wr<t) I Distributie van boter en vetten. BEWAREN EN AFLEVEREN VAN LEVENSMIDDELENAFVAl VOORTAAN VERPLICHT. De onderhandelingen te Batavia. I TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 OCTOBER 1940. NOG LS HET FRAAI HERFSTWEER maar het zal niet lang meer duren, of de kachel zal met haar behagelijke warmte de koude buitenshuis moeten houden. De haard- en kachelfabrieken in ons land zitten dan ook volop in het werk. Een groot aantal binnenwerken van pantserkachels staat voor de verdere bewerking gereed. (Polygoon) IN DE WIERINGERMEER. Drukte in de bloembollenstreek. Terwijl men op den eenen akker de laatste bollen uit den grond haalt, worden op den anderen akker al weer bollen in den grond 'gedaan, welke reeds vroeg in het voorjaar a.s. zullen bloeien. Tuinders bezig met het uitzetten van de vroege tulpen. De man op den voorgrond geeft met een speciale ,,mal" de regels aan, waarin de bollen moeten worden uitgezet. (Polygoon) Reductie op den boter- prijs vervallen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend met betrekking tot de distributie van boter, margarine, spijsvet en spijsolie. De nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet zal niet, gelijk de vorige, acht weken duren. In den vervolge zal iedere week een bon van de boterkaart en van de vetkaart worden aangewezen. De geldigheids duur van deze bonnen zal, evenals het geval is met de bonnen van de vleesch- kaart, twee weken zijn. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „13" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vet kaart geeft gedurende genoemd tijd vak de met „13" genummerde bon recht op het koopen van een half pond mar garine of boter. De bonnen, welke op 25 October nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 1 Nov. a.s. Reductie op den prijs van boter bij afgifte van bepaalde bonnen der vet kaarten zal in den vervolge niet meer worden verleend. Deze tegemoet koming komt geheel te vervallen. Hier tegenover staat, dat de bonnen van de vetkaart recht zullen geven op boter of margarine naar keuze. De houders van vetkaarten, voor wie de boterprijs een bezwaar oplevert, kunnen dus margarine koopen. De toewijzingen voor „boter" geven uit sluitend recht op het koopen van boter, terwijl de toewijzingen voor „margarine" recht geven op het koopen van boter en margarine tot een gezamenlijke hoeveel heid, als aangegeven op het toewijzings formulier. De onderlinge verhouding der hoeveelheid boter en margarine staat ge heel ter keuze van den detaillist. Ten slotte wordt er op gewezen, dat binnenkort een bon der vetkaart zal wor den aangewezen voor het verkrijgen van vet of boter of margarine en een bon voor spijsolie of boter of margarine. Van de bo terkaart zal dan een bon worden aangewe zen voor het verkrijgen van spijsolie of boter. Nadere mededeelingen hieromtrent zul len binnenkort worden gepubliceerd. DOODELIJK ONGEVAL TE ASSEN. Donderdag is op de varkensmarkt te Assen de voerman G. L. verongelukt. Een paard, dat voor twee aan elkaar ge koppelde wipkarren, beladen met blad- aarde, was gespannen, sloeg plotseling op hol. L., die op de voorste kar zat, werd er af geslingerd en kwam zoo ongelukkig te recht, dat hij de wielen van beide wagens over zijn lichaam kreeg. Op advies van dokter Offereins werd hij onmiddellijk naar het Wilhelmina ziekenhuis te Assen over gebracht, waar hij Donderdagavond aan de bekomen verwondingen is overleden. Glimlachje. Niet bang zijn, vriend. Als het regent, vlieg ik altijd zoo. EEN GENERAAL BEZICHTIGT EEN DUIKBOOT. Een Duitsche duikboot in een steunpunt aan de Fransche kust. Een generaal bezichtigt als gast het schip. (Scherl) De veevoedervoorziening. Binnenkort ook voor andere afvalstoffen een regeling. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend. Hoewel in vele gemeenten schilleboeren, veehouders en groenteboeren vrij geregeld afvallen van levensmiddelen inzamelen bij hotels, ziekenhuizen en particuliere huis houdingen, komen toch groote hoeveelheden van deze afvalstoffen in de vuilnisemmers terecht en gaan dus voor een nuttiger ge bruik verloren. Wegens de minder gunstige veevoeder positie, waarin ons land door de oor logsomstandigheden is komen te ver- keeren, kan dit niet meer worden toe gelaten. Binnen korten tijd is dan ook de af kondiging van een tweetal besluiten te verwachten, waarbij het bewaren en inleveren van afvalstoffen, welke ge schikt zijn om tot veevoeder te worden gebruikt, nader wordt geregeld. Het eerste dezer besluiten heeft voorna melijk betrekking op afvallen vdn levens middelen. Het besluit legt aan een ieder de verplichting op om de in huishou ding of bedrijf vrijkomende afval len van levensmiddelen, waaronder te verstaan aardappelschillen, groenten- en fruitafvailen, vleesch-, visch- en broodresten en alle andere etensresten en beenderen te bewa ren en ter beschikking te stellen van de daartoe door de gemeente besturen aangewezen personen. Ook cadavers van honden en katten moe ten ingevolge dat besluit worden ingele verd. Verdere regelingen, betreffende de wijze, waarop de bewaring en inlevering zullen dienen te geschieden, zullen bij plaatselijke verordening worden bekend gemaakt. Verwa -t mag worden, dat die verordeningen bepalingen zullen inhouden, krachtens welke de afvallen hygiënisch en frisch moeten worden bewaard in een emmer of kistje en regelmatig worden afgegeven aan de inzamelaars, die hiertoe var. gemeentewege een vergunning hebben verkregen. Hier is een taak weggelegd vooi de huisvrouw, die moet zorgen, dat deze regeling in alle opzichten een succes wordt. He.t ligt in het voornemen, de schil leboeren, die zich tot heden met de in zameling van genoe nde 'afvalstoffen hebben beziggehouden, bij bovenge noemde regeling in te schakelen. Voorts kent het besluit nog enkele uit zonderingsgevallen ten aanzien van den bewaar- en inleveringsplicht. Zoo zal men niet verplicht worden etensresten en af vallen van levensmiddelen ter beschikking te stellen, welke afkomstig zijn van eigen huishouding of bedrijf en bestemd zijn voor voeding van menschen of dieren, dietot eigen huishouding of bedrijf behooren. Ook geldt de bewaar- en inleverings plicht niet voor die afvallen, welke de hou der normaal in de uitoefening van zijn be drijf pleegt te gebruiken of te verhandelen. Op grond van deze uitzonderingsbepalin gen kan men dus met de afvallen uit eigen huishouding of bedrijf den eigen veestapel blijven voederen en kunnen hotels, zieken huizen, levensmiddelenfabrieken enz. de afvalstoffen normaal blijven verhandelen. De regeling is ook van toepassing op groente, die wegens mindere kwaliteit op de veiling niet den gestelden minimumprijs op brengt. Deze groente zal moeten worden verwerkt of voor vcederdoeleinden verhan deld of anders bij een vergunninghouder moeten wordén ingeleverd. De ingezamelde afvallen zullen normaal worden verkoc». aan veehouders uit de c geving of, rJ?.t mo lijk zal zijn, worden verwerkt tot een duurzaam veevoeder. Het tweede besluit geldt dierlijke afval len. Het heeft ten doel de dierlijke afvallen, welke nog in groote hoeveelheden verloren gaan, eveneens te doen inzamelen en tot veevoeder te laten verwerken. Het besluit stelt te dien einde het bewa ren en ter beschikking stellen van vleeseh- afvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafvallen, beenderen, ondeugdelijke vleeschwaren en doodgeboren dieren ver plicht. Dit heeft dus voornamelijk betrekking op afvallen van abattoirs, slagerijen, vleesch- verwerkende industrieën, poeliers, visch- handelaars enz. De afvallen moeten worden ingeleverd aan personen of lichamen, welke daartoe van gemeentewege zullen worden aangewezen. Ook hier gelden de uitzonderingsbepalin gen ten aanzien van den bewaar-,en inlëve- ringsplicht, indien deze afvalstoffen door den houders gebruik worden in zijn bedrijf ol' door dezen in de normale uitoefening van zijn bedrijf verhandeld plegen te worden. Bij plaatselijke verordening zal voor deze afvalstoffen worden bekend gemaakt, hoe de inlevering en inzameling zal geschieden. In verband met bovenstaand bericht ryordt onder de aandacht gebracht, dat binnenkort ook voor andere afvalstoffen en oude materialen een regeling zal worden getroffen. MEN IS THANS BEGONNEN AAN DE RESTAURATIEWERKZAAMHEDEN van het zoozeer verwaarloosde hek van het Vondelpark te Amsterdam, hetgeen wordt uitgevoerd door jeugdige werkloozen. De jonge smeden aan het vuur. (Polygoon) Een gemeenschappelijk communiqué. Batavia, 18 Oct. (Reuter). De delegaties van Japan en Nederlandsch-Indië die in Batavia zijn bijeengekomen om over eco nomische kwesties te onderhandelen, heb ben een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: De Japanneezen hebben den wensch ge uit, dat hun betrekkingen tot Ned. Indië niet beïnvloed zullen worden door het pact dat Japan onlangs met de asmogendheden heeft gesloten. De noodige aandacht aan het slui ten van het pact werd gewijd en de Ja- pansche delegatie gaf officieel te verstaan, dat de Japanneezen ondarks het pact wen- schen, dat de handhaving en bevordering der betrekkingen tusschen Japan en Ned. Indië daardoor niet in het minst zal lijden. Alles wat Japan wenscht is een samenleving in gemeenschappelijke welvaart met zijn naburen. Van de andere besproken vraag stukken was het belangrijkste de petroleum- kwestie. De onderhandelingen zullen in Batavia voortgezet worden op voorwaarde, dat alle kwesties binnenkort ter sprake zullen komen. - ADVERTEEREN IN DE KRANT BRENGT U NADER TOT DEN KLANT. ADRESSEN VAN DE FAMILIE VAN GEÏNTERNEERDEN'. Familiebetrekkingen van Nederlandsche geïnterneerden in Buchenwald, wordt ver zocht voor zoover zulks nog niet heeft plaats gehad hun adres in Nederland, schriftelijk op te geven aan het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis (4e afdeeling), Zwarteweg 75, Den Haag. Overtreding van het maalverbod. - We gens overtreding van het maalverbod is de maalderij en mengerij van de Coöp. „De Toldijk" bij Steenderen door den voedsel- commissaris verzegeld. De autobusramp bij Baflo. - In het zie kenhuis te Groningen is de 61-jarige J. Funcke uit Groningen, die bij de autobus ramp bij Baflo ernstig werd gewond, gister overleden. Hij is het dgrtiende slachtoffer. Twee andere zwaar gewonde arbeiders ver- keerèn in hopeloozen toestand. INBREKERS EN UITBREKERS TE ZUTFEN. Gisternacht zijn te Deventer twee in brekers, die op het politiebureau in bewa ring zaten, in verband met een diefstal met braak in het schoenenmagazijn Bata, er in geslaagd te vluchten. Eerst had de een zich. weten te bevrijden en deze heeft den ander naar buiten geholpen. Het was een storm achtige nacht met regen, zoodat de politie wacht niets van de uitbrekers heeft ge merkt. Beide mannen hebben slechts kort stondig van hun vrijheid geprofiteerd, want toen zij vanmiddag per tram van Deventer in Zutfen aankwamen, werden zij door een politieagent herkend en naar het politie bureau gebracht. Bij het bureau zetten de mannen het plotseling op een loopen. Zij vluchtten een huis binnen en verstopten zich daar. Zij werden echter spoedig gegre pen en geboeid. Eén van hen had een bedrag van 70. op zak, van welk bedrag de herkomst nog niet kon worden vastgesteld. GERARD VAN HULZEN, f In tachtigjarigen ouderdom is te dezer stede in den afgeloopei. nacht, na een kort stondige ongesteldheid, overleden de heer Gerard van Hulzen, bekend letterkundige en schrijver van vele romans en novellen. Van Hulzen was een van de laatsten van de Nieuwe-Gidsbeweging. Hij werd in let terkundigen zin de vader van het realisme in Nederland genoemd, waarvan zoovele zijner werken getuigden. De Maatschappij van Letterkundigen werd op zijn initiatief in het leven geroepen. Een van zijn eerste groote romans was het in 1900 verschenen boek onder den titel „Getrouwd", dat een bijzondere populari teit mocht genieten. Voordien waren no- vellenbundels van zijn hand verschenen en in den loop van deze eeuw is het aantal van zijn werken tot ettelijke tientallen gegroeid. Nog in het voorjaar was hij aan zijn laatsten roman en zeer onlangs nog aan het schrijven van memoires bezig.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5