Dakpannen voor Den Helder en Vlissingen. Distributienieuws. Distributie van honden- en kattenbrood. Schenkt speelgoed aan de Rotterdamsche kinderen Sluikhandel aan de grens. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 OCTOBER 1940. BINNENKORT zal op verschillende plaatsen door het geheele land aan benzine pompen hout verkrijgbaar zijn, bestemd voor de houtgas-wagens. De op nl&at ge zaagde stukken worden tot houtgasblokjes gehakt. (Polygoon) DE JAARLIJKSCHE DUDOK DE WIT-HERDENKING te Breukelen. C. Dudok de Wit was een groot sportman en weldoener. Jaarlijksch worden op zijn geboorte dag aan alle kinderen in Breukelen poffertjes verstrekt. (Polygoon) TE HOORN wordt een nieuw telefoon kantoor gebouwd door den Rijksgebou wendienst. De bouwstijl is zoo gekozen, dat deze met de omgeving in overeen stemming is. (Polygoon) Geschenken voor weder opbouw. Reeds eerder werd melding gemaakt van schenkingen, welke enkele fabrikanten van bouwmaterialen aan het regeeringscom- missariaat voor den wederopbouw hebben gedaan, om op deze wijze mede te werken tot een spoedig herstel van de schade in de gebieden, welke door de oorlogsomstandig heden geteisterd zijn. Zoo ontving de regeeringscommissaris van de stichting Gresbuizen Conventie 30 ton gresbuizen en van de Nederlandsche Dak pannen Conventie 100.000 dakpannen, ter wijl aan het laatste geschenk nog de toe zegging van gratis vervoer werd verbonden door de firma W. Wassink te Amersfoort. De regeeringscommissaris heeft thans aan een gedeelte van deze partij dakpannen een bestemming gegeven. De gemeenten Den Helder en Vlissingen Hen elk 25.000 stuks ontvangen. Hierdoor is, dank zij den ge meenschapszin, welke dom de bedoelde or ganisaties en firma's werd betoond, in een dringende behoefte voorzien. Voorts ontving het regeeringscommissa- riaat van de machinefabriek Thole in En schede de toezegging van 100 houweelen, welke voor Rotterdam bestemd zijn om daar bij de puinopruiming gebruikt te worden. KRUIDENIERS OPGELICHT DOOR WINKELBEDIENDE. De Haagsche politie is er dezer dagen in geslaagd een oplichter te arresteeren, die in verschillende plaatsen van ons land zijn praktijken uitoefende. Het betreft hier de 24-jarige winkelbediende P. F. J. van N., zonder vaste woonplaats. Zijn systeem was in relatie te treden met kruideniers en deze voor te spiegelen, dat hij verschillende distributiegoederen nog kon leveren. Hij vroeg hierbij tien procent van de koopsom vooruit. Op deze wijze wist hij o.a. te Gouda 800, te Amersfoort f 300 en te Soest f 400 machtig te worden. Moment voor het opstijgen van een Duitschen (Hoffmann) DE WAARNEMERS STAPPEN IN. kabelballon. EENHEIDS STREVEN VAN LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Het A.N.P. meldt: Sedert maanden wordt in agrarische kringen de noodzaak gevoeld te breken met de verdeeldheid op organisa torisch gebied. Het was met name de Nationale bond landbouw en maatschappij, die sedert jaren tegen de splitsingen op agrarisch gebied zoo wel als elders stelling heeft genomen en ge heel nieuwe denkbeelden propageerde. Het dagelijksch bestuur van L. en M. machtigde reeds geruimen tijd geleden den heer G. J. Ruiter te Knijpe (Fr.), lid van genoemd be stuur, tot het vormen van provinciale com missies, die de eenheid op agrarisch gebied zouden moeten voorbereiden. Inmiddels zijn in de meeste provincies dergelijke commis sies, los van L. en M. gevormd, terwijl in alle andere zulks eerstdaags zal geschieden. Deze commissies hebben thans ook een cen- tralen bovenbouw gekregen in den vorm van een landelijke commissie van voorbereiding tot de stichting van een alles omvattende agrarische organisatie. De leden dezer lan delijke commissie zijn de heeren G. J. Rui ter, Knijpe (Fr.), voorzitter, J. R. Haan, Oostwold (Old.), E. Z. Oldenbanning, De Wijk (Dr.), ir. N. H. Addens, Arnhem en Adr. Breure, Hoofddorp, terwijl als secre taris zal fungeeren de heer Jac. ter Haar Ezn. te Ruinerwold (Dr.). REFERENDUM NEDERLANDSCHEN JOURNALISTENKRING. De Nederlandsche Journalistenkring heelt onlangs bij zijn leden een referendum aan hangig gemaakt over een bestuursvoorstel, houdende overgang en bloc naar het Ver bond van Nederlandsch journalisten, op gericht door den Raad van voorlichting. De Joodsche leden van den kring zullen even wel niet worden toegelaten tot het ver bond; hun zal hoogstens worden toegestaan hun beroep nog gedurende eenigen tijd voort te zetten. Voor het, bestuursvoorstel werden uitgebracht 342, tegen 137 stem men. Een zeer groot aantal leden heeft aan de stemming niet deelgenomen. Het ligt in de bedoeling op 19 dezer te Utrecht een al- gemqene vergadering te houden, waarin de entbinding der vereeniging ter sprake zal komen. DR. FISCHBOECK BEZOCHT EEN TENTOONSTELLING. Op uitnoodiging van den regeeringscom missaris voor den wederopbouw, ir. Ringers, heeft de commissaris-generaal voor finan ciën en economie, minister dr. H. Fischboeck, Donderdag een bezoek gebracht aan een kleine tentoonstelling van de wederopbouw- plannen en -projecten voor de verschillende gemeenten te Den Haag. De plannen voor de herbouw van Rotter dam, Middelburg, Ierseke, Rhenen, Alblas- serdam, Veenendaal, Wageningen en Bles- kensgraaf werden in het bijzonder bespro ken en herhaaldelijk vroeg minister Fisch boeck hoe de stand van werkzaamheden in een bepaalde gemeente is. Hij verklaarde o.m., dat voor hem de hoofdzaak was, om de herbouw van ons land in een zoo snel moge lijk tempo te doen geschieden, en daardoor de sporen van de oorlog uitgewischt te krijgen, maar ook om daardoor de bouw nijverheid te stimuleeren. Ook over de moeilijkheden van materiaal voorziening werd nog gesproken. Dr. Fisch boeck zeide alles te zullen doen wat in zijn vermogen was, om hierin zooveel mogelijk te helpen. 69-JARIGE MAN AANGEREDEN EN DOODELIJK GEWOND. Gisteren is in de Steenbergsche straat te Bergen op Zoom de 69-jarige P. de K., om roeper van beroep, getroffen door den laad bak van een vrachtauto, welke uitweek voor een personenauto, die uit een zijstraat kwam. De K. kwam te vallen en werd door een dei- achterwielen van de vrachtauto overreden. Later op den dag is de man in het Algemeen Burger Gasthuis overleden aan inwendige kneuzingen. EERSTE NOODWINKELS TE ROTTERDAM GEOPEND. Gistermiddag zijn te Rotterdam de eerste 23 noodwinkels, een complex voor het hoofdpostkantoor aan den Coolsingel, of ficieel geopend. Namens het gemeente bestuur was aanwezig de heer jüpers, die in een der winkels met een geestige toespraak de verzamelde winkeliers toesprak en her innerde aan den bouw Van de noodwinkels die het eigendom van de gemeente zijn, Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend: Voor de periode van I tot en met 31 Oc tober wordt op bon no. 4 van de voeder- kaart voor honden beschikbaar gesteld voor honden van: Groep 1: 10 kg. hondenbrood; Groep 2: 30 kg. hondenbrood; Groep 3: 8 kg. hono- denbrood; Groep 4: 5 kg. hondenbrood; Groep 5: 4 kg. hondenbrood; Groep 6: S kg. hondenbrood. Op bon no. 4 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode 1 kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. HET SLACHTVERBOD VAN GEVOGELTE. In de avondbladen van Dinsdag j.l. is of ficieel het slachtverbod van gevogelte be kend gemaakt, waarbij is bepaald, dat het slachten en afleveren van gevogelte zonder machtiging van de centrale te Beekbergen verboden is. Dit heeft bij de poeliers de vraag doen rijzen wat er met den voorraad moest gebeuren. Thans is vanwege de centrale te Beek bergen na overleg met de poeliers en de politie bekend gemaakt, dat de voorraad reeds geslacht of nog levend gevogelte, dat voor de afkondiging van het verbod reeds in het bezit van den poelier was, tot Zater dag, respectievelijk Zondagavond, kan wor den uitverkocht. De nieuwe voorraad mag echter nog geslacht, noch afgeleverd worden. In de Rotterdamsche getroffen gezinnen is in het bijzonder speelgoed voor de kinderen nog noodig, vooral nu het buiten spelen straks is afgeloopen en de donkere winter middagen en -avonden komen. De vrouwelijke vrijwillige hulp te Rotter dam heeft gemeend een grootscheepsche speelgoed-actie op touw te moeten zetten en zij hoopt, dat zoowel ouders als kinderen in het geheele land er hun medewerking aan zullen verleenen. Alles is welkom, ook kin derboeken, legplaten, gezelschapsspelen enz. Wellicht kunnen de ouders de kinderen ook animeeren zelf iets voor de getroffen Rotterdamsche kinderen te knutselen; in ieder geval kunnen zij hen opwekken iets van hun eigen bezit af te staan. Vanzelfsprekend wordt het liefst speelgoed in ontvangst genomen, dat niet kapot is. Indien het echter niet heelemaal in orde is, zal het op V.V.H.-clubs worden gerepareerd en, zoo noodig, zal de medewerking van padvinders en van vaders en groote jongens worden gevraagd. Het speelgoed kan worden gezonden naar de V.V.H. p/a het Museum voor ouders en opvoeders, 's-Gravendijkwel 26, Rotter dam, waar het later ook aan de kinderen zal worden uitgereikt, althans aan die op den rechter Maasoever. Op den linker Maas oever zal dit- in het Zuider Volkshuis ge scheiden. De vrouwelijke vrijwilligers organisaties in verschillende andere plaatsen zijn bereid het speelgoed aldaar in ontvangst te nemen. Voor zoover in deze plaatsen Rotterdamsche gezinnen zijn ondergebracht, zal het speel goed eerst aan deze kinderen worden uitge reikt. De rest wordt naar Rotterdam ge zonden. ONDERHOUD VAN DUITSCHE VERKEERSBORDEN. Taak van Nederlandsche gemeenten. Op bevel van den Duitschen weermachts bevelhebber in Nederland heeft men in het bezette gebied borden, herkenningsborden, richtingspijlen, voorwegwijzers, wegwij zers en aanduidingsteekens ten behoeve van het Duitsch militair verkeer in traver sen door gemeenten aangebracht. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van bin- nenlandsche zaken, heeft thans aan de burgemeesters, ingevolge een door hem ontvangen mededeeling van den hö- heren S. S. und Polizeiführer doen weten, dat de gemeente deze borden enz. in goeden staat moeten houden. In geval van twijfel, moeten de gemeen ten zich met de naastbijzijnde instantie van de weermacht in verbinding stellen. Gesmokkeld aardappelmeel met 350 winst. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in de laatste weken verschillende ernstige gevallen van smokkelen en prijsopdrijving ontdekt. Ge smokkeld aardappelmeel werd met 330 pro cent winst aan consumenten over de grens verkocht. Ook heeft de sluikhandel in kaas en cacao in de laatste dagen welig getierd De grensbewakers treden streng op. Reeds zijn duizenden kilo's smokkelwaar in beslag genomen en werden verschillende perso nen opgesloten in het huis van bewaring. LIJMBANDEN OMLEGGEN IN OCTOBER. De Plantenziektenkundigen dienst deelt mede: October is de maand, waarin de lijmban- om vruchtboomen moeten worden gelegd. Zij dienen om de ongevleugelde wijfjes van de wintervlinders (die dus niet kunnen vliegen maar tegen de stammen moeten op kruipen om de kronen te bereiken, waar zij haar eitjes zullen leggen) te vangen. De wintervlinders, die zich op het oogen- blik nog in den grond bevinden, komen vanaf eind October tot in Februari te voor schijn. Na paring worden eitjes gelegd, die aanvankelijk groen, later rood zijn. Uit deze eitjes komen in het voorjaar, als de knop pen beginnen uit te loopen, groene span- rupjes, die doordat zij blad- en bloemknop pen beschadigen, van het blad vreten en aan jonge vruchtjes knagen, groote schade kunnen veroorzaken. Deze groene spanrupjes, trekmaden ge- heeten, zijn andere dan die, welke de vruchten wormstekig maken, het omleggen van lijmbanden is derhalve geen middel om wormstekigheid tegen te gaan. Voor het omleggen van lijmbanden is noodig vetvrijpapier (een soort perkament papier), dat in rollen van 50 m. in den han del is en een speciaal soort lijm, rupsen- lijm, die maandenlang kleefkrachtig blijft. Op een glad gedeelte wordt een strook lijmbandenpapier, ter breedte van 1215 cm rondom den stam gelegd en aan de boven- en benedenkant met een touwtje stevig bevestigd. Daarna wordt op het pa pier de lijm in een vrij dun laagje uitge streken. Het is gewenscht in den loop van den winter de banden eens na te zien en op plaatsen, waar, doordat er blad, stof of veel vlinders op terecht gekomen zijn, nog eens een weinig lijm uit te smeren. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen of tot de ambtenaren van dezen Dienst, die in verschillende plaatsen zijn gevestigd. INLEVERING VAN MILITAIRE GOEDEREN. Het volgende geldt alleen voor dienst plichtigen, die wonen of verblijven in de ge bieden, waar niet de verkeersbeperkingen gelden, inhoudende het verbod om zich tus- schen 22 en 4 uur in het openbaar op te houden. Aan de verlofgangers beneden den rang van adjudant-onderofficier, wonende of ver blijvende in bovenbedoelde gebieden, die. om welke reden ook, nog niet aan hun ver plichting hebben voldaan om de onder hun berusting zijnde militaire rijksgoederen in te leveren, wordt alsnog opgedragen die ver plichting na te komen. Zij behooren zich vóór 10 October e.k. te melden ter gemeente-secretarie (bureau voor militaire zaken) van hun woon- of tijdelijke verblijfplaats, ten einde te weten te komen, waar en wanneer voor hen de gelegenheid openstaat om bij den indeelings-districts- commandant de rijksgoedcren in te leveren. De verplichting om zich te melden bij den burgemeester en daarna bij den indeelings- districtscommandant bestaat eveneens voor hen, die, hoewel geen militaire rijksgoede ren onder hun berusting hebbende nog niet de verklaring hebben onderteekend, dat zij geen rijksgoederen meer in het bezit heb ben. Indien de tot inlevering of aanmelding verplichte verlofganger wegens bijzondere omstandigheden niet in de gelegenheid is persoonlijk de goederen in te leveren, kan een en ander geschieden door een familie lid of huisgenoot. Voor de inlevering in de gebieden, waar de bovenbedoelde verkeers beperkingen wel bestaan, zullen te zijner tijd nader gegevens worden verstrekt. Auto op onbewaakten overweg gegre pen. - Op den onbewaakten overweg aan de Tonselschesteeg is gisteren een vrachtauto door den trein gegrepen. De bestuurder, een man van ongeveer 35 jaar, was onmiddellijk dood. De auto werd geheel vernield. Mr. A. BRANTS die benoemd is tot directeur-generaal van politie. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5