OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL- Mr. STEVENS UIT Vergoedingkosten bij inkwartiering. Glimlachje. GEMENGD NIEUWS Radioprogramma voor Dinsdag. KANTONGERECHT FEUILLETON DOOR R. ARDEN. DETROIT De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire doen toekomen, waar in hij, naar aanleiding van hem ter zake gestelde vragen, in overleg met den hoofdintendant, toegevoegd aan den weermachtsbevelhebber in Ne derland, t. a. v. de inkwartiering bij particulieren het volgende mede deelt: De kosten voor gebruik van e 1 e c- triciteit worden niet afzonder lijk vergoed. Deze dienen uit de in kwartieringsvergoedingen teworden bestreden Indien echter een werk kamer gedurende den nacht in ge bruik is, waardoor veel licht wordt gebrand, wordt een vergoeding van 0.10 per nacht toegestaan. Bij het gebruik van electriciteit voor andere doeleinden, dan verlichting worden de kosten van den verbruikten stroom betaald door den comman dant van het betreffende leger onderdeel. Voor het gebruik van een bad kamer wordt 0.25 per bad be taald. Telefoongesprek ken wor den contant betaald. Voor het gebruik van linnen en van een garage voor he' stallen van één of meer r ij wielen wordt geen vergoeding verleend. Indien echter ten behoeve van de Duitsche weermacht rijwielen wor den ondergebracht bij een rijwiel stalling, die als bedrijf gehouden wordt, mag voor deze stalling, die als r.-verrichtingen wordt be schouwd, een bedrag van 0.02 per rijwiel en per etmaal in rekening worden gebracht. Voor de stalling van een auto bedraagt de vergoeding 0.10 per etmaal hieronder dient te worden verstaan, dat bij inkwartiering van een militair met auto, voor de stalling van die auto een afzonder lijke vergoeding van 0.10 wordt toegekend, op dezelfde wijze als dit is bepaald voor de inkwartiering van een militair met paard. De verrekening heeft tegelijk met de inkwartieringsvergoeding plaats. Na de vordering van het kwartier worden door den kwartiernemer op het inkwartieringsbiljet de ver schillende gegevens ingevuld, welke voor de uitbetaling der vergoeding benoodigd zijn. Het inkwartieringsbiljet kan maandelijks door de kwartiergevers bij den bevoegden burgemeester worden ingelost, zoodat thans door de gemeente voorzoover zulks nog niet geschiedde, maandelijks het be drag kan worden vergoed, dat de kwartiergever wegens gevorderd kwartier toekomt. Bij inkwartieringen van langeren duur dan één maand, worden op verzoek van den kwartiergever voor den Ortskommandant maandelijks nieuwe inkwartieringsbiljetten aan dezen afgegeven. Aan de hand van deze inkwartieringsbiljetten worden dan de kwartiergelden door de ge meente maandelijks vergoed. ONTSLAG OPBOUWDIENST EN PLAATSING BIJ LUCHT BESCHERMING. De commandant van den opbouw- dienst brengt ter kennis van be langhebbenden, dat hem dagelijks zeer groote aantallen verzoeken be reiken van uit den opbouwdienst ontslagenen, strekkende de indee- ling bij een der gemeentelijke lucht beschermingsdiensten. De opbouw dienst beschikt over voldoende ge gevens omtrent de voor de plaatsing bij de luchtbsechermingsdiensten in aanmerking komenden. Schriftelijke verzoeken kunnen derhalve achterwege blijven en worden niet meer in behandeling genomen. Ook persoonlijke verzoe ken en telefonische aanvragen kun nen niet meer worden ontvangen. Een ieder, die bij den luchtbescher mingsdienst wordt te werk gesteld, ontvang thieromtrent bericht. In Noordholland zijn voor de gemeen ten Heemskerk, Heiloo en Velsen deze berichten reeds eenige dagen geleden verzonden. Ter toelichting diene nog, dat de indeeling in de andere gemeenten slechts in zeer beperkten mate zal kunnen plaats vinden. In den loop van de volgende week verschijnt t. a. v. andere ge meenten een publicatie. BOMMEN BIJ TER APEL. Het A. N. P. meldt: In Ter Apel (Groningen) werden door Engelsche vliegtuigen op weiden en akkervelden 3'0 a 40 brandbommen geworpen. De be doeling hiervan was ongetwijfeld zoo mogelijk door brand de grootst mogelijke schade aan eigendommen te veroorzaken. Succes is uitgeble ven omdat de brandbommen niet op Ter Apel zelf neerkwamen. TWIST EINDIGT IN EEN AANSLAG. Gistermorgen ontstond te Hel mond nabij sluis 8 een woorden wisseling tusschen de vischstroo- pers Coolen en M. Plotseling greep M. een stuk ijzer en sloeg daar mede Coolen op het hoofd, die be wusteloos in elkaar zakte. Een tweetal mannen, getuigen van het gebeurde, waarschuwde den sluis wachter, die de hulp van een dok ter en de politie inriep. De arts liet den zwaargetroffen Coolen, die een schedelbreuk had opgeloo- pen en wiens toestand levensge vaarlijk was, naar het St. Antoni- usgasthuis overbrengen. De dader werd door de marechaussee aange- hor'Ion en opgesloten. HET I.V.A.O. OPGEHEVEN. Naar het A.N.P. verneemt, heeft het Instituut voor Arbeidersontwik keling, dat de laatste maanden onder leiding stond van Daan van der Zee. opgehouden te bestaan. De bestuurs leden hebben hun functie neerge legd en het bestuur ontbonden ver klaard. Van dit besluit is Zondag 27 deze mededeeling gedaan aan een groot aantal vertegenwoordigers, die te Amsterdam bijeen kwamen. Het Inst. v. Arb. Ontwikkeling werd 16 jaar geleden opgericht door de S. D. A. P. in vereeniging met het N.V.V Zijn taak wordt overgenomen door de onlangs door den commissaris van het N.V.V. den heer V/ouden- berg, gestichte organisatie Vreugde en Arbeid. - - Zou jij je niet een beetje meer met mij bezig houden? Je wou mij toch schilderen! VERBODEN HANDEL IN GOUD. Twee rechercheurs van het bureau J. D. Meijerplein hebben gisteren de hand weten te leggen op een hande laar in goud, zilver en andere kost baarheden, die buiten den gebruike- lijken en door de wet voorgeschreven weg om trachtte goud en andere kostbaarheden te verhandelen. De vrije handel in goud is reeds gerui- men tijd verboden en zware straffen staan op de overtreding van dit ver bod, doch niettemin zijn er nog altijd handige kooplieden, die denken de wet te kunnen ontduiken om op deze wijze een aardige cent te verdienen. De handel speelt zich in den regel op straat en „onder vier oogen" af. Het terrein, dat de handelaren in kostbaarheden gaarne kiezen is het Weesperplein en omgeving en het was dan ook in deze buurt, dat de rechercheurs Elzer en Klarenbeek de handelaren aantroffen. Deze merkten de politiemannen niet op, die ongezien wisten te na deren en juist toen de koop gesloten zou worden liepen de rechercheurs op hen toe en arresteerden de over treders. Beiden werden naar het bureau J. D. Meijerplein gebracht, waar na fouilleering een hunner een groote hoeveelheid gouden en andere kostbare sieraden werden gevonden. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Zaterdagavond is op den overweg in de spoorlijn BoxtelEindhoven onder Liempde een ernstig ongeval gebeurd. D. L. W. baron van Har- denbroek van de kleine Lindt, direc teur van de N.V. Houthandel Har- denbroek en Langenhuysen te Nue- nen, die per auto terugkeerde van een drijfjacht op het landgoed Vel- deren, is bij het passeeren van der: onbewaakten overweg in botsing met een paal gekomen. Hierdoor sprong de wagen op de spoorbaan terug en bleef daar staan, juist op het oogenblik dat een trein uit Eind hoven aankwam. De trein greep de auto en vernielde deze volkomen. Baron van Hardenbroek, die aan het stuur zat, was op slag dood. Honderd jaar Fröbelonderwijs. - Onder voorzitterschap van prof. dr J. G. Gunning Wzn. is vanmorgen onder groote belangstelling in hotel Krasnapolsky te Amsterdam het con gres voorbereidend onderwijs ter herdenking van het feit, dat het hou derd jaar geleden is, dat Friedrich Fröbel zijn eersten „Kindergarten" opende, aangevangen. Drie hooibergen afgebrand. - Vrijdagavond brak een felle brand uit in een der hooibergen aan de Laanstraat te Soest. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat weldra ook een tweede en later zelfs een derde hooiberg in brand geraakte. Alle drie brandden af. Overneming Landesgruppe Aus- landsorganisation der n.s.d.a.p. - Ter uitvoering van een beschikking van den plaatsvervanger van den Führer is gistermorgen in het gebouw voor kunsten en wetenschappen in Utrecht de plechtige overdracht voltrokken van de Landesgruppe Niederlande der Auslandsorganisation der n.s. d.a.p. aan den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss Inquart. De par- tijorganisatie draagt van nu af den naam Arbeitsbereid der n.s.d.a.p. in den Niederlanden. Brand in het hoofdkantoor der K.R.O. - Te Amsterdam is Vrijdag nacht door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schakelkast van de telefoon van het hoofdkantoor der K.R.O. aan de Heerengracht. In deze bergruimte was een groote hoeveelheid paperas sen, vermoedelijk een archief, onder gebracht. Dit papier is gedeeltelijk verbrand. Met twee stralen was de brandweer het vuur spoedig meester. Doordat als gevolg van den brand enkele waterleidingsbuizen waren gesprongen, heeft het perceel betrek kelijk veel waterschade opgeloopen. JAARSVELD, 414,4 M. (KRO- uitz.) 8.ANP-ber. 8.15 Wij begin nen den dag. 8.30 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12.Paul Victoria en zijn orkest. (12.451.Nieuws- en econ. ber. ANP). 1.45 Gr.pl. 2.— Vrouwen uur. 3.Orgelconcert en zang. 3.45 Cello en piano. (4.4.15 Gr.pl.) 4.30 Cyclus: Wij en onze tijd. 4.50 Gr.pl. 5.VPRO: Jeugduitz. 5.15 Vragen van den dag (ANP). 5.30 Rococo- octet (opn.) 5.45 Cyclus „Katholiek sociaal en charitatief werk". 6. Gr.pl. 6.45 Act. rep. of gr.pL 7.7.15 ANP-ber. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Gr.pl. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Gr.pl. 8.ANP-ber. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gr.pl. (9.9.15 Ber. Duitsch). 10.15 Zang en orgelconcert. 11.15 Gr.pl. (11.30 11.45 Ber. Eng. 12.12.15 Ber.) 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Amst. Salon orkest engr.pl. (1.301.45 Ber. Eng.) (2.—2.15 Ber. Duitsch. 2.302.45 Ber. Eng.) 3.Gr.pl. 3.30 Ber. (Eng.) 3.45 Amst. Kamermuziekkwartet en gr.pl. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Vra gen van den dag (ANP). 5.30 RVU.: „Vier schilders uit de 15e en 16e eeuw". 6.Gr.pl. 6.30 Ber. (Eng.) 6.45 Gr.pl. 7.—7.15 ANP-ber. en sluiting. Gen étalage Oaf besfl Maar d' advertentie doet de rest- verduisteren (rijwiel of auto) J. de W. te Heerhugowaard, Th. C van S. te Heiloo, C. C. S. te Utrecht H. H. te Oudorp, T. K. te Koog a. d. Zaan, ieder 2 boete of 1 dag hech tenis. A. C. te Limmen, 2 boete of 1 dag hechtenis. D. O. te Noordschar- woude, 2 maal f 2 boete of 2 maal 1 week tuchtschool. W. V. te Broek op Langendijk, 3 plus f 2 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. J. W. D. te Alkmaar, 5 boete of 3 dagen hech tenis. J. S. te Alkmaar, 5 plus 2 boete of 3 plus 1 dag hechtenis. Overtredingen van de Mo- tor- en Rijwielwet: H. v. d. V. te Alkmaar, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. J. de V. te Sint Maarten, J. v. d. Z. te Oudkarspel, C. D. L. te Obdam, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. A. D. te Heiloo, 2 boete of 2 dagen hechtenis. F. S. te Bergen, 2.50 boete of 1 week tuchtschool. J. v. d. V. te Heiloo, T. de G. te Heerhugowaard, ieder 3 boete of dagen hechtenis. J. A. D. te Heer hugowaard, 4 boete of 2 dagen hechtenis. L. A. S. te Eindhoven, P. H. D. te Warmenhuizen, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. K. S. te Heiloo, J. C. B. te Den Helder, P. S. -o Esmond aan Zee. ieder f 5 boete "f 2 dagen hechtenis. J. A. K. en T. J. v. V. te Alkmaar, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. J. Th. K. te Oud karspel. 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. W. N, te Bergen, 2 plus 6 boete of 2 maal 1 week tucht school. P. B. te Castricum, 8 boete of 4 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad 5. B. R. te Schoor] en P. C. te Heiloo, ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Poli tieverordeningen: T. B., M. E. en K. v. d. B te Alkmaar, T. S. e Amsterdam, ieder f 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. B. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen heentenis. C. C. V. te Alkmaar, f 4 boete of 2 dagen hechtenis. A. K. te Amersfoort en A. J. B. te Heerhugowaard, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van het R ij - t ij d e n b e s i u 11W. H. te 't Zand, 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. O. te Limmen en R. S. te Castricum, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen vanhetZe e- weringsreglement: J. v. D. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hech tenis. T. Z. te Egmond aan Zee, W. F. V. te Amsterdam en H. C. A. H. te Egmond-Binnen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Ar beidswet: P. S. te Egmond aan Zee, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de Veror dening registratie vracht auto's J. D. te Barsingerhorn, 8 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van de Jacht wet: C. Z. te Egmond aan Zee, 8 boete of 4 dagen hechtenis met bevel tot vernietiging van de inbeslag ge nomen strikken. OvertredingvanhetCrisis- luinbouwbesluit: P. H. v. Z. te Alkmaar, 5 boete of 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronken schap W. L. te Naarden en C. K. te Alkmaar, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Wegens loopen over verbo de n g r o n d D. B. te IJmuiden, 3 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 25 October 1940. Schriftelijke uitspraken. H. M. K. te Abbekerk, overtreding van de Motor- en Rijwielwet, 12 boete of 4 dagen hechtenis. A. L. te Alkmaar, overtreding van de Motor en Rijwielwet, 1 boete of 1 dag hechtenis. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van het ver- bodomnalöuuropstraatte z ij n M. J. te Bergen, 4 boete of 2 dagen hechtenis. A. Z. en A. B. te Alkmaar, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. L. O. te Alkmaar, D. K. te Oudorp, B. J. H. K. te Bergen, ieder 8 boete of 6 dagen hechtenis. D. P. te Wieringerwaard, 10 boete of 6 dagen hechtenis. K. B. te Schagen, 12 boete of 6 dagen hechtenis. A. P. J. B. te Heiloo, 12 boete of 8 dagen hechtenis. M. H. S„ J. v. E. en M. v. W. te Alkmaar, A. H. te Heiloo, ieder f 12 boete of 10 dagen hechtenis. W. H. te Alkmaar, 15 boete of 2 weken tuchtschool en 1 maand tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. C. v. d. E te Uitgeest, 15 boete of 2 weken tuchtschool. J. K. en K. S. te Heiloo, C. J. E. te Ub- bergen, W. P. te Utrecht, A. S. te Norg, P. H. H„ P. H„ J. H„ K. M., A. te P., D. V„ A. V., C. M. v. V„ A. de V„ Th. J. B. en J. B„ allen te Alkmaar, A. H. T te Julianadorp, G. v. T. te Heerhugowaard, ieder f 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. K. te Schoorl, 3 plus 1 plus 15 boete of 2 plus 1 plus 10 dagen hech tenis P. C. en P. C. te Heiloo, ieder 20 boete of 10 dagen hechtenis. K. S. te Leeuwerden, 10 plus f 15 boete of 5 plus 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Ver ordening betreffende het verduisteren (woning)H. C. v. O. en B. P. K. te Castricum, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. G. C. D. te Castricum, f 8 boete of 4 dagen hechtenis, D. J. H„ C. S. en K. J. te Castricum, ieder 12 boete of 8 dagen hechtenis. W. C. B. te Alkmaar, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. C. B. te Sint Pancras, 20 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Ver ordening betreffende het 251. Maar Kobusje wist wel beter. Hij knipoogde eens tegen de „Leeuw" en liet ze maar praten. Juist werd er een nieuwe sneltrein-locomotief in werking gesteld. Het was in het jaar 1910. Dat ging, zoals altijd, met de nodi ge feestelijkheden gepaard. 252. Er werd een groot ridderspel gehouden uit de tijd der Middeleeuwen. Kobusje had daarin de hoofdrol. Maar door zijn ziekte had hij deze niet uit het hoofd kunnen leren. Nu kreeg hij van den leider van het feest verlof, om alles van papier af te lezen. 5) „Geen idee", bekende Peters. Stevens schudde zijn hoofd. „U heeft een pas, hè?" „Ja, zei Peters. „Nu dan. Ik benoem u nu tot mijn secretaris. En als het straks met de passen alles in orde is, ruilen we die dingen om. Dan bent u mr. Ste vens uit Detroit en ik ben gewoon mr. Peters, zijn secretaris. Begre pen?" „Natuurlijk", zei Peters. „Maar welk voordeel heeft u daarvan?" „Heel eenvoudig. Ik ben vrij. Ik word, als we verder reizen, niet langer lastig gevallen. Ik kan in het zwarte werelddeel rustig mijn zaken afdoen, zonder voortdurend op mijn huid te moeten passen". „En dan zal ik daarvoor de mijne er maar aan moeten wagen?" vroeg Peters. „Een reuze idee!" „Er is een klein verschil", zei Stevens. „Ik moet zaken doen en op mezelf passen, terwijl u alleen maar op te passen hebt, dat niemand u in de bus stopt. Ik moet me kunnen bewegen, onder de menschen ko men, besprekingen voeren, en u kunt overal opletten, u hoeft u niet n gevaar te begeven, in het alge meen in geen enkele situatie, die voor u gevaarlijk zou kunnen zijn. U bent slechts mijn dubbelganger om mij boeven, persmenschen, vrou wen en gangsters van het lijf te houden. Met mij, den onderge schikte, bemoeit zich geen mensch; ik kan afdoen, wat afgedaan moet worden, zonder dat ik voortdurend bespionneerd word. Is dat geen schitterend idee? U verdient vijf honderd dollars per fnaand, door op het schip met dames te flirten, in de bar te zitten en zich, om ook wer kelijk als een Amerikaansche geld man te doen, zoo vlegelachtig mo gelijk te gedragen. In de havens, die wij aandoen, kunt u met Cook's sight-seenig-cars rondtrekken, py- ramiden beklimmen, zoo nu en dan eens een klein schandaaltje beleven om vooral echt te blijven nU, is dat niets?" Peters kneep zijn oogen dicht. „Wat heeft u voor zaken?" Stevens glimlachte toegevend. „Dat zou u al hebben moeten be grijpen uit den naam van de stad. waar ik vandaan kom: Detroit. Ik wil probeeren, verschillende firma's in Afrika uit het zadel te wippen, om daarvoor in de plaats een merk, bij den verkoop waarvan mijn vader en ik zeer geïnteresseerd zijn, in te voeren. Om het kort te zeggen, ik wil de lui daar laten zien, dat Ford met het eenige goede op aarde is. Is het u bekend, dat de concurrentie strijd daarginds gevoerd wordt met middelen, waarvan men in Europa geen idee heeft?" Peters knikte. „Dat weet ik". „Nu dan". Er ontstond een pauze. Peters d.acht na. Waarover dacht hij na? Waarover hij nadacht, wist hij eigenlijk zelf niet. Het aanbod was 'ets buitengewoons, het maakte hem in de war, maar aan den anderen kant lokte het hem ook zeer aan. Er viel ook niet eenige logica aan te ontzeggen. Hij kon dezen Stevens be grijpen, die nu eens alle aandacht van zich wilde afwenden om onge stoord te kunnen werken. De vraag bleef slechts open, of ze niet voort durend menschen zouden tegenko men, die hem goed genoeg kenden om het boerenbedrog dadelijk te doorzien. Dat was echter ook weer iets, dat Stevens zelf moest oplos sen. Zeker is het grappig, als alles uitkomt, dacht Peters. Maar zou hij zulk een gelegenheid voorbij kun nen laten gaan? Misschien de eenige kans, die hem in de wereld werd gegeven! Als ik neen zeg, dacht Peters, zal ik er el- ken dag aan denken en er spijt over hebben. Handtasschen verkoopen? Goeden dag, mijnheer Meier, ik kom van de firma Knots en Co., ik zou u graag on-ze nieuwe zomermodellen willen laten zien! Och, mijnheer Pe ters, het gaat dit jaar met de zaken nog niet goed! Ik wil uw monsters wel eens zien, maar nu heb ik geen tijd, kunt u vanmiddag nog eens te rug komen? „Ik neem het aan", zei Peters hardop. „AU right!" Stevens stak zijn hand uit en Peters sloeg er de zijne op. Het zeepschuim op zijn gezicht was intusschen in een droge korst veranderd. Ben ik nu wel of niet bij den neus genomen, dacht Jurgen Peters. Dat waren zijn laatste ge dachten als Peters, want hij moest er nu snel aan wennen, mr. Stevens uit Detroit te zijn. HOOFDSTUK III. Er viel nu veel te doen. De firma Knots en Co., in lederwaren en gros. nam de laatste afrekening wenk- brauwenfronsend in ontvangst. Noch mijnheer Knots, noch zijn Co. kon er overheen komen, dat Peters een voudig zijn baantje neerlegde, zon der hun te zeggen, wat hij nu wilde beginnen. Het speet Peters wel, hij had jaren lang prettig met de hee- ren gewerkt, maar hij kon de hee- ren niet alles uitleggen. Zoo gingen ze koel uit elkaar, bijna ijzig, en Peters verliet de zaak, beladen met de verdenking, dat hij naar de con currentie was overgeloopen. Zijn uiterlijke verandering nam niet veel tijd in beslag. Hij legde in zijn haar een scheiding in het mid den, het snorretje groeide. Met het groeien van het snorretje groeide ook daadwerkelijk de overeenkomst met de foto uit de pas van Stevens Deze had zich zelf dit sieraad laten wegnemen en liet zijn haar knippen in een vorm, dien de kapper met zwijgend hoofdschudden had uitge voerd: de schedel bijna kaal met slechts bovenop een handjevol ha ren, juist genoeg om er een schei ding in te leggen. Het was voor Peters gemakkelijk geweest, de noodige visa voor de reis te krijgen, nadat hij de aan stelling van een zekeren mijnheer Stevens uit Detroit had laten zien. Op het Amerikaansche consulaat werden weliswaar inlichtingen in gewonnen, maar daar de informaties over mijnheer Stevens bevredigend uitvielen, bestond er geen reden meer om mijnheer Peters een ver gunning voor het tijdelijke verblijf in Engelsch, Fransch en Belgisch Afrika te onthouden. Toen kwam de groote dag. Ste vens en Peters stapten in den trein, om zich aan boord van de „Santa Barbara", een groot Amerikaansch touristenschip, te begeven. De hemel straalde helder blauw, toen de „Santa Barbara" de haven werd uitgesleept. Peters, die nu mr. Stevens heette, stond op het prome nadedek, dronk langzaam zijn war me koffie, die de stewards in kleine wagentjes hadden rondgebracht, en kon ondanks dezen sterken, opwek- kenden dronk een zwak gevoel in zijn maag niet kwijt raken. Tot nu toe had hij zich nog aan geen over treding schuldig gemaakt, hij had de douane met zijn echte papieren ge passeerd, alles was in orde geweest, natuurlijk. Maar nauwelijks aan dek, daar begon de zwendelary al. Hij betrok de luxe-hut en zijn secre taris moest zich twee verdiepingen lager met een minder mooie hut te vreden stellen. Volgens een bijzon dere vergunning had de secretaris evenwel het recht, steeds boven te verschijnen. Peters had zich eerst tegen deze regeling verzet. „Millionnairs, mijnheer", zeide hij tot den secretaris, „reizen toch altijd- met hun secretarissen in dezelfde klas!" „Vaak wel, maar vaak ook niet", antwoordde de werkelijke Stevens. „Ik vind het zoo prettiger. Wanneer er werkelijk een of andere snob, die me van daarginds kent, aan boord zou zijn, dan kan ik hem uit den weg blijven, terwijl ik naar de twee de klas verdwijn. Wen het asjeblieft aan om alleen maar Peters tegen me te zeggen, zonder meer. Heeft u ook iets voor de post?" „Neen, Peters, ik heb op het oogenblik niets voor de post. Maar jij komt hier van dit land. Vertel me dan eens, hoe die plaatsjes heeten. waar we nu voorbij varen". „Neemt u me niet kwalijk, mijn heer, ik ben hier niet uit de streek", antwoordde Stevens. „Het spijt me, dat ik het u niet kan zeggen". „Goed, Peters", zei Peters daarop. „Je kunt gaan en mijn koffers uit pakken". Stevens keek om zich heen om te zien, of er zich in de buurt geen toevallige luisteraars Devonden. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6