neemnAkkertje STILLE N' De samenvoeging van Bergen en Schoorl. AGENDA De mannelijke bruid. Kou Koorts Griep? Het vooronderzoek der gemeentebegrooting CHARL1 FLANDE1 34 AMSTERDAM BEVRS r EERSTE BLAD. EERSTE BLA Alkmaar, Dinsdag. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Zooals men weet, zijn Zaterdag avond hier ter stede verscheidene personen te water geraakt. Een van hen verdronk, twee anderen moesten naar het ziekenhuis over gebracht worden. Een van deze twee, de 80-jarige H. V., die in de Oudegracht gevallen was, is gis termiddag aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De doodenrij is thans aange groeid tot negen OPROEP. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt hen, die getuige v/aren van het, op 4 November 1940 te omstreeks 10.15 uur op den Ken- nemerstraatweg nabij de Prinses Julianalaan, plaats gehad hebbende verkeersongeluk met doodelijken afloop, zich ten spoedigste te mel den aan zijn bureau, tot het geven van nadere inlichtingen. OVER RIJWIELEN EN VUILNISBAKKEN. Van politiezijde wordt er nogmaals uitdrukkelijk aan herinnerd dat het steeds en natuurlijk vooral bij de diepe duisternis der laatste dagen uitermate gevaarlijk is eenig voorwerp op de trottoirs te laten staan. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat voetgangers zich, soms zelfs ernstig, bezeeren aan rijwie len en vuilnisbakken, die tijdens de verduistering op de trottoirs zijn achtergelaten. De politie zal thans alle voor werpen en goederen, die gevaar op leveren voor voetgangers, medene- men naar het bureau. Er wordt tevens nogmaals een beroep gedaan op aller medewer king om de verkeersveiligheid, vooral bij duisternis, te helpen ver- hoogen. CABARET IN HUIZE WESTERLICHT. Gisteravond gaf, op uitnoodiging van de biljartclub, het gezelschap „de Bonte Spelers" een uitvoering voor de bewoners van het tehuis. De groote zaal was geheel gevuld, toen om half acht de heer Maats een openingswoord sprak en allen wel kom heette. De heer Piet Cloeck trad als con ferencier op. Het is bekend genoeg op welke geestige wijze hij dit doet. Hij deelde mede, dat geen kunst met een groote K gegeven zou worden, maar met een kleine k, of misschien nog minder, maar men zou trachten de aanwezigen een gezelligen avond te bereiden. En daarin is men vol komen geslaagd. Er is zonder uit zondering van het begin tot het einde genoten. De heer Nico Akkerman opende met een piano-solo, waarin hij zijn vaardigheid en goede techniek toon de. Akkerman wordt als pianist steeds meer bekend! Daarna werd door de heeren Cloeck en Grondsma en mej. Kühl een één-acter gegeven, „de Trom pet", een Russische schets, zeer goed gespeeld. De dames JonkerJonker en Jo Kühl gaven toen een zigeunerdans, waarna de heer Cloeck zong. Op de bon, de Textielkaart en Mooi Hol land, zichzelf begeleidenden op den vleugel. Daarna trad de heer Menno Gronds ma als imitator Op, bekende perso nen als Lou Bandy. Richard Tauber, Willy Derby, enz. uitbeeldende Evenals voor den heer Cloeck, was ook voor hem het succes zeer groot. Niet minder was het voor Kees en Klaas Stet uit Ierswoud (de heeren Kroon en Best) die in 't Westfriescn vertelden van hun bezoek aan de Alkmaarsche kermis. Er is onbe daarlijk om gelachen! Na de pauze gaf prof. Mennochini eenige goochelnummers, onder be geleiding van Chineesche muziek op den vleugel door den heer Gerrit Visser, die daarna zelf nog een solonummer gaf. Nelly Rus oogstte als zangeres, vooral met „Rose Marie" veel succes Tot slot verscheen de heer Piet Cloeck met zijn „dochters", de dames JonkerJonker en Jo Kühl, met uitvoering van verschillende Boerendansen en liedjes. Aan het slot groeide het applaus aan tot een ovatie, een bewijs, hoe men heeft genoen. De heer de Haas dankte de spelers voor het gebodene, hun allen een klein souvernier aanbiedende. De heer Cloeck sprak zijn dank uit voor de ontvangst in Westerlicht. Niet alleen de hoorders, maar ook de spelers hebben van dezen avond genoten. Een wederzijdsch tot weerziens was gemeend! CONSUMPTIEMELK NAAR AMSTERDAM. Bij een aanvoer van pl.m. 40.000 K G. per dag gaat er van de coöp. zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer thans dagelijks pl.m. 250CO liter als consumptiemelk naar Amsterdam; bet gevolg hiervan is een verminder de productie van kaas, botet en de nndere melkproducten. DIEFSTAL TE NOORD- SCHARWOUDE. Sieraden gestolen en bij zijn verloofde ondergebracht. De horloger en goudsmid J. W. B. te Noordscharwoude vermiste sinds eenigen tijd een aantal gouden en zilveren voorwerpen uit zijn winkel. De politie heeft een onderzoek in gesteld, met als resultaat, dat? een zekere G. aldaar als de dader kon worden aangewezen. Bij zijn ver loofde te Enkhuizen werden ver scheidene der sieraden in beslag genomen. G., die in Duitschland werkzaam is, zal ongetwijfeld spoe dig gearresteerd worden. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Het gister gemelde geval van kolendampvergiftiging heeft zich voorgedaan te Heerhugowaard. KINDEREN.... N. S. schrijft ons: Hanneke is vier jaar geworden. Altijd zit ze tijdens den maaltijd met haar vingers te spelen. Den duim legt zij in de handpalm en vier kleine vingers omhoog ste kend, zegt ze telkens: „Zooveel jaar ben ik nou". lederen dag van haar verjaar dag, wordt dit spelletje herhaald en we moeten haar er nu en dan op wijzen, dat zooiets niet goed is. Groote meisjes zeggen: „ik ben vier jaar". Vanavond mocht ze omdat de boterham vlug naar binnen gegaan is vóór het naar bed gaan even naar het maantje kijken De regenCape om en hoog op moe- der's arm gezeten, die, om het won der goed te kunnen laten zien, ach ter de schuur is gaan staan, valt ze van den eenen uitroep in den anderen „Wat een mooie maanwat is ie laag! Als ik nou op de schuur sta, kan ik er dan opkomen?" „Neen, dat gaat niet", zeggen wij, „de maan staat zoo hoog". „Ja maar niet zoo hoog als de sterren" is het antwoord, „als je op vier stoelen sta, kan je d'r wel bij". Vol bewondering kijkt ze naar de maan om even later het verheugde gezichtje weer naar ons te wenden. „Mooi, hé mama", zegt ze, echt ge meend. „Ja, heel mooi, maar het wordt nu tijd om te gaan slapen" meent ma ma. „Zeg maar: Welterusten maan tje!" In de avondstilte klinkt dan haar heldere kinderstemmetje: „Welte rusten, maantje,- ga maar lekker sla pen, hoor, achter verduisteringspa pier!" Het komt haar vreemd voor, dat de maan zoo maar straffeloos mag schijnen en niet verduisterd behoeft te worden. WIND- EN WATERDICHT MAKEN VAN HUIZEN IN DEN HELDER. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Den Helder, teneinde met het gemeentebestuur bespre kingen te voeren over het herstel van beschadigde woonhuizen. In Den Helder is de toestand zoo, dat vele bewoners van beschadigde huizen niet over de middelen be schikken om deze panden wind- en waterdicht te laten maken. Deze huizen zouden derhalve in de ko mende maanden sterk in waarde dalen en om dit te voorkomen, heeft de algemeen gemachtigde aan het gemeentebestuur van Den Helder medegedeeld, dat van rijks wege een voorschot zal worden verstrekt voor bedoelde werkzaam heden. Eenige weken geleden is een gelijke regeling voor Vlissingen getroffen. De burgemeester heeft den raad tegen Donderdagmiddag bijeen ge roepen. Ten aanzien van de door den secre taris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken gewilde samenvoeging van Schoorl en Ber gen, stellen B. en W., als resultaat van de met B. en W. van Schoorl gevoerde besprekingen, den raad voor aan Gedeputeerde Staten daar over het volgende advies uit te brengen: le. Dat het gemeentebestuur van Bergen nimmer de samenvoeging van Bergen en Schoorl heeft voorge staan; dat, gezien de aangename en doel matige wijze, waarop beide gemeen tebesturen steeds naast en met elkaar hebben gewerkt, het vertrou wen rechtvaardigt, dat de samenvoe- gnig van Bergen en Schoorl geen verandering zal brengen in de har monische samenwerking tusschen de verschillende deelen der nieuwe ge meente; 2e. Dat uit den aard der zaak bij de samenvoeging veel onder oogen is te zien; 3e. Dat in de vertegenwoordiging van de verschillende deelen in de nieuw te-vormen gemeente aanstonds voorzien zou kunnen worden door het vertegenwoordigend lichaam dei- nieuwe gemeente te doen bestaan uit dertien leden, waarvan zouden deel kunnen uitmaken negen raadsleden der gemeente Bergen en vier raads leden der tegenwoordige gemeente Schoorl; 4e. Dat het gewenscht wordt ge acht, dat, gedurende de overgangs periode, tot het tijdstip, waarop voor de nieuwe gemeente een vertegen woordigend lichaam gekozen zou moeten worden, in het college van B. en W. der nieuwe gemeente y/orden opgenomen de beide wethouders van Bergen en één der zitting hebbende wethouders van Schoorl. 5e. Dat het gemeentebestuur van oordeel is, dat Bergen de hoofdplaats der nieuwe gemeen te zou moeten worden, hetgeen Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Negentig minuten oponthoud (sens.); hoofdrol Harry Piel. Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Het model (rom.); hoofdrollen Camilla Horn en Alexander Sved. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Moordzaak Franchetti (rom.- sens. zangfilm); hoofdrollen Ben- j amino Gigli en Kirsten Heiberg. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Toendra (sens, natuurfilm); hoofdrol Del Cambre. Toegang voor iederen leeftijd. Woensdagmiddag, half 3; matinee. Donderdag 7 November. 2 uur, 't Gulden Vlies, demon stratiemiddag voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. reeds door de grootte van deze plaats gemotiveerd is; 6e. Dat het gemeentebestuur de naam „Bergen-Schoorl" als> een juiste benaming van de gecom bineerde gemeente voorkomt; 7e. Dat, zoowel in 't belang der ge meenten, als in het belang der amb tenaren zelf een deugdelijke Tegeling getroffen zal moeten worden betref fende het personeel, opdat dit zoo veel mogelijk zijn functie in de nieu we gemeente zal kunnen waarnemen. Voor het geval onverhoopt mocht blijken, dat enkele krachten niet ge plaatst kunnen worden, zouden deze op andere wijze productief gemaakt moeten kunnen worden of zouden zij moeten kunnen steunen op een goede wachtgeldregeling. Naar het ons voorkomt, kan de 1ste alinea van het ten 1ste gevoege lijk achterwege blijven. Het is zoo wel in Haarlem als den Haag be kend, dat Bergen nimmer zoo stout is geweest naar samenvoeging met een andere gemeente te streven. Men moet toch ook in Bergen weten, dat de samenvoeging in de eerste plaats wordt nagestreefd om tot bezuini ging van het gemeentelijke huishoud- apparaat te komen. In tegenstelling met de adviezen, door andere ge meentebesturen uitgebracht, missen wij in dit advies in groote lijnen aan gegeven waarom de samenvoeging al of niet wenschelijk wordt geoordeeld, Gezien het feit, dat ook Schoorl zich steeds meer als vacantieoord ontwik kelt, komt ons de samenvoeging niet ongewenscht voor. Wij zouden het zelfs wenschelijk vinden, wanneer ook de Egmonden in het geheel wer den opgenomen. Het is nog geen halve eeuw geleden, dat de Egmon den en Bergen door één burge meester werden bestuurd. De ver keersmiddelen zijn, wanneer de tij den weer normaal zijn en dit zal toch wel ééns weer het geval zijn zoodanig, dat de afstanden zoo'n be zwaar niet vormen. Friesland is het bewijs er voor, dat het zeer goed mogelijk is verschillende gemeenten samen te voegen met behoud van het gemeenschapskarakter der dorpen. Een voordeel van de samenvoegin- „Rare tijden" stond er onlangs boven een schetsje in onze krant. Inderdaad, we beleven tegenwoor dig rare tijden en eigenlijk moeten wij ons maar nergens meer over verwonderen. Maar toch, wat daar in Andijk gebeurd is, staat onbereik baar bovenaan, is een onaantastbaar record op het gebied der „raritei ten", zelfs in deze rare tijden. Daar woonde in dat dorp een jongeling, die op zekeren dag ver liefd werd op een Andijksche schoo- ne en waar de liefde werd beant woord, mocht er al spoedig gespro ken worden van vaste verkeering. Het tweetal vrijde lustig en had slechts hoogst zelden eenige oneenig- heid: zij klaagde niet eens over den harden, ruwen baard, die zijn kin sierde. Maar dat was ook alles, en waar hij zich in den regel zorg vuldig schoor, voordat hij bij haar op bezoek kwam, daar kwamen de kibbelpartijen slechts zeldzaam voor. Het paar verloofde zich, kreeg na derhand trouwplannen en dezer dagen zou het huwelijk voltrokken wórden. Een lief klein huisje was gehuurd, de meubels en alles, wat er verder nog bij de inrichting van een woning noodig is, waren ge kocht, alle puntenkaarten en dis tributie-weeën ten spijt, het paar was naar het gemeentehuis gegaan, om aan te teekenen, het had waar de huwelijksdatum nu was vastgesteld rijtuigen besteld, fa milie, buren en kennissen uitgenoo- digd enDeze week zou de huwelijksvoltrekking plaats vinden. Maar ziet, een paar dagen geleden kreeg de bruidegom bezoek van den ambtenaar van den burgerlijken stand. U kunt niet trouwen! be weerde deze. En waarom niet? vroeg de bruidegom. Omdat een man niet met een man mag trouwen! was het on verwachte antwoord. Even stond de bruidegom perplex, toen begreep hij de aardigheid en lachte; nee, 't was geen lachen meer, 't was bulderen. En hij sloeg den ambtenaar hartelijk op diens schou der en riep: Groeie grap, buur! Goeie grap! Heelemaal geen grap! be weerde de ambtenaar dood-ernstig en hij dook uit zijn actetasch een register op. En daar stond het: de naam, voornaam, geboortedatum, van de bruid. Het klopte allemaal precies. Maarde bruid was inge schreven als te zijn van het manne lijk geslacht! Toen lachte de bruidegom niet meer. De rijtuigen werden afgebeld de familie gewaarschuwd. Op het gemeentehuis werd de huwelijksaankondiging verwijderd. De mannelijke bruid en haar mannelijke bruidegom moeten wach ten tot de bruid vrouw geworden isook volgens de registers van den burgerlijken stand! QeNeder/andsche Pijnstiller gen van de Egmonden, Schoorl en Bergen zou zijn, dat men dan dit be langrijke deel van Kennemerland als recreatie-oord kon propageeren. Een ieder, die in dit gewest thuis is, zal moeten toegeven, dat Heiloo meer bij Alkmaar behoort dan de Egmonden bij Heiloo. De voorgestelde naam voor de saamgevoegde plaatsen „Bergen- Schoorl" komt ons niet gelukkig ge kozen voor. Bergen heeft zich in de voorbije 25 jaar een waardevolle plaats als vacantie-oord veroverd en wij zijn er van overtuigd, dat die naam ook Schoórl ten goede zal ko men. Men behoude dus den naam Bergen. De zorg, die B. en W. aan den dag leggen voor den nieuwen raad en voor het gemeentepersoneel, is o.i. van ondergeschikt belang, waarover trouwens geen advies wordt ge vraagd en waarover men dan ook wijselijk in andere gemeenten heeft gezwegen. Voorts hopen wij, dat 's raads voorzitter, evenals die van Alk maar, straks een welwillend ge luid over de noodig geworden grenswijziging zal la£gn hooren. Niemand kan ontkennen, dat ook de ontwikkeling van de omge- IV. Elke vraag krijgt een antwoord. Het cokesvraagstuk heeft de ge moederen duchtig bezig gehouden en men wenscht van B. en W. te vernemen of alleen de Ver. Brand- stoffenhandel dan wel ook particu lieren cokes van de gasfabriek kun nen betrekken. Men zou voor de bedeelden uitsluitend geklopte cokes aan huis willen afleveren en ver kwanseling van aan ondersteunden» verstrekte bonnen willen voorko men. B. en W. hebben geantwoord, dat alleen de Ver. Brandstoffenhandel de cokes tegen de vastgestelde de tailprijzen koopt, hoewel de ge meente het recht heeft ook aan par ticulieren tg leveren. Eenige brand- stoffenhandelaren zijn enkele jaren geleden in de gelegenheid gesteld den geheelen voorraad cokes voor engrosverkoop van de fabriek te be trekken, maar zij konden aan de voorwaarden niet voldoen. Aan de daarvoor in aanmerking komende ondersteunden wordt in- plaats van geklopte cokes wel eens parelcokes gegeven. De cokes wordt thans voor een zeer gering bedrag door bepaalde personen aan huis bezorgd. Een enkele maal leverde een brandstoffenhandelaar anthra- 'ciet of eierkolen af en haalde dan voor de bonnen cokes van de gas fabriek. Nu ook de distributiebon moet worden ingeleverd, is dat on mogelijk geworden. Nu de heer Hoek gepensionneerd is, zouden meerdere raadsleden de kosten van het plantsoenbedrijf met 1000 willen verlagen, maar B. en W. achten elke wijziging praema- tuur zoolang niet vaststaat in welke mate op den plantsoendienst kan worden bezuinigd door de concen tratie van bedrijven. Op een desbetreffende vraag ant woorden B. en W. dat het aantal radio-abonnementen in de jaren 1938 tot en met 1940 resp. 3110, 3229, 3399 en 2806 bedroeg. De laat ste twee cijfers hebben betrekking op 1 Januari en 1 October van dit wijst er op, dat velen óf geen be langstelling meer hebben voor wat de radio thans nog brengt, dan wel dat zij zich van een eigen toestel voorzien hebben. Enkele raadsleden klagen over lage loonen en lange diensttijden bij den distributiedienst, waarbij het voorkwam, dat men op Zaterdag tot 7 uur werkte en toch maar een hal ven dag loon kreeg. Zij wijzen er op, dat de gemeente tegenover dit personeel toch ook haar plichten heeft en B. en W. ge ven toe, dat er weinig betaald wordt maar zeggen afhankelijk te z'jn van het Centraal Distributie kantoor. De werktijden zijn lang doordat er telkens haastwerk voor nieuwe maatregelen is, maar het Rijk draagt 85 pet. in de kosten bij en B. en W. hebben dus weinig te ver tellen, al verwachten zij binnenkort wel eenige verbetering. Nagenoeg al het personeel krijgt een weekloon, zoodat er niet per dag wordt be taald, met uitzondering van het los- personeel, maar het overwerk van een halven Zaterdag is destijds in de daarop volgende week nog ver goed geworden. Er is herhaaldelijk geklaagd over het lang in de rij moeten staan voor het in ontvangst nemen van bonnen en daarin is kort geleden eenige verbetering gekomen toen ook de Keetkolkschool in gebruik werd ge nomen. Op een desbetreffende klacht heeft het College thans ge antwoord, dat reeds meer lokalitei ten in gebruik zijn genomen dan aanvankelijk het geval was, waar door men hoopt aan de bezwaren tegemoet te zijn gekomen. Het uitgetrokken presentiegeld klopt niet met het aantal raadsver gaderingen en men heeft het colle ge gevraagd of het in de bedoeling lag den Raad in 1941 16 maal bijeen te laten komen. B. en. W. deelen mede, dat 16 vergadering als norm zijn aangenomen en dat men dat maar heeft aangehouden omdat nie mand kan voorspellen hoeveel ver gaderingen de abnormale tijdsom- jaar en de sterke achteruitgang standigheden in 1941 zullen eischen. Een raadslid wijst er op, dat 4 ambtenaren ter secretarie bevor derd zullen worden en houdt een pleidooi voor nog een commies le klasse, wiens collega aan dezelfde afdeeling wel voor bevordering in aanmerking wordt gebracht. Het college wijst er op, dat het aantal hoofdcommiezen ter secreta rie tot dusver hoogstens twee was en dat dit vooral tegenwoordig ge noeg is. Hoe hooger de rangen zijn, des te kleiner wordt het aantal ambtenaren dat daarin kan worden geplaatst. De rang van hoofdcom mies moet nu eenmaal gereserveerd blijven voor de hoofdambtenaren, die met de leiding der grootste af- deelingen belast,zijn. Voor druk- en bindwerk is het zelfde gevraagd als het vorige jaar en men wil weten of dat beteekent, dat er in de drukwerkkwestie geen verandering zal komen. Eenige leden zouden dezen post willen verhoogen zoodat men einde lijk eens kan ontkomen aan het cy clostyle-werk. Nu de zaken niet flo- reeren zijn de particuliere opdrach ten voor de drukkerijen zeer gering en men zou willen, dat de overheid het voorbeeld zou geven en deze bedrijven zou steunen. B. en W. verklaren dat zij volko men onschuldig zijn aan de intrede van het cyclostyle-werk daar dit destijds geëischt werd door Ged. Staten en de regeering-commissie van overleg inzake de begrootingen. De gemeente is nog altijd en zelfs meer dan vroeger op rijkssteun aangewezen en B..en W. nemen aan, dat die eisch nog altijd van kracht is Intusschen is er om advies in hun handen gesteld een adres van de Federatie van Werkgeversbonden in het Boekdrukkersbedrijf en B. en W. hebben zich daarmede tot Ged. Staten gewend met de vraag of verhooging van den post voor druil en bindwerk tot bedenkingen van bovengenoemde lichamen aanleiding zou geven. Het is slechts te hopen, dat men ook in Den Haag en in Haarlem za1 begrijpen, dat de gemeente, welke/ stukken voor onbepaalden tijd be waard moeten blijven, behoorlijk drukwerk noodig heeft en zich niet met een surrogrc.t tevreden mag stellen als het echte en onvervalsch- te binnen hare vesten nog rijkelijk te koop is. Eenige raadsleden zouden een groot deel der gelden van het le gaat-Bruinvis voordeeliger willen beleggen dan bij den gemeente-ont vanger. Een raadslid zou de lande rijen behoorende bij dit legaat en bij het legaat-van der Oord willen verkoopen, omdat er thans groote vraag naar vast goed is en men hoo- ge prijzen besteedt en een ander raadslid vraagt een verklaring voor het ramen van slechts een derde deel der rente Van een jaar te voren. B. en W. geven toe, dat een be legging bij den gemeente-ontvanger nu juist geen speculatie op hooge rente is, maar anderzijds is het geld daar bruikbaar voor kasgeld waar door een rente van 3 tot 3)4 pet. wordt bespaard. Het college wil de tip van den landerijen verkoop nog wel eens overwegen en wat de lage rente betreft, daarvoor is de laatst berekende opbrengst als maatstaf aangenomen. Wat gebeurt er met de gevonden voorwerpen?, is er aan B. en W. ge vraagd en zij antwoorden, dat deze na enkele jaren aan een bepaalden opkooper verkocht worden. De oude rijwielen worden aan diverse rij wielhandelaren verhandeld. Zij zijn niet veel waard en loonen niet dc moeite van een openbaren verkoop zooals die in de groote steden plaats vindt. De meeste gevonden voorwer pen, vooral die van eenige beteeke- nis, bewaren de vinders zelf in de vaak ijdele hoop, dat de eigenaar nooit meer zal komen opdagen. Er is gevraagd of er ook E.H.B.O.- cursussen bij de politie worden ge geven en door welken arts dat ge schiedt. Zoo niet dan acht een lid men weet wel wie het hoog tijd, dat ook de agenten van politie eens met de eerste hulp bij ongelukken op de hoogte gebracht worden. B. en W. deelen mede, dat het juist in de bedoeling ligt dezen win ter weer een E.H.B.O.-cursus voor 15 agenten te houden. Er is reeds eenige malen een cursus geweest en de oudere agenten weten dan ook precies wat er bij ongelukken zal moeten gebeuren. De naam van den cursusleider is nog niet bekend, maar er zal er na tuurlijk wel een worden gevonden. ving in hooge mate gebaat zal zijn bij het tot standkomen van een tunnel onder den spoorweg overgang te Alkmaar. En dit kan in hooge mate worden bevor derd, door het bij Bergen behoo- rende gebied, dat uitsluitend uit weiland bestaat, aah Alkmaar af te staan. Den raad wordt Don derdag een schoone kans gebo den om een versnelde ontwikke ling van de plaats te bevorderen. De nieuwe verbindingsweg te Bergen. Zooals men weet, is men in Bergen al ruim twee jaar bezig een verbin dingsweg van den Bergerweg naar den Groenenweg tot stand te bren gen. Aanvankelijk stagneeerde dit werk, omdat met de grondeigenaren geen overeenstemming kon worden verkregen. Toen men eindelijk zoo ver was, dat men een uitspraak van den president der rechtbank kon vra gen, hangende het geschil, over den prijs van den grond, stagneerde het werk opnieuw, omdat B. en W. er de voorkeur aan gaven den eigendom alsnog door onderhandeling te ver krijgen. Toen men zoover was (het werk zou als plaatselijk werkver schaffingsobject worden uitgevoerd) waren er geen voldoende werkloo- zen. Toen die eindelijk te werk wer den gesteld, trok het rijk het toege zegde bedrag in en werd het werk opnieuw stopgezet. Thans deelen B. en W. den raad mede, dat de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken het afwerken van de grondwerken met eenige waterwerken aan ge noemden weg heeft goedgekeurd en dat het voorschot van 74534 voor de bijkomende kosten en den grondaan koop is teruggebracht tot 35700. Dit was mogelijk, omdat door ruiling van grond met het pensionnaat (wanneer men daartoe eerder was overgegaan, dan was de weg al klaar geweest) minder aan het pen sionnaat behoeft te worden betaald. Al dien tijd heeft men huur voor de aangevoerde materialen moeten be talen, die than overbodig zijn, aan gezien 't werk nu als centraal object voor werkverschaffing zal worden uitgevoerd, waarbij nagenoeg uit sluitend van handkracht gebruik ge maakt zal worden. Een lichtpunt bij deze misère is, dat de subsidie in den loonpost van 29500 nu verhoogd is tot 50000. Voorts wordt medegedeeld, dat het hoofd van het afwikkelingsbureau bereid is een evenredig deel van de destijds toegezegde subsidie, groot 45000, toe te kennen voor de be- noodigde gronden langs den Groe nenweg naar het vliegveld. Dat deze weg inmiddels reeds door de Duit- schers tot stand is gebracht, schijnt men officieel nog niet te weten. BERGEN. Dijkdoorbraak. - Gisteravond werd de Damlanderpolder door een dijkdoorbraak bedreigd. Tengevol ge van den hoogen waterstand was er bij een duiker in de omgeving van de Voert een, lek in den dijk ontstaan, met het gevolg, dat al spoedig het water over een breedte van drie meter den polder ingolfde. Onder leiding van den opzichter van de polders gelukte het 'n 20 tal helpers, bij een sobere verlichting, met behulp van met zand gevulde stroozakken die voor de geëvacueer den dienst hadden gedaan, het gat, na een paar uur intensen arbeid te stoppen, waardoor erger werd voorkomen. raWHMrvBN D fBEKBNINOEN alexandeb R A FM ONT De samenvoeging van Schoorl. - Om een inzi krijgen in de practis kwenties verbonden aa: voeging der gemeente Schoorl, hebben B. en studeering aan het bur Vereeniging van Nederl meenten de begrootingi der beide gemeenten tc Blijkens een ingekor komt men daar tot d( dat de nieuwe gemet reeds door de samenvoe grens der noodlijder komen te staan. Schoorl toch, dat is, moest reeds uit dien bijdrage van 185000 gen, dat nog niet noc raamt toch reeds een ex uit het werkloosheidssi van 40.000. Stijgt dit 50.000 dan is ook Bei lijdend. Het is niet onr ongedekte bedrag van bezuinigingen weg te wi dan moet nog niet uit h den verloren, dat ook toren vootvloeiende uit standigheden ook hun i een slechtere positie var gemeente zal doen geldi aanmerking neemt hoe seizoen in het vacantiec weest, zal zich hierover illusie scheppen. Zonder een andere r< de financieele verhoudii het rijk en de gemeenti nieuwe gemeente stellig lijdend worden. Dit b beletsel te zijn om ook de Egmonden in de meen te op te nemen. OPGAVE AMSTERDAMSCHE Bi Bijkantoor Alkm; van Dinsdag 5 Novemi STAATSLEENINGEN. V< 4 Nederland 1940 II 9 3-3)4 Nederl. 1938 8 3 Ned.-Indië 1937. 8 514 Duitschl. m. verkl. 2 BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank 1 Handel Mij. Cert. v. 25012 Koloniale Bank. .18 Ned. Ind. Handelsbank 14 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .12 Calvé Delft Cert. 8 Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Phillips Oil3( Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie 164 TABAKKEN. Deli Balaviali Oude Deli 241 Senembah194 AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 2^ Illinois Central 11 Southern Pacific 1? Southern Railw. ,1' Union Pacific SS Can. Pac4 DER NEDERLANDSCH1 5 NOVEMBER. (Schriftelijke en tel. ti Valuta's: New York 1.88 3/16- Berlijn 75.28—75.43, Brus 30.17, Helsinki 3.81—3.82, 44.81—44.90, Zürich 43.63- Bankpapier: Berlijn 75.1975.34, F I.86)41-90 1/4; Brussel 3 Stockholm 44.7644.94, Zi —43.75. .32 13 .21 4 2 5 3 2' 2! 7 '.45 .25! .25! 12' .25! .28 1! 11 .25: 185 .13! .14 7' 12( 4 12! 'e ruggegiaat van elk reclame-p DAGBLAD-R

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2