DAMPO OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL. Mr. STEVENS UIT Eenhoofdige leiding bij de brandweer. Nederlandsche film van „visie". SLAAP UW VERKOUDHEID WEG LAND- EN TUINBOUW SPORT KERK EN SCHOOL RADIOPROGRAMMA FEUILLETON TWEEDE BI,AU. Een plaatselijke commandant. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlnndsche Za ken heeft aan de burgemeesters ge schreven: Naar aanleiding van een brief van den Befehlshaber der Ordnungspoli- zei deel ik u het volgende mede: In verschillende gemeenten be staan naast de vrijwillige of be roepsbrandweer luchtbesphermings brandweren onder eigen comman danten. Met het oog op den inzet der totale brandweerkrachten, de aan schaffing van materieel en de een heid in de leiding der brandbestrij ding is deze toestand niet houdbaar meer. Daarom wordt het volgende bepaald: Met ingang van heden moet de geheele brandweer onder leiding worden gesteld van den com mandant der (vrijwillige of be roeps) brandweer. Deze maat regel beteekent, dat het perso neel der luchtbeschermings brandweer in de plaatselijke brandweer wordt ingeschakeld^, waarbij het volgende in acht ge nomen moet worden. De brand weercommandant is de leider der geheele brandweer (met inbe grip van de tot dusver bestaande luchtbeschermingsbrandweer) in de gemeente. De (eventueel aan wezige) speciale commandant der luchtbeschermingsbrandweer moet verdwijnen. De benaming „luchtbeschermingsbrandweer" mag niet meer gebruikt worden. De luchtbeschermingsbrandweer moet met zijn geheele personeel en materieel in de plaatselijke brand weer opgenomen worden. Het personeel der tot dusver aan wezige luchtbeschermingsbrandweer is dus als een versterking uit luchtbeschermingsoverwegingen der plaatselijke (vrijwillige of be roeps) brandweer en als aanvulling te beschouwen. In den huidigen stand van zaken (bijv. vrijwillige toetreding of gevorderd zijn, gekazer neerd of eerst opkomend bij lucht alarm, betaalde of niet betaalde krachten) mag deze regeling geen verandering brengen. Het inzetten van de tot dusver aanwezige luchtbeschermingsbrand weer geschiedt voortaan in samen werking met de plaatselijke brand weer op last van den plaatselijken brandweercommandant. Aanschaffing van materiaal der v oormalige luchtbeschermingsbrand weer geschiedt plaatselijk door den brandweercommandant. De gezamenelijke brandweren (met inbegrip der voormalige lucht beschermingsbrandweer) staan, zon der dat dit eenige verandering in de positie van het vrijwillige (of be roeps-) brandweerpersoneel brengt, mede ter beschikking van den lucht beschermingsdienst. De brandweer 7 commandant moet bij den inzet der brandweer na luchtaanvallen als technisch leider worden beschouwd en is in dat geval ondergeschikt aan het hoofd van den luchtbescher mingsdienst. Comm.-generaal Fischböck be zoekt de veengebieden. - Dezer da gen heeft de commissaris-generaal voor financiën en economie, Fisch böck. een tweedaagsch bezoek ge bracht aan de Groningsche en Oost- Friesche veengebieden en aan de haven van Delfzijl. In het veenge bied werd een strookarton- en een aardappelmeelfabriek bezichtigd. Diefstal. - Gisteren is te Rotter dam gearresteerd de 24-jarige los werkman M. v. d. B. Hij had dezer dagen een geldsbedrag groot 140ü ten nadeele van een winkelier aan de Oranjeboomstraat gestolen. De man was, gebruik makend van de afwezigheid van den winkelier, de achterkamer binnengeslopen en had zich het daar aanwezige geld toege- eigend. Op aanwijzing van den win kelier kon hij worden gearresteerd. Perspectieven voor onze industrie. Nu de Amerikaansche, Fransche en Engelsche films uitgeschakeld zijn voor het Nederlandsche publiek.' is de vraag naar films, speciaal korte films, voor het voorprogram ma, welke vroeger in hoofdzaak door Amerika geleverd worden, sterk toegenomen. Hierin ligt een goede gele genheid voor onze Nederlandsche filmindustrie en dit is ten volle begrepen door de Nederlandsche filmassociatie „Visie", welke zich geheel gaat toeleggen op een doorloopende productie, aanvankelijk alleen van korte filmpjes, later ook van groote speelfilms. „Visie" legde zich den laatsten tijd toe op het vervaardigen van docu mentaire films. De spoorwegfilm, gemaakt in ver band met het honderdjarig bestaan van de Nederlandsche spoorwegen, werd b.v. door haar geproduceerd. De eerste korte film, waarmede begonnen zal worden draagt den titel van „Droomlandmelodie". Het is een balletfilm, waarin het Rodri- goballet optreedt. De hoofdrol zal worden vertolkt door Joke Wells, een jonge Nederlandsche actrice, die aanvankelijk in Amerika bij Para mount een filmloopbaan zou begin nen het contract was gesloten doch in verband met den oorlog hier moest blijven. Over veertien dagen zullen de op namen beginnen, welke naar men hoopt na tien dagen gereed zullen zijn. Over anderhalve maand zal dan waarschijnlijk de première in een der groote filmtheaters in Am sterdam plaats vinden. De regie en het manuscript zijn van Herman Wassenaar. De opnamen zullen in Amsterdam gemaakt worden. Het ligt in de bedoeling, dat de maat schappij in de toekomst over een eigen studio zal beschikken. Wat be treft de toekomstige groote films, hierbij zal vooral gestreefd worden naar het brengen van zuiver Ne derlandsche producten. Wrijf rug en bortl in met Dampo. Dan bent U den volgenden morgen beter! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN VOOR SICHERHEITPOLIZEI. De secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche za ken heeft aan de burgemeesters be richt, dat vanwege de Sicherheits- polizei is medegedeeld, dat het voor enkele ambtenaren van dien dienst noodzakelijk is door persoonlijk be zoek aan musea, theaters, concer ten, bioscopen e.d. zich geregeld oj de hoogte te houden van het cultu- reele leven in ons land. Het wordt daartoe gewenscht ge acht over een drietal niet op naam gestelde bewijzen van toegang tci bovenbedoelde inrichtingen te be schikken. In verband hiermede heeft de se cretaris-generaal een drietal van deze bewijzen verstrekt. Hij verzoekt den burgemeester het daarheen te willen leiden, dat aan de houders van deze bewijzen in zijn gemeente tot de voor het pu bliek openstaande gebouwen en sa menkomsten, alsmede tot de open bare vermakelijkheden te allen tijde kosteloos toegang wordt verleend. - Door tram aangereden. - Zon dagavond is te Den Haagde 56-jarige B. E. H. tegen een rijdenden wagen van de blauwe tram geloopen, ver moedelijk tengevolge van de duis ternis. Het slachtoffer is in den loop van den avond overleden. Hagelpatroon ontploft. - Gister middag heeft te Utrecht een 14-jarige jongen een 8 m.m. hagelpatroon, welke hij van een vriendje had ge kregen, uit zijn zak laten vallen. De patroon ontplofte en ernstig gewone moest de knaap naar het Academisch ziekenhuis worden vervoerd. Hij had een zware verwonding aan zijn lin ker knie en er waren vier vingers var, de linkerhand afgeslagen. DE VEILINGEN AAN DEN LANGENDUK. Stijgende prijzen. De Langendijker tuinbouwers zijn nog met alle beschikbare krach ten bezig met het binnenhalen van den kooloogst. Het moet soms wel op een wat primitieve manier geschie o'en, nu er niet voldoende benzine be schikbaar is voor het gebruik van de motorbooten. Nu de middelen van vervoer, door het vrijwel uitgescha keld zijn van de vrachtauto's, niet meer zoo snel zijn, heeft men tijdens ae beide dagen, waarop het leek, dat een vorstperiode haar intrede zou doen, wel met bezorgdheid het weer gadegeslagen. De kool was soms al flink bevroren, zoodat men vóór den middag maar heel weinig kon uitrich ten op het land. Gelukkig is -het spoedig voorbijgegaan, zoodat de schade, welke aan het gewas veroor zaakt zal zijn, niet groot kan zijn. Er zijn wel enkele akkers andijvie, die schade geleden hebben, maar over het algemeen valt het nog wei- mee. Het prijsverloop aan de veilingen was niet onbevredigend. De aanvoer van andijvie is belangrijk toegeno men. De fabrieken nemen hiervan flinke kwantums af. Op de fabriek van Hart en Co. te Oudkarspel werk ten, naar men ons mededeelde, ver leden week ruim 170 personen. Er gaat dus wat door! Dit is natuurlijk niet alleen andijvie, ook wittekool voor zuurkool wordt daar verwerkt. Dekoolprijzen waren niet on gunstig. De roodekool noteerde meestal van 4 tot 5 en voor de mooiste partijen tot boven f 5, met als maximum 6 per 100 kg. Min- dergevraagde kwaliteiten gingen van de hand tegen prijzen vanaf I 3.60. De gelekool mocht zich ook weer in een goede belangstelling ver heugen, zoodat de noteeringen ruim 4 per 100 kg opliepen, met als hoogste prijs 5.30. Zaterdag noteer den wij van 2.80 tot f 4.30 per 100 kg. Deensche wittekool bracht meest al van 2.80 tot 3.60 per 100 kg op, naar gelang van grootte en kwaliteit; vroege wittekool vanaf 1.50 tot 2.50 per .100 kg, waarbij de kool van 3 kg en zwaarder steeds f 2.50 opbracht. Aangezien de zuurkool fabrikanten belangrijke voorraden hadden liggen, welke eerst verwerkt moesten worden, werd in de laatste helft van de week niet geveild. De savoyekool kon het tot iets betere prijzen brengen. Er werd en kele malen boven 3 per 100 kg voor betaald, met als maximum f 3.40, doch de meeste gingen van de hand voor 2.502.80 per 100 kg. In de prijzen van de p e e n en de bieten was weinig verandering te bespeuren. Deze artikelen bleven goed gevraagd en noteerden behoor lijke prijzen. De u i e n waren weer uitstekend te plaatsen. De prijzen zijn gedu rende de afgeloopen week beduidend hooger geweest dan in de vooraf gaande. Er werden heel wat partijen boven 7 per 100 kg verhandeld. Eéns werd zelfs f 8.10 per 100 kg be taald, doch dit was een uitzondering. Bezoekuren centraal distributie kantoor. - Met het oog op het groote aantal bezoekers, dat zich dagelijks bij het Centraal distributiekantoor aanmeldt, is de regeling getroffen, dat vanaf heden voor het ontvangen van bezoekers uitsluitend gelegen- tieid bestaat op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Men houde bij het aanvrager, van een mondeling onderhoud hier mee zooveel mogelijk rekening. Meestal bleef het bij maximum t 7.6Ü. Het prijsverschil tusschen middel soort en grove uien was gedurende deze week zeer gering. 'Ook de gro- ven gingen vlot van de hand. Drielingen werden nu ook ge kocht tegen prijzen van f 4.30 tot f 4.80 per 100 kg. Nep werd betaald met 44.30 per 100 kg. De drui ven werden tegen de vastgestelde exportprijzen verhandeld. Voor het binnenland bestemde noteerden van af 25 per 100 kg. Het aanbod van bloemkool bleet beperkt. De prijzen waren heel dicht bij den minimumprijs. Een artikel, dat dit jaar goed ver kocht kan worden, is r a m m e- n a s. De mooiste partijen gaan van de hand tegen prijzen van f 56 per 100 kg. Minder gevraagde sortee ringen noteerden vanaf f 2 per 100 kg. Voetbal WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Afdeeling I le klasse: D.H.C.Sparta, A.D.O 't Gooi, K.F.C.D.F.C., Feijenoord H.-D.V.S., StormvogelsD.W.S. 2e klasse A: West-FrisiaO.S.V., Alcm. VictrixZeeburgia, V.V.Z. Z.F.C., D.W.V.—W.F.C., A.F.C. H.R.C. 2e klasse B: H.F.C.de Kenne- mers, R.C.H.Watergraafsmeer, Hil versumHercules, de Spartaan Velox, E.D.O.—H.V.C., H.B.C.—Vo- lendam. 3e klasse A: Always Forward Q.S.C., K.V.V.—Zaandijk, Z.V.V.— G.V.O., PurmersteijnHollandia, St. GeorgeDen Helder. 4e klasse A: SchagenOudesluis, WatervogelsM.F.C., D.T.S.Nieu we Niedorp, WieringerwaardBer gen, SuccesB.K.C. Res. 3e klasse A: W.F.C. III Z.F.C. III, Alcmaria Victrix II— Alkmaarsche Boys II. Res. 3e klasse B: Assendelft II Z.V.V. II, Z.F.C. IV—W.F.C. IV, Q.S.C. II—V.V.Z. II, Alcmaria Vic trix III—O.S.V. III. Afdeeling II le klasse: D.O.S.—C.V.V., R.F.C. H.B.S., AjaxHaarlem, Xcrxes Blauw-Wit, V.U.C.—V.S.V. Afdeeling III le klasse: QuickEnschedé, Go- AheadHengelo, TubantiaA.G.O V.V., Enschedesche BoysN.E.C., HeraclesWageningen. Afdeeling IV le klasse: Willem IIJuliana, L.O.N.G.A.M.V.V., Limburgia— N.O.A.D., EindhovenRoermond, Helmond—B.V.V., N.A.C.—P.S.V. Afdeeling V le klasse: H.S.C.—G.V.A.V., Be QuickVelocitas, Heerenveen Achilles, W.V.V.Sneek, Veendam Leeuwarden. KAPELAANS BENOEMD. Tot kapelaans te Obdam en War- menhuizen zijn benoemd resp. de heeren J. M. Th. Reiber en B. D. Koopen. KERKELIJKE VERKIEZING TE NIEUWE NIEDORP. Zondag heeft de verkiezing plaats gehad voor drie notabelen voor de herv. gemeente alhier. De heeren S. Kat en E. Brouwer werden herkozen. Ter voorziening in de vacature ontstaan door de benoeming van notabel Pluister tot kerkvoogd kon geen meerderheid van stemmen worden bereikt en zal een herstem ming moeten worden gehouden. BEROEP AANGENOMEN. Ds. B. Nijholt te Wieringermeer heeft het beroep naar Eindhoven aangenomen. KAPELAAN BOELRIJK TE BERGEN GAAT HEEN. "Nauwelijks is de r.k. parochie te Bergen op de pastoorswisseling, welke 2 maanden geleden plaats vond, ingesteld, of haar bereikt de tjjding dat ook kapelaan Boelrijk een nieuw arbeidsveld is toegewe zen, n.l. Gouda. Ofschoon hij als groot natuur vriend in Bergen veel geniet en de parochie hem dierbaar is geworden, droomt kapelaan Boelrijk zich een arbeidsveld zonder grenzen, waar bij nog meer kan presteeren dan nij hier reeds gedaan heeft en dat vindt hij in Gouda waar hij 3 mede kapelaans naast zich zal vinden om n ee samen te werken. Daarom is deze benoeming een felicitatie waard. Het is ons op het oogenblik nog niet bekend of en zoo ja, wat er de komende dagen, kapelaan Boelrijk ter eere, onder de parochianen zal worden „uitgebroed." Kapelaan F. P. J. Boelrijk werd op 30 Mei 1931 priester gewijd. Als kapelaan is hij werkzaam geweest te Den Burg (Texel) en Benne- broek. Na een verblijf van een jaar in het Trappistenklooster te Achel volgde op kerstmis 1938 zijn be noeming tot kapelaan te Bergen. De nieuw benoemde kapelaan te Bergen, de heer J. G. Louter, af komstig van Schoorl, studeerde aan de universiteit te Rome, doch kon wegens den oorlogstoestand zijn studie thans niet voortzetten. WOENSDAG. JAARSVELD, 414,4 M. (NCRV- uitz.) 8.— ANP-ber. 8.10 Schriftle zing en meditatie. 8.25 Gewijde mu ziek (opn.) 8.35 Gr.pL 9.20 Piano- voordr. en gr.pl. 10.Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Trio concert en gr.pl. 12.30 Rep. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1. Orgelconcert. 1.45 Celesta-ensemble en gr.pl. 3.10 Gr.pl. 3.50 Bijbellezing. 4.20 Gr.pL 4.30 Voor de jeugd. 5. VPRO: Cyclus „Het geestelijk karak ter van ons volk". 5.15 Econ. en beursberichten ANP. 5.30 Christ. Jeugdkoor „Zing met ons mee" met pianobegeleiding en gr.pl. 6. NCRV-orkest (opn.) 6.30 Gr.pl. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.7.15 ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (AVRO-uitz.) 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Gr.pl. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Gr.pl. 8.ANP- ber., gr.pl. 9.Ber. (Duitsch). 9.15 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble Jonny Kroon en soliste. 11.30 Ber. (Eng.) 11.45 Ensemble Jonny Kroon. 12.Ber., gr.pl. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en ;con. ber. ANP. 1. Avro-Amus.-orkest en solist. (1.30 1.45 Ber. Eng.) 2.Ber. (Duitsch). 2.15 Gr.pl. 2.30 Ber. (Eng.) 2.45 In de schijnwerper, cyclus. 3.Orgel spel. 3.30 Ber. (Eng.) 3.45 Omroep orkest en solist. 4.35 Gr.pL 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Econ. en beursber. ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie „Stoommachi nes en stoommotoren aan boord van schepen". 6.Gr.pL met toelich ting. 6.30 Ber. (Eng.) 6.45 Gr.pL 7.-— 7.15 ANP-'-er., sluiting 265. De bollevelden stonden juist te bloeien. De nar cissen, tulpen en hyacinthen bespraken met elkaar dit grote wonder. Wat was dat een deftige trein en wat zag die er van binnen en buiten deftig uit. En wat had dat ding een reusachtig snelle vaart. 266. Geen zwarte stoom meer. Geen kolenrommel, geen gehots en geen gebots. Alleen de stoomlocomotieven keken sip en zwegen. Als er een electrische trein aan kwam, draaiden ze hun hoofden de andere kant op. Ze waren jaloers. Dat was toch wel erg kinderachtig, niet? DOOR R. ARDfH. DETROIT 12) „Omd^t ik hem zag". „Neen, ik bedoel: hoe wist u, dat de man, dien u zag, Grizzard heet?" „Omdat ik erbij was", antwoord de Stevens, „toen mijn meester met hem kennis maakte". De echte Peters knikte. „Jazeker, ik heb mijnheer Griz zard op den eersten dag van de reis in de turnzaal ontmoet en mijn se cretaris was daarbij tegenwoordig. Ik heb met hem gebokst". „Daarvan is me iets ter oore ge komen. Men zegt, dat u beiden nog al tamelijk ernstig gebokst hebt". De valsche Stevens schudde het hoofd. „Neen, mijnheer, dat dachten de menschen alleen maar. Sterke men- schen boksen altijd een beetje har der, dan doe je je pijn en van het een komt het ander. Maar dat is van geen beteekenis, mijnheer, we heb ben elkaar na afloop de hand gege ven". „Mooi". De kapitein wendde zich weer tot den valschen Peters. „Mijn- 1" -r Peters, u kunt en bent bereid, vw verklaringen voor iedere recht bank te herhalen en onder eede te bevestigen?" „Zeker", zei Stevens, „ik heb het duidelijk gezien. Mr. Grizzard ver wisselt men niet zoo gauw met iemand anders". „Goed, goed", zei de kapitein. „Het lijkt me nogal duidelijk, dat deze Grizzard een gevaarlijk spel speelt Hij kwam me al dadelijk verdacht voor. U ook?" De vraag was tot de beide offi cieren gericht. De officieren knikten en bevestigden het. „Dan is dus nu", zei Sherman, „de zaak voorloopig afgedaan. Ik weet nu, in welke richting het onderzoek moet gedaan worden. Ik dank u wel, heeren, U zult het me zeker niet kwalijk nemen, wanneer ik u voor deze zaak nog eens verzoek, hier te komen?" „Welnee", zei Peters. „Heelemaal niet", zei ook de val sche Peters, ofschoon de beleefde vraag in het geheel niet tot hem ge richt was geweest, want hij was slechts de secretaris en hij reisde bovendien in de tweede klase. De beide heeren stonden op, na men afscheid en verlieten de hut. Vijf minuten later, toen zij op het promenadedek waren, zei Stevens, de echte: „Peters, ik moet je wat vertellen: precies zooals ik het aan den kapi tein heb meegedeeld, heeft de zaak zich niet toe gedragen". Peters schrok. „Allemachtig! Je maakt zeker toch maar een grap?" „Neen", zei Stevens. „Ik heb al leen maar op een ondergeschikt punt gelogen. Ik zat namelijk niet in de rooksalon, maar ik kwam de trap op aan 't eind van de gang bij mijn hut. Toen ik daar Grizzard zag, dacht ik: wat zoekt die vent nu in de tweede klas? Ik ben daarop blij ven staan en bleef wachten. Twee minuten later kwam die Norton aangeloopen, Grizzard sprak hem aan en samen gingen ze naar het promenadedek. Kijk eens aan, denk ik, wat aardig, Grizzard heeft zijn handlangers ook in de tweede klas. Daar ik nauwelijks kon hooren, wat ze zeiden, ben ik weggegaan. Dat is alles". Peters, de echte, herademde. „Dan is het in orde. De hoofd zaak komt overeen; waar je gezeten of gestaan hebt, is larie. Waarom heb je overigens niet de waarheid verteld?" „Omdat de kapitein niet hoeft te weten, dat we al een oogje op Griz zard hebben. Onder zulke omstan digheden zou hij wantrouwend je gens ons worden en denken, dat het hier een wraakneming betreft van jou in verband met dat bokspar- tiitje". „We moeten nu", sprak kapitein Sherman intusschen met school meesterachtig opgestoken wijsvin ger tot de beide officieren, „volledi ge klaarheid zien te'krijgen. We zul len zoowel over dezen secretaris als over dezen Grizzard inlichtingen in winnen bij de politie-autoriteiten van hun woonplaats. Het begint te schemeren, heeren, en als ik me niet deerlijk vergis, hebben we met eenige scherpzinnigheid geen vreem de politie op de „Santa Barbara" noodig om de zaak geheel tot klaar heid te brengen. En dan" kapi tein Sherman maakte een beweging alsof hij iets in zijn vingers klem de „dan hebben we onzen knaap te pakken! Dank u wel, heeren; u kunt gaan". Helaas bleek het, dat kapitein Sherman geen gelijk had met den schemer, waarover hij zich zoo blij had gemaakt. Integendeel, het werd nu eerst recht duister en Sherman kreeg geen gelegenheid, zijn knaap te pakken te nemen. Kort voordat het schip voor Ca sablanca het anker uitwierp, ont ving kapitein Sherman de gevraag de informaties. Ze luidden zeer ver schillend. Over den secretaris was niets in diens nadeel te zeggen, hij was nog nooit met den strafrechter in aanraking gekomen, doch had re delijk en braaf lederwaren verkocht. Sherman knikte, toen hij dat las. Iets anders had hij niet verwacht. De inlichtingen over Grizzard waren echter ietwat mysterieus. Het hoofd kantoor van de maatschappij in New York telegrafeerde, dat men noch in New York, noch ergens anders, iets van zijn bestaan afwist. Bij de po litie had men evenwel bevestiging gekregen, dat Grizzard's pas be hoorlijk in orde was. Meer had men niet te weten kunnen komen. Sherman vloekte toen hij dat las De pas behoorlijk in orde, maar ver der wist men van den man niets. Waren die kerels daar dan gek? Voordat ze hem een pas gaven, moesten ze toch eerst vaststellen, dat de vent werkelijk Grizzard heet te, dat hij behoorlijk geboren was, als zoon en kleinzoon van een Griz zard! Eigenlijk wist hij nu, dank zij de ongehoorde sloddervosserij van de New Yorksché politie, evenveel als tevoren, namelijk heelemaal niets. Sherman besloot opnieuwd krijgs raad te houden. De officieren kwa men weer bij hem en gingen weer zitten om de ronde aan den vloer vastgeschroefde tafel. Sherman bracht verslag uit van den inhoud der ontvangen telegrammen en wil de daarop graag de meening van de heeren vernemen. Maar de beide heeren toonden heel duidelijk, dat zij in dit geval geen verantwoording op zich wilden nemen. Sherman schold en ging te keer, toen hij dat merkte, maar het schelden hielp niets, Sherman moest desondanks zijn beslissingen alleen nemen. Hij besloot daarop, zeer diplomatiek te handelen, Grizzard bij zich te laten komen, hem de verdenking in het gezicht te slingeren en hem mee te deelen, dat hij in geen enkele haven aan land mocht gaan. „Zonder dat het in de gaten loopt", zei de kapitein, neem ik Grizzard tot New York mee, dan breng ik rap port uit en de politie moet dan maar zien, wat ze ervan terecht brengt!" „Wettelijk", zei een van de offi cieren, „is het misschien niet de juiste weg!" Kapitein Sherman antwoordde daarop, dat hij maling had aan de wet en dat de goede naam van de „Santa Barbara" het voornaamste was. En de goede naam van de maatschappij, die het niet zou kun nen verdragen, dat er officieel moordenaars aan boord zouden zijn. Wat zou de op sensatie beluste New Yorksché pers er wel van maken, ais die de lucht ervan in haar groo- ten neus kreeg? Nooit zou hij zijn mooie schip door de smerige druk inkt van deze kerels laten besmeu ren en, nu was het uit! Hij verzocht nu, Grizzard bij hem te brengen, en verder moesten de officieren de ste wards en de equipage ervan op de hoogte brengen, dat Grizzard noch in Casablanca, noch in een van de andere Afrikaansche havens, van boord mocht. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6