ALLERZIELEN OP DEN GREBBEBERG. WAAROM DE NIEUWE DISTRIBUTIEMAAT REGELEN NOODIG WAREN. Onrust In Den Haag. Bloembeperking voor extra brood rantsoen. Verduistering zieken huizen. TWEEDE BLAD DE HISTORISCHE ONTMOETING TE FLORENCE. De Führer en de Duce met de beide ministers van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en graaf Ciano in het Palazzo Vecchio in Florence, waar de politieke besprekingen plaats vonden. (Hoffmann) OP DUINDIGT WERD DE „SILVERRUSH" VAN DE ATHLETIEKVEREENIGING „DE TREKVOGELS" GEHOUDEN. De deelnemers nemen een hindernis. Tweede is de bekende schaatsenrijder Jan Langedijk, die eveneens medeliep. (Polygoon) Schermutseling tusschen W.A. en publiek. Het A.N.P. meldt: Vrijdag en Za terdag zijn er te 's-Gravenhage ver schillende schermutselingen voorge vallen tusschen de W.A. (de weeraf- deeling der N.S.B.) en burgers, ge deeltelijk tot de Ned. Unie behoo- rende. Ook deze feiten zijn, evenals die van de week te voren, nog in on derzoek bij de bevoegde autoriteiten. Vrijdagmiddag is een winkel van de Nederlandsche Unie in de Coper- nicusstraat door leden van de W.A. ontruimd en vernield. Naar men het A.N.P. van de zijde der N.S.B. mededeelt, is aan dit feit voorafgegaan het ingooien van rui ten van het kringhuis in de Buys Ballotstraat. Ook Zaterdag is het niet rustig ge weest, immers, naar het A.N.P. wordt medegedeeld, heeft de politie een vrij groot aantal personen moeten arresteeren, onder wie zich 26 leden van de Nederlandsche Unie bevon den, op wie slag- en steekwapenen werden aangetroffen. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Wederom heeft te Amsterdam de G.G. en G.D. twee slachtoffers van de duisternis geborgen. Uit de Nieu we Achtergracht en uit de Da Costa- kade bij de Potgieterstraat zijn de lijken opgehaald van een 60-jarigen èn een 75-jarigen man. Gistermorgen in de vroegte is te Rotterdam een melkauto in de Nieuwe haven te Rotterdam gere den. De 24-jarige A. Kromwijk, die naast den chauffeur zat, heeft zich niet tijdig kunnen redden. De chauf feur wist op den wal te komen. Zaterdagavond is te Vianen de heer J. Baas met zijn fiets in het water gereden en verdronken. NIEUWE EED VOOR ADVOCATEN. Voor den Hoogen Raad zijn eenige advocaten en procureurs beëedigd. waarbij door hen voor de eerste maal de gewijzigde eed werd afge legd. Ten aanzien van het procureur schap is de eed ongewijzigd gebleven De eed, door advocaten af te leggen, luidt nu aldus: „Ik zweer (beloof), dat ik het in het bezette Nederlandsche gebied geldende recht getrouw zal toepas sen en naleven; eerbied voor de rechterlijke autoriteiten en dat ik geen zaak zal aanraden of verdedi gen, die ik in gemoede niet geloof rechtvaardig te zijn." In een persconferentie heeft de directeur van het centrale distributiekantoor, de heer S. de Hoo, eenige toelichtingen gegeven op de nieuwe distri butiemaatregelen. Wij laten zijn uiteenzettingen hier in het kort volgen: ZOETIGHEDEN. De maatregel om deze zoetigheid in de distributie te brengen schijnt een „bittere pil". Men zal zich afvragen of inder daad de bloempositie van dien aard is. dat deze maatregel noodig was om ons dagelijksche brood veilig te stellen. Het antwoord is ontkennend; niet de noodzakelijkheid om meer bloem te besparen vormt de onder grond van dezen maatregel, doch de noodzakelijkheid om voor een bepaalde categorie consumenten meer brood beschikbaar te stellen. Deze categorie is de groep van jon gelieden tusschen de 14 en 21 jaren (d. w. z. vanaf 14 tot en met 20 jaar). Het is namelijk gebleken, dat deze jongelieden een groote be hoefte hebben aan brood. Om aan deze verlangens tegemoet te komen werd aan deze jongelieden een rantsoen toegèkend van 400 gram per week. Een extra broodkaart met 4 bonnen van elk nummer zal hiertoe in de loop der week worden uitgereikt. Indien men bedenkt, dat er circa 1.500.000 personen tot deze catego rie behooren, zal men begrijpen, dat er naar een middel gezocht moest worden om de voor dit extra rantsoen benoodfgde bloem te kun nen besparen op de huidige con sumptie. Het gewone broodrantsoen ver der beperken werd niet mogelijk geoordeeld, daarentegen kon het gebruik van koek, koekjes enz. wel eenigszins worden ingeperkt. De hierdoor vrijkomende hoe veelheid bloem kon dan voor het verstrekken van het extra brood rantsoen worden aangewend. In dit licht bezien is deze distri butie niets anders dan een maatre gel om den beschikbaren voorraad b'ocm op meer doeltreffende wijze /an te wenden. Reeds de eerste dag' van deze distributie bleek er bij het publiek een totaal verkeerd beeld van den omvang van deze distributie te bestaan. Men verkeerde blijkbaar in de meening", dat gebak e. d. erg zwaar van gewicht is en dat men dus voor een broodbon van. 100 gram een zeer kleine portie lek kernijen zou kunnen krijgen. Dit is totaal onjuist, immers de rantoe- nen voor koekjes, gebak, koek. be schuit en dergelijke zijn afgestemd op de in dit product verwerkte hoe veelheid bloem. Zoo kan men op een broodbon van 100 gram b.v. de volgende minimum hoeveel heden „gebak" betrekken: speculaas 140 gram; koekjes 200 gram; cake.300 gram; ge bak-gebakjes 600 gram; groot- korstgebak 500 gram; klein- kortgebak 400 gram; koek 160 gram; biscuit 90 gram; beschuit 75 gram. Indien men nu eens uitrekent, wat men voor zoo'n bonnetje van 100 gram kan koopen (b.v. 2 ons koekjes van 10 cent of een boter letter van een pond) dan valt het heusch genoeg mee. Bovendien er zijn meerdere soorten koekjes bon- vrij: bv. schuimgebak, Weesper- moppen en ander gebak, waarin geen bloem is verwerkt. 3ovendien is er nog een be langrijke maatregel genomen om de „zoete" consumenten te gemoet te komen. Er is nl. besloten voortaan het rantsoen bloem of zelfrijzend bakmeel niet meer op een bon van het algemeen distributieboekje be schikbaar te stellen, doch op de bonnen van een in den loop van de week uit te geven bloemkaart. De kaart heeft series van 8 ge lijke genummerde bonnen. Iédere maand wordt een serie aangewezen. Iedere serie van 8 bonnen geefl gedurende den aangewezen maand recht op de volgende producten: 8 keer 50 gram brood of 8 keer K rantsoen gebak of >280 gram bloem of zelfrijzend bakmeel. Men krijgt dus de invoering van de bloemkaart, belagnrijke voor- deelen zijn nl.: Ie. men kan de bloembon omzet ten in brood of gebak; 2e. het rantsoen bloem is met 30 gram verhoogt. Uit het bovenstaade moge dui delijk worden, dat de „bittere" pil in deze „zoete" distributie nogal belangrijk meevalt en dat tegen over deze nogal meevallende be perkingen ook diverse winstpunten geboekt kunnen worden. Op eenige punten moet ik nog even de aan dacht vestigen en wel de volgende: 1 de broodbons zijn in den ver volge niet uitsluitend bestemd voor den inkoop bij den bakker, ook de banketbakker en krui denier kan ze inwisselen voor de bovenomschreven goederen. 2 De verkoop van de tot de groep „gebak" behoorende artikelen in hotel, restaurant e.d. kan alleen nog geschieden tegen inwisseling van bonnen. Wis selbonnen van 1/4 rantsoen brood (of gebak) zijn nu inge voerd. Deze bonnen zijn uit sluitend bestemd voor gebruik in hotels en niet voor inkoop bij de handelaren. EIEREN. De tweede maatregel, welke de aandacht vraagt, is de distribu tie van eieren. In het algemeen zal men wel be grepen hebben, dat gezien de nood zakelijke afslachting van pluimvee de distributie van eieren niet ach terwege zal kunnen blijven; te meer daar voor een speciale cate gorie nl. zieken, zwakken en her stellenden de eieren een grootere plaats innemen. Hoewel menigeen het versche eitje 's morgens zal missen, is de waarde voor de bo venomschreven categorie van dien aard, dat we hiervoor dit offertje zullen moeten brengen. Wellicht is het genot van het „Zondagsche ei", als men dit bedenkt, des te grooter. Bijzonderheden behoef ik niet te vermelden. Het gewone distributie recept: no. van het algemeen dis- tribuliebonboekje. Men zal nu ook in hotel en café een eierbon moeten inleveren. Ge lukkig kunnen wisselbonnen even tueel van een half ei voorloopig achterwege blijven. PEULVRUCHTEN. Alweer een hoopvol geluid be- teekent, alhoewel het paradoxaal klink: het verkoopverbod van peul vruchten. Een sperverbod kan twee dingen beteekenen: óf het is uit met den verkoop öf binnenkort krijgen we distributie. Vooral voor peulvruch ten, waarvoor het laatste geldt, be- teekent dit in distributie brengen goed nieuws. Immers nu kan men binnenkort den nieuwen oogst te gemoet zien. Het rantsoen, voor loopig 1 pona per maand is reeds bekend gemaakt en het zal nog maar 14 dagen duren of wij kunnen dit bij uitstek gezonde product weer op het menu plaatsen. Er is reeds bekend gemaakt, dat voor- 1 o o p i g wellicht grootendeels groene erwten en misschien ook capucijners beschikbaar zullen zijn. Hieruit blijkt, dat in tegenstel ling met het vorige jaar alle peul vruchten als keuze-artikel op één bon beschikbaar zullen worden ge steld. Ik wil er reeds nu de aandacht ■p vestigen, dat dit beteekent dat men den eersten tijd genoegen zal moeten nemen met erwten en capucijners en dat men geleidelijk de bruine boonen wel zal zien ver schijnen, doch dan zelf de verhou ding zal moeten bepalen. AARDAPPELMEEL ENZ. Een nieuwe maatregel, welke dit week-eind ons bracht, was de in voering van de distributie van aardappelmeel en sago. Het was niet langer verantwoord deze artikelen „vrij" te houden. De vlucht hierin werd hoe langer hoe grooter. Voor een zoo belangrijk artikel als aardappelmeel was het niet langer verantwoord, dat de voorraden onnoodig snel uitputten Om een zoo rationeel mogelijk ge bruik te waarborgen was het noo- uig dit artikel onder de distributie ie brengen. Het gevolg' hiervan is ook, dat de puddingpoeders, bereid uit aardappelmeel, in den laatsten tijd aangeduid als bonvrije -pud- d'ngpoeders, op den bon zijn gezet. HAVERMOUT EN GORT. Ten slotte nog de laatste week eind verrassing op het gebied'van distributie, welke zich min of meer geruischloos heeft voltrokken, na melijk de verandering van den havermoutbon .De vorige periode had men op een bon de keuze tus schen gort en havermout. De erva ring van de laatste maanden heeft geleerd, dat vrijwel iedereen die dei en bon opnam, hiervoor haver mout verlangde. Geheele provincies, waar men vroeger bijna uitsluitend gort i.nsumeerde (Friesland, Gro ningen) wierpen zich nu op de havermout. Het gevolg was in de eerste plaats, dat de havermoutfa- brieken niet geheel of met groote moeilijkheden aan de vraag konder. voldoen. Daarnaast werd door de abnor- De herfstwind waait over den Grebbeberg en de kale takken der boomen zingen hun klaag lied, dat begeleid wordt door het ritselen der dorre bladeren, die de graven van onze gevallen kameraden bedekken. Een doodenzang. Er gaan menschen langs de gra ven: bloedverwanten en goede vrienden en waarachtige kame raden. Zwijgend gaan zij langs de sombere rijen, het hoofd ont bloot. Zij brengen een groet aan hen, die hun dierbaar waren of die naast hen streden in de oor logsdagen. En zij brengen bloe men mee en leggen die op de graven van hen die vielen. Móéders en verloofden, jonge weduwen en vaderlooze kinderen buigen zich over de graven en rangschikken de bloemen op den steen of rondom het portret van hem, die in de zwarte aarde rust. Ze blijven er staan, minutenlang en voelen zich alleen met hun dierbaren doode, die na het laat ste verlof opgewekt van huis was gegaan, om nooit meer terug te keeren. maal groote vraag naar havermout een te groote aanslag gepleegd op de beschikbare havervoorraden, terwijl ten slotte vast stond, dat vele consumenten de havermout kochten om op te slaan voor „slech tere tijden", waardoor de kans be staat, dat belangrijke voorraden van dit voor de voedselvoorziening zoo prachtige product door bederf zullen verloren gaan. Dit alles maakte het gewenscht de vraag naar havermout terug te brengen tot normale proporties. Om dit te bereiken werd besloten tot den vol genden maatregel: le. Er wordt één bon aangewezen voor havermout of gort. De geldigheidsduur wordt be paald op 2 maanden en het rantsoen op 250 gram; 2e Daarnaast wordt één bon aan gewezen voor uitsluitend gort, geldigheidsduur en rantsoen eveneens resp. 2 maanden en 250 gram. Men ziet dus het rantsoen blijft 500 gram in 2 maanden, doch men 1 an hiervoor ten hoogste 250 gram aan havermout betrekken. Alles met elkaar heeft dit week einde ons nogal wat verrassingen gebracht. Ik geloof echter aange- loond te hebben, aldus de heer de Hoo, dat over het algemeen de som bere commentaren, welke hier en daar aan deze maatregelen werden verbonden, sterk overdreven zijn en flat het alles met elkaar nog al los loopt. VERMIST MEISJE DOOD GEVONDEN. Zondagmiddag werd te Tilburg een vierjarig meisje vermist. Het laatst was het kind gezien op den Broekhovenscheweg. Van de ver missing werd aangifte gedaan bij de politie, die onmiddellijk een onder zoek instelde, dat echter zonder re sultaat bleef. Gistermorgen werd de politie et- van in kennis gesteld, dat het lijk van het kind gevonden was achter het landgoed „Erica", onder de ge meente Hilvarenbeek. Het parket uit Breda heeft gis termiddag ter plaatse een onderzoek ingesteld. Allerzielen op den Grebbeberg. Kameraden, mede oud-strij ders zijn naar het soldatenkerk- hof gekomen. Zij brengen een laatsten groet aan de jongeren, met wie zij negen maanden lief en leed gedeeld hebben en die gevallen zijn, toen het vaderland hen riep. „Aan onze soldateneer is vol daan", zeide na de capitulatie generaal Winkelman. Daarvan zijn deze dooden stille getuigen. Zij vielen voor de eer van ons land, dat ook hun land was. Allerzielen op den Grebbeberg. Rust in vrede, kameraden. Rust in vrede, gij, wier namen bekend zijn en wier graven be dekt zijn met bloemen. Rust in vrede ook gij, die tot de „onbekende soldaten" behoort en op wier graven de oud-strijders bloemen hebben gelegd en bij wier graven deze mannen een traan weggepinkt hebben, toen zij daar stonden, kaarsrecht, den militairen groet brengende. Speciale controle. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche za ken heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waarin o.a. het volgende is geschreven: Het is den laatsten tijd bij herha ling' geconstateerd, dat ziekenhuizen en klinieken niet zorgvuldig genoeg verduisterd zijn. Daar de ervaring leert, dat bombardementen steeds weer, ook door plotseling opduiken de lichtschijnsels veroorzaakt wor den en daar, naar mij van Duitsche zijde wordt bericht, ziekenhuizen bij herhaling aanvalsdoelen van het Engelsche luchtwapen waren, is het noodzakelijk, dat ziekeninrichtingen de verduisteringsmaatregelen met de meest strikte nauwgezetheid tref fen. De Duitsche luchtbeschermings autoriteit, verzoekt mij een intensie ve controle der verduisteringsmaat regelen van ziekenhuizen en klinie ken door de daarmede belaste in stanties te doen instellen, waarbij aan den dag tredende onvolkomen heden onmiddellijk moeten worden verbeterd. Bij de controle zal in het bijzon der gelet moeten worden op de vensters der operatie-zalen, op bo venlichten en op de mogelijkheid van het ontstaan van lichtreflexen. Ik verzoek u voor zooveel in uw gemeente ziekenhuizen en klinieken aanwezig zijn dienovereenkomstig maatregelen te treffen. De controle mag niet plaats hebben in maan lichte nachten. Van de gehouden controle en de daarbij opgedane er varing dient een proces-verbaal in gezonden te worden aan de rijksin spectie luchtbescherming. Inbraak te Amersfoort. - Tijdens afwezigheid der bewoners is inge broken in een villa aan de B.W.-laan te Amersfoort. De dieven zijn bin nengekomen nadat zij een ruit had den verbrijzeld. Twee nieuwe col- bertcostuums en een hoeveelheid zeep'worden vermist. HET CONCERT TER GELEGENHEID VAN DE OPRICHTING VAN I)E NEDERLANDSCHE GEMEENSCHAP „VREUGDE EN ARBEID" TE AMSTERDAM. Van links naar rechts: de oprichter van „Vreugde en Arbeid" H. J. Woudenberg, Rijkscommissaris Rijksmi nister dr. Seyss-Inquart en prof. dr. Willem Mengelberg. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5