OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL ALCMARIA VICTRIX I- ALKMAARSCHE BOYS I. Ha re dage» AKKERTJES Belangrijk werk in het laboratorium van Prof. Sprenger. IBaeken JiiiMicaties GEMEENTE Verwerking van groenten en fruit Bereiding van mosten. STADSNIEUWS. HOUDT a.s. ZONDAGMIDDAG VRIJ voor de groote derby: Paardenmarkt. Groote najaarsveemarkt. TWEEDE BLAD - „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu lijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheid! GEEN DEENSCHE VISCH MEER NAAR NEDERLAND. De importeurs van Deensehe visch te IJmuiden hebben thans officieel bericht ont vangen, dat voorloopig geen versche zee- visch naar Nederland kan worden geëxpor teerd, omdat het uitvoerkwantum uitgeput is. Dit beteekent, dat ons land vrijwel van versehe Noordzee- en Oostzeevisch verstoken zal zijn, totdat de Deensehe regeering aan de Deensehe exporteurs weer uitvoerver gunningen zal verstrekken. Ook de aanvoer van versche Deensehe haring zal voorloopig stilstaan. Ons land was het laatste halfjaar bijna uitsluitend aangewezen op den import van versche visch uit Denemarken. De aanvoer van visch aan de Rijksvischhallen te IJmui den zal zich thans voorloopig wel beperken tot rivier- en binnenvisch en bevroren Noordzeevisch, IN VOLLE VAART OP ONVERLICHTE AUTO GEREDEN. Gisteravond is een 40-jarige motorrijder te Amsterdam op den Amstelveenscheweg met groote snelheid ingereden op een personenauto, welke waarschijnlijk onver licht aan den kant van den weg geparkeerd stond. De motorrijder werd met groote kracht van zijn motor geslingerd. Hij is in ernsti- gen toestand met een schedelbaslsfractuur in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Schoolkwestie te Langbroek. - De waar nemend secretaris-generaal van het depar tement van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft vernietigd een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarbij is goedgekeurd een raadsbesluit der gemeente Langbroek, waarin verklaard wordt, dat de instandhouding van de openbare schoot voor gewoon lager onderwijs te Nederlangbroek niet wordt gevorderd en beslist, dat instand houding dezer school wel wordt gevorderd. (Van onzen specialen verslaggever) In de uiteenzetting, welke de inspecteur voor den tuinbouw, ir. A. W. van de Plasche, dezer dagen in een radiorede heeft gegeven over dezen tak van bodemproductie in Nederland, werd gewag gemaakt van de onderzoekingen op het gebied van de verwerking van tuinbouwproducten, welke te Wage ningen worden verricht. Hierin vonden wij aanleiding om ons ter plaatse eens nader over den aard dezer werkzaamheden op de hoogte te gaan stellen. „Practica". In breeden kring is sedert eenige jaren het tijdschrift „Practica" bekend en ge waardeerd om zijn actueelen en belang- wekkenden inhoud. Practica gaf n.l. iederen maand een aantal artikelen, door deskun digen geschreven over onderwerpen, welke in verband met de tijdsomstandigheden, van bijzonder belang waren. Gestreefd werd steeds, een afgerond overzicht van het geheele onderwerp te geven. Bij den aanvang van den nieuwen jaar gang werd besloten iedere aflevering ge- héér aan een zeker onderwerp te wijden. Op deze wijze zouden de abonneés in een handig boekje een encyclopedisch over zicht krijgen van de behandelde stof. Een reeks van deze werkjes zou als het ware een encyclopedische bibliotheek vormen. Practica zal dan ook voortaan als ondertitel voeren „Encyclopedische Biblotheek". In handige boekjes, formaat 12 x 20 c.m„ eenvoudig, maar smaakvol gebonden, zal Practica twaalf maal per jaar verschijnen. In ieder boekje treft men aan een zoo vol ledig mogelijk overzicht van een zeker on derwerp. Het verschil met een gewone en cyclopedie ligt vooral hierin, dat op de eerste plaats de onderwerpen uitvoeriger behandeld worden. Boven alles zal Practica een practische encyclopaedie willen zijn. Is het niet prac- tisch, wanneer men over een zeker onder werp iets weten wil, dat men dan een handig boekje uit zijn boekenkast kan halen, waarin men op werklijk overzichte lijke en eenvoudige wijze een afgerond encyclopaedisch geheel vindt over het des betreffende onderwerp? Het beste kan de opzet van Practica dui delijk gemaakt worden door het zoo juist verschenen eerste nummer in de Practica- reeks „Insecten" door F. Evers met een voorwoord van den president van de Neder- landsche Entomologische Vereeniging. Tevergeefs zal mén in de literatuur op zulk een beknopte wijze zulk een volledig overzicht van het insectenrijk aantreffen. Men zou daar verschillende groote speciaal- werken over moeten raadplegen. Hier vindt men geen ellenlange beschou wingen, maar korte zakelijke uiteenzettin gen, waardoor behalve een overzicht ook een inzicht gegeven wordt. Aetueeler werk, dan er verricht wordt in het instituut voor onderzoek op het gebied van verwerking van fruit en groenten te Wageningen, on der de leiding van prof. ir. A. M. Sprenger, kan men zich moeilijk in denken, Reeds verscheidene jaren is men er bezig met de vervaardiging van de langzamerhand bekend gewor den „zoete most", met de bereiding van wijn, met het onderzoek naar het vitaminegehalte bij groenten en fruit, naar de mogelijkheid van het drogen van fruit, en vooral den h atsten tijd is zeer belangrijk het onderzoek naar de mogelijkheid van het verwerken van tuinbouwproducten bij het maken van surrogaten, en dan met name de surrogaten voor thee en koffie, welke op het oogerblik wel in het brand punt van de belangstelling staan. Wij stelden het dus zeer op prijs, dat prof. Sprenger, ondanks zijn drukke werkzaamheden, gelegenheid vond, ons iets te toonen van het veelzijdige werk dat op dit gebied te Wageningen wordt verricht. Voorop staat het streven, te zoeken naar conserveeringsmethoden, die eenvoudig zijn uit te voeren en waarbij de natuur lijke bestanddeelen ongerept worden be waard. In het algemeen is de toestand in ons land zoo, dat ongeveer 50.COO ha. met vruchtboomen zijn beplant, maar nog niet overal staat de fruitteelt op een hoog plan, ofschoon er de laatste jaren een aanmer kelijke verbetering is ingetreden door betere bemesting, bestrijding van plan tenziekten en in het algemeen een betere behandeling van de vruchtboomen. Wil het Nederlandsche fruit ingang vinden bij het publiek, dan moet het in eer goeden vorm aangeboden worden en gelukkig word ter inderdaad den laatsten tijd meer zorg dan vroeger besteed aan goed plukken, zorgvuldig sorteeren en verpakken. Als dit gebeurt kan men komen met een kwaliteitsfruit waarmede men alle concurrentie op dit gebied kan weerstaan. Neemt men echter deze maatregelen, dan wordt tegelijkertijd een groote hoe veelheid fruit uitgeschoten omdat het niet van eerste kwaliteit is, en dit fruit kan niet meer op de markt gebracht wor den omdat het dan het betere fruit zou beconcurreeren, waardoor de maatregelen, genomen om de fruitteelt op hooger peil te brengen, weer onmogelijk zouden wor den gemaakt. Men moet dus dit fruit dat te goed is voor veevoeder, op een bepaalde wijze bij het publiek brengen en dat kan alleen in geconserveerden vorm Wat geldt voor het fruit, geldt noodzakelijkerwijze ook voor de groenten. Er wordt wel reeds veel fruit geconserveerd doch dit kan nog in grootere mate geschieden, en op een andere manier. De zoete most. Het bereiden van zoeten most is een middel waardoor men groote hoeveelheden fruit kan conserveeren, en waarmee men dus de fruitteelt op belangrijke wijze on dersteunt, terwijl bovendien het product op zichzelf ook zee. groote waarde heeft, omdat het fruit geconserveerd is op een wijze waardoor het aan waarde stijgt. Dit komt, omdat alle onverteerbare stof fen die de appel zelf bevat, verwijderd worden en daarom heeft deze zoete roost een groote waarde voor zieken en sportbe oefenaars omdat het product gemakkelijk door het lichaam wordt opgenomen. Het feit, dat de zoete most een uitstekend gezond heidsmiddel is, is in ons land nog lang niet genoeg doorgedrongen; het kan niet genoeg herhaald worden, dat he-t in het belang van het Nederlandsche publiek is om zoeten most bij het menu op te nemen. Inderdaad vertoont de omzet van zoeten most sinds 1933 een stijgende lijn, maar die lijn kan nog veel sterker stijgen; wanneer het publiek door een grooter verbruik de bereiding van zoeten most steunt dan zou ook de prijs aanmerkelijk lager kunnen worden gesteld. Voor de fabrikatie van zoeten most heeft men den laatsten tijd hoofdzakelijk benut de Brabantsche bellefleur, de Ossekop en de Goudreinet, waarbij bleek dat goed behan delde appels ook den besten zoeten most geven. Het zou onjuist zijn om bij het koo- pen van persmateriaal in de eerste plaats op den prijs te letten, omdat over het alge meen appels van den laagsten prijs ook de slechtste appels zijn. Onrijpe appels kan men beter niet'voor grondstof van zoeten most gebruiken en beter is die appels te nemen welke zich alleen door schoonheids- fouten van het consumptiefruit onderschei den. In het algemeen zou het gewenscht zijn b:j den verkoop van fruit andere richtlijnen te volgen dan de tot nu toe gebruikelijke Zoo zou er een strenge scheiding moeten plaats vinden tusschen het fruit, dat voor de consumptie kan worden verkocht en het fruit, dat moet worden verwerkt. He-t spreekt vanzelf, dat er bij het trekken van deze scheiding aan moet worden gedacht, dat niet alle beurzen in staat zijn uitsluitend luxe fruit te koopen. Maar is een scheiding die desnoods elk jaar opnieuw getrokken zou kunnen worden, eenmaal gemaakt, dan moet alles wat beneden de grens ligt als fabrieksfruit worden verkocht. In dit fa brieksfruit zou ook nog een onderscheid kunnen worden gemaakt al naar gelang van de producten, welke er van kunnen worden gefabriceerd. Zoo zou er bij de- appels en peren verschil kunnen zijn in fruit, geschikt voor veevoer, wijnbereiding, pectineberei- ding, stroop en sommige droge producten en in fruit, geschikt voor het vervaardigen van zoeten most en van prima gedroogde waar. De C-mosten. Daar standaardiseering van 't gehalte aan vitamine C in den zoeten most verkrijgt men ten slotte de C-mosten, die voornamelijk waarde hebben als geneesmiddel. Daarvoor worden gebruikt o.m. de zware bessen, die een zeer hoog vitamine C gehalte hebben en verder ook de rozebottels. Door andere methoden van conserveering krijgt men ook andere producten van therapeutische waai de, zooals b.v. de rozebotteljam, welke een vitamine C gehalte kan hebben van 5000 milliegram per kg. Wanneer men niet let op een bijzonder lekkeren smaak, kan men ook verschillende andere jams met hoog gehalte maken die als vitamine C bron gebruikt kunnen worden. Tenslotte wordt nog nagegaan de moge lijkheid om natuurlijk 1-ascorbine-zuur (vitamine C) te conserveeren in tabletten. VERTROKKEN PERSONEN. B. M. J. Hanraads, R.K., boomkweeker, van Houttil 17 naar Egmond-Binnen. R. Kap- tein, geen, klerk gemeente-secretarie, van Visscherslaan 7 naar Wassenaar. C. C. F. Meijer, zonder beroep, van Kennemerstraat- weg 193 naar Amsterdam. G. M. Han raads, R.K., z.b., van Houttil 17 naar Bel- lingwolde. A. Baars, wed. van A. J. Mos- terdijk, en dochter, van Jan van Scorelkade 13 naar Deventer. H. J. de Waard, N.H., kantoorbediende, van Jan van Scorelkade 31 naar Amsterdam. G. Molenaar, geen, huis houdster, van Scharloo 1 naar Gorinchem. G. van Hilten, geen, z.b., van Oudegracht 102 naar Amsterdam. R. D. Houwing, hulp in de huishouding, van Bergerweg 20 naar Amsterdam. A. G. H. Feij, R.K., contro leur L. C. O., en gezin, van Cabeljaustraat 7 naar Tilburg. M. Boersen, R.K., juffrouw van gezelschap, van Keizerstraat 12 naar 's-Gravenhage. T. Muurling, G.K., dienst bode, van Wilhelminaalaan 20 naar St. Pan- is. M. H. van 't Hof, N.H., zonder be roep, echtgen. van N. Koolhaas, van Co- mansstraat 20 naar Utrecht. J. A de Goeij, R.K., sergeant fourier, en gezin, van Frans Halsstraat 12 naar 's-Gravenhage. T. van Til, geen, machinist gr. vrt., en echt- genoote, R.K., van Brouwerstraat 2 naar Amsterdam. J. Mieldijk, geen, scharen slijper, en gezin, van Compagniestraat 6 247. „Griet", beval zij, „haal direct een emmer koud water en twee kilo zoute dorp. Dit werd gebracht. J.etje deed de drop in het water en roerde toen goed met haar slurf. Toen p.oefde zij een beetje, om te keuren en snoof daarna de halve emmer water op. 248. En met die slurf vol dropwater bespoot zij den zieke. Het was geen prettig bad. Maar als je beter wilt worden, moet je er ook wat voor over hebben. Kobusje proestte van belang. Deze behandeling werd nog ver scheidene malen herhaald. Toen was het genoeg. naar Den Helder. N. Serier, G.K., hulp in de huishouding, van Kennemerpark 26 naar Tilburg. L. C. Bakker, G.K., zonder be roep, van Tienenwal 3 naar Anna-Paulowna. P. A. Greidanus, geen, zonder beroep, van Julianastraat 15 naar Groningen. A. de Kok, geen, echtgen. van M. de Groote, en dochter, van Fnidsen 123 naar Den Helder. C. W. de Ruyter, N.H., zonder beroep, van Kwakelpad naar 's-Gravenhage. R. Veen, N.H., zulvelarbelder, van Overdie straat 47 naar Oterleek. I. de Groote, geen, kapper, van Fnidsen 123 naar Oude- Niedorp. L. de Vries, N.H., zonder beroep, van Ritsevoort 4 naar Groningen. J. van Wulften, R.K., timmerman, van Achterom 16 naar Amsterdam. F. Vorstenburg, geen, zonder beroep, van Egmonderstraat 3 naar Amsterdam. F. Smit, R.K., zonder beroep, van Boomkampstraat 34 naar Oudorp. D. J. Luik, zonder beroep, van Grensstraat la naar Vlissingen. J, A. Boereboom, R.K., banketbakker, van Payglop 15 naar Dor drecht. H, S. van Diepen, R.K., tuinder, van Heilooërdijkje 44 naar Akersloot. T. Kloosterboer, N.H., werkster, van Nic, Beetskade 33, naar Oudorp. K. Walraven, N.H., z.b., van Westerweg 99, naar Apel doorn. L. J. W. Walraven, N.H., werk tuinkundige, van Westerweg 99, naar Ba den-Baden (Dl,) T. H. MansfieldGer- nand, z.b,, van Lindenlaan 113, naar Twisk. G. Bruin, R.K., wed. van Jan Bos, z.b., van Nassauplein 11, naar Limmen. J. Schot, R.K., religieuse, Emmastraat 12, naar Delft. J. J. Bos, geen, z.b., van Steijn- straat 43, naar Groningen. J. Admiraal, R.K., granietwerker, van Hofstraat 6, naar Heiloo. A. van der Gragt, R.K., dienst bode, van Omval 40, r.aar Hensbroek. H. A. Jonker, R.K., marechaussee, van Dahliastraat 8, naar Denekamp. T. Buter, geen, echtge. van Johannes Jansen, z.b. ,van Baanpad 11, naar Velsen. J. A. Nijland, N.H., z.b,, van Pr. Julianalaan 14, naar Egmondbinnen. C, Wakker, N.H., conser veerde!, en echtge. van Bergerweg 11a, naar Den Helder. J. Roggen, N.H., echtgen, Bernard Alons, z.b., en zoon, van Nic. Beets kade 75, naar Utrecht. J. G. Emondt, R.K., huisknecht, van Spoorstraat 78, naar Avereest, F. X Netten, R.K., schoenen handelaar, en gezin, van Langestraat 15, naar Schoorl. A. A. Duits, geen, z.b., van Overdiestraat 20, naar 's-Gnvenhage. G. Koster, N.H., z.b., van Houtweg 25, naar 's-Gravenhage. C. van der Heide, geen, z.b., van Parkstraat 3, naar Amsterdam. J A. Collewijn, R.K., kellner, van Veer- straat 20a, naar Amsterdam. P. Noors, N.H., echtgen. v. Th. G. J. Klinkhamer, z.b., en kinderen, van Veerstraat 20a, naar Am sterdam. P. C. M. Veer, R.K., huishoud ster, van Schermerweg 40, naar Heerhugo- waard. M. J. Tjeertes, R.K., buffetjuffr., van Langestraat 90, naar 's-Hertogenbosch. L. M, Baas, R K z.b., van Emmastr. 25, naar Westwoud. A. Schipper, R.K., werk ster, van Laat 15a, naar Spanbroek. W. B. L. Stikvoort, van Achterdam 8, naar Wassenaar. J. Tol, R.K., schilder, Luttik Oudorp 70a, naar Amsterdam. J. Kie- with, geen, z.b., Bleekerskade 99, naar Eind hoven. H. van Doorn, geen, handelsreizi ger, van Nic. Beetskade 26, naar Heiloo. M. de Carpentier N.H., z.b., echtge. v. Jan Koomen, en dochter, van Costerstraat 10, naar Wieringerwaard. J. W. Klokke- meijer, D.G., huishoudster, van Verdronken- oerd 59, naar Heiloo. M, J. van Sons- beek, geen, z.b., van Nassaulaan 23, naar Amsterdam. M. W. F. Kroon, geen, kant. bed. RVBank, van Kennemerpark 21, naar Amsterdam. K. Visser, Ger.K., burger werkman Lu.A., Toussaintstraat 15, naar Marken. J. H. ^ruijssers, geen, expedi teur, en echtgen., van G. Doustraat 5, naar Amsterdam. M. Timmer, Ger.K., z.b. van Lamoraalstraat 9, naar Haarlem. J. M. Leek, R.K., diensbtode, van Stationsweg 10, naar Gennep. J. Blokker, N.H., slager, van Ridderstraat 14, naar Heiloo. A. J. van der Beek, Ger.K., dienstbode, van Graaf Jankade 4, nrar Den Helder. INGEKOMEN PERSONEN. P. Tromp, R.K.. zonder beroep, Schou tenstraat 4, van Oudorp. H. Humer, N.H., wissellooper, en echtgen., Oudorper- dijkje 15, van Koedijk. C. Kiefst, N.H., chauffeurmonteur, en echtgen., Zaagmo lenstraat 2, van Zuid- en Noord-Scherm _r. P. A. M. Cornelissen, R.K., banketbak ker, Laat 111, van Beverwijk. G. J. Bot, R.K., uitvoerder van bouwwerken, Jan van Scorelkade 60, van Heerhugowaard. M. C. Pieterse, echtg. van H. M. M. Geurts, R.K., zonder beroep, C. W. Bruin visstraat 45, van Bergen. W. Lejeune, R.K., zonder beroep, Rembrandtstraat 41 inw., van Nijmegen. J. J. van Stein, R.K., bakkersknecht, Langestraat 44, van Heemskerk. M. Faber, N H., hulp in de huishouding, Nassaulaan 43, van Leek. J. G. Prins, echtg. van J. J. Kooger, R.K., en zoon, Boomkampstraat 44a, van Rijs wijk. K. Kuijn, N.H., z.b., Karl Marx- straat 8, van Amsterdam. E. Vermanen, (Vóór-verkoop bij: DE GRAND en PRINS.) 10, van Den Helder. - F. W. Busch, R.K., blikbewerker, Voormeer 18, van Den Helder. J. du Pree, N.H., fabrieksar beidster, Tienenwal 36 inw., van Rotter dam. N. Molenkamp, R.K., kleermaker, Middenstraat 3 inw., van Jisp. R, Ver- faille, N.H., zonder beroep, Nassaulaan 14, van Den Helder. A. Smit, zonder beroep, D.G., Nassaulaan 14, van Den Helder. P. H. Essers, R.K., zonder beroep, en echtg. en dochter, Fontein Verschuirstraat 6, van Den Helder, A. J. Wagemaker, R.K., broodbakker, en echtg,, Achterdam 2, van Oudorp. M. J. Smit, R.K., leerL verpleegster, van Everdingenstraat 18, van Delft. H. van der Kooij, geen, cap. sergeant, en echtg., R.K., Scharloo 13a, van 's-Gravenhage. R. Reindersma, Gei.k., grossier in brood enz., en echtgen., geen, en zoon, Ger.k,, Koorstraat 15 inw., van Velsen. I. Compas, echtgenoote van H. ouvert, N.H., dienstbode, Afgesn. Ka naalvak, van Sijbekarspel. L. in 't Veldt, echtgen. van K. E. J. Rosenboom, geen, Bisschop Bottemannestraat 14, van 's-Gravenhage. P. Duijn, R.K., groen- tenboer, Leegwaterstraat 1, van Berkhout. H. Hoek, N.H., Koornlaan 2, van Hil versum. J. H. Rietbroek, R.K., schipper, en echtg., en kinderen, Compagniestraat 10, van Alkemade. G. J. van der Flier, N.H., grondwerker, en echtg., geen, le Ka belstraat 6, van Gouda. H. de Groot, Ned. L. d. H., officier Ned. L. d. H., Hekel straat 9, van Delft. J. C. Schubart, geen, kellner, Langestraat 70 inw., van Groningen. H. du Pree, N.H., fabrieks arbeidster, Tienenwal 36 inw., van Rot terdam. Woensdag 30 October 1940, aanvoer van I11 uur v.m. Dinsdag 5 November 1940 van 10—1 uur n.m. Woensdag 6 November 1940, aanvoer van 912 uur v.m. Op de najaarsveemarkt zal een gedeelte van het marktterrein worden gereserveerd or: Geregistreerd vee en voor vee, af komstig van T.B.C.-vrije bedrijven, toebe- hoorende aan leden die aangesloten zijn bij de Noord-Holl. organisaties. Aangifte voor deze rubriek moet vóór 1 November a.s. geschieden ten kantore van den heer E. Koster Dzn., Kamer 9, Land- bouwhuis te. Alkmaar.' Bespreking van vakken voor de najaars veemarkt kan plaats vinden: a. mondeling, ten kantore van het ge meente-slachthuis te Alkmaër, van 29 Octo ber 1940 af (iederen werkdag, uitgezonderd des Zaterdags), tusschen 9 en 11)4 uur v.m. en van 2)45 uur n.m.; b. mondeling, in een lokaal van het waag gebouw aan het Waagplein, op de Zaterda gen 26 October en 2 November 1940, tus schen 9 en 10 uur v.m.; c. schriftelijk, doch alléén indien het ver schuldigde bedrag a 1 per vak, voor 5 Nel- vember 1940 per postwissel wordt overge maakt aan het adres: Directeur van het Marktwezen, Gemeenteslachthuis, Alkmaar. Alkmaar, 25 Oct. 1940. De Directeur v.h. Marktwezen, VOORTHUIJSEN. echtgenoote van G. Paetzhold, R.K., zon der beroep en kinderen, Woonschip Kwa kelpad 313, van Amsterdam. M. Kop- pes, R.K., dienstbode, Emmastraat 77, van Castricum. C. C. Binkhorst, N.H., arts, Kennemerstraatweg 65, van Rotterdam. 9. Ursem, R K., dienstbode, Tuinstraat 18, van Opmeer. H. Ziverink, N.H., koopman, Voormeer 18, van Hoorn. C. Huber, leerares N.O., N.H., Corfstraat 30, van Rotterdam. G. Schoen, weduwe K. Wagemaker, R.K., zonder beroep, Scharloo 2'0 boven, van Amersfoort. J. Kraakman, R.K., koopman in bloemen en fruit, Kanisstraat 13, van Limmen. H. Spiessens, geen, fabr. arbeidster, Gerard Doustraat 12 inw., van Rotteruam. B. J. C. Tiebie, R.K., Dr. Schaepmankade 6, van Heiloo. W. Spierdijk, geen, matroos 3e klasse, Stationsstraat 73, van Den Helder. H. de Jong, N.H., chauffeur, Uitenboschstraat 30, van Den Helder. S. J. Rempt, uitvoerder, D.G., en echtg., N.H., en kinderen, D.G., Afgesneden Ka naalvak, van Utrecht. M. M. Hollander, R.K., hulp in de huishouding, Langestraat 44, van Lemsterland. J. F. F. van Riet, R.K., Druivenlaan 23, van Haarlem. S. E. C. van Vught, R.K., pensionhoudster, en dochter, geen, Roemer Visscherstraat BEBOUWINGSVERORDENING ARTIKEL 43 WONINGWET. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat van 28 October 1940 af gedurende vier weken ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd het ontwerp van een verordening, houdende voorschriften betreffende den aard van de bebouwing en het gebruik van gebouwen en gronden, ge legen aan de Nassaulaan, het Nassauplein, de Van der Meijstraat, de Lamoraalstraat, de Egmonderstraat, de Cabeljaustraat, den Westerweg (Oostzijde) van de Lindenlaan tot de Hoevervaart, den Westerweg (West zijde) van de Bruinvisstraat tot de Hoever vaart, den Geestersingel, den Kennemer- singel, het Kennemerpark en de Oude gracht (Noord- en Zuidzijde) van de Rid derstraat tot de Koorstraat. Alkmaar, 25 October 1940. Het Hoofd van het gemeentebestuur, F. H. VAN KINSCHOT. DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). Ingekomen is verzoek van den heer C. H. Smit, alhier, om een vergunning voor den verkoop van sterken dranken in het klein uitsluitend voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Lombardsteeg nr. 17. Binnen twee weken na dagteekening de zer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van deze tapvergunning indienen. Alkmaar, 25 October 1940. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. IDENTITEITSBEWIJZEN. De Burgemeester der gemeente Alkmaar herinnert de ingezetenen aan hun verplich ting om bij aangifte van verhuizing binnen de gemeente tevens de identiteitsbewijzen van alle gezinsleden boven 15 jaar aan te bieden ter bijwerking. Op de distributiestamkaarten behoeft deze aanteekening niet te geschieden; dit heeft alleen plaats bij vertrek in de nieuwe gemeente van vestiging. Alkmaar, 25 October 1940. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT TWEEDE BLAD De raad kwam gisterm; onder voorzitterschap van ter, jhr. mr. van Kinschot De voorzitter gaf na openii het woord aan den nestor, die namens den raad den citeerde met zijn gister dag. Spr. uitte den wenso meester dien dag nog vele heid in zijn gezin zal moge: had gemeend met sympath heid voor hetgeen de burgc tijd voor het belang van gedaan, den wensch van vergezeld te moeten doen Voorts feliciteerde spr. den secretaris, die morgen De voorzitter dan verzekerde, dat hij en den beste krachten aan de gemi ven geven. (Applaus.) 'Hierop kwam de vaststel] len aan de orde. De heer Stoutjes notulen, dat hij bij zijn latie den prijs van 60 ce waterverf had genoemd, meente 600 kg voor het grachtbanden had gekocht over verwonderd, dat in de en het advertentieblaadje gestaan, dat spr. een prijs noemd als koopprijs, terwijl Dit is onjuist. Dat iemand schrijft, vond spr. best, doch heid schreef, al zijn wij d meer gewoon, vond spr. teerde woordelijk, hetgeen waaruit bleek, dat hij had de kalk voor 60 cent per maar was gekocht. De een Alkmaar gevraagd was, ven. Hierdoor is de schrij v raakt. Spr. wilde gaarne in de men zien, dat hij een prijs genoemd. De voorzitter me raadsverslag niet meer heel is. Nu de heer Stoutjesdijk zal alsnog de prijs van worden opgenomen. Het ten de notulen en daar zal buiten houden. Hierna werden onder apj voor den burgemeester binr Ingekomen stu Van Ged. Staten goed kei sluit tot aanvaarding als aquarellen; tot verkoop van grond straat; alsmede aan de Hoi Reekerstraat hoek Zeswieler havensctraat, de Papiermol Zeswielenstraat. Goedkeuring was tevens besluit tot wijziging van 1939, alsmede van het ment, van de gemeentebegi van de bedrijven voor 1940 van deze begrooting. Ook van de raadsbesluite van de verordening tot inr gemeentepolitie. Deze stukken werden aangenomen. Dit was ook verslag van het scheidsgere cesverbalen van de verifit meentefinanciën, benevens de r.k. schoolbesturen tot in bouw van de oliestookinricl Willibrordusschool. In handen van B. en W raad werd gesteld een verz stuur van de Ambachtssch ding van de inventaris, be zoek van den heer v. d. Ho van pacht van den muziekt Voor kennisgeving werdf nomen een schrijven van van Leeraren in lichamelijl een schrijven van den heei waarin hij dank betuigt vc ming, alsmede een schrijve waarin bericht werd dat verkoop van grond aan hoek Rembrandtstraat we In handen van B. en W. het verzoek van het bestuu school om de avondcursus den. Vaststelling van het bedi voor de ulo, en lage Aangezien gemeentewerk voor de openbare scholen den berekend, waarmede schoolbesturen zich niet vereenigen, zoodat deze in stellen B. en W. thans den van den secretaris-generaal voor de vergoeding per lee gen en wel voor het L.O. tc het Ulo tot 18.10. Conform besloten. Uitbreiding meubi Julianasehot B. en W. stellen den ra bestuur van de vereeniginj van christelijk schoolonder de medewerking te verleei ding van het meubilair en Juliana Ulo-school. Als voren. Verpachting van een pe B. en W. stelden den ra machtigen tot het verpach ceel bouwland bij het bur bedrijf te Bergen. Als voren. Verkoop grond Houthavensti B. en W. stellen den raa ro's Bouwbedrijf N.V. te grond aan de Houthavenst voor 9004.50 en 970 M2. einde daarop 22 woninger Als voren. Termijnverle 7 Maart j.l. besloot de i J Glas te Heiloo 36 M2. g: m-nstraat voor 108 te voorwaarde, dat binnen 2 dracht moest plaats hebbe

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6