Agenda STH.LE NO, AMSTERDAMS! Scherpe Wind VICKS HOESTBONBONS De someinvoeging van Noordhollandsche gemeenten. 20.500 geë> Alkmaars moreele rechten op de grensgebieden van Oudorp, Heiloo en Bergen. VAARWEL, GELIEFDE! CHARLE FLANDER 75.000 K.G. verbruil 4 EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. Wij leven tegenwoordig wel in een zeer bijzonderen tijd. Het is nog maar weinige jaren geleden, dat Alkmaar haar rechten deed gelden op het Ooievaarsnest in Oudorp en op het Block- hovepark in Heiloo en iedere Alkmaarder kon dat niet anders zien dan als volkomen rechtvaardig, omdat in deze grensgebieden der gemeenten hoofdzakelijk Alkmaarders verbleven, die hier dagelijks hun werk zaamheden verrichtten, maar alleen buiten de grens woonden om daardoor te ontkomen aan den plicht met hun belastinggelden tot de instandhouding der Alkmaarsche huis houding mede te werken. Iedere stadgenoot zag de billijkheid der Alkmaarsche verlangens in en het verzet van de zijde van Oudorp is niet bijzonder groot geweest, maar Heiloo verweerde zich op krachtige wijze en het resultaat is ge weest, dat er van de gewenschte grens wijziging ten slotte niets is gekomen. Alkmaar heeft destijds aan het kortste eind getrokken, wat niet wegneemt, dat men wel verslagen was, maar geenszins over tuigd, dat de van hoogerhand gegeven beslissing de meest rechtvaardige is ge weest. Het Blockhovepark wordt ook thans nog door vele Alkmaarders bewoond en wie de ongelukkige grensregeling aan deze zijde van Alkmaar ziet, kan niet anders dan con- cludeeren, dat een wijziging ten gunste van onze gemeente eigenlijk vanzelfsprekend is te noemen. De grens tusschen beide gemeenten loopt na den Heilooërdijk over den Kennemer- straatweg, zoodat de linkerzijde van den weg onder Heiloo en de rechterzijde tot aan de Regulierslaan onder Alkmaar behoort. Evenwel slechts tot de Regulierslaan, want daar begint aan de overzijde het Blockhove park, de groote villagroep met een goed gesitueerde Alkmaarsche bevolking, een be volking, ver weg van het centrum van het dorp Heiloo, die in alles op Alkmaar ge oriënteerd is, maar waarvan men in Heiloo tot dusver de financieele baten heeft kunnen innen. Alkmaar zal nu het Ooievaarsnest krijgen en als vergoeding krijgen wij de kom van Oudorp er bij maar ieder begrijpt, dat in de algemeene samenvoeging van Noord hollandsche gemeenten de groote centrum stad op bijzondere wijze misdeeld wordt. Wanneer men Heiloo met andere ge meenten wil samensmelten, is het logisch, dat het bij Alkmaar komt, waarmede het door een huis aan huis bebouwden weg tot het centrum van het dorp is verbonden. Heiloo samenvoegen met de Egmonden is drie veraf gelegen gemeenten combi neeren met een oppervlakte, welke in geen verhouding staat tegenover de belangrijk heid der betrokken dorpen. De Egmonden behooren historisch bij elkaar en Heiloo staat daar volkomen buiten. Zooals gezegd, wij leven onder geheel andere omstandigheden dan vroeger en het is niet te voorspellen in hoeverre men nu nog nota zal nemen van de adviezen, welke door diverse gemeenteraden worden uitge bracht en die vooral in de gemeenten welker zelfstandigheid bedreigd wordt natuurlijk overal negatief zullen blijken. De secretaris-generaal heeft veel grooter bevoegdheden dan voorheen het geval was. De procedure inzake de samenvoeging van gemeenten zal korter en sneller dan vroeger verloopen. Alkmaar, dat ongetwijfeld ook rechten kan doen gelden op Bergen's gebied om dat tot aan de Oude Tol de bewoners ook meer op Alkmaar dan op Bergen georiën teerd zijn zal zeker goed doen, haar groote belangen niet uit het' oog te ver liezen. Voorhands komt alleen de samenvoeging met Oudorp ter sprake. Na de algemeene reorganisatie komen eventueel gewenschte grensregelingen aan de orde en wij hebben goede verwachting, dat de voorstellen van Alkmaar dan een bil lijker beoordeeiing zullen hebben dan tot dusver het geval was. Tentoonstelling. Van 12 t/m 20 October tentoonstelling teekengenootschap K.Z.O.D., in perceel Langestraat 64; dagelijks 1012.30 en 25, Zondag 24, Zat. 25. Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Meis jes van de H.B.S. (rom.); hoofdrollen Ellen Schwanneke en Rolf Wauka. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer Vluchtelingen (avonturen); hoofdrollen Hans Albers en Kathe von Nagy. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Zonsopgang (rom.-dram.); hoofdrollen Fr. van Dongen, Kristina Söderbaum en Anna Dammann. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag geen matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Het mysterie van de Mondschein-sonate (rom.- ser.s.)hoofdrollen Louis Saalborn, Louis de Bree, Annie Verhulst. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 16 October. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering revue „Volle Maan" door de „Bonte Spelers van Alkmaar" (alg. leider M. Grondsma), voor de gewonde Holl. militairen in 't Centraal Ziekenhuis. Donderdag 17 October. 2 uur, 't Gulden Vlies, vertooning Artis- film met voordracht H. C. Verkruysen uit Haarlem, voor de Ned. Vereen, v. Huis vrouwen. H. NOOM f Veehandelaar van groote bekendheid. Zaterdagmiddag is te Markenbinnen na een kort ziekbed overleden de heer H. Noom in den leeftijd van 84 jaren. De heer Noom was in ons land onder de veehandelaren en de boeren geen onbe kende en er werden met hem gaarne zaken gedaan. Als veehandelaar van beroep be zocht hij tot voor kort nog regelmatig de diverse veemarkten in ons land. Zeventig jaren lang heeft hij de wekelijksche vee markt te Leeuwarden geregeld bezocht. Vooral in den bloeitijd van den veehandel dreef de ontslapene een uitgebreiden han del, die zich uitstrekte tot Duitschland, België, Frankrijk en vooral panje. Zeker meer dan 100.00C stuks vee heeft hij in zijn leven verhandeld. Het gebeurde meer malen dat hij op eén dag meer dan 150 stuks vee aan de markt had en weer ver kocht. Bijna 24 jaren heeft hij gefungeerd als voorzitter van de afdeeling Noordholland van den Bond van Ned. Veehandelaren. Woensdagmorgen zal de teraardebestel ling plaats hebben op de r.-k, begraaf plaats te Krommenie, LIJK OPGEHAALD. Hedenmiddag werd uit den Voordam het lijk opgehaald van den ongeveer 30-jarigen P. Sch., wonende alhier. De man was Zondag voor een week des avonds te water geraakt zonder dat iemand het merkte. Hoewel den volgenden dag overal werd gezocht, bleef hij onvindbaar. Thans was het lijk drijvende gevonden en werd het vanmiddag ontdekt bij de brug over den Voordam. De lieer Stoutjesdijk werd gewaarschuwd en met een dreg werd het stoffelijk over schot opgehaald en daarna weggebracht. Ondanks ijverig dreggen is nog steeds het lijk van een tweeden Alkmaardef, die eveneens Zondagavond te water geraakte, niet gevonden. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft een boekje het licht doen zien, waarin aan de» hand van in ons land plaats gehad heb bende luchtaanvallen enkele aanwijzingen worden gegeven voor de bevolking. Dit boekje heeft dus zijn ontstaan aan de prak tijk te danken en beoogt tevens het weg nemen van den stroom van onzakelijke en ondeskundige voorlichting op het gebied der zelfbescherming. Bedoeld boekje, dat, naar wij hopen, ter kennis van breede lagen der bevolking zal komen, is verkrijgbaar voor de somma van 5 cent ten kantore van het hoofd van den gemeentelijken L.B.D. in het Waaggebouw van 9 tot 12 en van 14 tot 18 uur, KASGELDLEENINGEN. B. en W. stellen den raad voor hen even als in vorige jaren te machtigen tot het slui ten van'kasgeldleeningen ten laste van het dienstjpFr 1941 tot ccn bedrag van ten hoogste 1,000.000. BOMMEN OP DEN HELDER. Het A. N. P. meldt: Zondagavond zijn wederom bommen gevallen in de bewoonde wijken van Den Helder. Ditmaal werden de perceelen Reigerstraat 78 en 80 door bommen vernield. De huizen waren niet bewoond. Er zijn geen persoonlijke onge lukken te betreuren. Wel is de materieele schade, ook in de omgeving, aanzienlijk. DE UITVOERING VAN „DE BONTE SPELERS" TEN BATE DER OORLOGSGEWONDEN. Wij herinneren er aan, dat morgenavond om 7 uur precies in de schouwburgzaal van 't Gulden Vlies een opvoering wordt gegeven van de Alkmaarsche Cabaret-revue „Volle Maan", door het gezelschap „De Bonte Spe lers" onder leiding van den heer Menno Grondsma, waarvan de baten bestemd zijn voor de Hollandsche oorlogsgewonden in het Centraal Ziekenhuis alhier. Niet alleen ter wille van het goede doel zullen vele Alkmaarders ongetwijfeld deze uitvoering bezoeken, maar ook omdat vol doende bekend is wat dit gezelschap waarvan de leden reeds meermalen optra den voor de 8 Octobervereeniging en voor O. en O. op het gebied van zang en dans, goochelen, voordrachten, enz. presteert. Wij herinneren er nogmaals aan, dat diverse stadgenooten aan deze uitvoering medewerken, o.a. de heeren Piet Cloeck, Menno Grondsma, Piet Kroon, G. Visser en de dames mevr. Jonker—Jonker, mej. Jo Kühl, mej. N. Rus en anderen. Het is morgenavond niet alleen in de zaal van 't Gulden Vlies, maar ook daarbuiten volle maan, zoodat de thuisreis geen moei lijkheden oplevert. Kaarten zijn ook morgen nog aan de zaal verkrijgbaar le rang 1, 2e rang f 0.75 en 3e rang 0.50 en de plaatsbespreking is morgenochtend mogelijk van 11 tot 1 uur. Wij verwachten, dat een volle zaal en een enthousiast publiek deze voorstelling zal bijwonen. KUNST ZIJ ONS DOEL. Het teekengenootschap „Kunst zij ons doel", dat het volgend jaar zijn 110-jarig bestaan herdenkt, opende Zaterdagmiddag in het perceel Langestraat 64, naast Kofa, een tentoonstelling van het werk zijner leden. De expositie omvat 'n 65 werken: teekeningen, aquarellen en schilderijen. In 2 jaar was „Kunst zij ons doel" niet naar buiten getreden en al'geeft het geëx poseerde geen blijk, dat de werkende le den door de revolutie van onzen tijd zijn gegrepen, toch legt deze tentoonstelling er getuigenis van af, dat er door de leden onder de bezielende leiding van den heer Lugthart, met liefde en ernst is gewerkt. De heer Lugthart, wiens visionair werk wij reeds eerder bespraken, is vertegen woordigd met een tiental portretten van stillevens. Merkwaardig is, dat zijn werk veel dichter bij de realiteit is komen te staan, al komt het visonaire ,in zijn ach tergronden nog sterk naar voren. Men zie hiervoor het mooie portret van zijn doch tertje. Van den overleden voorzitter, den heer J. H. de Groot, is een fijne, romantische pastelteekening aanwezig. De heer K. de Heer, reeds veertig jaar lid van het genootschap, exposeert een tiental aquarellen en teekeningen van Alkmaar en omgeving, gezellige dingen, die de genoeglijkheid van de Camera Obscura uitbeelden. Er gaat van dit werk een rust uit, die, vooral in dezen tijd, weldadig aandoet. De tegenwoordige voorzitter, de heer Th. Groothuijzen, toont in zijn bloem stukken en een interieur-studie, dat hij, als goed teekenaar, in het schilderen sterk is vooruitgegaan. Zijn kleuren zijn thans helder en klaar en zijn compositie heel goed. In deze expositie heeft hij zichzelf overtroffen. Mej. G. H. Sloover exposeert eveneens 'n tiental schilderijen, waarvan de nos. 62 „Bruidsdag" en 63 „Kappestel" ons bij zonder imponeerden door de talentvolle stofuitbeelding. De heer W. F. Slinger blijft zichzelf ge trouw. Hij weet de gelijkenis, een eerste eisch voor een portret, goed te treffen. Men beziet maar eens het geëxposeerde portret van den directeur van bouw- en woningtoezicht, den heer Vos. Fijne potloodteekeningen zijn aanwezig van den heer J. v. Erkelen. Zijn talent komt prachtig tot uiting in het duinland schapje no. 53 en in het dito, dat men in de étalage tentoongesteld vindt. De heer R. Bankert exposeert fijne penteekeningen van Alkmaar, de Rijp, Warmenhuizen en Enkhuizen. Een mooie warme teekening is die van de „Vigilan- tie", het bekende pakhuis, eigendom van de gemeente, aan het Verdronkenoord. Een dergelijke teekening behoort gemeen telijk bezit, te worden en verdient een plaats in de burgemeesterskamer. In zijn openingswoord heette de heer Groothuizen in het bijzonder den burge meester en diens echtgenoote welkom. Dank bracht hij aan de familie de Lange voor het belangloos afstaan van deze mooie expositie-gelegenheid. Spreker me moreerde het jubileum van den heer K. de Heer en uitte den wensch, dat de tentoon stelling tot bevrediging van de bezoekers zou strekken. Wij twijfelen daaraan niet en bevelen het bezoek aan deze tentoon stelling, die 20 October sluit, en voor slechts 10 cent toegankelijk is, warm aan. 'Tijdens het beleg van Alkmaar heeft freuletje van Suyden, het 6-jarig dochtertje van jhr. en mevr. van Suyden tot Bolwerck, stiekum het patriciërshuis verlaten, de bonne in vertwijfeling achterlatende, 't Was een bijdehandsch kind, dat al vrij vlot .haar Fransch sprak, maar dat ondanks haar strenge educatie ook het Westfriesch niet onverdienstelijk brabbelde, zulks tot groote ergenis van Maman, die dat Alkmaarsche taaltje meer dan cru vond. Freuletje Joanna Margaretha Hildegonda dan was via de paardestallen en het ruime koetshuis het huis ontglipt, rende langs het water, dat in latere jaren Gedempte Nieu- wesloot genoemd zou worden, verschool zich, toen een der bedienden van haar vader naderde, eenige minuten in het poortje van de machtige Sint Laurentius, die toen niet in de kratten stond, en vervolgde daarna haar weg langs de Choorstraat naar de Héilooërpoort. Daar stond de wacht, daar waren twee kanonnen opgesteld, die den heerweg naar Haarlem bestreken, daar waren de wallen bezet met Alkmaarsche burgers, die hun stad verdedigden. Het freuletje huiverde voor het wapen gekletter en waagde het niet| de poort te na deren. Ze sloeg links af, rende onder langs het bolwerk en'bleef buiten adem stilstaan bij een verbreeding van het bolwerk. Hoera, ze was er! i 4 Met een algemeenen juichkreet werd het meisje begroet door haar vriendjes en vriendinnetjes, allen behoorende tot de no tabele families van de stad. Wat was de jeugd van plan? Wat voerde ze in haar schild? Och, het was een onschuldig vermaak. De kinderen hadden juist den vorigen dag ge zien, hoe hun vaders achter het bolwerk van het Oosten der stad met groote plech tigheid een vrijheidsboompje hadden ge plant en ze hadden gehoord, hoe dat boompje zou groeien en in latere jaren zou getuigen van het beleg van Alkmaar, dat daar twijfelde niemand aan! ten na- deele van de Spanjaarden zou verloopen. En nu had het freuletje dienzelfden middag van den tuinman haars vaders een klein twijgje gekregen: een loot van een zwaren iep en de tuinman had haar verteld, hoe dat twijgje zou kunnen opgroeien tot een grooten boom en honderd, tweehonderd jaar zou kunnen leven. Welnu, dat twijgje moest door de jeugd geplant worden: óók op het bolwerk. Bij de Friesche poort durfden de kinderen niet ko men, maar aan de andere zijde der stad was het betrekkelijk rustig Zoq werd dus met kinderlijke plechtig heid en kinderlijken ernst een twijgje ge plant door freule van Suyden. Jaren verliepen, het twijgje groeide en werd een boompje. En het boompje werd boom. En de boom werd een groote boom. Met een alles-overheerschend looverdak in Sen zomer. Ontelbare generaties zochten haar schaduw op en rustten in het gras aan zijn voet. En het was op een zomerschen middag, toen dezelfde freule van Suyden, nu echter douariaire van Nigtevelen, op een wandeling langs de wallen met haar 18- jarige kleindochter bij dezen boom bleef staan en de schoone maagd vertelde, hoe zij als kind hier een twijgje had geplant, dat nu uitgegroeid was tot een 70-jarigen iep. En hoe zij in het toen nog dunne stammetje haar naam gesneden had met die van groot papa. Dienzelfden avond sneed een jong- mensch weer eenige letters in den stam en het kleinkind van de douariaire stond er blozend bij En een uur later pas verliet het tweetal deze plaats, die bijna als een heilige plek werd beschouwd En weer gingen generaties voorbij. De boom werd grooter en forscher en het was, alsof hij de stad aan deze zijde beschermde met zijn tot vleugels uitgegroeide machtige takken. En nieuwe letters werden in zijn stam gesneden, letters, die combinaties vormden, soms levenslange, soms echter tijdelijke verbintenissen De Franschen kwamen in ons land en ook Alkmaar kreeg zijn Fransche soldaten. En och, er is niets nieuws onder de zon, Fran sche namen, in een hart gegrift onder Alk maarsche namen, kondigden den nieuwen tijd aan van verbroedering, gelijkheid en vrijheid. Toen schudde de reeds oude iep wel even zijn omvangrijken kroon en hij zuchtte eens diep, maar tenslotte begreep hij, dat de tijden veranderd waren. Wie weet, misschien kon die internationale ver broedering tóch nog eens leiden naar een nieuwe, gelukkige wereld. De Franschen verdwenen, maar de letters in den boom bleven getuigenis afleggen van de periode der Fransche overheersching, die niet gebracht had, wat sommigen gehoopt hadden. En opnieuw gingen generaties voorbij. Totdat het stadsbestuur besloot, om aan den voet van den iep, die grooter was dan al zijn naamgenooten, een bank te plaatsen. De bank kwam en ze werd gebruikt, 's Morgens en 's middags kwamen de ouden van dagen er op uitrusten en zij verhaalden elkaar van „vroeger". En ze vertelden el kaar geheimenissen uit hun jeugd en wezen dan met hun wandelstok naar de schier on telbare namen in den stam van den iep. Ook hun namen stonden er in gesneden, ook zij hadden hier zachte, lieve woorden gespro ken en beveiligd door den dikken stam hun lippen gedrukt op de zachte mond van een blozend Alkmaarsch meisje. 's Avonds werd de bank bezocht door min- nekoozende paartjes, die ineengestrengeld hier zoete uren doorbrachten en zich ge lukkig prijsden, dat de stadslantaarn haar licht niet dwars door den boom kon doen schijnenEn als vanouds werden nieuwe namen in dezen zoo beproefden stam ge sneden. De 19de eeuw liep ten einde, de verlichte 20ste eeuw brak aan. De bank werd ver vangen door een nieuwe-met-leuning, de boom bleef staan en groeide nog steeds. Reeds was zijn middellijn 1.25 M. geworden en stak zijn kroon ver boven de huizen uit. Maar hoe verlicht die 20ste eeuw ook was, iéts was niet veranderd: de mensch. Weer werden nieuwe namen in de schors gesne den, weer werden zoete woorden op de bank aan den voet van den boom gefluisterd. 1914 kwam. Mobilisatie! Toen herinnerde de iep zich, hoe hij meer dan een eeuw geleden soldaten aan zijn voet had zien liggen, gekleed in veroverende uni formen. Hij lachte thans: de uniform had haar aantrekkingskracht nog steeds niet verloren en Alkmaarsche letters werden ge combineerd met Brabantsche, Zeeuwsche, Groningsche en Friesche. Weer gingen jaren voorbij; de wereldoor log maakte plaats voor een eeuwigen vrede. Het was den iep wel; alleen hij schudde zijn bladerentooi zoo nu en dan en dacht Toen kwam een nieuwe oorlog. Nederland werd er bij betrokken, werd veroverd. En nieuwe soldaten met een vreemde uniform kwamen in onze stad. Het duurde niet lang, of ook nieuwe namen tverden gesneden in de schors van den iep, nieuwe combinaties van Alkmaarsche meisjes en jonge sol daten. Wéér was een nieuwe tijd aange broken. Maar de boom, die zooveel evoluties had meegemaakt, die zooveel geschiedenis had gemaakt, dat geen mensch ter wereld met hem kon wedijveren, was oud geworden. Een nieuwe evolutie ging boven zijn kracht. Vandaag is een einde aan zijn leven ge komen. De,stam, nu met een middellijn van ongeveer anderhalven meter, is bezweken onder de krachtige slagen van een bijl, Thans ligt hij neergeveld op het groene gras: hij die aan ontelbaren gelukkige uurtjes had geschonken, onder wiens schaduw zoovelen hadden gerust, aan wiens voet zoovelen hadden gespeeld. En vandaag trokken velen voorbij den ouden, reeds ontzielden iep en fluisterden: „Vaarwel, geliefde!" maakt Uw keel droog en effent den weg voor verkoudheden.' Verzacht en maak Uw keel vochtig met EEN JUBILEUM. Heden herdacht de heer G. Kuiper, ober in huize Proot, den dag waarop hij vóór 10 jaar in dit bekende hotel in functie trad. In de hotelwereld, waar het personeel nogal eens wisselt, is het gewoonte een der gelijk jubileum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De heer Proot, die heden den jubilaris in tegenwoordigheid van zijn echtgenoote en het personeel huldigde, verzekerde, dat er voor hem een bijzondere reden was aan dezen dag een feestelijk cachet te geven, omdat de jubilaris, zijn zaak als die van zich zelf had behartigd, zoodat hij zijn volle vertrouwen genoot. Mede namens zijn echt genoote bracht hij den heer Kuiper daar voor dank. Ons vak, aldus spr., is een moeilijk vak en vordert, dat zij die daarin werkzaam zijn, groote offers aan de huiselijkheid moeten brengen. Spr. betrok daarom ook mevrouw Kuiper in zijn dankwoord, omdat zij steeds blijmoedig mede dit offer had gebracht en zelfs in drukke tijden bereid was geweest de behulpzame hand te bieden. Als stoffelijk blijk bood hij den jubilaris een cadeau aan, benevens een oorkonde van Horecaf, terwijl hij mevrouw Kuiper met een bloemstuk vereerde. Hierna bleef men nog een poos in intie- men kring bijeen. EERSTE BLAD VERBETERING OOSTELIJKE RINGVAART VAN DEN POLDER HEERHUGOWAARD. Aan de oostelijke ringvaart om den polder Heerhugowaard zijn dezer dagen wederom metingen gedaan in verband met plannen tot verbetering van dit water. In den loop der laatste jaren zijn meerdere dergelijke metingen gedaan. Volgens deze laatste meting zou de verbetering van de ringvaart ook tot voorbij de spoorbrug aan den Oostdijk in de richting Opmeer worden aangevat en zouden onteigeningen moeten plaats hebben, o.a. van den heer Keuning te Berkmeer diens café „Het Stoomgemaal". Wij brengen hierbij in herinnering dat het Geestmerambacht oorspronkelijk gedacht had aan een kanaal voor schepen voor ruim 100 ton, uit welk oogpunt voor een aantal jaren dan ook 't water ten deele uitgebag gerd is. Toen kwamen er plannen voor het maken van een kanaal voor schepen van pl.m. 300 ton. Echter leverde voor dit pro ject voornoemde spoorbrug een groote sta- in-den-weg. De gemeenten Spanbroek- Opmeer zegden een groot bedrag toe, indien we ons goed herinneren 65000, voor tege moetkoming in de kosten indien de verbe tering der ringvaart ook vanaf de spoor brug tot Opmeer zou geschieden. Hierbij dient te worden opgemerkt dat de ringvaart onder Opmeer zeer ondiep was, waarin de laatste jaren door baggeren verbetering is gebracht. Naast deze jongste metingen wijzen de bouw van een nieuwe en groote Hensbroe- kerbrug en de plannen tot bouw van een groote brug ter vervanging van de Schip- persbrug (waarmede dezen herfst volgens toezegging van de Prov. Waterstaat een aanvang z*al worden gemaakt), er op, dat de plannen tot verbetering der ringvaart meer en meer vasten vorm aannemen en wellicht binnen niet te langen tijd tot uit voering zullen worden gebracht. AANBESTEDING. Ten stadhuize werd gister door B. en W. aanbesteed het veranderen van het magazijn op het terrein van de gasfabriek te Schagen. Ingekomen waren 14 biljetten. Hoogste inschrijver de heer Wittebrood te Beemster voor 1760, laagste de heer J. Blokker uit Lutjewinkel voor 1284. TERMIJNVERLENGING. 7 Maart j.l. besloot de raad aan den heer J. Glas te Heiloo 36 M2. grond aan de Hout manstraat voor 108 te verkoopen, onder voorwaarde, dat binnen 2 maanden de over dracht moest plaats hebben. B. en W. stellen den raad thans voor de termijn van 2 maanden tot 8 maanden te verlengen. VASTSTELLING VAN HET BEDRAG PER LEERLING VOOR DE ULO- EN LAGERE SCHOLEN. Aangezien gemeentewerken de uitgaven voor de openbare scholen 800 te laag had den berekend, waarmede een tweetal schoolbesturen zich niet hadden kunnen vereenigen, zoodat deze in beroep gingen, stellen B. en W. thans den raad, op advies van den secretaris-generaal en Ged. Staten voor de vergoeding per leerling te verhoo- gen en wel voor het L.O. tot f 13.12 en voor het Ulo tot 18.10. DE TANTE VAN CHARLEY. De tante van Charley is niet jong meer, dat wil zeggen niet de tante, maar het tooneelstuk, dat naar haar genoemd is. Zeker twee generaties hebben van deze vermaarde klucht genoten en de Alkmaar ders. zijn Zondag- en gisteravond de laatsten geweest, die zich om de dolle capriolen van de Braziliaansche tante op de knieën hebben geslagen van het lachen. Dat is het trou wens, wat de onder zorgen gebukte men- schen tegenwoordig zoo nu en dan eens noodig hebben. We bedoelen het lachen en dat kon men bij Charley's tante van het begin tot het einde. We hebben in ons vorig nummer al een èn ander over den dwazen inhoud van het stuk meegedeeld. Die heeft ook gisteravond weer een volle zaal met menschen een paar gezellige uurtjes bezorgd en vooral de als tante verkleede student heeft den toeschouwers een aller- vroolijksten avond bezorgd. Opnieuw hebben alle medewerkenden van het Haagsche tooneel, die wij in ons vorig nummer reeds de revue lieten pas- seeren, hun best gedaan en voor een vlotte en allergezelligste vertooning gezorgd. jeschreven do» EHKBNÜNGBN ALEXANDER RAYMOND 16 Het verlooj evacuat In den vroegen moi den Mei van dit jaar weergeschut van h vliegveld Bergen dre Alkmaarsche gemeenl gram „Verwacht geët Terstond werd de sie, belast met de ev£ en omliggende gemei pen, snel werden daa den der sub-comn haar taken omlijnd e besprekingen niet tei tweede telegram mei voor Alkmaar besten den nacht van Vrijda ongeveer half vier worden. Het was op den 29ste toen de oorlog tusschen 1 geland vier weken oud huize alhier een vergadi den op verzoek van den i Burgerbevolking, den he De burgemeesters van Bovenkarspel, Broek op mond-Binnen, Egmond St. Maarten, Oudkarspel, eras, Zuid- en Noordschai Warmenhuizen waren oj tegenwoordig en besprak selcommissaris, ir. W. J. heer de Bordes, welke y gelen genomen moesten Reeds dadelijk bleek, c missies gevormd moester 1. Een huisvesti die tot taak had een ond naar de beschikbare wö het aantal personen, dat kunnen worden ondergel Binnen een week wa dank zij de medewerkin met haar werk gereed! bezocht en genoteerd! 2. Een indeelings jOPGAVE AMSTERDAM Bijkantoor A van Dinsdag 15 1 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 19401] 33)4 Neder!. 19! 3 Ned.-lndië 19! 5Vi Duitscbl. m. ver BANK-1NSTELL1NGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v, I Koloniale Bank Ned. ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNEli Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delit Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Be INDUSTR. OND. BU1TEÏ Am. Smelting Anaconda i i Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm. CULTUUR MAATSCH. a V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsche Petr. i Kon. Petr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lij Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific j Cao. Pac,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2