.Gevaarlijke Mist! AGENDA SPIRIN Het vooronderzoek der gemeentebegrooting B. en W. zijn van goeden wilie. EERSTE UI,Al) Alkmaar, Maandag. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Weer een verdronken. Een inktzwarte duisternis, dichte regen en een sterke storm. Zoo was het Zaterdagavond. Zij, die niet noodzakelijk hun huis moesten ver laten, bleven thuis en zij deden daar zéér verstandig aan. Want het was' Zaterdagavond levensgevaarlijk op den weg. En vooral levensgevaarlijk is een stad als Alkmaar met zijn vele grachten en zijn hooge wal- muren. Hier moge een somber relaas vol gen van wat deze Zaterdagavond op zijn geweten heeft. Een 30-jarige man de heer S. Y., geraakte in de Oudegracht te water en verdronk. De ongelukkige had even te voren zijn zaklantaarn uit geleend aan twee dames, maar werd direct daarop zoo door de duisternis verrast, dat hij te water geraakte. In dezelfde gracht geraakte nog een man te water, die echter nog juist op tijd gered kon worden. Hij werd naar een ziekenhuis overge bracht. De straatermaker P. liep- in de Zaadmarkt, ofschoon hij zich bij lichtte met een zaklantaarn. De man kon worden gered, omdat hij den lantaarn liet branden, zoodat de red ders zagen, waar de drenkeling dreef. Nog geen 5 minuten later fietste een Amsterdammer op vrijwel de zelfde plaats in het water. Ook hij kon worden gered. De man werd bij omwonenden binnengebracht en van droge kleeren voorzien. In de Mient viel een oude juf frouw van den hoogen kademuur af, doch ook zij kan nog juist gered worden, doordat een agent van po litie toevallig juist passeerde en haar met behulp van twee Duitsche soldaten op het droge hielp. Het slachoffer moest echter naar het ziekenhuis overgebracht worden. SABOTAGE-GEVALLEN TE CASTRICUM. Waarschuwing aan de bevolking. De burgemeester van Castricum maakt bekend, dat de Duitsche overheid heeft beslist zulks in verband met de voorgekomen sabo- tagegevallen tegen de Duitsche weermacht, dat bij herhaling de geheele bevolking zal worden weg gevoerd en in kampen onderge bracht. DOODELIJK ONGEVAL. Aan den Rijksstraatweg tegen over de Muzieklaan werd heden de ö8-jai-ige papierophaler P. van Wijngaarden, terwijl hij in gezel schap van zijn vrouw de handwa gen voortduwde, door een zich in ce richting van Heiloo voortbewe gende auto achterop gereden en dermate aangereden-, dat het slacht offer op slag dood was. Ruim een kwart eeuw heeft Petrus van Wijngaarden zich ten behoeve van het bekende sociale werk, met het ophalen van oud papier belast. Het is wel deernis wekkend, dat deze zwoeger, te mid den van zijn werk, op zoo droeve wijze aan zijn einde is gekomen. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht October 1940. In den loop der maand October werd op de spaarbankboekjes inge legd 157.699,94 en terugbetaald 188.429. Het aan de inleggers ver schuldigde kapitaal bedraagt thans 3.495.065,22. Het aantal in den loop van October nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 67. Ingetrokken werden 78 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 13706. Van dit aantal behooren 9059 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2945 aan personen elders woonachtig en 1702 aan schoolspaar- ders. Onder de in October uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 8 boekjes voor jongeborenen (op deze boekje-s plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1. De lediging in den loop der maand October van 208 spaarbusjes leverde een bedrag van f 2593,33 aan kleine besparingen op. Met betrekking tot den spaar- d a g zij nog vermeld, dat evenals in vorige jaren door de Spaarbank voor elk op 31 October geboren kind een spaarbankboekje met een eersten in leg van 10 beschikbaar werd ge steld. Dit jaar viel het geluk te beurt aan een tweeling. Onnoodig te zeg gen, dat dit verheugend toeval in het betreffende gezin terecht „dub bel" werd gewaardeerd. Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Negentig minuten oponthoud (sens.); hoofdrol Harry Piel. Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Het model (rom.); hoofdrollen Camilla Horn en Alexander Sued. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Moordzaak Franchetti (rom.- sens. zangfilm); hoofdrollen Ben- jamino Gigli en Kirsten Heiberg. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Toendra (sens, natuurfilm); hoofdrol Del Cambre. Toegang voor iederen leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. heeft de heer Bossen, ambtenaar ter secretarie, het woord gevoerd. Spr. zeide, zeer verrast te zijn met het cadeau. Het waren wel zware dagen, maar men stelde zich geheel ten dienste om het werk zoo goed mogelijk te doen verloopen. Spr. dankte harte-lijk voor het fraaie ge schenk. Daarna bleef men nog eenigen tijd bijeen. NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN. Invoerrechten verlaagd. Met ingang van heden zijn nieuwe minimumprijzen vastgesteld voor export naar Duitschland. Voor nieuwe stooktomaten is deze prijs voor A B en C.-sorteering 20 per 100 kg, voor glastomaten voor de I A kwaliteit voor A, B en C-sor- teering 17, voor A-kwaliteit 10, CC .komt slechts in aanmerking voor export wanneer de kwaliteit I A is; de prijs is dan 9 per 100 kg. Voor de savoye kool is de prijs van 2.502.90 p. 100 kg verh., voor de roode kool van 2.50 tot 3 voor de kool tot 3 kg per stuk en van 2 tot 2.50 voor die van een zwaarder gewicht. Voor de bloemkool is de prijs eveneens iets verhoogd, nu de prijzen worden be rekend naar de maat en de kooltjes kleiner beginnen te worden. Blijkens een bericht in De Tuin derij zijn de invoerrechten voor uien, welke van 1 October tot en met 3-0 November geheven werden, afgeschaft, evenals die voor witte en savoye kool, in het tijdvak van 1 October t/m. 31 December, welke rechten R.M. 8 per 100 kg bedroe gen. Voor andijvie zijn de invoerrech ten verlaagd van R.M. 20 tot R.M. 5.per 100 kg, de roode kool van RM. 8.tot RM 1.de komkom mers van RM 30 tot RM 5.en de tomaten t/m. 14 November van RM. 20 tot RM 1.5-0 per 100 kg. EEN SCHILDERIJ VOOR DE GEMEENTE OUDKARSPEL. Van dankbare Amersfoorters. Zaterdagmiddag werd ten ge meentehuize een deputatie van de inwoners van de wijk V van Amers foort, die gedurende de oorlogsdagen in deze gemeente geëvacueerd zijn geweest, ontvangen. Naast het voltal lige college van B. en W. waren de raadsleden behalve den heer Rijper aanwezig; voorts de heeren dr. de Wit en J. J. Eecen, leden van de evacuatiecommissie. De deputatie van de geëvacueer- den bestond uit de heeren O. Zijlstra, M. G. Flos, R. v. d. Kamp en J. v. Wandelen. Nadat een kopje thee was genut tigd, heeft de heer Z ij 1 s t r a het woord gevoerd, aan het college den hartelijken dank der Amersfoortsche geëvacueerden overbrengende voot de goede ontvangst. Hij schetste daar na de voorgeschiedenis van de- eva cuatie, de voorbereidingen op papier, waarbij men dacht, dat dit nooit in werkelijkheid zou moeten gebeuren. Het werd echter wèl werkelijkheid. Den eersten Pinksterdag gingen al len, met koffers en pakken beladen, uit Amersfoort weg en lieten het grootste deel hunner bezittingen ach ter. Spr. vertelde van de treinreis, waarbij men zich begon gelijk te ge voelen met die buitenlandsche vluchtelingen, van wie men gelezen had in de kranten. Hoe goed deed het den Amersfoorters, dat zij in Oudkarspel zoo uitstekend werden ontvangen. Zij ware-n direct thuis. De heer Zijlstra sprak waardeerende woorden aan het adres van het ge meentebestuur, in het bijzonder tot den burgemeester voor de groote medewerking bij de vele werkzaam heden. Als stoffelijk, blijk overhan digde spr. een door Noordewier ge schilderde schilderij van den O.L. Vrouwetoren te Amersfoort, verge zeld van een gecalligrafeer-de oor konde. Hij hoopte, dat deze schilderij zal worden aangenomen als een her innering aan die bange Meidagen van 1940. Aan den heer Bossen, eersten amb tenaar ter secretarie, die steeds klaar stond, en wien niets te veel was, bood spr. een mooie litho aan van de- Kop pelpoort, vervaardigd door prof. Wolter. In zijn antwoord heeft de b u r- gem eester erop gewezen, dat men zeer getroffen is doör dit blijk van erkentelijkheid. Spr. schetste de goede samenwerking, welke in de ge meente geconstateerd kon worden, toen de voorbereidingen voor de ontvangst der geëvacueerden moesten worden getroffen. Wij hebben het als onzen plicht beschouwd, de men- schen, die van have en goed verdre ven werden, gastvrij te ontvangen. De evacuatie heeft gelukkig niet te lang geduurd, toch zijn vele vriend schapsbanden aangeknoopt, welke naar spr. vertrouwde nog meer zullen worden aangehaald, als betere tijden aanbreken. Spr. dankte de Amers foorters hartelijk voor het mooie ge schenk. Nadat een dronk gewijd was aan het welzijn van de Amersfoorters, MAANDAGMARKT. Nu de groote najaarsveemarkten in zicht zijn, was op de overname van heden een groote aanvoed van afzetm-ateriaal verwacht, hetwelk meer opruimin-gsvee dan slachtvee zou moeten heeten. Evenwel heeft de uitkomst bewezen, dat de aan voer iets lager en de kwaliteit be langrijk boven het peil der laatste weken zou staan, zoodat het aantal in de A- en B-klasse belangrijk boven dat der lagere klassen uit stak. De kwaliteit gaf een mooi beeld van een herfstvetveemarkt als er geruimen tijd voldoende gras is geweest. Over de taxatie werden weinig klachten gehoord, zoodat de „klacht van den vetweider," welke in „De Boerderij" van de vorige week te lezen viel, wel weinig weerklank zal hebben gevonden. Het is zeer jammer dat deze weider niet het weideloon. van zijn dieren noemde, want daarmee ware het beeld van den toestand der weiders duidelij ker geweest. Nog steeds was de schapenmarkt vrij, doch waar de Alkmaarsche slagers zich van het slachten van schapen onthouden, aangezien zij bij de huidige inkoopsprijzen bij hun arbeid gemiddeld 5 per schaap verlies moesten nemen, was de concurrentie vrij gering. Toch was een 1ste klasse schaap Weinig meer van f 1 per pond af. De vraag dient te worden gesteld of in het belang der schapenhouderij in het algemeen hier niet te laat ingegre pen zal worden. BENOEMING LEERAREN GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDS ONDERWIJS, B. en W. stellen den raad voor: 1. voor vast, te rekenen met ingang van 1 October 1940, te benoemen tot leeraar in wiskunde aan de Gemeen telijke Avondschool voor lager nij verheidsonderwijs dan heer dr. C. A. Spierenburg alhier; 2. voor den duur van den cursus 1940/1941 aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheids onderwijs te benoemen tot tijdelijk leeraar in: a. wiskunde, den heer K. Goos, al hier; b. wiskunde en Nederlandsche taal, den heer K. de Vries alhier, den vorigen cursus ook reeds tijdelijk werkzaam geweest; c. werktuigkundig- en smidsteeke nen en materialenkennis, den heer J. Jongens alhier, ook reeds vroe ger als zoodanig ewrkzaam ge weest; d. electro-techniek en electro-tech- nisch teekenen, de heeren N. W. Lindemans en G. Visschers, bei den alhier en ook reeds vroeger ger als zoodanig werkzaam ge- e. natuurkunde, den heer D. W. Abelskamp alhier, die voor werk tuigkunde reeds als vast leeraar aan de school is ve-rbonden. f. vaktheorie boekdrukken, den heer J. Vermeulen te Hoorn, sinds 21 October 1939 reeds als zoodanig tijdelijk werkzaam; 3. van 1 tot en met 31 October 1940 te benoemen tot tijdelijk leeraar in werktuigkundig- en smidsteekenen aan de Gemeentelijke Avondschool ■voor lager nijverheidsonderwijs, den heer J. van Maarleveld, alhier. DE VOORRADEN KAAS. Een grooter gedeelte vrij gegeven. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: In verband met de op 28 Augustus getroffen kaasregeling werd aan houders van voorraden kaas, groo ter .dan 500 kg., de verplichting op gelegd, deze niet te verhandelen of af te leveren dan met toestemming der Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. zuivel, te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde cen trale een gedeelte van 15 pet., met een minimum van 500 kg. voor het verhandelen en afleveren vrijgege ven. Dit gedeelte wordt met ingang van heden met 10 pet. tot 25 pet. verhoogd, zoodat dan nog 75 pet, (verminderd met den indroog op ien totalen oorspronkelijken voor raad) van den op 28 Augustus aan vezigen voorraad geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uitslui tend geschieden tegen toewijzingen op grond der bepalingen van de kaasdistributiebeschikking 1940/1. tëittMUS. h COUPONBELASTING. B. en W. stellen den raad voor ten behoeve van de stichting „Alk- maarsch Centraal Neutraal Zie kenhuis" een uitzondering te ma ken voor de in 1929 gesloten onder- handsche leening van de bepaling, dat de couponbelasting bij de uit betaling van de rente zal worden afgehouden. PRACTIJKEXAMEN BOEK HOUDEN TE ALKMAAR. De Vereeniging van leeraren in het boekhouden opgericht 1883 te Amsterdam zal, in verband met de slechte reisgelegenheid, hare can- didaten uit Alkmaar en uit de om liggende plaatsen in de gelegenheid stellen te Alkmaar het op 9 en 10 December a.s. te houden examen overdag af te leggen. VERPACHTING GEMEENTE- EIGENDOMMEN. B. en W. stellen den raad voor de verpachte gemeenteeigendommen aan de tegenwoordige pachters op nieuw te verhuren tegen een prijs gelijk aan die welke gold op 1 No vember 1939. VERMINDERING PACHT STEDELIJK MUZIEKPARK. Ingevolge een verzoek van den pachter stellen B. en W. den raad voor de pacht voor het tijdvak 1 Februari 1940 tot en met 31 Januari 1941 met f 300 te verminderen, on der voorwaarde, dat de pachter op 31 Jan. het einde van den pacht- termijn den tuin in goeden staat doet verkeeren. AANKOOP STUKJE GROND AAN DE SNAARMANSLAAN. B. en W. stellen den raad voor van de erfgenamen van wijlen den heer J. Huiberts 4 cM. grond aan de Snaarmanslaan voor 1 over te nemen. GROOTE BOERENHOFSTEDE OP TEXEL AFGEBRAND. Bewoners en het vee gered. Gistermorgen omstreeks half een is brand ontstaan in de groote boerenhofstede Groenendaal, gele gen in de westpunt van Texel en bewoond door den heer F. Witte. De brand brak in een voorkamer uit, vermoedelijk door vonken uit de kachel, de brandweer was spoe dig ter plaatse, doch vrijwel de ge- reele boerderij ging in vlammen op. Ook verbrandde een "aantal pakken stroo, die nabij de hofstede waren opgeslagen. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen. Het vee, dat zich in de boerderij bevond, kon worden gered Verzekering dekt de schade. KIND TE NOORDSCHARWOUDE VERDRONKEN? Het driejarig zoontje van den heer S. te Noordscharwoude wordt sinds Vrijdag vermist. Men vreest, dat de kleine bij het spelen te water geraakt is en verdronken. BLIJF FIT! Dank zij het middagturnclubje van den heer W. J. Bruinvis, leeraar M. O. lichamelijke oefening, kunnen dames van middelbaren leeftijd, voor wie de donkere avonden vele be zwaren hebben, toch hun weke- lijksch geanimeerd uurtje van lichaamscultuur genieten. De zelfde duisternis heeft voor velen, die voorheen door late winkelsluiting vrijwel den geheelen avond gebon den waren, het voordeel gebracht, dat zij er 's avonds ook eens uit kunnen om zich te bevrijden van de zorgen, die de vele bonnen- en puntenadministratie met zich brengt. Een uurtje intensieve lichaamsbewe ging, zonder speciale turnprestaties (zooals aan toestellen), in een opge wekte omgeving zal voor velen een weldaad blijken te zijn, voor hou ding, vorm en orgaanfuncties. Voor nadere gegevens zie men el ders in ons blad. in KOLENDAMPVERGIFTIGING. Door het niet goed afsluiten, van een brandenden haard werden hedennacht ongeveer half 4 alle zes in een kippenboet achter het café Rus verblijvende Heldersche in gezetenen bewusteloos. Het mocht de ingeroepen medische hulp ge lukken de levensgeesten bij allen weder op te wekken. VERKOOP GROND. B. en W. stellen den raad voor aan het bouwbedrijf D. en L. Schoonewil en C. Jonker een per ceel bouwterrein aan de Hoornsche Kade, groot 698 vierk. M„ voor 5409,50 te verkoopen voor den bouw van 6 woningen. Voorts stellen zij voor aan den heer J. Schouten 31 vierk. M. grond van het voormalig Jaagpad langs de oude Hoornsche Vaart te verkoopen voor 155. In het huis van den gehangene moet men niet over den strop pra ten en wie in Alkmaar over de kazerne spreekt wekt een reeks van minder aangename herinneringen op. Wij denken dan aan het enthou siasme der bevolking, dat wij hier een garnizoen konden krijgen, aan het opbieden in den Raad om toch maar royaler dan concurreerende gemeenten te zijn, aan het remmen van al die vrijgevigheid door Ged. Staten, aan den uiteindelijken bouw van de kazerne, die het precies tot de fundamenten gebracht heeft, aan de mobilisatie, de verdwijning var. het leger en aan de zekerheid, dat er op die fundamenten nimmer een kazerne zal komen. Eenige raadsleden hebben ge vraagd of er weer opnieuw met het Rijk over het terrein is onderhan deld en of het niet mogelijk zou zijn, na verwijdering van alle steen klompen, hier het aloude boschplan te verwezenlijken, maar B. en W. deelen mede, dat er nog geen voor stel kan worden gedaan omdat er nog steeds onderhandelingen met d- genie plaats vinden. Een lid, dat zich voor het am- bachtsonderwijs interesseert infor meer naar den avondvakcursus voor schilders aan de Ambachtsschool, die nog steeds blijkt te bestaan en de leerlingen opleidt voor de ver- eischten van de vestigingswet. De belangen der jeugdige Alk- maarders zijn bij het vooronderzoek der begrooting trouwens niet verge ten en men herinnert er weer eens aan, dat de jeugd hier ter stede vrij wel geen speelplaatsen heeft. Voor heen, zoo wordt gezegd, was de Krocht een zeer geliefkoosd terrein en wie bedenkt hoeveel ballen er in verloop van tijd over den muur van de gevangenis getrapt zijn zal toe geven, dat de Krocht eigenlijk het voetbalterrein van de Alkmaarsche jeugd was. De militairen hebben er in den mobilisatietijd beslag op gelegd en daarna heeft niemand er meer naar omgegeken en schijnt de natuur dit veld in een soort duinlandschap ver anderd te hebben. Deze jeugdvrien den wijzen op de mogelijkheid, dat die duinen worden afgegraven en dat de Alkmaarsche jongens als van ouds op vrije Zaterdagmiddagen weer naar de Krocht kunnen trek ken. B. en W. zijn door dat beroep op hun vriendschappelijke gevoelens tegenover de jeugd zeer getroffen. Zij deelen mee, dat de genie het ter rein al weer vrijgegeven heeft en dat het in het volgende voorjaar zijn oude bestemming zal kunnen herkrijgen. Natuurlijk wordt er in het water rijke Alkmaar ook voor zwemlessen aan schoolkinderen gepleit, wat een overheidstaak wordt genoemd en waarvoor onze zweminrichtingen volop gelegenheid kunnen bieden. B. en W. deelen mee, dat zij daar mede reeds vijf jaren proeven heb ben genomen, maar dat de kosten voor twee klassen van de Vondel school meer dan 200 waren, zoodat men de lessen noodgedwongen heeft moeten staken. Men zal evenwel trachten bij de betrokken instanties een crediet voor dit goede doel te verkrijgen. Daarna komen de bedrijven in bespreking en er is natuurlijk zooals dat de laatste tien jaren ge woonte is geworden gevraagd hoe het nu eigenlijk staat met de con centratie. Ook dat is een zeer teer punt en we behoeven maar aan de droevige avonturen van de commis sie-Vogelaar en aan het spoorloos zoek raken van alle in den loop der jaren verzamelde gegevens te her inneren om te doen bgrijpen, dat er over deze kwestie niet voor de eer ste maal wordt gesproken. Intusschen zijn het niet vervullen van vacatures, het distribueeren van sommige bedrijven onder andere diensten en het met pensioen gaan of bijna met pensioen gaan van di verse directeuren allemaal factoren, die het waarschijnlijk maken, dat er op den duur toch nog iets van zal kunnen komen en B. en W. hebben alvast toegezegd, dat de betrokken commissiën van bijstand dezer da gen over een en ander gepolst zul len worden. Met het oog op het vervallen van de motorraces en het verdwijnen van de Wielerbaan is een der raads leden bevreesd, dat de ramingen voor het Sportparkbedrijf niet klop pen met de gegevens waarover men thans beschikt en datzelfde lid wil graag weten aan welke vereenigin- gen het terrein nu verhuurd wordt en wat, als resultaat daarvan, in de gemeentelijke schatkist terecht komt. B. en W. blijken wel degelijk met de veranderde omstandigheden re kening te hebben gehouden, behalve met het verdwijnen van de Wieler baan, welker opbrengst nog in het ramingscijfer der vermakelijkheids belasting verdisconteerd is, maar zij hebben hoop op vermakelijkheden van anderen aard, zoodat herziening van deze raming niet noodig wordt geoordeeld. Een optimistische be schouwing, die er in deze benarde tijden wel eens leelijk naast zou kunnen blijken. Men heeft het College gevraagd om „Alcmaria Victrix" schadeloos te stellen voor de wedstrijden die noodgedwongen moesten vervallen. B. en W. deelen mede, dat die schadeloosstelling eerst wordt uit gekeerd wanneer de gemeente op meer dan 15 Zon- en feestdagen het Sportpark aan anderen in gebruik geeft, wat tot dusver nog maar één keer is voorgekomen, waarbij, op een desbetreffende vraag tevens wordt medegedeeld, dat met de be wuste vereeniging kort geleden overeenstemming omtrent het nieu we huurcontract is verkregen. Nadat verteld is dat de persoon lijke toelage van den directeur van het slachthuis uit den post „keur loon voor ingevoerd vleesch" wordt bestreden, komt het gasbedrijf in bespreking en het is begrijpelijk, dat de noodige vragen en antwoor den daarover niet ontbreken. Men vraagt hoever B. en W. nu al met de bestudeering van het vraag stuk der gezinstarieven voor gas en electriciteit zijn gekomen en de hee ren van het College antwoorden, dat zij er nog dag en nacht over denken, maar nog altijd niet tot een resultaat kwamen. Er kan trouwens niet meer zoo royaal met gas en stroom worden omgesprongen als dat vroeger het geval was. De vrijheid om gezinsta- rieve'n vast te stellen is beperkt nu elke tariefsverhooging in Den Haag moet worden goedgekeurd en wat het gas betreft is er juist dezer da gen een voorschrift ontvangen, dat elke wijziging van het tariefsysteem onmogelijk gemaakt heeft. Eenige raadsleden wenschen een beter overzicht in de begrooting voor de buitengemeenten, daar thans de inkomsten en uitgaven op ver warring wekkende wijze tegenover elkaar zijn geplaatst, zoodat men den indruk krijgt, dat men met de volledige baten en kosten te doen heeft. Men wijst er op, dat de on kosten van het bedrijf evenals een deel van den kostprijs der grond stoffen ook op de exploitatie van de steeds belangrijker buitenbedrijven moet drukken. B. en W. merken tegenover deze ietwat zonderlinge opmerking zeer terecht op, dat het juist het voordeel van een gecentraliseerd bedrijf is, dat tal van gemeenten gebruik ma ken van dezelfde installaties, be heerd door één directie en daardoor op de- meest economische wijze van gas worden voorzien. Men kan die centrale installatie nu eenmaal moeilijk ontleden in gedeelten, die redelijkerwijze op de voorziening van bepaalde gemeenten zouden drukken en juist het voordeel van het samendragen der gemeenschap pelijke lasten zou door een fictieven opzet geheel uit het oog worden verloren. Intusschenblijkt het Col lege niet ongeneigd de kwestie nog eens nader te bekijken vooral nu het den wenk heeft gekregen om bij de samenstelling van een volgende bedrijfsbegrooting een andere boe king in overweging te nemen, maar wij gelooven te mogen aannemen dat men ook in de toekomst den thans ingeslagen weg zal blijven volgen. Het is vanzelfsprekend, dat men nooit goedkooper kan produ- ceeren, dan wanneer men zich voor de levering 'aan alle belanghebben de gemeenten van één enkele instal latie onder bekwaam technisch per soneel en onder één directie be dient, dat men naar de kosten daar van den gasprijs vaststelt en voor de buitengemeenten alleen rekening houdt met de afgeleverde produc tie. DE GETROUWDE VROUW. Door het Nederlandsch Tooneel. Op Vrijdag 8 November, om half acht, geeft Het Ned. Tooneel, in den schouwburg 't Gulden Vlies te Alk maar, het nieuwe groote succes De Getrouwde Vrouw, comédie in drie bedrijven naar het Hongaarsch van Johann von Bokay, onder regie van Cor van der Lugt Melsert. Dit zal de 30e opvoering van het stuk zijn, dat te Budapest een reeks van 200 achtereenvolgende opvoe ringen beleefde en dat bij de pre mière in Den Haag zooveel bijval van het publiek oogstte, dat de pers melding maakte van een triomf. De belangrijkste rollen worden gespeeld door Annie Van der Lugt Melsertvan Ees, Joséphine van Gasteren, Henri Eerens, Jan van Ees, terwijl kleinere rollen vervuld worden door Pine Klumper en Mies- je van der Haak. Bescherm Uw keel in dit venijnige °?29? weer door geregeld gebruik van de medicinale I<Sc) NIEUWE NIEDORP. Witte Kruis. - Vrijdagavond vergaderde de afd. Nieuwe- en Oude-Niedorp van het Witte Kruis. Slechts 12 leden waren aanwezig. Uit het jaarverslag van 1939 bleek, dat de afdeeling bestond uit 556 leden. Naar 't Wit-Gele Kruis wa ren overgegaan 192 leden. De wijk verpleegster had 1782 bezoeken afgelegd. In de badinrichting waren 1209 baden genomen. Voor de t.b.c.- bestrijding waren 181 bezoeken af gelegd in 19 gezinnen. Medegedeeld werd dat onder lei ding van zuster Vegter een cursus in ziekenverpleging in huis was gehouden, waaraan 18 personen hadden deelgenomen. Tevens werd medegedeeld dat in den afgeloopen winter zuster Veg ter ondanks slechte wegen nimmer van een auto gebruik heeft ge maakt. Haar werkzaamheden wa ren uitgebreider dan aanvankelijk was gedacht en het bestuur heeft gemeend als blijk van- waardeering haar een nieuw rijwiel te moeten aanbieden. Ook werd nog medegedeeld dat de 'badinrichting een belangrijke

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2