Aqmda AMSTERDAM STILLE f Felle brand te Uitgeest. Bampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid EEN DRUK WINTERTJE. Jieck <SL School 3mgezonden Stukken JhiMicaties !Bucqsdifke Stand CHARI FLAND 22 Radioprogr Woen Sp* EERSTE BLAD INUNDATIESCHADE TUINDERIJ. Voor de tuinders in deze streek, die ge troffen waren door de inundatie tijdens de oorlogsdagen, is een voorioopige schade regeling getroffen. Op het raadhuis te Schermerhorn heeft de schade-commissie, vertegenwoordigd door ir. Bausch, den voedselcommissaris, den heer Buhrmann, en den directeur van de boerenleenbank zitting gehouden en werd aan ongeveer 40 gedupeerde tuinders een crediet als voor schot op de schadevergoeding toegezegd van 19000. CORN. JONKER'S KOORKLASSEN IN „DE UNIE". Daar het aantal opgegeven leerlingen de verwachting verre heeft overtroffen, wor den met het oog op de beperkte ruimte in gebouw Heul 3, de zanglessen voortaan ge geven in het gebouw „De Unie". Voor de gewijzigde repetitie-uren zie men de aan kondiging elders in dit blad. MAANDAGMARKT. De prijzenpolitiek. Mogen wij nog schrijven van markt? Ge zien den aanvoer, is zeker Alkmaar als merktplaats nog niet achterop geraakt, doch van de vrijheid van handelen is weinig over gebleven. De schapen, welke in letterlijken zin het slachtoffer van de vleeschdistributie wor den, zijn nog vrij en gaan dienovereen komstig in waarde (marktprijs) sterk de hoogte in. De beste exemplaren zijn dan ook tot 1.45 per kg geslacht gestegen. De vraag of dit wel zoo kan doorgaan, dient spoedig onder de oogen te worden gezien. Wanneer men begint met het nemen van maatregelen, is het einde moeilijk te overzien, ook in 'de vleeschdistributie. De rundertaxatie verliep vlot, al hoorden v/ij insiders zeggen, dat het op deze wijze met de koeien spoedig gedaan zou zijn. Wel zal de A-klasse aan de aanvoerders (de wei- ders) een behoorlijk weideloon laten, maar om A-beesten te maken zal in de komende stalperiode moeite en geld kosten, indien de verhouding tusschen A en B niet door een verhooging der prijzen voor het prima slachtbeest wordt verbeterd. Het A-beest toch, dat zich rijpt dooit aanzetting van het vet tusschen het spierweefsel en ook als los vet, wint weinig of niets in levend gewicht. Derhalve moet dan de vergoeding voor het meerdere voer en de langere verzorging ver kregen worden door een beteren kilo-prijs. In gewone jaren werd na het einde van het weideseizoen de marge tusschen de rijpe en de nog juist slachtbare dieren grooter. Zoo dient ook thans, ter bevordering van den aanvoer van het betere beest, dat tever.s meer vet levert, de marge tusschen A en B grooter te worden. Ook de sprong tusschen C (mindere kwa liteit slachtbeesten) en W (worstdieren), welke in de Hollanden 5 ets per kilo levend is, mag we1, eens nader worden bezien. De slager zal mogelijk klagen over het slachtresultaat van een C III beest, dat op den rand van de W heeft gestaan. Daar tegenover staat, dat de prijsval van een juist in W I vallend beest voor den boer te groot is. Het is feitelijk een niet te vervullen taak om bij dien grooten sprong den juisten weg te kiezen. Een tusschenklasse bijv. C III met een prijs van 2 ets per kilo lager zou hier zeer verbeterend werken. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnummer Het getrouwde schoolmeisje (comedie); hoofd rollen Gusti Huber, Hans Moser en Theo Lingen. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Hoera, ik ben papa! (komisch); hoofdrollen Heinz Rühmann en Carola Höhn. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Sterker dan de wet (sens.); hoofdrollen Paul Hartmann, Man ja Behrens en Aribert Wascher. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnummer De amateur-jockey (kom.-sportfilm); hoofdrol Heinz Rühmann. Toegang voor eiken leef tijd. Woensdagmiddag half 3, matinee. Donderdag 24 October. 7 uur, de Unie, voor de Volksuniversiteit, voordracht over landschapsschoon van Ne derland door J. P. Strijbos. TOEN WIJ TROUWDEN. Tooneelspel op Zondagmiddag. Alkmaar heeft gister de nieuwigheid meegemaakt van opvoering van een blijspel op een Zondagmiddag in het Gulden Vlies, een experiment dat misschien nog wel eens herhaald zal worden in verband met de verduisteringsvoorschriften, die allicht hier en daar een verandering in de dagindeeling noodzakelijk zullen maken. Jammer genoeg heeft deze eerste proef geen schitterend re sultaat opgeleverd wellicht was het zeer vroege aanvangsuur (2 uur) niet bevor derlijk voor het opkomen van een talrijk publiek. Door Het Nederlandsche Tooneel (dir. Cor v. d. Lugt Melsert) werd opgevoerd het blijspel in drie bedrijven „Toen wij trouwdenvan den Engelschen schrij ver J. B. Priestley. Die „wij" zijn drie echtparen, die op den zelfden dag door denzelfden predikant ge trouwd zijn en 25 jaar later bijeenkomen voor een gezamenlijke herdenken van dien dag. Het feest wordt gevierd met een zeer copieus diner ten huize van den parvenu- achtigen oud-wolsorteerder Helliwell, die het gebracht heeft tot dorpswethouder. Zijn vrouw, vroeger verstelnaaister is al even zeer „deftig" geworden. De andere echtpa ren zijn eveneens onbenullig en onwaar achtig, al is het hun financieel voor den wind gegaan. De heeren zijn lid van het kerkbestuur geworden en kunnen zich er niet mee vereenigen, dat de jonge orga nist doet zooals jongelieden in den regel doen: hij had een vriendin gezocht en had daarmee gewandeld. 'En dat nu gaf geen pas! De heeren zouden hem daarover eens onderhanden nemen een ontslag hing in de lucht. Maar zoover kwam het niet, want de „schuldige" deelt hun kort en goed me de, dat zij eigenlijk niet getrouwd zijn. De jonge predikant van destijds had n.l. de bevoegdheid nog niet gehad om zulks te doen. Een brief, waarin de dominee dit meedeelt, dient als bewijsstuk. Wij zullen hier niet alle verwikkelingen nagaan, die zich voordoen, als de deftige echtparen na deze onthulling weer te za men zijn. Zij verliezen alle deftigheid en laten zich zien in hun ware karakters huichelachtig, krenterig, ijdel, kribbig, heerschzuchtig, enz. Ten slote komt er nog een gunstige wending in de zaak, als blijkt dat de huwelijken wèl geldig zijn, doordat er een ambtenaar vanwege de gemeente bij geweest was. De wijze, waarop de vijftien spelers en speelsters dit blijspel in vlot tempo hebben opgevoerd, is bijzonder goed geweest. Het publiek heeft ten zeerste genoten en toon de zijn dankbaarheid door veel en langdu rig applaus. Driegezinswoning door het vuur vernield. Hedenochtend omstreeks half zes is brand uitgebroken in een perceel staande aan de Langebuurt te Uitgeest, bewoond door de gezinnen KI. Pronk, Vermeulen en De Bie. In de woning van laatstge noemde, gelegen achter den timmermans winkel van Pronk, is de brand ontstaan. Zoodra de heer de B. den brand gewaar werd, maakte hij alarm en waarschuwde de medebewoners, die, daar alle vertrek ken gelijkvloers zijn gelegen, zich nog tij dig in veiligheid konden stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse en be streed het vuur, dat in den aanwezigen voorraad hout in den timmermanswinkel pretig voedsel vond, met drie stralen op de waterleiding en de motorspuit, die voor het eerst werd gebruikt. Het pand, dat van hout is opgetrokken, ging met den inventaris geheel in vlammen op. Het mocht de brandweer gelukken een even eens uit hout opgetrokken woning, welke op zeer korten afstand staat te behouden. Ook het gebouw van de r.k. coöperatie, dat tegenover het brandende perceel staat, werd door het krachtig optreden van de brandweer gespaard. Bij het blusschingswerk waren de bur gemeester alsmede rijks- en gemeente politie ter plaatse. Verzekering dekt de schade. AANVAARDING SCHENKING. In bijlage nr. 106 schrijven B. en W.: Mevrouw A. L. G. van den Broek—Bos boom te 's-Gravenhage heeft aan de ge meente ten behoeve van het Stedelijk Mu seum geschonken eenige teekeningen van den bekenden schilder Johannes Bosboom, een met teekeningen verlucht album door vrienden en vereerders aan het echtpaar BosboomToussaint bij het 25-jarig huwe lijksfeest op 3 April 1876 aangeboden, zoo mede een portefeuille met origineele brieven en andere stukken, afkomstig van het echt paar BosboomToussaint. Wij achten deze schenking van groot be lang voor het Stedelijk Museum. Wij stellen uwe vergadering mitsdien voor de schenking van mevrouw A. L. G. van den BroekBosboom met betuiging van uwe bijzondere erkentelijkheid te aanvaard-■-> en daartoe het besluit te nemen. DE SAMENVOEGING DER LANGENDIJKER GEMEENTEN. De gemeenteraad van Zuidscharwoude heeft gister, zonder stemming het voorstel van B. en W. tót samenvoeging der vier Lan- gendijker gemeenten aangenomen. Wij plaatsen het desbetreffende raadsver- slag in ons nummer van morgen. DE WETHOUDERSBENOEMING TE CASTRICUM. In ons Zaterdag geplaatste verslag van de Vrijdag te Castricum gehouden raads vergadering deelden wij mede, dat de raad van Castricum, tegen den wil van den burgemeester, baron Sloet van Ever- loo, met vijf tegen één stem op den door den burgemeester gewilde candidaat, den heer C. P. Spaansen tot wethouder koos. Heden ontving de heer Spaansen van den burgemeester het volgende schrijven: „Hierbij deel ik u mede, dat ik 't raads besluit van 18 dezer, waarbij u bent be noemd tot tijdelijk wethouder dezer ge meente, wegens het in strijd zijn met het algemeen belang, ter vernietiging heb voorgedragen. Mitsdien is het besluit buiten werking gesteld, tot de beslissing is gevallen". EEN DANKBETUIGING. Wij hebben bezoek gehad van den vader van een der oorlogsgewonden, den heer H. van Hartingsveldt uit Amsterdam, die ons heeft verzocht namens beide oorlogs gewonden den hartelijken dank ook namens hun familie over te brengen aan de bevolking van Alkmaar en omgeving voor de belangstelling welke zij ook in financieel opzicht heeft getoond voor hen, die in de oorlogsdagen hun plicht voor het vaderland hebben gedaan en daarvan thans nog de gevolgen hebben te dragen. Deze dank strekt zich ook uit tot het ge zeischap De Bonte Spelers, die een uitvoe ring ten bate der oorlogsgewonden hebben gegeven, tot de Directrice van het zieken huis en de Alkmaarders, die belangeloos hun diensten aanboden bij de overkomst van familieleden en in het algemeen tot allen die door hun dagelijksche bezoeken en hun vele kleine en hartelijke geschen ken het verblijf in het ziekenhuis voor deze oorlogsslachtoffers zoo dragelijk mogelijk maken. Wij sluiten ons gaarne bij dit dankwoord aan en verwachten, dat onze oorlogsge wonden ook in de komende maanden niet zullen worden vergeten. SCHOOL EN BRANDSTOFFEN. Door het bestuur van de school met den bijbel te Noordscharwoude is besloten des Zaterdags geen school te houden en in de plaats hiervan den geheelen Woensdag. Dit met het oog op de brandstoffenschaarschte GESLAAGD. Voor het examen van apothekers-assis tent is te Utrecht geslaagd mej. L. A. Schouten, alhier. Voor het examen van de vereeniging van leeraren in stenografie en machine- schrijven slaagden voor kantoorstenograaf mej. M. J. G. Meester (Zuster Amata) te Bergen en de heer P. K. Ko'otker te Alk maar. CONCERT IN DE PRINS HENDRIK STICHTING. Door de zangvereeniging „Crescendo" uit Noordscharwoude werd Zondagmiddag een concert gegeven voor de oude zeelie den in de Prins Hendrik-stichting te Eg- mond aan Zee. Er is door de toehoorders weer volop ge noten. Ter afwisseling werd medewerking ver leend door den pianist G. Elsnerus van Haarlem. Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. OUDORP. Kookcursus. - In samenwerking met de commissie inzake huishoudelijke voorlich ting zal vanwege de gemeentelichtbedrijven Alkmaar in deze gemeente een voorlich tingscursus worden gegeven, teneinde de huisvrouwen zooveel mogelijk behulpzaam te zijn om met de beperkt beschikbaar ge stelde levensmiddelen toch smakelijke en voedzame maaltijden te bereiden. Deze cur sus, welke uit 2 lesmiddagen bestaat, vindt plaats in de zaal van café Morsch op Woens dag 23 en Dinsdag 29 Oct. a.s. 't Is wat met die vele lange donkere winteravonden, die we thans te doorwor stelen krijgen. Gelukkig maar, dat zoo velen de vriendelijkheid hebben ons van dienst te zijn met hun adviezen over het vullen van die vele avondlijke uren. „Koopt en leest goede boeken", zegt de boekhandelaar, „dat is het beste om het geestelijk evenwicht te bewaren. En om dat het dagelijksch stukje feuilleton in de krant niet voldoende is voor mijn geest om van acht tot twaalf evenwichtsoefeningen te houden, voel ik er wel wat voor om voor deze gymnastische oefeningen elke week een boek te nemen. „Huisvlijt verdrijft Uw zorgen", propa geert de leverancier van hamers, zagen en nijptangen. Het zelf maken van een hooi- kist en brikettenpers moet zoo'n groote voldoening schenken, zeggen ze. Aan een hooikist ben ik nog niet toe, maar als ik wist dat ik het met een wekelijkschen oefenavond in den loop van dezen winter zoo ver zou kunnen brengen, dat ik zonder bloedvergieten een nagel op de juiste plaats in een stuk hout zou kunnen krijgen, dan geeft mij haar huisvlijt tegen de zorgen. „Haalt Uw lievelingsorkesten in huis", adviseert de gramofoonplatenhandelaar. Ook dat kan elke week een gezellig avondje worden. Niet alleen vanwege de kamermu ziek, maar ook wegens de lichaamsbewe ging vereischt om om de drie minuten uit den makkelijken stoel op te wippen om een nieuw plaatje op te zetten. „Vermeerdert Uw talenkennis", raden de mondelinge en schriftelijke leeraren aan. Zeer juist, want er kan een tijd komen, dat de lands- en aethergrenzen weer te over schrijden zijn. Om zich dan als een allround globetrotter te kunen ontpoppen...., dait is één avondje studie in de week wel waard. „Gezelligheid door gezelschapsspelletjes", wordt ten sterkste aangeraden. Vooral het vraag- en antwoordspel lokt me sterk aan. Ik zal best elke week een avond noodig hebben met al die onopgeloste problemen van dezen tijd. Men dient er nu alleen nog maar voor te zorgen, dat in den komenden winter de avonden nog eenige uren langer worden, want zóó'n druk wintertje heb ik nog nooit voor den boeg gehad. HEILOO. Waschgoed en boomen gestolen. - Bij de politie werd aangifte gedaan, dat bij de familie M. waschgoed is ontvreemd. Ook heeft men een bezoek gebracht bij de ko nijnenhokken. Door den boschwachter Mulder is proces verbaal opgemaakt tegen C. T. en D. S. voor diefstal van boomen uit het Heilooërbosch. Etn zeldzaam jubileum. - Op 4 Novem ber a.s. is de heer Wouter Kaandorp 50 jaar koster van de r.k. kerk. Er heeft zich een feestcomité gevormd, waarin geestelijken en notabelen zitting hebben en voor den op roep van een cadeau voor „Wout" zal zich geen parochiaan onbetuigd laten. STOMPETOREN. Uitvoering „Crescendo". - Zondagavond gaf de gemengde zangver. „Crescendo" een uitvoering voor een geheel gevulde zaal in café Renses. Hoewel de groote belangstel ling de kas der vereeniging stellig ten goede is gekomen, minder prettig voor de liefheb bers van goeden zang was de houding van j de jongelui, die zeer weinig waardeering voor het werk van het koor toonden en veel rumoer maakten. De directeur, de heer Zaal uit Bergen, maakte het zichzelf en de leden niet gemakkelijk, doch de vele moei lijke koorwerken, w. rden mooi gezongen. Vooral „De kinderkruistocht", „Onder de Linde" en een gedeelte» uit „lm Weiszen Rössl" vielen bijzonder in den smaak. Een verdienste is wel, dat men zonder tekst boekjes alles woordelijk kon verstaan. „Crescendo" heeft nog meer versterking noodig, moge de wensch van den voorzitter, den heer J. Blauw, die in zijn welkoms woord den burgemeester en den dijkgraaf in het bijzonder begroette, in vervulling gaan, dat men daadwerkelijk de vereeniging gaat steunen, opdat een volgend jaar de operette „Florimont", een compositie van den heer Zaal, opgevoerd zal kunnen wor den. Het duo Wi-Jo en de danseres Loeki Tap verleenden, ten genoegen van het pu bliek, ter afwisseling hun medewerking, zeer verdienstelijk begeleid op de piano door den heer Pranger, die tevens de leider was van het dansorkest „The Professional Stars". Het is te hopen, dat ook de jongelui gaan beseffen, hoeveel studie er noodig is vóór men tot de uitvoering op zoo'n avond komt en een volgenden keer gaan luisteren als er gezongen wordt. SCHERMERHORN. Iepenziekte. - Wederom zijn in onze gemeente, bij gehouden controle, eenige boomen welke aangetast waren door de iepenziekte, aangewezen om te worden ge veld. Nieuwe straatverlichting. - Door het G.E.B. zijn een vijftal speciale verduiste ringslampen geplaatst voor straatverlich ting. Deze lampen, die aan de gewone straat lantaarns zijn gemonteerd, zijn geplaatst bij de bruggen, den gevaarlijken hoek bij de kerk en bij den provincialen weg. ZUIDSCHARWOUDE. Bruggenbouw gegund. - Aan den heer P. Buis te Oudorp is na aanbesteding per 3 Get. j.l., waarbij de gunning was aangehou den, thans gegund het maken van twee bruggen in gewapend beton over de Achter gracht en over de Kerk Ae in de gemeente Zuidscharwoude, met bijkomende werken. De heer Buis was laagste inschrijver met een bedrag van 19.210. VEEL LIEFHEBBERS. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school te Hattemerbroek (Geld.) hebben zich 160 sollicitanten aan gemeld. VRIJZINNIG HERVORMDEN TE ALKMAAR. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Evangelische Unie, vereeniging van vrijzinnig hervormden, waren 36 leden aan wezig. De voorzitter, de heer G. Louwaars, her dacht bij de opening de heeren Oden en Jim- mink, die beiden als kerkeraadsleden veel voor de beweging en de kerk hebben ge daan. Na lezing der notulen werd de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de Zondagschool der Ev. Unie in kerkelijk verband komt. Ook voor die der orthodoxen zal dit ge- wenscht zijn. In den kerkeraad is reeds een commissie, bestaande uit predikanten en ouderlingen, benoemd ter behartiging van het jeugdwerk. Ds. Prins van Wijngaarden gaf hierop nog een nadere toelichting. Steunaanvragen zijn ingekomen voor door den oorlog getroffen afdeelingen en voor de P.C.V.H. In totaal had het bestuur 25 ge gireerd. Dit werd goedgekeurd. Het „Groene busje" is geledigd en bevatte f 20.50, welk bedrag aan den penningmeester der P.C. V.H. is overgemaakt. De aftredende ouderlingen, de heeren P. Meijer, P. v. d. Esch en S. Marwitz, werden wederom candidaat gesteld; in de vacature Oden de heer S. Sougé. De aftredende dia kenen, de heeren Klerk en Wiese, werden candidaat gesteld; in de vacature Jimmink: de heer C. B. Termaat. De aftredende nota belen, de heeren H. Lind en L. G. J. Berg man, werden herkozen. OOSTWOUD. Teraardebestelling K. Kuiper. - Zaterdag middag is op de begraafplaats alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer K. Kuiper. Zeer velen, zoowel van Oostwoud als van elders, hebben den over ledene de laatste eer bewezen en bij den rouwdienst, welke vooraf in de kerk werd gehouden, is wel op ondubbelzinnige wijze tot uiting gekomen, welk een groote plaats de heer Kuiper in het organisatieleven, in het bijzonder op landbouw- en zuivelgebied innam. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heer Geluk, secretaris van de F.N.Z., de heeren Schenk, ir. Dekker en ir. de Vries, resp. voorzitter, secretaris en bureau houder van de L.C.O., de heer Minderhout, administrateur van de Zuivelcentrale, dr. Schey, ir. Huisman, de burgemeester en de oud-burgemeester van Midwoud, en verdere vertegenwoordigers van verschillende orga nisaties op het gebied van landbouw en zui velbereiding. Nadat de kist met het stoffelijk overschot onder de tonen van het orgelspel het kerk gebouw was binnengedragen, nam ds. Diep- huis het woord voor het uitspreken van de lijkrede. Daarna spraken nog tal van anderen een afscheidswoord tot den stoeren werker, die op zoo velerlei terrein zijn groote gaven ge- bruikte. DS. VIS OVERLEDEN. Te Heels urn (Geld.) is overleden ds. P. A. Vis, emeritus doopsgezind predikant. Ach tereenvolgens was hij predikant in de Beem- ster, te Edam en te Irnsum (Fr.) Hij was een der oprichters van den Bond voor Staats - pensionneering, waarvan hij tot zijn dood penningmeester was. De begrafenis ge schiedt morgen. BEGROOTING DER GEMEENTE EN BEGROOTINGEN GEMEENTE-BEDRIJVEN VOOR 1941. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis, dat de begrooting der gemeente en de be grootingen voor de afzonderlijk beheerde takken van dienst der gemeente voor 1941, op de secretarie van 22 October tot en met 4 November 1940 voor een ieder ter lezing liggen en tegen betaling der kosten verkrijg baar zijn. Alkmaar, 21 October 1940. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ALKMAAR. GEBOREN: Pancratius P., z. van Jan P. Beentjes en O. Schenk. Klazina A. M., d. van Johan nes Mosch en S. Kleverlaan. Aldo M., z. van Albertus Vos en A. Davelaar. Johan nes, z. van Johannes van Loenen en M. C. van der Laaken. Marie G., d. van Jose- phus P. N. C. Mooij en L. Koeleman. Wil- helmina G. N., d. van Hendrik Hulskamp en A. Vis. Johannes W., z. van Andries W. Tegel en G. Janssen. Gerrit, z. van Pie- ter Lelij en A. J. Visser. Helene M., d. van Klaas Appelman en H. A. L. Froese. Geertruida M., d. van Cornells J. Gaarthuis en J. M. Hilders. Hendrik, z. van Josinus Pruimboom en T. van Lienen. Johanna DE WASCHINDUSTRIE EN DE ZEEPDISTRIBUTIE. Onder dit opschrift doet „Een insider der waschindustrie" in Uw blad het voorkomen, alsof er voortaan geen zeep meer noodig is in de wasscherij. Hij schrijft toch: „tot voor kort was de zeep één der belangrijkste grondstoffen der wasscherij". Dit moet den schijn wekken dat de wasscherij het voortaan wel zonder zeep kan doen. En toch schrijft dr. ir. P. Scholl: „Wij staan nog op het standpunt, dat de zeep zich niet ge makkelijk zal laten verdringen. Immers door de eeuwen heen is dit wel het voor naamste waschmiddel geweest en gebleven". En zoo schrijven er meerderen, die iets be- teekenen in de waschindustrie. Onder ande ren schrijft er één: „Wij willen niet mee doen aan het gegoochel met allerhande zeeplooze waschmethoden, die beter zouden zijn, dan de beproefde zeepwaschwerkwijze. Dan doet „insider" het voorkomen of alleen de groote wasscherijen in staat zouden zijn, een oplossing der moeilijke problemen te vinden door „haar scheikundige ingenieurs". Wat toch gewoonlijk niets anders beteekent, dan dat zoo'n scheikundige van tijd tot tijd eens een kijkje komt nemen in de wasscherij. Terwijl toch het proefstation voor de wasch industrie te Delft voor enkele centen als semi-overheidsbedrijf voor elke wasscherij (ook de kleinste) klaar staat om haar in alles voor te lichten. De groote wasscherijen zouden dan door „haar" scheikundigen een waschproces hebben gevonden, waarbij de zeep overbodig zou zijn! Lijkt het niet, alsof de groote wasscherijen nu zonder zeep kunnen wasschen? En met een dertigjarige ervaring kan ik het niet gelooven. Wel weet ik, dat er een voorwaschmiddel is gevonden van waterglas en soda, waarmee men kan voorwasschen zonder zeep, wat dus wel eenige zeep uitspaart. Dit kan echter ook een kleine wasscherij als die er behoefte aan heeft. Wat zal echter het geval zijn? De groote wasscherijen zullen beschikken over een grooten voorraad zeep. Gebruiken zij nu zoo'n waschmiddel, dan kunnen zij met haar voorraad nog langer toe, dus hopen zij tot het einde van den zeepnood genoeg te hebben. En daarom kunnen zij wasschen zonder zeep en kraaien zij victorie. Ik schrijf dit stukje niet zoo zeer voor ons zelf, wü komen er wel door. Maar ik kan me be grijpen, dat hier en daar in den lande wel wasscherijen zullen bestaan, wier voorraad niet toereikend zal zijn. En als de bevoegde autoriteiten nu toestaan te wasschen zonder dat de zeepbon in ontvangst wordt genomen, en van den anderen kant men geen zeep zal kunnen koopen zonder bon, dan worden de wasscherijen de dupe. De geachte „insider" is op het einde van zijn stukje zoo bezorgd voor de werk krachten, daar hij bang schijnt, dat zij door het bonnenstelsel werkloos zullen worden. Terwijl hij bovendien klaagt over te veel administratief werk. Misschien zou een was- scher, die dan geen werk meer heeft in de wasscherij, met een beetje goeden wil wel wat administratiewerk kunnen doen, of anders bonnen plakken. Maar stuur hem niet weg en neem er een jongen of meisje zoo pas van de school voor een paar gulden, voor in de plaats. Ook schrijft hij: „Wat te doen met de bon nen waar men niets aan heeft?" Och, die moet U opplakken, dan kan U daar zeep voor koopen. Dat doen wij ook. Want al hebben wij nu een flinken voorraad, waar af gaat en niet bij komt, dat raakt op. Daarom hopen wij, dat men ook de kleine wassche rijen trouw zal blijven en bonnen zal geven, opdat zij kunnen blijven bij koopen. Dan zullen ook deze nog lang kunnen wasschen met heerlijke vette schuimende zeep. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsing, GEBRS. SCHOEN, Visscherslaan 11. [Wij ontvingen van een andere wasscherij een schrijven, waarvan de inhoud vrijwel op hetzelfde neerkomt, terwijl daarin wordt opgemerkt, dat elke wasscherij, aangesloten bij de „Federatie voor de Waschindustrie in Nederland" tot prestaties van zeeploos wasschen in staat is. Wij gelooven, dat de waschkwestie hier mede voldoende belicht is geworden. Red. Alkm. Crt.j C. R., d. van Theodorus J. Sombroek en A. K. Slijkerman. OVERLEDEN: Dirk Verhagen, wedr. van D. Dekker, 54 jaar. Josef J. Hillen, wedr. van H. Kuij- per, 69 jaar. Trijntje Hagen, wed. van C. P. Nuijens, 63 jaar. Gerardus Blankwa ter, 79 jaar. EERSTE B JBSCHREVB] rEBKBNXNai ALEXANI RAYMO JAARSVELD, 414,4 ANP-ber. 8.10 Schri 8.25 Gewijde muziek Morgendienst. 11.G pianobegeleiding en Cantabile. 12.45 Nieuw 1.Molto Cantabile e en gr.pl. 2.30 Gr.pl. gr.pl. 3.45 Gr.pl. 4.E 5.15 Nieuws- en econ. 5.40 Voor de kinderen KOOTWIJK, 1875 IV Ber. (Duitsch). 7.15 Bi 8.ANP-ber., gr.pl. 9.27 Gr.pl. 10.Morge 10.30 Sylvestre-trio. 11 Gr.pl. 12.Ber., eve: 12.30 Ber. (Duitsch). 1 ber. ANP. 1.De Row Ber. (Duitsch). 2.15 Oi (Eng.) 3.45 Gr.pl. (r Omroeporkest. 5. Nieuws- en econ ber. wijsfonds voor de Scl causerie „De waterweg 6— Gr.pl. 6.15 Ber. Voetbal AFDEELING BIJZC A.F.C. ei Onze Alkmaarsche een moeilijke klip om; diende, doch benauwde den. Aanvankelijk stoi voor, doch gebrek aai schien weer de oorzae met de oneven goal 1 moest op eigen terreii nederlaag incasseeren, geen schande is tegen A.F.C. De Alkmaardei een prachtige kans op E.S.V. deed wat wi, hadden. Zij stuurde ht een 10-nederlaag na; kregen hiermede hun incasseeren en staan Zeevogels maakte b( een technisch en snel stuurde zij V.I.O.S. niet op dreef kan kon nederlaag naar Warm heeft eveneens kampi Volgende week zull< bijgewerkten stand ve (OPGAVE AMSTERD/ Bijkantoor van Dinsdag 22 STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederland 19401 3—3% NederL 3 Ned.-lndië 1 5H Duitschl. m. v BANK-1NSTELL1NGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. j Koloniale Bank Ned. tnd. Handelsban INDUSTR. ONP. B1NN1 Alg Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. INDUSTR. OND. BUIT! Am. Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayc Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned Ind Suiker Uni Verg Vorstenlanden PETROLEUM Dordtsche Petr. Kon Petr Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika liji JavaChinaJapan I Kon Ned Stoumboc Scheepvaart Unie tabakken. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific S'i-ubern Railw Union Pacific Can. Paw.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2