OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL. Neem "AKKERTJE Zenuwen punztmer Nare dagen"? Moe en maf? KANTONGERECHT POLITIERECHTER KERK EN SCHOOL LAND- EN TUINBOUW TWEEDE BLAD 2 De Nederlandsche MEER VEILIGHEID IN DE DUISTERNIS. Nieuwe richt- en geleide- lichten van Philips. Er gaat geen dag voorbij of men leest van ongevallen, veroorzaakt door de duisternis. Vooral in steden en dorpen met kanalen of grachten, worden niet alleen voetgangers door de duisternis misleid maar ook wielrijders en automobilisten be dreigt eenzelfde gevaar. Bovendien zijn aanrijdingen en ernstige val partijen niet te voorkomen. Daarom is het toe te juichen, dat de „Rijksinspectie voor de bescher ming van de bevolking tegen lucht aanvallen" thans voor de beveili ging van het verkeer op den open baren weg gedurende den tijd, dat de normale verlichting verboden is, een aantal voorschriften heeft vast gesteld, met de bedoeling zoo spoe dig mogelijk leiding te geven aan de vaak onjuiste opvattingen, die er omtrent deze kwestie bestaan en vooral ook om orde te scheppen in den bestaanden onbevredigenden toestand op dit gebied. De bedoeling is o.m. om vóór 1 December a.s. alle min of meer geïmproviseerde con structies van richtlichten en geleidelichten, die hier en daar voor de veiligheid waren aan gebracht, buiten bedrijf te stel len en deze te vervangen door het standaardmodel, of de door de Rijksinspectie Luchtbescher ming goedgekeurde richt- of geleidelichten. De Philips' Laboratoria hebben nu een practische lamp, te gebrui ken als richt- of geleidelicht, ge construeerd, die het goedkeurings- merk I.L.B. No. 140 draagt. Deze lamp, die uiterlijk den vorm heeft van een normale gloeilamp, is ge heel grijs bespoten, met uitzonde ring van een ring van 1 cm. hoogte, waardoor het licht kan uittreden. In elke lantaarn of armatuur kan de lamp worden aangebracht, even tueel ook met de huls naar beneden; de bovenbedoelde ring moet echter in ieder geval een horizontalen stand hebben. De nieuwe lampen mogen niet alleen op de openbare straat, maar ook op particuliere terreinen mits met toestemming van den bur gemeester worden gebruikt. JEUGDIGE DIEVEN IN EEN BADHUIS. Gedurende de laatste maanden werden te Hilversum in de zwem inrichting aan de Kapelstraat velen gedupeerd, doordat hun portemon naie uit de in het kleedhokje gehan gen kleeren werd ontvreemd. Nd een langdurig onderzoek wist de recherche gisteren de daders te vat ten. Toen opnieuw een aangifte binnenkwam, thans van diefstal van een portemonnaie met 21. inhoud, hield de recherche een aantal jongens aan, op wie de be wuste portemonnaie ook werd ge vonden. Hét bleek een bende van vijf knapen te zijn, die in den loop der "weken tientallen portemonnaies met een totaalinhoud van enkele honderden g,uldens had gestolen. De jongens, wier leeftijd varieert van elf to tvijftien jaar, deelden op straat den buit en wierpen de leege portemonnaies in straatputten van de reiniging. Van den opbrengst maakten zij bustochtjes en hielden zij in gemeenten in de omgeving snoeufestijnen. Zij hebben allen be kend en zijn na verhoor aan de ouders terug gegeven. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSRENTEN. Op 1 October 1940 werden 46.982 weduwen-renten en 15149 weezenr renten krachtens de invaliditeits wet genoten. Op dien datum waren krachtens artikel 373 dier wet 109.922 personen in het genot van een door verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 82.857 personen een invaliditeitsrente. Krachtens artikel 24 der ouder domswet 1919 waren op vorenge noemden datum 98.398 personen in het genot van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Ledenraad L. en M. - Het A.N.P. meldt: Op 11 November vond te Meppel een druk bezochte verga dering plaats van den ledenraad van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij. Na een uiteenzetting van dr. F. E. Posthuma en van de zijde van het dagelij ksch bestuur ge machtigd tot het doen van de noo- dige stappen om, in samenwerking met het Boerenfront van de N.S.B. over te gaan tot den opbouw van hev Nederlandsche Agrarische- Front. Doodelijk ongeval. - Gister middag is in de ondergrondsche wer ken van de Oranje Nassau mijn 2 te Schaesberg een doodelijk ongeval gebeurd, doordat de posthouwer C. Schumacher tijdens het rooven van ijzeren stijlen onder plotseling neer vallend gesteente werd bedolven. Het "er was 28 jaar, gehuwd or van twee kinderen. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 8 November 1940. Schriftelijke uitspraken. H. van V. te Zuidscharwoude, overtreding van de visscherijwet, 2 maal 2 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de Verduisteringsver o r de- ning (woning): A. H. te Cas- tricum, 8 boete of 4 dagen hech tenis, C. J. B. en J. V. te Alkmaar, J. M. te Schermerhorn, P. M. en J. D. te Graft, ieder 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. B. te Noord- scharwoude, M. E. D. en F. J. B. te Castricum, J. B. te Oudorp en K. R. te Alkmaar, ieder 12 boete of 8 dagen hechtenis. E. v. d. V. te Castricum, P. M. te de Rijp en P. H. L. T. te Alkmaar, ieder 12 boete of 10 dagen hechtenis. R. P. en J. L. te Alkmaar en J. S. de B. te Schermerhorn, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Verduisteringsve r o r d e- ning (rijwielen auto's enz.): J. H. te Bergen 1 boete of 1 dag hechtenis. C. v. d. H. te Haar- lemmerliede 2 boete of 1 week tuchtschool. C. M. te Heiloo en L. B. te Alkmaar, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. H. P. te Bergen 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. B. te Bergen 4 boete of 2 dagen hechtenis. R. v. D. te Alkmaar 5 boete of 3 dagen hechtenis. N. J. J. de V. te Alkmaar 4 plus 2 boe te of 2 plus 1 dag hechtenis. A. van D. te Alkmaar en P. R. te Bergen, ieder 5 plus 2 boete of 3 plus 1 dag hechtenis. Overtredingen van de verordening op ver- keersbeperking (te laat op straat): P. K. te Alkmaar 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. J. S. te Amsterdam 10 boete of 6 dagen hechtenis. J. K. en A. H. te Alkmaar en B. M. B. te Castri cum, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de verordening op de iden titeit s p 1 i c h t: J. K. te Heiloo 3 boete of 2 dagen hechtenis. P. v. L. te Heiloo 4 boete of 2 da gen hechtenis. G. V. te Broek op Langendijk, A. B. J. S. en J. J. de W. te Bergen, J. G. en P. S. te Heiloo, J. A. S. en M. P. B. te Alk maar, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. C. M. v. L. te Heiloo 3 boete of 3 dagen hechtenis, C. G. te Akersloot, E. K. te Limmen en G. P. te Nieuwe-Niedorp, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de verordening op registra tie v r a c h t a u t o 's: P. de G. te Sint-Pancras 4 boete of 2 da gen hechtenis. P. L. en H. H. te Castricum, ieder 4 boete of 4 da gen hechtenis. J. J. te Sint-Pan cras 5 boete of 3 dagen hechte nis. J. K. te Barsingerhorn 8 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de Motor- en Rijwielwet:C. K. K. te Sint-Pancras, berispt. A. P. te Alkmaar 0.50 boete of 1 dag hechtenis. J. H. te Koedijk 1 boe te of 1 dag hechtenis. C. S., A. S., M. V., J. de J., J. M. K. v. L. en J. K. te Alkmaar, G. M. te Oudorp, R. B. te Winkel, P. R. T. te Wierin- gerwerf en C. P. K. te Broek op Langendijk, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. P. O. te Bergen, H. V. te Amsterdam, P. v. N. te Haarlemmerliede, C. B. te Oudorp, J. B. te Koedijk, W. v. d. B. te Alk maar, P. P. te Zuidscharwoude, J. G. te Heerhugowaard, F. J. B. te Warmenhuizen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. P. te Alk maar 3 boete of 3 dagen hechte nis. M. G. Th. L. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis. Th. C. B. te Bussum 6 boete of 6 dagen hechtenis. F. C. M. H. en S. P. S. te Alkmaar, ieder 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van de Politieverordeningen: J. M. te Alkmaar, C. B. te Oudorp en B. T. te Hoorn, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. G. L. te War menhuizen, A. H. te Alkmaar en A. P. te Zijpe, ieder 4 boete of 2 da gen hechtenis. P. B. te Noordschar- woude 6 boete of 4 dagen hech tenis. P. v. d. E. te Uitgeest 10 boete of 5 dagen hechtenis. P. v. d. E. te Uitgeest 20 boete of 10 dagen hechtenis. Noodlottige val. - Gistermid dag is te Rotterdam de 64-jarige winkelbediende J. de Graaf uit de Zoutziederstraat bij het oversteken van de Havenstraat over een uitste kenden steen gestruikeld. De man kwam te vallen en strompelde naar de Voetstraat, waar hij bleef liggen. Toen geneeskundige hulp aanwezig was, bleek de man reeds te zijn over leden. Waarschijnlijk had hij bij den val een schedelbasisfractuur opge- lcopen. Overtredingen van Ar tikel 453 van het Wet boek van Strafrecht (openb. dronkenschap): C. J. I. te Amsterdam, E. v. T. H. te Alkmaar, W. A. P. F. L. E. te Hoorn, G. F. du P. te Alkmaar, ieder 6 boete of 6 dagen hechte nis. Overtreding van het Rijtijdenbesluit: R. v. B. te Sint-Pancras 5 boete of 3 dagen hechtenis. Zitting van Maandag 11 Nov. Burentwist. Een inwoner van Heiloo had het in den avond van den laatsten Juli dag van dit jaar in letterlijken zin aan den stok gehad met zijn buur vrouw. Beiden waren, wat men noemt, van netten stand, althans aan de voordeur; bij de achterdeur waren de vormen wat minder me neer- en mevrouwachtig. Eerstgenoemde had een bijenstal en die verzorgde hij met veel lief de, gelijk een goed imker betaamt. Echter, een bij heeft de eigenschap in gezelschap van eenige duizenden zusters te gaan zwermen, wanneer er een koningin te veel in huis is en zoo deed ook een deel van de bijen van den amateur-imker m kwestie. De zwerm zette zich vast ergens in den tuin van de buren, precies een meter van de gezamen lijke heg af. Volgens den imker, die het ver haal aldus op Maandagmiddag aan den Alkmaarschen politierechter vertelde, verzocht zijn vrouw aan den buurman of ze de zwerm even mocht scheppen. Dit mocht ze niet en de buurman liep met een woest gezicht als een waakhond in zijn tuin heen en weer, om een clande stiene scheppartij te verhinderen. Toen de imker zelf thuis kwam, het verhaal van zijn vtouw hoorde en toen zelf ging vragen de bijen weg te mogen halen, mocht hij ook niet. De weigering ging met de noodige onparlementaire complimenten ge paard en er werd zelfs met de poli tie gedreigd, zoo de imker het mocht wagen toch op buurmans erf te ko men. De imker waagde het niet, maar gebruikte een list. Hij nam een stok met een in petroleum ge drenkte lap aan het eind en hield die bij de bijenzwerm om aldus ge daan te krijgen, dat de zwerm zich zou verplaatsen, hopelijk buiten den tuin van den boozen buurman. Toen werd de buurvrouw, die zich ook al niet onbetuigd had gelaten, heelemaal „giftig". Ze sloeg met een langen stok als een dolle op de arme bijenzwerm in, honderden diertjes vermoordend, ondanks de opmer king van den imker, dat die beestjes het toch niet helpen konden dat de menschen verschil van meening hadden. Door dit alles was de imker door zijn geduld heen geraakt, met 'het gevolg, dat hij de buurvrouw uit schold en toevoegde, dat ze in de Jordaan thuis hoorde. De buurvrouw nam dit, als een beleediging op en liep naar de politie en zoo kwam het, dat de imker den politierechter vertelde, wat er in Heiloo was ge beurd. Zijn verhaal bleef natuurlijk niet heelemaal zonder tegenspraak, want de buurvrouw, als getuige optre dend, beweerde, dat ze met den stok alleen maar de bijen had willen wegjagen, omdat zij en haar man den tuin niet in konden. De imker in rechtstermen thans verdachte geheeten, omdat hij op het matje stond kwam nogal eens in haar tuin, zondfcr eerst toe stemming te vragen. Als de man beleefd had gevraagd, zou hij zeker in den tuin zijn toegelaten. De officier dezen keer mr. Th. v. d. Loos vond, dat de buur vrouw haar hand in een bijennest had gestoken. Hij vond, dat zij ook schuld had door haar optreden. De imker had echter niet mogen schel den en daarom vroeg de officier de lichte straf van 5 of 5 dagen. Het vonnis was 5 of 6 dagen. Geen overtuigend bewijs. Een paar weken geleden moest een inwoner van Heerhugowaard te recht staan, omdat hij een plaatsge noot had mishandeld, toen die met een bevelschrift van den burge meester bij hem kwam om een leeg staande boerderij op te vorderen ten behoeve van Heldersche vluch telingen. De zaak werd toen aange houden in de sfeer van meineed. Thans speelde zich een tusschen- spel af. Genoemde inwoner van Heerhugowaard had den plaatsge noot, dien hij zou hebben mishan deld, aangeklaagd wegens beleedi ging, gepleegd tezelfder tijd, dat de leege boerderij werd opgevorderd. De van beleediging beschuldigde, een caféhouder, ontkende den vee houder en eigenaar van de boerderij te hebben beleedigd. Wel had hij gezegd, dat hij het optreden van den veehouder, diens broer en diens moeder, onmenschelijk vond en dat het misschien goed zou zijn, indien die eens een bombardement zouden meemaken om te ondervinden, wat dat beteekent. De „beleedigde", die als getuige voorkwam en, vóór hij iets had ge zegd, een ernstige vermaning kreeg om toch vooral de waarheid te zeg gen, hield vol, dat de caféhouder hem verschillende leelijke scheld woorden had toegevoegd. Getuige A.PAULOWNA Dit kaartje geeft een dui delijk overzicht van de voorgenomen samenvoeging van gemeenten in den kop van Noordhollanu en van de oppervlakten welke de nieuw te vormen gemeente zullen beslaan. - A-W -N O ontkende, dat hij en zijn familie te kort zouden zijn geschoten in menschlievendheid. Hij zei ook, 'dat de leege boerderij niets voor de vluchtelingen was, want die hadden niets bij zich. De rechter meende toch te moe ten aannemen, dat getuige en diens familie allesbehalve humaan waren geweest. Verdachte zei, dat er voor ligging werd gezorgd vanwege het gemeen tebestuur. De rechter las eenige getuigen verklaringen voor, waaruit bleek, dat die getuigen den caféhouder niet hadden hooren schelden. De moeder van den beleedigde be vestigde de verklaringen van haar zoon. De officier zei, dat er weliswaar twee getuigen wareft, die de belee diging bevestigden, en 'dat zou in andere omstandigheden ruim vol doende zijn geweest, maar in dit ge val, waar bovendien andere getui gen bij het onderzoek ten gunste van verdachte hadden gesproken, twijfelde hij. Hij vroeg vrijspraak, omdat het bewijs niet overtuigend was geleverd. Het vonnis was conform. Nasleep van een oorlogs drama. Een scheepsmaker was met zijn familie, na een bombardement, op de fiets gevlucht, achterlatend een vernield huis. In Heerhugowaard had het gezelschap geen erg in een stukje fietspad en daarom reed het op den rijweg. Dat werd gezien door een rijksveldwachter, die het groepje vluchtelingen aanhield. De scheepsmaker zei, dat hij het pad niet had gezien en hij vertelde den veldwachter alles volgens zijn zeggen wat hem en de zijnen was wedervaren. De veldwachter ant woordde slechts, dat ze alle drie op de bon gingen. Dat werd den scheepsmaker te gortig en hij zei den veldwachter, dat die een ezel was en niet wist, wat er in de we reld gebeurde. Alzoo kreeg hij er nog een bonnetje bij. Hij stond nu terecht wegens beleediging van een ambtenaar in functie. De veldwachter vertelde als ge tuige, dat hij den scheepsmaker en de anderen netjes te woord had ge staan. De menschen waren echter lastig en zenuwachtig. De officier vond het beleedigen van een ambtenaar in functie een ergerlijk feit, maar omdat verdachte door den oorlog zwaar was getrof fen en bovendien had erkend, een fout te hebben gemaakt, vroeg de officier 15 of 9 dagen. De scheepsmaker zei daarop, dat hij sinds 10 Mei geen cent meer had verdiend. Het vonnis was 14 dagen gevan genisstraf voorwaardelijk, met één proefjaar. LIMMEN (October) Geboren: Petrus Jacobus, z. v. J. W. Kaandorp en J. Min. Ondertrouwd: W. R. Peters en R. Witting van Emmen. Getrouwd: C. J. van Hooff uit Heemskerk en J. A. Dekker. Overleden: C. Sassen, 44 jaar, echtgen. van W. J. Hölscher. C. A. Th. Engelman, 44 jaar, echtgen, v. C. A. Bollen van Heiloo. 277. Het speet hem erg, dat hij zich zo had verlaat, want hij had beloofd, bij Piet en Griet te zullen komen. Ze zouden wel erg ongerust zijn, als hij zo lang uit bleef. Toen hij dicht bij hun huisje was gekomen, zag hij, dat de vlag was uitgehangen. 278. Er was groot feest in het huisje in Puffeltjesdorp, want Piet en Griet hadden een zoon gekregen. „Hoera!" schreeuwde Kobusje, „nu ben ik eindelijk opa geworden. Het was een lief jongetje, maar deed niet anders dan schreeuwen. En het had een geweldig harde stem. KERKELIJKE VERKIEZING XE WIERINGERWAARD. Zondagmorgen na de godsdienst oefening heeft een verkiezing plaats gehad voor gemachtigden in het kies college wegens periodieke aftreding van de heeren C. Haringhuizen, C. Bakker Gz. en P. Zeeman. Eerst genoemde werd herkozen, terwijl voor den heer P. Zeeman, die ver trokken is en den heer C. Bakker Gz., die inmiddels tot ouderling is gekozen, de heeren C. Verblauw en C. van Zandwijk werden gekozen. Voor de heeren Kr. Rezelman en Slabbekoorn, die beiden diaken zijn geworden, werden gekozen mevr. SchellingerStegehuis en mevr. Vonk—Bakker. WARMENHUIZEN. Veilingomzet steeg. - Over de maand October werd aan de veiling alhier verhandeld: Oct. 1940 Oct. 1939 Roode kool 332 Gele kool 17, Witte kool 1.435, D. witte kool 11, Aardappelen 209 Andijvie Nep Uien Slaboonen Bieten Peen Snijboonen 21 14, 137, 10. 1, 44. 500 kg 925 kg 300 kg 1 750 kg 075 kg .700 st. 425 kg 375 kg 419 kg 950 kg 575 kg 240.725 kg 72.500 kg .537.900 kg 85.150 kg 307.775 kg 27.800 st. 23.570 kg 95.250 kg 95.250 kg 2.600 kg 18.400 kg 225 kg De omzet bedroeg in October 76.394.17 tegen 150.093.77 in October 1939.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6