DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Fatale botsing Meer dan duizend machines waren op weg naar Engeland. r Opnieuw had Londen een geweldigen aanval te doorstaan De branden waren de grootste welke tot dusver gewoed heoben. Spoedig gebluschte brand in petroleumbronnen. De oorzaak is onbekend. De productie van motorbrand stof in Duitschland. Het Duitsche weermachts- bericht. VERDUISTERINGS' TIJDEN van 18.45 tot 8,08. tusschen autobus en trein. De honderdduizend is èr uit. 6 43 5. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 245 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 16 October 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Hande'Hruk-, kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang 37 Britsche vliegtuigen neergescnoten. Berlijn, 15 Oct. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen is sinds het aanbreken van )den dag weer in den aanval op Londen. In de buurt van de Engelsche hoofdstad werden spoorwegstations en spoorwegcomplexen met goed succes gebombardeerd. Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren, naar het D.N.B. verneemt, overdag 19.00U kg bommen op Londen geworpen. Des nachts werden 147.000 kg bommen op de stad geworpen. Daarmede zijn gisteren en vannacht alleen op Londen 166.000 kg ont plofbare stoffen uitgeworpen. De branden welke daarbij zijn uitgebroken zijn de grootste welke tot dusver in Londen gewoed hebben. De verliezen van de Duitsche en de Engelsche luchtmacht stonden gisteren in een verhouding van een tot vier ten gunste van Duitschland. Het viel op, dat bij de Duitsche luchtaanvallen op Engeland geen krachtige tegenactie van vijandelijke jagers ontstond. De vliegtuigbemanningen maken eensge zind melding van het overweldigende, gru welijke schouwspel, dat de zwaar getroffen stad in den nacht bood. Steeds weer scho ten reusachtige steekvlammen omhoog, ter wijl op eenige plaatsen omvangrijke bran den om zich heen grepen. De vuurgloed bo ven de spookachtig verlichte stad was reeds van het Kanaal af te zien en wees den nieu wen golven aanvallende Duitsche gevechts vliegtuigen den weg naar hun doel. Ontploffingen in Londensrhe gas fabriek. Berlijn, 15 Oct. (D.N.B.) Duitsche ver kenners hebben geconstateerd, dat de reus achtige steekvlammen, die in den nacht werden waargenomen, veroorzaakt zijn door het ontploffen van verscheidene gashou ders der Kensington-gasfabrieken. Duitsche vliegtuigen hadden deze houders in brand gebombardeerd. Onze vliegers boden op verschillende plaatsen in het Z.O. van Engeland en boven Londen het hoofd aan afdeelingen jacht- vliegers van de Royal Air Force. Het kwam tot hevige luchtgevechten. Britsch communiqué over de Duitsche luchtaanvallen. Londen, 15 Oct. (Reuter). Vijandelijke formaties hebben gisteren een aantal snelle aanvallen ondernomen, waarbij zij vanuit de wolken haar bommen lieten vallen en snel weer verdwenen. Eenige kleine steden en dorpen in Z., Z.O. en Midden-Engeland werden hierdoor getroffen. Een zeker aan tal personen werd getroffen, waaronder en kele doodelijk. Het communiqué van het ministerie van luchtvaart van hedenochtend luidt als volgt: In den nacht van Maandag op Dins dag waren Londen en een stad in het cen trale gebied de voornaamste doelen van de nachtelijke aanvallen. Deze aanvallen waren iets minder hevig dan die in de voorgaande nachten. In dit gebied werden eenig branden veroorzaakt en huizen en industrieele installaties'bescha digd. In Londen en in de omgeving van Lon den werd een zeker aantal personen gedood en gewond. In de omliggende graafschap pen werden brand- en hoog explosieve bommen geworpen. De luchtbescherming in Engeland. Stockholm, 15 Oct. (D.N.B.) De Manches ter Guardian beklaagt er zich bitter over, dat het gebrek aan initiatief bij de Engel sche instanties, die voor de luchtbescher ming verantwoordelijk zijn, koren op de molen der communistische agitatie in Enge land is. Bij de ondergrondsche stations te Londen, waar menschen beveiliging zoch ten, is een communistisch vlugschrift ver- i spreid, waarin verlangd wordt, dat de sta tions niet ontruimd worden, zoolang er geen bomvrije kelders gebouwd zijn. 37 Britsche vliegtuigen neer geschoten. Berlijn, 16 Oct. (D.N.B.) 37 Britsche vliegtuigen zijn Dinsdag tijdens luchtge vechten boven Engeland en het Kanaal neergeschoten, terwijl hef Duitsche lucht wapen tot dusver slechts zes toestellen ver loren heeft. In den loop van Dinsdagmiddag vlogen lichte Duitsche bommenwerpers in grooten getale naar belangrijke militaire doelen in Z.-Engeland en wierpen op doel treffende wijze bommen van allerlei kali ber. In een petroleumopslagplaats veroor zaakten voltreffers een reusachtigen brand. Duitsche waarnemers melden, dat de bom men op Kaap Dungeness een vernietigende uitwerking hadden. Londen werd weer zwaar geteisterd. Hier werden voornamelijk de Victoria-dokken gebombardeerd. Andere aanvallen waren gericht op de stad Cam bridge. Ook op zee trad het luchtwapen met succes op. Bijna duizend vliegtuigen van nacht boven Lenden. Berlijn, 16 Oct. (D.N.B.) Over den groo ten Duitschen aanval op Londen in den nacht van 15 op 16 October meldt het D.N.B. o.a.: Sinds acht uur 's avonds is Lon den weer in den toestand van luchtalarm. Ditmaal komen de Duitschers bijzonder snel achter elkaar. Vaak werken verscheidene vliegtuigen tezamen. Overal afweergeschut en oorverdoovend lawaai van granaten en bommen. Enorme bommen slaan groote trechters in het wegdek. Huizen storten in. De stad is zoo helder verlicht als overdag. Bijna duizend Duitsche machines hebben in dezen eenen naclit haar verderf brengende last boven de Britsche hoofdstad gewor pen. Een nacht van verschrikking heeft de stad achter zich. Nachtjagers, noch versper ringsballons of luchtdoelgeschut waren in staat het onheil af te wenden. Bijna zonder eenig verlies zijn de Duitsche bommenwer pers weer thuisgekomen en weer nemen zij een nieuwe last in om opnieuw te vertrek ken. De verzorging van de Britsche hoofd stad is voor geruimen tijd stilgelegd. Boekarest, 15 Oct. (Stefani). In een offi cieel communiqué wordt medegedeeld, dat op 14 October door nog niet opgehelderde oorzaak brand is uitgebroken in drie petro leumbronnen te Baicoi. Dank zij de mede werking van Duitsche bewakingsploegen kon het vuur in slechts drie kwartier wor den gebluscht. De schade bedraagt 3 tot 4 millioen lei. Het werk bij de bronnen wordt normaal voortgezet. Nog geen officiëele verklaring over de oorlogsdoeleinden. Een verklaring van Churchill in het Lagerhuis. Londen, 15 Oct. (D.N.B.) In antwoord op een vraag verklaarde Churchill in het La gerhuis: „Het oogenblik is nog niet geko men, waarop een officieele verklaring over de oorlogsdoeleinden afgelegd kan worden, die verder gaat dan de reeds gegeven, zorg vuldig overwogen algemeene verklarin gen". Op een nieuwe vraag antwoordde Churchill: „Ik geloof, dat wij ons in groot gevaar begeven, indien wij over dit punt verklaringen afleggen, die niet zeer alge meen van karakter zijn". ENGELSCHE BOMMEN OP BERLIJNSCH ZIEKENHUIS. Berlijn, 15 Oct. (D.N.B.) Onder de groote ziekenhuizen van Berlijn is er nauwelijks een dat niet door de Engelsche vliegers ge bombardeerd is. In den afgeloopen nacht is het in de geheele wereld bekende Virchow- ziekenhuis geweest, dat voor de derde maal tijdens de vluchten der nachtelijke „gang sters" getroffen is. Werd tot dusver op het terrein van dit ziekenhuis slechts schade aangericht door brandbommen, vannacht zijn niet minder dan vier brisantbommen midden in het complex van het ziekenhuis neergekomen. Dat er ditmaal geen dooden te betreuren zijn, is alleen te danken aan de voorbeeldige organisatie, die in de Duit sche ziekenhuizen heerscht. Wel werd een aantal personen licht gewond. Drie afdee lingen leden ernstige schade. Huizen moes ten ontruimd worden, daar een der vier brisantbommen niet ontplofte en thans nog eenige gebouwen bedreigt. Behalve deze aanval op zieke burgers hebben de bommen van de R.A.F. elders in het westen van de rijkshoofdstad in een woonstraat een reeks huizen getroffen, waarbij een groot aantal personen ernstig gewond werd. Men vreest, dat er onder het puin ook nog dooden lig gen. De Engelsche aanvallen. Berlijn, 15 Oct. (D.N.B.) Bij de lucht aanvallen van Engelsche vliegers op het Duitsche rijksgebied is gisteren een persoon gedood en zijn verscheidene gewond. De bij de aanvallen op Berlijn neergeschoten Engelsche vliegtuigen zijn drie Bristol- Blenheim-bommenwerpers. Een Duitsche nachtjager wordt vermist. De olievoorraden zijn miüioenen tonnen hooger dan bij het uitbreken van den oorlog. Berlijn, 15 Oct. (D.N.B.) In een door het D.N.B. van bevoegde economische zijde ontvangen bericht wordt opgemerkt, dat de Duitsche productie van motorbrandstof on onderbroken is toegenomen. De fabricage van synthetische benzine kin reeds in vre destijd zoodanig worden opgevoerd, dat Duitschland bij het uitbreken van den oor log zijn voorraden aan motorbrandstof met behoefde aan te spreken, doch de aanzien lijke behoefte kon dekken door de iöopende benzineproductie. Tl ans zijn de voorraden aan olie millioenen tonnen hooger dan bij het uitbreken van den oorlog: Daarbij komt nog Rusland als aanvullend leverancier op het gebied van de motorbrandstoffen. In jareniangen arbeid volgens een bepaald plan heeft de Duitsche handelspolitiek ver der in Z.O.-Europa een invoersysteem op gebouwd, dat van tevoren reeds buiten de Britsche blokkade viel. Zoo konden door het verlevendigen van de handelspolitieke samenwerking in den oorlog steeds grootere hoeveelheden motorbrandstof uit het Z.O. worden ingevoerd. Thans, nu het Roemeen- sche petroleumgebiod door Duitsche troe pen in bescherming is genomen, is de meer dan voldoende verzorging van Duitschland met motorbrandstof boven iederen twijfel verheven. Het is echter, naar uitdrukkelijk wordt opgemerkt, in geen' geval zoo, dat Duitsch land tot iederen prijs, zonder tijdverlies iedere liter Roemeensche olie noodig heef t, zooals de Londensche radio enkele dagen geleden heeft beweerd. Ook zonder Roeme nië beschikt Duitschland over voldoende motorbrandstof. Een verdere steun voor de Duitsche mo- torbrandstoffenbalans is het steeds meer in zwang komende generatorgas voor automo bielen. Het betreft hier gassen, die ontstaan bij chemische processen en bij processen der zware industrie of om generatorgas, dat uit hout, turf en steenkool wordt gewon nen. Deze producten zijn in Duitschland in onuitputtelijke hoeveelheden aanwezig. Duitschland is van plan, voor automobie len en tractors, doch ook voor de binnen scheepvaart in groote mate van generato ren gebruik te gaan maken. Belangwekkend is verder, dat de Duitsche landbouw reeds het volgende jaar over een aanzienlijk aan tal gastractors zal beschikken. Wat betreft bet vraagstuk der motorbrandstoffenver- zorging is Duitschland thans reeds bezig met een ontwikkelingsphase- voor vredes tijd. Want het is thans reeds zeker, dat op den langen duur de groote behoefte aan energie door de motoriseering in vredestijd met. vloeibare brandstof alleen niet gedekt kan worden. DE UITZENDING DER DUITSCHE MISSIE NAAR ROEMENIE, De aanwezigheid van Duitsche mili tairen versterkt in Roemenië het gevoel van veiligheid. Berlijn, 15 Oct. (A.N.P.) In de Berliner Börsenzeitung schrijft Karl Megerle, dat wanneer Duitschland gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de Roemeensche regee ring tot het zenden van zekere instructie formaties en luchtstrijdkrachten voor de bescherming van de Roemeensche militaire industrie, die van het standpunt van Duitschland zoowel als van Roemenië slechts natuurlijk is en alleen niet direct begrijpe lijk is voor degenen, die hierdoor hun duis tere voornemens zien doorkruist. De moeilijke belevenissen van Roemenië in het nabije verleden hebben voor dit land naar buiten en naar binnen een diepen schok met zich mede gebracht. Het land be vindt zich midden in de reorganisatie van zijn betrekkingen met de naburen. Het be leeft in zijn staatkundig, sociaal en econo misch leven een crisiszone. Het is derhalve begrijpelijk, dat Roemenië den wensch heeft deze crisiszóne met behulp van de Duitsche garantiemogendheid snel en zoo beveiligd mogelijk door te komen, teneinde in vol komen rust te kunnen beginnen met den wederopbouw en de totale hervorming van het nationale leven. De aanwezigheid van de gevraagde Duitsche eenheden versterkt in Roemenië het gevoel van veiligheid naar binnen en naar buiten, maakt de krachten vrij voor den opbouw en geeft verhoogd vertrouwen in zichzelf en in de effectiviteit der heerschende hartelijke betrekkingen met de as. De behoeften van Roemenië raken op dit punt die van de asmogendheden. Ook zij hebben er belang bij dat Roemenië zijn bin- nenlandsch en buitenlandsch evenwicht spoedig en ongestoord hervindt en door de beveiligde op langen termijn levende ont wikkeling zijn capaciteiten kan uitoefenen binnen het kader van de aspolitiek en de nieuwe Europeesche orde. Vele vijandelijke schepen vernietigd. Berlijn, 15 October (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft twee vijandelijke tankschepen van tezamen 20.000 b.r.t., die in een konvooi voeren, vernietigd en een an der schip zwaar beschadigd. Een andere on derzeeboot bracht het bewapende Britsche koopvaardijschip Devonshire van 11.275 b.r.t. tot zinken, een derde onderzeeboot bracht een bewapend koopvaardijschip van 4.900 b.r.t. tot zinken. Bij- een aanval van torpedobooten op de Britsche Kanaalkust werden eenige dagen geleden twee vijandelijke duikbootjagers en twee kleine koopvaardijschepen vernietigd. Veertig Engelschen werden gevangen ge nomen. Londen werd gisteren met bommen van zwaar kaliber bestookt. De uitwerking van de aanvallen, overdag werd door aanvallen des nachts verder versterkt. In het gebied tusschen Hydepark en de India Docks ont stonden hevige ontploffingen en steekvlam men aan beide zijden van de Theems groote brandhaarden, die snel om zich heen grepen en door hun rookontwikkeling het overigens goede uitzicht naar de aarde aanzienlijk be lemmerden. Ten Noorden van Londen ver woestten voltreffers hangars en onderko mens van een vliegveld. Andere formaties gevechtsvliegers deden aanvallen op een troepenkamp in Zuid-Engeland van geringe hoogte af. De hier in barakken en onder komens verwekte branden waren op den terugtocht nog tot in het midden van het Kanaal zichtbaar. Ook spoorlijnen in Zuid en Midden-Engeland werden met bommen van deels het zwaarste kaliber bestookt. Zooals gebruikelijk vloog de vijand pas bij het invallen van de duisternis naar Duitschland en de bezette gebieden. Hij stuitte daarbij op doeltreffend afweervuur van nachtjagers en luchtdoelartillerie. De uitgeworpen bommen richtten geringe mate- rieele schade aan, uitsluitend op niet-mili taire gebouwen en installaties. De verliezen aan menschenlevens zijn ook alleen onder de burgerbevolking te betreuren. Het Rudolf- Virchow ziekenhuis te Berlijn werd opnieuw door een brisantbom getroffen, hoewel het uitgebreide complex duidelijk van het Roode Kruis is voorzien. Bijzonder hevig waren de verwoestingen welke de Britsche bommen werpers de laatste dagen in de Fransche havenstad Le Havre en op Nederlandsch grondgebied hebben aangericht. Talrijke gebouwen werden door branden vernield, zoodat deelen der burgerbevolking dakloos geworden zijn. De vijand verloor gisteren bij elkaar zes vliegtuigen, waarvan drie door nachtjagers werden neergeschoten. Een kleine haven- patrouille schoot aan de kust van het Kanaal een vijandelijk vliegtuig neer. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. EEN RUSSISCHE TEGENSPRAAK. Moskou, 15 Oct. (D.N.B.) Het agentschap Tass publiceert een officieele mededeeling waarin gezegd wordt: „Het agentschap Reuter publiceert een bericht van het Engelsche blad D.aily Tele graph and Morning Post volgens hetwelk op het oogenblik tusschen Engeland, Tur kije, de Sovjet-Unie, Zuidslavië en Grieken land, z.g. onderhandelingen worden ge voerd ten aanzien van de kwestie van het Duitsche oprukken naar het Oosten. Het agentschap Tass is gemachtigd te verklaren dat dit bericht niet in overeen stemming is met de feiten en een fantastisch verzinsel vormt van de Daily Telegraph and Morning Post. Berlijn, 15 Oct. (D.N.B.) Onder het op schrift „Moskou vernietigt Engelsche ver wachtingen" levert de Nachtausgabe com mentaar op de tegenspraak van Tass naar aanleiding van berichten over Russische be sprekingen met Turkije, Bulgarije en Grie kenland. Moskou heeft, aldus het blad, met deze tegenspraak den Engelschen politici opnieuw een oorvijg toegediend. De Brit sche diplomaten moeten langzamerhand be grijpen, dat hun hoop op een spanning tus schen Duitschland en Rusland onzinnig is. Alle Britsche toenaderingspogingen hebben zeer besliste tegenspraken uit Moskou tot gevolg gehad. Churchills verwachtingen bij dit spel hebben even weinig kans als de En gelschen voor het uitbreken van den oor log, ten tijde van Chamberlain, hadden. De Lokal Anzeiger schrijft: „De bestaande verdragen tusschen Duitschland en Rus land, zouden, wanneer ze nog niet tot stand gekomen waren, ook thans en in de toe komst in denzeifden geest gesloten kunnen worden. Dat mag men te Londen eindelijk wel eens inzien". Men is verplicht te verduisteren tusschen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Maans op- en ondergang 16 Oct. op 18.56 onder 8.03 Volle maan. ONLUSTEN IN NEW-DELHI. Kaboel, 15 Oct. (D.N.B.) Naar uit New- Delhi gemeld wordt, zijn bij het optreden van de Engelsche militaire politie tegen een betoogende volksmenigte zes personen ge dood, zestig zwaar en talrijke anderen licht gewond. Twaalf dooden en vele gewonden. Vanochtend omstreeks zeven uur is een groote autobus, welke geheel ge vuld was met dertig werklooze arbei ders, die van Groningen naar de Slikken zouden worden vervoerd, do.or den mist op den onbewaakten overweg tusschen Winsum en Baflo gegrepen door den Iocaaltrein Zoutkamp Groningen. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De bus werd totaal ver nield. Er zijn twaalf dooden te be treuren. De overige inzittenden waren zwaar of licht gewond. Allen waren Groningers. De chauffeur van de bus was K. Havers uit Zwolle. De directeur van het Academisch zie kenhuis in Groningen is met zijn staf en vele dokters ter plaatse. De dooden en gewonden worden met auto's naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. De locomotief van den arein is tengevol ge van de botsing gederailleerd en ligt naast de spoorbaan, evenals de daarop vol gende goederenwagen. Van de reizigers van den trein is niemand gewond. Het treinverkeer ondervindt ernstige ver traging. Nader wordt gemeld: Nog enkelen der 12 omgekomenen bevinden zich onder de puin- hoopen van het wrak van de bus. De meeste lijken zijn geborgen. Op het oogenblik zijn er dertien slachtoffers, waaronder één doode, in het Academische ziekenhuis binnenge bracht. Vrouwen van werklieden, die in de autobus zatbn, verdringen zich voor het zie kenhuis om te vernemen of zich him man onder de slachtoffers bevindt. Een groote politiemacht is op de been om het terrein af te zetten. Alle dooden en gewonden zijn gehuwd. Tot nu toe zijn de volgende namen van eenige zwaar gewonden bekend, name lijk: C. Huyzinga, J. Valk, J. Fincke, J. On nes, I. Frank, R. Eerenstein. De toestand van den laatsten is hopeloos. De prijs van honderdduizend gulden in de Nederlandsche' Staatsloterij is heden gevallen op nummer DE AMERIKAANSCHE OPENBARE MEENING EN DE OORLOG. New York, 15 Oct. (A. N. P.) Het Ame- rikaansche instituut voor de openbare meening heeft gisteren het resultaat van zijn laatste vraag over het onderwerp: „Indien U gevraagd zou worden, thans te stemmen over de vraag of Amerika deel moet nemen aan den oorlog tegen Duitsch land en Italië wat zoudt U dan antwoorden: aan den oorlog deelnemen of buiten den dorlog blijven? Het instituut verklaart, dat 83 pet. van de personen, die gestemd hebben, tegen een deelnemen aan den oorlog waren, terwijl 17 pet. vóór het deelnemen aan den oorlog was. Het instituut herinnert eraan, dat het op 19 Juli heeft medegedeeld, dat bij een stemming over dezelfde vraag 85 pet. tegen en 15 pet. vóór een deelnemen aan den oorlog waren. GEEN POLEMIEK MET HONGARIJE IN ROEMEENSCHE PERS. Boekarest, 15 Oct. (D.N.B.) De censuur heeft aan de Roemeensche pers voorge schreven geen verdere polemiek met Hon garije te voeren. Dientengevolge ontbreekt in de bladen elke zinspeling op het Roe- meensch-Hongaarsche conflict.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1