DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. jiil! De Duitsche aanvallen op Engeland, O o I p- 5. O •a o B De Britsche eilanden mogen niet tot rust komen. Het laatste etmaal 350.000 K.G. bommen uitgeworpen. De Roemeensch-Hongaarsche betrekkingen. De moeilijkheden verminderen. Britsche vliegtuigen boven Berlijn. Burgerlijke ongehoorzaam heid in Br.-lndië. De Engelsche luchtaan vallen op Nederland. De kansen in Duitschland kommen uit te werpen zijn geringer. Hoe zwaar Londen is geteisterd. VERDUISTERINGS TIJDEN. van 18,47 tot 8.06, op 18.32 onder 7.01 N tt N g, O 07 O z 03 2- 3 r ff g r a c ~<K S-3 2.o JS Htp 3 Q o a- r< j* i 9 CL 3 n ra 3- ■a S a a- <T> o* 2 a> O >T-< >~y 2 S- 3 ,- Q. <P cr 3 fD 3 5 1 r? o 3 CU O rt> cro. O rt> 3 O w a fft g" H ft) Si 3 g-5-a 3 ?D '"i O £-03 3: O (L O r+- O 9 B 5 fid H «1 w O B Z 1 COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Hande'Hruk- kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 244 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 15 October 1940 Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, 14 October (D.N.B.) Het weer- machtsbericht van vandaag bevat de be langrijke constateering, dat ook de aanval len van gisteren en den afgeloopen nacht werden beheerseht door het eerste begin sel, dat voor de tegenwoordige oorlogspe riode toonaangevend is, en volgens het welk men de Britsche eilanden niet tot rust mag laten komen en zonder onderbre king van beteekenis moet blijven voort gaan met het murw maken van de verde digingskracht, die den tegenstander nog overgebleven is. Hierbij heeft de Duitsche luchtmacht wederom groote successen be haald. Opnieuw is bevestigd, wat eenigen tijd geleden werd opgemerkt, dat de strijd vaardigheid en de verdedigingswil der Britsche luchtmacht verminderen. Dit be wijst wel het best, hoe de Duitsche lucht macht steeds meer een beheerschende positie boven het Britsche moederland verwerft. Ook de dag van gisteren behoorde onge twijfeld zooals uit de mededeelingen van het weermachtbericht ondubbelzinnig blijkt, tot de groote gevechtsdagen in het kader der vergeldingsactie. Naast elkan der werden daarbij twee groote aanvallen ondernomen. De eene was, als steeds, ge richt op de Britsche hoofdstad, de tweede op het uitgestrekte haven- en industrie gebied van Liverpool. Londen er. Liverpool zijn, respectievelijk aan Oost- en West kust, de hoofupunten van het Engelsche economische leven. Voor den invoer staat sedert lang Londen, voor den uitvoer Li verpool met belangrijken voorsprong op de eerste plaats onder de Britsche havens. Daarom ook warer. de aanvallen der laat ste 24 uur op de reusachtige havens dezer beide steden geconcentreerd. Ditmaal wa ren de branden ii de docks zoo reusachtig, dat de Duitsche vliegers de vlammenzee reeds konden zien van de monding van de Tneems af, ja zelfs van de Zuickust, een afstand van ÏOO k.m. dus. De bemanning van vele vliegtuigen hebben een beeld ge geven van het huiveringwekkende'tooneeL dat de stad zelf bood. Als eilanden des doods lagen tusschen de branden de puin- hoopen der reeds uitgebrande pakhuizen. Het geraamte van muren, die nog over eind stonden, rezen eenzaam op. Daartus- schenin zag men in brand geschoten vijan delijke vliegtuigen, als brandende fakkels in den chaos op den beganen grond vallen. Berlijn, 14 October (D.N.B.) Het Duit sche luchtwapen heeft heden bij het aan breken van den dag zijn aanvallen op Londen hervat. Het Duitsche luchtwapen heeft de laat ste 24 uur boven Londen, Liverpool en andere steden in het zuidoosten van En geland bij elkaar 350.000 kg. bommen uit geworpen. Daarentegen heeft het Britsche luchtwapen tijdens hetzelfde tijdvak slechts ongeveer 6000 tot 8000 kg. bommen boven Duitsch resp. door Duitschland bezet ge bied uitgeworpen. Nu reeds plannen voor herbouw van de stad. Tokio, 14 October (D. N. B.) De Lon- densche correspondent van de Asahi Sjim- boen meldt, dat de onophoudelijke Duit sche bomaanvallen op Londen zulk een verwoestende uitwerking hebben gehad, dat hoogleeraren en architecten zich reeds bezig houden met plannen voor den her bouw der stad, wanneer Londen aan het einde van den oorlog eventueel volledig in puin ligt. Zelfs duizenden zoogenaam de hulppioniers en tallooze auto's en kra nen kunnen geen verbetering in het ver minkte stadsbeeld brengen, doordat er steeds nieuwe schade wordt veroorzaakt. Fabrieken aangevallen. Berlijn, 14 October (D. N. B.) Afdee- lingen Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben vandaag een aantal voor den oorlog belangrijke fabrieken in het westen en zuidwesten van Engeland aangevallen. De bommen troffen doel. Verscheidene hevige branden konden worden waargenomen. Een Britsch communiqué. Londen, 14 October (Reuter). Het mi nisterie voor de binnenlandsche veiligheid publiceert het volgende communiqué: Even na het middaguur begon een aan tal vijandelijke luchtaanvallen op zuidoost- Engeland. Het gelukte den formaties tot boven Londen door te dringen. Op ver schillende punten in Londen en in de voor steden werden bommen geworpen, waar door slachtoffers vielen. In een stadswijk werden talrijke woonhuizen beschadigd. Uit twee districten in de omgeving van Londen wordt gemeld, dat er een aantal slachtoffers is gevallen. De vijandelijke luchtaanvallen in den nacht van Zondag op Maandag waren de hevigste, die tot dusverre zijn ondernomen. Londen vormde opnieuw hetvoornaam ste doel der aanvallen, doch ook de oever van de Mersey en de noordwestkust van Engeland werden eveneens aangevallen. Afzonderlijke aanvallen waren gericht tegen het N.O. van het land en tegen ver schillende plaatsen in andere districten. In Londen en de omliggende districten werden woonhuizen, winkels en industri- eele installaties beschadigd. Over het aan tal dooden heeft men nog geen bericht ontvangen, doch gevreesd wordt, dat het aantal gewonde en gedoode personen hooger is dan bij de laatste vijandelijke aanvallen. In een plaats, waar een aantal woonhuizen door bommen werd getroffen, vielen vele slachtoffers. In de graafschap pen rondom Londen werden op verschei dene plaatsen bommen geworpen. In ste den aan den oever van de Mersey werden verschillende gebouwen vernield en in andere steden in het N.W. van Engeland werd schade aangericht. Berlijn, 14 Oct. Semi-officieel wordt ge meld: In verband met de verkoeling, die den laatsten tijd in de Roemeensch-Hon gaarsche betrekkingen viel op te merken, heeft men thans in Berlijnsche politieke kringen, op grond van de persstemmen uit beide landen in kwestie, den indruk, dat de moeilijkheden verminderen, blijkbaar, aldus zegt men te Berlijn, staat men in Hongarije en Roemenië op het verstandige standpunt, dat zekere voorvallen niet overdreven moe ten worden. Van Duitsche zijde zegt men bij het bestudeeren van de bladen en vooral van de Hongaarsche pers den indruk te krij gen, dat de beide regeeringen de verschijn selen, die tot moeilijkheden aanleiding ge ven, niet meer tot het onderwerp van pole mieken wenschen te maken. Een ziekenhuis getroffen. Berlijn, 15 Otcober (D.N.B.) Van de Brit sche vliegtuigen, die in den nacht van 14 op 15 October Noord-Duitschland zijn binnen gevlogen, hebben eenige toestellen de rijks hoofdstad bereikt. Zij wierpen bommen, die eenige woonhuizen beschadigden. Daarbij werd ook het ziekenhuis van Virchow ge troffen. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. De overige machines wer den door het afweergeschut verdreven. Drie vijandelijke vliegtuigen werden bij de vlucht naar Berlijn brandend neergeschoten. Groote vreugde in de kringen der nationale hindoes. Kaboel, 14 Oct. (A. N. P.) Gisteren is door het executieve comité van het Pan- Indische congres, in Wardha het plan van Gandhi voor de burgerlijke ongehoorzaam heid aangenomen. Hoewel voorloopig slechts twee personen opdracht werd gege ven, gehoorzaamheid te weigeren aan de Engelsche heerschers en zoodoende te ris- keeren in een Engelsche gevangenis gewor pen te worden, acht men dit nieuwe besluit van het congres daarom van zoo groote beteekenis, omdat de Mahatma totdusverre, ondanks den zwaren druk van zijn aan hangers, steeds geweigerd heeft naar het wapen van de burgerlijke ongehoorzaam heid te grijpen. Goedingelichte kringen zijn van meening, dat dit eerste besluit een proefballon van Gandhi is. Op welk tijd stip Gandhi het sein zal geven, waarop de burgerlijke ongehoorzaamheid tot over het geheele land zal worden uitgebreid, hangt af van de ontwikkeling van dit weigeren van gehoorzaamheid. In kringen der natio nale Hindoes heeft dit besluit van Gandhi groote vreugde veroorzaakt en thans wint de meening veld onder hen, dat in de naas te toekomst nieuwe vérstrekkende beslui ten zullen worden genomen, die ytotdus- verre, als gevolg van de voorzichtige hou ding van den Mahatma, tegen den wil van den radicalen vleugel der nationale Hin does, achterwege zijn gebleven. Zij wijzen op de twee besprekingen, die Gandhi on langs met den Engelsche vice-koning voor Indië, lord Linlithgow, heeft gehad en ver- 1 Berlijn, 14 Oct. (A.N.P.) Nauwkeurige waarnemingen hebben tot resultaat gehad, dat de Engelschen bij voorkeur hun bom men volkomen lukraak op Nederlandsch gebied op steden, dorpen en kuststreken neerwerpen.. Dit feit kan psychologisch als volgt worden verklaard: De steeds krachti ger uitgebreide afweer van het Duitsche luchtwapen binnen het rijksgebied en daar weer in het bijzonder bij de in gevaar ver- keerende steden vormt voor de Britsche aanvallen een zoodanige belemmering, dat het den vliegtuigen steeds minder gelukt door deze afweerversperring heen te bre ken. Daar komt bij, dat door het buitenge woon gedisciplineerde optreden der bevol king de verduisteringsmaatregelen binnen het rijksgebied zoo radicaal uitgevoerd worden, dat het den Britten gewoonlijk niet lukt de hun gestelde doelen te bereiken. Aan den anderen kant voelen zij zich echter genoodzaakt met steeds nieuwe demonstra tievluchten de wereld te bewijzen, dat de R.A.F. nog in staat is eenige gevechtsvlieg tuigen naar Duitschland te sturen. Gedwon gen door de ondoordringbare luchtafweer- versperring en door de nachtjagers keert derhalve het gros der Engelsche vliegtuigen in de meeste gevallen om naar het minder beschermde gebied van het Nederlandsche territorium om hier met lukrake bommen alleen de burgerbevolking te terroriseeren en op grond van dit dubieuze succes in Lon den een „succesrapport" te kunnen indie nen. Vele dooden en gewonden staan reeds maanden op de rekening van deze onver antwoordelijke vluchten, die even weinig hebben uit te staan met een doelbewuste oorlogvoering als beslissend kunnen zijn voor den uitslag van. den oorlog. Te betreu ren is slechts de burgerbevolking, die bloot gesteld is aan deze aanvallen en die toch eenmaal voor een groot deel geloof heeft gehecht aan de faire Engelsche oorlogvoe ring. DE EVACUATIE VAN AMERIKANEN UIT SJANGHAI. Sjanghai, 14 October (D.N.B.) Op grond van den raad der autoriteiten hebben zich meer dan duizend hier wonende Amerikanen op de evacuatielijst laten plaatsen. Uit het feit, dat zoodoende een vierde gedeelte van de Amerikaansche kolonie voor het vertrek gereed is, wordt opgemaakt, dat Amerikaan sche kringen in het Verre Oosten, den toe stand ernstig beoordeelen. Het opbreken van Amerikaansche huishoudens en het sluiten der' zaken nemen steeds grootere vormen aan. DUITSCH OORDEEL OVER REDE VAN ROOSEVELT. Berlijn, 14 Oct. (D.N.B.) Zoowel te be- voegder plaatse als in Duitsche politieke kirngen onthoudt men zich geheel en al van het uitspreken van eén meening over de laatste rede van Roosevelt. Over het alge meen huldigt men in Duitsche kringen de opvatting, dat er hoegenaamd geen aanlei ding bestaat om op eenigerlei wijze zijn standpunt te bepalen tegenover redevoerin gen, die uit verkiezingsoverwegingen ge houden zijn. JAPANSCHE ECONOMISCHE DELEGATIE NAAR INDO-CHINA. Hanoi, 14 Oct. (A.N.P.) Naar Associated Press meldt, verwachten de Fransche auto riteiten binnenkort de aankomst van een Japansche economische commissie. Aange nomen wordt, dat dit een teeken is voor een verdere uitbreiding van de Japansche belangen in Zuid-Indo-China. De in deze streek gewonnen rubber werd bijna hoofd zakelijk naar de Ver. Staten uitgevoerd. De Japansche militaire operaties zijn tot dusverre beperkt gebleven tot Tonking, de noordelijkste staat van de vijf staten, waar uit Indo-China bestaat. Zooals reeds is ge meld, hebben deze operaties te doel een be slissende slag te leveren^ tegen den voor het bestaan van China noodzakclijken weg door Birma. Japansche woordvoerders alhier hebben verklaard, dat deskundigen bezig zijn om een uitbreiding te verkrijgen van den tot dusverre onbeteekenden handel met alle Indo-Chineesche staten, met inbegrip van Annam en Cochin-China. Deze staten lig gen binnen de economische en geographi- sche sfeer van Britsch-Malakka, Ned.-Indië en de Philippijnen. klaren thans definitieve bewijzen te heb ben, dat de vice-koning de gematigde en rechtvaardige voorstellen, van den Mahat ma van de hand heeft gewezen, zoodat de Hindoes met nationaal bewustzijn niets an ders overblijft, dan met het inzetten van hun leven voor de door Engeland gewei gerde vrijheid te strijden. Tal van belangrijke fabrieken en centrales buiten bedrijf gesteld. Stockholm, 14 Oct. (D.N.B.) De Duitsche luchtaanvallen op vitale deelen van de Britsche hoofdstad worden practisch zonder pauze voortgezet. Na bijzonder hevige aan vallen in den nacht van Zaterdag op Zon dag verschenen de eerste Duitsche machi nes reeds des middags weer boven de Brit sche hoofdstad. De eerste bommen vielen boven de Z.O. voorsteden van Londen en een half uur later waren Duitsche machines ook weer boven het eigenlijke centrum van de hoofd stad en zetten daar hun vernielingswerk voort. In een officieel communiqué van het Brit sche ministerie van luchtvaart wordt ge zegd, dat in den loop van den middag golf na golf vijandelijke formaties via de kust van Kent Engeland binnenvloog en tot Lon den doordrong. Bommen vielen in tal van stadsdeelen en voorsteden van Londen. In een niet genoemden wijk werd een geheel huizenblok verwoest. Er ontstond een groote brand en op twee andere plaatsen in Londen richtten de Duitsche bommen even eens groote verwoestingen aan. De aanval len werden onafgebroken den geheelen nacht voortgezet. De Britsche radio deelde Maandagmorgen mede, dat niet alleen Londen, doch ook be paalde provinciesteden aan bijzonder hevige aanvallen zijn blootgesteld geworden. In Liverpool moeten reusachtige branden zijn uitgebroken en uitgebreide verwoestingen zijn aangericht in de haven- en industrie wijk van Liverpool. Andere aanvallen van het Duitsche luchtwapen waren gericht op twee steden in N.O. Engeland. De Londen- sche luchtdoelbatterijen moesten tot het aanbreken van den dag blijven vuren. De slag om Londen heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. Sinds eenige dagen en nachten zijn de aanvallen van de Duitsche vliegers op het eigenlijke hart van Londen gericht. In de city is er nauwelijks nog een vitale in richting welke niet verwoest of minstens zwaar beschadigd is. Alle in het stadscen trum gelegen stations b.v. hebben de uit werking van de Duitsche bommen onder vonden. Van de zes groote gasfabrieken in midden-Londen zijn vijf buiten bedrijf ge steld. Minstens drie groote electrische cen trales zijn zwaar beschadigd. Men kan reke nen, dat behalve de beschadigingen op de spoorwegstations, de spoorwegcomplexen in het eigenlijke Londen op ruim dertig plaat sen gehavend zijn. Duitsche gevechtsmachi nes hebben volgens' de. Londensche radio de omgeving van Londen ook in duikvlucht aangevallen. 950.000 BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Berlijn, 14 Oct. (A.N.P.) Volgens de meest recente tellingen werken op het oogenblijk 950.000 buitenlandsche arbeiders in het Duitsche bedrijfsleven. Hiervan zijn rond 550.000 werkzaam bij den landbouw, de rest in de industrie. Men wijst er op, dat de centrale ligging en de gunstige levens voorwaarden der arbeiders in Duitschland hun aantrekkingskracht beginnen uit te oefenen op de naburige volkshuishoudin gen. Italië alleen heeft 90.000 arbeiders ter beschikking gesteld van de Duitsche in dustrie, op een grondslag van vrijwillige aanwerving. Door bemiddelingsbureaux in Denemarken, Nederland en België is de aanwerving den laatsten ti.'d met stijgend succes bekroond. Er kan thans reeds met stelligheid gezegd worden, dat het streven der Duitschers om buitenlandsche arbeiders aan te trekken na het.einde van den oorlog nog wel sterker zal worden dan op het oogeriblik. al is. Op deze wijze wordt een ventiel geopend voor te hoogen bevolkings druk in verscheidene Europeesche land- bouwstaten. Interessant is, dat de Duitsche officieele instanties reeds thans hun oog merk er op richten, dat in bepaalde beroe pen, bijv. in den landbouw of den mijnbouw niet het overwegende aantal arbeiders uit buitenlanders wordt gerecruteerd. Men stelt er prijs op, dat een gezonde vermen ging met Duitsche krachten niet verloren gaat. DE ZWEED SCHE INVOER UIT AMERIKA. New-York,_14 Oct. (D.N.B.) In kringen van exporteurs verluidt, dat Zweden met Sovjet-Rusland onderhandelt, omdat het zijn Amerikaanschen invoer over Siberië wil vervoeren, om de Britsche blokkade op den Atlantischen oceaan te vermijden en de Finsche haven Petsamo te ontlasten. STORM OP DE ZWARTE ZEE. Boekarest, 14 Oct. (D.N.B.) Op de Zwarte Zee woedt 'n sterke N.O. storm, die de vis- scherij volkomen heeft stilgelegd. Talrijke visschersbooten ziju vergaan. Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 15 Oct. DE OORLOG TEGEN ENGELAND. Berlijn, 11 Oct. (D. N. B.) Met Liverpool- Birkenhead, dat volgens het weermachts- bericht van 11 October zware Duitsche lucht aanvallen te verduren heeft gehad, is de op één na grootste haven van Groot-Britannië getroffen. De havenbekkens van Liverpool en Birkenhead zijn tezamen 37 kilometer lang. Het havensysteem van Liverpool- Birkenhead beschikt over rond twintig droogdokken. Ingewikkelde sluisinstallaties maken de haven van Liverpool-Birkenhead van de ge tijden onafhankelijk. In het havensysteem van Livérpool-Birkenhead bevinden zich reusachtige graanpakhuizen en magazijnen, waarin 300.000 ton kan worden opgeslagen. Daarbij komen nog andere opslagplaatsen in silo's en lichters. Verder kunnen in deze haveninstallaties groote hoeveelheden olie, petroleum en benzine worden opgeslagen. Reeds in 1937 waren hier tanks voor een hoeveelheid van meer dan 150.000 ton. Op het ocgenblik zullen de tankinstallaties waarschijnlijk aanzienlijk grooter zijn. In de koelhuizen in de haven van Liverpool- Birkenhead kunnen rond 3500 stuks geslacht vee worden bewaard. Voor de oorlogs economie van belang zijn verder de in de haveninstallaties aanwezig zijnde opslag plaatsen voor rond 100.000 ton erts en de uitgebreide pakhuizen voor hout. Liverpool- Birkenhead is de voornaamste Engelsche invoerhaven van graan en andere levens middelen, alsmede voor minerale oliën. In 1937 kwamen via Liverpool meer dan twee millioen ton graan en rond 900.000 ton olie, petroleum en benzine naar Engeland. Van den uitvoer gingen voornamelijk ijzer, staal, machinerieën, chemicaliën en textiel via de haven van Liverpool. De in de haven van Liverpool-Birkenhead aange richte branden zullen waarschijnlijk groote voorraden aan oorlogs- en voor het leven noodzakelijke grondstoffen zijn vernietigd. DE ANTI-BRITSCHE STEMMING IN EGYPTE. Rome, 14 Oct. (A.N.P.) De spanning tus schen de anti-Britsche oppositie en de mili taire autoriteiten in Egypte, aldus schrijft de Messaggero, neemt toe. De Engelschen hebben de Egyptische regeering gedwongen een nieuwe oproep tot de bevolking te rich ten, waarin diegenen, die kritiek uitoefenen op Engeland of op de Engelsche bestuurs- autoriteiten met draconische straffen wor den bedreigd. DE AMERIKAANSCHE VLIEG TUIGINDUSTRIE. Washington, 14 Oct. (D.N.B.) Naar uit een rapport van den minister van financiën, Morgenthau, aan Roosevelt blijkt, is het aantal werknemers in de Amerikaansche vliegtuigindustrie gedurende de afgeloopen twee jaar met 400 pet. verhoogd. In Septem ber 1938 bedroeg volgens opgave het aantal werknemers 28.700, in September 1939 50.600 en in September j.l. 118.800. DE WINTER IN ENGELAND. Stockholm, 14 ctO. (D. N. B.) De secre taris van de Pilgrims Trust, die tegen woordig op het terrein van openbare kunstgebeurtenissen samenwerkt met het Britsche mnisterie van onderwijs, heeft vanmiddag in een radiotoespraak onder meer gezegd „Londen is thans een slag veld geworden, zooals Vlaanderen het 'in den wereldoorlog was. Maar de slag is pas begonnen. Engeland ziet zich niet slechts geplaatst tegenover een buiten- landschen vijand, maar zal zeer binnenr- kort nog met een anderen vijand te doen hebben. Deze vijand bedreigt het binnen landsche front en heet winter. Tegen hem moet het Britsche volk zelf te velde trek ken en hij moet overwonnen worden, als hij niet Hitiers bondgenoot zal zijn. De winter brengt voor Engeland niet alleen, zooals gewoonlijk, koude, vorst en regen, maar ook de „verschrikkelijke verveling" en de „vereenzaming van den geest". Een terneergeslagen stemming moet tot eiken prijs worden vermeden, omdat zij een hulp voor den vijand beteekent. HOOIKISTEN IN ENGELAND. Stockholm, 14 Oct. (D.N.B.) De Londen sche Star geeft den Engelschen huisvrou wen den raad hooikisten te koopen, opdat de spijzen warm gehouden kunnen worden tot het sein „alles veilig" geklonken heeft.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1