Mr. STEVENS UIT Bezoldiging personeel opbouwdienst. Kettinghandelaars ontmaskerd. FEUILLETON P.T.T. in Augustus en September. Rijst en havermout voor kinderen. Zesmaal fraude bij gemeenten in 1939. Dansscholen toegelaten. Geen introducé's op „oefenavonden". Maximum-snelheden. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK ■|bi Hoofdpijn en Kiespijn TWEEDE BLAD. Voorloopige regeling vastgesteld. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van aigemeene zaken is ten aanzien van de voorloopige bezoldiging van het personeel van den opbouw dienst het volgende bepaald: Artikel 1. De bezoldiging van het personeel, ingedeeld bij den opbouwdienst, wordt, in afwachting van een definitieve regeling, voor- loopig vastgesteld, als is bepaald in de volgende artikelen. Artikel 2. 1. De bezoldiging van officieren op nonactiviteit, in gedeeld bij den opbouwdienst, zal bedragen het verschil tusschen de non-activiteitsbezoldiging en de activiteits-bezoldiging, welke zij bij de landmacht zouden hebben genoten. 2. Kindertoelage wordt niet in rekening gebracht. 3. Inhoudingen voor pensioen bijdragen hebben niet plaats. Artikel 3. De bezoldiging van officieren en militairen bene den den rang van officier, ontsla gen onder toekenning van wacht geld en ingedeeld bij den opbouw dienst, zal ingaan drie maanden na den dag, waarop zij in het genot van wachtgeld zijn gesteld, en zal bedragen voor gehuwden 15 pet. en voor ongehuwden 25 pet. van het voor de eerste drie maanden vast gestelde wachtgeld. Artikel 4. 1. De bezoldiging van reserve-officieren, verlofson derofficieren en personeel der ma rine-reserve, ingedeeld bij den op bouwdienst, zal gelijk zijn aan die, Maastrichtenaren in arrest. De activiteit van eenige ambtena ren van den Distributie-fraudedienst te Amsterdam heeft opnieuw geleid tot de ontmaskering van een aantal kettinghandelaren, die, door winst bejag gedreven, op -groote schaal de verschillende distributiebepalingen ontdoken, aldus het Vbld. Reeds geruimen tijd geleden ont vingen de ambtenaren van dezen opsporingsdienst aanwijzingen, die een goed georganiseerden sluikhan del in distributiegoederen deden ver moeden. Toen zij eenmaal een draad in handen hadden is met de noodige omzichtigheid het doen en laten van de verdachte personen nagegaan. Het spoor leidde de ambtenaren daarbij naar Zuid-Limburg. Na met eenige handlangers van de combi natie in relatie te zijn gekomen, slaagden zij er wederom in als pseu- do-kooplieden het vertrouwen van de kettinghandelaren te winnen. In samenwerking met de politie konden zij gister, toen de zaak „rijp" was, ingrijpen. Drie Maas trichtenaren, die tegen ongehoord hoogen prijs een partij chocolade dachten te verkwanselen, liepen daarbij in de val. Zij zijn ingeslo ten en zullen te zijner tijd ter be schikking van den officier van justi tie worden gesteld. De voorraden, die al uit de derde of de vierde hand waren, zijn in be slag genomen. Tegelijk met dit onderzoek hiel den de opsporingsambtenaren zich bezig met nasporingen, die tot de ontdekking van een clandestienen handel in vleesch en vet hebben ge leid. In deze affaire zijn nog tal van arrestaties te wachten. Vleeschsmokkel. - Door de po litie te Nijmegen 'zijn de koopman J. B. uit Deventer en J. Y. uit Nij megen, aangehouden, verdacht van het overtreden van de vleeschdistri- butievoorschriften. Een auto met 600 kg vleesch is in beslag genomen. Tegen de beide mannen is proces verbaal opgemaakt. DOOR R. ARDEN. DETROIT 13) „Ik wasch mijn handen in on schuld", zei een van de beide offi cieren, weliswaar buiten gehoorsaf- stand van den kapitein. „Als dat maar niet met een reuzenschandaal afloopt!" De andere, die al iets ouder was en die al driemaal op de nominatie voor kapitein had gestaan, maar driemaal op het laatste oogenblik door een ander was voorbijgestreefd, glimlachte maar een beetje, want hij dacht eraan, dat de commando brug van de „Santa Barbara" dan misschien van een anderen kapitein zou moeten worden voorzien. HOOFDSTUK VII. Jim Grizzard behoorde niet tot het legioen van de gewone burgers. Grizzard had slechts twee oogen, maar desondanks zag hij meestal meer dan de gewone menschen. Hij had een normaal reukorgaan desondanks rook hij de dikke lucht eigenlijk al, voordat zij dik was. Hij had ook vele aanwendsels, die aan brave burgers vreemd zijn: hij droeg altijd twee revolvers bij zich. Niemand wist het, niemand kon het welke zij vóór 15 Juli 1940 bij de Nederlandsche weermacht genoten, behoudens het hierna bepaalde. 2. Voor zoover de betrokkenen in het tijdperk 15 Juli 1940 tot en met 14 October 1940 zijn gehuwd, worden zij berekend voor een be zoldiging, welke zij zouden hebben genoten, indien zij op 14 Juli 1940 reeds gehuwd waren. 3. De sergeanten (wachtmees ters)-'titulair worden van 15 Octo ber 1940 af berekend voor de mi nimum-bezoldiging van een ser geant bij de landmacht. 4. Officieren van de marine reserve ontvangen het traktement voor plaatsing aan wal, benevens de kindertoelage. 5. Personeel van de marine- reserve beneden den rang van offi cier ontvangt de soldij voor plaat sing aan boord, benevens de kinder toelage; de bezoldiging geschiedt uitsluitend volgens de aigemeene schaal, zoodat vaklieden e.d. niet langer als zoodanig hoogere soldij ontvangen. 6. Personeel van den vrijwilli- gen reserve-hulpschependienst ge niet de beginsoldijen voor plaatsing aan boord der overeenkomstige categorieën beroepspersoneel, be nevens de kindertoelage. Artikel 5. De zakgelden bij den opbouwdienst zullen per dag bedragen voor: a. het gewezen beroepspersoneel: korporaal met geschiktheid voor den naasthoogeren rang 0.70; korporaal 0.65; soldaat 1ste klas se 0.55; soldaat 0.45. b. het gewezen verlofspersoneel: korporaal 0.40; soldaat 0.30. A r t i k e 1 6. Dit besluit treedt heden in werking, met terugwer kende kracht tot 15 October 1940. De opbrengsten weer verminderd. In de maand Augustus 1940 brach ten de diensten van P.T.T. in totaal 6.062.227 op, dit is 621.008 m i n- d e r dan in 1939. Over September waren deze bedragen respectievelijk f 6.422.306 en 818.474. Gedurende de maanden Januari tot en met September was de op brengst dit jaar 55.347.427, dit is 3.208.618 minder dan over het zelfde tijdvak in 1939. Alleen de postchequé en girodienst toonde een verhoogde opbrengst van 1.053.296 over de maanden Januari tot en met September. Tegelijl^.met de uitreiking van de bloemkaarten zal, naar het Vbld. meldt, ten behoeve van kinderen, die op 20 October den leeftijd van vier jaar nog niet hebben bereikt, een toeslagkaart werden verstrekt voor rijst en havermout. Op deze toeslagkaart zitten drie bonnen voor een rantsoen rijst en drie bonnen voor een rantsoen havermout. GOUD EN ZILVER IN BESLAG GENOMEN. De Amsterdamsche politie is er op nieuw in geslaagd een overtreding van dén helingwet en van den waar- borgwet op het spoor te komen. In de Van Baerlestraat is een groote partij goud en zilver ter waarde van eenige duizenden guldens in beslag genomen. Zij is naar het bureau J. D. Meyerplein overgebracht Tegen twee personen, die bij deze zaak betrokken zijn, is proces-ver baal opgemaakt. Van het dak gevallen. - Gister middag is op de Ceintuurbaan te Am sterdam een 22-jarige schilder van het dak gevallen. In hoogst ernstigen toestand is het slachtoffer door den G.G. en G.D. naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. weten, want Grizzard droeg de wa pens zoo goed onder zijn jas ver borgen, dat niemand er ook maar eenig vermoeden van kon hebben. Wanneer Grizzard 's avonds bij een open raam van het promenadedek naar buiten leunde, dan deed hij dat vol waakzaamheid. Hij was maar een paar oogen- blikken in den aanblik van de zee verdiept, dan draaide hij zich meestal tamelijk snel om, als vrees de hij, dat iemand achter zijn rug iets zou kunnen uithalen. Wanneer Grizzard 's nachts in zijn hut kwam, haalde hij allerwonderlijkste kunsten uit; hij draaide het slot om, stiet de deur open, doch bleef buiten staan en bekeek dan een tijdje het in terieur van zijn verblijf. Tenslotte trad hij dan voorzichtig binnen. Hij scheen zijn leven lang slechts om gang met moordenaars gehad te hebben en hij beschouwde alles mei groot wantrouwen. Zijn geheele wezen scheen slechts op geweldda den ingesteld te zijn. Des morgens, voor het ontbijt, ging hij naar de turnzaal en bokste daar een paar ronden. Dan ging hij naar de schiet baan, die aan de turnzaal grensde. Hier schoot hij een half uur lang met een pistool van klein kaliber op de bewegelijke schijf. Van de tien schoten trof hij zevenmaal doel, hetgeen den neger, die in de schietbaan dienst deed, respect in boezemde. Grizzard had namelijk een bijzondere methode: hij mikte niet, doch hij hief het wapen blik- Dezer dagen is te 's-Gravenhage de aigemeene ledenvergadering ge houden van de frauderisico-onder linge van gemeenten (F. O. G.) Uit het jaarverslag blijkt, dat reeds 558 gemeenten en 20 inter communale instellingen tot de F.O.G. zijn toegetreden, terwijl het verze kerd bedrag tot 7.500.000 is geste gen. In 12 gevallen werd in 1939 tot uitkeering van schadever goeding overgegaan. In zes ge vallen had dit betrekking op fraudes, in vier gevallen op inbraak of diefstal, terwijl in twee gevallen geld bij vervoer verloren was gegaan. De financieele uitkomst over 1939 is gunstig. Ruim twaalf procent van het ingekomen premiebedrag kon worden bestemd voor delging van de oprichtingskosten, alsmede voor vergrooting van het waarborgskapi- taal en voor storting in de statuaire reserve, welke ten name der leden wordt geboekt. Met betrekking tot het bepaalde in het besluit no. 190/1940 betref fende dansvermaak, opgenomen in het verordeningenblad, deelt de se cretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, in een circulaire aan de procureurs-gene raal, fgd. directeuren van politie, mede namens zijn ambtgenooten van binnenlandsche zaken en van sociale zaken mede, dat onder het in dit besluit uitgevaardigde dansverbod niet valt en derhalve is toegelaten: het geven van dansles in dansscho len en dansinstituten alleen aan in geschreven leerlingen op den tot dusver gebruikelijken voet. Zgn. oefenavonden, georgani seerd aan deze scholen en insti tuten, zijn slechts toegelaten, voor zoover deze normaal ple gen plaats te hebben en daar aan uitsluitend ingeschreven leerlingen deelnemen. Introdu cé's en oud-leerlingen mogen derhalve in geen geval worden toegelaten.. TWEE DOODEN DOOR DE DUISTERNIS. Gisternacht hebben te Den Haag eenige agenten, met behulp van een dreg, uit het water van het Groenewegje te Den Haag het lijk opgehaald van den 59-jarigen D. H. H. uit Voorburg. Vermoede lijk is hij kort te voren door de duisternis te wdter geraakt. Gister morgen is in een van de kanalen op het terrein van de groenten- en fruitmarkt de 24-jarige landbou wer J. R. uit Rijnsburg te water geraakt en verdronken. ENGELSCH PILOOT WIERP EEN KRANS UIT. Hoe fel de strijd in de lucht mag woeden, wanneer één der piloten, van welke partij ook, voor zijn land het leven laat, dan is daarvoor bij vriend en vijand slechts eerbied Het volgende berichtje illustreert dit op treffende wijze, zoo lezen wij in „Het Vaderland". Dezer dagen is in de omgeving van Den Haag een pakket gevonden, dat waarschijnlijk uit een Engelsch vliegtuig is geworpen. Het pak be vatte een krans en een brief, waarin verzocht werd de krans te willen leggen op het graf van een Engelsch piloot (de naam stond er in ge noemd), die eenigen tijd geleden was verongelukt. Bij onderzoek bleek, dat de vlie ger te Rozenburg begraven lag. Op verzoek van den opperbevel hebber der Duitsche weermacht in het bezette gebied, heeft de burge meester van Rozenburg, jhr. L. G. Just de la Paisières, Donderdagmid dag de krans op het graf van den oilcot gele<*d. semsnel op en drukte af. Wanneer hij ook zoo zeker was, als het mee- nens was, dan had zijn tegenstan der weinig kans tegen hem, Grizzard zat juist in de biblio theek, toen de steward hem de boodschap bracht, dat de kapitein hem wilde spreken. Hij lachtte spot tend, stak de gedichten van Byron, waarin hij zat te lezen, in zijn zak, en begaf zich naar de kapiteinshut. Toen hij daarop tegenover Sherman stond en den dreigenden blik zag, waarmee de kapitein hem monster de, veranderde de glimlach op zijn gezicht in een grijns. „Hallo, is er iets. nieuws?" „Jazeker, veel nieuws", antwoord de de brave zeeman, die tegenover zooveel driestheid bijna zijn mo- reele evenwicht verloor. „Gaat u zitten". Grizzard ging zitten. „Er zijn", begon Sherman streng, „in de zaak-Norton verdachte om standigheden naar voren gekomen, mijnheer!" „Mooi", zei Grizzard, „ik ben be nieuwd! Wat is er naar voren ge komen?" „Een oogenblik", viel de kapitein uit. „Ik stel voorop, dat ik me iede re meening voorbehoud. Ik laat het aan de bevoegde instanties over, de zaak tot klaarheid te brengen. De verdenking richt zich tegen u!" Sherman hield even op, om te zien welke uitwerking zijn woorden hadden. Misdadigers plegen name lijk, zooals bekend, in elkaar te HET POSTVERKEER MET BELGIE. P. T. T.-AMBTENAREN WAREN BIJEEN. In het postverkeer met België was het tot nu toe alleen toegestaan zich te bedienen van de Nederlandsche, Fransehe, Duische of Vlaamsche taal. Deze beperking is met ingang van heden opgeheven. Correspon dentie in alle talen is voortaan ge oorloofd, echter met uitzondering van geheimschriften, kunstmatige talen zooals esperanto en codetalen en hebreeuwsche letterteekens. Keuze-stelsel afgekeurd. Een dezer dagen kwam de broe derschap van directeuren, hoofd commiezen en commiezen P. T. T. in buitengewone aigemeene verga dering bijeen. De vergadering was druk bezocht. Algemeen kwam tot uiting de ontstemming en verbitte ring als gevolg van de toepassing van het keuze-stelsel inzake bevor dering tot hoogeren rang. Met aige meene stemmen werd een motie aangenomen, die deze gevoelens vertolkte en in opdracht van de vergadering aan den directeur-ge neraal der P. T. T. toegezonden. UITBETALINGEN VOOR GEVORDERDE AUTO'S. Aanwijzingen van de K.N.A.C. Regelmatig vinden thans via de gemeentebesturen uitbetalingen plaats van de schadevergoedingen voor gevorderde motorrijtuigen. Zulks betreft zoowel de motorrij tuigen, welke gedurende en na df. krijgsverrichtingen door de Duitsche v/eermacht werden gevorderd (R- verrichti'igen) als die, welke werden aangekocht door of namens den .Generalbevollmachtigte für das Kraftfahrwesen", Vossiusstraat 55 te Amsterdam. In het algemeen wordt bii de uitbetaling de eisch gesteld, dat men kan aantoonen het voer tuig in vollen eigendom (dus niet in huurkoop) te hebben bezeten. Het verdient dus aanbeveling aldus schrijft ons de K. N. A. C. ervoor te zorgen, dat men daartoe de noodige bewijsstukken (quintanties of an dere verklaringen van den leveran cier, waarin het motorrijtuig duide lijk is omschreven) kan over leggen Indien- men het motorrijtuig in huurkoop had, dient men zulks te vermelden bij de uitbetaling onder vertoon van de noodige bescheiden, als bijv. het huurkoop contract. TERUGGAVE MOTORRIJTUIGEN BELASTING. De A.N.W.B. bericht ons: In een nieuw rondschrijven heeft het departement van financiën na dere voorschriften gegeven met be trekking tot de teruggave van motor- rijtuigen-belasting. Volgens de tot dusverre geldende regeling kon restitutie slechts ver leend worden over volle maanden, gedurende welke men wegens in trekking van de rijvergunning niet meer kon autorijden; teruggave van belasting op zestigdagenkaarten kon niet worden verleend. De nieuwe circulaire bepaalt echter, dat in ge val de vergunning slechts voor een deel van een maand gecontinueerd wordt, teruggave verleend kan wor den over het resteerende deel van de maand. Op zestigdagenkaarten wordt res titutie verleend, ind en het betrok ken motorrijtuig wordt gevorderd cf afgeschaft. In geval van vordering van een motorrijtuig, waarvoor men een gewone belastingkaart heeft, kan teruggave over da nog niet verstre ken maanden vereend worden. Zij, die een zestigdagenkaart bezit ten en vóór den afloop van de gel digheidsduur deze kaart hebben op gebruikt, kunnen in afwijking van de vroeger geldende voorschriften in het vervolg een nieuwe zestig dagenkaart verkrijgen. storten, te verbleeken, of ze begin nen te beven. Welnu, de kapitein werd teleurgesteld. Grizzard storttc- niet in elkaar, zijn gezicht verloor zijn gezonde kleur niet, noch kon er van eenig beven sprake zijn. Hij lachte. „Schitterend! Nu ben ik het ge weest! Men heeft mij waarschijnlijk gezien, terwijl ik den armen Norton overboord wierp! Hoe bent u tot die conclusie gekomen, kapitein?" „Ik heb geen zin om grapjes, te maken", antwoordde de kapitein. .Zooals gezegd, de feiten spreken tegen u. Wanneer we in New York komen wordt de zaak uitgezocht. Tot zoolang verbied ik u, het schip te verlaten. Wanneer u het toch pro beert, laat ik u opsluiten. Gedraagt u zich maar liever rustig, dat is het beste voor u. Ik heb een hekel aan schandalen". „Ik ook", merkte Grizzard op. „Ik zal echter, als ik het noodig vind. het schip toch verlaten!" „U bent gewaarschuwd!" Kapi tein Sherman stond op. „Ik be schouw ons onderhoud als geëin digd". „All right". Ook Grizzard stond op. „We spreken elkaar over deze zaak nog wel nader, kapitein!" „Niet dat ik weet", zei Sherman. Grizzard aarzelde nog steeds bij het weggaan. „U kunt me een plezier doen, ka- niteian. Geeft u me een tip, aan wien ik deze beschuldiging te dan ken heb! Ik heb er wel eenig idee Strenger toezicht. De secretaris-generaal, wnd. hfd. van het departement van justitie, heeft zich in een buitengewoon po litieblad gewend tot de procureurs generaal, fgd. directeuren van poli tie, tot den inspecteur-generaal der politie en tot de inspecteurs der marechaussee en der rijksveldwacht. Hij deelt hierin mede, dat de höhere S.S.- und Polizeiführer bij den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied hem heeft verzocht er voor te willen zorg dragen, dat de maximumsnelheids- bepalingen van de verordening no. 73/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied beter worden nageleefd. De rijks- en gemeentepo litie zal derhalve strenger op de naleving dezer bepa lingen dienen toe te zien. Voor zoover noodig wijst de secr.- generaal er op, dat ook de Neder landsche politie zich aan de in ge noemde verordening gestelde snel- heidseischen dient te houden, behal ve in zeer bijzondere spoedgevallen. KOFFIE- EN THEESURROGATEN. De directeur van den keurings dienst van 's-Gravenhage deelt het volgende mede: In de pers is mededeeling gedaan van de afkondiging van nieuwe be palingen betreffende koffie- en theesurrogaten; daarin is o.a. ver meld, dat er voortaan twee vergun ningen vereischt zullen zijn, n.l. één van de meelcentrale en één krach tens de warenwet. Dit laatste is echter slechts ten deele juist. Een vergunning op grond van de warenwet wordt n.l. alleen dan verlangd, indien het surrogaat is bereid uit andere grond stoffen dan die daarvoor gebruike lijk zijn. In dat geval moet voor de bereiding machtiging worden ge vraagd aan den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken. Zoodanige machtiging is echter niet noodig voor peekoffie, cichorie, eikelkoffie, moutkoffie en koffiestroop, noch voor surrogaten bereid uit deugdelijke eet- of drink waren, lindebloesem, rozebottels, bladeren van kersen, noten, rozen, bramen, frambozen, aardbeien, bes sen boschbessen, kersenstelen, bol len van tulpen en crocussen. Bij ge bruik van deze grondstoffen kan met een toestemming van de meel centrale worden -volstaan. DE EERSTE COLLECTE VAN „WINTERHULP NEDERLAND". De directeur-generaal van de „Winterhulp Nederland" deelt mede, dat op 29 en 30 November de eerste collecte zal worden gehouden. Den burgemeesters is verzocht terstond maatregelen te treffen, welke het welslagen van deze col lecte waarborgen, zooals het oproe pen van collectanten enz. Dansvermaak en dansinstituten. - In verband met het in verordenin genblad 33 opgenomen besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie, van bin nenlandsche zaken en van sociale zaken betreffende dansvermaak wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat dansinstituten niet onder het verbod vallen. Dans- ieeraren blijven dus in de gelegen heid de bij hun instituten ingeschre ven leerlingen dansles te geven. Door de tram overreden. - Gis teravond is de elfjarige J. Schipper, wonende in de Stokroosstraat te Rot terdam, onder een tram van de R.T. M. geraakt. De jongen speelde met twee makkers tusschen de rails en was zoo verdiept in het spel, dat hij de naderende tram niet opmerkte. Hij werd gegrepen en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na aan komst in het Zuiderziekenhuis over leed. van, maar ik zou graag zekerheid willen hebben". „Om dien ander dan ook nog in zee te laten vallen!" Sherman schudde krachtig zijn hoofd. „Dat is absoluut uitgesloten. U hebt een plaatsbewijs gekocht tot New York en ik moet u verzoeken, tot New York geduld te hebben. Daar zal alles wel worden opgehelderd". Grizzard trad plotseling dicht op den kapitein toe. „Zal ik u eens wat zeggen?" „Gaat uw gang", zei Sherman rustig. Maar Grizzard trok zijn schouders op en deed een pas terug. „Het heeft geen zin, het heeft dan net zoo goed nog tijd! Goeden dag!" Daarop ging hij heen. En dat moet mij overkomen, dacht de kapitein woedend. Nou net op de „Santa Barbara" moeten die ver vloekte gangsters hun zaakjes uit vechten! Vervloekt nog aan toe! HOOFDSTUK VIII. Het was niet alleen maar bij toe val, dat Edna Bosch dezen avond op het promenadedek kwam. Reeds eenige dagen streed zij tegen de verleiding en tenslotte gaf zij eraan toe. Ze besloot niettemin, ongenaak baar te zijn, zich zeer hooghartig en gereserveerd te gedragen en den rijken knul, die blijkbaar 'n oogje op haar had, dadelijk te verstaan te ge ven, dat zij, Edna Bosch, buiten haar dienst als een dame behandeld 2 Zitting van Dinsdag 5 Nov. Diefstal in werkverschaffing. Voor de Alkmaarsche rechtbank had zich Dinsdag te verantwoorden de 39-jarige Amsterdamsche schip per P., die er van verdacht werd in Juni een paar laarzen en een schop te hebben gestolen van tweezijner medearbeiders, die met hem in de centrale werkverschaffing te Nieuwe Niedorp werkten. P. ontkende. De laarzen had hij van een onbekende te Alkmaar ge kocht en de schop was ook zijn eigen dom. Een der getuigen, Velstra ge naamd, en opzichter over het werk, had P. op den dag van den diefstal voor zich uit zien fietsen na het werk. P. ging een zijweg in naar een schaftkeet en kwam even later terug met een paar gummilaarzen. Tevoren had P. geen laarzen bij zich. Het was voordien ook al opgevallen, dat P. bij het soms modderige werk nooit laarzen droeg. Verdachte weersprak, dat hij voor dien geen laarzen zou hebben ge had. Hij verborg laarzen en schop al tijd in een rietland ergens in de buurt. De president vond dat erg eigen aardig, vooral, omdat dat rietland voor ieder toegankelijk was, 800 meter van het werk verwijderd was en omdat een dergelijke bewaar plaats ook om andere redenen wel heel ongeschikt moest worden ge acht. Wat de schop betrof: getuige V. kon positief verklaren, dat deze schop niet van verdachte was, maar van den bestolene. De schop was ge makkelijk te herkennen. De eigenaar van de schop die van de laarzen was inmiddels overleden herkende haar ook positief. Verdachte hield vol, dat de schop van hem was. De president hield hem nog voor, dat hij tegen een opzichter had ver teld, dat hij de laarzen van een ken nis ten geschenke had gekregen. De officier, dezen keer de rechter mr. Ubbens, achtte het duidelijk, dat verdachte en niemand anders, de dief van de schop en de laarzen was. Er wordt veel gestolen in de werkver schaffingen en terwille van de gene rale preventie achtte spr. een strenge straf noodig. Hij vorderde 3 maan den gevangenisstraf. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. Pachtovereenkomsten. - Ten beM hoeve van partijen bij mondelinge pachtovereenkomsten wordt vanwege het departement van justitie bekend gemaakt, dat vermoedelijk binnen zeer korten tijd een besluit tot stand zal komen ten aanzien van pacht overeenkomsten, welke vóór 1 No vember 1938 niet schriftelijk zijn aangegaan. Het ligt in het voor nemen te bevorderen, dat bepaalde voorschriften, die de loopende oude overeenkomsten met nietigheid be dreigen, tijdelijk buiten werking worden gesteld. Schipper verdronken. - Gister middag voer de 23-jarige H. van Eg- mond te Oegstgeest met zijn schuit door den Ouden Rijn. Door onopge helderde oorzaak is de man te water gevallen. Noodlottige aanrijding. - Zater dagmiddag is te Rotterdam de 34- jarige heer A. H. C. van Eekelen, redacteur aan de afdeeling handel van de Maasbode, die de Boompjes fietste door een vrachtauto aange reden. Hij bekwam een schedelbasis- fractuur en is gisteren aan de ge volgen overleden. Veilig en vlug als geen ander hel pen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. wenschte te worden. Hij was het na tuurlijk gewend, dat de vrouwen hem naliepen. Edna had het ver schillende malen kunnen merken, hoe de jonge dames hem probeerden in te palmen. Waar hij ook was, overal dook steeds een meisje op, deed kameraadschappelijk, noemde hem Henry en legde haar hand op zijn schouder. De andere jonge da mes, die dan zonder twijfel ja- loersch waren, begonnen met elkaar te praten over 't schandaal dat dit schaamtelooze kind teweegracht. Wanneer Peters hier Peters had mogen zijn, zou hij waarschijnlijk vreeselijk grof geworden zijn en zou hij zich van de jonge dame heb ben bevrijd, maar hij was Henry Si evens en als zoodanig geloofde hij een prettigen omgang met zijn vrouwelijke landgenooten të moeten bewaren. Toen hij dezen avond Edna zag, begroete hij'haar en kreeg hij daar bij, tot zijn groote ergernis, een kleur. Daarna gingen ze samen naar een der ramen van het prome nadedek, keken naar 'de maan de sterren, de zee en voerden een on gemeen diepzinnig gesprek. Heer lijk zag het er uit, beweerde Peters. Als iemand dat zou willen uitschil deren, dan zou hij de goede kleuren daarvoor waarschijnlijk heelemaal niet kunnen samenmengen. Die glans op het water, niet waar? (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6