Herderlijk schrijven van het episcopaat. 30 amDullen morfine gebonden. De A. N.W. B. rijwiel- huurbewijzen. Kettinghandel in zeep ontdekt. Prijzen smeerolie en vetten verhoogd. N.Z.H.R.M. verdient nu dubbel steun. TOMoob 27«5 TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 12 NOVEMBER 1940. t [ACHT 10-16 it* meubelen i tol ofroop >ea staan. ZATERDAG MAAKTEN VIJFDUIZEND LEDEN VAN DE W.A. DER N.S.B. een marsch door Amsterdam. Op den Dam defileerden de vendels voor den leider der N.S.B., Ir. A, A. Mussert. De vendels defileeren voor den leider. (Polygoon) ke nauwe betrek passagier te treden, ichreien moest, maar i niet op aan, er worden, aan een zijner offi- vast te stellen waar zoo mogelijk ook vat Grizard den vo- d uitgehaald. Het en zelfs volkomen had den ganschen :elzaal doorgebracht imen aan een klein dat de passagiers dden gezet. Hij had ;enblik verlaten dat stewards, die hier ;n met groote span- >p het groene laken eenstemmig ver wedstrijd al begon- :n Mr. Stevens ech- let leek er zoo dus :zard uitviel, nan ontstak in een le. Kort na mid- oor Casablanca het m. Nu moest over- wat er gebeuren geval moest er iets evens moest gevon- nen moest te weten vaar hij gebleven finitief verdwenen, schappij haar mooi- vaart nemen en hij in de toekomst reeken of vlinders (Wordt vervolgd Het Christelijk geloof op het spel. Zondagmorgen werd in alle r.k. kerken, alsmede in kapellen waarover een rector is aange steld een schrijven voorgele zen van het episcopaat van Ne derland, in verband met de ver heffing van den H. Willibrord door paus Pius XII tot den voor- naamsten patroon van de Utrechtsche kerkprovincie. Het A.N.P. ontleent aan het her derlijk schrijven o.m. het volgende: Den 7den November van het vorig jaar is, op luisterrijke wijze het twaalfde eeuwfeest van het zalig af sterven van den H. Willibrord ge vierd, den grooten apostel van Ne derland. Ook onze anders-denkende medebroeders hebben zich niet on betuigd gelaten en uiting gegeven aan hun vereering voor den man, aan wien ons vaderland zooveel te danken heeft voor de prediking van het evangelie en voor den opbloei der beschaving, die een der schoon ste vruchten is van het christen dom. Onze H. Vader paus Pius XII heeft aan dat eeuwfeest een blijven de bekroning willen geven en den H. Willibrord verheven tot den voornaamsten patroon, van de Utrechtsche kerkprovincie, dus van geheel ons vaderland. Dat hij ons dan steeds als een lichtend voor beeld en als een machtige voorspre ker voor oogen sta. Zoo ooit, dan hebben wij in onze dagen zulk een voorbeeld en zulk een voorspreker noodig. Want als ten tijde van Sint Willibrord staat in den geweldigen geestesstriid on zer dagen het christelijk geloof op liet spel. Laten wij in dit ernstig uur in ons zeiven keeren en ons hart tot God verheffen en onze trouw toonen aan Jezus Christus in een oprecht en levendig geloof. Het ge loof, dat Willibrord heeft gepre dikt geeft vastheid en richting aan ons leven. Het schenkt ons de zeker heid, dat wij niet aan een blind toe val zijn overgeleverd, doch dat er een God bestaat, dien wij met onze lichamelijke oogen niet kunnen zien. doch die de wereld geschapen heeft en haar nog immer leidt en bestuurt. Die God is het plechtanker van onze hoop. Gelijk alles wat kostbaar is, vraagt ook het geloof offers om het te bewaren en te beleven: zelfbe- heersching, zelfverloochening, moed en kracht. Christus vraagt van zijn volgelingen heldenmoed. Er kunnen oogenblikken in ieders leven komen, dat er van transigeeren geen sprake kan zijn, dat wij een keuze moeten doen. Want „wie niet met Mij is, is tegen Mij". Doch het christendom schenkt ook heldenmoed: „Tot alles ben ik in staat door Hem, die mij sterkt". Verzekerd van den'bijstand van Christus zullen wij nooit klein moedig zijn en ons angstig terug trekken. Behalve de geloofswaarhe den heeft St. Willibrord ons nog een ander erfdeel nagelaten, de 'christelijke beschaving. Thans nog heeft de kerk tallooze instellingen: scholen en inrichtin gen voor de opvoeding der jeugd, instellingen van liefdadigheid, socia le organisaties. In jarenlangen ar beid, met eindelooze moeite en on der zware offers hebben onze katho lieken dat alles opgebouwd. Het is onze dure plicht het in stand le houden, voor zoover het in ons ver mogen ligt. Moeten wij nog an*- woorden op de zoo dikwijls geuite beschuldiging, dat wij daardoor ver deeldheid zouden verwekken of min der trouwe vaderlanders zouden zijn? Niet in de vervlakking van ieders levens- en wereldbeschou wing kan de kracht liggen van een volk, doch slechts in eendrachtig samenwerken tot welzijn van het vaderland, met eerbiediging, van elkanders diepste overtuigingen. En in liefde voor het vaderland doen wij voor niemand onder. Ook wij werken mede aan den op bouw van ons vaderland, doch Christus is ons fundament. Want „niemand mag een ander fundament nlaatsen. dan wnt gelegd is en dat ;s Jezus Christus". Twee diefstallen opgehelderd. De Haagsche politie is dezer dagen door het aan het licht bren gen van een kleedingdiefstal tevens op het spoor gekomen var. een be langrijke morfinediefstal. Vrijdag 24 October stond in de Emantsstraat in den Haag een transportrijwiel onbeheerd, waarop eenige doozen met kleeding, in houdende heerencostuums, winter jassen en een dames-bontmantel. Het rijwiel was toen ontvreemd ten nadeele van een kleedingfirma in de Hoogstraat te Den Haag. Aan gifte bij de politie volgde en al speurende kwamen de politieman nen tot de conclusie, dat een oude bekende, die reeds een paar veroor deelingen achter den rug had voor diefstallen, nl. de 21-jarige bloemist H. van T.. wel meer van deze affai re zou afweten. Van T. werd ge schaduwd en verleden week Maan dag zal de politie hem naar een familielid in de van Bassenstraat gaan, hl. den 32-jarigen schipper B. J. B. Terwijl hij hier op visite was, verscheen al spoedig de 33- jarige grondwerker C. S., die be kend stond als de vroegere com pagnon van van T. Deze verdween eveneens in de woning. De politie achtte het raadzaam een inval in de woning te doen en dit had in zooverre geen resultaat, dat de ge zochte kleeding niet werd gevon den. Men deed echter wel een andere ontdekking. In een niet- brandende kachel werd een doos gevonden, welke 30 am pullen morfine bevatte en bovendien een injectiespuit. Geen van het drietal verklaarde ■ets van de herkomst van deze artikelen af te weten, doch de poli tie vond aanleiding hen te ar resteeren. Bovendien werd nog aangehouden de 19-jarige dienst bode mej. F. W., die een kennis van T. bleek te zijn en eveneens in de woning aanwezig was Na lang zoeken leidde het spoor van de ontvreemde mor fine naar Eindhoven, waar bleek, dat van T. de morfine gekocht had van *'n zekeren S., verpleger aldaar. S. werd door de politie in Eindhoven ge arresteerd en vast kwam te staan, dat de morfine en de injectiespuit inderdaad in Eind hoven waren gestolen. Wat de ontvreemde transport fiets betreft, kwam aan het licht, dat van T. op den bewusten avond in gezelschap van het familielid B. dezen diefstal had gepleegd. De doo zen hadden zij meegenomen en het transportrijwiel bij donker in het water van den Zeidwal gegooid, waar dit thans door de politie is opgevischt. De kleeding hadden zij verkocht voor 100.aan den 31-jarigen brandstoffenhandelaar B A., die sinds kort het opkoopers- bedrijf uitoefende. Deze werd even eens gearresteerd alsmede de broer van van T., die ook een rol in deze diefstal had gespeeld. De kleeding, welke een waarde vertegenwoordigde van 600 is in een pakhuis aan de Paulus Potter straat in beslag genomen. 580 PAKJES THEE GESTOLEN. In den nacht van Zondag op Maandag is te Zaandam ingebroken in een theemagazijn, toebehooren- ae aan de firma Terwee. De buit, die den nachtelijken bezoekers in den schoot viel, bestond uit 580 pakjes thee van een ons. Regeling voldoet. Zooals enkele maanden geleden reeds werd medegedeeld, heeft de A.N.W.B. het initiatief genomen tot het treffen van een regeling, waarbij het voor iederen houder van een door den Toeristenbond uitgegeven rijwielhuurbewijs, mogelijk is, om aan of bij de stations een rijwiel te huren. Daar het vervoer van fietsen ender de huidige omstandigheden voor de Ned. Spoorwegen groote moeilijkheden oplevert, tgrwijl de benzineschaarschte het leger van „reizende wielrijders" aanmerkelijk heeft vergroot, kon eengroote be langstelling voornamelijk uit krin gen van handelsreizigers en ook van de zijde van de rij wieltoeristen, wor den verwacht. Zij, die elders werkzaamheden moeten verrichten, behoeven hun rij wielen niet meer per trein mede te nemen, doch kunnen in de plaats van bestemming een rijwiel huren zon der borgstorting en tegen het nor male tarief, mits natuurlijk in het bezit van het rijwielhuurbewijs. Zij besparen zich bovendien de ergernis en het ongerief van het wachten op hun rijwiel, indien dit niet tijdig me: den trein is meegekomen. Terwijl de aanvragen in grooten getale binnenstroomden, stelde de A.N.W.B. overal Bondsrijwielver- huurders aan, wier inrichtingen ken baar zijn aan een driehoekig blauw bord met gele V (verhuur). Er zijn er thans reeds ongeveer 200, die over het geheele land verspreid liggen. Het aantal Bondsrijwielverhuurin- richtingen groeit snel. Binnenkort zal dank zij intensief en systematisch afwerken van alle plaatsen, die langs een spoorlijn liggen, vrijwel iedere plaats van eenige beteekenis één of meer rijwielverhuurinrichtingen heb ben in de onmiddellijk omgeving van het station. Dank zij de zeer gewaardeerde medewerking van de Ned. Spoor wegen is de A.N.W.B. in de gelegen heid gesteld om het (reizend) pu bliek in de treinen op de groote mo gelijkheden, die het rijwielhuurbe wijs biedt, attent te maken. Tevens zullen de Ned. Spoorwegen ieder een, die e°n rijwiel voor treinvervoer aanbiedt, door middel van een spe ciaal drukwerkje, op de gemakken van de nieuwe regeling wijzen. De A.N.W B. heeft speciale ge makkelijk in te vullen kaarten laten vervaardigen, waarvan gebruik kan worden gemaakt, indien men een rijwiel wil reserveeren; in dat geval kan de huurder er dus dagen van te voren zeker van zijn, het rijwiel be- chikbaar te vinden. ELFJARIGE JONGEN REDT MEISJE HET LEVEN. Zondagmiddag is te Haarlem een Vierjarig meisje, dat op een aanleg steiger aan het Noórder Spaarne speelde, te water geraakt. De vriendinnetjes, aldus bet Han delsblad. waarmede het meisje speelde, liepen huilend weg en on getwijfeld zou het kind op deze een zame plaats zijn verdronken, als de elfjarige Jan Dikman, die zich ir. een roeibootje op het Spaarne be vond, niet onmiddelijk tegen der. sterken stroom op was geroeid en er in was geslaagd, het reeds bewuste- looze kind aan boord te hijschen. Hij roeide onmiddellijk naar den kant, waar eenige militairen de eerste hulp verleenden en erin slaagden de levensgeesten op te wekken. Het meisje is vervolgens per ziekenauto naar een der ziekenhuizen vervoerd. JONGEN AANGEREDEN TE ZANDVOORT. Gistermiddag is te Zandvoort de :evenjarige A. van der B., die uit school kwam, op de Groote Krocht aangereden door een auto. De jon gen wilde nog voor den snel rijden den wagen de straat oversteken, doch hij werd gegrepen en eën eind meegesleurd. Hij bekwam een ga pende hoofdwonde, een hersen schudding en brak beide beenen. Hij is naar een ziekenhuis te Haar lem- vervoerd. HITLER SPREEKT TE MUNCHEN. De Führer tijdens zijn rede in den Löwen- ibraukeller te München. (Telegrafisch overgebrachte foto). (Stapf) Spoor voerde naar W.-Friesland. De afdeeling handelsrecher che van het AmsterdamSche hoofdbureau van politie heeft in de afgeloopen dagen de hand weten te leggen op een partij van ongeveer 6000 dubbele stukken huishoudzeep ter waarde van ongeveer 1000. Het was deze afdeeling ter oore gekomen, dat aan een pakhuis in de b:nnenstad door een vrachtauto een partij zeep was afgeleverd. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat men hier te doen had met een kettinghandel in zeep. In het pakhuis werden twee personen aan getroffen, afkomstig uit de Zaan streek. Deze bleken de partij zeep gekocht te hebben van twee Am sterdammers, doch haar reeds te hebben doorverkocht aan een man in Hilversum. Niet alleen werden door de Am- sterdamsche politie de Zaankanters er. de Amsterdammers gearresteerd, doch ook de Hilversummer werd in ai rest gesteld. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat deze man een nog grootere partij zeep had willen koopen en dat hij daartoe reeds een bedrag van 5000.- ter beschikking van een der Zaankan ters gesteld had. Deze had- toege zegd de zeep bijeen te krijgen en hear in het pakhuis in de Amster- öamsche binnenstad te züllen op slaan. Het onderzoek, dat door een vier tal rechercheurs ingesteld was. werd voortgezet. Hierbij bleek, dat een deel der partij afkomstig was uit de buurt van Hoorn. Twee rechercheurs gingen naar Noordhol land en arresteerden daar den man. die de zeep naar Amsterdam ver voerd heeft, terwijl men in den loop van gisteren tevens een bezoek zou brengen aan den grossier in zeep- artikelen, die de waar geleverd heeft. Vandaag 'zullen de twee Zaan kanters. de beide Amsterdammers t-u de Hilversummer voor den offi cier van justitie geleid worden. De vervoerder en de grossier uit West- Friesland zullen voor het verdere onderzoek naar Amsterdam op transport gesteld worden. Het is niet uitgesloten, dat nog r.adere arrestaties zullen volgen. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart, heeft bepaald, dat in afwij king van art. 1, 2 en 3 der p rijzen- seschikking 1940 no. 1 de prijzen voor de uiteindelijke verbruikers van alle soorten minerale smeer oliën en vetten voor 1 oop i g niet maximaal 9.per 100 kg. mogen worden verhoogd. Deze verhooging geldt van 12 November 1940 af. Om misverstand te voorkomen wordt hierbij vermeld, dat de hier genoemde verhooging gelegd mag worden op de prijzen, welke de handelaren berekenden of noteer den voor het meerendeel hunner transacties op 9 Mei 1940 of, wan neer op 9 Mei 1490 geen transacties of noteeringen plaats vonden, in de periode 9 April 19409 Mei 1940. LUCHTAANVALLEN. Het A. N. P. meldt: In de twee afgeloopen nachten zijn verschil lende bomaanvallen op Nederland- sche plaatsen gepleegd. Bijna alle bommen vielen op het vrije veld of in het water. Door luchtdruk en scherven zijn eenige huizen bescha digd. Een huis moest ontruimd wor den. Andere huizen kregen glas schade. Zoowel brandbommen als brisantbommen zijn geworpen. Personen hebben geen letsel be komen. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. bestond gisteren 116 jaar, een feit, dat bij gewone instel lingen zonder meer voorbij zou zijn gegaan. Het bestuur herinnert onze landgenooten echter wel aan dezen dag, omdat' zonder de onmisbare steun, ook van particulieren, het werk onmogelijk is en derhalve hoopt het, dat vele landgenooten ter gelegenheid van dezen dag van hun daadwerkelijke belangstelling voor het onmisbare werk, dat de N.Z.R H.M. gedurende tal van jaren ver richt, zullen doen blijken. De oor logsomstandigheden hebben de taak der N.Z.H.R.M aanziénlijk ver zwaard. Doch desondanks hebben de kranige bemanningen der redding booten steeds getoond, ten volle voor hun taak berekend te zijn. Dat deze taak inderdaad zwaar was, blijkt hieruit, dat in 1940 al negentig maal een beroep werd gedaan op de reddingboo ten der N.Z.H.R.M., hetgeen reeds dubbel zooveel is als het jaarlijks'che gemiddelde bedraagt. In totaal werden 152 schipbreu kelingen behouden aan wal ge bracht. Deze nuchtere cijfers geven echter niet weer, onder welke moeilijke omstandigheden de tochten naar de in nood verkeerende schepen ge schiedden en welke groote risico's werden geloopen bij het afhalen der slachtoffers. Daar de kans op vliegtuigongeluk ken belangrijk is gestegen, moest de paraatheid van het reddingwezen aanzienlijk worden opgevoerd, waar door d» ko'sten aanzienlijk hoogrr zijn geworden. Het is voor de man nen der reddingbooten, die vrijwillig in zee gaan om anderen te redden, een eerezaak om te voorkomen, dat menschen voor onze kust verdrin ken. Meer dan ooit verdienen deze helden der zee, die onder de gevaar lijkste omstandigheden hun zware taak verrichten, den dank van iede ren Nederlander. Zij mogen erop ver- WINTERHULP NEDERLAND. Het A. N. P. meldt: De activiteit van de Winterhulp Nederland be gint zich overal in den lande af te teekenen. Het voorbereidende werk gaat gestadig voort. De plaatselijke en provinciale comité's worden overal snel gevormd, waarbij per- sonen_ van alle richtingen worden betrokken. Overigens kan worden vastgesteld dat de autoriteiten, in het bijzonder de commissarissen der provincies en de burgemeesters, alle medewerking verleenen. De thans ontwikkelde activiteit laat voor de toekomst een gunstig re sultaat verwachen. Evenals in België wordt thans ook in Frankrijk een- winterhulp actie in grooten stijl opgezet. HELDEN DER ZEE GELERD. Gisteren heeft de voorzitter der Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Mij. in tegenwoordigheid van enkele bestuursleden, de commissie van plaatselijk bestuur der N.Z.H.R.M. te IJmuiden en de be manningen der reddingbooten van dit station onderscheidingen uitge reikt aan de bemanning van de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" voor de moeilijke en gevaarlijke reddingen verricht te IJmuiden, toen o.a. 18 opvarenden van het onder Nederlandsche vlag varende hospitaalschip La?. 47 werden gered. Jassendief aangehouden. - Op 5 November werden uit een magazijn op den Zeedijk te Amsterdam acht tien leeren jassen ontvreemd. De Amsterdamsche politie heeft thans den dader aangehouden. Het is een 37 -jarige man, die reeds meer op zijn kerfstok heeft. Hij had reeds eenige lassen te gelde gemaakt. trouwen, dat het Nederlandsche voile ae N.Z.H.R.M. in staat blijft stellen, haar materieel in stand te houden, zoo noodig te verbeteren. Bovendien denke men aan de pensioenen en gratificaties, welke aan oud-redders worden uitgekeerd. Het adi-es van de N.Z.H.R.M. is Heerengracht 545 te Amsterdam, postgiro 26363. FRANCO-SP AN JE RICHT EEN HELDEN-GEDENKTEEKEN OP. De Caudillo bezichtigt, vergezeld van zijn echtgenoote, de plaats, waar het grootsche monument ter herinnering aan de gevallen Spaansche strijders opgezicht zal worden. (Holland)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5