Toewijzing van rundveevoeder in den komenden winter. Nieuwe interneeringen. Frauduleus slachten wordt streng gestraft. Wat men riskeert. De distributie van kaas. Bommen op fabriek te Puttershoek. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 OCTOBER 1940. IN DE VAARTEN VAN DE BEEMSTER HEEFT MEN VEEL LAST VAN HET KROOS. Vooral de gemalen, welke het water op peil moeten houden, ondervinden veel ongemak, daar de roosters verstoppen, zoodat er wel den geheelen dag iemand bij kan staan om ze schoon te houden. (Polygoon) DE DUCE BEZICHTIGT EEN ERTSMIJN IN NOORD-ITALIË. Tijdens zijn reis door Noord-Italië, ter gelegenheid waarvan hij verschillende gemotoriseerde divisies inspecteerde, bezocht Mussolini ook een ertsmijn. De Duce diep in de schacht in ge sprek met een mijnwerker. (Scherl) GENEMUIDEN IS EEN CENTRUM VAN DE MATTENINDUSTRIE. Zoo goed als de geheele bevolking van het plaatsje is erbij betrokken. Een werkman bezig hnet het vervaardgien van de bekende-biezenmatten. (Polygoon) Duitsche represaille maatregelen. Het A.N.P. verneemt, dat in het kader van de Duitsche repressaillemaatregelen in verband met de behandeling van Duitsche onderdanen in Ned.-Indië, wederom een aantal Nederlanders hier te lande is geïnterneerd. Ook deze per sonen worden, evenals de reeds eerder geïnterneerden, geacht in Ned.-Indië een begrip te vertegenwoordigen. Het A. N. P. meldt: Aangezien Is geble ken, dat op sommige plaatsen het slachtver bod wordt overtreden, ten gevolge waarvan vleesch zonder bon wordt afgeleverd, wordt door het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd uitdrukkelijk de aan dacht er op gevestigd, dat zeer streng te gen deze overtreders zal worden opgetre den. Behalve dat tegen den landbouwer, die zich schuldig maakt aan een overtre ding van het slachtverbod op de gewone wijze een vervolging zal worden ingesteld, zal de landbouw-crisis-organisatie, waarbij hij is aangesloten van haar bevoegdheid gebruikmaken om hem als georganiseerde te schorsen, waardoor hem de uitoefening van zijn bedrijf geheel onmogelijk kan wor den gemaakt. De handelaar, die zich aan overtredingen als bovenbedoeld schuldig maakt, zal van de levering aan de Nederlandsche veehou derij-centrale worden uitgesloten. Hetzelfde zal geschieden met een anderen handelaar, die voor hem zou optreden of voor hem vee aan de Nederlandsche veehouderijcen trale zou trachten te leveren. Indien een slager zich aan overtreding van het slachtverbod schuldig maakt, zal hij, behalve, dat hij op de gewone wijze vervolgd wordt, geen toewijzing voor rund of varkensvleesch meer ontvangen, waar door hij zijn bedrijf niet meer zal kunnen uitoefenen. Het voorgaande moge een ernstige waar schuwing zijn voor al diegenen, die nog niet inzien, dat overtredingen als hierbe- doeld in de huidige tijdsomstandigheden de voedselvoorziening van het geheele volk ernstig in gevaar brengen en derhalve vol strekt ontoelaatbaar moeten worden geacht. Elke week wordt een bon geldig verklaard. Van bevoegde zijde wordt de aandacht erop gevestigd, dat bon „39" van het al gemeen distributiebonboekje is aange wezen voor het verkrijgen van 100 gram kaas gedurende het tijdvak van Maandag 28 October tot en met Zondag 10 November a.s., maar dat voor het tijd vak van 4 tot en met 17 November a.s. wederom een bon zal worden aangewe zen ter verkrijging van 100 gram kaas. Het ligt n.l. in het voornemen iedere week voor kaas een bon aan te wijzen, welke bon dan twee weken geldig blijft, evenals dit het geval is met bonnen voor vleesch. Dit beteekent dus, dat het rantsoen klas 100 gram per persoon per week bedraagt. Voorts wordt erop gewezen, dat bon „39" gedurende de tweede week van den geldig heidsduur, dus van 4 tot en met 10 Novem ber a.s. niet gebruikt mag worden ter ver krijging van kaas in hotels, retsaurants en dergelijke. BIJZONDERE HULPACTIE VOOR ROTTERDAM. Onder de gemeenten, welke door de oor logshandelingen bijzonder zwaar te lijden hebben gehad, neemt Rotterdam een aparte plaats in. Een groot deel der bevolking be vindt zich in een ernstigen noodtoestand. De rijkscommissaris heeft daarom besloten tot een hulpactie voor alle Nederlandsche staatsonderdanen te Rotterdam, die deze hulp behoeven. Deze hulp zal éénmaal worden verleend. De voorbereidingen van den vertegenwoordiger van den rijkscom missaris voor Rotterdam, dr. Völckers, zijn reeds geëindigd, zoodat de uitbetaling reeds in de eerstkomende dagen zal kunnen plaats hebben. De burgemeester en de directeur van maatschappelijk hulpbetoon hebben de outillage van maatschappelijk hulpbetoon voor de uitbetalingen ter beschikking ge teld en volte medewerking toegezegd. 110, 140 of 165 kg. meng voeder van ksasse a, b. en c. Groote zuinigheid is noodzakelijk. 'Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt ter vervolge op het persbericht en de publicatie betreffende de rundveevoedertöewijzing het volgende bekend. De bedrijven, welke in klasse 1 vallen, krijgen 110 kg mengvoeder toegewezen voor bovengenoemde periode. Voor bedrijven, welke in klasse 2 vallen, wordt in voor noemde periode 140 kg mengvoeder toegewezen, terwijl de bedrijven, welke in klasse 3 vallen, 165 kg mengvoeder krijgen toegewezen. Bij de classificatie is yitgegaan van het aantal stuks vee, aanwezig per 21 Januari 1940. Ook de toewijzing van het rundvee voeder zal geschieden op de basis van het aantal stuks vee, op dien datum bij de vee houders voorradig. Slechts in bijzondere gevallen, namelijk wanneer een veestapel een sterke wijziging zal hebben ondergaan, kan de provinciale voedselcommissaris andere maatstaven toe passen. De toewijzingen zullen worden verstrekt per melk- en kalfkoe, per stuk hoogdrachtig jongvee en per stier, alle voor zoover zij ouder zijn dan een jaar. Ten behoeve van vrouwelijk jongvee boven een jaar wordt de halve norm toegewezen. Bovendien is bepaald, dat die con- sumptiemelkbedrijven, welke in 1938 1939 een gemiddelde winterproductie van 9 1. per koe per dag hebben be haald, een extra-rundveevoedertoewij- zing zullen ontvangen, groot 20 kg per melk- of kalfkoe en per stuk hoog drachtig jongvee. De kleine bedrijven, dit zijn bedrij ven met minder dan drie stuks melk en/of kalfkoeien, terwijl de oppervlakte niet grooter is dan 5 ha, ontvangen een extra-toewijzing van 30 kg per melk- BELASTING VOOR ELECTRISCH GEDREVEN AUTO'S. Ontheffing van verhooging bepleit. Ingevolge de bestaande bepalingen van de motorrijtuigenbelastingwet wordt voor auto's voortbewogen door een andere dan uitsluitend aan benzine ontleende krachi een momenteel met 50 pet. verhoogde mo torrijtuigenbelasting geheven. In verband met het groote belang voor de volkshuis houding van het althans naar beste vermo gen in stand houden van het Nederlandsche wagenpark, ook in tijden van benzine- schaarschte, werd bereids beslist, dat voor motorrijtuigen, welke met gas worden ge dreven tot nader order de bedoelde belas- tingverhooging wordt opgeheven. Men zal gemakkelijk begrijpen van welk belang de ze beslissing is voor hen, die noodge dwongen zijn overgegaan in deze tijden be trekkelijk groote bedragen te besteden aan den ombouw tot en nieuwe aanschaffing van een gastractie-apparatuur. Dezelfde motieven kunnen echter ook gelden voor de thans, dank zij Nederlandsch initiatief wer naar voren gebrachte tractie middels door accu-batterijen gevoede elec- tromotoren. Zulks is voor de K. N. A. C. reden geweest om ook voor deze laatstge noemde tractie bij het Departement van Financiën een ontheffing te bepleiten van de verhoogde motorrijtuigenbelasting. DE ONDERHANDELINGEN IN BATAVIA. Batavia, 25 Oct. (Domei). Ter voortzetting van de JapanschNederl.-Indische bespre kingen na het vertrek van den Japanschen minister voor handel en industrie, Koba- jasji, zijn J. E. van Hoogstraten, lid der Nederl.-Indische delegatie en de Japansche consul-generaal Otoj: Saito en Tomotsoene Ohta, het voornaamste lid van den staf der Japansche delegatie gisteravond bijeenge komen in het verblijf van den consul- generaal. Naar verluidt werden de olie onderhandelingen voortgezet, terwijl tevens de voorberidingen werden besproken voor de a.s. algemeene handelsonderhandelingen. en/of kalfkoe en per stuk hoogdrachtig jongvee. Bovengenoemde toeslagen worden niet gegeven ter behoeve van jong vee en stieren. Van de toegewezen hoeveelheid rundvee voeder per bedrijf wordt de veehouder in kennis gesteld door middel van een brief kaart. Indien hij deze briefkaart voor 27 Oct. 1940 ontvangen heeft, kan hij op de regis- tratiekaart kenbaar maken, hoeveel rund veevoeder hij wenscht af te nemen in de eerstvolgende distributieperiode, met dien verstande echter, dat hij nooit meer dan 1/4 gedeelte van de hem toegewezen hoeveel heid rundveevoeder per periode kan afne men. Indien hij deze briefkaart na 27 Oct. heeft ontvangen, kan hij zich wenden tot den plaatselijken bureauhouder, onder wiens ambtsgebied hij ressorteert, ten einde ken baar te makeni welke hoeveelheid rundvee voeder hij in de eerstvolgende distributie periode wenscht af te nemen. Door het rundveevoeder op deze manier toe te wijzen is de veehouder in de gele genheid, al naar de behoefte is, in de eene periode meer en in de andere minder rund veevoeder te betrekken. Daar de totale hoeveelheid beperkt is. zal de veehouder het voor hem beschikbare rundveevoeder zoo economisch mogelijk over de geheele winterperiode moeten ver- deelen en in die perioden, dat het rundvee gevoederd kan worden, zooveel mogelijk krachtvoeder moeten sparen. Door het indeelen in verschillende klas sen heeft men beoogd de bedrijven met een dichte bezetting, bedrijven dus, welke ge- middels minder ruwvoeder kunnen winnen, meer krachtvoeder te verstrekken. Gezien het vorenstaande en gezien het feit, dat, behoudens zeer bijzondere om standigheden, in geen geval meer kracht voeder kan worden toegewezen dan de hoe veelheid, welke door den provinicialen voedselcommissaris aan de veehouders wordt medegedeeld, wordt er nogmaals op gewezen, dat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht, daar, ook indien er door 'n strengen winter een tekort aan ruwvoe der zou ontstaan, in het voorjaar in geen geval een extra hoeveelheid rundveevoeder zal kunnen worden verstrekt. TOEPASSING VESTIGINGSWET OP HET BANKETBAKKERSBEDRIJF. Blijkens een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betref fende de uitvoering van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 is het verboden een in richting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het banketbakkersbedrijf, onderscheidenlijk van het banket-verkoo- persbedrijf, voorzoover die uitoefening be treft, te vestigen zonder vergunning van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Onder de uitoefening van het banket bakkersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan: a. het ten behoeve van het publiek ver vaardigen van: 1. groot of klein gebak, als taarten, taartjes, koekjes, petit-fours en banket, 2. schuim-, slagroom-, suiker- of dragant werk, 3. fondant, borstplaat, chocolade of marse- pein, 4. ragoutwerk, b. het ten behoeve van het publiek ver vaardigen, gepaard gaande met den ver koop aan het publiek, van producten, als onder a genoemd, behoudens indien deze uitsluitend of in hoofdzaak bestemd zijn voor verbruik ter plaatse van dien ver koop. BRANDJE IN HAVERMOUTFABRIEK. In den lostoren van de gort- en haver- moutfabriek „Mercurrius" te Wormerveer is gistermiddag door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan. De brandspuiten uit Wormerveer en Wormer waren spoedig ter plaatse. Men kon uitbreiding van den brand voorkomen. De schade beperkt zich tot de bovenverdieping, welke uitbrandde. De benedenverdieping kreeg waterschade. Vijf en twintig dooden. Het A.N.P. meldt: Tot de gemeenten wel ke gisternacht alsmede in den vroegen mor gen in meer of mindere mate geteisterd zijn door de bombardementen der Engelsche vliegers, behoort ook het dorp Puttershoek op het Zuidhollandsche eiland Beyerland, waar eenige voltreffers zijn terechtgeko men op een fabriek van voedingsmiddelen. De gevolgen waren ontzettend: 25 arbeiders, van wie de meesten reeds met hun dagelij kschen arbeid waren begonnen, werden gedood en verschei dene anderen gewond. In de fabriek brak brand uit, die later op den dag is gebluscht. Het aantal dooden, dat reeds geborgen kon worden, bedraagt thans 24, terwijl eenige zwaar gewonden naar het ziekenhuis te Dordrecht zijn overgebracht. De vele lichtgewonden werden ter plaatse verbon den. De brand werd door de brandweer uit Puttershoek welke nog eerder dan de fa- brieksspuit water gaf, met assistentie van die van 's-Gravendeel en Dordrecht ge bluscht. De Rotterdamsche en Zwijndrecht- sche brandweer waren ook spoedig aanwe zig, maar behoefden geen hulp te verlee- nen. De meeste slachtoffers kwamen van elders. In totaal werden zeventien bommen geworpen, waarvan tien op de fabriek. Bommen op andere plaatsen. Voorts meldt het A.N.P.: Op een woon wijk in Vlissingen wierpen de Engelschen 12 bommen, waardoor 10 huizen werden vernield en vele andere woningen werden beschadigd. Wonder boven wonder zijn hier geen dpbden of gewonden te betreuren. Na#ij Pijnacker vielen bommen in het open." veld, tengevolge waarvan enkele stuks vee werden gedood. Een aantal bommen, dat op het eiland Texel terecht kwrm, veroorzaakte geen schade. Bij het Groningsche dorp Beerta werden ongeveer 20 brandbommen afgeworpen. Er ontstond eenige onbeteekenende schade aan het electrisch bovennet. In Friesland werden op enkele plaatsen boerenhoeven door Engelsche bommen be schadigd. Een bom, welke een Engelsche vlieger af wierp boven Rotterdam, beschadigde een baggermolen, welke lag gemeerd in de Nieuwe Maas. DIRECTEUR RIJKSDIENST VOOR DE WERKVERRUIMING BENOEMD. De waarnemend secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft aangewezen tot: Algemeen directeur van den rijksdienst voor de werkverruiming: ir. O. de Kat, lid van de directie van voornoemden dienst. Directeur voor de voorbereiding van de aan den rijksdienst voor de werkverrui ming opgedragen aangelegenheden van cultuurtechnischen aard: Ir. J. Th. West- hoff, lid van de directie van voornoemden dienst. Directeur voor de voorbereiding van aan den rijksdienst voor de werkverruiming opgedragen aangelegenheden van civiel- technischen aard: Ir. J. Hidde Nijland, lid van de directie van voornoemden dienst. VOORLOOPIG GEEN VERANDERING VAN WERKTIJD VOOR AMBTENAREN. Eenigen tijd geleden had de secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken door middel van een circulaire aan de colleges van Ged. Staten en aan de colleges van burgemees ter en wethouder in overweging gegeven, van 1 November tot 1 Februari e.k. den kantoortijd te regelen en te doen regelen als volgt: Maandag t.m. Vrijdag van 912.30 en van 1316.30 en Zaterdag van 913. Thans deelt de secretaris-generaal in een circulaire aan genoemde colleges mede, dat deze regeling was gebaseerd op de veron derstelling dat gedurende het wintersei zoen de midden-Europeesche wintertijd zou gelden. Daar thans echter besloten is, dat de midden-Europeesche zomertijd voorloopig nog zal worden gehandhaafd, geeft de se cretaris-generaal in overweging, te bevor deren, dat de kantoortijd voorloopig onge wijzigd wordt gelaten. JEUGDIGE GLOBETROTTERS TE AMSTERDAM. Van school naar huis was één stap voor twee kinderen uit de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam, resp. acht en tien jaar oud. Om vier uur gistermiddag ging de school uit, een kwartier later zag men het jeugdige tweetal voor de deur van het oudei'lijke huis vredig spelen. Zij hadden echter meer- in hun mars. Zij wilden meer van de wereld zien en begaven zich omstreeks half vijf op weg. Toen de kinderen met etenstijd nog niet thuisgekomen waren, waarschuwden de verontruste ouders de politie aan het J. D. Meijerplein. Een telegrammetje ging door naar de verschillende bureaux, doch voor alsnog zonder resultaat. Omstreeks half twaalf gisteravond kwam de vader echter met de gelukkige mededee- ling, dat zijn spruiten terecht waren. Zij waren eens een kijkje gaan nemen bij de verwoestingen, aangericht door het bom- dement van Tuindorp-Oostzaan. Ver moeid, maar met een ervaring meer, waren zij laat in den. avond thuisgekomen. HOE GOED VERDUISTERD WORDT. Gisteravond werd omstreeks 12 urr in het westlandsche plaatsje 's-Gravenzande een man door Duitsche militairen aange houden, daar hij zich na 10 uur nog bui tenshuis bevond. Op het politie-bureau te 's-Graven- zande werd de overtreder aan een verhoor onderworpen, waarbij bleek, dat men met den 62-jarigen N. uit 's-Gravenhage had te doen. De man was 's avonds nog even uit huis gegaan om een pakje bij iemand in de Appelstraat te Den Haag te bezor gen. De Hagenaars hadden echter zoo uit muntend verduisterd, dat hij den weg kwijt raakte en begon te dooien. Zonder dat hij het bemerkte, verliet hij Den Haag en kwam in 't Westland terecht. Ook hier was het overal zoo aarde-donker, dat hij zonder het te weten na een paar uur zoeken naar de Haagsche Appelstraat, in 's Gravenzande verzeilde. Hier nam zijn odyssee een einde en vertelde de politie hem tot zijn groote verbazing, dat hij zich een aardig eindje van zijn woonplaats bevond. Uit boven staande blijkt echter wel, dat over het algemeen, uitstekend verduisterd wordt.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5