u Pasfoto-misère SPORT EN WEDSTRIJDEN. Zondag Alkmaarsche clubs in actie. ÜUmnieuws Alkm. Boys-Zeeburgia D.W.V.-Aicmaria. Bij ons in Rotterdam en stamkaartenvreugde in de Maasstad. De Groote Schouwburg wordt afgebroken. fel schijnt en n, dan kan de x>r- of najaar verreweg de er bij een la- n dunsel b.v. oemkool, spi- ij 55 gr., to- 70 gr. het beste in gebruiken, en dag de ramen n we luchten schil tusschen t en van den ot wordt, ter- ak ververscht oeten we ook weer blijven rs groot is dat vormt, die de nielt. TUIN. geen groente ch nog genoeg ;ezaaid hebben invalt, nog te e hier en daar gustus gezaaid lant. We moe- ssen bak over den winter !n het begin maar na half manier is het >r tot in Janu- mten dicht op- gebleekt. Bij >n we den bak i heeft onder ten, laat ze nu erblijvende en Uitstekend is lmest onder te ar en zomer Ilen. .nd September re vooral op 'n een paar da- en daarna het en. Ze worden je plaats be- anger bewaard :e laatste kon- worden en tot ien, en vooral i en een kleine kelijk langer t Mei en Juni, if October en leider of in de ,ER-IDZERDA. SCHOOL OUDE. ol te Noord- i zal Zondag terwijl Maan- ullen aanvan- ;ot stand ge- n, elke verdie nd. Bovendien ingelegd, jaar vond de de heer P. En- was voor een 1 werd de gun- rak de mobili- i zeer sterke den, waardoor niet meer ge- enkele duizen- en kosten. Om oen voorloopig later weer op- ievoerd. 3EURTEN. 3ER. ritisten „Har- ngsmorgen aan C. Akkeringa- :hreef met zijn Spin op. t alles natuur- vader in een verstand verlo- olijven zou om kon hem toch men en ik zou ie toelage ont- Spin. maand, als hij peelde met me, urlijk niet. Hij ig opknapte... is weg te hou- oom schreef nden na zijn een oud num- van een New- e dadelijk met reeg geen ant- d kreeg ik ook i telegrafeerde, l was bijna op. ;n kwam over ervoor ston- in New-York hierheen ge- eluk trof. Ik en begaf me Hij wilde me grijpen ekt". als je it vervolgd). Er gebeuren wonderlijke dingen in deze dagen en vaak worden we herin nerd aan den tijd, waarin we zelf nog actief voetbalden. Nu, 20 jaar geleden bijna, zagen wij er niet tegen op, om een 30 tot 40 km te fietsen, daarna een partijtje voetbal te spelen en dan wel gemoed denzelfden afstand terug te peddelen. En wat zien we nu? In het Noorden is het toch nog tot een normale competitie gekomen, hoewel de reismoeilijkheden zeer groot zijn. Hoe moet bijvoorbeeld W.V.V. uit Winschoten naar Sneek of Heerenveen komen? Vroeger ging het heel gemakkelijk: „binnen door over Assen en Smilde. Maar nu een emde- looze treinreis over Groningen en Leeu warden! Met eenigen goeden wil en onderlinge samenwerking is echter heel wat te berei ken. Zoo moest Be Quick Zondag j.l. naar Veendam. Een klein uitstapje, weliswaar, maar toch een lastig reisje. Be Quick ver zocht om te kwart voor twee te mogen be ginnen met den wedstrijd, omdat het elftal anders den trein van 4.15 uur niet meer zou kunnen halen. Maar neen, de Veendam- mers wilden liever om 2 uur spelen en von den een andere oplossing: toen de Be Quickers na afloop van den wedstrijd weer gekleed waren, stonden de fietsen voor alle spelers en reserves gereed en vroolijk ped delde het Be Quick-team naar het station en zat om 5 uur reeds weer in de stad der molleboonen! In Schijndel heeft men er nog wat anders op gevonden. Daar is men wat moderner. Schijndel II moest tegen Noad III spelen en waar het vrijwel niet mogelijk was, du reisje per trein te doen, werden zes tan dems gehuurd. Elf man en een reserve ped delden lustig 35 km, speelden in Tilburg een goed partijtje, wonnen zelfs met 20, bleven tot de rust kijken bij den wedstrijd, die Noad I speelden en keerden daarna huiswaarts. Natuurlijk in de beste stem ming! Trouwens, wat te zeggen van Watervo gels, dat morgen naar A.D.O. in Heemskerk moet? Per trein naar Uitgeest of Eeverwijk en daar een fiets huren? Of is er een an dere mogelijkheid? De Alkmaarsche clubs. Morgen komen de beide Alkmaarsche tweedeklassers in actie: de Alkmaar sche Boys krijgen bezoek van Zeebur- gia, Alcmaria gaat naar D.W.V. Op papier staan de kansen der Boys het beste: Zeeburgia kreeg een week geleden op eigen terrein klop van W.F.C., wat niet op groote kracht wijst. Alcmaria moet naar D.W.V., dat reeds twee wedstrijden gespeeld enge wonnen heeft, t.w. thuis van O.S.V. en uit van West-Frisia. De Boys krijgen dus een fraaie gelegen heid, om zich te herstellen van de neder laag tegen Z.F.C., welke nederlaag trou wens zeer eervol was. We onderschatten de Boys-voorhoede niet en verwachten, dat deze schotvaardige linie morgenmiddag den doorslag zal geven. Alcmaria moet nog beginnen! De „gene rale" repetitie van Zondag j.l. was niet erg hoopvol: een flinke nederlaag tegen K.V.V. Beteekent dat een zwak Alcmaria in de naaste toekomst of moet deze generale be schouwd worden als een goed voorteeken? De withemden zullen ongetwijfeld Schaa- per missen, waardoor de toch al niet schiet- vaardige witte voorhoede nog ongevaarlij ker dreigt te worden. We verwachten een nederlaag; het hangt er maar van af, hoe groot die nederlaag zal zijn en hoe Alcmaria zal spelen. Intusschen is het Alcmaria-team vol goe den moed, wat al weer hoopvol is. W.F.C. speelt thuis tegen O.S.V. Twee ploegen, die elkaar waarschijnlijk weinig zullen toegeven en die speciaal alles gezet hebben op een sterke verdediging, zullen een vinnig partijtje spelen en vermoedelijk zullen de doelpunten schaars zijn. Rest. dan nog Z.F.C.A.F.C. Van A.F.C. gaan goede tijdingen rond, maar Z.F.C. is een sterke ploeg, die niet gemakkelijk te kloppen is. Ondanks de goede voornemens der Amsterdammers houden we het op de Zaansche club. De derde klasse A. Hollandia ontvangt Zaandijk en moet ter dege oppassen; anders gaan de beide pun ten naar de Zaanstreek. Meer kans geven we Succes, dat Q.S.C. ontvangt. De twee andere wedstrijden zijn geheel „open". Purmersteijn zal zijn best doen, om Always Forward te kloppen en Z.V.V. zal trachten K.V.V. een nederlaag te bezor gen. In beide gevallen zijn de thuisclubs een tikje favoriet, maar ook vooral niet méér. Vierde klasse. In de vierde klasse A speelt A.D.O. tegen Watervogels en we vermoeden, dat de nieu welingen en flinke nederlaag zullen lijden. Uitgeest heeft een normale kans tegen Vi tesse en D.T.S. heeft een mooie kans, om ook den derden wedstrijd in successie te winnen, nu Schagen op bezoek komt. Rest dan nog C.S.V.Bergen, wat een ontmoe ting is tusschen gelijkwaardige ploegen. In de vierde klasse B speelt Wieringer- waard thuis tegen Nieuwe Niedorp, en mag dus vermoedelijk rekenen op een kleine overwinning. M.F.C. zal probeeren, om Sint George het wrange van een nederlaag te laten proeven, doch we verwachten, dat St. George er anders over zal denken. En zou Oudesluis thuis van B.K.C. kunnen win den? LANGS DE NOORDHOLLANDSCHE VOETBALVELDEN. Thans een klein, doch interessant programma. De derby Alcmaria IVOudorp I. F -r morgen slechts een klein pro- Ta" .r.aigesteld en voor zoover dit DE ELFTALLEN VOOR ZONDAG Alkmaarsche Boys IZeeburgia I: v. d. Horst Roos Th. Pater Brouwer Appel Poetskoke T. Indri T. Pater Goudsblom Schenke de Grand K.V.V. IIAlkmaarsche Boys II: Kos Mizee Tamis Kemp v. d. Meer Bruin de Groot Kwadijk V. Indri Bakker v. Geelen Alkm. Boys jun. AO.S.V. jun. A: Smit Vergunst Pauw Wolf de Leij Kaagman Hartland Blok Geerlings Bart v. d. Horst de kaasstad en omgeving betreft, omvat het een tweetal klassen. Niettegenstaande ontdekken we reeds eenige ongetwijfeld interessante ontmoe tingen en in dit verband noemen we dade lijk de derby Alcmaria IVOudorp I. Wil len beide ploegen nog een redelijke kans op den titel gaan maken, dan dient er ge wonnen te worden, terwijl de winst even eens goed zou zijn ten aanzien van een eventueele onderste plaatsbezetting. We verwachten dan ook op 't Sportpark zeer veel spanning met mogelijk een eindresul taat van gelijk spel. Vrone I speelt ook in eigen omgeving en zal trachten Petten I op waardige wijze partij te geven. De club van de zeekant deed vorige week anders verdienstelijk werk, zoodat de groen-zwarten hun handen meer dan vol zullen krijgen. Toch rekenen we er op, dat de gastheeren het in elk geval tot een puntendeeling zullen brengen. Koedijk I ontvangt Watervogels II en krijgt gelegenheid zich van de beide neder lagen wat te herstellen. De derde klasse D laat eveneens een drietal ontmoetingen zien. Alkmaar III ontvangt Koedijk II en zou het tot een tweede zege kunnen bren gen. Hetzelfde kan gezegd worden van Aker sloot I dat een bezoek gaat brengen aan Oudorp II. In het treffen Schoor! IIVrone II, zal de thuisclub wel aan het langste eind trek ken. Hockey HOCKEY-COMPETITIE. Morgen neemt de competitie voor Alk maar een aanvang. Alkmaar I ontvangt het sterke reserve elftal van Hilversum op het Sportpark. Wij hopen, dat de gastheeren de zware compe titie in de sterkste promotieklasse-afdee- ling goed zullen beginnen, want het zal moeilijk zijn voor Alkmaar zich daarin een goede plaats te veroveren. Alkmaar II bezoekt V.V.V. in Amster dam. Het reserve-elftal van Alkmaar be staat hoofdzakelijk uit jonge spelers met aanleg, die in de 3e klasse ervaring opdoen om straks hun plaats in te nemen in Alk maar I. Wij geven hen echter tegen V.V.V. niet veel kans. Aan Alkmaar II om deze verwachting te logenstraffen. Alkmaar III is dit jaar samengesteld uit oudere spelers, die, hoewel veelal nog ge schikt voor het eerste, de voorkeur geven aan genoeglijke wedstrijden in een lagere klasse. De oorspronkelijk vastgestelde wed strijd Alkmaar III.Hurley II gaat morgen helaas niet door wegens herindeeling der competitie. Alkmaar IV is de nieuwe aanwinst. Zon der moeite kon dit jaar nóg een elftal wor den samengesteld uit jonge, enthousiaste leden, die dus Alkmaar II eventueel kun nen aanvullen. Het elftal is pas ingeschre ven in de competitie. Van indeeling is dus nog niets bekend. De Alkmaarsche dames krijgen morgen ochtend bezoek van Rood-Wit IV uit Haar lem. Onze dames zullen het dit seizoen zon der enkele beproefde krachten van vroeger moeten stellen. De regelmatige toeloop van nieuwe, jonge speelsters is echter hoopge vend. Wij hebben vertrouwen in dit elftal, waarin voorloopig vooral de achterhoede veel werk zal hebben te doen. De voorhoe de is aangevuld met drie nieuwelingen, die nog wel wat moeten leeren. DE H.L.O.-EXAMENS. Alle zwemmers geslaagd. In tegenwoordigheid van de comitéleden, de heeren N. H. Louis, L. v. d. Wilk en J. H. Snel, werd Donderdag in de Alkmaar sche Overdekte de zwemproef, het laatste onderdeel van het H.L.O.-examen, afgeno men. Het zwemmen bleek dit jaar geen moei lijkheden op te leveren, zoodat op dit on derdeel niemand afgewezen werd. Helaas kon de aangekondigde diploma uitreiking door verschillende omstandighe den niet plaats vinden, zoodat de diploma's aan de geslaagden thuis gestuurd zullen worden. Waar deze uitreiking toch steeds een gezellig samenzijn beteekende en tevens aan het examen een bizonder cachet gaf, werd dit door vele deelnemers be treurd. Men hoopt echter, dat het het vol gend jaar beter zal gaan. Hoewel door een vijftal deelnemers (w.o. twee, die voor de 4e maal examen doen), nog één of twee onderdeelen afgelegd moe ten worden, kunnen wij de balans wel op maken. Daaruit blijkt, dat er tot nog toe drie werpen voor dames bleek ook dit jaar het struikelblok te zijn. Naast een aantal, dat voor de le en voor de 2e maal examen deed, waren er evenveel deelnemers die voor de 3e als zij die voor de 4e maal hun proeven aflegden. Waar het in de lijn van de H.L.O.-doelstelling ligt, het examen, na regelmatige training, steeds opnieuw af te leggen, werd nimmer bekendgemaakt, wie geslaagd waren, doch wij willen dit jaar een uitzondering maken, voor hen, die voor de 4e maal geslaagd zijn, en daarmee dus in aanmerking komen voor een diploma van een hoogeren graad (en tegen event, inlevering van het oude speldje bij den secretaris, tevens voor een insigne 3e, 2e of le graad). Voor de 4e maal slaagden de heeren E. Harder,. J. Jongens, J. Kuperus, A. Nouwen, P. de Jager, H. C. Lind, J. Dok ter, J. van Beekum. Eén candidate, die voor de 4e maal examen deed, werd helaas dezen keer afgewezen. AVE MARIA. Harmonie-theater. Een zangfilm, zooals er geen mooiere zijn: 'tis de beroemde tenor Benjamino Gigli die er de hoofdrol in speelt. Wij hebben hem hier al eerder gehoord, maar niet gemakkelijk zal men een zanger als dezen te vaak hooren. Hij is in deze film de Italiaansche zanger Tino Dossi, die, om der wille van zijn impressario, in Pa rijs een concert geeft op den vooravond van den vijfden sterfdag van zijn verloof de Maria, die een paar dagen vóór het huwelijk zou plaats vinden, was overle den en die hij nimmer had kunnen verge ten. Het gelukt een cabaretzangeres, Clau- dette (Kathe von Nagy) met hem in ken nis te komen, zulks in overleg met haar vriend. Het doel is om door Dossi aan geld te komen, maar wat om zuiver materialis tische redenen begon, werd langzaam-aan zuiver ideëel. Men ziet hen samen en voelt als het ware, dat een groote liefde bezig is te groeien. En als dan de vriend van Claudette komt en een groote som verlangt, breekt er iets bij beiden. Clau dette, die zich voor Tino steeds Maria had genoemd, krijgt een „ongeluk", maar het beste middel tot haar herstel is de komst van den grooten zanger in het ziekenhuis voor het geven van een zangnummer. En op het „Kom, Maria", gaat zij tot hem. Wel in de eerste plaats is deze film ge maakt voor den zang, maar de er door heen gevlochten roman zal toch ook ze ker velen bekoren. Het spel van Kathe von Nagy is meermalen ontroerend. De film is rijk aan foto's van prachtige inte rieurs. Een uitgebreid Ufa-nieuws, alsmede binnenlandsch nieuws van Profilti gaat aan het hoofdnummer vooraf. ALS MANNEN OP REIS GAAN. Victoria-Theater. Een schoonmoeder, een schoonzoon en zijn achterdochtige wederhelft; drie knappe meisjes; één jaloersche verloofde en één adspirant-verloof de van twee van de drie; en tenslotte de moeder van het meisje van den jaloerschen verloofdeziedaar de hoofdpersonen in dit spel van verwikkelin gen. De schoonzoon is feitelijk de schuld van alles. Had die het „Klaverblad" niet zoo danig gevonden, dan had hij niet in „Het aardig gevonden, dan had hij niet in „Het nog zonder al te groote ongelukken afge- loopen. HadwasInderdaad, de schoonzoon sliep wél dien nacht in „Het rustig hoekje" en toen was het den naam ten spijt met alle rust voorloopig gedaan. Niet dat wat in dit „hotel" ge beurde het daglicht niet kon velen, al ge beurde het dan ook 's nachtsO neen, allerminst. Maarde spraakmakende gemeente schept, zooals dat dan gaat, een een serie misverstanden en faritasieën rond wat eigenlijk alleen maar een pijnlijke ont dekking is geweest voor den schoonzoon; n.l. als deze 's morgens in de vroegte ont dekt dat zijn slaapkamer bovendien bevolkt wordt door een van de 3 van het „Klaver blad". Nu wil het noodlottig toeval boven dien, dat juist deze het meisje is van den jaloerschen verloofde; dat er een trouwring wegraakt en op 't meest ongelukkig mo ment weer boven water komt; dat de echt- genoote van den schoonzoon argwaan krijgt en zelf op onderzoek uitgaat en dat er een hopelooze verwarring ontstaat door de ver wisseling van de namen der dramatis per sonae. Totdat dan tenslotte de schoonmoe der orde komt scheppen in de chaos, die zélfs voor den toeschouwer, die toch met al de feiten op de hoogte was, verbazend inge wikkeld was geworden. Het is nauwelijks noodig te zeggen, dat dan in een minimum van tijd de verliefden verloofd, de verloof den vereenigd en de getrouwden weer ver zoend zijn. De „weg terug" is op het witte doek nu eenmaal gewoonlijk kort en zon der hindernissen. „Als mannen op reis gaan" maakt op dezen regel geen uitzonde ring. Hoofdrolspelers zijn o.m. Georg Alexander en Else Elster. Voorprogramma: Polygoon- en Ufanieuws en een één-acter. COMEDIANTEN. Roxy-theater. Watt en Half-Watt zijn in langen tijd niet in Alkmaar geweest, maar het onaf scheidelijke tweetal is deze week weer eenb in het Roxy-theater verschenen. Zij hebben de toeschouwers nog eens laten lachen om hun dolle avonturen op de meisjeskostschool waar zij als tuinlieden zijn aangenomen en tot grooten schrik van de directrice met een der meisjes een nachtelijke tooneeluitvoering geven. Het meisje, dat zich voorgenomen heeft actrice te worden, wordt van school ge stuurd en Watt en Half-Watt besluiten met haar mee te gaan. Het drietal komt op een schip terecht, waarbij het onafscheidelijke tweetal blinde passagiers zijn, die natuurlijk ontdekt wor den en dan allesbehalve aangename kar- wijtjes moeten opknappen. Tenslotte belandt het heele gezelschap in een plattelandsschouwburgje waar een uitvoering van Hamlet zal worden gege ven, welke door het optreden van de beide ongeluksvogels in een groote vechtpartij eindigt. De lange magere en de korte dikke op het witte doek vormen nog altijd een twee tal, dat het publiek van de eene lachstuip in de andere laat vallen. Vooraf gaan een uitgebreid journaal, een zang- en dansnummer en een uitvoerig Ufa-film. DE AFDEELING BEVOLKING MAAKT EEN ZEER GOEDE BEURT. MEER DAN 8.000 TOT DUSVER ONBEKEND GEBLEVEN ADRESSEN WERDEN DEZE WEEK ACHTERHAALD. Grooter dan waar ook in Nederland zijn in Rotterdam de moeilijkheden ge weest, die de legitimatie-plicht hebben teweeg gebracht. Nog altijd immers is het stadsleven eenigszins ontwricht. Dat was reeds lang niet meer zoo erg, dat het dagelijksch leven er door ontzet werd, maar het was toch zoo gesteld, dat bijzonderheden, waarbij veel menschen betrokken zouden zijn, zorg zouden baren. En nu zag men zich plotseling voor een taak geplaatst, waarbij alle Rotterdammers, die den leeftijd van vijftien jaar hebben bereikt, betrokken waren! Het is met het verkrijgen van pasfoto's een groote misère geworden! Een kleine 450.000 menschen moesten van pasfoto's voorzien worden ende bekende adressen van „klaar terwijl U wacht", waren juist vroeger in de binnenstad te vinden, hetgeen beteekende, dat zeer vele installaties ver nield waren. Sommigen hadden zich reeds weer in een der buitenwijken gevestigd, maar anderen waren nog niet zoo ver, zoo dat er in den beginne een gebrek aan foto grafen was. Ook de luxe-fotografen wierpen zich in allerijl op als helpers in den nood en zelfs probeerden vele amateurs er een slaatje Uit te slaan. Reeds na een paar dagen waren tallooze woningen geworden tot geïmprovi seerde foto-ateliers, hetgeen het publiek kenbaar gemaakt werd met plakkaten op de ramen, die overigens al lang niet meer ge waagden van een snelle bediening, waarop men kon wachten, maar die in het gunstigste geval een verkrijging van de zoozeer ver langde foto's binnen twee dagen in het voor uitzicht stelden. Vooral toen bekend was waar en wanneer de legitimatie-bewijzen zouden worden uit gereikt, werd de drukte bij de fotografen overstelpend, waarbij de vraag naar beelte nissen het aanbod van fotografen belangrijk overtrof, zoodat zich al spoedig overal in de stad lange rijen vormden voor de fotografi sche ateliers, waar honderden geduldig hun beurt afwachtten. Er was geen sprake van, dat de fotografen de drukte afkonden. Al spoedig moesten zij zich er toe bepalen een beperkt aantal uren van den dag voor het maken van opnamen te gebruiken en de rest van ten tijd te reserveeren voor het onder hoogen druk ontwikkelen daarvan. De moei lijkheden stapelden zich steeds maar op. Hier en daar ontstond een tekort aan papier en voorts werd het spreekwoord, dat haas tige spoed zelden goed pleegt te zijn, op pijnlijke wijze bewaarheid, doordien tal looze opnamen geheel mislukten! Wij zagen zelfs een adres, waar op een gegeven moment met groote letters bekend gemaakt werd, dat alle opnamen van twee volle dagen mislukt waren, zoodat deze overgenomen moesten worden! Dat beteekende opnieuw een paar uur wachten en dat hield voor den betrok ken fotograaf een nog angstwekkender hoe veelheid werk in. Dat de pasfoto's ;,leelijk" uitvielen, leelijker nog dan deze gewoonlijk zijn, och, dat nam men maar op den koop toe. Bedenkelijker was het, dat velen er niet in geslaagd zijn tijdig een foto te be machtigen. Goede beurt van de afdeeling Bevolking. Het is daarom maar goed geweest, dat men de eischen voor die foto's nogal soepel ge nomen heeft. Iedere eenigszins gelijkende foto werd geaccepteerd, aangezien het toch slechts een tijdelijke voorziening betrof. In afwachting van de over eenige maanden te verstrekken definitieve legitimatie-bewijzen doen n.l. voorloopig de van een foto voorziene stamkaarten als zoodanig dienst. Zoo stroef als de foto-voorziening ging, zoo vlot is het gegaan met het tot legitimatie bewijs promovfeeren der stamkaarten, dank zij de voortreffelijke wijze waarop de afdee ling Bevolking deze zaak heeft aangepakt. In vele gemeenten in Nederland, vooral in de groote, heeft het publiek vrij lang, soms wel uren, moeten wachten. Te Rotterdam heeft de langste wachttijd een kwartier be dragen en dat wachten werd dan nog ver aangenaamd door het luisteren naar vroolijke muziek. Het geheele Rotterdamsche bevolkings register is, naar alphabetische rangschikking, in 302 stukken gesplitst. Eerst ging de split sing slechts in tachtig deelen, n.l. van 19 tot en met 21 September, toen het geheele be volkingsregister verhuisde naar de restau ratie van het Stadion Feijenoord, waar Rot terdam-Zuid zich van een identiteitsbewijs kon voorzien. Lang niet alle bewoners van dit stadsdeel hebben zich evenwel tijdig van pasfoto's kunnen voorzien, zoodat de drukte de eerste dagen nogal tegenviel. Toen is de geheele afdeeling bevolking verhuisd naar den rechter Maasoever, waar zij haar tenten opsloeg onder het spoorweg viaduct aan de Binnenrotte. Hier werden 302 houten keetjes getimmerd, in elk waar van een stuk van het bevolkingsregister werd ondergebracht. De stad werd in vijf groote wijken verdeeld. Eiken dag waren de bewoners van één wijk aan de beurt om de foto, voorzien van een stempel, op de stam kaart te doen bevestigen. Iedere stamkaart werd geverifieerd met de persoonskaart van het bevolkingsregister, aan de houders wer den ter controle eenige vragen gesteld en dat alles verliep buitengewoon vlot. Een groot aantal onderwijzeressen en onder wijzers verrichtte deze werkzaamheden, ge holpen door vrijwel het geheele personeel van de afdeeling bevolking. Voorts waren er niet minder dan vijftig heeren belast met de taak om het publiek zoo noodig den weg te wijzen, wat overigens nauwelijks noodig was, aangezien aan alle loketten groot en duidelijk stond welke namen er behandeld werden. Op deze wijze zou men 90.000 men schen per dag hebben kunnen verwerken, hetgeen geen enkelen dag noodig is geweest, aangezien de grootste drukte op één dag slechts 80.000 personen beliep. De trams voerden met extra-diensten het publiek af en aan, ouden van dagen en hulpbehoeven den werden in een speciale keet geholpen en zoo deed zich het feit voor, dat vrijwel alle Rotterdammers zich dezer dagen een mo ment op die bekende, oude Binnenrotte hebben bevonden, onder het vermaarde viaduct, waarvan prof. Goudriaan zulk een bewonderaar is en dat vermoedelijk ook in het nieuwe Rotterdam zal blijven bestaan. Er was een E.H.B.O.- en een brandweer dienst, er was een bureau gevonden voor werpen, waar de onmogelijkste voorwerpen binnen kwamen, kinderen incluis, en waar bovenal een groote verzameling pasfoto's prijkte van ongelukkigen, die in de agitatie de met zooveel moeite verworven pasfoto op het beslissende moment nog verloren. Voorts was er een bewakingsdienst, hetgeen uiter aard van groot belang was, aangezien hier tijdelijk het geheele Rotterdamsche bevol kingsregister was ondergebracht. De geheele afdeeling Bevolking was dan ook tijdelijk van het raadhuis naar de Binnenrotte ver huisd, waar ook de andere werkzaamheden van deze afdeeling gewoon doorgang vonden. Zoo heeft men, dank zij dit contract met alle Rotterdammers, niet minder dan ruim 8000 adressen achterhaald van personen, waarvan het adres tot dusver sinds het bom bardement onbekend was gebleven! Voorts werden thans ook aan de Binnenrotte dage lijks paspoorten uitgereikt aan arbeiders, die werk gevonden hadden in Duitschland. Het kan niet ontkend worden, dat de afdeeling Bevolking van de gemeente Rot terdam in deze laatste Septemberdagen van dit zoo veelbewogen jaar een voortreffelijk staaltje van haar kunnen heeft getoond. Het was een brokje organisatie, waarover geheel Rotterdam met intense bewondering heeft gesproken. De Groote Schouwburg wordt afgebroken. Er is nog een kwestie, waarover geheel Rotterdam dezer dagen gesproken heeft, n.l. de slooping van den Grooten Schouwburg in de Aert van Nesstraat. Aanvankelijk leek het nog mogelijk, dat de lang niet leelijke voorgevel behouden zou kunnen blijven, maar tenslotte is beslist, dat ook deze her innering aan cultureel Rotterdam van einde negentiende eeuw verdwenen zal. Het moet wel pijnlijk zijn voor den thans hoogbejaar den bouwmeester Jan Verheul, dat hij er nog getuige van moet zijn, dat dit knappe werkstuk dateert uit 1887 aan sloopers- handen wordt overgeleverd. Groote namen doemen in de herinnering op, nu deze schouwburg op het punt staat te verdwijnen. Hier heeft het Nederlandsche tooneel een ongekende bloei-periode beleefd. Hier vierde Catharina Beersmans triomfen, hier hebben Van Zuylen, Legras en Haspels, en later Van Eysden, Tartaud, Alida TartaudKlein en Marie van EysdenVink groote dagen beleefd. Hier werden de Buziau-revues, eerst van Ter Hall, later van den heer en nog later van mevrouw Bouwmeester, aan den critischen smaak van het Rotterdamsche publiek toevertrouwd om daarna de jaar- lijksche ronde door Nederland te maken, hier heeft de kunst steeds een steunpunt ge vonden, dat zeer noode gemist zal worden gedurende de komende, voor Rotterdam schouwburglooze jaren, die de overbrugging vormen naar het nieuwe Rotterdam, waarin ongetwijfeld ook aan het theaterleven een ruime plaats zal zijn toebedeeld, en waarin zeker minstens één fraaie schouwburg zal verrijzen. ROTTERDAMMER. PREMIERE. City-Theater. Voor deze film bestond gisteravond bij de eerste voorstelling groote belangstelling. Velen hebben deze Zarah Leander-film nog niet gezien. Zij is een goed gevonden com binatie van een schitterend gemonteerde revue-film en èen z.g. criminal-film. Men ziet n.l. de première van een nieuwe revue, waarin de ster Lydia Loo vervangen is door een nieuwe protegée van den geldman Rai- nold, n.l. Carmen Daviot. Wat dit voor Lydia beteekent, is te begrepen en voor den aan vang der revue spelen zich achter de coulis sen dan ook heftige tafreelen af. Na de derde scène der revue, de z.g. revolver-scène, vindt men Rainold doodgeschoten in zijn loge. En terwijl de revue voortgaat en telkens nieuwe en fraaie tooneelen brengt, is de commissa ris van politie achter de schermen bezig de dader of daderes op te sporen. Op verschil lende personen rust ernstige verdenking, o.a. op Lydia, op Carmen, op Nissen, den partner van Carmen, op den directeur, enz. De Weensche politie verleent kranig assis tentie en terwijl de revue naar het einde loopt, is de commissaris er op zeer handige wijze in geslaagd de ware schuldige te vin den. En met een finale vol dans en charme komt het einde der revue en tevens het einde van deze boeiende en spannende film, waar in Theo Lingen voor komische inter mezzo's zorgt. Zarah Leander als Carmen speelt en zingt op imponeerende wijze. Attila Hörbiger is een uitstekende politie-commissaris, terwijl Karei Martel als Nissen een zeer sympathie ken indruk maakt. Aan de vele verrassende dans- en revuetafreelen is zeer veel zorg be steed. Ook nu weer zal Première in Alkmaar veel belangstelling trekken. Het voorprogramma bracht een uitgebreid Ufa-journaal, een nieuw Holl Nieuws, een, cabaretnummer van Henriëtte Davids en een Italiaansche één-acter met zang en ma- rionettenridans,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7