DAGBLAD VOOR ALKMAAR EM OMSTREKEN. De Duitsche aanvallen op Engeland. Ruim 3 ton ontplofbare stoffen op Londen geworpen. Een Zuid-Engelsche fabrieksstad geteisterd. Het Duitsche weermachts- bericht. De heropening van den Burmaweg. De Engelsche aanvallen op Duitschland. Italiaansch weermachts- bericht. Het afscheid van Togo. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 18,58 tot 7.57. op 16.33 onder 1.44 .J t ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 240 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 10 October 1940 Hoofdredacteur: Tj, N, ADEMA. 142e Jaargang De nachtelijke Duitsche aanvallen. Berlijn, 9 Oct. (D.N.B.) Londen is van nacht door sterke Duitsche luchtformaties aangevallen. Door de weersgesteldheid be gunstigd werd een reeks voor de oorlog voering belangrijke doelen met bommen van het zwaarste kaliber bestookt. In het noorden en noordwesten van Londen zijn twee groote brandhaarden ontstaan. In het centrum van de stad zijn vier nieuwe kleine branden ontstaan. Ruim 300.000 kg ontplof bare stoffen zijn vannacht op Londen ge worpen. Een electrische centrale werd door een voltreffer volkomen verwoest. Een reusachtige steekvlam werden mijlen ver door de andere Duitsche machines waar genomen. Andere treffers raakten een groot station en de spoorlijnen. Gewapende verkenning. Berlijn, 9 Oct. (D.N.B.) Vanmiddag zijn enkele lichte bommenwerpers opgestegen voor gewapende "'erkenning boven Londen en zuid-Engeland. Op een vliegveld in de nabijheid van Londen wierpen zij verschei dene bommen. Een aantal hallen en onder komens werd getroffen en vernield. Een vliegtuig kon een voltreffer plaatsen op de gasfabriek van een stad aan de z.o.-kust van Engeland. Een andere bommenwerper wierp verscheidene bommen op een in een haven 'aan de oostkust liggende koopvaardijschip. Deze treffers waren zoo goed geplaatst, dat het schip met zware slagzijde bleef liggen en ongetwijfeld zal zinken. Groote schade in zuid-Engelsche fabrieksstad. Berlijn, 9 Oct. Naar wordt medegedeeld, zijn fabrieksinstallaties in een zuid-Engel sche stad door met succes uitgevoerde Duit sche bombardementen zoo zwaar bescha digd, dat ermede gerekend dient te worden, dat zij langen tijd buiten werking zullen zijn. Bij den aanval ontstond een luchtge vecht, waarbij een Spitfire-machine werd neergeschoten. Tijdens een gewapende verkennings vlucht heeft heden een Duitsch vliegtuig een fabriek in midden-Engeland met zware bommen bestookt. Verscheidene gebouwen van het fabriekscomplex kregen zware vol treffers. Een Duitsche bommenwerper heeft zich vanmiddag in een vermetele aanvalsvlucht van geringe hoogte op een fabriek nabij Stafford geworpen. De zware bommen drongen met ontzaggelijke explosieve kracht in het hoofdgebouw en de bijgebouwen. Machtige gebouwencomplexen werden door geweldige ontploffingen letterlijk de lucht in geblazen. Britsche vliegtuigen en versper ringsballons neergeschoten. Berlijn, 9 Oct. (D.N.B.) Zestien Britsche vliegtuigen en drie versperringsballons zijn gisteren door Duitsche jagers neergeschoten. Een keten van Engelsche versperringsbal lons is door eenige Duitsche jachttoestellen aangevallen en achter elkaa. stortten drie brandende omhulsels omlaag. Bij lucht gevechten, die zich afspeelden boven Lon den en het Kanaal, zijn alleen al 11 Spit fires neergeschoten. Drie Duitsche vliegtui gen zijn niet teruggekeerd. Bij de Duitsche aanvallen in den loop van den nacht viel het den piloten der Duitsche bommenwer pers op hoe slechts het Britsche lucht- afweervuur werkte. Ondanks den helderen nacht, waardoor de trefkans grooter werd, konden de Duitsche gevechtsformaties on gehinderd hun bommenlast op de aangege ven plaatsen neerwerpen. Slechts enkele Duitsche toestellen vertoonden geringe spo ren van granaatsplinters. Reuter over de aanvallen. Londen, 9 Oct. (Reuter). In den afgeloo- pen nacht strekten de Duitsche aanvallen zich over groote gebieden uit. Op niet min der dan vijftig plaatsen werden vijandelijke machines waargenomen. Het hoofddoel vormde evenwel het zuidoosten en zuid westen. De voor Londen bestemde toestel len vlogen voor middernacht het land bin nen en wel in golven van omstreeks 30 vliegtuigen, die zich in formaties van vijf splitsten en later, toen zij Londen naderden, afzonderlijk de stad aanvielen. Men ver neemt, dat een bom, die tijdens de lucht aanvallen in den afgeloopen nacht uitge worpen werd en in de nabijheid van West minster ontplofte, verscheiden ruiten van de abdij vernietigd en in het parlements gebouw het instorten van metselwerk ver oorzaakt heeft. In zuidoost-Engeland zijn eveneens bommen uitgeworpen en enkele afzonderlijke aanvallen werden op eenige andere deelen des lands gedaan. In Londen en in de voorsteden zijn verscheiden bran den ontstaan. Een zeker aantal huizen als mede industrieele installaties zijn bescha digd. Bijzonderheden omtrent het aantal slachtoffers zijn nog niet beschikbaar. Men vreest, dat een luchtontplofbare bom, die een deel van een gebouw te Lon den geheel verwoestte, slachtoffers geëischt heeft. In een stad in Essex is een zeker aantal huizen beschadigd. Op verscheiden andere plaatsen zijn eveneens huizen beschadigd. De aanvallen op Londen. New York, 10 Oct. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten over de Duitsche aan vallen in den afgeloopen nacht zijn op 40 Londensche districten bommen geworpen. Talrijke gebouwen zijn getroffen, waardoor er een aantal dooden on gewonden is. Hoe wel de Duitsche vliigers ook steden in het zuidwesten en het noordwesten hebben aangevallen, was de hoofdaanval op Londen gericht. Ook in Wales zijn bommen geval len. Vroeg in den ochtend werd Londen, na een zeer korte rust, opnieuw aangevallen. Britsche vliegtuigen tot omkeeren gedwongen. Berlijn, 10 Oct. (D.N.B.) Over Nederland komende Britsche bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht hier en daar boven Duitsch gebied verschenen. Reeds in west- Duitschland werden zij gedwongen hun koers te veranderen. Op enkele plaatsen vielen bommen, die geen militaire schade aanrichtten. Aanvallen op andere steden. Berlijn, 9 Oct. (D. N. B.) Londen en een reeks andere steden moesten vandaag zich weer zware bombardementen in het kader van de aanhoudende aanvallen op Engeland laten welgevallen. Havens, fabrieken en ravitailleeringsinstallaties werden het slacht offer van den onverbiddelijken stormloop van het Duitsche luchtwapen. Met onop houdelijke kracht werden deze aanvallen ook bij het aanbreken van de duisternis voortgezet. De aanvallen op Londen voortgezet. Berlijn, 9 Oct. (D.N.B.) het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een hulpkruiser rapprteert als voorloopig resultaat van zijn succesvolle oorlogvoering tegen schepen der koopvaardij in overzee- sche wateren het tot zinken brengen van 52.000 b.r.t. vijandelijke koopvaart-scheeps- ruimte. De vergeldingsaanvallen van het luchtwa pen op Londen en andere belangrijke plaat sen van het Britsche eiland werden in den loop van gistencn en vannacht zonder onder breking voortgezet. Bijzonder doeltreffend waren aanvallen op talrijke steden, havens en fabrieken, spoorwegcomplexen en vlieg velden in Zuid-Engeland. Op zeven vliegvel den van het Britsche luchtwapen gelukte het om door voltreffers van middel- tot het zwaarste kaliber hangars en schuilplaatsen te vernielen en talrijke vliegtuigen deels in duikvlucht met machinegeweervuur op den beganen grond te vernietigen. Andere aan valsdoelen waren troepenkampen, industrie - ondernemingen en bedrijven der bevoor rading in Zuid-Engeland. Bomtreffers ver oorzaakten op verscheidene plaatsen zware branden. Ook aan de Westkust troffen bom men van zwaar kaliber haven- en industrie complexen. Voor de Schotsche kust deed een verkenningsvliegtuig een aanval met ver scheidene bommen op een Britsch koopvaar dijschip. Het schip geraakte in brand en bleef in zinkenden toestand liggen. Ten N.W. van Ierland, ruim 200 km. van de Schotsche kust verwijderd, deed een gevechtsvliegtuig in duikvlucht een vermetelen aanval op een krachtig beschermd konvooi met vijf groote geheele bezette troepentransportschepen. Op een schip van ongeveer 20.000 br.t. werden verscheidene treffers geplaatst. Het trans portschip stopte en bleef liggen. Nachtelijke aanvallen van den vijand op Duitschland en de bezette gebieden leverden den Britschen bommenwerpers als gevolg van het sterke afweergeschut van onze luchtdoelartillerie bijzonder groote verliezen op. Door vijandelijke bommen in eenige ste den van Noord- en Noordwest-Duitschland werden verscheidene huizen beschadigd en eenige burgers gedood. Aanvalspogingen van den vijand op industrie- en spoorwegcom plexen bleven zonder uitwerking. De vijand heeft gisteren 16 vliegtuigen verloren, waarvan 12 in luchtgevechten en vier door luchtdoelartillerie werden neerge schoten. Drie eigen toestellen keerden niet terug. Vreugde in Tsjanking en vastberadenheid in Japan. Washington, 9 Oct. (D. N. B.) Ten aanzien van de mededeeling van Churchill betref fende de heropening van den Burmaweg heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten zich van den aanvang heeft uitgesproken tegen de sluiting van dezen weg, zoodat niemand in twijfel kan verkeeren omtrent het standpunt der Vereenigde Staten. Opgetogenheid in Tsjoengking. Sjanghai, 9 Oct. (Domei). De in Tsjoeng- king'verschijnende dagbladen zijn opgetogen over de heropening van den Burmaweg en over het Amerikaansche bevel tot evacuatie en Amerikaansche onderdanen in het Verre Oosten. Hier uit Tsjoengking ontvangen be richten melden, dat de bladen aldaar een Engelsch-Amerikaansch offensief tegen Japan verwachten, waarbij zij Wijzen op de gelijktijdigheid van de Engelsche en Ame rikaansche maatregelen. De Japansche opvatting. Tokio, 9. Oct. (Domei). De Japan Times schrijft over de'heropening van den Burma weg o.m. het volgende: Men kan zich nau welijks voorstellen, dat deze groote inter nationale weg geopend wordt met eenigerlei ernstige hoop öp versterking van het zwakke Tsjoengking. De eenige conclusie is, dat de stap wordt genomen door de Britsche regeering als protest tegen het Japansche plan voor een nieuwe orde. Evenzeer is het duidelijk, dat dit protest ingediend wordt als eerste uit drukking van hetgeen thans aan het kris- talliseeren is in de raadskamers van Londen en Washington. Het is bijna voor de hand liggend, dat deze politiek omgezet zal worden in economischen druk op dit land in den eenen of anderen vorm. Het kan wel licht alleen noodig zijn om er op te wijzen, dat de Amerikaansche en Britsche pogingen om economischen druk uit te oefenen op Japan nooit succes hebben gehad en nooit wijziging gebracht hebben de Japansche fundamententeele politiek van den opbeuw eener nieuwe orde. Ook is het niet waar schijnlijk, dat dit thans het geval zal zijn. Buitenlandsche staatslieden, die nog steeds denken, dat Japan op de knieën zou worden gebracht door afsnoering der economische aderen, welke zijn nationale economische en industrieele systeem voeden, zijn niet op de hoogte van de verandering, die inwendig tot stand is gebracht, noch van het tempera ment der openbare meening van dit land. Berlijn, 9 Oct. (D. N. B.) Engelsche bom menwerpers hebben vannacht opnieuw ge tracht, een grooten aanbal op Hamburg te ondernemen. Zij werden echter door den luchtafweer teruggedreven. Zij wierpen daarop hun brisant- en brandbommen op een vreedzaam dorp, in de nabijheid waarvan geen strate gische objecten liggen. Verscheidene huizen werden beschadigd. Een andere aanval van de Royal Air Force gold Bremen, waar de Engelschen hun bommen midden in een aan den rand der stad gelegen woonwijk lieten vallen. Ver scheidene huizen werden hier beschadigd, van de bewoners werden er verscheidene gedood en gewond. Daar de Engelschen verscheidene para chutefakkels hebben uitgeworpen, moeten zij ondubbelzinnig hebben kunnen vaststel len, dat geen militaire doeien in de nabijheid waren. Militaire doelen aangevallen. Ergens in Italië, 9 Oct. (Stefani). In zijn weermachtsbericht nr. 124 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Onze luchtformaties hebben de torpedo- fabriek van Valletta en de benzine-opslag- plaats van Calafrana op Malta aangeval len. Er ontstond een gevecht tusschen onze vliegtuigen en vijandelijke jagers. Een vijandelijk vliegtuig is brandend neerge haald. Van onze toestellen is een machine niet teruggekeerd. In Noord-Afrika was eenige bedrijvig heid van onze snelle afdeelingen. Onze vliegtuigen hebben een vijandelijke gemo toriseerde afdeeling bestookt met bommen en machinegeweren nabij Birkamsa (70 km ten zuiden van Sidi el Barrani). Drie pant serwagens werden buiten gebruik gesteld. Een van onze vliegtuigen is niet terugge keerd. Vijandelijke luchtaanvallen op Tobroek en Bardia hebben geen slachtoffers ge maakt en geen schade aangericht. In Oost-Afrika zijn afdeelingen Soeda- neesche ruiters aan de grens van Cyrenaica door onze patrouilles op de vlucht gedre ven. Een vijandelijk convoui in de Roode zee dat reeds eenmaal gebombardeerd was, is opnieuw getroffen en door een van onze luchtformaties met bommen bestookt. Een getroffen schip neeft het convooi verlaten en zich met verminderde snelheid in de richting van de Zuid-Egyptische kust begeven. De verhouding tusschen Rusland en Japan. Moskou, 9 Oct. (D.N.B.) De uit Moskou vertrekkende Japansche ambassadeur Togo heeft gisteren een dejeuner aangeboden, waaraan werd deelgenomen door den volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotow, den volkscommissaris voor den buitenlands'chen handel der Sovjet-Unie, Mikojan, de plaatsvervangende volkscom missarissen van het departement van bui tenlandsche zaken, Wisjinski en Losowski, den secretaris-generaal van het commis sariaat voor buitenlandsche zaken, Sobolew, en andere Sowjet-Russische persoonlijkhe den. In diplomatieke kringen alhier hecht men beteekenis aan het feit, dat de Sowjet- Russische premier en commissaris van bui tenlandsche zaken voor de eerste maal ge volg heeft gegeven aan een uitnoodiging voor een bijeenkomst ten huize van den Ja- panschen ambassadeur. PESTEPIDEMIE IN HSINKING. Hsinking, 9 Oct. (D.N.B.) Om een hier uitgebroken plaatselijke pestepidemie ver der te beperken hebben de autoriteiten der volksgezondheid aangekondigd, dat aan vullende maatregelen genomen zullen wor den. Daartoe zouden ook maatregelen be- hooren tot algeheele afsluiting van ver schillende Mandsjoerijsche dorpen, die ;n de omgëving van de hoofdstad gelegen zijn. Voorts worden de gedwongen inentingen dag en nacht voortgezet. Na 10 October wordt van reizigers, die per trein uit Hsinking willen vertreken, een attest om trent anti-pestinenting geëischt. Voor zoo ver tot dusver bekend bedraagt het aantal sterfgevallen twaalf. KOPVNG ALEXANDER HERDACHT. Belgrado, 10 Oct. (D.N.B.) In Zuidslavië zijn gisteren plechtigheden ter herdenking van den in 1934 te Marseille vermoorden koning Alexander gehouden. De plechtig heid bij de graftombe te Oplenac werd bij gewoond door koning Peter, prins-regent Paul én prinses Olga. Bij de godsdienstoefe ning in de koninklijke kerk te Belgrado waren de regeering en het diplomatieke corps tegenwoordig. AMERIKAANSCHE MEENINGEN OVER DE HEROPENING VAN DEN WEG DOOR BIRMA. New York, 9 Oct. (D.N.B.) De heropening van den weg door Birma vormt het meest besproken buitenlandsche politieke vraag stuk van heden in politieke kringen alhier. Men geeft als zijn meening te kennen, dat de Ver. Staten Tsjang Kai Sjek moeten hel pen en Japan moeten hinderen, zonder daar door rechtstreeks in een oorlog met Japan te geraken. Aan Amerikaansche zijde hoort men de meening verkondigen, dat Japan niet in staat is elders oorlog te voeren, zoo lang Tsjang Kai Sjek nog-verzet biedt. Men hoopt dus, zoo verklaart men hier, door Tsjang Kai Sjek te steunen, tevens Enge land te helpen en de belangen van de Ver. Staten bij het betrekken van grondstoffen uit Nederlandsch-Indië te behartigen. Daar om heeft men aan Amerikaansche zijde tegen een heropening van den weg door Birma geen bezwaar. In dit verband wijst men erop, dat de Engelsche ambassadeur en de Australische gezant weer bij minister Huil waren, dat in het departement van buitenlandsche zaken uitvoerige besprekin gen gevoerd zijn met den admiralen staf en dat de commandant van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan teruggeroepen is om besprekingen te voeren. Men acht het daarom niet uitgesloten, dat verscheidene eenheden van de Amerikaansche vloot naar Singapore en Australië zullen varen. TSJANGKAISJEK EN HET DRIEMOGENDHEDENPACT. Tsjoengking, 9 Oct. (D.N.B.) In een bood schap aan de gewapende macht en de bur gers, gepubliceerd naar aanleiding van den Chineeschen nationalen dag van 10 Oct., heeft de generalissimus, Tsjangkaisjek, voor de eerste maal in het openbaar commentaar geleverd op het driemogendhedenverdrag. Hij legde er den nadruk op, dat China nooit de „nieuwe orde" in Oost-Azië, of de „nieu we orde in een grooter Oost-Azië" zou erkennen. Tsjangkaisjek stelde in het licht, dat China's territoriale integriteit hersteld moet worden vóór China de wapens zou kunnen neerleggen. Naar de meening van Tsjangkaisjek is door het lot bepaald, dat China succes zal hebben en daarom moet China den strijd voortzetten, onverschillig hoe de internationale toestand is. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 10 Oct. DE DIPLO OVER DE BRITSCHE OORLOGVOERING. Berlijn, 9 Oct. (D.N.B.) De Deutsche Diplomatische-Politische Korrespondenz on derzoekt naar aanleiding van de laatste,' door Britsche vliegers geworpen bommen op woonwijken, kindertehuizen, ziekenhui zen en andere niet-militaire objecten te Berlijn in een artikel de brute methoden en den psychologischen achtergrond van de Engelsche oorlogvoering. Altijd al, zoo heet het in dit artikel, lag het in de lijn van de Engelsche machtspo litiek geenszins de beslissing na te streven met aanwending van de openlijk geoor loofde strijdmiddelen, doch den tegenstan der door terreur murw te maken en rijp voor toegeven. Tallooze voorbeelden hier van biedt Engelands koloniale geschiedenis en ook in den wereldoorlog heeft Groot- Britannië in weerwil van al zijn mensch- lievende frases zich van precies denzelfden kant laten zien. Reeds sedert eenigen tijd is het opge vallen, dat op Duitsch gebied vooral zie kenhuizen voor een bepaalde Britsche trefzekerheid uitgezocht zijn en als in den nacht van 7 op 8 October te Berlijn weer vijf ziekenhuizen het slachtoffer van onge veer twintig procent der Britsche bom treffers geworden zijn, dan is dit beslist geen toeval meer, doch duivelsch opzet. De Diplo verklaart voorts: Terwijl het bij het Duitsche luchtwapen op de uitwer king van haar aanvallen op materieel be langrijke objecten aankomt wapenfa brieken, verkeerscentrales, pakhuizen, enz. is voor de Engelschen, althans volgens de uitlatingen van Churchill persoonlijk, in den luchtoorlog essentieel hoeveel men- schen bij den aanval gedood worden of anderszins letsel oploopen. Van dit oogpunt zijn blijkbaar de luchtaanvallen der R. A. F. opgezet. Ziekenhuizen, die van verre immers reeds te onderscheiden van rechtswege in het belang van patiënten en verplegend personeel het voorwerp van uiterst zorgvuldige verschooning moesten zijn, schijnen voor Engeland doelen te zijn, die voldoening geven, daar uit den aard der zaak de uitwerking van een „succes vollen" aanval hier ook psychologisch van bijzondere beteekenis blijkt. Om te verhinderen, dat in de rest van de wereld verontwaardiging oplaait over de eigen schanddaden, zoo eindigt de Diplo, meent men in Engeland zijn propaganda op de juiste wijze in te kleeden, indien ^nen aan de Duitsche vergeldingsacties dezelfde lage drijfv.eeren toeschrijft, waardoor men zelf zich laat leiden. DE ONDERHOUDSKOSTEN VAN HET AMERIKAANSCHE LEGER. Washington, 9 Oct. (Reuter). Roosevelt heeft gisteravond het wetsontwerp onder teekend, waarbij 'n bedrag van 1.842.693.636 dollar wordt uitgetrokken voor de kosten van onderhoud der 1.400.000 recruten, die tot 1 Juli moeten worden opgeroepen. Hiermede is het totale bedrag, dat het con gres voor het loopende begrootingsjaar heeft toegestaan, tot iets meer dan 12 mil liard gestegen. NORMALE TURKSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Istanboel, 9 Oct. (Stefani). Alvorens naar Moskou terug te keeren, heeft de ambassa deur van Turkije bij de Sovjet-Unie ver klaard, dat de betrekkingen tusschen beide landen normaal en vriendschappelijk zijn. De ambassadeur zeide, te Moskou te zullen streven naar versterking van de Turksch- Russische vriendschap. De Russische am bassadeur te Ankara zal hetzelfde doen, teneinde de goede betrekkingen tusschen de twee landen die buiten l»et conflict zijn gebleven te waarborgen. GEEN AMERIKAANSCHE POST OVER JAPAN. New York, 9 Oct. (D.N.B.) Het Ameri kaansche ministerie van posterstei heeft medegedeeld, dat de verordeninjp van 29 Augustus over het vervoer van jÉtet voor Duitschland en Polen over Japan opge heven. Voortaan zal deze post do*®-, scheper, over den Atlantischen Oceaan ^bracht worden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1