STILLE NO Mr. STEVENS DETI Winterhulp Nederland. AGENDA SPAANDE» HEEFT NOG WEL WAT. GEMEENTERADEN neerhugowaard keurt samenvoeging goed. Winkel acht combinatie ongewenscht. NUCHTERHEID. CHARLE FLANDEF 42 Akersloot wil bij Limme Langedijker Grc Centrale. FEUILLETON DOOR R. ARDEN. EERSTE BLAD EERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag. ACHTER SLOT EN GRENDEL. Het is de politie mogen geluk ken, den man, die een ongezonde belangstelling had voor de radio toestellen van zijn medeburgers, aan te houden. Een paar gestolen toestellen werden in zijn woning aangetroffen, terwijl een ander toestel, dat door hem reeds aan een burger, die overigens geheel te goeder trouw was, was verkocht, nog bijtijds kon worden achter haald. Ook de boor, waarmede vermoedelijk de gaten in de kozij nen werden geboord om de ramen te openen, werd in beslag genomen. De verdachte, een 28-jarige inwoner dezer gemeente, is aan de justitie overgeleverd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. GESLAAGD. Voor het op 11 en 12 October j.l. te Den Haag gehouden examen, voor assistent der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen is geslaagd onze vroegere stadgenoot, de heer B. A. Visser, thans kommies dier middelen te Nieuweschans (Gron.) EERVOLLE ONDERSCHEIDING. Op de gisteren te Amsterdam ge houden jaarvergadering van het ge nootschap ter bevordering van na tuur-, genees- en heelkunde, is de Swammerdammedaille 1940 uitge reikt aan prof. G. Grijns. Tot lid van afdeeling I werd o.m. gekozen dr. J Th. Hackmann te Heiloo. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. Uitspraak in de zaak-Maas. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft hedenochtend uit spraak gedaan in de zaak-Maas, betreffende diens ontslag ais di recteur van gemeentewerken en plantsoenen te Den Helder. Aan den heer Maas was, zooals men weet, oneervol ontslag gege ven o. m. op grond van het feit, dat hij in voornoemde funt steekpenningen zou hebben aange nomen. Op 29 April j.l. heeft het scheidsgerecht dit ontslag beves tigd. Appellants verdediger, mr. Buis kool uit Schagen, had er in zijn pleidooi op gewezen, dat zijn cliëht inderdaad drieduizend gulden heeft ontvangen van den scheeps werfdirecteur, doch dat deze gel den zouden zijn te beschouwen als een vergoeding voor onkosten door appellant gemaakt met octrooi- proeven. Op grond hiervan vroeg de verdediger den raad van beroep nietigverklaring van de uitspraak van het scheidsgerecht. In een nieuwe zitting van den centralen raad van beroep zei de directeur van de scheepswerf, als getuige gehoord, dat de heer Maas een bedrag van drieduizend gulden had ontvangen, omdat hem dit geld toekwam, wijl hij zooveel had gedaan om voor het patent van het schip (een vuilnistransportschip) zorg te dragen, waardoor het de scheepswerf mogelijk was gewor den ook aan verscheidene andere gemeenten dergelijke schepen te kunnen leveren. De burgemeester van Den Hel der voerde hiertegenover aan, dat het ontslag was gegeven, omdat volgens B. en W. de drieduizend gulden aan de gemeentekas wa ren onttrokken. De centrale raad van beroep uitspraak in deze zaak doende, vernietigde de uitspraak van het scheidsgerecht, verklaarde het bestreden besluit nietig en stelde B. en W. van Den Hel der in het ongelijk. OVERSCHOTJE IN HET GULDEN VLIES. Met bijzonder genoegen zullen de tooneelliefhebbers vernemen, dal het de directie van het Gulden Vlies is gelukt, hier een voorstel ling te krijgen van het prachtige stuk „Overschotje" met Annie van Ees en Cor v. d. Lugt Melsert in de hoofdrollen. Hoevelen zijn er niet, die dit in alle opzichte zoo mooie en ontroerende stuk nog niet zagen. En zelden zal men weer de gelegen heid krijgen het samenspel te zien tusschen deze twee vertolkers der hoofdfiguren. Dinsdag a.s. zal Overschotje hier voor het voetlicht worden gebracht. Het groote succes, dat de wederopvoeringen reeds in de voornaamste plaatsen hebben behaald, moge de liefhebbers van tooneel de overtuiging schenken, dat zij „Overschotje" in deze bezetting niet mogen verzuimen. Want het is een stuk, dat lang in de beste her innering blijft. GROOT KINDERFEEST IN 'T GULDEN VLIES. Op Zaterdag 16 November des middags om 2 en 4 uur wordt er in 't Gulden Vlies een filmvoor stelling gegeven van de prachtige Hollandsche kinderfilm „Dik Trom". Voor eenige jaren was er voor deze echte kinderfilm een zeer groote belangstelling. Ouders, laat thans uw kinderen genieten en medeleven met de dol grappige avonturen van Dik Trom. Zij zullen brullen om Flipsen, den veldwach ter, Bruinboon, Jan Vos, Piet van Dril en zooveel anderen. De Burgemeester van Alkmaar maakt bekend, dat met ingang van Donderdag 14 November a.s. in het ge bouw Langestraat nr. 87 (gedeelte voormalig politie bureau) zal zijn gevestigd het PLAATSELIJK BU REAU voor de „WINTER HULP NEDERLAND". Kantooruren 10-12 voorm. en 2-4 nam. Als Algemeen Secretaris zal met de leiding van het Bureau keiast zijn de heef C. P. E. J. L. Har.egraaff. Zij, die zich beschikbaar willen stellen als medewer- ker(s'ter) voor de Winter hulp worden verzocht zich aan bovenbedoeld bureau aan te melden. Ook vereeni- gingen kunnen zich aan melden. Eveneens worden aan ge noemd bureau ingewacht de aanmeldingen van hen, die zich willen opgeven als collectant (e) voor de op 29 en 3'0 November a.s. te hou den collecte. Tot het storten van giften voor de Winterhulp is ge legenheid opengesteld teh kantore van den Gemeente ontvanger, Breedstraat nr. 11, of op diens gironummer 25163. De Burgemeestér voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Alkmaar, 13 November 1940. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burgemeester tegen Donderdag den 21 Nov. 1940, des namiddags te 1 uur, een raadsvergadering te beleggen. BEROEP AANGENOMEN. De her S. Bobeldijk, candidaat te Amsterdam, heeft het beroep naar Grootschermer aangenomen. KOEDIJK. Uitvoering voor winterhulp. Onder leiding van het commissie lid P. Lammerschaag kwamen gis ter de besturen van gymnastiek-, muziek-, zang- en tooneelvereeni- ging bijeen met het doel een ge meenschappelijke uitvoering te geven ten bate van de Winterhulp. De animo bleek, vooral nu be kend is dat de opbrengst geheel voor Nederland bestemd is, zeer groot. Men was algemeen van gevoelen dat aan ouden en behoeftigen vrije toegang moest worden verstrekt waarbij tevens aan de afd. Bond van Staatspensionneering gelegen heid zal worden gegeven haar oudjes te onthalen. De uitvoering werd, met het oog op de verduistering, vastgesteld op 12 Jan. n.m. van 26 uur. Het programma, dat voorloopig is vastgesteld, biedt zooveel afwisse ling, dat het waard zal zijn een zaal voor twee keer ee vullen. Tevens ligt het in de bedoeling om ook in het zuidelijk deel dei- gemeente een program ten beste te geven nadat dit met hoofdcomité is besproken. Boerinnenbond. - De bond van B. e. a. pl.vrouwen hield 12 Nov. haar maandelijksche bijeenkomst. Ondanks den storm kon de voorzit ster 32 dames welkom heeten. Nadat verschillende huishoudelijke bespre kingen hadden plaats gehad, werd door den heer C. A. Korndörffer de levensgeschiedenis van Florence Nightingale besproken, een figuur van bijzondere beteekenis, waarvoor wij ook thans nog alle waardeering kunnen hebben. De wijze, waarop de heer Korndörffer deze levensgeschie denis vertelde, was wel bijzonder mooi. Na een hartelijk woord van dank door de voorzitster werd deze wel zeer mooie middag besloten. HARENKARSPEL. Comté Winterhulp. - Ook in deze gemeente is een comité gevormd voor de Winterhulp. In dit comité hebben zitting genomen de heeren H. Nolet, G. H. Essing, C. Bakker, Jac. Blokdijk, P. Groenhart, W, F. G. Wiese, A. J. M. Schmeddes, C. Strijbisj C. Bleeker en mej. A. I. M. van Erp. Het comité zal in de eerste plaats de collecte voor de Winterhulp-Ne derland op 30 November a.s. verzor gen. SCHAGERBRUG. Ongeval. - Het 6-jarige zoontje van den heer W. Schoen alhier kwam Woensdagmorgen bij het spelen nabij de school te Schager- brug zoodanig te vallen, dat hij in bewusteloozen toestand bleef lig gen. Dr. van der Berg te Schager- brug, verleende geneeskundige hulp, waarna het kind naar huis werd vervoerd. Naar omstandig heden is zijn toestand redelijk wel. De kleine had een hersenschudding opgeloopen, Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De familie van mijn vrouw (ko misch; hum. Ncderl. film); hoofd rollen johan Kaart, Sylvain Poons, Cissy van Bennekom, Gusta Chris- pijnMulder e.a. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Trenck de Pandoer (rom.-avon turenfilm); hoofdrollen Hans Albers, Kathe Dorsch, Sybille Schmitz, e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Salonwagen B 417 (rom.j; hoofdrollen Kathe von Nagy en Paul Hörbiger. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Gevangene 317 (rom.-sens.) hoofdrollen Louise Ullrich en Gustav Diessl. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 14 November. 7 uur, 't Gulden V'ies, hum. cause rie met lichtbeelden voor de N.R.V., door P. Jean Kobben. Vrijdag 15 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Kunst avond Selskip Friso. 7.30 uur; Rustende Jager te Ber gen, opvoering blijspel „Het huis der gebroken harten", door het tooneel- gezelschap Studio. Zaterdag 16 November. 2.30 uur, Harmonie, concert H.O.V. 2 en 4 uur, 't Gulden Vlies, voor stelling van Dik Trom (geluidsfilm). 7 uur 't Gulden Vlies, 2e dona teursconcert Postfanfare. Wil hoofdplaats blijven. In de Woensdagmiddag gehouden gemeenteraadsvergadering werd het nieuwe raadslid, de heer J. Hiemstra, geïnstalleerd. Verschillende ingekomen stukken en mededeelingen werden voor ken nisgeving aangenomen. B. en W. stelden voor, den heer H. J. Zwart weer voor een jaar te benoemen tot gemeente-arts en dezen arts aan te wijzen voor be woning van de ambtswoning, in gaande 1 November 1940 tegen de zelfde bezoldiging als het vorige iaar. Voorts om den heer J. Zwarte- veen tot gemeente-arts te benoemen voor een jaar, tegen dezelfde bezol diging als het vorige jaar. Na eenige besprekingen werd dit voorstel aan genomen. Met het oog op de omstandigheid, dat als gevolg van de algemeene mo bilisatie de voetbalvereeniging S. V. W. voor het seizoen 1939/40 niet aan de competitiewedstrijden heeft kun nen deelnemen en daardoor nagenoeg geen inkomsten heeft genoten, stel den B. en W. voor, voor het pacht- jaar 1939/40 een ontheffing te ver- leenen van 75 van den pachtprijs. De pachtprijs was f 110 in totaal. Het voorstel werd aangenomen. B. en W. stelden voor, een perceel bouwgrond achter het sportterrein te verhuren voor niet langer dan één jaar, omdat lichamelijke oefening op de scholen verplicht wordt. B. en W. houden daarom het oog op dit terrein gericht voor de stichting van het volks- en schoolbad. Het voorstel werd aangenomen. Een ander perceel, aan de Kabel, werd wederom voor een jaar ver huurd aan de gebroeders D. en C. Tromp. B. en W. stelden verder voor, een verordening vast te stellen voor de inzameling van afvallen van levens middelen enz. Het is niet de bedoe ling, deze inzameling door een of twee personen te laten verrichten. Het wordt dus geen ophaaldienst. De veehouders kunnen de afvallen zelf gebruiken in hun bedrijf. In antwoord op een vraag van den, heer Dekkers of het nu niet het juiste moment is, om den vuilnis wagen te verkoopen, deelde de voor zitter mede, dat dit verleden jaar reeds is geschied. Het voorstel van B. en W. werd aan de ouders van een viertal kinde ren, die meer dan 4 km. van de open bare school wonen en sinds 2 April 1940 den 11-jarigen leeftijd hebben bereikt, een tegemoetkoming ver leend in de vervoerkosten dier kin deren naar de school. Het vervoer zal voortaan met paard en wagen ge schieden. Hiervoor zal een vergoe ding van 2.75 per schooldag ver schuldigd zijn, terwijl daarnaast de oudercommissie een bedrag van 0.85 per dag per schooldag aan den vervoerder betaalt. Gerekend naar HOORN. Tuinbouwonderwijs. - Voor het tijdvak van 1 October 1940 tot 1 October 1941 is de heer W. Nijboer aihier weder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkstuinbouwwin- terschool. ZUIDSCHARWOUDE. Uitkeering crisiscomité. - Naar wij vernemen, heeft het plaatselijk crisiscomité weer een flinke uit keering gedaan aan verschillende ingezetenen. Dit zal ongetwijfeld op hoogen prijs zijn gesteld. 220 schooldagen per jaar zal dit ver voer 605 kosten. Men ging met het voorstel accoord. De politieverordening werd ge wijzigd inzake het blusschen van brand. Hierbij verkrijgt de brand meester een grootere bevoegdheid. Met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten werd een rekening- courantovereenkomst aangegaan tot een maximumbedrag van 96.000. De gemeenterekening 1939 werd Vervolgens door B, en W. aangeboden. In de commissie tot nazien dezer rekening werden de hèeren Quant, Groenland en Kooij aangewezen. Deze commissie zal tevens de reke ning van het G. E. B over 1939 na zien. Het laatste punt van de agenda was de bespreking van de samen voeging der gemeenten H.- Hugowaard, Hensbroek, Oterleek en Obdam. B. en W. hadden hierover een .lijvig prae-advies samengesteld, waarvan wij de conclusie Woensdag reeds pu bliceerden. De heer Kooij zeide, aanvankelijk tegen de samenvoeging te zijn ge weest, maar na het ontvangen prae- advies is spr. tot andere gedachten gekomen en is hij voor de samen voeging. Spr. kon den Hensbroeker- weg echter geen mooie verbindings weg vinden. De voorzitter zeide, dat men deze zaak uit een algemeen oogpunt moet bezien. Er zou een diepgaand onder zoek aan de samenvoeging vooraf moeten gaan, wil men tot een goed resultaat komen. Spr. zeide, dat Heerhugowaard niet zoo'n geschikte naam zou zijn. Wijdewaard is een mooie naam. Het ligt in het voornemen den Hensbroeker weg te verbeteren. De heer Quant kon zich best voor stellen, dat de anderen niet enthou siast zijn. De verbinding zou beter het Molendijkspad kunnen zijn, vond spr., de scheiding tusschen Hens broek en Obdam. De voorzitter zeide, biermede rekening te zullen houden. De heer Dekkers vond den naam niet gelukkig gekozen. Hij zou er voor zijn, Heerhugowaard aan te houden. De voorzitter vond den naam Heer hugowaard te lang. Hij zou ook gaarne verschil zien tusschen den naam van de gemeente en diens polder. De heer Wagenaar deed zich ken nen als tegenstander van de samen voeging. Spr. zag groote bezwaren voor Hensbroek en Obdam. Spr. was wel voor samenvoeging met de bin- nendijksche gedeelten van andere gemeenten. Na nog eenige gedachtenwisseling werd met algemeene stemmen beslo ten, het advies zooals B. en W. dit opgemaakt hebben, aan Ged. Staten toe te zenden, met de bemerking van den heer Wagenaar er bij t.a.v. de binnendijksche landen. Daarna sluiting. Als het toch moet, dan Winkel hoofdplaats. De gemeenteraad vergaderde Woensdagmiddag onder leiding van burgemeester Zwart. Verschillende ingekomen stukken en verslagen werden voor kennis geving aangenomen. De rekening 1939 .van het Burger lijk Armbestuur werd op advies van den heer Brugman goedgekeurd op een totaal bedrag van 14574,89. De gemeenterekening voor 1939 werd voorloopig vastgesteld op een totaal bedrag van den gewonen dienst van 102.489,65, met een na- deelig saldo van f 706,98. De kapi- taaldienst sloot op een totaal van 51289,45 met een batig slot van 1104,50. De begrooting 1941 voor het alg. burgerlijk armbestuur sloot op een totaal van f 15432,20. Op deze cij fers werd deze begrooting goedge keurd. De gemeentebegrooting 1941 werd voorloopig vastgesteld op een totaal voor den gewonen dienst van 100.713,54 en voor den kapitaal- dienst op een totaal van 50.286,32. Een aantal verzoeken om onthef fing van hondenbelasting werden vervolgens behandeld. Aan een aan tal personen werd ontheffing van schoolgeld verleend. Op voorstel van B. en W. werd een huurovereenkomst aangegaan voor een gedeelte trambaan voor 25 per jaar. Met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten werd een rekening courant-overeenkomst aangegaan tot een maximum bedrag van 30.000. Ten aanzien van de heffing van couponbelasting werd een verorde ning vastgesteld, waarbij de gemeen te gerechtigd wordt, de couponbelas ting van de rentebetalingen af te houden. B. en W. stelden voor om te be sluiten de gemeente-eigendommen te verzekeren tegen oorlogsschade bij de Onderlinge Oorlogsschade Ver- zekerings Mij. te Winkel en omge ving, voor de bedragen, waarvoor zij tegen brandschade verzekerd zijn De premie bedraagt 0.35 per mille plus de zegelkosten. De raad ging hieremede accoord. Vervolgens kwam aan de orde de samenvoeging van de gemeenten. De gemeente Winkel is opgenomen in de combinatie Nieuwe-Niedorp, Op den hoek van de straat zijn eenige arbeiders bezig met hun werk aan het trottoir; de tegels wa ren verzakt, zoodat er met regen weer steeds een plas was. Dat zaak je wordt nu op deskundige wijze op het gewenscht niveau gebracht. De arbeiders kloppen met hun hamers en fluiten hun lied. Op den gevel van het hoekhuis zijn vergeelde verordeningen, pro clamaties en bekendmakingen, waar voor we ons in de bewuste dagen van Mei verdrongen. Daarbij is ook een kleurig vel met zwart, geel, rood en blauw. Er staat op het silhouet van een stad; tegen een blauwen hemel flitsen de stralen van zoek lichten, die in.hun lichtbundels een vliegtuig gevangen houden; er on der staat met groote letters: „blijft in huis". Dit biljet heeft blijkbaar al zijn beste dagen gehad, maar de arbei ders bekijken het als ze tesamen om den rand van het trottoir gaan zit ten om hun boterham op te peuze len. Alsof ze het voor het eerst zien. En dan komen de tongen los. „Blijft in huis! Ik ben drie jaar in huis kunnen blijven, omdat ik geen werk had. Ik ben zoo blij als een kind, dat ik daar nu van af ben en weer aan den slag ben kunnen gaan". „Och, snap je dat niet: je moet 's nachts thuis blijven, ook als je vliegtuigen hoort of als je bommen hoort vallen". ,,'s Nachts slaap ik!" „Ook als er vliegtuigen zijn?" „Daar hoor ik nooit iets van. Als ik den heelen dag hard gewerkt hebt, slaap ik 's nachts als een os". „En je vrouw dan?" „Die kan me niet eens wakker krijgen. En ze is te bang om alleen op te staan. Dus blijft ze ook maar liggen. Zoolang als het werken en slapen nog niet op de bon is, zoo lang vind ik het nog maar half zoo erg". „Maar als je ze dan een bom op je huis gooien?" „Dan ga ik den volgenden mor gen verhuizen natuurlijk". „En als die bom dan op je hoofd terecht komt?" „Dan ga ik ook verhuizen, een paar dagen later, richting kerkhof!" Tegen zooveel nuchterheid kun nen de anderen het niet langer bol- iverken en daarom gaan ze maar verder met hameren en fluiten. Oude-Niedorp, Hoogwoud en Win kel. B. en W. stelden voor, aan den secretaris-generaal een advies te zen den, waarin al de meening van den raad wordt aangegeven, dat de sa menvoeging van gemeenten in deze moeilijke tijden ongewenscht is, om dat het gemeentehuis de vraagbaak van de bevolking is, vooral in deze tijden. Ten tweede is de gemeente eeuwenlang zelfstandig geweest. In 1470 heeft Hertog Willem aan Win kel stadsrechten gegeven. Het finan cieel beheer dezer gemeente is steeds gced geweest en alles heeft hier kun nen gebeuren. De raad is, als het niet anders kan, wel tot medewer king bereid, als het algemeen belang de samenvoeging eischt, al zal het wenschelijk zijn, het noordelijk deel van de gemeente Nieuwe Niedorp bij de gemeente Harenkarspel te voe gen. Ook in 1576 bestond er reeds een overeenkomst tusschen de vier ge noemde gemeenten. Wanneer toi samenvoeging wordt overgegaan, be hoort Winkel als de hoofdplaats te worden aangewezen, om de volgende redenen: Het is het belangrijkste dorp van de vier, met zijn groote zuivelfabriek Westfriesland, met pl.m. 140 arbeiders, welke rond 22 millioen kg melk verwerkt; voorts heeft men de coöp. bakkerij- en ver- bruikvereeniging „De Tijdgeest", met een omzet van 520.000 per jaar en rond 55 man personeel en de auto busonderneming H.A.B.O., met 10 man personeel. Het gemeentehuis is het mooiste van de vier en kan met weinig kosten geschikt gemaakt worden voor de herberging van een administratie voor een gemeente met 7000 zielen. Het ligt geographisch het meest in het middelpunt der ge meente. Winkel is de eenige ge meente met een ulo school, welke be zocht wordt door kinderen uit de vier gemeenten; de fruit- en groen teveiling wordt benut door kweekers uit de vier gemeenten; Winkel wordt als standplaats voor de rijksveld- wacht aangewezen, dus als hoofd plaats. Op het gebied van vereeni- gings- en sportgebied neemt Winkel een vooraanstaande plaats in. Het zwembad wordt bezocht door perso nen uit alle vier gemeenten. Wat het onderwijs verder betreft, er wordt in Winkel een cursus gegeven voor het Middenstandsdiploma, Winkel is de standplaats voor een notaris. Den naam zouden B. en W. gaarne Win kel doen zijn, maar mocht daartegen bezwaar zijn, dan wilden zij Lan- gereis voorstellen. De heer Brug man was blij, dat B. en W. in hun advies op het onge- wenschte van samenvoeging van ge meenten in dezen tijd hebben gewe zen. Men maakt er overhaast werk van. Volgens spr. hebben de kleine gemeenten hun bestaansrecht zeer zeker bewezen. Het stond voor spr. nog lang niet vast, dat een grootere gemeente er financieel beter voor zou staan. De heer D e k k e r, wethouder, merkte op, dat er in sommige ge meenten een juichtoon opgaat, om dat een wensch in vervulling is ge gaan. Dit is echter hier niet het ge val. Spr. betreurde, dat geen rege ling tegelijkertijd is bekend ge maakt, hoe men zou handelen, met de overbodige ambtenaren enz. Nadat nog eenige opmerkin gen waren gemaakt, besloot men conform het advies van B. en W. aan den secretaris-generaal te adviseeren. De raad besloot 75 opcenten te hef fen op de gemeentefondsbelasting 1941—'42. Het bedrag dat per leerling be schikbaar gesteld wordt voor lager onderwijs werd vastgesteld op 14.15, voor uitgebreid lager onder wijs 23.77. Vervolgens werd een z.g. afvallen- verordening vastgesteld. B. en W. stelden voor, de woning A 212 en de z.g. teekenschool te ver bouwen. Men kan dit dan verhuren aan een rijksveldwachter. Het bou wen van een arrestantenlokaal ach ter het huis, bewoond door den ge meenteveldwachter, is dan niet noo- dig. Dat besluit kan dan worden in getrokken. Na eenige toelichtingen werd aldus besloten. Op verzoek van de fruit- en groen teveiling werd een verordening vast EGMOND AAN ZEE. 't Zou wel zoo prettig geweest zijn, als we een afschrift hadden gekregen van alle mogelijke cijfers, die in den raad van Egmond aan Zee werden genoemd; we zouden dan precies hebben kunnen weergeven (wat toch wel van belang is voor de Eg- mondeys) hoe de begrooting 1941 er uit ziet. Thans moeten we volstaan met eenige algemeene opmerkingen van de zijde der commissie, die de door B. en W. aangeboden begrooting bestudeerd had en die bij monde van den heer v. d. Borden eenige wen- schen naar voren bracht. Zoo had de commissie graag een post willen zien uitgetrokken van 200 voor de aanschaffing van een klok en een post. van 500 voor het maken van een urinoir in het weste lijk deel van het dorp, terwijl zij bovendien de beide volontairs ter secretarie, die het werk doen van een ambtenaar gaarne elk een maan delijksche toelage zou zien toege kend van 40. Bovendien zou de commissie de subsidie voor het Witte Kruis met f 100 zien worden ver- hoofd en die voor het M. H. met 4000. Vergissen wij ons niet, dan waren de cijfers voor den gewonen dienst, wat betreft de inkomsten 245.966,59, de uitgaven 313.966,59 en van den kapitaaldienst f 47.61,80. Met de voorgestelde verhooging van den gasprijs van 1 cent per M3. ging de commissie accoord, wetende, dat de toestand van het bedrijf deze verhoo ging eischt. Ze betreurde het echter, dat het niet mogelijk geweest was voor schoolvoeding gelden beschik baar te stellen. De heer Prins wees op de afwezig heid van nummers op een 200 wo ningen en zou daarin gaarne veran dering gebracht zien. De voorzitter beloofde met dezen wensch rekening te zullen houden, waarna de begrooting werd goedge keurd. Vervolgens stelde de voorzitter voor, de verhooging van den gasprijs reeds per 1 Nov. te doen ingaan, waarop de heeren Prins en Grave- maker reageerden. Zij wilden de be volking in elk geval niet de laatste twee maanden van dit jaar nog extra laten betalen. Het voorstel werd ech ter aangenomen met 4 stemmen voor, 2 tegen en 1 blanco. Nadat het voorstel, om evenals het vorig jaar 75 opcenten te heffen, zonder hoofdelijke stemming was aangenomen en de kosten van het onderwijs per leerling op f 10.88 was bepaald, ging de raad over tot de bespreking van samenvoeging der gemeenten. Wij hebben dezer dagen reeds het rapport van B. en W. gepubliceerd, met welk rapport de raad zich wel kon vereenigen. Uit den raad kwam wel zeer duidelijk naar voren, dat de naam der nieuwe gemeente Egmond zou moeten zijn. Besloten werd vervolgens een stukje grond te verkoopen a 50 cent per M2., waarna goedgekeurd werd, dat B. en W. een verordening maken betreffende het bewaren en vergaren van afval. Dan stelden B. en W. voor, om in principe te besluiten tot den bouw van 10 arbeiderswoningen. Het debat, dat dit voorstel uitlokte, ging hoofd zakelijk over twee woningbouwver- eenigingen, die wettelijk nog geen van beide bestonden of bestaan, zoo dat geen der beide aanstaande ver- eenigngen in aanmerking kwam voor den bouw dier woningen. B. en W. werden uitgenoodigd, om plannen te maken voor den bouw der 10 bovenbedoelde woningen. Hierna ging de raad in comité voor behandeling van eenige belasting reclames. ENKHUIZER ALMANAKKEN 1941. Boekhandel Herms Coster en Zn. Bureau Alkmaarsche Courant. fRSOHRKVEN EK l'EEKBNtNUEN l ALEXANDER R A YMON n De gemeenteraad van kwam dezer dagen bijeei raadslagen over het voor: secretaris-generaal van 1 ment van binnenlandsch< samenvoeging van Ake Limmen en Uitgeest. De raad vereenigde zi met het advies van B. en Staten te berichten, dat n vereeniging m geest wenscht. Uitgeest, aldus werd 1 zeer sterk georiënteerd c streek, is een industriepla niets gemeen met Akersli gemeente is van tuinbouw lenkweekers. De raad w dat Akersloot bleef wat h heeft gezonde financiën, I blijken uit het feit, dat een werkelijke schuld va heeft, hetgeen een unicur lande. Mocht toch een comb Akersloot met een ander noodzakelijk zijn, dan v< het meest voor een veree alleen Limmen, dat een tige plaats is als Akerslo gelijk geaarde bevolking, val van een dergelijke zullen evenwel grens met andere plaatsen n zijn. Vermeld zij voorts, dat hoofd der o.l. school ben heer C. Bakker, onderwij: mond aan Zee. Woensdag werd een vergadering gehouden v; lingsvereen. Langendijke ten Centrale te Broek o] dijk. Voorzitter was d meester van Broek op L de heer H. Schelhaas. De voorzitter deelde de omzet van de la: maanden in totaal heeft bedragen, tegen in dezelfde maanden van ge jaar. De omzet van de eerste 10 maan 2.117.658,82 tegen 1 in dezelfde periode van jaar. Er waren eenige brieve gen over klachten t. a. 1 schikbaarstelling van fus veiling. Het dag. bestui mede, dat het fust eige stemd is voor den op] Mochten er kisten beschi behalve die welke voo haaldienst benoodigd zijn gen ook de leden, die gee maken van den ophaa! gebruik van maken. Eei kan men echter niet doei Op een vraag van den Hoogland antwoordde d leider, dat de verstrek fust anders dan voor dit doel, niet mogelijk is veiling. Moeilijkheden zi en zeker ontstaan wanm ders, die zelf veilen, dit kisten van de veiling. gesteld inzake de bestrijding van de loodglansziekte in ooftboomen. Er werd een nieuwe politieveror dening vastgesteld. Nog werd medegedeeld, dat de vier nieuwe woningen zijn verhuurd tegen f 3.25 per week. 20) Kapitein Sherman weifi Hij gtond op de brug krijgsraad met zijn offici wist dit keer werkelijk nii zich moest gedragen. Edna, die den ganschen geslapen had, liep in gezel Stevens met dik-gezwolk op het dek heen en weer. En toen kwam de groo sing. Een douaneboot kw: zij en een officier klom a Wat was dat voor een ofi droeg een uniformjas, ee witte linnen schoenen der zijn uniformjas zag iedere stap zijn bloote be vendien moest de man zijr verloren hebben, want hi; „Waar is die laffe hon heeft hij zich verstopt?" Edna zag den man, sla gilletje en snelde naar heir „Mr. Stevens!" „Inderdaad", zei de vals vens. Hij schoof Edna op zijn secretaris bijna omver oyer het dek met een woe dit. costuum komisch aand' n" passagiers wreven h i Dat was toch Mr. St<

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2