1 WAAROM VERHOOGING DER ZUIVEL- EN BROODPRIJZEN NOODZAKELIJK WAS. A.-R. en C.-h.U. vergader den te Rotterdam. Een uiteenzetting van ir. Louwes. Anti-Duitsche lectuur in bibliotheken. Keuringsdienst liet een fabriek verzegelen. kaas en te leve- :enten te en hoog- 0 -}- kaas en van icht op- sche Ziii- t 84 te bij afge- ten toe die in de men ont- 5 vragen. aj reeds van het rond van ieze hef- ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 22 OCTOBER 1940. [centrale, voort 84, and van rustende 'eelheden te 24 uur kg kg 50 kg >ber 1940 ;torten of e Neder- le: i dit for- ïven om- jgegeven, Centrale gegevens verschil ke saldo ile te be- n storten 10. >t en met :onden; kg erbindt) Zuivel- l, 4, GE. -ond van rustende veelheden 0 kg. ober 1940 r volvette )f te doen rlandsche ile: dit for- even om- pgegeven, Centrale gegevens verschil saldi in de Cen- drag van kg netto arekening en met nden: 0 kaas in kg erbindt) tezamen, ng tot de Ji Niet meer afwijzend tegenover de Unie. DE NEDERLANDSCHE SKI-VEREENI- GING IS WEER MET HAAR SKI-LES SEN OP DEN DONDERDAG BIJ LEER- SUM BEGONNEN. Op de helling wordt een lange cocoslooper uitgelegd, waarop naar hartelust geoefend kan worden. Eenige skiërs in actie. (Polygoon). GENERAAL FRANCO ONTVANGT MAARSCHALK DE BONO. In het paleis van generaal Franco in Madrid werd dezer dagen, in tegenwoordigheid van de ministers, militaire bevelhebbers en partij-leiders, de Italiaansche maar schalk de Bono ontvangen. Maarschalk de Bono las een boodschap van den Duce voor en overhandigde Franco den hem verleende hooge orde. (Hoffmann) In een Zaterdagmiddag te Rotterdam ge houden vergadering, uitgeschreven door de centrale anti-rev. kiesvereeniging te Rotter dam en den Kamerkieskring Rotterdam van de chr.-hist. unie, hebben het woord ge voerd dr. H. Colijn en dr. S. Rozemond. Dr. Colijn wees er nogmaals op, dat het afbrekend oordeel over het verleden in me nig opzicht volkomen onjuist moet worden geacht. Dat verleden had zeker gebreken, maar met die gebreken zijn de resultaten op bijna elk terrein zóó geweest, dat Neder land waar het niet heelemaal aan de spits stond, toch in elk geval een eereplaats on der de .volkeren innam. Spr. wenscht er echter den nadruk op te leggen, dat men niet bang moet zijn voor hervormingen, die werkelijk noodzakelijk en wenschelijk blij ken. Alleen is spr. niet zoo hervormingsge zind, dat hij met het grijpen naar het nieu we zou willen prijsgeven het goede, dat het verleden ons heeft gebracht. Het is duidelijk, dat de toestanden op het vasteland van Europa na den oorlog radi- kaal anders zullen zijn dan ze geweest zijn. Hoofdzaak is daarbij de vraag of ons na tionaal volkseigen ongerept zal kunnen worden gehandhaafd, dan wel of ook hier inzichten veld winnen, die tegen den draad onzer historische volksontwikkeling ingaan. Vreemde inzichten, zoo heeft de rijkscom missaris gezegd, zullen ons niet worden op- gedrongen^ maar de vraag is of ze in Ne derland niet vrijwillig aanvaard zullen wor den. Wij gelooven dat wel niet, maar men moet de vraag toch onder de oogen zien. Wij willen allen onafhankelijk blijven, wij willen allen ons eigen volkskarakter handhaven, wij willen allen dat de band tusschen moederland en overzeesche gewes ten bewaard blijft, maar daarnaast zijn er toch ook tal van opvattingen, die niet pa rallel loopen. Voor een schijneenheid ge voelen wij niets. Een samenwerking tus schen c.h.u. en a.r. moet mogelijk zijn en van een aldus verkregen eenheid van visie uit kan men dan de hand uitstrekken naar samenwerking met anderen op het punt van staatkundig of maatschappelijk beleid, waarbij eenzelfde doelstelling aanwezig is. Dr. S. Rozemond te Leiden betoogde, dat het niet uit bekrompen zelfzucht was, wanneer de christelijke groepen strijden voor het behoud en de versteviging en ver nieuwing van de chr. grondslagen onzer samenleving. Zij zijn niet alleen waakzaam tot behoud van eigen geestelijke vrijheden, maar ook gaan ons de oude volksvrijheden en -rechten en de gevestigde Nederlandsehe tradities ter harte. In dit streven ontmoeten zij dan de Ned. Unie. Het is bekend, dat tegen deze groep in haar kortstondig bestaan reeds heel wat critiek is gelanceerd, ook van den kant van het prot. christ. volksdeel. Waar de Unie echter blijk gaf geen doodende gelijkschakeling te willen en integendeel de overtuigingen en inzichten van het prot. christ. volks deel te willen respecteeren, daar kan niets ons in den weg staan om deze groep met welwillendheid en met den oprechten wil tot samenwerking tege moet te treden. Wij staan dus gereed tot samenwerking in den breedst mogelijken zin, zoolang die met behoud van onze meest fundamenteele overtuigingen en met overeenstemming omtrent de richting van het beleid zal kun nen geschieden. Wij zien dit in dezen tijd van bezetting vooral als een bereidheid tot voorbereiding van practische samenwer king zoodra ons daartoe weer naar eigen aard in zelfstandigheid ruimte zal worden gegeven. GORING VLOOG BOVEN NEDERLAND. Het A. N. P. meldt: Rijksmaarschalk Göring heeft in verband met de door hem persoonlijk geleide actie van het lucht- wapen tegen Engeland ook boven Neder land gevlogen. Hij heeft niet nagelaten, zelfs bij duis ternis enkele beschermingsmaatregelen en speciaal de verduistering in alle deelen van Nederland, zoowel vanuit het vlieg tuig als na tusschenlandingen te onder zoeken. Het resultaat van deze onverwachte vliegtocht en tusschenlandingen heeft aan de gestelde eischen voldaan. De houding van de desbetreffende Duitsche en Neder landsehe organen had de waardeering van den rijksmaarschalk en den weermacht- bevelhebbei in Nederland, generaal der liegers Fr. Christiansen. HERFST- EN MISTSTEMMING op een der oude Amsterdamsche grachten. (Polygoon) Een tegenspraak van geruchten. De regeeringscommissaris voor de voedsel voorziening, de heer Louwes, heeft het A. N. P. iets verteld van den achtergrond der nieuwste maatregelen ten aanzien van de prijzen van boter en brood. De nieuwe prijzen van boter en -kaas houden verband met het streven naar een nieuwen melkprijs. In de laatste jaren is hier voor melk steeds een hoogere winter- prijs vastgesteld. Gewoonlijk was het ver schil tusschen zomer- en winterprijs 15 tot 20 cent per kilogram. Thans is het verschil grooter, zooals men gelezen heeft, omdat in de eerste plaats de producent hooger kosten heeft en in de tweede plaats de productie van het dier door de veevoederschaarschte afneemt en het daarom zaak is door hooge prijzen de productie te stimuleeren. De thans voor den producent vastgestelde prijs van 1.95 is gebaseerd op verschillende kostprijsberekeningen, die om dit bedrag balanceerden. Voor de ondermelk is een prijs vastgesteld van 1 1/4 cent per lite'-. Deze prijs steunt op de tegenwoordige veevoederwaarde. Op den grondslag van de prijzen van melk en van ondermelk samen is de kaasprijs bepaald. De kaasprijzen zijn iets verhoogd, niet zoo veel. Voor de 20+, die al oneven redig duur was, was geen aanzienlijke prijsverhooging noodig. Het feit dat de kaasprijzen niet zwaar verhoogd zijn moet men zien in het licht van een harmonische prijspolitiek. Te groote nadruk op de kaasprijzen heeft de neiging geschapen om naar verhouding te veel kaas te p'roduceeren. Aangezien de behoefte aan boter de voorrang moet hebben, past het in een verstandige prijspolitiek, dat de - ver houding van kaas- en boterprijzen de ver leiding om te veel kaas te maken wegneemt. De consumenten van de inkomensklasse beneden de 1400, dat zijn dus de houders van de zoogen. margarine- en vetkaarten, worden in verband met de boterprijsverhoo- ging ontslagen van de verplichting op be paalde bons boter te koopen. Zij kunnen wel boter koopen, doch moeten dan den vollen prijs betalen. Zoodoende wordt te ruggekomen op de dezen zomer ingevoerde actie om ook de lagere inkomensklasse boter te laten consumeeren. Deze actie hing samen met het streven om door opvoering der boterconsumptie vetten te sparen. De boterconsumptie nu is een stuk hooger geweest dan bij de invoering van de boterdistributie verwacht werd. De productie kon het niet bijhouden. Daar om is voor den winter de bovengenoemde wijziging aangebracht. Mocht in het volgend zomerseizoen de boter weer overvloedig worden, dan zal de boter- dwang op den ouden voet weer worden ingevoerd. De heer Louwes hoopt dat bij de thans ingevoerde regeling een evenwicht bereikt is tusschen de consumptie en de productie van boter. Mocht de consumptie de produc tie boven het hoofd groeien dan zullen ook de hoogere inkomensklassen nu en dan ge legenheid krijgen de goedkoopere vetten te koopen. De heer Louwes hoopte op deze wijze aan den landbouw een redelijke prijs te hebben verzekerd, een prijs, die van de andere kant ook zeker niet te hoog is. Lager vetgehalte consumptiemelk. Voorts deelde hij nog mede dat hij hoopt, dat distributie van consump tiemelk zal kunnen worden ver meden door verlaging van het vet gehalte, op een wijze welke aan de voedingswaarde niet te kort doet. Kaasrantsoeneering. De rantsoeneering van de kaas, welke is vastgesteld op een ons per week beteekent practisch, dat de heele bevolking in totaal ongeveer 25 procent minder dan normaal kaas zal kunnen eten. Ons kaasrantsoen is daarbij nog hooger dan het Duitsche, whar men 325 gram in vier weken krijgt. Men moet bij deze kaasdistributie ook aan de belangen van onzen export denken. Het is b.v. een feit dat België voor zijn kaas- invoer op ons is aangewezen. Onder het volk doet een praatje de ronde, dat Duitschlaad al onze kaas heeft weggehaald. Dat komt, zei de heer Louwes, omdat er heele optochten van vrachtauto's met kaas op een gegeven oogen- blik door de steden zijn gereden, doch de toen weggevoerde hoe veelheid was gering, zij kwam, naar ir. Louwes verklaarde, overeen met ongeveer een week van de con sumptie. Door de prijspolitiek, welke het maken van boter meer dan het maken van kaas stimuleert, is er ook al minder kaas voor handen, zoodat uit dien hoofde de invoe ring van rantsoeneering verstandig is. De verhooging van den broodprijs. Dezen zomer zijn de prijzen van de akkerbouwproducten door het regee- ringscommissariaat voor de voedsel voorziening met 10 tot 15 pet. verhoogd. Het is nu eenmaal zoo dat In deze wereld alles moet woraen betaald, daarom zal de consument deze prijs verhooging moeten dragen. Men bedenke daarbij dat de broodprijs sinds September 1939 maar eenmaal met 1 cent verhoogd is. Wij hebben hier in Nederland dus nog een lagen broodprijs. Het heeft steeds in het voornemen gelegen dezen zomer den broodprijs met 1 cent te verhoogen. Thans zijn twee vliegen in één klap geslagen: de verhooging met 2 cent bestrijdt meteen de stijging van kosten in het bakkerijbedrijf De bloemprijs is n.l. niet zooveel verhoogd EEN AAP IN ARTIS was schijnbaar niet tevreden met zijn ver blijf op de prachtige apenrots en koos het hazenpad". De kameel kijkt wantrouwend naar den vreemden be zoeker op zijn stal. (Polygoon) Wat er mee zal moeten gebeuren. De Staatscourant van gisteravond bevat de volgende beschikking van den wnd. se cretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen: Ingevolge aanschrijving van de Duitsche autoriteiten zijn leiders van alle biblothe- ken verplicht de anti-Duitsche literatuur achter slot en grendel te bergen en dus niet meer uit te leenen. Voor zoover deze lei ders al niet reeds langs ambtelijken weg bijzondere instructies hieromtrent hebben ontvangen, dienen zij van deze literatuur binnen drie weken aan het departement van onderwijs, kunsten en we tenschappen een alphabetisch geordende opgave te verstrekken, die schrijver, titel en plaats en jaar van uitgave van de wer ken vermeldt. DOODELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG. Gisteravond is op de Laan van Meerder- voort te Den Haag de 53-jarige G. van dep A., doordat hij onvoorzichtig de trambaan overstak, aangereden door een motor wagen van lijn 20. Hij overleed ter plaatse aan de bekomen verwondingen. dat hij overeenkomt met 1 cent broodprijs- verhooging. De prijs van het echte roggebrood blijft hetzelfde, hetgeen van veel beteekenis is voor die stoken, waar dit brood een volks- voedsel is. Het kan zijn dat het bruine brood hier en daar extra in prijs vérhoogd wordt. Nu immers is gezorgd dat in de ver schillende broodsoorten het gewicht aan droge stof gelijk is, zoodat hier en daar hef gewicht aan bruin brood, dat men krijgt op dezelfde bon, hooger wordt en daarmee ook de prijs. Naar men weet is het maken van melk- brood verboden. De reden daarvan is dat men de kostbare melk, die men zooveel mogelijk over de bevolking wil verdeelen, wil sparen. De lettert M. B. zal men desal niettemin toch nog op veel brooden terug vinden, omdat de bakkers nu eenmaal geen andere bussen hebben om ze te bakken. ■Tenslotte zei de heer Louwes het begrij pelijk te vinden, dat men de jongste maat regelen niet erg pi'ettig vindt. Van over heidswege echter streeft men ernaar zoo wel de producenten als de consumenten zooveel mogelijk hun recht te geven en daarbij de kerk in het midden te laten. 4 „Magere cacao" in den handel gebracht. Opsporingsambtenaren van de Nederlandsehe meelcentrale zijn, in samenwerking met den keurings dienst voor waren te Alkmaar en de gemeentepolitie van Zaandam ertoe overgegaan een fabriek te Zaandam te verzegelen en onder bewaking te stellen. In deze fabriek werd vroeger cacao ver werkt tot veevoeder, maar sedert kort werd de verwerking van dit product voor menschelijke consumptie ter hand genomen De verkoop van dit artikel, dat als „ma gere cacao" in den handel werd gebracht, leidde er reeds toe, dat de keuringsdienst voor waren den fabrikant verbaliseerde, omdat het vetgehalte slechts 9 tot 10 pet. In plaats van 12 tot 15 procent, zooals wette lijk is voorgeschreven, bedroeg. Toen na derhand bleek, dat de verkoop nog niet gestaakt was, werd opnieuw ingegrepen. De achterhaalde partijen werden in beslag ge nomen met de bepaling, dat het fabrikaat onder toezicht van den keuringsdienst voor waren verwerkt moest worden tot vee voeder. Thans kwam aan het licht dat de zegels van de in beslag genomen partijen verwijderd waren. Dit had ten gevolge, dat de fabriek verzegeld en onder bewaking werd gesteld, terwijl den eigenaar een achttal processen- verbaal in het vooruitzicht zijn gesteld. OVERTREDING PRIJZEN- BESCHIKKING. De s Amsterdamsche recherche heeft gisteren een 44-jarigen bakker aangehou den, die van prijsopdrijving en hamsteren beschuldigd wordt. Ten huize van dezen man zijn zes balen suiker tot eer gewicht van 600 pond en 26 vaten zeep van 60 pond per vat in beslag genomen, terwijl in Weesp nog beslag gelegd is op een partij van 5000 kg raapolie. De man had deze goederen in den ket- tinghandel gekocht en weder verkocht. Hij Verkocht tegen ongeoorloofde prijzen. Voor de suiker vroeg hij 45 cent per pond, voor zeep 2 cent, terwijl hij voor de raap olie een prijs van een gulden per liter vaststelde. Hij zal wegens overtreding van de prijzenbeschikking vervolgd worden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5