OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL. Luisterend Nederland 1.391.926 radio luisteraars. Duizenden kilo's hooi verbrand. Kinderzeqels 1940. „Prima Waschmiddel". De eerste „stoomfiets" geconstrueerd. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 4 NOVEMBER 1040, HET ITALIAANSCHE LEGER PARAAT. De Duce heeft dezer dagen het achtste leger in Noord-Italië geïnspecteerd. Onze foto toont artillerie-afdeelingen, waarvan het geschut in front was opgesteld tijdens de inspectie door den Duce. (Holland) DE EENIGE VESTINGPOORT, welke Arnhem uit de Middeleeuwen is overgebleven, n.l. de Sabel poort, zal voor het nageslacht bewaard blijven. Deze Sabelpoort, welke volkomen werd ingesloten door kantoorgebouwen en woonhuizen, wordt nu ontmanteld, zoodat dan pas blijkt, van welke schoonheid deze poort is. Het poortje staat reeds weer gedeeltelijk vrij, zoodat Arnhem's toren en poortje beide van de Rijnzijde af zichtbaar zijn. (Polygoon) DE WEENSCHE BOKSER Blaho won het Europeesch ifcokskampioenschap licht gewicht. In het Zirkus te Weenen vond het Eur. bokskampioenschap licht gewicht plaats tusschen de kampioenen van Italië en Duitschland, Obello Abbruciati en Karl Blaho. Na 15 ronden won Blaho verdiend op punten. Links Blaho en rechts Abbruciati. (Scherl) NIJKERK WERKT AAN ZIJN WEDEROPBOUW. Reeds verrijzen nieuwe woningcomplexen. Nieuwe arbeiderswoningen in aanbouw. (Polygoon) Het aantal radioluisteraars, dat blijkens aangifte een eigen ontvangtoestel bezit, bedroeg op 30 September j.l. 1.089.890. Het aantal aangeslotenen op radio- distributieinrichtingen bedroeg op dien datum 302.036, zoodat een totaal aantal van 1.391.926 luisteraars of plm. 157 op 1000 inwoners is geregistreerd. Bommen op Wilhelmina- gasthuis. 24 dooden en vele gewonden. Het Hbld. meldt: Het Wilhelminagasthuis te Am sterdam, dat eenigen tijd geleden reeds een aanval van Engelsche bommenwerpers had te doorstaan, die toen gelukkig weinig resultaat had, heeft Vrijdagavond ten tweede male een bombardement onder gaan. Ditmaal wisten de Engelsehen hun doel beter te treffen. Er vielen 24 dooden, 28 personen werden zwaar gewond en 38 licht. Het gast huis zelf werd zwaar beschadigd, evenals verschillende huizen in de omgeving, waar eveneens dooden en gewonden vielen. De boven staande cijfers zijn het totaal voor Amsterdam. Ook elders in ons land hebben Engelsche bommen gisteren slachtoffers geëischt. Op verschil lende plaatsen vielen zij zonder schade aan te richten in het vrije veld, maar op andere plaatsen wa ren de gevolgen ernstiger, zoodat behalve de Amsterdamsche slacht offers nog 7 dooden, 8 zwaar ge wonden en ongeveer 30 lichtgewon den zijn te betreuren, terwijl tien huizen zwaar werden beschadigd. Vrijdagmiddag ontstond tot nu toe onbekende oorzaak brand in de groote landbouwschuur van den heer H. Wessels Jr., op de boerderij ,.Op Mekenkamp" gelegen te Ypelo in de gemeente Wierden. De landbouwschuur, waar zich nog de geheele graanoogst en duizenden kg. hooi lagen opgestapeld, werd een prooi der vlammen, want het vuur greep zoo snel om zich heefi dat aan redden niet te denken was. Ook kwamen twee kalveren in de vlammen om, terwijl een varken zooveel brandwonden had opgeloo- pen, dat het ter plaatse moest wor den afgemaakt. Verschillende land bouwwerktuigen gingen eveneens verloren. Nadat men de hulp van de brandweer uit Enter had inge roepen, moest men later de brand weer uit Wierden ter assistentie roepen, om de daarnaast gelegen boerderij te kunnen behouden. De verzekering dekt de schade.- 2 Dec.—6 Januari. Van 2 December tot en met 6 Januari zal weder worden verkocht een serie Sveldadigheidspostzegels ten bate van den arbeid voor het bescherming en hulpbehoevend kind. Tegelijkertijd zullen, evenals andere jaren, prentbriefkaarten worden uitgegeven, met dezelfde bestemming. Voor 95 uit krijt en zout.... De provinciale keuringsdienst van waren in Groningen heeft bij eeni- ge grossiers en talrijke winkeliers groote partijen, in totaal meer dan zevenduizend pakken, van een zoo genaamd waschmiddel-in beslag ge nomen, dat voor 95 pet. bestond uit krijt en keukenzout. De fabrikant verkocht deze ondeugdelijke waar onder de misleidende mededeeling, dat het een prima waschmiddel was, dat men evengoed kon gebruiken als zeeppoeder en dat het zelfreinigend was, doch dat een en ander niet op de verpakking mocht worden ver meld, omdat het dan onder de dis tributie zou vallen. Zaterdag' hebben wij op den wielerbaan in het Olympisch Sta dion te Amsterdam het nieuwste snufje op het gebied van mecha nisch voortbewogen voertuigen in actie gezien. Vroeger werd iedere motorfiets een „stoomfiets" ge noemd, doch in werkelijkheid heeft eeii voertuig, dat op dien naam aanspraak mocht maken, nimmer langs Nederlandsche wegen gere den. De kans, dat dit werkelijk in de toekomst zal gebeuren is echter niet uitgesloten, want de jeugdige H. Gordijn, een neef van Am sterdams brandweercommandant, heeft een stoomfiets in den waren zin des woords geconstrueerd en daarmede met succes Zaterdagmid dag proef gereden. Gordijn, die machinist is bij de stoomvaartmaatschappij „Neder land" bouwde tezamen met zijn vader een stoommachine, welke geschikt zou wezen om zijn motor fiets aan te drijven. Ruim 400 werkuren vorderde deze opgave, maar het resultaat is er dan ook naar. De fiets is voorzien van een grooten bagagedrager op het voor wiel, waarop de stoommachine was aangebracht. Deze machine bestaat uit een staanden vlampijpketel met achttien vlampijpen. Het ge heel is niet groot, ook de ketel niet, want de machine zorgt tijdens het rijden er zelf voor, dat de water voorraad voortdurend uit de voor malige benzinetank wordt aange vuld. Bij het „op stoom komen" wordt het water eerst met een handpomp in den ketel gebracht. De machine is zeer goed gecon strueerd en totaal zelf gemaakt, ook de automatische smering, wel ke maakt, dat men weinig onder houd heeft. Op de bagagedrager achterop is een kolenbergplaats gemaakt. Alles zeer gemakkelijk en met zoo min mogelijk compli caties. Als de fiets rijdt dat gaat met een snelheid van 30 km wanneer de maximum druk, 6 atmosfeer, is bereikt dan steeks de schoor steen van voren hoog boven den bestuurder uit, terwijl de machine een zacht puffend geluid maakt. De aandrijving geschiedt op het voorwiel. De machine is een twee- cylinder met 0.6 pk vermogen. Het verbruik is ongeveer acht liter water per uur. „Volksblad voor Friesland". - Het bedrijf van de N.V. Arbeiders pers te Leeuwarden, dat de uitgave van het „Volksblad voor Friesland" verzorgt, zal geliquideerd worden, aangezien het blad binnenkort van uit Amsterdam zal worden uiige geven. „VREUGDE EN ARBEID". Gisteravond heeft de kort geleden opgerichte gemeenschap „Vreugde en Arbeid", een stichting van den heer H. J. Woudenberg, den commissaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. ter gelegenheid van de oprichting in het concertge bouw een feestavond gehouden met medewerking van het concertge bouworkest onder leiding van prof. dr. W. Mengelberg. In een rede zette de heer Wouden berg den opzet van de gemeenschap uiteen, nadat hij eerst de talrijke eeregasten, onder wie den rijkscom missaris rijksminister dr. Seyss Inquart, de- generaal -commissarissen Schmidt, Wimmer en Fischböck, den heer Goedewaagen, mr. Rost van Tonningen en tarijke leden van den staf van den rijkscommissaris en van de n.s.b. welkom had geheeten. „De aanwezigheid van deze per soonlijkheden is een bewijs", aldus de heer Woudenberg, „dat de ge beurtenis van dezen avond een nieuw tijdperk inleidt van daadwerkelijk socialisme. De viering van deze ge boorte, die de gemeenschap, „Vreugde en Arbeid" op eens midden in de Nederlandsche volksgemeenschap plaatst, is de aanvang van een groote omwenteling. Tegen de wereldbe schouwing van voor 10 Mei die haar neerslag in de resteerende gedachten- wereld van democratie en kapitalis me heeft achter gelaten, hebben wij den strijdkreet: „Vreugde en Ar beid"." „Plotseling is het leven sterker dan de oude voorstellingswijze en de oude wereldbeschouwing sterft aan het nieuwe leven: aan de daad. Deze avund is een symptoom van zulk een gebeurtenis. „Vreugde en arbeid rekent af met de meening dat kunst een begrip zou zijn, hetwelk uitstijgt boven de grenzen, welke de Almachtige den monsch in zijn schep pingsorde heeft gesteld. Het leven van het wordend Europa zal worden geleid door de wezenskenmerken van den Germaanschen mensch: Zijn iefde voor den arbeid". Waardeererde woorden wijdde de heer Woudenberg vervolgens aan prof. Mengelberg. De scheppings drang, welke den Germaanschen mensch eigen is, aldus spr., zal het teven en het lot der volkeren van het wordend Europa leiden. Na afloop van het concert heeft de rijkscommissaris den heer Wouden berg medegedeeld, dat hij over een bedrag van 50.0no kon beschikken ten bate van de gemeenschap .Vreugde en Arbeid". TAL VAN DRENKELINGEN IN HET DONKERE WEEKEND. Zaterdagavond zijn te Amste r- dam niet minder dan 18 personen door de duisternis misleid te water geraakt. Drie van hen zijn verdron ken, n.l. een 25-jarige vrouw, die in de le Kostverlorenkade liep, een 39-jarige man, die in de Jacob van Lennepkade terecht kwam en een 23-jarige verpleegster, die op weg naar een patient per fiets in de Jacob Catskade reed. Zaterdagavond is te Rotter- d a m de 46-jarige man L. Jurien door de, duisternis misleid in de Rotte geraakt en verdronken. Voorts is in de Scheepmakersha ven de 23-jarige W. A. van Brugge te water geraakt en verdronken. Gisteren heeft het personeel van de rivierpolitie uit de Wijnhaven te Rotterdam het lijk opgehaald van den 45-jarigen krantenbezorger H. C. Hoek die Zaterdagmorgen ZEVEN JAAR LANG ONWETTIG STEUN GETROKKEN. Te Amsterdam is een 66-jarige man aangehouden die zeven jaar lang steun getrokken had, terwijl hij over een vrij behoorlijk kapitaaltje beschikte. Deze man had steun aan gevraagd als armlastige, doch bij ambtenaren van den steun rees al lengs het vermoeden, dat de man wel degelijk over eenig geld be schikte. Dit vermoeden bestond reeds lang, doch steeds waren geen vol doende bewijzen aanwezig. Woens dagavond is de man echter naar het politiebureau opgebracht. Bij een huiszoeking, welke tezelfdertijd ge houden werd, kwam vast te staan, dat hier inderdaad van eenig kapi taal sprake was. In een gat, dat in den muur gehakt was, vond men geld, evenals in de bekleeding van de canapé, in een bloempot en in ander huisraad. Ruim zesduizend gulden aan geld had de man op deze wijze verborgen gehouden. Het kapitaal dat hij in zijn woning verborgen had, moet omstreeks negenduizend gul den bedragen hebben, temeer daar hij zelf toegaf met wedden eenig geld verloren te hebben. ZITTING FELDGERICHT TE ALMELO. Voor het Duitsche Feldgericht. dat zitting hield in het Paleis van Justitie te Almelo, heeft zich te ver antwoorden gehad de 76-jarige in woner van Almelo A. J. van der H„ wien ten laste was gelegd, dat hij in de maand Mei in strijd met de des betreffende verordeningen een trom melrevolver met munitie niet heeft ingeleverd doch in het Kanaal heef gegooid. Op desbetreffende vragen van den president deelde verdachte mede, dat hij niet behoorde tot eenige politieke richting. Hij had ;ich nimmer met politiek ingelaten en was de Duitschers niet vijandig gezind. „Ik leef met niemand in vij andschap", aldus verklaarde ver dachte die werd bijgestaan door een tolk. Reeds jaren had verdachte de trommelrevolver en ook eenige mu nitie in zijn bezit. De veer van hel wapen was kapot, waardoor het on bruikbaar was. Als zijn dochter niet had gezegd, da ze in de krant had gelezen dat d-ï wapens moesten worden ingele verd en dat er wanneer niet aan de ze vordering werd voldaan strenge straffen zouden worden gegeven, had het ding nog steeds op dezelfde plaats in de kast gelegen. Om aan de> straf te ontkomen had verd het in het Kanaal gegooid. Als getuige werd vervolgens ge hoord L. uit Almelo, die verklaarde dat verdachte aan hem had verteld dat hij een revolver in het kanaal gegooid had. Getuige had het weet aan een ander verteld. De openbare aanklager achtte ver dachte schuldig, doch was ervar overtuigd, dat verdachte geen kwa de bedoelingen heeft gehad. De openbare aanklager vorderd" 30 gulden boete. Verdachte werd vervolgens veroordeeld tot 15 gul den. vroeg door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken is. Vrijdagavond is te U t e c h t de 24-jarige stucadoor V. K, waar schijnlijk misleid door de duister nis, in de Vecht geloopen en ver dronken. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is te S m i 1 d e de ongeveer 26- jarige ongehuwde W. Emmens door ie duisternis misleid met zijn fiets in de Drentsche hoofdvaart gereder en verdronken. FEDERATIE ONDERLINGE BRANDVERZEKERINGEN. Dezer dagen is de oprichting tot stand gekomen van een federatie van onderlinge brandwaarborg maatschappijen in Nederland. Tot nog toe zijn er over het geheele land verspreid een aanzienlijk aantal groote en kleine plaatselijke brand waarborg maatschappijen. Deze zijn gedeeltelijk aangesloten bij provin ciale bonden, gedeeltelijk bij pro-' vmciale herverzekeringsmaatschap- ppijen en gedeeltelijk zonder eenig verband. Van een landelijk verband was tot nu toe geen sprake. Op ini tiatief van den heer H. J. Avis, oud burgemeester te Midwoud, is een federatie gevormd van deze maaschappijen, die gezeteld is ts Amsterdam, waaraan ook op zich zelf werkende onderlinge brand waarborgmaatschappen kunnen toe treden. De zes oprichters zijn: de provin ciale coöperatieve vereeniging tot dekking van brandschade in Noord- hölland (G.A.); De Stichtsche onder linge brand-herverzekering; De na tionale O. B. H.; De O. T. O. S. (Friesland); de coöp. herverz. mij. „Overijssel", en de O. D. H. (Drente) Deze vertegenwoordigen reeds 110 onderlinge brandwaarborgmaat schappijen met een gezamenlijk ver zekerd kapitaal van pl.m. 615 mil- lioen gulden. Tot voorzitter werd de heer H. J. Avis te Midwoud geko zen. Tot secretaris werd de heer G. J. Zwaan van Bleiswijkstraat 54 te Enkhuizen benoemd en tot penning meester de heer M. W. G. de Vrank- rijker te Utrecht. STATISTIEK BIBLIOTHEEK WEZEN IN 1938. 8.000.000 uitleeningen. Dezer dagen verscheen oij de rijksuitgeverij te 's-Gravenhage de statistiek van het bibliotheek wezen in 1938. Onder de 293 voor opneming' in aanmerking komende bibliotheken bevinden zich 46 overheids- en 86 door de overheid gesubsidieerde bibliotheken. Het gezamenlijke boekenbezit bedroeg aan het einde van 1938 pl.m. 7 millioen banden! de jaarlijksche toeneming bedraagt pl.m. 200.000 banden. In 1938 werden de leeszalen door pl.m. 3 millioen personen bezocht. Het aantal uitleeningen bedroeg in 1938 pl.m. 8 millioen. In de opge nomen bibliotheken bleken 1425 personen werkzaam te zijn. De gezamenlijke uiirgaven bedroegen pl.m. f 214 millioen. Voor boek- aankoop werd hiervan pl.m. 14 millioen besteed, terwijl aan sala rissen 1,4 millioen werd uitge geven. 263. De appelboom groeide en groeide. Vele jaren droeg hij al vruchten en nog hadden zij geen kind. Ko- busje vond het ook erg sneu, want hij wilde zoo graag opa worden. Hij voelde zo zoetjes aan, dat hij al een oud kereltje werd. Hij werd er ook niet kwieker op. 264. Toen brak op een stralende lentemorgen het ogenblik aan, waarop de eerste electrische trein zijn intocht hield. Het was 31 Maart 1927. Vader Bol was toen al bijna honderd jaren oud. Zijn oude ribbekast kraakte van plezier, toen hij deze tocht meemaakte.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5