver was gewild en de prijs van 3.50 5.50 per 100 kg. is aan den hoogen kant. De overige aanvoer had niet veel te betee- kenen. De noteeringen van de Schotsche mui zen varieerden van 33.80 per 100 kg Voor de Bevelanders bestond een flinke belangstelling, hetgeen in de prijzen tot uiting kwam. Er werd meestal van 4 4.60 per 100 kg. voor deze aardappelsoort betaald. Eigenheimers noteerden nogal uiteen- loopende prijzen. Men kon meestal ruim 44.70 per 100 kg. maken; een enkelen keer stegen de noteeringen hier boven uit, zoodat men tot 5.20 kon komen. De Blauwe Eigenheimers hebben te Broek op Langendijk steeds van 55.50 per 100 kg., tot maximum 5.70 opgebracht. Te Noordscharwoude waren de noteeringen iets lager, maar toch betaalde men gemid deld vrijwel 5. Bintjes komen slechts in geringe hoeveelheden aan de markt. De prijs hiervoor was 3.40 per 100 kg. Ronde Duken zag men in de afgeloopen week ook aan de markt met een noteering van 2 per slOO. Wat de koolprijzen aangaat is het weer hetzelfde liedje. De noteeringen loopen zeer sterk uiteen, van 2.50 tot ruim 11 per 100 kg. Het gedeelte, dat voor België ge kocht wordt, wordt tegen hooge prijzen afgenomen, overigens betaalt men van 2.505.50 naar gelang van kwaliteit. De gelekool, welke aanvankelijk nog 8.30 per 100 kg. kon opbrengen, is tegen het einde van de week goedkooper ver kocht. Zaterdag betaalde men te Broek op Langendijk van 34.80 per 100 kg. Te Noordscharwoude waren de noteeringen van 4.40-4.50, maar daar was het aan bod gering. De vroege wittekool is voornamelijk be stemd voor de zuurkoolfabrieken, die er den vastgestelden maximumprijs van 2.50 per 100 kg. voor betalen. Slechts enkele par tijen worden voor andere doeleinden ge kocht, waarvoor dan soms tot 2.80 of 2.90 per 100 kg. besteed wordt. De aanvoeren van spercieboo- n e n houden nog steeds aan. Voor de mooie boonen betaalden de fabrieken en ook de binnenlandsche handel tot maximum 12 per 100 kg. Slechts bij hooge uitzondering werd tot 14 per 100 kg. besteed. De minder mooie kwaliteit werd verhandeld tegen prijzen van 6 per 100 kg. Over den afzet van uien heeft men de laatste dagen niet te klagen. Er worden belangrijke hoeveelheden geruimd, tegen prijzen, welke loonend kunnen worden ge noemd voor de middelsoort en de grove. Voor de nep is de minimumprijs van 4 te laag; voor de uien wordt meestal van 4 4.40, enkele keeren tot 4.70 en 4.8? per 100 kg. besteed. Goedgekeurde pootaardappe- 1 e n werden nog steeds in kleinere hoe veelheden aangeboden. De prijzen ver toonden weinig verandering. Tomaten gingen voor de minimum prijzen van de hand. De d r u 'i v e n, voor export geschikt, noteerden de hiervoor gestelde minimumprijzen, terwijl de ove rige van 2131 hebben opgebracht. Voor peen betaalde men maximum .20 per 100 kg. Er zijn er echter heel wat verhandeld tegen 1.601.80, hetgeen geen hooge prijs kon worden genoemd. Bloem kool, eerste soort, noteerde van 9 tot ruim 12 per 100 stuks. Ouwe Mama was daarin zoo verduiveld handig, dat wij woorden ais „uit", „eindje om", „straat", „mee" niet meer in een ge sprek durfden te gebruiken. Als we inder daad een eindje om wilden gaan, maakten we een cirkelende beweging met de hand, maar het duurde niet lang, of de ouwe had dat ook al in de gaten, en was bij het zien van dat teeken al even opgewonden als wan neer we maar rondweg hadden gezegd, dat we uitgingen. Ook professor Buytendijk, die in zijn werk over de psychologie van den hond dit pro bleem behandelt, gelooft niet, dat een hond werkelijk onze woorden begrijpt in hun vol le beteekenis. Hij vermeldt b.v. een geval, dat een hond wordt toegeroepen de klank „ko". Dat is niet alleen een onderdeel van het woord „kommen", maar tevens een on derdeel van drie aan den hond bekende klankbeelden, namelijk „Komm unter den Tisch", „Komm zu den Fleisch" en „Komm zu mir". De hond gedroeg zich nu als volgt. Bij de tweede herhaling van den klank, den prikkel „ko", ging het dier een paar passen op den spreker toe, toen echter weifelde het, pakte het vleesch, dat voor hem gereed lag, iveg, en ging tenslotte onder de tafel. Een dergelijke proef, zegt Buytendijk, is van groote beteekenis; het is over het alge meen een proef over twijfel bij dieren. Maar juist, omdat hierin de vraag naar het woord- begrijpen betrokken is, ware het noodig de ze proeven onder strengere voorwaarden te doen en onder besliste uitsluiting van on controleerbare teekens en oncontroleerbare nuances in de uitspraak, vooral bij de her haling. Men ziet alweer, hoe ontzaglijk moeilijk het is, dergelijke proeven te nemen, wijl men ze, willen ze wetenschappelijke waarde heb ben, met allerlei voorzorgen moet omringen, juist in verband met het feit, dat een intel ligente hond zulk een scherpe waarnemer is, en dikwijls zal reageeren op een flauwe handbeweging, zonder dat men zichzelf van die beweging volkomen bewust is. Tenslotte is er naar de meening van Buytendijk maar één volkomen zekere proef om het verstaan van het woord vast te stellen. Wanneer ik, zegt hij, een kind geleerd heb te begrijpen: „geef mij een hand" en „neem die appel", dan begrijpt het ook den zin: „geef mij die appel". Kan de hond zonder afzonderlijke diessuur dus op grond van begripsmatig opvatten der woorden iets "dergelijks doen? Als een hond geleerd heeft goed te reageeren op „geef mij een poot", of „geef mij die pantoffel", en „ga naar je mand", kan hij dan den zin begrijpen: „geef mij je mand", en „ga naar je pantoffel"? Deze vraag stellen, is haar beantwoorden. Er zal naar mijn meening geen enkele hond ter wereld te vinden zijn, die zulk een zin zou leeren verstaan, alleen al om deze reden, dat hij den zin van het woord „geef" nooit zal leeren bevatten mijns inziens, eenvoudig wijl het begrip „geven" in een hondenwoor denboek niet geschreven staat. Alleen ontvangen komt daarin voor, en bovendien verdedigen wat je een maal ontvangen hebt. En als een hond geleerd is een poot te geven, zal hij dat gebaar maken alleen en uitsluitend op het hooren van de oo-klank, want ik VERKOOPREGELING PREI EN SELDERIJ. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft in verband met de groote vraag voor drogerij-doeleinden naar prei en selderij de veilingen er op attent gemaakt, dat prei die voor drogerij-doeleinden wordt geveild, kan worden geveild op monster en geheel volgroeid moet zijn, zonder baard. Wat be treft de léngte van het blad, hiervan be hoeven slechts de doode punten te worden afgesneden. Bladselderij, hetzij gewoon, hetzij blad van knolselderij of bleekselderij, moet versch zijn en ontdaan van geel blad. T. a. v. de prijzen geldt, dat deze kunnen varieeren naar gelang van kwaliteit van 3 tot 6 cent per kg. De verkoop in het binnen land van de dagelijksche consumptie is vrij. Mocht de vraag van de fabrieken zoo groot zijn, dat tegen de maximumprijzen, hierboven vermeld, de verkoop bezwaarlijk uitvoerbaar is, dan zal aan de drogerijen een aandeel in den aanvoer worden toege wezen door de Centrale. Veilingen, waar belangrijke kwanta van deze producten worden aangevoerd en waar geen droger als kooper optreedt en de bedoelde prijzen thans niet worden ge maakt, kunnen zich, indien de hoeveelhe den van eenige beteekenis zijn, in verbin ding stellen met de afd. Conserveering van de N. G. F. C., in welk geval getracht zal worden, de producten onder te brengen. Er wordt speciaal de aandacht op geves- heb van den oude dikwijls een poot ge had, als ik „brood" zei. Maar bovendien, als men tegen welken hond ook, zegt: geef me je mand", dan zal hij op het laatste woord reageeren en zijn mand ingaan. En bij het woord pantoffel zal hij di rect aan spelen denken, zijn oude slof onder de kast uithalen, en er mee gaan rondrennen. DENKEN, zeg ik. Ja, denkt een hond eigenlijk wel? Ziehier nu een onderwerp, waarover ko lommen en kolommen te schrijven zouden zijn en al geschreven zijn, zonder dat men tot een slotsom is gekomen. Ik weet wel, dat de geleerden van oordeel zijn, dat de hond absoluut niet kan denken, maar daar mede waag ik toch 't niet heelemaal eens te zijn. Ik heb daarover indertijd ook eens een correspondentie met prof. Buytendijk gehad, waarin ik hem het volgende geval voorleg de, dat hij toch wel zeer merkwaardig vond, te meer, daar elke menschelijke inmenging er vreemd aan was, wijl het zich alleen en uitsluitend tusschen twee honden afspeelde. De dramatis personae zijn de Bul en zijn Mama, die beiden in huis waren, en samen de beschikking over één mand hadden. Op een goeden middag lag de Bul in de mand, en Mama wou blijkbaar dat zachte plekje graag hebben. Ze dr..aide al om de mand heen, maar de Bul begreep niets, deed alsof zijn neus bloedde. Ma ging toen in den erker naar buiten kijken, en begon op een gegeven moment te kwispelen, hoewel, dat kon ik duidelijk zien, er geen sterveling op den weg was. De Bul werd nieuwsgierig, zóó nieuws gierig, dat hij zijn mand uitkwam, en ook in den erker kwam kijken. Dat was nu juist de bedoeling: Ma nam een spurt in de richting van de mand, maar de Bul kreeg het nog tij dig door, spurtte sneller terug en was nog net dat onderdeel van een seconde eerder, dat hem in staat stelde bezit van de mand te nemen. De toeleg was mislukt. Maar Ma gaf het niet op, en ging weer in den erker staan, begon weer te kwispelen, zelfs jankgeluidjes te maken. De Bul nam het eerst voor kennisgeving aan, veinsde te slapen. Maar zijn nieuwsgierigheid was groot en tenslotte kan je nooit weten, wat er voor interessants op straat ge beurt. Om kort te gaan, hij liep er weer in. Nauwelijks stond hij naast Ma in den erker, of Ma wendde zich om en wan delde, ja wandelde op haar dooie ge mak naar de mand. En nog stond de Bul te peinzen wat zijn moeder nou toch wel gezien kon hebben, toen de ouwe zich al met een zucht van verlichting in de mand neervlijde. Zoo snel kon de Bul niet spurten of hij kwam hopeloos te laat ditmaal. Nogmaals, kunnen honden denken? KYNOLOOG. Menschen en Honden XI in ons blad van Zaterdag 28 September. tigd, dat de prei zoo uitgegroeid mogelijk moet worden aangevoerd en dat het blad van knolselderij afzonderlijk kan worden aangeboden. PETROLEUM VOOR KOOLSCHUREN. De Langendijker Groentencentrale heeft aan de aangesloten vereenigingen een ver zoek gericht om bij een tiental bedrijven van serieus bekend staande tuinders naar het verbruik van petroleum voor verwar ming van bewaarkoolschuren in de afge loopen jaren een onderzoek te willen in stellen, in verband met. de pogingen van de Prov. Commissie uit de Veilingen om te trachten voor de verwarming van kool- schuren petroleum beschikbaar te krijgen. Naast gegevens over het totaal verbruik per jaar, grootte en aantal van de schuren, het aantal kachels per schuur en de opge slagen hoeveelheid bewaarkool in elk te onderzoeken geval, zou de L. G. C. het in het bijzonder op prijs stellen indien men kon komen tot de berekening of schatting van het petroleumverbruik per wagon per normalen vorstdag. Daarbij dient als .grond slag te worden genomen een goede schuur, van de bergcapaciteit waarvan ten volle gebruikt wordt gemaakt en waarbij goede kachels worden gebruikt. Teneinde betrouwbare gegevens te kun nen verschaffen, wordt verzocht, zeer se rieus te werk te willen gaan, bij de bereke ningen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8