STILLE NO. 9 CHARLES FLANDERS 34 AMSTERDAMSCHE BEURS GEMEENTERADEN POLITIERECHTER MENSCHEN OP Z'JV SMALST. EERSTE BLAD JE80HREVBN OOOH VJDJSKJDNINOSN VAN ALEXANDER R A ntflNI) De samenvoeging van Bergen met Schoorl. - Om een inzicht te ver krijgen in de practische conse- kwenties verbonden aan de samen voeging der gemeente Bergen en Schoorl, hebben B. en W. ter be studeering aan het bureau van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten de begrootingen van 1940 der beide gemeenten toegezonden. Blijkens een ingekomen rapport komt men daar tot de conclusie, dat de nieuwe gemeente alleen reeds door de samenvoeging op de grens der noodlijdendheid zal komen te staan. Schoorl toch, dat noodlijdend is, moest reeds uit dien hoofde een bijdrage van 185000 ramen. Ber gen, dat nog niet noodlijdend is, raamt toch reeds een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds van 40.000. Stijgt dit bedrag tot 50.000 dan is ook Bergen nood lijdend. Het is niet onmogelijk het ongedekte bedrag van 8500 door bezuinigingen weg te werken, maar dan moet nog niet uit het oog wor den verloren, dat ook andere fac toren vootvloeiende uit de tijdsom standigheden ook hun invloed op een slechtere positie van de nieuwe gemeente zal doen gelden. Wie in aanmerking neemt hoe slecht het seizoen in het vacantieoord is ge weest, zal zich hierover wel geen illusie scheppen. Zonder een andere regeling van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten zal de nieuwe gemeente stellig wel nood lijdend worden. Dit behoeft geen beletsel te zijn om ook te trachten de Egmonden in de nieuwe ge meente op te nemen. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar., van Dinsdag 5 November 1940. STAATSLEENINGEN. Vor.k. 4 Nederland 194C II 95%e 3-3M Nederl. 1938 857/s 3 Ned.-Indië 1937. 81 5'A Duitschl. m. verkl. 2o% BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank ,llö Handel Mij. Cert. v. 250120 Koloniale Bank. .182 Ned. Ind. Handelsbank 1413/ 1ND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .123 Calvé Delft Cert. 871/, Nederl. Ford. .327 Lever Bros 137% Philips Gloeil. Gem. Bezit212 IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anacondarija Bethleh. Steel J.8 Cities Service It General Motors *4 Kennecott Copper. 3'3/s North American Rayon24'/4 Republic Steel 25 Standard Brands H/j6 Steel comm71 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. .4531/, Java Cultuur258 Ned. Ind. Suiker Unie 2521/, Verg. Vorstenlanden .124 PETROLEUM. Dordtsche Petr255 Kon. Petr281 Phillips Oil 367/s Shell Union12% Tide Water11% RUBBERS. Amsterd. Rubber 252 Deli Bat. Rubber .188 Hessa Rubber .135 Oostkust14' Rotterdam Tapanoeli 741/, Serbadjadi 120 Interc. Rubber 4 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn J™ Kon. Ned. Stoomboot 164 1 3 :217'/, 194 24 11% 13 178/8 88 4»/i6 plm.2 u. 951/s 86 81 28% 117 120 ito 140 124 88 327 139 212-3 46 29 8'i-Vi 7% 51 J7V.-8 24 25'A 7-'/4 721/4 464 258 254 123 293-3 36 12% 11%-i 256 187 139 148 120 4% 110 133 152 166-7 185 248 IJl 231/, »l/4 13 88 4% Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN, Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pac DER NEDERLANDSCHE BANK, 5 NOVEMBER. (Schriftelijke en tel. transacties). Valuta's: New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.2875.43, Brussel 30.11 30.17, Helsinki 3.81—3.82, Stockholm 44.81—44.90, Zürich 43.63—^3.71. Bankpapier: Berlijn '75.19—75.34, New York 1.86 V,1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.7644.94, Zürich 43.59 —43.75. Een hulpstraatverlichting. - De gemeente heeft een proef genomen met de goedgekeurde Philips-ver- auisteringslamp. Op een vijftiental punten in het centrum van de gemeente zijn deze lampen op 4 M. hoogte aangebracht. De lamp straalt geen licht naar boven uit en ook niet op het weg dek. Men ziet slechts eenig licht tusschen den lamp en het wegdek, doch op donkere avonden heeft men er toch eenig houvast aan, zoo dat de proef heeft voldaan. B. en W. besloten dan ook op een vijftigtal plaatsen in de gemeente, deze verlichting aan te brengen. HEILOO. Een zeldzaam jubileum. - Maan dag herdacht de heer Wouter Kaandorp den dag waarop hij 50 jaar geleden, op 16-jarigen leeftijd, werd benoemd als koster van de kerk van St. Willibrordus. Wanneer men dien dag mag vieren in goede gezondheid, zooals „Wout", gelijk iedereen hem noemt, dan is er re den tot dankbaarheid. 's Morgens half tien werd in de parochiekerk een plechtige hoogmis opgedragen tot intentie van den jubilaris. Het priesterkoor was fees telijk getooid met palmen en bloe men en baadde in een zee van kaarslicht. De plechtige Mis werd opgedragen door den pastoor der parochie met assistentie van de ka pelaans Tulp en Bakker, de laatste een zoon der parochie. Het zang koor voerde verdienstelijk een drie stemmige mis uit, onder leiding van den heer van Westen van Egmor.d aan den Hoef. Om half drie was er een officieel e bijeenkomst in het Brunogebouw, waar geestelijken, autoriteiten en familie van den jubilaris aan de hoofdtafel hadden plaats genomen. Trots den stroomenden regen waren honderden parochianen present om „Wout" de hand te drukken. De feestelijke bijeenkomst werd geopend door kapelaan Tulp, die in een geestige speech Wout dankte voor de goede zorgen aan de kape laans besteed. Na een feestgezang heeft pastoor J. van Muijen den jubilaris namens het kerkbestuur toegesproken, waar bij hij hem een bedrag onder cou vert aanbood. Kapelaan Herzberg, oud-kapelaan 'te Heiloo, heeft in een geestige toespraak dank gebracht voor alles wat de hr. K. voor de kapelaans heeft gedaan. Het waren er niet minder dan 25, waaraan de jubilaris zijn goede zorgen heeft bewezen. Na mens hen allen overhandigde spre ker een feestgave onder couvert aan. Verder werden er nog cadeaux aangeboden namens de parochianen, de misdienaars en het r.k. armbe stuur. Van den bisschop van Haarlem was een brief ingekomen waarin dank werd gebracht aan den jubi laris. En inmiddels kwamen steeds meer parochianen om den jubilaris de hand te drukken. Het min of meer kerkelijk feest is door een en ander een huldiging geworden van den eenvoudigen en behulpzamen koster. HENSBROEK. Weer iepziekte. - Bij de gehouden controle op iepziekte is gebleken 'dat weer tal van boomen aangetast zijn, zoodat zij binnenkort gerooid dienen te worden. Ook van den polder de Wogmeer hebben een aantal boomen hét be kende kruis gekregen; naar we ver nemen zullen deze boomen door ziekte-vrije iepen vervangen worden. 'e ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! HEERHUGOWAARD. Consternatie. - Zondagmorgen zagen eenige eenige kerkgangers, die zich naar de vroegkerk aan het Kruis begaven, een rijwiel over het doorlaat-pompje hangen, bij de boerderij van W. Appelman. Het rij wiel bevond zich in zoodanigen toe stand, dat het vermoeden opgewekt werd, dat daar den vorigen avond 'emand te water geraakt was. Dus werd in de halfschemering een haak gehaald om te gaan visschen. Niets werd echter gevonden. Bij terug komst uit de kerk was het rijwiel verdwenen. Naderhand bleek, dat de 17-jarige Heldersche geëvacueerde V. daar Zaterdagavond te water geraakt was. Het jongmensch had wegens de duisternis zijn fiets niet meer kunnen terugvinden en had deze 's morgens onder kerktijd weggehaald. De telefoon. - Naar men ons mededeelde is er een actie gaande onder diverse zakenmenschen in deze gemeente ten einde te adres- seeren aan de P.T.T. aangaande de automatiseering van de telefoon. Het grootste getal aansluitingen, dat momenteel onder den kring Oter- leek is gebracht, vormt economisch met de gemeente Heerhugowaard één geheel. Telefoneert men dus met iemand uit eigen gemeente, dan heeft men niet alleen het nadeel van de kosten van het interlocale ge sprek, doch ook de gespreksbeper- king tot drie minuten. (Bij informatie bij den telefoon dienst is c-ns medegedeeld, dat men technisch gebonden is betrekkelijk kleine kringen te maken. Dat kan nu eenmaal niet anders en het is vanzelfsprekend hoezeer men ookmet veler belangen rekening houdt dat de grens der telefoon- gebieden wel eens zoodanig loopt, dat bewoners van dezelfde gemeen te tot een verschillenden kring be- hooren. Op tal van plaatsen in ons land is daartegen door belanghebbenden te vergeefs geprotesteerd en ook de bovenaangegeven adresbeweging zal geen resultaat kunnen hebben. Red. Alkm. Crt.) VOORUITGANG IN DEN TUINBOUW. De aanvoer en opbrengst van pro ducten aan de Langendijker groeri- tencentrale waren over de maand October: Aardappelen 1.843.175 kg (v. j. 632,013 kg), roode kool 700.695 kg (641.100 kg), gele kool 761.070 kg (760.370 kg), witte kool 3.363.665 kg (2.525.395 kg), uien 741.940 kg (647.045 kg), breekpeen 628.325 kg (236.125 kg), bieten 215.525 kg (103.970 kg), stamboonen 18.599 kg (5915 kg),'stoksnijboonen 10.253 kg (4.278 kg), druiven 13.100 kg (63'6'Q kg), tomaten 20.791 kg (1326 kg), bloemkool 33.795 stuks (21.857 stuks), andijvie 704.007 struik (432.847 Str.), rammenas 16.875 kg (12.150 kg). De totaal omzet bedroeg 320.911.11 tegen 144.645.96 in October 1939. WIERINGERWAARD. Bezwaren tegen samen voeging met Barsinger- horn. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad onder leiding van burge meester Kaan. Medegedeeld werd, dat in ver band met noodige besparing op brandstoffen de schooltijden gewij zigd zijn, n.l. op Zaterdag vrij en op Woensdag den geheelen dag school. In verband met een adres van 't Kerkbestuur werd medegedeeld, dat B. en W. geen bezwaar hebben, om, indien noodig, het afbikken der herv. kerk in werkverschaf fing te laten verrichten. Door Ged. Staten is goedgekeurd de vaststelling suppl. begrooting. Ingekomen waren van Ged. Sta ten enkele aanwijzingen, waarmee rekening moet worden gehouden bij 't opmaken der begrooting. Dit betreft de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. De uitkeering van het normale bedrag was 107 pet. en zal nu 74 pet. zijn, waardoor 1390 minder geraamd moest worden. De samenvoeging. Dan werd het kardinale punt van de samenvoeging aan de orde gesteld. Na de voorlezing van den desbetreffenden brief van Ged. Staten werd door den voorzitter 't standpunt van B. en W. uiteen gezet. Voor Wieringerwaard is samen voeging met een andere gemeente geen voordeel. De gemeente is financieel onafhankelijk en samen voeging zou een verbreken van den historischen groei zijn en boven dien verzwaring van den belasting druk meebrengen. Er is thans in de gemeente een goedkoope huis houding en er bestaat direct con tact met het polderbestuur. Een en ander werd breedvoerig toegelicht. B. en W. betreurden het ten zeerste, dat de gemeente niet in haar tegenwoordigen vorm kan blijven bestaan. De kwestie van samenvoeging. Over de samenvoeging waren de meeningen van B. en W. niet een stemmig. De minderheid zou niet verder willen adresseeren. De opvat ting der meerderheid was als volgt.: Wanneer wij moeten samenvoe gen, is het voorstel aanvaardbaar op grond van de geografische lig ging, de geaardheid der bevolking en de hoofdmiddelen van bestaan. Zeer veel motieven pleitèn voor Wieringerwaard als hoofdplaats en naam. Financieel is de positie van Wieringerwaard veel sterker dan die van Barsingerhorn. Verder is Wieringerwaard ook economisch krachtiger. De huisvesting is van zoodanigen omvang, dat de geheele administratie van nieuwe gemeente kan worden ondergebracht. Als wenschelijkheid werd nog ge noemd de vestiging van een hulp- secretarié in Barsingerhorn. Weth. Koster (minderheid) vond elke samenvoeging ongewenscht. Na nog eenige discussie werd besloten het advies van den Raad samen te stellen met de opmerkingen van de heeren Koster en Visser. Hierna volgde vaststelling gem.- begrooting. Vooraf werd de begroo ting van het B.A. vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 9328.44. De geheele gemeentebegrooting met haar 266 volgnummers werd na voorlezing en toelichtingen zonder eenige op- of aanmerking vastge steld op een bedrag van 57.811; de kapitaaldienst op 15.107.65. De be grooting zal aldus aan Ged. Staten worden toegezonden. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Nov. 28300 kg Roode kool 2.106; 18000 kg Gele kool 2.90—3.90; 105000 D. witte kool 2.10—3.30; 12000 kg Sa- voye kool 2.90—3.70; 22600 kg Uien 57.20, grove uien 5.706.90, drielingen 4.204.90, nep 4;. 10400 kg Peen 2.303.30; 1200 kg Bieten 1.40—3.10; 140 stuks Bloemkool 10.20; 81000 kg Vroege witte kool 1 2.50; 36600 str. Andijvie 11.80; 900 kg Rammenas 2.80—4.70; 150 kg Snijboonen 28.7030.90. (Zitting van Maandag 4 November). Luchtbeschermers. Het was bijna een en al misstapjes van een nieuw soort, die de Alk. maarsche politierechter Maandag middag kreeg te verwerken. Vroe ger zat ook in de kleine criminaliteit eenige variatie, maar de laatste we ken degenereert ze tot misdragingen als „benzine gebruiken voor het voortbewegen van een twee- of vier wielig motorrijtuig, zonder de daar toe vereischte vergunning", en „niet voldoen aan een schriftelijke vorde ring van den burgemeester tot het verrichten van luchtbeschermings diensten". De benzinezaakjes waren te saai om eenig recht te hebben op ver melding in de krant. De luchtbe schermingsgeschiedenissen kunnen daarop wat meer aanspraak maken, omdat het verhalen ervan eenigszins opvoedend kan werken. Zoo was er een tweetal jonge man nen uit Twisk, die wachtdiensten moesten vervullen per fiets. Ze deden die diensten, maar waren zoo vrij even over de grens van de gemeente in Lambertschaag in een i^fé een kop koffie en een broodje te gaan nuttigen. Dat zou nog zoo erg niet zijn geweest, als 't maar geen klein uurtje geduurd had. Nu werd de discipline te kort gedaan en daarom kwam het tweetal op het matje. In de dagvaarding stond ongeveer te iezen, dat ze in de balzaal van een café hadden vertoefd, maar gelukkig bleek dat niet waar te zijn. De officier in de gestalte van den president mr. baron Tuijll van Serooskerlcen woog het, blijkens de straf die hij vroeg, niet zoo zwaar. Met 3 of 2 dagen kwamen de hee ren er af. Eisch en vonnis waren gelijk. Niet op het appèl verschenen. Een onderwijzer uit Den Helder had aan de oproeping van den burge meester heelemaal geen gevolg ge geven. Het zou er minder goed voor hem uitgezien hebben, indien hij niet een gedegen verontschuldiging had gehad. Hij was uit de gemeente ver huisd naar elders. Conform den eisch werd hij vrij gesproken. Een leeraar uit Den Helder ver keerde in een soortgelijke situatie. Ook hij had aan de oproeping niet voldaan. Hij was echter niet uit de gemeente verhuisd, maar er voor een paar maanden vanwege de bombar dementen uitgetrokken. Van zijn af wezigheid had hij echter aan ver schillende instanties, ook aan de gemeentesecretarie, behoorlijk ken nis gegeven. Volgens de getuigende ambtenaren stond de burgemeester op het stand punt, dat ook tijdelijk niet in de ge-' meente wonende „inwoners" de luchtbeschermingsdiensten moesten vervullen. Sinds ik als ambtenaar achter het loketje zit bij het distributiekantoor is mijn waardeering voor de mensch- heid tot een minimum gereduceerd. Ik weet nu, dat mijn evennaasten leugenaars zijn en afpersers, gul zigaards en bedriegers: geen midde len zijn te goed of te slecht om mij in de maling te nemen, als er maar een extra-bonnetje mee in de wacht is te sleepen. Daar heb je de arbeiders, die mij komen vertellen, dat het zoo'n bo- venmenschelijk zwaar werk is, dat zij te verzetten hebben: meelijwek kende verhalen over vele uren en nog meer zweetdruppels krijg ik te hooren. En als ik ze dan in de reden val want onze tijd is beperkt en ik weet al waar het op uit moet draaien dat ze toch niet in aan merking komen voor een extra rantsoen brood, dan wordt het hart verscheurend verhaal besloten met een stevigen climax: „werken als een paard en eten als een musch, binnen een maand lig ik op het kerkhof, uw schuld meneer!" Dan komen de patroons. Vóór ze één woord gezegd hebben, weet ik al dat er in hun fabriek zoo ontzet tend veel vreeselijk vuil werk ge daan moet worden en dat zij dus in aanmerking meenen te komen voor een extra rantsoen zeep. En als ik dan zeg, dat voor zulk werk geer. extra zeepbons verstrekt worden kijken ze me aan alsof ik persoon lijk voor alle distributie-ellende aansprakelijk ben. De menschen voor de schoenen- bons weten me precies in mijn zwakste zijde te tasten. Op mijn des betreffende vragen als ambtenaar antwoorden ze-, allen prompt, dat hun inkomen beneden de 1400 is, dat zij maar één paar schoenen heb ben en dat dit bovendien nog in reparatie is. Als ik een opmerking maak, dat het toch nog behoorlijke schoenen zijn, die ze aan hun voeten hebben, dan zeggen ze die geleend te hebben van hun broer of zus. Hoe dringend noodig deze schoenen wa ren, blijkt overigens maar al te vaak, als ze veertien dagen later terug komen met hun schoenenbon, omdat de termijn voor het koopen dan verstreken is: ze waren glad vergeten naar den schoenenwinkel te gaan óf ze hadden het geld voor de nieuwe, schoenen nog niet bijeen. En proper dat de menschen te genwoordig zijn! Ik weet dat van de vele aanvragen voor Speciale Ver gunningen (S. V.) voor textielgoe- deren. Nooit heb ik geweten, dat er zooveel beroepskleeding gedragen werd en dat deze zoo gauw versle ten is. Er zijn huismoeders, die mij hun diepste geheimen komen toever trouwen over gaten in gordijnen en tapijten en over linnengoed, dat geen dag langer meer mee kan. Als ik dan antwoord, dat het C. D. K. (Centraal Distributiekantoor) mij verbiedt daarvoor S. V.'s te ver strekken, dan zeggen ze minzaam, dat het op ons bureau „een mooie boel" is. Bepaald gemeen heeft me iemand behandeld, die nogwel een goeds vriend van me was. Bij het uitrei ken van de kolenbons beging ik in derhaast bij hem een vergissing: ik gaf hem 21 bons te veel, omdat ik dacht dat hij centrale verwarming had, maar hij stookt een kachel. Na kantoortijd ben ik naar zijn huis ge weest om hem te vertellen van mijn abuis en om de 21 bons terug te ha len. Hij zei, dat hij het zou nazien en mij de bons wel zou geven. Maar niks hoor! Ik ben inmiddels nog drie keer gaan informeeren, maar hij heeft nog steeds geen tijd gehad om het na te zien. En dan te den ken, dat hij wel den tijd er voor heeft kunnen vinden om een uur in de rij te staan voor die bons. Enfin, ik wil eigenlijk maar zeg gen, dat mijn vertrouwen in de menschheid menigen ernstigen schok gekregen heeft, sinds ik achter het loketje zit. Ik heb aan den leider van ons kantoor voorgesteld om voor den ingang een bord te laten aanbrengen: „geen toegang beneden achttien jaar", laten we tenminste de jeugd verre houden van dit oord des verderfs. De officier stelde vast, dat zulks slechts het persoonlijk inzicht van den burgemeester kon zijn. De officier kon zich de moeilijk heden van den burgemeester van een driekwart geëvacueerde gemeente in denken, maar aan den anderen kant had deze leeraar behoorlijk van zijx, afwezigheid kennis 'gegeven. Van boos opzet kon niet gesproken wor den en daarom diende vrijspraak tc- volgen. Hetgeen geschiedde. Een andere inwoner van Den Hel der moest hij was niet verschenen voor een gelijk geval terecht staan. Hij had een schriftelijk ver weer gezonden en betoogd, dat hij als man van 62 jaar, toch niet meer hij de luchtbescherming thuis hoorde en bovendien moeilijk een ziekelijke vrouw alleen achter kon laten. De officier aanvaardde het ver weer van den man niet. „Er bleek weer de verkeerde Hollandsche eigengereidheid uit". Vijf gulden of 3 dagen moest de straf zijn. De rechter hield er rekening mee, dat de eigengereide heer op leeftijd niet lang geleden en bóm op zijn huis had gekregen en veroordeelde den man tot twee kwartjes of 1 dag. Redders van de gemeenschap. Oterleeker Een heel leelijke pijp rookte een 19-jarige jongeman uit Oterleek, wiens gestalte en gelaat een blaken de plattelandsgezondheid deden ver onderstellen. Hij had ook in den nacht luchtbeschermingsdiensten moeten verrichten, maar hij had er maar wat van gemaakt en was heel gauw naar bed gegaan. De officier zag geen enkele veront schuldiging. De jongeman had zich als een slecht vaderlander zeer lum melachtig gedragen. De officier zei hartgrondig „Bah" en eischte 25 of 10 dagen. De verdachte bracht daarop in het midden, dat hij „niet al te wel was geweest" en daarom naar bed was gegaan. De officier zei hem, dat hij zulks dan toch eerst had moeten melden en dat hijzelf overigens ook wel eens „niet al te wel was", maar toch zijn werk deed. En de rechter vond, dat de niet-al- te-wel-geweest-zijnde jongeling er allesbehalve ziekelijk uit zag. Het vonnis was conform den eisch. Een oudere Oterleeker, die tegelij kertijd met den vorigen verdachte wachtdienst had moeten verrichten, was ook thuis gebleven. Uit wat hij zei, bleek, dat de ziekte van den an der in den bewusten nacht niet haft gegolden. De heeren hadden meer verlangen naar bed dan naar een nachtelijken fietstocht en bovendien vond deze tweede spijbelaar het te koud in dien nacht. Het was nota bene eind Juli. De officier keek den verdachte be vreemd aan en vroeg belangstellend, of het soms ook vroor in dien nacht. „Dat niet", zei verdachte, die voorts zich geen principieel tegen stander van luchtbescherming ver klaarde. De als getuige optredende veld wachter beweerde, dat het in den nacht der spijbelarij heel erg mooi weer was. Schitterend zelfs. De officier noemde den Oterleeker „weer zoo'n heldhaftig mensch". De officier had met belangstelling ken nis genomen van de verklaring van den Oterleeker, dat die niet princi pieel tegen luchtbescherming was. Maar practlsch was de man er toch maar wel tegen. Spr. eischte 25 of 10 dagen. Het vonnis was gelijklui dend. Wel gevochten, maar geen straf opgelegd. In Hoorn was op 12 Augustus in de buurt van De Keizerskroon een knokpartijtje geweest, waarbij een 23-jarige inwoner van Zwaag leelijk zou zijn afgetuigd door twee Hoorn- sche jongelieden. Dit tweetal stond derhalve op het matje. De oudste wist van geen knokpar tij af en de jongste erkende gevoch ten te hebben en een blauw oog te nebben gekregen, maar wist niet, wie begonnen was, hij of de man uit Zwaag. De man uit Zwaag zei als getuige, dat de jongste hem op den rug was gesprongen en dat hij klappen had gekregen. Drie andere getuigen, waaronder twee jonge vrouwen, die de diepste oorzaak van het conflict moeten zijn geweest, wisten bar wei nig. De een had iets gezien 'in de duisternis, de ander bijna of heele maal niets. Hoewel ze heelemaal niet probeerden in het voordeel van het tweetal te getuigen, konden ze toch weinig belastends zeggen. De officier zei, dat hij het allang begrepen had. Hij geloofde wel, dat er iets was gebeurd, maar voldoende bewijs tegen de twee was er z.i. niet. Hij vroeg daarom vrijspraak. De ver dediger van den jongsten verdachte, mr. A. Prins, ging daar natuurlijk mee accoord en de rechter vond het ook goed. Na met den officier te hebben af gesproken voortaan voorzichtig te zijn, zwaaiden de twee welgemoed af.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3