DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Britsche luchtaanvallen op Italië en Duitschland. Groote verontwaardiging in Italië. Scherpe taal van Japansche pers te^en Ned. Indië. De aanvallen op Engeland voortgezet Hevige aardbeving in Roe**i®nië. Churchill over den oorlog. Vfo'ofov naar Berlijn vertrokken. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.54 tot 8.55. SOUSTEN-CONCERT Engelsche aanvallen op Fransch koloniaal gebied. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320. redactie 3330. 142e Jaargang, No. 267. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 11 November 1940 Luchtaanval op Hünchen. Berlijn, 9 Nov. (D.N.B.) In den nacht van 8 op 9 November heeft de Britsche luchtmacht aanvallen op München gedaan. Ofschoon belang rijk meer vliegtuigen deelnamen aan deze aanvallen dan aan de vroegere vluchten naar Berlijn, had ook deze actie geen groot succes. Er is slechts een onbeteekenende schade aange richt. Militaire gevolgen had de aan val in het geheel niet. Men kan het daarop ook niet gemunt hebben, want de Britsche luchtmacht had klaarblijkelijk alleen het doel, de feestelijke uren van het Duitsche volk in de hoofdstad der nationaal socialistische beweging te verstoren. Dat plan is overigens volkomen mis lukt. Het bombardeeren van Italiaan- sche steden bepleit. Londen, 10 Nov. (A.N.P.) In een interview mét de Daily Mirror be pleit Shaw het bombardeeren van Rome. Londen, met zijn monumen ten en goede en slechte kunstvoor werpen, wordt gebombardeerd, waar om Rome dus ook niet? Engelsche aanvallen op Italiaansche plaatsen. Rome, 9 Nov. (D.N.B.) De nachte lijke aanvallen van Engelsche vlie- gtrs op de bevolkng van Apulië en Piemont hebben in geheel Italië de grootste verontwaardiging gewekt. De pers kondigt zèer scherpe vergel dingsmaatregelep aan. Aanvallen op Turijn Milean, 10 Nov. (D.N.B) D I" Ir ft T 1 verontwaardiging uit in verband met de publicatie van de namen der per sonen, die bij een Engelschen borr aanval op Turijn om het leven zijn /ekomen of gewond werden. De Cor Here Delia Sera eischt, dat de on schuldigen gewroken zullen woi-den Behalve namen van vrouwen en kin deren en grijsaax'ds zit men alleen nog' namen van arbeiders onder de slachtoffers. De Britsche vliegers schijnen geen soldaten te zijn, die strijdende den vijand en de militaire loeien opzoeken, maar veeleer wree de beulsknechten, die menscher. tevens willen vernietigen. Het is steeds dezelfde geest, die de brutale bommenwerpers van Chürchill ken merkt. D^> slachtoffers van de- beest echtige Britsche brutaliteit zullen stellig op voorbeeldige wijze gewro ken v/orden. De vijanden van Italië kimen er van overtuigd zijn, dat iië onder geen beding een schen dn.g van de wetten van den eer ollen oorlog, welke h°t zcU m acn r.eemt, zal toelaten. De lijst der slachtoffers van Turijn kan niet ge lezen worden zonder een gevoel van afschuw en Ontzetting, zoo schrijft de Popoio d'Italia. Zij vormt een nieuv. getuigenis voor de Engelsche crimi r.ali'teit. Het onschuldige bloed der getroffen arbeiders, boeren, vrouwen en kinderen eischt vergelding, aldus de Stampa. Het menjchelijk gevoe komt in opstand te"~n .'zulks afschu welijkheden, die niet ongestraft mo gen bl:.:"f"\ h-at is vol en de En gelschen evenals hun bondgenooten zullen moeten boeten voor de ge -ende misdaden. C a n sr^am over edsn Zijn re-eering verklaarde Duitscmand den oor og. Stockholm, 10 Nov. (D.N.B.) JNaa: Reuter meldt, is -Neville Chamber lain, gisteravond in den ouderdom van 71 jaar, in zijn landhuis over leden. N. Chamberlain. (Archief). Arthur Neville Chamberlain werd op 18 Maart 1896 als tweede zoon van Joseph Chamberlain en broeder van den overleden Austen Cham berlain geboren. Hij groeide op in Birmingham, waar hij het Rugs- And-Mason-College bezocht. Na ze ven jaar in een commercieele func tie op de Bahama-eilanden te heb ben gewerkt kreeg hij een functie in het stedelijk bestuur van Bir mingham, waar hij in 1915 tot bur gemeester werd gekozen. In Decem ber 1916 werd Chamberlain door Lloyd George benoemd tot directeur van de National Service. In 1917 trad hij uit deze functie. In 1918 werd hij gekozen tot lid van het Parlement. Reeds in 1922 werd hij Postmaster General en een jaar la ter minister van gezondheid. Met het kabinet-B aid win trad hij in 1929 af. In de kabinetten der na tionale samenwerking werd Cham berlain eerst minister van welvaart er. later kanselier van de schatkist. Toen Macdonald aftrad en Baldwin zijn plaats innam, werd Chamber lain kanselier van de schatkist. Na het aftreden van Baldwin in 1937 nam hij de leiding der regeering op zich. Tevens werd hij gekozen ot voorzitter van de conservatieve partij. In verband met het Sudeten- Duitsch probleem bracht Chamber- Een waarschuwing van Japansche z de. Tokio, 9 Nov. (D.N.B.) In verband met de handelsbesprekingen tusscher Japan en Nederl.-Indië verwijt dfc Asahi Sjimboen aan de autoriteiten van Ned.-Indië, dat zij een tactiek volgen van op de lange baan schui ven. Sinds een half jaar en pas dezer dagen nog hebben de autoriteiten van Ned. Indië verzekerd de onder handelingen met Japan te willen voortzetten. Deze verklaringen zijn in strijd met de feiten. Japan moet daarom drastische maatregelen nemen. De Tokio Nitsji-Nitsji schrjjft, dal Japan genoodzaakt zal zijn de wa pens te laten spreken, wanneer Ned.- Indië aan zijn pro-Engelsche en pro- Amerikaansche houding blijft vast houden en met Japan een koehande1 probeert te drijven om de onder handelingen te rekken. De Japansche regeering, zoo meent het blad, moei zoo noodig niet aarzelen tot den aan val over te gaan. PETAIN'S ANTWOORD OP DE BOODSCHAP VAN KONING GEORGE. Stockholm, 10 Nov. (D.N.B.) Uit Londen wordt gemeld, dat maar schalk Pétain met „ijzige hoffelijk heid" geantwoord heeft op de bood schap, die de koning van Engeland hem eind Oct. gezonden heeft. In deze „boodschap van vriendschap en sympathie" van den Engelschen ko ning, die 26 Oct. aan maarschalk Pé tain overhandigd werd, gaf de ko ning uitdrukking aan zijn geloof aan de eindoverwinning, waaraan Frank rijk deel zou hebben. Pétains antwoord was negatief. Het Fransche staatshoofd wees vol gens het bericht uit Londen op de herhaalde gevallen, waarin Britsche oorlogsschepen' het vuur openden op Fransche schepen en andere Fran sche strijdkrachten, zooals bij de overvallen op Oran en Dakar. lain Duitschland drie bezoeken, n.l. de twee bezoeken aan München en het Godesberg. Na de Engelsche Noorwegen in Noorwegen trad Chamerberlain af als minister-president. In deze func tie werd hij opgevolgd door Chur chill. Chamberlain werd toen be noemd .tot voorzitter van den kroon raad. Het aantal dooden en gewonden is aanzienlijk. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn 10 Nov. (D.-N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Onze formaties gevechtsvliegers hebben overdag en *s' nachts de ver- geldingsaanvallen op Londen voort gezet. Zij troffen weer talrijke voor den oorlog belangrijke bedrijven. Voorts bestookten onze gevechts vliegtuigen dikwijls in stoutmoedige duikvlucht, wapenfabrieken, en vlieg velden met bommen en brachten op verscheiden plaatsen hevige ontplof- ten teweeg. Op verscheiden punten, werden verkeerswegen succesvol met bom men bestookt en het spoorwegver keer belemmerd. Aan de zuidkus' waren haveninstallaties, een troe penkamp en een elecuïsche centrale het doel van den aanval 'onzer ge vechtsvliegers. 's Nachts werden be halve Londen weer Birmingham en Liverpool aangevallen. Op verschei dene plaatsen werd brand veroor zaakt. Engelsch trocpenkamp gebom bardeerd Berlijn, 11 Nov. (D.N.B.) In Zuid- Engeland heeft Zondagmorgen een Duitsch vliegtuig mét groot succes een troepenkamp gebombardeerd. In een stoutmoedige scheervlucht raas de het gevechtsvliegtuig .over het kamp. De bommen vielen midden tussrhen de dicht op elkaar staande barakken en richtten vreeselijke verwoestingen aan. Tegelijkertijd opende de bemanning met alle be schikbare boordwapens een razend snelvuur op de in het kamp liggende- Engelsche troepen, die volkomen ver rast waren en er in hun verwarring ook bij de volgende aanvallen niet toe kwamen, tot afweer over te gaan. De Engelschen leden zware verliezen. Bexhill gebombardeerd. Berlijn, 11 Nov. (D. N. B;) Op het station en in de haven van Bexhill zijn Zondag door aanvallen van de Duitsche luchtmacht ernstige ver woestingen aangericht. Naar het D. N. B. verneemt, zijn bij de tot tweemaal toe ondernomen aanvallen spoorwegemplacementen vernield en een aantal pakhuizen in het haven gebied in brand geworpen. Brifsch' communiqué. Stockholm, 9 Nov. (D. N. B.) Het officieele communiqué van het En gelsche ministerie van Luchtvaart en het ministerie voor de binnenland- séhe veiligheid, van Zaterdagmorgen, vermeldt, dat het Duitsche lucht- wapen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer felle aanvallen op Londen en omgeving heeft onder nomen Er zijn menschen gedood of gewend en een aantal gebouwen is beschadigd. Do schade en het aantal slachtoffers zijn echter minder groot dan in den voorafgaanden nacht. Ook op bepaalde andere Engelsche ge bieden zijn gedurende den nacht 'aanvallen ondernomen. Over de aanvallen van het Duit sche luchtwapen meldt het Engel sche bureau Exchange, dat „zeer hevige aanvallen" op Londen cn om- 'iggende graafschappen zijn onder nomen, die van den vroegen ochtend tot r:a middernacht duurden. Er is een groot aantal zware brisant- en brandbommen uitgeworpen. Vele ge bouwen zijn getroffen. In verschei dene districten der hoofdstad werden openbare inrichtingen en verkeers middelen geteisterd. Het aantal dooden en gewonden is aanzienlijk. Talrijke dooden en gewonden. Boekarest, 10 Nov. (D.N.B.) Van morgen om 3.19 uur is Boekarest door een hevige aardbeving geteis terd, van een geweld als de stad nog nooit beleefd had. Naar de sterre wacht heeft vastgesteld, heeft de-ze aardbeving ongeveer drie minuten geduurd en de sterktè 9 bereikt, zoo- dat rog sléchts 1 graad meer een catastrophe ontketend zou hebben. Ondanks nacht en regen stormden de menschen vervuld van angst de straat op. De huizen hebben over het algemeen aanzienlijke scheuren ge kregen. Van de daken stortten heele rijen pannen en spanten op straat. Daar leek het wel een puinhoop. Ruiten braken en in de schouwbur gen en bioscopen zijn er groote scheuren in zolderingen gekomen. Midden in het centrum van de stad gebeurde een groot ongeluk. Een huis van tien verdiepingen,, waarin een der grootste bioscopen gevestigd is, in totaal ingestort. De daar wo nende menschen werden onder de puinhoopen begraven. Reddings- en spruimingswerkzaamhede-n hebben terstond met medewerking van mili tairen een aanvang genomen. Een kleine ''""rk en verscheidene fa- briekssahoorsteenen zijn eveneens ingestort. Het" telefoonverkeer met het buitenland was tot 9 uur onder broken. Nadere bijzonderheden Boekarest, 10 Nov. (Stefani) Uit een communiqué van het seismolo gisch instituut blijkt, dat de aard- heving, die een gedeelte van Roeme nië heeft verwoest, een sterkte had van negen graden en vier minuten heeft geduurd. De eerste berichten, die uit de provincie worden ontvan gen, zijn indrukwekkend. De steden Barland, Tecuci, Galatz, Giurgiu, Buzau, Ramnicul, Sarat. Ploesti, Husi, Campina en tientallen andere steden zijn half verwoest. De telefoonverbindingen zijn gestoord en het treinverkeer is overal ge staakt. Alleen al te Galatz zijn tot op dit oogenblik -21 dooden en 100 ge wonden te betreuren. Als gevolg van het feit, dat hoogspanningskabels van de electrische centrale op de hui zijn vielen, geraakten deze in brand. De kathedraal is ingestort, alsmede de kerk van de Heilige Helena. Het station en de spoorweginstallaties zijn totaal verwoest. Talrijke huizen in de buitenwijken zijn ingestort. Te Buzau waren de gevolgen van de aardbeving verwoestend. Hier zijn tientallen dooden gevallen en hon derden huizen vernield. Te Ploesti is het hotel Centraal een puinhoop. Het stadhuis, het hoofd bureau van politie, de Kamer van Koophandel en andere groote palei zen staan op hét punt in te storten Het aantal slachtoffers is niet op te geven. De ste-den Panciu en Odobesti zijn totaal verwoest. Te Boekarest is het Carltonpaleis dat niet minder dan veertien verdie pingen telt en door vijftig huurders werd bewoond, ingestort. Tot dus verre heeft men vanuit de puinhoo pen veertien slachtoffers geborgen Het reddingswerk vindt voortgang onder een aanhoudenden regen en bij een hevige koude. De beroemde Witte kerk op de Galea Victoriei is van onder tot boven gescheurd. Dooi de tientallen dakpannen, die naar beneden vielen,, zijn talrijke slacht offers gevallen. De hospitalen zijn overvol met gewonden. De regeering heeft per radio in het geheele land om medische hulp gevraagd. Volgens de laatste berichten uit Barlad zijn er tot dusverre 15 'dooden er. 60 gewonden en te Tecuci 7 doo den en 18 gewonden geïdentificeerd. De Doftana gevangenis te Campian is ingestort. Van de gevangenen zijn er honderd om het leven gekomen Ook elders slachtoffers. Boekarest, 11 Nov. (D.N.B,) Tc Campina zijn, voorzoovor tot nu tóe bekend. 100 dooden gevallen, te Galatz 36 en te Foscani 30. Te Boe karest werden tot dusver meer dan 50 dooden geteld, doch het is niel uitgesloten, dat onder de puinhooper, van den ingestortem wolkenkrabber nog meer dan 100 dooden liggen. In de kelders van dit huis ligt een aan tal personen bedolven, die Zondag- nog met de buitenwereld konden telef oneeren. Het spoorwegverkeer van Boeka rest met de provincie is slechts ge deeltelijk hervat en de treinen rij den met de uiterste voorzichtigheid, daar de spoorweg-telegraaf voor het grootste gedeelte niet meer func- tionneert. Het traject door de Kar- pathen wordt in het geheel niet be reden. Het Engelsche volk wil dezen oorlog doorstaan. Londen, 9 November (D. N. B.) Op den jaarlijkschen maaltijd, die rtoor den lord-major van Londen n Mansion House word tgegeven, heeft de Britsche minister-presi dent, Churchill, een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat Engeland erin geslaagd is, den nood, waartegenover het zich een-ige maanden geleden nog geplaatst zag, te overwinnen. Het is thans zes maanden geleden aldus Churchill dat de koning en het parlement mij met de regeering belast hebben, ilet is een groot voordeel voor ons, dat wfj geen beloften of optimisti sche voorspellingen gedaan hebben, omdat een geheele reeks van de Heurigste onaangenaamheden, aan vallen en verschrikkelijke gevaren over ons gekomen is. Wij zijn aan groote rampen blootgesteld geweest. Wij hebben catastrofen beleefd en tot nu toe de gevaren overwonnen. Maar het blijft een feit, dat wij thans moeten toonen, dat wij een groeiende kracht en een onbuigza- men wil tot overwinnen bezitten, let Engelsche volk wil dezen oorlog doorstaan. Engeland zal de belof ten, die het den landen heeft gege ven waarmede het verbonden is of geweest is, houden." Nadat hij nog over de hulp van overzee had gesproken, zeide Chur chill, dat Engeland tot dusver niet tot het offensief is overgegaan, om dat, het nog niet voldoende munitie heeft kunnen produceeren. Aan het slot van zijn rede hield Churchill zich met Griekenland bezig. Engeland zal, aldus beloofde hij, in weerwil van alle dingen en alle bezorgdheid en van alle doo- delijke gevaren niet nalaten, zijn best te doen om de Grieken te helpen. Duitsch commentaar. De Börsenzeitung vergelijkt, naar aanleiding van deze rede, Chiirchilï met een in eigen netten trappelen den leugenaar. De Lokalanzeiger meent, dat Churchill thans het gevoel moet hebben, dat het op den duur on mogelijk zal zijn het Britsche volk in slaap te wiegen. De Deutsche Diplomatisch-Poli- lische Korre spon dent schrijft o.a.: Hoe langer, wanhopiger en hope- oozer Engeland dezen strijd voert, des te meer laat het het masker vallen, waarmede het zijn meedoo- genloos egoïsme verbloemt, des te 'aaghartiger en meedoogenloozer worden de methodes, waarvan het zich bedient bij zijn oorlogvoering. De afrekening zal met dat alles re- '-ening moeten houden. Moskou, 10 Nov. (D. N. B.) De voorzitter van den raad van volks commissarissen, Molotov, heeft he denmiddag om 18.50 uur (plaatse- iijken tijd 17.50 uur Duitschen tijd) Moskou verlaten om zich per specialen trein naar Berlijn te be geven. Het gevolg van Molotov be staat uit 32 personen. Met denzelfden trein is de Duit sche ambassadeur te Moskou, graaf Von der Schulenburg, naar Berlijn vertrokken, alsmede de leider van de Duitsche economische delegatie, gezant dr. Sehnurre, ambassaderaad Hilger en gezantschapsraad von Walther. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 11 Nov. op 16.33 onder 4,51. 12 Nov, op 17.00 onder 5.54 Volle maan 15 Nov. 4.23 uur. ten bate van het Orgelfonds der N.H. Kerk Zondag 17 Nov.. n.m. 21/: uur KAPELKERK. Henriette Sala. Charbs Isterdael. Dr. P. Brommer. Nieuwe aardbeving te Boekarest. Boekarest, 11 Nov. (D.N.B.) He denochtend om 8.35 uur (Berlijn- sche tijd) is te Boekarest een nieu we aardschok van aanzienlijke kracht gevoeld. De beving duurde slechts enkele seconden en had een sterkte van naar schatting drie tot vier. Talrijke huizen trilden hevig. Over eventueele nieuwe schade zijn nog geen bijzonderheden bekend. In verschillende landen aard schokken waargenomen. In de Bulgaarsche hoofdstad was de aardbeving duidelijk merkbaar. In de stad Tux Russen is groote schade ontstaan. Uit Istanboel, Mos kou, Belgrado en Boedapest komen berichten, dat ook in de landen de zer hoofdsteden de aardbeving is waargenomen en hier en daar scha de aangericht heeft Aanval op Libreville. Genève, 10 Nov. (D. N. B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de vice-gouverneur van Equatoriaal Afrika, generaal Tetu, via Dakar in drie telegrammen medegedeeld, dat de Engelschen onder de Fransche en inboorlingenbevolking van Li breville in Fransch Gabon door de beschieting met scheepsgeschut en door het bombardeeren uit vlieg tuigen, dat onafgebroken aanhield, tot dusverre een vreeselijk bloedbad aangericht hebben. Generaal Tetu meldt, dat de stad Libreville onop houdelijk werd gebombardeerd, dat talrijke bommen midden in de stad neerkwamen. Generaal Tetu spreekt in één zijner telegrammen van de afschuwelijkheid van den aanval op weerlooze vrouwen en kinderen, die tengevolge van de Engelsche blokkade, die al wekenlang tegen Libreville was afgekondigd, zonder verzorging en zonder medicamenten zijn en leven onder de ergste ont beringen en in angst en vreeze. De Gaulle en de Larminat zijn niet al leen verraders, zoo constateert Tetu, maar ook lafaards. Verontwaardiging in Frankrijk. Genève, 10 Nov. (D. N. B.) De Engelsche aanval op Libreville in Fransch Gabon, heeft in Frankrijk een nieuwe golf van verontwaardi ging tegen Engeland veroorzaakt. Algemeen spreken de Fransche kranten van een nieuwen Britschen aanslag op Frankrijk. Omtrent den stand van den strijd bij Libreville waren gistermorgen bij de bevoegde instanties te Vichy, geen nadere bercihten te verkrijgen. Fransch communique over Gabon. Genève, 10 Nov. (D. N. B.) Het Fransche ministerie van koloniën heeft gisteravond het volgende communiqué gepubliceerd: „Na de onder de bekende om standigheden mislukte onderneming van Dakar plegen de voormalige officieren de Gaulle en Larminat een nieuwen aanslag op de Fran sche souvereiniteit. Gesteund door lichte Britsche zeestrijdkrachten, die al dagenlang ter hoogte van de kust van Gabon kruisen, zijn zij met bun troepen in de nabijheid van Libreville, wat zij tevoren gebom bardeerd hadden, tot een landing overgegaan. „De verzekeringen, die de gou verneur van Gabon, Masson, on langs afgelegd heeft over de vast beradenheid van de Franschen in Gabon, om zich tegen de opstande lingen te verdedigen, doen vermoe den dat zich thans hevige geveéhten afspelen in dit deel van Equatoriaal Afrika, dat tot dusver aan alle pres sie van de opstandelingen tegen stand heeft kunnen bieden. „De operaties tegen Gabon bren gen dit ten zuiden van den evenaar gelegen Fransche gebied, waarvan de verbindingen met de buiten wereld thans verbroken zijn, in een moeilijke situatie. ENKHUIZER ALMANAKKEN 1941. Boekhandel Herms Coster en Zn. Bureau ALkmaarsche Courant.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1