DE SPIN. Verstopping OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL VRAAG EN AANBOD (Rechtszaken Jietk Schooi SeuUietm Aambeien? Huiduitslag Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselingszout WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, Voor kleine tuinen. TWEEDE BLAD DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Oubbale flacon i 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: Gisternacht zijn weer op verschillende plaatsen van ons land En- gelsche bommen gevallen. In Hellevoetsluis werden vier brisantbommen en verscheidene brandbommen geworpen, waardoor één per soon werd gedood en één gewond. Ook is vrij veel schade aan woonhuizen toegebracht. DE BUREN VERDUISTERDEN NIET GENOEG Een paardenmiddel. Een echtpaar op de Prinsengracht te Am sterdam had reeds eenige malen opgemerkt, dat een van de buren het met den verduiste ringsplicht niet zoo nauw nam. Zij hadden er bij hem meermalen op aangedrongen, maatregelen te nemen, dat er voortaan geen licht meer uit zijn woning zou uitstralen. Tot Donderdagavond had de buurman evenwel aan deze herhaalde verzoeken geen gevolg gegeven. Toen gebeurde er iets, dat naar men hoopt tot betere resultaten zal leiden. De man van het echtpaar constateer de dat wederom uit één der ramen van zijn buurman licht straalde. Om er voor goed een einde aan te maken, nam hij een steen, welke hij door het niet verduisterde raam wierp. Het gevolg was, dat althans voor dezen avond de verduistering afdoende was. BOERDERIJ AFGEBRAND TE BLERICK. Door tot dusverre onbekende oorzaak is brand uitgebroken op het Heeske in de boerderij van den landbouwer G. Smedts. Ofschoon de brandweer onmiddellijk werd gealarmeerd, kon deze niet verhinderen, dat het aangetaste perceel geheel uitbrandde. Een groote kippenstal ging mede verloren, terwijl een aantal kippen in de vlammen omkwam. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Trap van een paard. - Toen vanmorgen de landbouwer J. Verbeek op zijn akker aan het ploegen was, kreeg hij van zijn paard, dat hij den vorigen dag had gekocht, een trap tegen het hoofd. Zwaar bloedend bleef hij liggen met een zeer ernstige schedelbreuk. In levensgevaarlijken toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis te'Arnhem over gebracht. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Woensdag had in het koffiehuis van den heer Jb. Wester te Warmenhuizen t. o. v. notaris mr. C. J. de Lange een open bare verkooping plaats van woonhuizen, diverse perceelen wei- en bouwland, be* hoorende tot de nalatenschap van den heer G. Kroon. 1. Woonhuis, met erf in de Krankhoorn, groot 2.45 are 1475; kooper P. van Trie nen te Purmerend; 2. woonhuis, bakkerij en erf aan de Dorpsstraat, groot 6.61 are, 3000; kooper A. Kroon te Warmenhuizen; 3 tot en met 8, wei- en bouwland, samen groot 3.23.30 ha, 7019.50, kooper C. Kroon te Warmenhuizen voor 7019.50; 9, bouwland aan den Garemeersloot, groot 51.40 are 1230, kooper J. Pie te Warmen huizen voor 1230; 10 tot en met 13, bouwland, samen groot 1.62.90 ha., kooper J. van Hout te Oudkarspel voor 2973.50. Vervolgens werden geveild 4 perceelen bouwland, behoorende tot de nalatenschap van den heer P. Sevenhujjsen Hz. te War menhuizen, aan de Wengesloot nabij den Westfrieschedijk, samen groot 1.45.70 ha., kooper S. Moorman uit den Helder voor 1822.50. De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). Te koop: 2e hands Meubelwagen, Heeren- en Damesrijwielen. RIJWIELHANDEL OVEREEM, Breed- sfcraat 29. Pracht Heerenrijwielen 2530, Jongensrijwiel 18.50, Damesrijwielen 20, Transportrijwiel j 25, alle on der garantie. NIEROP's Rijwielhandel, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop: Net gedragen neerenklee- ding. Goede kwaliteit in alle maten. Ook werkrijbroeken en -kielen. BERGERWEG 5. Vanaf Maandag a.s. KONINGSWEG 72. Gebr. Invalidenwagens. „HYG7ENA", Achterstraat 45. Telef. 2052, A'kmaar. Te koop: zwaar Transportrijwiel, als nieuw, prima ƒ36. J. BLOKLAND, Luttik-Oudorp No. 3. Te koop: z. g. a. n. twee prachtige Damesjaponnen maat 42 en eenige wollen huisjurken, BERGERWEG 5. Vanaf Maandag a.s. Koningsweg 72. Te koop uit netten inboedel: prima veeren bed, kamercloset, penantkastje, haard, opklapledikant, gasstellen, gas- tafel, enz. Billijke prijzen. DEKKER, Spoorstraat 5. Wegens plaatsgebrek te koop aange boden: kleine zuinige haard. FOLKERS, Zocherstr. 5, Alkmaar. Te koop: zwart colbert en vest met fantasiebroek, maat 52 (maatwerk), als nieuw (zonder punten. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop: moderne zwarte damesman tel, maat 4 zware wollen stof 7.50. K. v. 'T VEERSTRAAT 106. Te koop ge -raagd Gramofoonplaten, koffergramofoons, naaimachines, kachels, fornuizen, inboedels, enz. DEKKER, Spoorstraat 5, Te koop: Prisma-kijker met tasch Zeiss-sportiv 6 x 24, zoo goed als nieuw. Heeft gekost ruim 80. Aange boden voor 55. Brieven onder letter J 441 aan het bureau van dit blad. Te koop: mooi Damesrijwiel 20, rond emaille Vulkacheltje met onder plaat 15, 2 buitenbanden 26 x 2 3. LIJTWEG 21, Bergen. Philipsrediotoestel 536a „Muziektem pel" billijk ter overname. Adres BERGERWEG 144. Te koop: 6 antieke stoelen. Brieven on der letter F 435 bureau van dit blad. Te koop een zwaar eiken gebruikte telefooncel. Prijs 40. Te bevragen TELEFOON 3841, Alkmaar. Te koop: een heerenpak voor corpu lent persoon. NIEUWPORTSLAAN 101. Meubelmakerswerkbank te koop ge vraagd. Fa. IJPMA, Langestraat. ZES JAAR GEEISCHT WEGENS DOODSLAG. Wegens doodslag stond Donderdag voor de rechtbank terecht de 19-jarige P. J. K. te Rotterdam, die op 11 December j.l. mejuf frouw M. E. Cremers, wonende op den Schie- damsched(jk om het leven heeft gebracht en van eenig geld en wat snuisterijen beroofd. De jongeman was met een vriend op den bewusten Zondagavond op den Schiedam- schedijk geweest en daar had hij de vrouw ontmoet. Waarschijnlijk is toen bij hen, of alleen bij verdachte, het plan opgekomen de vrouw te berooven. Zij zijn met haar naar haar woning gegaan. Later verliet de vriend alleen het huis. Den volgenden morgen werd de vrouw dood op haar bed gevonden. Zij was overleden, doordat verdachte haar op het hoofd had geslagen en vervolgens met een kussen had geworgd. Eenige bezittingen en een bedrag van on geveer vijf en twintig gulden bleken te zijn verdwenen. Na een kort onderzoek gelukte het de Rot- terdamsche politie de bei<je jongemannen aan te houden. K. bekende den moord alleen te hebben gepleegd. Zij vriend, die met het geval niets uitstaande bleek te hebben, werd reeds den volgenden dag op vrije voeten ge steld. De zaak werd op verzoek van den ver dediger, mr. J. R. Penterman, wegens de psychische gesteldheid van verdachte en den aard van het onderzoek, met gesloten deuren behandeld. De eisch van den officier van justitie, mr. J. C. V. Meischke, was zes jaar gevange nisstraf. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. GEZINSVERMEERDERING IN SCENE GEZET. Vrouw voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Groningen heeft Donderdag een plm. 40-j., gehuwde vrouw terecht gestaan, aan wie tenlaste was ge legd, dat zij veroorzaak heeft, dat haar man in strijd met de waarheid in een ge boorteakte heeft doen opnenten, dat zij het leven had geschonken aan een zoon. Dit feit heeft zich zelfs twee keer voorgedaan, den eersten keer op 23 Mei 1938 en den tweeden keer op 1 Febr. 1940. Ut het verhoor van verdachte, die een be kentenis aflegde, haar man en eenige getui gen, bleek, dat het hier gaat om een kinder loos echtpaar, dat echter wel graag kinderen wilde hebben. Verdachte meende een oplos sing te hebben gevonden, toen een onge huwde kennis van haar moest bevallen en zij aanbood om het kind tot zich te nemen. Zij heeft daarbij ook haar man misleid en deze door een consequent volgehouden comedie in den waan gebracht, aanvankelijk dat zij zelf een kind verwachtte en later zelfs, dat zij het leven aan een zoon had geschonken. De man heeft daarbij ook niet toen een en ander zich voor de tweede maal her haalde niet de minste argwaan aan den dag gelegd en heeft geheel te goeder trouw aangifte gedaan van de geboorte van „zijn" zoons, waarover hij zich zeer verheugd toonde. Het verlangen om zelf kinderen te hebben en daardoor wellicht mede een goed huwe lijksleven te bevorderen hebben verdachte, naar zij verklaarde, tot haar daad ge bracht, zonder dat zij besefte, dat zij een ernstig misdrijf beging. Het O.M., waargenomen door mr. Mein- dersma, meende, dat men hier met een wel zeer zeldzaam feit te doen heeft, zooals dat zich misschien nog nooit heeft voorgedaan. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat de man geheel buiten het gebeurde heeft ge staan, maar het uitgebreide onderzoek heeft dit tenslotte ook voor den officier eenigszins aanvaardbaar gemaakt. Eenerzijds rekening houdende met den ernst van- de feitenvalschheid van ge schrifte in authentieke aktes en ander zijds met de motieven, waardoor verdachte zich heeft laten leiden, eischte mr. Mein- dersma tenslotte een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar, benevens een onvoorwaardelijke boete van f 20 subs. 20 dagen hechtenis tegen de verdachte. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 17 dezer. HET LUCHTEN VAN EEN BAK. Menige liefhebber verkeert in de ver onderstelling, dat, wanneer hij in zijn bak geplant of gezaaid heeft, het groeien ver der wel van zelf gaat, en dat is toch aller minst het geval! De planten hebben n.l. niet alleen warmte maar ook lucht noodig om te groeien en dit laatste is zelfs een belang rijker factor dan we zoo wel zouden den ken. Het be„te kunnen we een luchthout maken, waarmee we de ramen op ver schillende hoogte open kunnen zetten. Aangezien lang niet alle planten dezelfde eischen stellen, is dit luchten een moeilijk werk, waarbij we verschillende regels in acht moeten nemen. Allereerst dient gelucht te worden om de planten de juiste temperatuur te geven, die zij op een gegeven tijdstip noodig 213.' Een poos nadat het grote feest beëindigd was, trof Kobusje een groot verdriet. Zijn lieve vrouw Lotje werd ernstig ziek. Ze was zo zwak, dat ze bijna niet meer kon spreken. Kobusje waakte dag en nacht bij het ziekbed en ook Piet bleef erg veel thuis. 214. Het werd zo ernstig, dat ze beiden bang waren, dat ze zou gaan sterven. Kobusje liet den geleerdsten professor van het land komen. Hij beloofde den hoogge leerden heer zelfs zijn toverstok, als hij Lotje maar ge nezen kon. De dokter schreef een dure drank voor. hebben. Wanneer n.l. de zon fel schijnt en we houden de ramen gesloten, dan kan de temperatuur in een bak in voor- of najaar veel te hoog worden en verreweg de meeste groenten groeien beter bij een la gere temperatuur, kropsla en dunsel b.v, bij 60 gr., peen bij 50 gr., bloemkool, spi nazie, raapstelen en radijs bij 55 gr., to maten en boonen bij 65 gr. a 70 gr. Liefhebbers kunnen dus het beste in het begin een thermometer gebruiken, en zij zullen bemerken dat overdag de ramen niet eens altijd noodig zijn. De tweede reden, waarom we luchten is, om te zorgen dat het verschil tusschen de temperatuur van de lucht en van den grond in den bak niet te groot wordt, ter wijl tevens de lucht in den bak ververscht dient te worden. Daarom moeten we ook 's winters bij niet vriezend weer blijven luchten, omdat de kans anders groot is dat zich een schimmelziekte vormt, die de planten in enkele dagen vernielt. IN DEN GROENTENTUIN. Hoewel er in menig tuintje geen groente meer te vinden is, zullen er toch nog genoeg liefhebbers zijn, die nog laat gezaaid hebben om te trachten, vóór de koude invalt, nog te kunnen oogsten En zoo zien we hier en daar nog andijvie staan, die in Augustus gezaaid werd en in September uitgeplant. We moe ten daar half October een lossen bak over aanbrengen om er gedurende den winter van te kunnen profiteeren. In het begin wordt er dag en nacht gelucht, maar na half November niet meer en op die manier is het mogelijk, vanaf eind November tot in Janu ari te oogsten. Wanneer de planten dicht op een staan, worden zij meteen gebleekt. Bij vroeg invallenden vorst dekken we den bak met een rietmat af. Wie bevredigende resultaten heeft onder vonden van zijn rabarberplanten, laat ze nu rustig staan. Want het zijn overblijvende en tevens winterharde planten. Uitstekend is het om in het najaar wat stalmest onder te spitten, hetgeen we in voorjaar en zomer met kunstmest kunnen aanvullen. Zaai-uien kunnen vanaf eind September geoogst worden en dit doen we vooral op 'n drogen dag, waarna we ze nog een paar da gen op het bed laten drogen en daarna het lof en de wortels er af draaien. Ze worden daarna op een droge vorstvrije plaats be waard. De zaai-uien kunnen langer bewaard blijven dan de poot-uien, deze laatste kon den in Augustus al geoogst worden en tot Februari bewaard. De zaai-uien, en vooral die met een dunne stengelhals en een kleine wortelplaat kunnen aanmerkelijk langer bewaard worden, zelfs wel tot Mei en Junk Koolrapen oogsten we half October en bewaren ze in droog zand in kelder of in de schuur. A. C. MULLER-IDZERDA. OPENING R.K. NAAISCHOOL TE NOORDSCHARWOUDE. De nieuwe r.k. naaischool te Noord- scharwoude is thans klaar en zal Zondag a.s. officieel geopend worden, terwijl Maan dag daarop de lessen er in zullen aanvan gen. Er is een keurig gebouw tot stand ge bracht van twee verdiepingen, elke verdie ping twee leslokalen bevattend. Bovendien is er centrale verwarming aangelegd. Op 26 Aug. van het vorig jaar vond de aanbesteding plaats, waarbij de heer P. En- geringh, laagste inschrijver was voor een bedrag van 14.558. Evenwel werd de gun ning aangehouden en toen brak de mobili satie uit, met het gevolg van zeer sterke prijsstijging der bouwmaterialen, waardoor de aannemer zijn inschrijfsom niet meer ge stand kon doen en de bouw enkele duizen den guldens méér zou moeten kosten. Om deze redenen is de bouw toen voorloopig van de baan geraakt, doch later weer op gevat en door Engeringh uitgevoerd. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ZONDAG 6 OCTOBER. Ned. Vereeniging van Spiritisten „Har- monia", afd. Alkmaar, wijdingsmorgen aan de Spoorstraat 34, mevr. dr. C. Akkeringa- Kromme. Daor JOHNSTON Mc.CULLEY, 33) „En je meende, dat het een gemakke- kelijke manier was om aan den kost te ko men?" „Ik heb eerst alles geprobeerd, wat me mogelijk was". „Hoor eens, jonge man, voor iemand van jouw leeftijd en gezondheidstoestand zijn er dagelijks duizenden baantjes te vinden". „Zeker, mijnheer. Maar ik kan nooit langer dan een dag of twee op dezelfde plaats werk houden". „Drink je dan?" „Ik? Geen druppel, mijnheer! Maar... erer is iemand, die me belet, werk te krijgen". „Dat is zeker het verhaaltje, wat je me vertellen wilt. Dat kan wachten. Heb je in gesprekken met misdadigers hier in de stad ooit wel eens den naam gehoord van de Spin?" „De Spin? Ik heb hem hier nooit hooren noemen, maar ik weet wel een en ander van hem af". „Toch waar? En., wat weet je van hem?" „Ik heb over hem in Europa hooren pra ten... vooral in Parijs, mijnheer. Ik was in Parijs, toen de politie daar zoowat half dol was, omdat ze hem niet in handen kon den krijgen". „En, wat weet je van hem af?" „Ik geloof, dat hij een soort bendeleider is, die een troep mannen en vrouwen in dienst heeft. Hij scheen alles te weten, vol gens de kranten dan altijd, en de grootste misdadiger te wezen, die er ooit bestaan heeft. Hij en zijn bende bedreven eenige bijna ongelooflijke misdadeneen paar reuze diefstallen „Zooheb je dat allemaal over hem gehoord? Nu zal ik jou eens vertellen, waarom ik zat te grinniken, toen ik het licht aandraaide. Ik zat hier in donker te denken., ik zit graag te denken als het stormten ik hoorde je de trap opkomen. Ik heb heel scherpe ooren. Ik vond het iets heel ongewoons en bijzonders, dat een ge wone inbreker zich in mijn huis waagde. En toen ik zag, dat je niet eens een dege lijke inbreker was, werkte dat op mijn lachspieren. Want zie je, jonge man, ik ben de Spin!" De jonge man kwam half uit zijn stoel overeind. Hij was ten prooi aan de mees» tegenstrijdige gevoelens. Angst, omdat hij tegen zulk een geweldig misdadiger iets begonnen was, en tevens hoop, dat hij door zoo iemand niet aan de politie zou worden overgeleverd. „De... Sp.p.p.pin, m.meneer?" stotterde hij. „Kijk me eens goed aan. Kun je dan nog twijfelen? Lijk ik niet sprekend op een spin? Je hoeft heusch niet bang te zijn om ja te zeggen. Ik weet heel goed, dat ik niet mooi ben. Ik weet, dat ik kreupel ben. Maar ik heb hersens. En alleen hersens tellen mee. Ik maak de plannen, ik denk ik heb macht over mannen en vrouwen en doe hen buigen voor mijn wil! Ik laat hen voor mij werken! Ik ben De Spin!" Hij zei het met blijkbaren trots. De jonge man keek hem aan en zijn bleeke gezicht werd langzaam aan vuurrood. „En ik heb geprobeerdu te beste len!" De Spin lachte heesch. „Zie je nu, hoe grappig het is? Mooi zool Het is heel goed, zin voor humor te heb ben". „En wat zult u nu met me doen?" vroeg de jonge man bevend. „Ik zal je een paar vragen stellen en verwacht eerlijke antwoorden. Ik kan een leugen op slag ontdekken, dus probeer me niet te bedriegen. Hoe heet je?" „Walter Pelkingham, mijnheer". „En waarom moet zoo iemand als jij bent, uit stelen gaan?" „Om in het leven te blijven". „Je hebt beweerd, dat je wel werk kunt krijgen, maar dat je telkens uit je betrek king weggejaagd wordt. Dat bedoelde je immers?" „Ja, mijnheer". „Nou, vertel het dan eens precies. Maar speld me niets op mijn mouw, want dan loopt het verkeerd met je af. Eerlijk de feiten. Begrepen?" „Ja, mijnheer. Ik zal u de volle waarheid vertellen". „Laat eens hooren. Ik heb in een hee- len tijd geen waar woord van een mensch gehoord. Dat moet echt verfrisschend zijn". XXIII. Een afspraak gemaakt. Weer grinnikte de Spin. Zijn hangwan gen schudden en zijn zwarte oogen ver nauwden zich tot ze niet meer dan punt jes geleken. De jonge man aan de andere zijde van het bureau boog zich wat op zijn stoel voorover, bevochtigde zijn lippen en draai de zijn pet zenuwachtig tusschen zijn vingers rond. „Ik heet, zooals ik u al verteld heb, Wal ter Pelkingham. Ik ben van goede gamilie. Ik heb hier in de stad een oom, die in de hoogere kringen verkeert en millionnair moet zijn. Hij is een broer van mijn moe der en de helft van zijn vermogen komt mij rechtens toe". „Jij bent dus van goede familie, hebt een millionnair tot oom en loopt toch in lom pen rond en gaat uit stelen? Hoe verklaar je dat?" vroeg de Spin. „Moeder stierf, toen ik nog heel jong was. Vader had veel geld verdiend en zoo hard gewerkt, dat zijn gezondheid erdoor ge knakt was. Ik heb college geloopen en na mijn examens een jaar mogen reizen". „Ah! Ja, dat is een vreemde Amerikaan - sche gewoonteeen jongen man laten studeeren en dan de wereld rondsturen, om hem aan zijn verstand te brengen dat hij eigenlijk nog niets weet!" „Toen ik in het buitenland was, begon vaders verstand te verzwakken. Hij voelde het aankomen en liet zijn zaken door mijn oom behartigen. Hij vertrouwde hem zoo sterk, dat hij zelfs geen testament maakte en hem alleen een briefje schreef met zijn beschikkingen". „Heel dwaas!" merkte de Spin op. „Mijn oom schreef me dat alles natuur lijk en deelde me mee, dat vader in een sanatorium zat en dat zijn verstand verlo ren was, dat ik in Europa blijven zou om mijn geest te verruimen. Ik kon hem toch niet helpen door hier te komen en ik zou geregeld mijn maandelijksche toelage ont vangen". „Ja, dat begrijp ik", zei de Spin. „Oom schreef me iedere maand, als hij mij mijn geld stuurde. Hij speelde met me, maar dat wist ik toen natuurlijk niet. Hij vertelde me, dat vader aardig opknapte vermoedelijk om me van huis weg te hou den. Toen stierf vader. Mijn oom schreef er niets van. Pas vier maanden na zijn dood las ik het toevallig in een oud num mer van de Parijsche editie van een New- Yorksche krant. Ik stelde me dadelijk met mijn oom in verbinding. Kreeg geen ant woord. En de volgende maand kreeg ik ook geen toelage. Ik schreef en telegrafeerde, maar hoorde niets. Mijn geld was bijna op. Ik beleende al wat ik had en kwam over om te kijken, hoe de zaken ervoor ston den. Vader en ik hadden in New-York gewoond en oom had vader hierheen ge bracht, toen hem dat ongeluk trof. Ik kwam regelrecht hierheen en begaf me naar het huis van mijn oom. Hij wilde me niet eens herkennen". „Aha ik begin het te begrijpen als je ten minste de waarheid spreekt". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6