DE DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Molofov in Berlijn. RICHT-EN GELEIDELICHT! INBOUW 142e Jaargang, No. 269. De Fascistische luchtmacht beheerscht het Helleensche luchtruim. Grootere activiteit aan het front verwacht. Een onderhoud met den Führer. Het slechte weer belemmerde de aanvallen op Engeland niet. Vele schepen tot zinken gebracht. De lersche neutraliteit. Welke plannen heeft Engeland met Ierland Utal Li een. tuien uiaaïd? Minstens 'n afdoend HEEMAF De cevoigen van de aardbeving. Koning Michael bezichtigt de verwoestingen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.51 tot 8.59. op 17,25 onder 6.57 op 17.54 onder 8.00 Volle maan 15 Nov. 4.23 uur. leeft een dui- ht van de samenvoeging n in den kop anu en van n welke de nen gemeente 'erlaat, somen. ig uit zag hij, ssdorp, loera!" morden, s dan MENHUIZEN. - Over de aan de veiling 10 Oct. 19-39 tg 240.725 kg 72.500 kg g 1.537.900 kg 85.150 kg 307.775 kg 27.800 st. 23.570 kg 95.250 kg 95.250 kg 2.600 kg 18.400 kg 225 kg g in October 150.093.77 in tg tg ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 13 November 1940 Ergens in Italië, 12 Nov. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 158 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: In den nacht van 9 op 10 Novem ber heeft een van onze duikbooten in het centrale bekken van de Mid- dellandsche zee een belangrijke En- gelsche vlootmacht aangevallen en een groot schip stellig met twee, maar misschien met drie torpedo's getroffen. Een nieuw succes werd den vol genden nacht behaald door onze duikbooten, die twee schepen met torpedo's tot zinken brachten, welke deel uitmaakten van een konvooi. In de eerste nachtelijke uren van 11 op 12 November deden vijande lijke vliegtuigen aanvallen op de vlootbasis van Tarente. Het lucht doelgeschut en de gemeerd liggende schepen weerden zich krachtig. Slechts een schip werd ernstig ge troffen. Er vielen geen slachtoffers. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. In Epirus (Griekenland) werden de aanvalspogingen van den vijand op Kalibaki verijdeld. Onze lucht macht ondernam hevige en herhaalde bombardementen op militaire doe len van Janina, Metzovo, Kastoria, Korfoe, Larissaen op de landengte van het Prespa-meer. Al onze vlieg tuigen keerden terug. In Noord-Afrika werden verschei dene militaire doelen gebombar deerd. De krijgsverrichtingen tegen Griekenland. Tirana, 12 Nov. (Stefani) In Epi rus is de luchtafweer zwak geble ken, daarentegen is het versper- 'ringsvuur bij de sterkten belangrij ker of zeer sterk. De Italiaansche vliegtuigen drongen echter overal 'door en daalden zeer laag, waarbij zij bommen van zwaar en middel zwaar kaliber wierpen op opslag plaatsen en militaire installaties. De fascistische luchtmacht beheerscht het Heleensche luchtruim volkomen en zijn optreden wordt steeds stren ger. Troepencolonnes, die op marsch waren in Macedonië en Thessalië za gen Italiaansche vliegtuigen naar zich neerdalen en zij ondergingen bombardementen en mitrailleurvuur Dit luchtoffensief brengt den vijanö enorme verliezen toe en de Griek- sche soldaten toonen het steeds meer te vreezen, zoozeer zelfs, dat er ware wanorde ontstaat. Het optreden der Italiaansche cavalerie. Rome, 12 Nov. (Stefani). Een spe ciale correspondent van het agent schap Stefani meldt uit „een plaats je in het veroverde gebied", aan het Grieksche front, dat de verkennin gen der cavalerie tot aan de oevers van de rivier Vuvos waarvan een Italiaansch communiqué melding heeft gemaakt, in staat hebben ge steld tot nadere tactische verken ningen, zoozeer, dat de cavaleristen doordrongen tot Paramissa, voorbij de grenzen van Tsjamoerie. Bij deze koene acties kwam de cavalerie tot Stanati aan de lijn van Splanca, die tot Kanalak leidt, vanwaar een weg naar Arta loopt. Een blik op de kaart is voldoende om een denk beeld te geven van het tactische be lang dezer verkenningen. De esca- drons slaagden er in een belangrijke buit te maken aan wapens en ge- schutmateriaal, dat zij niet konden meenemen, te vernielen. De aanwe zigheid der Italiaansche regimenten cavalerie in het hart der vijandelijke linies vormt een voortdurend gevaar voor de Grieken, die er voortdurend door worden aangetast en die on verwacht de charges der escadrons op zich zien losbreken, waardoor hun plannen worden gedesorgani seerd en hun inrichtingen worden vernield. Grootere Italiaansche activiteit verwacht. Rome, 12 Nov. (A.N.P.) Naar Transoean meldt, heeft men den in druk, dat de betrekkelijke stilstand, die aan het Grieksche front heerscht, binnen zeer korten tijd tot het verleden zal behooren. Deze in druk wordt nog versterkt door de nieuwe benoemingen bij het opper bevel der Italiaansche troepen in Albanië en door de aankondiging van het desbetreffende communi qué, waarin gesproken wordt over het zenden van nieuwe Italiaansche divisies naar Albanië. Over de daarna te verwachter, ontwikkeling aan het Grieksche front kan niets worden vernomen. Zij wordt echter zeer optimistisch beoordeeld. Berlijn, 12 Nov. (D.N.B.) Molotow, die 'op uitnoodiging van de rijks- regeering voor een bezoek van ver scheidene dagen in Berlijn is aan gekomen, was bij zijn aankomst ver gezeld van den Sowjet-Russischen ambassadeur te Berlijn, Sjkwartsew, die den volkscommissaris tot de grens tegemoet was gereisd. In zijn gevolg bevonden zich verder de volkscommissaris voor de zware industrie, Tewosjan, en vele plaats vervangende volkscommissarissen. De rijksminister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, heette Molotow hartelijk welkom. Voorts waren verschenen generaal veld maarschalk Keitel, rijksminister dr. Lammers, rijksorganisatieleider dr. Ley, rijksperschef dr. Dietrich, rijks leider S.S. Himmler en vele andere militaire en burgerlijke autoriteiten. Van het corps diplomatique te Ber lijn waren verschenen de Chineesche ambassadeur, Tsjen Tsjieh, de Turk- sche ambassadeur, Gerede, de Japan- sche ambassadeur Koeroesoe en de Italiaansche zaakgelastigde, ambas saderaad Zamboni, als vertegen woordiger van den niet in Berlijn aanwezigen ambassadeur Alfieri. Na de begroeting inspecteerden Molotow en von Ribbentrop de voor het station opgestelde eere-compag- nie. Vervolgens begeleidde de rijks minister van buitenlandsche zaken den heer Molotow naar het kasteel Bellevue waar de chef der Prasidial- kanzlei van den Führer, staatsminis ter dr. Meissner, den gast en zijn ge volg ontv-'ng. De Führer ontvangt Molotow. Berlijn, 12 Nov. (D.N.B.) De Führer heeft heden in de nieuwe rijkskanselarij den voorzitter van den raad van volkscommissarissen der U.S.S.R. en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, W. M. Molotow, ontvangen in tegenwoor digheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop. Molotow was vergezeld door den plaatsvervangenden volkscom missaris voor buitenlandsche zaken, Dekanossow. Een afdeeling van de S.S.-Leibstandarte bracht bij aan komst en vertrek de militaire eerbe wijzen. Een mededeeling. Van semi-officieele zijde wordt medegedeeld: Naar wij ten aanzien van de ont- vansgt van heden van den voorzitter van den raad van Volkscommissaris sen der U.S.S.R., Molotow, door den Führer nog vernemen, werd Molo tow door den chef van het protocol per auto afgehaald uit het huis der gasten van den Führer. Op het eere plein van de nieuwe rijkskanselarij had een groep der S.S.-Leibstandarte Adolf Hitler zich opgesteld, welke Molotow bij zijn aankomst de mili taire eerbewijzen bracht. Bij het poTtaal werd de Sowjet-Russische gast door den chef van de Prasidial- kanzlei, staatsminister dr. Meissner, en den persoonlijken müitairen ad judant van den Führer ontvangen en vervolgens door de mozaiekzaal en de groote galerij naar den Führer begeleid. Officieus wordt gemeld: Naar men verneemt was het be zoek van Molotow aan den Führer te 18.15 uur geëindigd. De bespre kingen hebben dus twee en een half uur geduurd. Receptie van Ribbentrop voor Molotow. Ter eere van Molotow, heeft zijn Duitsche collega von Ribbentrop Dinsdagavond in hotel Kaiserhof een receptie gegeven, waaraan werd deelgenomen door het gevolg van Molotow, den Sovjet-Russischen am bassadeur met de leden van de am bassade en leidende persoonlijkhe den van staat, partij en weermacht. Berlijn, 12 Nov. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aanvallen van Duitsche gevechtsformaties op Londen in den nacht van 10 op 11 November hebben in de verkeers- werken ten N. van Warmwood, Scruss en in het stadgebied van Willesden, Harlesden en South- Clackton groote branden veroor zaakt. Een groote gasfabriek kreeg verscheidene zware treffers. In het stadsgedeelte Leyton alsmede in Bermondsey ontstonden nieuwe groote branden, in een fabriek der vliegtuigindustrie bij Birmingham werden groote steekvlammen waargenomen. Ook in den loop van 11 November deden gevechts vliegtuigen ondanks de zeer moei lijke weersgesteldheid aanvallen op Londen en op talrijke militaire bedrijven in zuid- en midden-En- geland. Daarbij gelukte het bij Blough een motorenfabriek, bij Birmingham een gasfabriek en fabriekscomplexen, bij Oxford een wapenfabriek en in Folkstone een brug zwaar te treffen. Duikbommenwerpers deden, in het zeegebied ten zuidoosten van Harwich, aanvallen op een krach tig beschermd Britsch konvooi. Het gelukte 7 koopvaardijschepen met ongeveer 44.000 b. r. t. tot zinken te brengen, en 5 andere vaartuigen zwaar te beschadigen. Een verken ningsvliegtuig bracht in den At- lantischen Oceaan een vrachtschip van 2500 b. r. t. tot zinken. Zeé~ vliegtuigen plaatsten treffers op twee Britsche koopvaardijschepen met .tezamen 14.000 b. r. t. Het slechte weer had geen invloed. Berlijn, 12 Nov. (D. N. B.) De activiteit der Duitsche en ook der Italiaansche luchtmacht was zoo wel gisteren als in den afgeloopen nacht, naar het D. N. B. verneemt, ondanks het slechte weer, zeer levendig. O. m. werden wederom aanvallen ondernomen op con- vooien. Daarbij werd in de nabij heid van de Schotsche kust een stoomschip van 6000 b. r. t. door inslaande bommen tot zinken ge bracht. Een tweede stoomschip van 9000 ton werd zwaar beschadigd. Haven van Folkestone aangevallen. Berlijn, 12 Nov. (D. N. B. De havenwerken van Folkestone zijn gisteren, naar het D. N. B. ver neemt, door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. Er wer den groote vernielingen aangericht. O. m. sloegen bommen in op de over het havenbassin leidende spoorbrug en den spoordijk. Viaduct vernield. Een spoorwegviaduct in Hors ham in zuidoost-Engeland is ver nield. De eerste bom kwam vlak naast het viaduct terecht. De tweede bom was een voltreffer en vernielde de belangrijke spoorlijn HorshamCichester. Een andere afdeeling Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerde met groot succes Brithton en slaagde er in de electrische centrale door vol treffers te vernielen. Dit beteekent voor de stad een buitengewoon zwaren slag, daar hierdoor de productie van de hier gestation- neerde oorlogsindustrie gestaakt moet worden. Een Britsch communiqué. Stockholm, 12 Nov. (D. N. B.) Het officieele communiqué van de Engelsche ministeries voor lucht vaart en binnenlandsche veiligheid meldt, dat in den loop van den ochtend verscheidene formaties Duitsche vliegtuigen de Z.O.kust zijn gepasseerd én het Londensche gebied hebben bereikt. Andere Duitsche vliegtuigen deden een aanval op een convooi voor de N.-kust van het graafschap Kent. Op verscheidene plaatsen in Z. O. Engeland en op eenige plaatsen in het Londensche gebied werden bommen neergeworpen. Er ont stond schade. Verder wordt gemeld, dat Lon den in den loop van den dag ver scheidene malen alarm heeft ge had. De Duitschers zonden vlieg tuigen over de kusten van het graafschap Kent om Londen in den ochtend aan te vallen, maar de Britsche jagers bonden den strijd aan en er ontwikkelden zich felle gevechten, terwijl duizenden per sonen zwijgend den wapenstil standsdag herdachten. Berlijn, 12 Nov. Semi-officieel wordt gemeld: „De in het buitenland verspreide geruchten, als zou Churchill over wegen de lersche neutraliteit te schenden, schijnen in politieke krin gen te Berlijn niet onopgemerkt te blijven, al heeft men tot dusverre geen aanleiding gevonden voor een nader onderzoek van een Duitsche reactie. Men maakt slechts de zake lijke opmerking, dat het probleem der lersche neutraliteit actueel is geworden door de bekende rede, waarin Churchill sprak van de nood zakelijkheid, dat Engeland tegen de steeds grooter wordende bedreiging der Duitsche oorlogvoering ter zee optreedt door het vestigen van Britsche steunpunten op Iersch ge bied. Men wijst er verder op, dat de rede van Churchill, de op hetzelfde peil staande verklaringen van leden van hooger- en lagerhuis en de com mentaren der Britsche pers voor den Ierschen minister-president, de Va lera, aanleiding zijn geweest om dui delijk en ondubbelzinnig aan de neu traliteit van Ierland te herinneren. Veelvuldig huldigt men de opvatting, dat Churchill desondanks plannen tegen Ierland heeft. Men kan op het oogenblik niet beoordeelen, welke reactie de tenuitvoerlegging dezer plannen zou hebben in de Vereenigde Staten, waar de lersche neutraliteit haar grootsten steun vindt en in hoe verre de medewerking zou noodig zijn van de Britsche vloot, die zich dan zeer zou moeten blootgeven". Ierland heeft moeilijkheden met de levensmiddelenvoor ziening. New-York, 12 Nov. (D. N. B.) De lersche minister vóór de levensmid- CHAMBERLAIN HERDACHT IN HET BRITSCHE PARLEMENT. Berlijn, 12 Nov. (D. N. B.) Naar uit Londen wordt gemeld, hebben lord Halifax, Churchill en verschil lende afgevaardigden vandaag het woord gevoerd bij de herdenking van Neville Chamberlain in het La gerhuis. Het debat over de oorlogs bij dragen van Britsch-Indië, Birma en de koloniën werd uitgesteld. FRANKRIJK ZOU IN TWINTIG DISTRICTEN WORDEN VERDEELD. Bern, 12 Nov. (D. N. B.) De Can- dide publiceert een onderhoud met maarschalk Pétain, waarin deze onder meer.zeide: „Het is mijn plan Frank rijk te verdeelen in twintig distric ten. Elk district zal worden bestuurd door een gouverneur, die onmiddel lijk onder de centrale regeering staat. De prefecten zullen nog slechts de functie van administrateur hebben. Tusschen de centrale regee ring en de gouverneurs mag niemand meer staan. Wij zijn bezig aan den opbouw van een stelsel, dat orde en gezag zal herstellen. Dit stelsel zal weldra in werking treden. Het zal te beter en sneller werken, wanneer iedere Franschman van goeden wil is. De tijd der per soonlijke belangen is voorbij, iri het vervolg telt nog slechts het algemeen belang". delenvoorziening Lemass heeft het lersche volk in een radiotoespraak verzocht, vrijwillig het verbruik van boter, thee, steenkool en benzine te beperken. In den eersten tijd van den oorlog heeft Ierland met behulp van neutrale schepen den invoer kunnen handhaven. Het is echter voortdurend moeilijker geworden, schepen voor invoerdoeleinden te charteren. Tarwe, thee en suiker heeft Ierland nog in voorraad. Mais, meststoffen en industrieproducten worden echter reeds schaarsch. Om rantsoeneering te vermijden moet derhalve vrijwillig gespaard worden. Boekarest, 12 Nov. (D. N. B.) De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de aardbeving het ergst in Boekarest, in het Prahova-dal, in Galtzi en in Focsani geweest is. In de andere gebieden, waarin de uitwerking minder ernstig was, werden in on geveer negentien steden, vooral van het vroegere Walachije, ver woestingen aangericht. De rest van het land heeft onder de aardbeving zoo goed als niet geleden. Tot den avond van 10 November waren 267 dooden en 476 gewonden ge rapporteerd. Doctoren en technici werden terstond derwaarts gezon den en ook levensmiddelen en bouwmateriaal werden naar de ge teisterde gebieden gestuurd. In verband met de instorting van het Carlton-gebouw, dat door 266 huurders bewoond wérd, zijn de schuldigen gearresteerd. Gemeld werd, dat tot dusver uit het puin van het vroegere Carlton-gebouw 54 dooden en 82 gewonden zijn ge borgen. 183 gebouwen in Boeka rest die dreigen in te storten, zijn thans ontruimd. 402 andere gebou wen werden .beschadigd. Alle schouwburgen en bioscopen zijn voorloopig gesloten. Koning Michaêl bezoekt geteisterde gebieden. Boekarest, 12 Nov. (D. N. B.) De koning heeft vandaag de voor naamste verwoestingen bezocht, die door de aardbeving te Boeka rest aangericht zijn, vooral het tooneel van de ramp bij het Carl ton-gebouw. De aardbeving in Bessarabië. De aardbeving heeft voorname lijk de wooncentra in noord Bessa rabië geteisterd en veel minder het Z. van Bessarabië. Kisjinef heeft zwaar geleden. Terstond na de aardbeving is medische hulp georganiseerd. De dakloos gewor den bevolking is in nieuwe behui zingen ondergebracht. Vierhon derd gezinnen zijn reeds verhuisd, nog 50 of 60 zullen spoedig gehuis vest worden. De slagerijen en restaurants beginnen weer nor maal te functionneeren. De elec trische centrale functionneert goed. De waterleidingen zijn zoo goed als intact. De tramdienst wordt her steld. De P. T. T. heeft het werk hervat, bijna terstond na de aard beving. Talrijke fabrieken en werkplaatsen zijn weer geopend. GEEN ENGELSCHE VLIEGTUI GEN Berlijn, 12 Nov. (D. N. B.) In den afgeloopen nacht zijn geen Engelsche vliegtuigen tot Duitsch rijksgebied doorgedrongen. In strijd met de Engelsche beweringen hebben zich de laatste nachten noch boven Dantzig, noch op klei nen of grooten afstand van deze stad Engelsche vliegtuigen ver toond. LIBREVILLE INGENOMEN? Genève, 12 Nov. (D. N. B.) Het Fransche ministerie van koloniën heeft tot dusverre niet bevestigd, dat Libreville door de opstandige strijdkrachten van de Gaulle is in genomen. Sedert 48 uur ontbreken uit Libreville alle berichten, zoodat men, naar uit Vichy gemeld wordt, het in kringen aldaar als waar schijnlijk beschouwt, dat de stad zich inderdaad in handen bevindt van de Engelschen en de Gaulle. DE VERBINDINGEN MET PORT GENTIL VERBROKEN. Genève, 12 Nov. (D. N. B.) Uit Vichy wordt gemeld: Naar het Fransche ministerie van koloniën mededeelt, zijn thans ook de verbin dingen met Port Gentil, de op één na grootste haven van Gabon, ver broken. Men concludeert hieruit, dat het den opstandige strijdkrachten van de Gaulle is gelukt, zich ook van deze stad met geweld meester te maken, die even geïsoleerd en on verdedigd is als Libreville. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 13 Nov.: 14 Nov. IN SCHUILKELDER OPGESLOTEN. Geneye, 13 Nov. (D.N.B.) De Ex change Telegraph meldt, dat een groote drukkerij in Londen door een bom van het zwaarste kaliber is ge troffen en volkomen verwoest. Daar bij werd de in het gebouw aanwezi ge groote schuilkelder, waarin zich eenige hónderden menschen bevon den, volkomen van de buitenwereld afgesloten, daar alle toegangen be dolven geraakten. Thans zijn nog 1200 pioniers bezig een nieuwen tos gang naar den kelder te maken, ten einde te trachten de opgeslotene» te bevrijden. EENDENJAGERS DOODGEVROREN. New York, 13 November (D.N.B.) Tijdens een sneeuwstorm zijn 15 eenden jagers om het leven geko men. Bij Windsor (Ontario) heeft men de lijken van twee doodgevro ren eendenjagers gevonden. Er wor den nog 9 jagers vermist en men heeft de hoop opgegeven, hen nog levend te zullen vinden. De Queen Elizabeth uit New York vertrokken. (D.N.B.) - De En gelsche Oceaanreus „Queen Eliza beth" (85.000 ton) is Dinsdagmiddag uit New York vertrokken. Het doel van de reis is niet bekend. Te New- York wordt algemeen aangenomen, dat het schip voor het vervoer van troepen zal worden gebruikt. Antonescu's reis. (Stefani). - Generaal Antonescu vertrekt van avond op uitnoodiging van de Ita liaansche regeering om acht uur naar Rome. WAAR LIGT GABOEN WAAR NOG HEVIGE GEVECHTEN GAANDE ZIJN? Een nieuwe aanslag op de Fran sche souvereiniteit is gepleegd. Gaboen is door de Gaulle's troepen aangevallen, het betrof hier de hoofdstad van Libreville, want op 19 October had de Gaulle reeds Lambarene bezet, nadat deze plaats hevig gebombardeerd was. Gaboen maakt deel uit van Equatoriaal Afrika en ligt aan de Westkust van Afrika, het land werd maanden lang door de Britten geblokkeerd. Er is thans geen ver binding meer met het buitenland, nadat Libreville door hevige be schietingen door de Gaulle's troepen is aangevallen. Op de kaart kan men de actie volgen welke met zwarte pijltjes r aangegeven.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1