DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. m 0 Britsche activiteit op deri Balkan en te Moskou Bulgaarsche houding in een Britsche mededeeling aan Sofia afgekeurd. Groote overstroomingen in Spanje. Eert tegenspraak van Tass. Weer nachtelijke aanvallen op Londen. Kruiser „Augusta" uit Sjanghai vertrokken. Met 60 Amerikaansehe reservisten aan boord. Binnenkort oliecontract Ned.-Indië-Japan verwacht. Jodenstatuut in Frankrijk in werking getreden. Geen wijzigingen in Duitsch-Russische betrekkingen. VERBUISTERIN GS- TIJDEN van 18.37 tot 8.14. van 18.35 tot 8.16. op 20.27 onder 11.09 Oplichtersbende in België werkten met gefingeerden N.V. iÜ ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door hef geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandeMruk- kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 248. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 19 October 1940 Roemeensche minister bij den Duce. Rome, 18 Oct. (D.N.B.) Volgens Ste- fani verluidt te Sofia, dat de Britsche minister van oorlog, Eden, zich van Egypte naar Turkije en Griekenland zal begeven, om, na het mislukken der Britsche Balkanpolitiek, een laatste poging te ondernemen nog iets te red den. Wat Bulgarije betreft, verneemt men, dat Engeland door zijn vertegenwoordiger te Sofia, die zich naar Istanboel heeft bege ven om een bespreking met zijn ambtgenoot in die stad te hebben, uiting heeft doen ge ven aan zijn ernstige afkeuring voor de houding der Bulgaarsche regeering jegens de spilmogendheden. Hij heeft de bedrei ging geuit, dat daarmede rekening zal wor den gehouden na de „uiteindelijke over winning van Engeland". In Bulgaarsche po litieke kringen verklaart men, aldus Stefa- ni verder, dat een land als Engeland niet behoeft te verwachten, door dergelijke ma noeuvres resultaten te bereiken. Het vertrek der Engelschen uit Roemenië. Boekarest, 18 Oct. (D.N.B. Donderdag avond zouden te Constanza 260 Engelschen aankomen. Bij aankomst vah den trein bleek, dat 150 Engelschen hadden geweigerd den raad van het gezantschap op te volgen en het land te verlaten. Zoo scheepten zich slechts 110 Britten in op het Roemeensche s,s. „Transsylvania", dat hen naar Istanboel bracht, o.w. drie militaire attaché's, kolonel MacNab, de eerste luitenant Forbes en ka pitein Brass. MacNab wordt hier beschouwd als leider der Britsche spionnage en sabota- ge-actië in het geheele land; zijn plaatsver vanger, de zoogenaamde persattaché Pem- ber, is nog te Boekarest. De in Turkije aangekomen leden van het Britsche gezantschap te Boekarest hebben naar ,„Transocean" volgens het A.N.P. meldt in gesprekken laten doorscheme ren, dat zij rekening houden met de moge lijkheid, dat de Britsche gezant volgende week uit Roemenië vertrekt. Zij hebben gemeld, dat tijdens hun reis de anti-Engel- sche stemming in Roemenië zich dikwerf in vijandige demonstraties uitte. In de omgeving van den Britschen am bassadeur te Ankara werd verklaard, dat men van Britsche zijde rekening houdt met de mogelijkheid, dat de Engelschen in Bul garije en Joegoslavië binnenkort het voor beeld van hun landgenooten in Roemenië zullen volgen, omdat hun positie heel moei lijk is geworden. Versterking Engelsche propaganda verwacht. Rome, 18 Oct. (Stefani). Vandaag heeft de Duce prof. Manoilescu ontvangen en een hartelijk gesprek met hem gevoerd. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: Roemenië heeft de agenten van den Britschen geheimen dienst uit het land gezet. De Roemeensche minister Manoiles cu is belast met een missie te Rome. De Bulgaarsche minister van landbouw ver blijft in de Italiaansche hoofdstad. De Spaansche minister Serrano Suner, die on langs belangrijke besprekingen heeft ge voerd te Berlijn en Rome, heeft de leiding van het ministerie van buitenlandsche za ken op zich genomen. Deze benoeming heeft in Britsche politieke kringen een zeer levendige teleurstelling gewekt, daar men zeer terecht van meening is, dat hier door de solidariteit tussehen Spanje en de spilmogendheden is versterkt. Aan den an deren kant blijkt uit de reis van den Brit schen minister van oorlog, Eden, naar Cairo, dat men in Engeland zeer ongerust is over de houding van Egypte, welks leiders tot dusver krachtig weerstand hebben ge boden aan den Britschen druk. Als gevolg hiervan hebben vier ministers, die gecom promitteerd waren door hun Engelschgezin- de en oorlogszuchtige politiek, ontslag ge nomen. Engeland ziet dus zijn positie in Roemenië, Bulgarije en Spanje ineenstor ten en is zelfs niet zeker van Egypte. De Londensche bladen erkennen, 'dat Engeland thans geheel alleen staat en zelfs Churchill ziet zich gedwongen te verklaren, dat Enge land vecht voor zijn bestaan. Bij dezen stand van zaken is het volkomen te begrijpen, dat de regeering-Churchill haar onrust- zaaiende propaganda vooral in Griekenland en Turkije versterkt. Men kan zelfs voor zien, dat deze propaganda overal zal wor den versterkt, naarmate Engeland de drei gende aanvallen van zijn machtige vijan den dichter voelt naderen. „Pogingen om angstcompiexen ie wekken te Moskou", Berlijn, 18 Oct. (D.N.B.) In een beschou wing over de tegenwoordige situatie van Engeland op het gebied van de buitenland sche politiek brengt de diplomatieke mede werker van de „Berliner Börsen-Zeitung", dr. Megerle, de Britsche pogingen ter spra ke om weer onderhandelingen te beginnen met Moskou en het verloren terrein terug te winnen ten koste van de onderteekenaars van het Driemogendhedenpact, De stoutmoedigsten onder de Britsche ro mantici, aldus de bekende publicist, spreken zelfs van een combinatie van Engeland, Sovjet-Rusland en de Ver. Staten en trach ten de toenadering tussehen die landen langs- twee wegen te bewerkstelligen, na melijk" langs den weg van economische aan biedingen en dien van intriges op het ge bied der buitenlandsche politiek. Op econo misch gebied schildert men daarbij het beeld van een levendigen goederenruil en de levering van noodzakelijke grondstoffen en industrieele producten aan de Sovjet- Unie. Op het terrein der buitenlandsche politiek poogt men te Moskou angstcom plexen te wekken ten aanzien van het ver sterkte Duitschland en wantrouwen te zaaien tegen het Driemogendhedenpact, dat men kort tevoren nog als een nietigheid in de internationale politiek had geken schetst. De zaken staan in wezen thans nog het zelfde, verklaart Megerle. Hij wijst er dan op, dat de niet-erkenning van territoriale wijzigingen behoort tot de dogma's van En geland en de Ver. Staten op het gebied van de buitenlandsche politiek en dat deze stel regel dienovereenkomstig alle gebiedswin- sten bedreigt, die de Sovjet-Unie intusschen heeft kunnen verwerven. Zoolang menvan deze opvattingen niet oprecht en definitief afstand heeft gedaan, betoogt Megerle, kan ook het oude wantrou wen niet verdwijnen. Het wordt integen deel gevoed door de omstandigheid, dat de nieuwe Angelsaksische actie in de Sovjet- Unie op denzelfden buit uit is als Halifax en Chamberlain in den zomer van 1939. De Sovjet-Unie moet de Angelsaksische kastan jes uit het vuur halen en de rol van Polen, resp. Frankrijk, als continentale degen en oorlogstooneel overnemen in een combina tie, waarvan de eene partner verscheidene duizenden mijlen buiten het bereik der schoten zit en de andere, geheel van het vasteland van Europa verdreven, om het veege lijf vecht en begrijpelijkerwijze gaar ne den geheelen last op de Sovjet-Unie zou afschuiven. Dat is geen buitenlandsche po litiek meer, dat is naïveteit. Enorme schade aangericht. Madrid, 19 October (D.N.B.) De dagen lange regenval in Catalonië en Zuid-Spanje heeft talrijke rivieren en beken doen zwel len en groote landstreken doen overstroo- men, waardoor groote schade is ontstaan. Vooral de stad Gerona in Catalonië heeft zwaar van het water te lijden, dat in som mige straten tot de eerste verdieping der huizen staat. Eenige wijken van Gerona zijn volkomen van de buitenwereld afgesloten. Soldaten, matrozen en leden der organisa ties van de Phalanx zijn bezig de opgesloten bewoners in vaartuigen te redden. Kilo meters" ver vormen landstreken een geweldi gen stroom en veel is aan de ramp ten offer gevallen. Ook vallen er menschenlevens te betreuren. Zoo werd bijv. te Gerona een brug weggeslagen, waarop zich verscheidene personen bevonden. Alle verbindingen met het geteisterde gebied zijn verbroken. Ook in Vich en andere Catalaansche plaatsen heeft het noodweer groote schade aange richt en ook hier zijn menschenlevens te be- Geen onrust in Roemenië. Moskou, 19 October (D.N.B.) Tass publi ceert de volgende tegenspraak: De Engelsche bladen News Chronicle, Daily Herald, Daily Mai en Daily Express hebben een Reuter- bericht gepubliceerd, volgens hetwelk Sov jet-Russische troepen Roemenië zouden zijn binnengedrongen en een Sovjet-Russische torpedoboot een Roemeensch schip in de Zwarte Zee zou hebben getorpedeerd. Turk- sche bladen te Istanboel hebben voorts op 16 October een bericht uit Londen afge drukt, als zou in de buurt van Galatz een botsing zijn voorgevallen tussehen Sovjet- Russische en Duitsche troepen. Tass is ge machtigd te verklaren, dat al deze berichten van eiken grondslag ontbloot zijn. treuren. De regeering heeft tal van hulp acties op touw gezet en hulptroepen naar het watersnoodgebied gezonden. Het onweer in Catalonië houdt nog steeds aan, zoodat voor- loopig een terugloopen van den waterstand niet te verwachten is. En weer nieuwe branden. Berlijn,- 19 October. (D.N.B.) Vrij dagavond zijn formaties Duitsche bom menwerpers weer opgestegen van alle vliegvelden om over het Kanaal naar Engeland te vliegen. Evenals in vorige nachten gingen zij naar Londen en andere Engelsche industiesteden om de groote fabrieken waarin Engeland zijn wapens maakt, te treffen en haar vernietiging voort te. zetten. Naar het D. N. B. verneemt droeg het optreden van1 het Duitsche luchtwapen te Londen in den nacht van 17 op 18 -October het karakter -van een aanval op grooten schaal. Behalve bommen van licht en mid delbaar kaliber werd ook een aantal bom men van het zwaarste kaliber uitgeworpen, zooals tot dusver slechts in enkele gevallen gebruikt zijn. Eenige honderden gevechts vliegtuigen bewogen zich boven de stad en lieten hun bommen neerkomen op belang rijke militaire, doelen. Het gewicht van de uitgeworpen bommen bedraagt verscheidene honderdduizenden kilogram. De uitwer king van de ontplofbare stoffen viel waar te nemen aan de vele branden die ook Vrijdag nog in Londen woedden. De af weer was betrekkelijk zwak. Er we'rden slechts enkele nachtjagers gezien, doch, de ze gingen niet tot den aanval over. Slechts een Duitsch vliegtuig werd bij de nachte lijke aanvallen neergeschoten. Twee toe stellen gingen bij de landing verloren. Een statistische berekening van den gezamenlijken duur van het luchtalarm in Londen voor den tijd van 15 September tot 17 October 1940, uit zeer betrouwbare bron afkomstig, komt tot belangwekkende ge tallen, volgens welke er in Londen over dag gedurende 120 uren een toestand van luchtalarm heerschte. Des nachts van het invallen der duisternis tot het ochtend krieken moester de Londenaars gedu rende 350 uren in de schuilplaatsen vertoe ven, hetgeen overeenkomt met een dage- lijkschen duur van het luchtalaram van bijna elf uren. Een Duitsch gevechtsvliegtuig dat tot op dracht had de uitwerking van een aanval op een vliegveld in het Zuidoosten van Engeland vast te stellen, trof dit vliegveld en de daarbij behoorende gebouw geheel verwoest aan. In de buurt van het vlieg veld zag de bestuurder een troepenkamp, waar de bemanning juist stond aangetre den. Terstond ging hij tot den aanval over en wierp uit 250 meter hoogte verscheidene bommen voordat de Britsche soldaten dek king konden vinden. De bommen vielen midden in de formaties. Sjanghai, 18 Oct. (D.N.B.) Het Ameri kaansehe vlaggeschip de kruiser „Augusta" is Vrijdagmiddag uit Sjanghai vertrokken, waarschijnlijk naar Manilla. Het vlagge schip heeft Vrijdagochtend alle Amerikaan sehe reservisten uit Sjanghai, ongeveer 60 man, aan boord genomen. In strijd met de vroegere instructies hadden zij Donderdag avond plotseling bevel gekregen zich aan te melden. De „Augusta" is eenige weken voor het verstrijken van den in het pro gram bepaalden tijd uit Sjanghai vertrok ken. Intusschen vorderen de systematische voorbereidingen der evacuatie v,an de in China wonende Amerikanen, welker aantal in officieele Amerikaansehe kringen wordt geraamd op ruim 3000. Het consulaat-gene raal van de Vereenigde Staten maakt be kend, dat -het Amerikaansehe transDort schip „Chaumont" aan het einde van de maand te Sjanghai wordt verwacht. Daar mede zal dan het vijfde stoomschip voor evacuatie-doeleinden ter beschikking zijn gesteld. Japans behoefte voor 40 gedekt. De „New York Times" beweert, naar het D. N. B. uit New York meldt, vernomen te hebben, dat een overeenkomst over de leve ring van olie aan Japan door de „Royal Dutch" en de „Standard" onmiddellijk te verwachten is. Volgens de a.s. overeenkomst zouden do maatschappijen een vierde van haar Nederlandsch- Indische olieproductie aan Japan leveren. Het geat bij deze levering naar schatting om een hoeveelheid van zeven millioen vaten, waardoor 40 van het Japansche verbruik zou kunnen worden gedekt. Buitenlandsche Joden kunnen in concentratiekampën worden geplaatst. Genève, 18 Oct. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: Het lang verwachte Jo denstatuut, dat de regeering in tal van conferenties heeft opgesteld, is heden in het staatsblad verschenen en daar mee van kracht geworden. De regeering heeft sinds het begin van haar opbouwwerk haar bijzondere aandacht gewijd aan het vraagstuk van de Joden en bepaalde ongewenschte vreemdelingen, te meer daar de Joden de Fransche gastvrij heid hebben misbruikt en voor een niet gering deel tot de nederlaag van Frankrijk hebben 'bijgedragen. Overal, .vooral in de openbare functies, was de schadelijke invloed van de Joden steeds meer merkbaar geworden. De regee ring heeft zich er echter voor gehoed eenige represailles tegen de Joden te nemen. Zij respecteert de Joden als menschen, maar heeft de ervaring opgedaan, dat Joden een tot anarchie gaande bedrijvigheid ontwik kelden. De ineenstorting van Frankrijk legt de regeering. den plicht op aan alle Fran sche krachten een nieuwen grondslag te geven. Bij de maatregelen tegen de Joden is geen sprake van wraakneming, maar van onvermijdelijke veiligheidsmaatregelen. Ten aanzien van de Joden, die zich voor het vaderland verdienstelijk hebben gemaakt, zal de Fransche regeering bepaalde uitzon deringsmaatregelen toepassen. Deze gereser veerdheid toont aan, hoe de regeering er naar heeft gestreefd, in een geest van men- schelijkheid een vraagstuk op te lossen, welks universeel karakter niet valt te be twisten. Het statuut bevat tien artikelen, welke de uitzonderingsbepalingen inhouden, die in Frankrijk, Algerije, de Fransche koloniën, protectoraten en mandaatgebieden op de Joden zullen worden toegepast. Joden kunnen geen staatsbetrekkin gen en openbare ambten bekleeden. De vrije beroepen mogen door Joden nog slechts worden uitgeoefend onder zekere voorwaarden en volgens een zeker verhoudingsgetal. Als Jood wordt hij beschouwd, die van drie Joodsche grootouders afstamt of van twee Jood sche grootouders, wanneer de echtge noot Jood is (art. 1). Artikel 2 somt de openbare functies op, waarvan Joden uitgesloten zijn, van het ambt van staatshoofd af tot het beroep van onderwijzer, bedrijfsleider, directeur of secretaris-generaal in alle monopoliebedrij- ven of bedrijven met staatsconcessie. Volgens artikel 3 staan alle overige amb ten voor Joden slechts open, wanneer zij in den wereldoorlog hebben gevochten, in den oorlog 1939/'40 zijn onderscheiden of in het legioen van eer voor militaire verdiensten zijn opgenomen. In art. 5 worden echter de volgende be roepen onvoorwaardelijk voor Joden verbo den: directeur, hoofdredacteur of redacteur van dagbladen, tijdschiften, persagentschap pen en periodieken met uitzondering van zuiver wetenschappelijke publicaties; direc teur, administrateur en bedrijfsleider bij ondernemingen, die zich bezig houden met het vervaardigen, verhuren en vertoonen van films; regisseur, opnameleider, spellei der, directeur, administrateur, bedrijfsleider in schouwburgen en bioscooptheaters. De zelfde bepaling geldt voor den radio-om roep. In artikel 7 wordt gezegd, dat de Joden, die onder de artikelen 2 en 3 vallen, binnen twee maanden na de publicatie van het Jodenstatuut de uitoefening van hun beroep moeten staken. Buitenlandsche onderdanen van Joodsch ras kunnen .terstond krachtens een besluit van de bevoegde .--refecten in concentratie kampen woeden ondergebracht. Een speciale commissie, die in toegevoegd aan het minis terie van binnen"'.andiche zaken, wordt be last met de organisatie en de leiding voor deze concentratiekampen. Buitenlandsche Joden, die niet in concentratiekampen wor den ondergebracht, kunnen een gedwongen verblijfplaats toegewezen, krijgen. Berlijn, 18 October. (D.N.B.) Op vragen van buitenlandsche zijde over Duitsche pers stemmen betreffende de Duitsch-Russische betrekkingen, heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken in de conferentie met de buitenlandsche persver tegenwoordigers verklaard, dat in de vriend schappelijke betrekkingen van beide staten jegens elkander geenerlei wijziging is geko men. Het betreft hier een hechte, duurzame en stabiele verhouding, in verband waar mede combinaties ijdel zijn. Men is verplicht te verduisteren tussehen zonsondergang en zons opgang, dus hedenavond Morgenavond Maans op- en ondergang 19 Oct.: Brussel, 18 Oct. (D.N.B. Het gerechtshof van Brabant heeft arrest gewezen tegen een uit 15 personen bestaande oplichters bende. De verdachten hadden in 1936 be kend gemaakt, dat er een naamlooze ven nootschap was opgericht, waarin volgens de stukken zeven aandeelhouders elk 100.000 frank hadden gestort. De stukken bleken valsch te zijn, terwijl de „aandeel houders" van hun inbreng niets wisten. Op deze wijze zijn 376 kleine spaarders bedrogen: men had hun aandeelen verkocht tot een totaal bedrag van 571.000 frank, geld te leen genomen tot een som van 736.000 frank en hun contant geld afhan dig gemaakt tot een bedrag van 82.000 frank Het hof veroordeelde de oplichters tot gevangenisstraffen tot drie jaar en boeten tot 7000 frank. Voortgezette vernederlandsching van Vlaanderen. - Sedert kort worden de Franschtalige opschriften welke nog steeds, in strijd met de bestaande wettelijke bepa lingen, het stadhuis te Gent aanwezig waren, daaruit verwijderd. De veel besproken weg van Birma is 17 October heropend. Veel commentaar is hierover geweest tus sehen Japan en Engeland. China zal dus wederom langs dezen weg (die maanden ge leden gesloten werd) oorlogsmateriaal uit Britsch-Indië ontvangen. De aanvoer gaat van Rangoon per spoor tot Lasjio en te water langs de Irwadi tot Bhamo. Van Lasjio tot Bhamo gaat een weg tot de grens en van daaruit begint de eigenlijke Birma-weg die langs grillige bochten tot Joennan (Koenming) voert. Koenming is eèn verdeel-centra van wa pens naar Tsjoengking en midden-China. Vroeger ontving eerst genoemde stad de wa pens via Hanoi (Fr. Indo-China) maar sinds de Japanners deze stad bezet houden is dit uitgesloten. De Birma-weg is een staaltje van onge looflijke werklust der duizenden Chinee- sche koelies die het klaar gespeeld hebben, zonder moderne machines, een weg te banen door moeilijk bergterrein en deze geschikt te maken om er zwaar materiaal over te vervoeren. Om het wegdek te effenen wer den zelfs pletrollen uit de wanden der rot sen gebroken. Het bijgaande kaartje geeft een goed overzicht over dezen weg als ook van de vloot- en vliegsteunpunten der Japanners in de Zuid-Chineesche-zee, o.a. de Paracel en Spatley-eilanden. In dit verband gaat men in de Wilhelm- strasse ook in op een verdere vraag van bui tenlandsche zijde, die betrekking had op een bepaalde persuitlating ten aanzien van een z.g. ophanden zijnde viermogendheden-con- ferentie te Moskou. Men verklaart, dat deze persstem een der gebruikelijke bloempjes aan den hemel der politieke combinaties vormt. In Berlijn' is van dergelijke diplomatieke acties niets be kend.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1