o o RADIOPROGRAMMA De voeding van het vee in den a.s. winter. Kleine hoeveelheid krachtvoer beschikbaar. feuilleton Mr. STEVENS UIT Voedt Uw huid 's nachts met Purol KANTONGERECHT kerk en SCHOOL TWEEDE BLAD. ri DINSDAG. JAARSVELD, 414,4 M. (AVRO- uitz.) 8.ANP-ber., gr.pl. 9.10 Con certgebouworkest en solist (opn.) 10.Morgenwijding. 10.15 Orgel spel (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gr.pl. 11.Wenken voor de huishouding. 11.20 Omroeporkest. 12.Gr.pl. 12.15 Omroeporkest. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. I.Rep. 1.15 Avro-Amus.-orkest en solist. 2.Voor de vrouw. 2.10 Piano, zang en deel. 2.15 Avro-Aeolian- orkest. 4.Gr.pl. 4.15 Cabaretprogr. 5.VPRO:Jeugduitzen. 5.15 Vragen van den dag en beursber. ANP. 5.30 Orkest der „Luftwaffe". 6.25 Cause rie „Het goudprobleem". 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.7.15 ANP-ber., slui ting. KOOTWIJK. 1875 M. (VARA-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Gr.pl. (7.30 7.45 Ber. Eng.) 8.ANP-ber., gr.pl. 9.Ber. (Duitsch). 9.15 Gr.pl. 10.15 Esmeralda, solist en gr.pl. II.15 Gr.pl. 11.30 Ber. (Eng.) 11.45 Orgelspel. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.VARA- orkest. (1.301.45 Ber. Eng.) 2. Ber. (Duitsch). 2.15 Gr.pl. 2.45 Ver korte operette „Die Czardasfürstin" (gr.pl.) 3.30 Ber. (Eng.) 3.45 Gr.pl. 4.,,Het puntenprobleem", causerie en vragenbeantwoording. 4.20 VA- RA-orkest. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Vragen van den dag en beursber. (ANP). 5.30 RVU.: Cyclus „Hoofd stukken uit de geschiedenis van de lach". 6.Orgelspel. 6.30 Ber. (Eng.) 6.45 Gr.pl. 7.7.15 ANP-ber., slui ting IN EEN ZESTAL VILLA'S INGEBROKEN. Met weinig resultaat. Vrijdagnacht heeft te Hilversum een inbreker op brutale wijze een „speurtocht" ondernomen in een zes tal villa's nl. twee aan den Soest- dijkerstraatweg en vier aan de Laa- persweg. De man verschafte zich in alle gevallen op de zelfde wijze toe gang tot de perceelen, namelijk door in een raamkoz'jn een gaatje te boren, waarna hij het venster wist te openen. De man was uitsluitend op jacht naar geld. In alle villa's heeft hij op de benedenverdieping een grondig onderzoek in laden en kasten ingesteld, maar zijn buit was gering. Kostbare voorwerpen als zilver, sieraden en schilderijen heeft hij onaangeroerd gelaten. Hij wilde slechts baar geld en dat was in de meeste gevallen niet aanwezig. Een rijksdaalder en een portemonnaie, inhoudende eenig geld, was het eenige dat werd buitgemaakt. De man had alles overhoop gehaald. Dat hij zeer deskundig heeft gewerkt, blijkt uit het feit, dat geen der families, waar hij op „bezoek" kwam, onraad heeft gemerkt. RUITENVERNIELERS AANGEHOUDEN. In de afgeloopen weken werden te Zandvoort vier etalageruiten bij neringdoenden, die met de Duitsche weermacht in zakelijke relatie ston den, ingegooid. Het inwerpen dezer ruiten geschiedde op verschillende dagen en wel vrij vroeg in den avond, onder begunstiging der sterke duisternis. De commissaris van poli tie bracht Vrijdag j.l. ter algemeerie kennis, dat ernstig rekening moest worden gehouden met de mogelij k- hed, dat bij herhaling van deze euveldaden van de zijde der Duit sche overheid vergeldingsmaatrege len op de geheele bevolking zouden worden toegepast. Na een uitgebreid onderzoek ech ter is het gistermiddag de gemeente politie gelukt den dader dezer ver nieling aan te houden. Deze, een jeugdig ingezetene, legde een vol ledige bekentenis af. Land- en Tuinbouw. DOOR R. ORDER DETROIT 11) „Graag", zei kapitein Sherman kortaf. „Tusschen het promenadedek en het open achterdek bevindt zich een deur. Deze deur heeft een klink „Dank u", zei de kapitein, „dat weten wij ook. Op de deur zat een bordje met „Verboden toegang". En toch ging hij erdoor!" Grizzard stond op. Het bloed was hem naar het gezicht gestegen. „All right, het heeft geen zin. Ik dacht u te kunnen helpen, maar in- plaats daarvan bent u er alleen maar op uit, alles in den doofpot te stoppen. Ik weet er alles van, mijn heer!" Nu sprong ook de kapitein op. „Een oogenblik, meneer Grizzard, ik zou u nu ook wel graag een paar vragen willen stellen!" Grizzard liet zich weder in zijn stoel vallen. „Gaat uw gang". „Hoe kende u mijnheer Norton?" „Dat heeft", antwoordde Grizzard, zichtbaar verveeld, „met deze zaak op zichzelf niet te maken. Maar wanneer u denkt, dat u er verder mee komt: ik kende hem uit New York", Voor elke stal een distributie-systeem. Het Noordhollandsch Veevoeder bureau, Landbouwhuis, Alkmaar, schrijft ons: Volgens een officieele publicatie van het rijksbureau voor voedsel voorziening in oorlogstijd zal er voor dezen winter voor het rundvee een kleine hoeveelheid krachtvoer be schikbaar komen. Deze krachtvoer- toewijzing zal in tegenstelling met het vorige jaar in éénmaal plaats vinden. Deze maatregel is getroffen om de veehouders zooveel mogelijK in de gelegenheid te stellen het voe der dat ze kunnen ontvangen, af te nemen wanneer ze hieraan de meeste behoefte hebben. De toegewezen hoeveelheid voer zal in minstens vier keer moeten worden afgenomen, met een tusschenruimte van minstens vier weken, terwijl per distributie - periode niet meer dan 25 van het voer kan worden afgenomen. Iedere veehouder krijgt te zijner tijd be richt op hoeveel voer hij zal kunnen rekenen. Bij de toewijzing zal rekening worden gehouden met den aard van het bedrijf, de ruwvoederpositie er, de veebezetting voor ieder bedrijf afzonderlijk. Hiertoe zullen de be drijven ingedeeld worden in drie klassen. In welke klasse een bedrijf zal worden ingedeeld, zal afhangen van de uitkomst van een reeds in dr pers gepubliceerde formule. In klass: I komen de bedrijven met een zeer lichte veebezetting, b.v. de zuivere akkerbouwbedrijven en de gemeng de bedrijven met veel akkerbouw en een zeer goede ruwvoederpositie. Deze bedrijven krijgen 110 kg krachtvoer toegewezen, dus pl.m. 0.6 kg per dag per dier. In klasse 2 ko men de normale weide- en gemengde bedrijven. Deze krijgen 140 kg krachtvoer per dier toegewezen, wat dus ruim 3/4 kg wordt per dag per dier. In klasse 3 komen de bedrijven met een zeer dichte rundveebezetting en mede dientengevolge onguntige ruwvoederpesitie. Deze ontvangen 165 kg krachtvoer per dier, hetgeen dus eveneens berekend op 180 stal- dagen pl.m. 0.9 kg wordt per dag per dier. Behalve het melkvee ontvanger; GEMENGD blitUWS Van der Hoogt-prijs toegekend. - In de jaarlijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde, onder voorzitterschap van mr. M. Nijhoff, is gestemd over de toekenning van den jaarlijks uit geloofden prijs van aanmoediging, genaamd „Lucie B. en C. W. van der Hoogtprijs". Deze prijs is voor dit jaar toegekend aan mevrouw Clara Eggink, voor haar verzenbundel „Het Schiereiland". Inbreker aangehouden. - Dooi de politie te Nijmegen werd Vrijdag nacht een wielrijder aangehouden die een groot pak vervoerde, waar in een voorraad huishoudelijke arti kelen en levensmiddelen zat. Het bleek, dat deze goederen gestolen warn bij een inbraak in een villa te Malden bij Nijmegen. De aangehou dene, de 20-jarige B. H. uit Nijmegen, was in de oorlogsdagen uit een ver beteringsgesticht ontslagen en had zich weer moeten melden, doch was op pad gegaan voor diefstal en in braken. Inbraak in Amsterdam-Noord. - Gebruikende van de duisternis ver schafte zich een inbreker Vrijdag nacht toegang tot de winkel der fir ma J. J. Stok aan het Mosplein te Amsterdam. Verschillende artikelen werden meegenomen, waaronder een tweetal nieuwe radiotoestellen. De politie stelt een onderzoek in. ook 1-jarige en oudere stieren en hoogdrachtige jongvee bovengenoem de hoeveelheden. Voor vrouwelijk rundvee boven 1 jaar wordt de halve hoeveelheid toegewezen. De consumptiemelkbedrijven, die in '38'39 een gemiddelde winter- productie van minstens 9 liter per koe hebben gehad, en daardoor in 39'40 een extra toewijzing rund veevoeder kregen, zullen dezen win ter 20 kg krachtvoer per melk- en kalfkoe, alsmede voor het hoog- drachtg jongvee extra ontvangen. Bij de hierboven aangegeven ge ringe hoeveelheden krachtvoer zal clus met het voeren de grootst moge lijke zuinigheid moeten worden be tracht. Zeer vele veehoudersbedrijven ir, liet noordelijk deel der provincie rullen wel in klase 2 geplaatst wor den, dus een toewijzing ontvangen van 140 kg per melk- en kalfkoe, almede voor elke kalfvaars. Het meeste jongvee in doze bedrijven heeft nog lang niet den leeftijd van 1 jaar bereikt en valt dus buiten de toewijzing. Van belang is dus na te gaan wanneer en voor welke dieren men dit krachtvoer het beste kan gebruiken. Het geringe kw-ntum van i40 kg per koe, waarbij nog te be denken valt dat 1J4 kg van het hui dige krachtvoermengsel ongeveer evenveel voedingswaarde bezit air 1 kg ouderwetsch krachtvoer, is zóó ering, dat het krachtvoer enkel dient te worden bewaard voor de ver- sche koeien, om ze nog een beetje in conditie te houden vóór ze het vol gend voorjaar de weide ingaan. De pinken, de kalfvaarzen en de oud- nelksche koeien zal men met enkel ruwvoer moeten voeren, terwijl het noodzakelijk zal zijn, om de drach tige koeien een langeren droogsta! te geven dan normaal het geval is. In hoeverre men hierin zal slagen, hangt af van de hoeveelheid en do kwaliteit ruwvoer waarover men be schikt, alsmede van het tijdstip van afkalven, dus van de lengte van de periode van het afkalven tot het in de weide gaan. Hoe later de koeien af kalven hoe beter men er voor staat. Wanneer wij eens veronderstellen dat alle koeien omstreeks half Fe bruari afkalven, is er dus per koe beest beschikbaar 140 kg krachtvoer, hetwelk vanaf half Februari tot hall April (weide), dus over 60 dagen, verdeeld moet worden. Dit komt neer op pl.m. 2 1/4 kg gemiddeld per koe per dag. Eén mengmeel zal onge veer toereikend zijn voor de produc tie van pl.m. 2% kg melk, dus 2 1/4 kg voor 5 a 6 kg melk. Bij een rant soen volop best hooi, kuilgras, en of voerbieten kan men ongeveer voor zien in de behoefte voor onderhoud en de productie van 8 a 10 liter melk, dit is dus bij een gunstige ruwvoer- positie. Dit rantsoen ruwvoer, aan gevuld met 2 1/4 kg krachtvoer, is dus toereikend voor een productie van pl.m. 13 a 16 kg melk. Kalft een groot deel der koeien later af dan half Februari, dan kan men iets meer krachtvoer verstrekken; kalft een vrij groot deel vroeger af dan b-alf Februari, dan zal men gemid deld minder kunnen voeren. Vele veehouder hebben hun vee later laten dekken, zoodat bij velen de versche koeien pas half Maart en later zullen komen. Dezulken kun nen, indien ze over voldoende hooi, kuilgras, enz. beschikken, nog wel tot krachtvoergiften van 4 a 6 kg per 'roe per dag komen en dus voor vol doende productie-voer kunnen zorgen voor pl.m. 20 kg melk. Bedrijven, waar een te groot deel der koeien te vroeg afkalft, zullen niet in staat zijn de versche koe-ien in conditie en op de melk te houden. Zoodra iedere veehouder bericht heeft ontvangen van zijn totale want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetworpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-80 ct. (Uitspraken van de Strafzitting van Vrijdag I Nov. 1940). Schriftelijke uitspraken. H. J. O. te Amsterdam, overtre ding van de Motor en Rij wiel wet, 25 boete of 10 dagen hechtenis. C. J. S. te Alkmaar, overtreding van de Motor en Rijwielwet, vrijspraak. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de verordening op ver- keersbeperking (te laat op straat): L. T. te Alkmaar, geen straf toegepast. B. E. te Bergen, 8 boete of 6 dagen hechtenis. E. B. en C. G. te Alkmaar, ieder 10 boete of 6 dagen hechtenis. G. J. K. te Uit geest, C. Z., N. Th. de W., H. C., J. M. en N. T. te Alkmaar, ieder 12 boete of 8 dagen hechtenis. F. B. te Enkhuizen, P. R. te Norg, M. H. R., F. J. S. en A. de V. te Alkmaar, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. L. S. te Amsterdam, 20 boete of 10 dagen hechtenis. A. S. te Alkmaar en P. C. te Heiloo, ieder 25 boete of 15 dagen hechtenis en 4 dagen hech tenis voorwaardelijk met een proef tijd van. een jaar. Overtredingen van de verduisteringsveror dening (wuing): J. W. te Uit geest f 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. D. te Heerhugowaard, 8 boete of 6 dagen hechtenis. H. G. te Alk maar, 10 boete of 8 dagen hechte nis. S. D. te Uitgeest, 12 boete of 8 dagen hechtenis. J. S. te Noordschar- woude, W. S. te Oterloek, L. H. te de Rijp, J. W., C. K., A. H. en P. B. te Alkmaar, ieder 15 boete of 10 da gen hechtenis. P. D. te Noordschar- woude, A. J. B. L., P. de B., A. D. G., H. v. W. en C. v. L. te Alkmaar, ieder 20 boete of 10 dagen hechte nis. Overtredingen van de verduisteringsverór- d e n i n g (rijwielen, auto's enz.): A. v. W. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hechtenis. P. C. K. te Heiloo, S. R. te Oudorp, J. T. en A. T. te Uit geest, A. S. te Heemskerk, N. v. d. K. te Bergen, M. K. te Heerhugo waard, A. K. te Heiloo, ieder f 2 boete of 1 dag hechtenis. P. D. H. te Heer hugowaard, 2 boete of 2 dagen hechtenis. H. J. A. A. te Castricum, 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. K. te Bergen, 4 boete of 4 dagen hechtenis. H. v. D. en J. P.- te Alk maar, ieder 3 plus 1 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. J. P. M. te Bergen, A. v W. en A. E. v. W. te Alkmaar, ieder 3 plus 2 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. H. B. te Schoorl, A. N. B. te Limmen, J. de B. te Schermerhorn, F. G. L. te Wis- sekerke, F. F. W. te Koedijk, H. L. de G. te Sint P ncras, J. T. te Zaan dam, W. J., S. F. V. V. en J. P. te Alkmaar, iedr 5 boet of 3 dagen hechtenis. P. K. te Sint Pancras, D. L. te Schermerhorn, H. P. te Alk maar, J. B. te den Helder, M. B. te Heiloo, iedr 5 plus f 2 boete of 3 olus 1 dag hechtenis. P. F. de K. te Eindhoven, f 6 boete of 4 dagen hechtenis. Tl. P. v. D. te Hillegom f 8 boet of 6 dagen hechtenis. W. B. te den Helder 10 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de verordening op den identificatieplicht: D. S. te Alkmaar, 3 boete of 3 da gen hechtenis. N. L. te Alkmaar 5 bcete of 3 dagen hechtenis. rachtvoertoewijzing, geven wij hem in overweging na te gaan hoe hij dit kiachtvoer het beste kan verdeelen. Wij willen hem daarbij gaarne hel pen. Elke veehouder zal voor zijr, eigen stal een distributiesysteem moeten ontwerpen zoowel voor hei beschikbare ruwvoer als voor het krachtvoer. Overtredingen van deMo- tor-enRijwielwet: L. C. te Heerhugowaard, f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. R. te Oterleek, J. v. S. te Den Helder, P. B. te Castricum, J. A. E,, J. S. en C. A. F. v. M. te Alkmaar, H. W. te Muntendam, F. E. N. te Heiloo, C. J. B. te Bergen, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. G. B. te Noordscharwoude, P. J. K. te Heiloo, D. R. te Wieringerwaard, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. G. v. E. Alkmaar, W. D. te Zaandijk, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. N. te Castricum, L. de M. te Rijnsburg, L. H. te Zaandam, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. J. P. L. te Amsterdam, 6 boete of 1 week tuchtschool. B. B. te Beverwijk, 6 boete of 4 dagen hechtenis. H. J. A. te Be- erwijk, F. C. D. te Haarlem, A. B. te Sint-Pancras, A. R. te Win kel, ieder 6 boete of 4 dagen hech tenis. D. K. te Bergen, 3 maal 2.50 boete of 3 maal 2 dagen hechtenis. G. H. M. te Alkmaar, 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. A. H. te Amster dam, 8 boete of 4 dagen hechtenis. J v. S te Alkmaar, 3 boete of 2 dagen hechtenis. IJ. P. te Den Haag, 20 boete of 10 dagen hechtenis. J. G. R. te Castricum, 10 plus 25 boeje of 5 plus 15 dagen hechtenis. Overtredingen van de Po litieverordeningen: W. B. te Heiloo, 5 boete of 3 dagen hech tenis. P. K. en A. B. te Alkmaar, J. H. S. te Schoorl, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. H. en G. C. P. te Alkmaar, J. H. S. te Schoorl, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. M. J. v. d. M. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. J. G. te 's-Her- togenbosch, J. C. te Alkmaar, J. P. te Bergen, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. B. te de Rijp, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. H. H. te Alk maar, 10 boete of 6 dagen hechte nis. Overtredingen van de Ver ordening op de Registratie van Vrachtauto's: E. E. te Beemster, P. B. te Broek op Lan- gendijk, A. N., A. B. A. K„ C. F. K. en P. K. te Alkmaar, J. K. en J. H. te Zijpe, J. H. en P. S. te Beemster, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van Artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronken schap) C. J. S. te Alkmaar, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht (loopen over ver boden grond): L. K. te Purmerend, 3 boete of 2 dagen hechtenis. T. J. K. te Amsterdam, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de Ar beidswet: J. M. te Alkmaar, 8 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van het R ij - t ij d e n b e s 1 u i t H. v. W. te Alk maar, J. S. te Castricum, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. J. K. te Schoorl, 4 boete of 4 dagen hechte nis. Overtreding van de Vesti gingswet: S. D. te Uitgeest, 8 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vis- scherijwet: J. J. K. te Heems kerk, 2 maal 2 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. J. J. Z. te Beverwijk, 2 maal 3 boete of 2 maal 3 dagen hechtenis. W. J. M. M. te Velsen, 6 boete of 4 dagen hechtenis met bevel tot vernietiging van het inbeslag ge nomen vischnet. S. G. M. te Oudorp, f 20 boete of 10 dagen hechtenis met bevel tot vernietiging van stok en lijn. Overtreding van de Jachtwet: B. V. te IJmuiden f 10 boete of 5 dagen hechtenis met bevel tot vernietiging van de in be slag genomen klem. 427 van het Wetboek van Strafrecht (verkeer belemmeren): A. v. S. te Oostzaan, f 8 boete of 6 dagen hechtenis. C. H. EEN ACHTERUITZETTING. Men verzoekt ons opname van het volgende: Ter Synodevergadering der Ned. herv. kerk kwam een voorstel ter tafel, dat de herv. kerk mede met het oog op de ernstige tjjden, zou overgaan tot erkenning van de universitaire graden der Vrije Universiteit, waar ook de ge reformeerde predikanten worden opgeleid. Nog steeds heeft de Ned. herv. kerk bezwaar om het aan die Uni versiteit (een stichting van wijlen dr. A. Kuyper en deswege niet be mind bij de hervormden) afgelegde candidaatsexamen in de Theologie op één lijn te stellen met de candi- daatsexamens aan de Rijksuniversi teiten en aan de candidaten der Vrije Universiteit het recht te ge ven, na afgelegd proponentsexamen beroepbaar te zijn in de herv. kerk. Ook thans oordeelde men „dat te gen zulk een erkenning bezwaren van historischen en practischen aard bestaan en dat de tijdsomstan digheden geen aanleiding geven tot meerdere erkenning dier graden. Het r.k. tijdschrift „Het Schild" teekent hierbij aan: Men schijnt niet te zien, dat met dergelijke uit con servatisme en antipathie voortsprui tende weigeringen, de kerkelijke eenh-'d, die men zoo vurig zoekt, nimmer bereikt wordt. INGEZONDEN STUKKEN WAAROM WORDEN ER GEEN TOUWEN GESPANNEN? Mijnheer de Redacteur, De vorige week werd in Uw blad per „ingezonden stuk" de raad ge geven langs de grachten touwen te spannen (waarvan onze gemeente vanwege z'n veemarkten zoo'n groote voorraad heeft en die thans zijn op geborgen), ter beveiliging in de donkerte tegen te water raken. Degene, die daarover te beslissen hebben, vinden 't waarschijnlijk on- noodig. Behalve andere ongelukken, ge raakte Zaterdagavond in de Mient ook iemand te water. Men moet in die zwartdonkere stormachtige avond de noodkreten gehoord hebben, de moeilijke pogin gen met weinig materiaal met gebrek aan licht waargenomen hebben en de klachten en protesten van het publiek vernomen hebben om de on tevredenheid over de weinig voor zorgsmaatregelen te beseffen. Moet er dan eerst een hoog per soon of familielid daarvan te water raken? Een gesprek van vijf minuten tusschen burgemeester en commissa ris en „Gemeentewerken" zorgt voor alles! Waarschijnlijk zullen, als men voorzorgsmaatregelen neemt, nooit tastbare bewijzen worden verkregen, welk leed en onheil voorkomen is, maar als men alles laat, zooals 't nu is, nemen volgens mijn bescheiden meening de aansprakelijke overheids personen een geweldig risico op zich. U dankend voor de verleende plaatsing, Hoogachtend, EEN GRACHTBEWONER. ADVERTEEREN IN DE KRANT BRENGT U NADER TOT DEN KLANT. te Kolhorn, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van Artikel Overtredingen van Artikél 444 van het Wetboek van Strafrecht (niet ver schijnen als getuige): J. P. M. K. te Amsterdam, 6 boet of 4 dagen hechtenis. „Zoomaar toevallig?" „Zoomaar bij toeval". Kapitein Sherman begon plotse ling zijn hut met lange stappen op en neer te loopen. „U ben tegelijk met Norton aan boord gekomen. Alles bij toeval. Ik weet noch van u, noch van Norton veel. Norton reisde in de tweede, u in de eerste klasse. Nu is Norton overboord". „Overboord gegooid", spotte Griz zard grimmig. „Is Norton althans verdwenen", ging de kapitein voort, zijn toorn bedwingend, „en u bemoeit er zich mee. Vroeger heeft u nooit een woord met hem gewisseld, wat?" „Nooit", verklaarde Grizzard koud. „We hadden niets met elkaar te maken". „Maak nu", merkte Sherman op, „hebt u er in eens groote belang stelling voor, vast te stellen, hoe Norton aan zijn eind is gekomen. Is het u niet voldoende, dat de leiding van het schip er zich mee be moeit?" Grizzard stond weer op, stak zijn geweldige borstkas vooruit en balde zijn vuisten. ,Ik zou den man, die het gedaan heeft, wel eens te pakken willen hebben. Ik heb een bepaalde ver denking maar nu ja". Sherman spitste zijn ooren. „U heeft een bepaalde verdenking. Op wien?" „Dat zeg ik u niet", antwoordde Grizzard boos. „U rent er maar op los, neemt den man gevangen en u verprutst alles". Dat werd Sherman te erg, „In de eerste plaats ren ik niet" riep hij woedend uit, „in de tweede plaats verpruts ik niets, ik ben al lang op zee en heb wel eenige on dervinding. In de derde plaats krijg ik het wel voor elkaar. Als ik het niet voor elkaar krijgt, dan krijgt de havenpolitie te Casablanca het wel voor elkaar! Nu weet u het!" „Halt!" sprak Grizzard. „Tot nu toe weet ik heelemaal niets. Ik weet alleen, dat Norton om zeep gebracht is en dat niemand weet door wien. Maar ik kan u wel een goeden raad geven: laat u de havenpolitie van Casablanca erbuiten. Wanneer na melijk de havenautoriteiten hun on derzoek instellen, verlaten de mees te pasagiers het schip, omdat het hun te bar wordt. Het geval-Norton moeten wij oplossen, kapitein, maar zoo, dat niemand reden heeft, erin te snuffelen". „Waartoe mag niemand reden heb ben?" „Ik zie, dat we het wel eens zul len worden", zei Grizzard. „We moeten op onderzoek uitgaan, zon der dat iemand merkt, dat bij ons de lamp aan is!" „Mijnheer", zei de kapitein, „spreekt u asjeblieft niet in die vreemde taal. U bedoelt dat nie mand zal weten, dat wij wat we ten". „Nou, juist, dat bedoel ik", zei Grizzard. „De zaak zit namelijk zoo, dat men, na Norton vermoord te hebben, ook mij wil vermoorden, en dan krijg ik ér wel uit, wie dat doen wil!" ,Als u dood bent?" Grizzard rekte zich uit en haalde diep adem. „Ik ben Jim Grizzard, meneer. Mij vermoordt men niet zoo gemak kelijk. Vaak geprobeerd en nog nooit gelukt! Ik ben Grizzard kwam er niet toe, te zeggen, wat hij was. Er werd geklopt. „Binnen!" riep Sherman, waarop weer het beangste gezicht van den steward verscheen. „Meneer, mr. Stevens en zijn se cretaris willen u dringend spreken!" „Hé!" zei Grizzard. „Laat ze maar binnen komen!" „Een oogenblik!" Kapitein Sher man zette zijn borst op en trok zijn uniformjas glad. „Meneer Grizzard, we spreken nog wel over deze zaak. Ik moet me alle maatregelen voor behouden. Waarschijnlijk sluit ik me bij uw meening aan en onderzoek ik de zaak op eigen gelegenheid". „Samen met mij, niet waar?" „Misschien wel", zei de kapitein ongeduldig. „Ik hoop, dat u me niet kwalijk neemt; zooals u ziet heb ik nog wat te doen". „Ach!" zei Grizzard. „Ik moet nu weg?" „Er staat een passagier buiten, die me wil spreken!" „Maar daar kan ik toch wel bij zijn! Misschien „Dat gaat niet", antwoordde Sherman met waardigheid. Grizzard stond op en ging naar de deur. Om geheel onverklaarbare redenen werd hij plotseling boos. Hij draaide zich om, tikte met zijn wijsvinger tegen zijn voorhoofd en zei zacht: „Jullie zullen het nooit voor el kaar brengen, jullie idioten. Nooit zonder mij!" Daarna waas hij buiten. „Lummel!" mompelde Sherman. ..Onbeschaamde lummel!" En tot den steward: „Laat de heeren bin nen komen". Dadelijk daarop traden Peters en Stevens binnen. HOOFDSTUK VI. „Mijnheer", zei Peters, „het zal u bekend zijn. dat mijn secretaris, mr. Peters, in de tweede klasse reist". „Ja, dat weet ik", zei de kapitein. „Tiaar gaat u alstublieft zitten". „Graag", zei de valsche Stevens, terwijl hij een stoel nam. „Nu, Pe ters, vertel maar eens wat je gezien hebt". De valsche Peters of echte Stevens zette zich bescheiden op den rand van een stoel en begon: „Vannacht is iemand over boord gevallen, heb ik gehoord". „Helaas ja", zei de kapitein, die voortdurend den „secretaris" aan keek. „Weet u daar iets van?" „Een heele boel", zei de valsche Peters. Hij zag er nu bijna een beet- 'e schuchter uit, waarover zich ech ter alleen maar de echte Peters ver wonderde. „Ik zag, hoe die man, hij heet, geloof ik, Bolton of zoo iets „Norton", verbeterde de kapitein. „Nu dan, hoe die Norton naar het promenadedek ging. Ik zag ech ter ook, hoe mr. Grizzrad hem volg de!" Er volgde een stilte. Kapitein Sherman greep naar de plaats, waar anders zijn pet zat, vond echter niets om af te nemen en liet zijn hand zinken. Hij en de twee offi cieren hadden groote verbaasde oogen, alle drie waren ze als door den bliksem getroffen. Eindelijk kreeg de kapitein lucht. „Dan moet die vent toch zoojuist hoe laat was dat ongeveer, mijn heer Peers?" „Dat weet ik niet precies", zei Stevens rustig. „Maar het was al heel laat. Ik hoorde in de rooksalon uit de luidsprekers de muziek uit de danszaal. Spoedig daarop ben ik gaan slapen. Toen ik in bed lag, was het half één". Kapitein Sherman wierp een triomfeerenden blik op zijn offi cieren. „Hier moet nu", zeide hij, „met de grootste scherpzinnigheid ge werkt worden, dat zal u nu wel dui delijk zijn, heeren". Het was den heeren duidelijk. Ze knikten en keken den valschen se cretaris ingespannen aan. „Hoe wist u", vroee Sherman, die reeds een criminalistisch talent in zich voelde opkomen, dat het Griz zard was?" (Wordt vervolgd). Q) JD E o <D E c <b o JQ <b O O 0) O 00

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6