Geef Uw handen PUROL Centrale keuken in Alkmaar? Bommen op onze omgeving. AGENDA De automatiseering van de telefoonnetten EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Maandag. Nu kindervoeding, tengevolge van de moeilijkheden met het bonnen stelsel is opgeheven en, evenals in de v.orige oorlogsdagen, de behoefte ge voeld wordt om de min-gegoeden in hun voedselbehoeften op peil te houden, heeft ook het Alkmaarsche gemeentebestuur overwogen, om, zooals elders in den lande reeds is geschied, een centrale keuken in te stellen. Op verzoek van het gemeente bestuur heeft de directie van de N.V. v.h. W. Hoogenstraaten en Co. alhier, een plan voor een centrale keuken uitgewerkt. Zooals men zich zal herinneren, werd in de vorige oorlogsjaren door dezelfde fabriek een dergelijke keu ken op voortreffelijke wijze ver zorgd. Het nieuwe plan omvat de berei ding van 10000 porties warm eten per dag in de keukens van de fabriek. Het lag in de bedoeling, de porties van een K.G. op bepaalde punten' in de stad te distribueeren. De directie ontwierp echter een organisatie, waarbij het eten warm thuis bezorgd kan worden. Daarvoor zouden rijwielen worden gemaakt met geïsoleerde aanhangwagens, die elk twee bussen van 50 K.G. bevat ten. De kosten zouden, volgens de berekening van de directie, nog lager zijn dan die bij distribueering op be paalde punten der stad, terwijl het systeem het voordeel zou hebben, dat de bevolking bij winterdag niet in de koude behoeft te staan voor het ont vangen van warm eten. Dit plan komt ons in alle opzichten sympathiek voor. Door de vestiging van deze zeer goed geoutilleerde fabriek van verduurzaamde levens middelen verkeert Alkmaar in de bijzonder gunstige positie, dat een dergelijk plan hier verwezenlijkt kan worden. Het plan is dan ook voorgelegd aan het betreffende departement te den Haag, doch tot nog toe is niet be kend hoe er daar over wordt geoor deeld. Nu de dagelijksche levensbehoef ten duurder worden, waardoor in tai van gezinnen een ongewenschte be zuiniging op de levensmiddelen plaats vindt, is het zeker wenschelijk, dat ten behoeve van het behoud van onze volkskracht, door het centraal koken de bevolking een maximum aan de benoodigde voedingsstoffen in vitaminen voor het beschikbare geld verstrekt wordt. Wij hopen dan ook ten zeerste, dat dit plan werkelijkheid zal worden. In N o o r d-B eemster werden op verscheidene plaatsen brand plaatjes gevonden, welke echter door de politie onschadelijk werden gemaakt. In Oldenbroek is een bom vlak voor de kerk terecht gekomen. Menschenlevens zijn niet te betreu ren, maar er werd belangrijke schade toegebracht aan de kerk en omliggende gebouwen. In IJselmui- aen (Overijsel) werd een zware bom in de nabijheid van een school gebouw geworpen. Daar de bom slecht gemikt was, is de school niet getroffen, maar sprongen alleen de ruiten. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is Den Helder weder aoor Engelsche vliegers bezocht. De uitgeworpen bommen kwamen terech tin een weide in de omge ving van de stad. Twee paarden, twee koeien en eenige schapen werden gedood. Bovendien werd aanmerkelijke schade veroorzaakt aan daken en vensters van boeren woningen. Gistermorgen zijn op het weiland van den heer Pluister aan den Balg- weg te A n n a-P a u 1 o w n a twee bommen geworpen, waardoor der tien koeien werden gedood en twee zoodanig gewond, dat zij moesten worden afgemaakt. Een knecht, die juist de koeien bijeen dreef, kreeg doordat hij zich plat op den grond liet vallen, geen letsel. De boerderij werd licht beschadigd. Gisterochtend heeft een Engelsch vliegtuig een kettingbom laten val len in een weiland op 1 km afstand van Monnikendam. Van een in de nabijheid staande boerderij sprongen alle ruiten. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij ge beurd. ERNSTIGE AANRIJDING. Hedenmorgen plm. half negen is de heer P. Apeldoorn, wonende aan den Westerweg te Heiloo, op den Rijksstraatweg onder die ge meente (ter hoogte van de villa van mr. Josephus Jitta) door een uit Alkmaar komende vrachtauto aan gereden. De man kreeg daarbij een zware hoofdwonde en liep tevens een hersenschudding op. Zijn toe stand was zoodanig, dat hem ter stond geestelijke bijstand werd ver leend. Het slachtoffer is opgenomen in het St. Elizabethziekenhuis. Vanmiddag was de patiënt nog eds bewusteloos. GESTOLEN RIJWIEL TERUG GEVONDEN. De arbeider B. te Den Helder vermiste sinds kort zijn rijwiel. Dezer dagen zag hij dat rijwiel voor een winkel geplaatst. De nieuwe eigenaar kon aantoonen, dat hij het rijwiel had gekocht van een 21- jarigen grondwerker alhier. Deze, door de politie gehoord, verklaarde het rijwiel van een onbekende ten geschenke te hebben ontvangen. De politie vond blijkbaar dit verhaal niet geloofwaardig, want proces verbaal werd opgemaakt. DE MELK DUURDER. Het bestuur van de Noordholland- sche Consumptiemelkver. (N.H.C.M. V.), gevestigd te Alkmaar, verzoekt ons mede te deelen, dat <3e mini mumprijs van de consumptiemelk, welke wordt verkocht in de ge meenten, behoorende tot het werk gebied dezer vereeniging, met in gang van Zondag 27 October j.l. is verhoogd met 1 cent per liter. LOOD GESTOLEN. Naar het huis van bewaring al hier is overgebracht een 27-jarige arbeider uit Den Helder, die aldaar was gearresteerd, als verdacht uit een beschadigde woning aldaar een hoeveelheid looden buis te hebben ontvreemd. UNIE-WINKEL GEOPEND. Zaterdag is te Alkmaar met eenige plechtigheid de ''Jnie-winkel van de afd. Alkmaar der Nederlandsche Unie geopend. Een aantal vrijwilligers, allen lid van de Unie, hadden in drie dagen het pand, dat voorheen een gansch andere bestemming had, volledig in gericht voor het nieuwe doel en Za terdag was het dan zoover, dat deze Unie-winkel, gelegen aan de Schou tenstraat (een wel zeer gelukkig punt in de stad!) officieel geopend kon worden. Mr. D. Bosscher, voorzitter der afd Alkmaar, heeft bij deze opening een korte toespraak gehouden, waar in hij dank bracht aan de leden, die den winkel hadden ingericht en aan hen, die meubelen voor de zaak had den afgestaan. Het ledental, geleidelijk steeds toegenomen dank zij een actieve propaganda, zal aldus spr. thans wel met snelle sprongen opwaarts gaan, nu wij een vast sécretariaat gekregen hebben en wij kunnen be schikken over overtuigde Unie- Bioscopen. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Mazurka (rom.-sens.); hoofdrollen Albrecht Schönhals, Pola Negri, Ingeborg Theek, e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De avonturier van Parijs (rom.- sens.); hoofdrollen Peter Voss en Karin Hardt. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Roode Orchideeën (avonturen- en spionnagefilm); hoofdrollen Olga Tschechowa, Albrecht Schönhals, Walter Jansen, Camilla Horn. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Dansmeisjes (rom.-dram.); hoofdrollen Lucie Höflich, Charlotte Thiele, Carl Raddatz, Harald Paul sen e.a. Woensdagmiddag, half 3, matinee. leden, die met hart en ziel voor deze goede vaderlandsche taak werken. De gewestelijke secretaris sprak woorden van waardeering tot allen, die hadden meegewerkt, om de afd. Alkmaar tot bloei te brengen en wees bovendien op de moeilijkhe den, die komen zullen, omdat than? pas begonnen kan worden met de cultureele taak van de Unie. Maar zoo zeide de spreker ons schip is zeewaardig, het heeft een kostbare lading en een goeden kapitein; wel nu, op zoo'n schip kan men zonder aarzeling passage nemen. Spreker wenschte de afdeeling Alkmaar een goede toekomst en besloot zijn toe spraak met een „God zij met ons". Nadat de propagandaleider en mevr. Bosscher nog enkele hartelijke woorden hadden gesproken, werd de Nederlandsche vlag geheschen en de winkel voor geopend verklaard. In den winkel zijn behalve de be kende brochures en de periodieken en Unie-speldjes ook alle -mogelijke inlichtingen over de Unie te verkrij gen. Wel zeer interessant zijn de gra fieken, waaruit men kan lezen, hoe de Unie in Alkmaar groeit en hoe de verkoop van het Unie-weekblad elke week stijgt en in enkele weken reeds geklommen is van plm. 400 tot onge veer 1500 in de vorige week. GROOT-HEILOO. De vorige week is ons gebleken aldus schrijft onze correspondent te Heiloo dat er binnenskamers aan de uitbreiding van Heiloo de noodige aandacht is besteed. De combinatie van de drie gemeenten (Heiloo, Egmond-Binnen en Egm. a. Zee) telt resp. 8007, 2618 en 3047 zielen, aizoo in totaal 13.672. De ge meenten hebben een oppervlakte van ruim 5341 ha. Het staat nu wel vast, dat onze burgemeester en die van Egmond aan Zee met pensioen gaan, blijft over Egmond-Binnen. Zoo is er dus een groote kans dat burgemeester Bos de eerste magis traat zal wezen in Groot-HeilOo. Burgemeester Bos is in onze ge meente geen onbekende en mevr. Bos-Broers komt uit onze gemeente. BERGEN. Melkprijs verhoogd. - Aangezien de boeren consumptiemelkers gewei gerd hebben aan de melkslijters de melk voor 8 cent per liter af te staan, omdat de industriemelkers thans aan de fabrieken tengevolge van den verhoogden kaasprijs 9 cent ontvan gen, besloten in een gister gehouden vergadering de melkslijters den prijs voor de consumptiemelkers op 9 cent te brengen. In verband met deze beslissing wordt voor de consumen ten de melkprijs van 11 op 13 cent per liter gebracht. Hoewel bepaald is, dat met het oog op de verhoogde boterproductie de consumptiemelk alvorens ze naar de slijters gaat eerst aan de fabrieken gepasteuriseerd moet worden en tot een vetgehalte van 2.5 moet wor den teruggebracht, is deze maat regel nog niet ingevoerd, naar het schijnt omdat alle fabrieken in het land daarop nog niet zijn ingesteld, zoodat de consumenten nog volle melk ontvangen. HEILOO. Rectificatie. - In het verslag van de vergadering Holl. Mij. van Land bouw heeft de voorzitter gezegd: „Ik hoop dat, trots de maatregelen die zijn genomen en waarbij wij ons zul len aanpassen, het den veehouder goed moge gaan", wat eenigszins an ders is dan in het verslag staat. Nederlandsche Unie. - Het ge westelijk secretariaat heeft een plaatselijke comité in het leven ge roepen, dat de belangen der Ned. Unie zal behartigen. In dit comité hebben zitting genomen mevr. G. BosscherConijn, H. ten Hoope, H. Keesman, W. van der Poll, Jac. van der Kommer Sr. en M. J. Roggeveen Het comité was over den eersten dag, waarop het zijn actie is begon nen, niet ontevreden. Zaterdag heb ben 40 personen een bezoek gebracht en 14 leden zijn ingeschreven. ENKHUIZEN. Verdronken. - Alhier is de 73- jarigen arbeider J. Mastenmaker van zijn in de Oosterhaven liggende woonschuit te water geraakt en verdronken. Het lijk werd door de politie opgehaald. direct na het vernemen van den kies- toon het abonnénummer. Wordt daarentegen een verbinding met iemand, behoorende tot een an der net, gewenscht, dan begint men met het kiezen van K. De „weg naar buiten" ligt thans open. Door het kiezen van het net nummer bepaalt de aanvrager nu de centrale. Na het bereiken van de centrale kan het abonné-nummer gekozen worden; als teeken, dat met het kie zen begonnen mag worden, hoort men een hoogen zoemtoon. De verschuldigde gesprekkosten werden voor automatisch opgebouw de verbindingen op den in de cen trale per aangeslotene aanwezigen gesprekkenteller in gesprekseenheden (één eenheid vertegenwoordigt 3 cent) vastgelegd. Locale en interlocale automatische gesprekken worden dus gezamenlijk in rekening gebracht. De tarieven vindt men in den telefoongids. Verbindingen met andere netten, die de aangeslotenen zelf hebben op gebouwd, worden na 9 minuten ge- spreksduur verbroken. Hierna kan zoo noodig opnieuw de gewenschte verbinding worden gekozen. Tijdens het gesprek komt ongeveer 10 secon den voor het einde van de 3, 6 of 9 minuten gespreksduur een zwakke toon, die 5 seconden duurt en be duidt, dat 5 seconden na afloop van dien toon omschakeling naar de vol gende tariefseenheid zal plaats vin den of dat na 't einde van den maxi- mum-gespreksduur van 9 minuten verbreking zal geschieden. Het spreekt vanzelf, dat de boven beschreven wijze van verkeersafwik keling meer en meer mogelijk wordt, naarmate meerdere telefoonnetten in Nederland geautomatiseerd zijn Het zal nog eenige jaren arbeid vor deren, eer dit bereikt is. Tot zoo lang blijft voor gesprekken met niet automatisch bereikbare netten de bemiddeling van een telefoniste noo dig. De interlocale handcentrale be vindt zich te Alkmaar. Verlangt men een dergelijk ge sprek, dan kieze men geen kengetal len, maar niets anders dan K 00 (drie maal nul) en geeft behalve zijn eigen nummer en net ook het ge wenschte net en abonné-nummer op. Men wordt daarna teruggebeld. Deze gesprekker; worden niet na 9 minuten verbroken. Gesprekken, door bemiddeling van de telefoniste tot stand gebracht, worden per gesprekkenbriefje ver rekend. De centralen in Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek, Obdam, Heerhugowaard, Oterleek, Warmen- huizen en Burgerbrug zijn onder gebracht in door den Rijksgebou wen- en den Rijkstelefoondienst speciaal voor het doel ontworpen ge- Vreemde vangst in snoekbaars- netten. - Hoewel de uitkomsten der snoekbaarsvisscherij niet zoo bijzonder rooskleurig zijn, worden op het IJsselmeer onder Enkhuizen ook nu weer veel eenden gevangen. Deze geraken in groote aantallen in de snoekbaarsnetten verstrikt en worden een welkome buit voor den visscherman. Vangsten van eenige tientallen zijn geen zeld zaamheid. OUDE-NIEDORP. Wordt de banne Oude-Niedorp opgeheven? - Na den overgang van eigendom en onderhoud der wegen en weggedeelten van de banne Oude-Niedorp, aan het Hoogheemraadschap, zal deze waarschijnlijk worden opgeheven. Het college van hoofdingelanden der banne heeft reeds besloten aan gedeputeerde staten een desbetref fend voorstel bij de staten aanhan gig te maken. De verplichting tot betaling eener jaarlijksche uitkee- ring zal dan evenals dit reeds bijv. is geschied ten aanzien van de opgeheven banne Nieuwe-Niedorp, worden vervangen door een afzon derlijken omslag op te brengen door de eigendommen, welke thans aan de banne Oude-Niedorp schuldplichtig zijn. De bevoegdheid tot het heffen van dezen bijzonde ren omslag zal daartoe worden opgenomen in het reglement van bestuur van het hoogheemraad schap. HOORN. De rattenbestrijding in West- Friesland. - Een dezer dagen ver gaderden in „De Keizerskroon" te Hoorn de burgemeesters van West- Friesland, met het doel, te komen tot een doeltreffende wijze van rattenbestrijding. Besloten werd, dit werk gezamenlijk ter hand te nemen. Dezen winter zal reeds met de bestrijding begonnen worden. Verder werd overeengekomen voor iedere gemeente afzonderlijk de kosten te berekenen, zoodat deze in de begrooting opgenomen kun nen worden. NOORDSCHARWOUDE. Afscheid A. Langedijk. - Door den chef van de laadplaats der Ned. Spoorwegen, den heer A. Langedijk, die, na ruim 25 jaar zijn functie alhier tot aller tevreden heid te hebben vervuld, per 1 Nov. naar Velsen is overgeplaatst, is reeds afscheid genomen, omdat hij zijn functie alhier reeds nu moest overdragen. Velen hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt, den huma- nen en zeer gezienen chef persoon lijk de hand te drukken, vooral uit de kringen van veiling en handel. houwtjes. Er is als regel geen perso neel aanwezig. Een luchtdrooginstal- latie zorgt, dat de vochtigheid een bepaald percentage niet te boven gaat. De samenstelling en de afmetingen van de verschillende apparaten zijn er op berekend, om zoo weinig mo gelijk plaats in te nemen; daaraan is het te danken, dat op een vloer oppervlak van 4 x 6 m een complete centrale voor 800 aansluitingen ge monteerd kan worden, waarbij bo vendien de geheele kabelbundel met de zekeringen ook nog een goed toe gankelijke plaats kan vinden. Naast deze ruimte ligt die voor de batterij. Er is hier slechts één batterij aanwe zig, welke door een z.g. cuprox- gelijkrichter geladen gehouden wordt. Geen storing, hoe klein ook, óf zij wordt onmiddellijk gesignaleerd. De installatie in de centralen werd geleverd door de Nederlandsche Sie mens Maatschappij N.V. te 's-Gra- venhage. Het benoodigde ijzerwerk en de kabels zijn Nederlandsch fabrikaat. De gebruikte kiezers zijn een zeer verbeterde uitgave van den oorspronkelijken Strowger-kiezer, waarop de Amerikaansche uitvinder van de automatische telefonie reeds in 1889 zijn patentaanvraag indiende. De montage heeft ongeveer 14 maan den geduurd. Bovendien zijn in dien tijd nog andere belangrijke werk zaamheden verricht. Deze nieuwe telefoontoestellen zijn vervaardigd bij „Heemr.f" te Hengelo. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het automatische systeem, dat in de plaats treedt var. het oude hand- bedrijf, in vele opzichten belangrijke voordeelen zal bieden aan het pu bliek. Men vergete nimmer: a. den nieuwen gids te raadplegen (alle oude nummers zijn verval len); b. de telefoon op den haak te leggen na afloop van een gesprek, anders vindt een volgende oproeper de aansluiting bezet. Op Dinsdag 29 Oct. 1940 zullen de vele voorbereidende werkzaamheden hun resultaat vinden in de indienst- stelling van het automatische tele foonverkeer. De meeste aangeslote nen moeten daartoe te 13 uur twee draadjes tusschen het oude en het nieuwe telefoontoestel doorknippen; zij zijn gedurende een half uur van telefoonverkeer verstoken. Dank zij minitieuze voorbereiding zullen dan in dat haU uur alle verbindingen van de aangeslotenen van de oude telefooncentralen op de nieuwe telefonocentralen worden overge bracht. Dit zal de afsluiting zijn van de oude en het begin van een nieuwe en moderne wijze van telefoneeren. als zij ruw of gesprongen zijn Doos 30 ct. HEERHUGOWAARD. Vergadering H. M. v. L. - Vrij dagavond vergaderde de afdeeling Heerhugowaard van de Holl. Mij. van Landbouw in het café van den heer K. Rus, onder voorzitterschap van den heer P. Blauw Jz. Bij de ingekomen stukken was een schrijven, waarin het hoofdbestuur meedeelde, dat geen vergoeding kan worden gegeven voor zaalhuur voor den landbouwcursus, zoodat nu an dere wegen zullen gezocht moeten worden. Omtrent een schrijven van een kunstmestfirma vroeg de heer A. Blauw of het algemeen bekend is, dat om een extra-rantsoeneering van kunstmest een aanvraag kan worden gedaan. Na eenige besprekingen werd be sloten te trachten om een cursus voor opvoering van de bodemproductie in het leven te roepen. Vervolgens kwam de runderhorzel- bestrijding aan de orde. Algemeen was men van oordeel, dat met kracht moet worden opgetreden om het kwaad tot een minimum te redu- ceeren. Bij de bespreking der agenda voor de algemeene vergadering werd de opmerking gemaakt dat het H. B. in 't vervolg bij het vaststellen dier vergaderingen rekening dient te houden met de groote veemarkten. Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren C. Mantel Az. en P. S. Eenhoorn met als plaatsver vanger de heer L. P. van Graft. Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. S. Eenhoorn in de plaats van den heer P. Beers Pz., die niet her kiesbaar was. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende punten ter sprake, zooals sociale verzekering van kleine zelf standigen e.a., de noodslachtingen en de waterstand in dezen polder, waar na de voorzitter de vergadering sloot. Gevaarlijk spel. - Zondagavond' tegen het vallen van de duisternis waren eenige kinderen met witte la kens getooid op den Middenweg aam het „spokie-spelen". Zij gingen hier in zoodanig op, dat nergens anders aan gedacht werd. Een der knapen stak onverwacht den weg over en werd daarbij door een juist passee- renden wielrijder tegen den grond gereden, waarbij hij ontvellingen aan gelaat en arm opliep. We meenen in verband- hiermede ouders er op te moeten wijzen, dat spelen op den weg reeds eerder ver boden is. Ontslag gevraagd. - De brand weer-commandant A. Groot, de eenig overgeblevene van de eertijds vier officieele brandweercommandanten, waarvan er drie bij de aanschaffing van de nieuwe motorbrandspuit wer den ontslagen, heeft thans wegens gezondheidsredenen ontslag ge vraagd. Mutaties. - Het secretaris-pen ningmeester- en opzichterschap van de woningbouwvereen. Hugowaards Belang alhier, tal van jaren door den heer A. Groot waargenomen, is na diens bedanken gesplitst. Tot secre taris-penningmeester is de heer A. Ruyter, ambtenaar ter secretarie, be noemd; met het opzichterschap is de heer Besteman, gemeente-opzichter, belast. Naar men ons mededeelde, is de heer A. Kooij, voormalig wethouder der gemeente, thans voorzitter. De heer Boekei blijft in zijn functie van geldophaler gehandhaafd. OUDKARSPEL. De nieuwe pastorie. - Zondag morgen na afloop van de kerk dienst, werd den ambtsdragers der kerk en hun dames de gelegenheid geboden, de nieuwe pastorie der Ned. Herv. gemeente alhier te be zichtigen. Onder leiding van den architect, den heer S. Vis, heeft men een rondgang door 't gebouw gemaakt, waarbij is gebleken, dat hier een keurige, moderne woning is tot stand gekomen, welke voor zien is van elk modern comfort. De architect, de heer S. Vis, en de aannemers, de heeren Tauber en Kroon voor het timmerwerk, Slooves en Dekker voor het schil derwerk, P. Kuilman voor het met selwerk en G. Hart voor het sani tair en de electrische installatie, hebben eer van hun werk. BERGEN. 's Maandags en Zaterdags geen school. - In verband met de ontvan gen circulaire over de kolenbespa- ring, heeft de burgemeester met de hoofden van de openbare scholen een bespreking gehad om de scholen 's Maandags en Zaterdags gesloten te houden. Voor het denkbeeld om de overige dagen van 9 tot 1 uur school te hou den werd niets gevoeld, omdat dit te schadelijk voor het onderwijs werd geoordeeld, terwijl de daar door te verkrijgen kolenbesparing problematisch werd geoordeeld, aan gezien de scholen dan toch ver warmd zijn. Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags wordt dus 's morgens en 's middags school gehouden. Verwacht wordt, 'dat de besturen van de bijzondere scholen een ge lijke regeling zullen invoeren. te Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek, Obdam, Heerhugowaard, Oterleek, Warmenhuizen en Burgerbrug. alle aanwijzingen de inleiding van den nieuwen telefoongids te lezen. Bespreken wij thans het inter locale verkeer. De aangeslotenen zullen zich in de toekomst door middel van de kies- schijf zelf kunnen verbinden met iedere andere aangeslotene, waar dan ook in geheel Nederland. Elk tele foonnet krijgt een nummer, het z.g. netnummer. Dit is b.v. voor Alkmaar K 2200, voor Obdam K 2265, voor Oterleek K 2266. Ten behoeve van bovenbedoeld systeem is het land verdeeld in 20 telefoondistricten, welke weer tot groepen zijn vereenigd. Een telefoon district draagt den naam van de plaats waar de districtscentrale is ge vestigd. Op de districtscentrale zijn knooppuntcentralen aangesloten en op deze weer eindcentralen. De abon- né's zijn aangesloten op de eindcen tralen. In elke districts- en knoop puntcentrale is ook een eindcentrale aanwezig. Zoo is Obdam een eind- centrale, verbonden verbonden op de knooppuntcentrale Noordscharwoude en is dit knooppunt we-er verbonden op de districtscentrale te Alkmaar. De samenstelling van een netnum mer voor een centrale hangt met de vorenomschreven indeeling ten nauwste samen. Het eerste cijfer geeft aan tot welke groep het district behoort. Alkmaar behoort tot de groep Am sterdam, welke met het cijfer 2 aan geduid wordt; het tweede cijfer geeft het district in die groep aan, het der de het knooppunt in dat district, hei laatste cijfer bepaalt de eindcen trale. Netnummer K 2265 (Obdam) wil dus eigenlijk zeggen centrale 5 van knooppunt 6 (Noordscharwoude) in district 2 (Alkmaar), behoorende tot groep 2 (Amsterdam). Door aanname van een dergelijk systeem is het mo gelijk geworden met behulp van de kiesschijf van het telefoontoestel te bepalen welke centrale gewenscht wordt. De letter K heeft een andere betee- kenis. Door het al of niet kiezen van de K (dat is dus 0) wordt in de eind- centrale vastgesteld of men zich met andere netten wil verbinden, dan wel in de plaats zelf wil blijven. De afwikkeling van het verkeer ge schiedt nu aldus. Wil een aangeslotene te Oterleek b.v. spreken met een andere aange slotene te Oterleek, dan kiest hij Wanneer de telefooncentralen Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek, Obdam, Heerhugowaard, Oterleek, Warmenhuizen en Burger brug op Dindag. 29 October 1940 om 13 uur in bedrijf gesteld zullen wor den, is voor de aangeslotenen in deze plaatsen een geheel nieuwe wijze van telefonische verkeersafwikkeling mo gelijk geworden. De abonné's zijn dan in staat met behulp van een op hun toestel aan wezige nummerschijf elke andere abonné te „kiezen", d.w.z. door ach tereenvolgens eenige malen deze schijf te draaien, zijn toestel met dat van een ander te verbinden zonder tusschenkomst van een telefoniste. Is het opgeroepen toestel vrij, dan klinkt daar een belsignaal. Was hij echter reeds in gesprek, dan hoort de oproeper een snel onderbroken toon, het z.g. bezetsignaal. Bij het automatisch bedrijf meld! de centrale zich na een oproep, d.w.z. na het afnemen van de telefoon van den haak, met den z.g. kiestoon, een lagen zoemtoon; men kan dan met het kiezen van het gewenschte num mer beginnen. Evenmin als een abonné het num mer zou noemen vóórdat de telefo niste zich gemeld had, evenmin mag hij thans kiezen vóórdat de- zoemer toon gehoord wordt. Is het abonnénummer gekozen, dar, wordt om de vijf seconden een hooge toon vernomen, de z.g. vrijtoon, d.w z. de verlangde aansluiting is vrij en wordt opgebeld. Het kan echter zijn, dat de eerdex vermelde bezettoon vernomen wordt de opgeroepene is dan reeds in ge sprek. Men moet na eenigen tijd op nieuw kiezen. Wordt na de nummerkeuze een beurtelings hooge en lage toon, de z.g. informatietoon gehoord, dan be duidt dit, dat de opgeroepene niet op gebeld kan of mag worden. Men wende zich dan om inlichtingen tot den informatiedienst door het kiezer van K 08. Voor gesprekken tusschen aange slotenen van één net onderling, wortd ongeacht den duur van het gesprek 1 x de gesprekseenheid, d.i. 3 cent berekend. De verschuldigde gesprek kosten worden voor automatisch op- gebouwe verbindingen op den in de centrale per aangeslotene aanwezigen gesprekkenteller in gesprekseenheden vastgelegd. Voor gesprekken met de z.g. speciale diensten (K 00, K 09 K 08 enz.) zijn geen kosten verschul digd. Iedereen wordt aangeraden voor

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2